DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. BEKENDMAKING. fiflïïVS UIT HWSD1H. life NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Gemengd Nieuwe. Rechtzaken. IIff zoowat midden tusschen Atrecht (Arras) en de Somme. Gommecourt ligt aan het Westelijkste punt van den bocht, die de frontlinie daar ter plaatse beschrijft. Over de eerste 15 kilometer van Gom mecourt naar het Zuiden, tot even over de Ancre, is de vooruitgang van de bond- genooten tot dusver gering. De correspondent van Reuter heeft bericht, dat op dit vak bet dorp Serre door de Engelschen is vermeesterd, maar het offlcieele Engelsche bericht van Zon dag meldt„in deze streek waren wij niet in staat, eenige stukken grond, die wij in de eerste aanvallen hadden geno men, te behouden, terwijl andere stukken in onze macht bleven.' (lot welke ge deelten het dorp Serre behoorde, blijft, naar men ziet, in het midden.) En gisteren meldde de Engelsche op perbevelhebber, dat aan belde zijden van de Ancre geen verandering was inge treden. Hieruit blijkt, dat op dit gedeelte geen groote vooruitgang kon worden gemaakt. In dit vak zijn ook nog aanvallen ge meld op Beaumont-'Hamel. De uitslag is nog niet bekend gemaakt. Ten Zuiden van dit vak, ten Oosten van Albert en dicht bij de boorden van de Somme, hebben de bondgenooten aanmerkelijke voordeelen behaald. In deze streek sluiten de Engelsche aan de Fransche linies aan en het is niet de eerste keer, dat zij een ofteD- sief bij die aansluiting ten uitvoer brengen. De vorige malen lag die aansluiting echter aanzienlijk verder naar het Noorden. De Duitschers zeggen, dat hier de bondgenooten in de voorste Dultsche linie op eenige plaatsen vermochten binnen te dringen, dat deze geheel stpk waren geschoten en de Duitsche troepen derhalve uit f de voorste linie zijn teruggetrokken op jgrendelstellingS die tusschen de eerste en de tweede linie ligt. Hiermee komt overeen, dat de bondgenooten de vermeestering melden van de dorpen la Boiseile, Mametz. Montauban en Fricourt en (door de Franschen) van Curlu. Het jongste bericht van de Franschen meldt nog eenige vooruit gang ten Oosten van Curlu, waar de Franschen voet hebben gekregen in de verschillende punten van de tweede Duitsche linie. Ten zuiden van de Somme, namen de Franschen het dorpje Frise. Tot nog toe is derhalve het resultaat noch grooter, noch kleiner, dan bij den grooten stormloop in vroegere often- sieven werd bereikt. Over een front van rnlm tien kilometer is de voorste vijandelijke linie genomen en een vooruitgang tot een diepte van ongeveer twee kilometer gemaakt. De Duitschers bieden overal hardpekkigen tegenstand en voeren volgens de berichten uit Londen en Parijs, op verschillende punten tegenaanvallen uit. Zij erkennen zelfs het verlies van geschut. Dit alles is echter nog maar het staaltje van twee dagen en voorspelt nog niets over het verdere verloop van den strijd, die zich wel gaandeweg aan andere gedeelten van het front kan raeedeelen. Op de overige fronten weinig nieuws, die der Italianen, en ook de Russen geven weinig of geen voortgaog" Het voornaamste nieuws van Dinsdag was De strijd aan beide oevers v^n de Somme wordt met hardnekkigheid voort gezet. Terwijl de Engelschen in beslag worden gehouden door de verdedigingvan den eersten stormloop genomen stellin gen, hebben de Franschen ten Zuiden van de Somme hun vooruitgang voort gezet. Deze heeft op enkele punten een diepte van 5 Kilometer bereikt. Bij den door den Franschen behaalden bult zijn tot nu toe zeven batterijen geschut, waaronder drie zware, geteld. Parijs meldt de aankomst van Duitsche versterkingen. De Belgen, naar uit Parijs is gemeld, hebben aandeel aan