Ontvangen JAVA/ PAPIER Provinciaal Nieuws. een groote party van élk gewicht. BEKENDMAKING. BINNENLAND. VERSLAG AAN ROLLEN Abonneert U op en Adverteert dit blad. Firma Wed. Tielen, meeat te moeten handhaven als In ge wone dagen en niet als is bekend ge- Waalwijk, 8 Juli 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Burgemeester eu Wethouders makea be kend, dat de Markt op Zondagen 9 en 16 Juli den geheelen dag zal zijn afgesloten voor rij- en voertaigen alsmede voor anto's en motor-rywielen, n.l. vanaf de Markt tot de Gasfabriek. Gedurende de werkdagen vaD 10 tot en met 16 Juli is dit verbod van kracht 's avonds na 6 nar. Sluiting. Het onderstaand schrijven Is door den Burgemeester dezer gemeente aan H.H. Caféhouders gezonden Waar de keftnis dit jaar onder bijzondere omstandigheden xalgehoudeo wo'deo, acht lk het niet ondienstig Uwe medewerking in te roepen, om deze een gunstig verloop te doen heb ben. Ik verzoek U daarom dringend de door mij gegeven voorschriften nauw keurig op te volgen. Meer speciaal heb ik hierbij het oog op het sluitingsuur der café's, dat door mij op verzoek van den Heer Kantonnementscommandant in deze gemeente, nader ia bepaald op 12 unr 's nachts. Varwacht wordt dan ook, dat dit sloitingsaur niet zal worden overtreden, wat ten zeerste bevorderlijk zal zijn aan de goede orde en rast, gedarende de kermis dagen en de toch reeds zoo zware taak der politie aanmerkelijk verlichten zal. Bij overtreding der voorschriften zal eventueel de door mij verleende vergunning tot het geven van dansmuziek worden iugetrokken en zoo noodig tot sluiting van het café worden overgegaan. Kermis. De 2e Zondag in Juli is er weer en daarmee de Waalwijksche kermis, die vooral dit jaar, wat het terrein betreft, druk bezet ls. Wat verder hier en daar plaats vindt, kan men lezen onder de uitvoeringen en advertenties. Men had vooral thans groote verwach tingen van de kermis, met het oog op de vele tijdelijke ln.woners, nl. de mili tairen, bier en in de aangrenzende ge meenten. Er waren reeds zoovele plan nen gemaakt voor bezoek van familie leden enz. tegen de a.s. dagen, die cene aardige ontspanning konden geven in het eentonige leven en welke ontspan ning voor velen zelfs nog iets nieuws was. In elk geval het bevel dat voor een paar dagen afkwam, dat de militairen daags voor kermis voor drie weken naar 't kamp moesten, maakte op burger en militair, laten we 't op z'n zachtst uit drukken, een zeer onprettige indruk, niet 't mlost bij caféhouders, winkeliers en kermismenschen. Wij meenen te mogen veronderstellen, dat dit plotseling vertrek in verband staat met de kermis en moeten natuur lijk waardeeren alle pogingen om moge lijke verstoringen van rust, orde of wat ook te voorkomen. Waar echter de bur gerlijke autoriteiten blijkbaar de verant woording gerust aandurfden en wij 't vorig jaar gezien bebben hoe 't met duizenden militairen alles zoo uitnemend afliep, spijt het ons, dat de menschen, die nu ruim drie maanden zoo rustig en kalm onder ons leefden, nu ook niet in de gelegenheid zijn met ons net jes en prettig kermis te vieren nu er eenmaal kermis was en dat zulks zou ge beuren, daarvan waren we overtuigd. Dat men, daarenboven nu het gros der troe pen is vertrokken, in weerwil van een publicatie van deze week, op ver zoek van den kantonnements-comman- dant, voor de kermis 't zelfde politleuur maakt en zooals dat steeds met kermis ge schiedde, wij durven betwijfelen, gezien het uitnemend verloop van de kermis elk jaar hier ter plaatse of deze maatrege noodzakelijk ware geweest. Ook dit bericht maakte een minder aangename indruk en om een en ander is de stemming wel eenlgszlns gedrukt Wij hopen en vertrouwen echter, dat, nu de verordeningen eenmaal zijn uitge vaardigd, men zich stipt eraan zal houden dat men vroolijk, prettig en netjes kermis zal vieren druk zal het er genoeg zijn daaraan is geen twijfel. Wij laten hier nog volgen, wat er op de kermis staat Examen. Mej. M. Wingels alhier van de kweek school te Oudenboscb, legde dezer dagen te Breda met gunstig gevolg 't examen af in handeLrhrijven, nl. vlugschrift, net schrift, rond^chrift en grootschrift. Herivonnen Levenskracht. Door het comité