het algemeene offen sief, door verbreeding van de linie welke zij bezet houden en door actie van de artillerie. Intusschen zija de Russen bij Barano- witsj, dus op een punt ten Noorden van de Pripetraoerassen, tot een krachtig offensief overgegaan. Financiën is Ingesteld een commissie, wier taak het zal zijn den Minister desge vraagd van advies te dienen inzake de invoering der wet op de Oorlogsbelas ting 1916, voor zooveel betreft, het toelaten van afschrijvingen of daarvoor in de plaats tredende reserveeringen bij de berekening van de in eenig bedryf gemaakte oorlogswinst, en zijn in die commissie benoemd tot lid, tevens voorzitter, de heer dr. A. Plate, oud-voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam tot leden de heeren C. L. Bressers, industrieel, lid van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, te Dongen D. Troll, oud-directeur der Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw »Feijenoord>, te Rotterdam; H. ter Kuile, industrieel, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé"; mr. J. P. A. Laman de Vries, hoofd- directenr der directe belastingen, invoerechten en accijnzen, te 's Graven- hage; R. U. Mesdag, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Rotterdam H. C. Rehbock, koopman, te Amsterdam Ad. Roelvink, bankier, te Amsterdam dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen Aan de commissie is als secretaris toegevoegd de heer mr. C. H. A. Grosheide Jr., accountant en advocaat te Amsterdam. Waalwijk, 5 Juli 1916. Vergoeding voor inkwartiering. Men deelt ons nit Harderwijk mede, dat het optreden van den heer Jnten in de Tweede Kamer inzake de inkwartierings- rcrgaedingen reeds reicltaat heeft bereikt. In Harderwyk toch z\jn deze vergoedingen op laat van den Minister van Oorlog van 80 ets op 90 ets. per dag gebracht, een en ander in verband met den hoogen levens standaard aldaar. Intusschen krijgen na andere gameenten, die in dezelfde omstan digheden verkeeren, gelyke rechten daarop. Levensmiddelenvoorziening. Naar het Volk verneemt, is zeer binnen kort de indiening van een wetsontwerp te verwachten, waarbij voor de geheels levene- middelenvoorzienlog vaste regelen znllen worden gesteld. Oorlogiielasting. Bij resulutio van dén Minister van Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Woningbouw, Naar wij met genoegen vernemen heeft de door den raad beDoemde commissie in take woningbouw in onze gemeente gister- avond reeds hare laatste vergadering ge- honden en is zij met hare werkzaamheden gereed gekomen. Het rapport der commissie zal dezer dagen worden ingezonden met het verzoek om direct na kermis over dit be- angryke onderwerp eene afzonderlijke ver gadering ts honden. Maximum-prijzen Wij zonden hensch het hoofd der politie m overweging geven, machtiging te vragen om op te treden tegen degenen die zich niet storen aan de maximum-prijzen van groenten door den minister gesteld. Wij moeten er echter bijvoegen dat hier toe grootelyks bijdragen vele ingezetenen onzer gemeente zelf. Zoo b.v, is de maxi mum prijs vsn aardappelen 40 cent. Ze worden door sommigen aangeboden voot f 0.50 en f 0,60 en zijn van hen absoluut niet minder te krijgen. Zegt men dan dat de maxiunnoQ-prys toch 40 cent is, dan antwoordt men gewoon er zijn liefhebbers voor 50 cent genoeg en dat is zoo. Men koopt ze voor die prys, maar be denkt niet dat men daardoor de goede be doelingen der regeering tegenwerkt en zorgt dat de mindere man geen aardappelen cd groenten aan den billijken prijs krijgt. Het praatje van 10 en 20 cent voor thuisbreu- gen is natuurlijk onzin, de minister spreekt dnidelijk van ylanga de dear venteD.' Eerste H. Mis. Dinsdagmorgen ten 9 nor droeg de eerw. heer Frans Hoffman, onlangs priester gewijd, onder groote belangstellieg van familieleden, collega's en geloovigen in de parochiekerk van St Jan Baptist zijner ge boorteplaats zijne eerste H. Mis op. ZEerw. werd daarby geassisteeid door den eerw. heer Hendrickx, van Besoyen, thans kapelaan te Woensel als diaken, den eerw. heer Verwiel van Waalwyk, thans kapelaan te Tilburg, als snbdiakeD, terwijl de jongste kapelaan de eerw. heer Sanders, als ceremoniaris fungeerde. Onder de H. Mis besteeg de Eerw. heer Hendriks het preekgestoelte, felici teerde in hartelijke woorden den neomist en zijne geachte familieleden, terwijl hij ook de parochie gelukwenschte met het feit dat wederom een harer zonen het altaar des Heeren beklom. In welgekozen, heerlijke taal wees ZEerw. op de groote waardigheid van het priesterschap en ook de groote verantwoordelijkheid die de dienaar Gods bij de H. Priesterwij ding op zich neemt. De treffende pre- dlcatie maakte op allen een diepen in druk, zoowel als de geheele imponeerende plechtigheid. Ongeval voorkomen. Toen de heer J. gisteren nit de 4ram atapte, terwyl deze nog in beweging was, kwam hij door de gladheid der keien jniat voor een der wielen te vallen en zou hij er beslist onder geraakt zijn, hadden de gebrs. v. L. die aan de Markt stonden, hem niet juiat tijdig weten weg te trekken. Diefstal. Toen gisteravond een militair met de trein van half negen met verlof zoo ver trekken, vermiste hij een pakje, dat hy op een bank in de wachtkamer had neergezet. Alle zoeken hielp niets, evenmin dat aan gifte werd gedaan bij den stationchef. Ernige personen echter hadden gezien dat een dron ken landlooper die zfch uit het station ver wijderde, iets onder zija jas verborgen hield. Deze perionen zijn den man nagegaan en in de Goudmijn ging hij dea dij* op, maar hier verloor hij een en ander nit. Let pakje, dat bij onder z'n jas droeg en welker inhoud wonderwel overeeakwam met hetgeen de militair opgaf dat tyn verloren pakje bevatte. Men stelde hiervan de politie in kennis die den man in arrest nam en thans de zaak onderzoekt. BESOIJEN. Maandagavond werd alhier de straat in rep en roer gebracht, door zekere P. Akse, die, in staat van dronken schap verkeerende, drie maal met een re volver op zijn huisbaas schoot, gelukkig zonder hem te treSeD. Hij werd direct door de maiéchauarés ia verzekerde bewaring gesteld. Bij nader onderzoek bleek dat een kogel in het deurkozijn en een in den gang was terecht gekomen. De man is naar 's Bosch overgebracht. WASPIK. Het R. K. Zangkoor maakt morgen een uitstapje naar Zeist en omstreken. Ongetwijfeld zal de kennismaking met dit gedeelte van mooi Nederland wel bevalleD. De afdeeliög Waspik van de V.P.N. hrtld gisterenavond eene vergadering. Be sproken werd het betrekken van kippenvoei en tevens werd de mededeeling gedaan, dat de pakmeester wel bereid was het bestelde voer tegen eene kleine vergoeding thuis te bezorgen. Uit gegevens van den penningmeester bleek, dat door het aanschaffen van ver schillende artikelen, zooals weegschaal, eibelicbter, lamp enz. op 't oogenblik een nadeelig saldo was var f 100,dat later bij eventueels winst kon vereffend worden. Om echter de loopende schalden te betalen werd er voorgesteld, dat de leden een voor schot zouden doen aan de kas, waartoe enkele der aanwezigen wel waren te vinden. RAAMSDONK(Dotp.) Begin Augustus zal het by P. Broere gevestigde gezelschap Vriendenkring' een uitstapje maken naar Scheveningen. RAAM8DONK8VEER. De heei J. Kool als volontair btnoemd aan de N. II. School in het Dorp. De hoogste klassen der Bijz. N. H. alhier znllen Ponderdag a,s. een uitstapje makeD, een deel naar de