voor den bloemendag van „Herwonnen Levenskracht" is de volgende circulaire verspreid Niettegenstaande verleden Zondag een bloemendag is gehouden, wagen wij het toch onze gewoonte getrouw te blijven, en zullen wij U daarom a.s. Zondag een bloempje te koop aanbieden voor Henvon nen Levenkracht. „Herwonnen Levenskracht" gaat uit van de R. K. georganiseerde arbeiders en heeft ten doel hunne medeleden en de vrouwen en kinderen hunner mede eden, die door tuberculose zijn aange tast, door verpleging in een sanatorium de gezondheid weer te geven, de ver oren levenskracht te doen herwinnen. Honderden zijn reeds uitgezonden door „Herwonnen Levenskracht" en lebben hunne gezondheid weergekregen een klein offertje van uw kermisgeld moge U niet te zwaar vallen, om aan ongelukkige huisgezinnen, waar vader, moeder of kinderen lijdende zijn aan tuberculose het blijde geluk der gezond- ïeid weer te geven.* Wij behoeven .niet te zeggen, dat wij den verkoop der bloempjes voor dit goede doel gaarne aanbevelen. Voor Eer en Deugd. Deze vereenlging besloot in hare ver gadering van 1.1. Zondag om ook de gemeente Baardwijk, erbij te voegen dus voor „Waalwijk, Besoijen en Baard wijk"; als bestuurslid werd alzoo nog gekozen de heer J. van Heyst te Baard wijk. De vereeniging telt thans 300 eden. Voor de kermis zijn door cjeze vereeniging biljetten verspreid waarin tot eerbaarheid en door de St. Paulusver- eeniging tot matigheid wordt aange spoord, iets^wat iedereen zeer zal toe juichen. Jos. Groenen. Tot ons groot geuoegen kunnen wij mede- deelen, dat de Heer J01. Groenen, Hofopera zanger te WeeDen, daartoe aangezocht door de vele muziekliefhebbers zijner geboorte* plaats en omstreken, zich bereid verklasrd heeft, tydens zijn vacantietijd, waarschijnlijk begin Augustus eeu concert te geven in Waalwijk. Ook aijne Echtgenoote Mevr. Groenen-van Zijp zal op dezen avond hare welwillende medewerking verleenen. Aan belangstelling zal het dit knnstpaar zeer zeker niet ontbreken. De datum zal binnenkort worden bekend gemaakt. Excursie van den Waalwijksche* Land bouw cursus. Door prachtig weer begunstigd onderna men de leerlingen van borengenoemden cur sus 1.1. Zondag een tocht naar het landgoed ^Utrecht* onder Esbeek, waar hun tocht geleid werd door den bedrijfsleider. Aange naam en onderhoudend werd door dien heer alles gewezen en verklaard, zoodat de leer lingen een indruk hebben gekregen van het enorme bedryf aldaar. Een woord vaudank kan hem daarvoor niet worden onthouden. Hier werd weer een bewijs geleverd, wat met kennis en overleg in een woeste streek te bereiken is op 't gebied van landbouw. Mogen nog dikwijls de cursisten een zoo danig uitstapje doen, opdat hun theoretische ksnnis worde uitgebreid door een blik op een bedrijf, dat geheel volgens de hun ge leerde theorie is ingericht. Uitvoeringen. Zondagmorgen ten 12 uur geeft de Liedertafel Oefening en Vermaak in de zaal Musis-Sacrum een Volksmatinee. Ook de Gildenbond geeft Zondagmor gen een groot Matinee, zoodat dan reeds op muzikaal gebied volop is te genieten. Maandagavond in de zaal Musis- Sacrum Grande Soirée Musicale te geven door de Liedertafel. Naast eenige koren zal ook opgevoerd worden de groote dolkomische operette „De Kwakzalver" van H. Kipper. Dinsdag en Woensdag geeft het gezel schap Faveur in de zaal Musis Sacrum Variété uitvoeringen met een geheel nieuw, amusant prachtprogramma. De Gildenbonds harmonie geeft Woens dagavond ten 6 uur een groot concert Behalve eenige mooie nummers prijkten nog een aardig blijspel en eenige voor drachten op het programma. Amusement dus genoeg Voegen wij er nog bij dat overal bals worden gegeven dan ziet men dat de kermis ook dit jaar voor elk wat wils biedt. Collecte vooi de Belgen. De collecte J.l. Zondag in onze gemeente gehouden voor de Noodlijdende Belgen* heeft opgebracht de somma van f 91.54. Zeer zeker wederom een heel mooi bedrag Kantoor Gemeente- Ontvanger. Het kantoor van de Gemeente-Ont vanger alhier is gedurende de kermis alleen geopend Vrijdag 14 Juli des voormiddags 9 12 uur. BAARDWIJK. Donderdag had de militair Scheepers het ongeluk, bij het over een sloot springen, in een zeis terecht te komen, waardoor hij