Diergaarde te Rotterdam en een gedeelte naar de Roestel- berg by Waalwyk. Verleden week behaalde onze dorpe- genoeten mejoffrouw v. Beek en den heer Bouweos het diploma m.chine-ichtyveD. Geslaagden proficiat. In verschillevde huigesinnen zijn bij de kinderen de mazelen uitgebroken. De werkman N. H. geraakte op zijn werk te Dordrecht met de hand bekneld tusschen een kip-kar, met het gevolg dat een top van ziju vinger werd afgeklemd. Woensdag 12 Juli zal het feest der H. Kindsheid alhier gevierd worden. Naar wy vernemen zal de harmonie dea optocht vergezellen. VLIJMEN. Geptsseerden Donderdag morgen is uit het café van den Heer Adr. v. d. Hout eene fiets ontvreemd, welke toebehoorde aan een aldaar in kwartier zijnde wachtmeester. Nadat van de vermissing aangifte bij de politie was gedaan, is door deze terstond het onderzoek naar den dader aangevangen en te wenschen is het zeker dat de rijwieldief spoedig ontdekt zsl worden. De postduivemclub *De Zwaluw', hield Zondag een wedvlucht van Eindhoven, waar de duiven om half zeven werden los gelaten De eerste duif arriveerde om 8 u 10 m 96 sec. De kasprijten werden behaald als volgt; le door A. van Heivoort, 2 door M, de Laa', 3-5-6-9-10 en 12 door J. van Esdonk, 4 en 11 door C. van Wagen berg en 8 door W. v. Duogen. De poul- prijzen 1 door M. de Laat 2 en 6 door C. v, Wagenberg, 3-5 en 7 door J, van Eidonk en 4 door W. v. d. Dungen. „De Blauwe Doffer' hield Zondag een wedvlucht vsd Tilburg, waar de duiven werden losgelaten om 7 uur. De eerste dnif kwam op het hok om 7 u 20 m. 28 sec. De le, 2e, 3e, 4e, 5e. 8e en 9e prys werd behaald door Ant. van Oyen en 6e en 7e door P. v. d. Bosch. HERPT. Met het rooien der vioege aardappelen is men zoowat algemeen be- gonneD. De opbrengst is zeer verschillend en de kwaliteit laat zeer te wenschen over. Dd late soorten staan veelal ongelijk en achterlijk. Droog warm weer zou echter veel kannen goed maken. EINDHOVEN. De gemeenteraad heeft besloten, de jaarwedde van den directeur der gasfabriek te verhoogen tot f 5000op t6 richten een aramoniakfabriek aan te stellen een ingenieur voor de gemeentebedrijven, en te verleenen een blanco crediet aan B. en W. voor het opmaken van plaanen voor woningbouw in Eindhoven en omliggende gemeenten door architect Kuipen te Amster dam. van Andel met goed "gevolg af het propa- dentisch examen voor candidaat O. Ind. ambtenaar. Kaatsheuvel, 7 Juli 1916. Uitvoering. Zondagavond teo 8 uur gaf de Harmo nie van het Kon. Muzlekgez. „Euphonla" In de zaal der sociëteit 'n goed geslaagde uitvoering. De zaal en binnenplaats vooral waren goed bezet, Er werd met ambitie en toewijding gespeeld, en wat ten ge- hoore gegeven werd was zeer correct en getuigde, dat gedurenden den langen tijd, dat geen uitvoeringen gegeven zijn toch wel gestudeerd is. 't Beloofd deze maand 'n drukke tijd te worden na de rustpauze van ruim 3 mnd. Minstens nog twee uitvoeringen staan op 't program, die wel 'n bezoek overwaard zullen zijn. N. V. Kaatsh. Omn. Mij. Tegen 15 Juli a.s. beeft de heer Kuijs- ten, die den dienst der Omnibus Mij. alhier waarneemt, zijn ontslag als zooda nig bij 't bestuur ingediend. Daar er niemand anders is, die de zaak wil over nemen, bestaat er alle gevaar, dat cn personen vervoer èn postdiensten over Kaatsheuvel—Capelle worden stopgezet. Heden Dinsdagavond wordt er door de aandeelhouders vergaderd. Loon actie. Deze week wordt er weer druk ver gaderd door de arbeiders. Van Maandag tot en met Vrijdag eiken avond door n 5 tot 8-tal fabrieken. Zaterdag j.l. is de 5°/0-door de fabrikanten toegezegd uit gekeerd. Wat de uitslag van de verga deringen enz. deze week zal zijn is nog onbekend. Laat ons hopen, dat de actie die tot dusverre rustig is verloopeu, zon der verdere strubbelingen ten einde loopt. onderzochten, leefde hij nog, doch hulp kon niet meer baten en hij overleed dan ook kort daarop. De dokters wijd- den toen hun zorgen aan de twee gewonde personen, wier toestand eei- gisteren bevredigend was. De politie bracht het lijk van den Belg naar het lijkenhuis op de algemee ne begraafplaats, terwijl de gemeente- lijke ontsmettlngsdlenst de woniog ontsmette en de groote plassen bloed opruimde. Wij vernemen dat de jeugdige Belg niet alleen leed onder de onbeantwoor de liefde, maar dat hij er ook met grooten angst tegen opzag op te komen als soldaat. ■W" HEU8DEN, 4 Juli 1916. Hooger onderwijs. Vrijdag logde aan de Hoogs School te Leiden onze stadgenoot, de Hear G. A. D, Poging tot moord en zelfmootd. Betreffende het vreeselijk drama dat Zondagmorgen te Middelburg plaats had, wordt aan de Tel. het volgende gemeld Bij de weduwe Hendrikse in de Spanjaardstraat te Middelburg, woonde de jeugdige ongehuwde Belg W als 'kostganger in huis. Reeds meermalen had hij zijn liefde verklaard aan de 25-jarige dienstbode Maria den Boeft, die echter steeds verklaard had, niet van zijn liefdesverklaringen gediend te ziju. Toen de Belg Zondagmorgen omstreeks 3 uur in de keuken kwam, ontstond weder een woordenwisseling tusschen hem en het meisje, die bij haar weigering, om op zijn liefdesver klaringen in te gaan, bleef volharden. De jongeman schijnt toen als het ware waanzinnig geworden te zijn hij begaf zich naar een schuurtje, haalde daar een groote bijl en kwam opnieuw in de keuken, waar hij op de dienst bode afvloog en haar vier slagen op het hoofd toebracht, waardoor het meisje dat wilde vluchten, hevig bloe dend in elkaar zakte. De jonge man zeker van meening, dat het meisje dood was, holde de trap op en riep >Jelul moeten allemaal dood*. De zoon van de weduwe was nog te bed, maar was door het geroep >moord« onmidde- lijk uit zijn bed gesprongen en wilde juist naar beneden gaan, toen de Belg de trap opstormde en riep »Waar Is madam hierbij doelende op de weduwe Hendrikse. Intusschen keerde hij zich nu tegen den zoon en gaf dezen met de bijl een klap op de linkerzijde van het gelaat. De zoon wist den woesteling te ontwapenen en bracht zoo vlug hij kon zijn moeder tij buren in veiligheid. Een buurman ging het huls binnen, maar kwam tot de ont dekking, dat het drama nog niet was afgeloopeo. Hij zag boven aan de trap den Belg staan, die bezig was met een groot tafelmes zich den hals af te snijden. De politie, die dadelijk gewaar schuwd was, begaf zich met den meesten spoed naar de woning, terwijl ook weldra twee dokters ter plaatse waren. Toen de dokters den Belg Smokkelen in het groot. Zondagmorgen zoo deelt het Nieuwsbl. v. 't Noorden mede trok de Officier van Justitie van Wlndscho- ten met drie Rijksveldwachters naar Scheemda, waar men een groote smokkelaffaire op 't spoor is gekomen. Daar waren op het emplacement 3 wagons met »karlon< voor Dultschlaod bevracht en gezegeld. De machinist weigerde, bevreesd voor te zware belasting van den trein, ze mede te nemen. De wagons bleven staan en zouden dus Zondag op 't stationsem placement te Scheemda blijven. Toen zijn de bevrachters zeker baog geworden, omdat de lading een onge- wenschte geur kon verspreiden. Gisternacht is nu het zegel verbro ken, de politie kwam er achter en 't gevolg was dat beslag is gelegd op de wagons. En ook ten huize van een der bij de affaire betrokkenen, zekeren H., te Scheemda, is beslag gelegd op een groote hoeveelheid hulden. Men denkt nu, dat deze smokkelaffaire reeds langer is gedreven. H. en consorten deden vroeger nooit handel In karton. Verscheidene personen moeten bij de zaak, waarmee ongeveer f 25.000 gemoeid is, zijn betrokken. De politie zet haar onderzoek voort. Naar wij nader vernemen, is het gewicht der aangehouden huideu 16.500 K.G. en de waarde f 20.000. Op het baanvak Castrlcum-Uitgcest is gistermorgen een losse arbeider door een sneltrein gegrepen en gedood. Zondag is de bliksem geslagen in de woning van I. Oosterkamp te Foch- teloo. Het pand brandde af. De koopman C. B. v. d. B. te Schore, die dezer dagen bij vergissing uit een flesch met azijnessence dronk, is na hevig lijden aan de gevolgen daar van overleden. Gistermorgen is de boerenhoeve Gooyenstein, aan den Stamraerdijk nabij de Gaesp, gemeente Diemen, bewoond door de familie Scheenhoven en het eigendom van mevrouw de wed. Houwing, afgebrand. Bij het blusschingswerk is de ruim 60-jarige timmerman Karei Schippers, van Dlemerbrug, onder een instortend stuk muur geraakt. Hij Is kort daarna aan de gevolgen overleden. De ongehuwde 22-jarlge H., die de vorige week te Tilburg in een twist door zijn kostbaas v. H. met een mes ernstig in de borst verwond werd, is gisternamiddag in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen bezweken. De dader, gehuwd en vader van twee kinderen, is ter beschikking van de justitie gesteld. Op de Alkmaardermeer onder de gemeente Altgeest Is Zondag een zeil- schuitje, waarin de monteur S. uit fill- versum eu de heer W. uit Harsloot zaten, 'overvaren door een motorschuit. De heer W. is verdronken. Doodelijk ongeluk. Te Veghei was een huzaar bezig met het roskammen van zijn paard en had, onvoorzichtig genoeg, het touw om den pols gedraaid. Door de een of andere oorzaak werd het dier schichtig en sloeg op hol den ongelukkigen man in zijn vaart meeslepend, wel meer dan 200 M ver. Toen de soldaat opgenomen werd, bleek hij ernstige trappen van het paard gehad te hebben; hij werd naar het R.- K. Gasthuis vervoerd, waar hij een tijd later den geest gaf. De huzaar, pas 8 maanden onder dienst was afkomstig uit Dordrecht. Brandstichting. De ationd. rechtbank te'a-Hertogenbosch veroordeelde Thomai R. te Dongen, wegens brandstichting in de boerderij ran A. vaa der Hoeven te Capelle (N.-Br,) waarbij ge vaar voor het leven van anderen te duchten waa, tot een gevangeniaatraf van vyf jalf en aes maanden, met aftrek van bet voor arrest. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 4 Juli- (Wolff.) Officieel. Terwijl de vyand ten Noorden van de Ancre zijn aanvallen niet heeft herhaald, Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat tijdene de Kermii van yjuli tot en met 16 Juli 1916 open en gesloten draai molent, luchtschommel», tpellen en tenten moeten gesloten sijn des nachts te 12 uur, met uitsonde ring van fcebak- ei» suikerkramen en dergelijke die geopend kunnen blijven tot 127» oor. dat alle inrichtingen moeten gesloten bl>j*«o van voormelde uren tot zonsopgang terwijl zij des Zondags niet vroeger mogen geopend worden dan des namiddags 37« uur. Verder wordt er aan herinnerd, dat het hazard spelen op den openbaren weg verboden is en eveneens om iets te vertoonen.of iets ten gehoore te brengen, wat tot veretoring der orde aanleiding kan geven. Waalwijk 5 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. DB SUBMONT DB BAS BUBBLE. De Secretaris, Van Liempt. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat tijdens de kermis ven 9 tot en met 16 Juli 1916 de café's dagelijks kunnen geopend blijven tot des nachts één uur, en dat muziek van welken aard ook café—chantants en derge lijke moeten ophouden des nachts te 12 uur. De Burgemeester voornoemd, Til. DB SURMONl DE BAS SmEBLB.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2