een ernstige wond aan den voet bekwam Na door den militairen dokter verbonden te zijn, moest hij naar het hospitaal ver voerd worden. SPRANG. A.s. Zondag 's v.m. 9,30 en 's nam. 2,30 zal in de Geref. Kerk alhier optreden Ds. Scheepsma van Roodeschool. WASPIK. Het R. K. Zangkoor heeft wel genoten van zijn uitstapje naar Zeist Volop werd er genoten van het heerlijke natuurschoon in die streek, maar cfok de Inwendige mensch werd niet ver geten. Te Zeist troffen onze zangers ook het koor der St. Bavokcrk van Haarlem en zoowaar werd er met dit 40 man sterke koor nog een kleine wedstrijd in de edele zangkunst georganiseerd. Een uitspraak ls er daarbij niet gedaan, maar toch weten we, dat ons kleine koor daar een zeer goed figuur heeft gemaakt. Met den nachttrein kwamen de zan gers, hoogst voldaan over dezen pret- tigen dag, weder hier aan. - Heden had in 't klooster alhier de plechtige Intronlsatie plaats van het H. Hart. De plechtigheid werd verricht door den ZeerEerw. heer pastoor alhier. De kinderen van de R. K. bijzondere school waren er ook bij aanwezig en zongen toepasselijke liederen. De heer H. Z. alhier geraakte gis teren door het schrikken van zijn paard met zijn gespan van den Capelschen dijk. Door het angstig slaan van het paard werd bij ernstig gekneusd. Thuis gebracht, werd hij onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld. De dokter constateerde kwetsuren aan hoofd, benevens een paar gebroken ribben. De Wed. B. kreeg gisteren tele grafisch bericht dat haar zoon in mili tairen dienst ernstig gekwetst was door een slag van een paard. Kort daarop riep een tweede telegram haar naar het ziekbed van haar jongen, waarheen een welwillende buur haar vergezelde. Hopen we voor de moeder en voor den oppas- senden jongeman, dat het leven vaa dezen laatste nog behouden kan blijven. De gewassen op 't veld, vooral de suikerbieten, lijden zeer veel van on gedierte, bijzonder van slakken. Dit schadelijk goedje schijnt met het natte weder sterk te vermenigvuldigen. RAAN8DONK8VEER. Gedurende enkele dagen, te beginnen met Zaterdag, zal het theater F. Stips voorstellingen geven op bet Heereplein. O.a. za) opgevoerd worden Marie Jeanne. Woensdag geraakte W. v. K. op den scheepswerf der firma D. P. v. Suilekom en Zn. met zijn arm bekneld tusschen twee yaeren schotten, met het gevolg dat dit lichaamsdeel verpletterd word. De behande lende geneesheer achtte noodig den patiënt naar Breda te zenden om aldaar door Dr. van Dissel behandeld te worden. Onze dorpsgenoot de heer J. Fmy leerling der U. L. O. School alhier slaagde Woensdag te Utrecht voor het het examen M. U. L. O. diploma B. Geslaagde proficiat. Woensdag sloeg de achipper M., na een twist, zijn knecht met een stok zoo danig op het hoofd, dat een gapende wond ontstond. Geneeiknudige hulp moest worden ingeroepen. De politie is van het geval in kennia gesteld. Voor de betrekking van hoofd der Chr. (J. L. O. school hebben zich tot heden dertien sollicitanten aangemeld. WASPIK. Naar wij vernemen sullen de soldaten, heden Zaterdag, weder alhier worden ingekwartierd. Het gerucht, dat schipper Klerkx met vrouw en kind verdronken soa iyn, ie gelnkkig niet waar. HERPT. Niet alleen dat men op ver schillende akkers de krulziekte in het loof der aardappelen kan zien, maar er beginnen ook reeds zieke aardappelen te komen. De tegenwoordige weersge steldheid werkt zeer nadeelig op het aardappelgewas. HEESBEEN. Bij de kinderen de B. alhier draait de weg om het huls. Dit maakt, dat men elkander niet kan zien aankomen. Zoo reed gisteravond mej. N. pardoes met haar hondenwagen tegen een geladen hoolkar op. De hondenkar werd vernield en de hond werd over reden. Mej. N. liep zelf verschillende kwetsuren en ontvellingen op. VLIJMEN. Dezer dagen geraakte H v. d. L., werkzaam in de stoomleerlooleri van den WelEd. heer van Wagenberg- Festen, terw ijl het middag-schafttijd was bij het uitrijden der fa riek met een nieuwe fiets onder een militairen auto zoodat het rijwiel geheel verbrijzeld werd De man, die dood had kunnen zijn, kwam als door een wonder zonder eenig letse te voorschijn. Heden ontving hij van den luitenant, die den auto bestuurde, en aan het ongeluk geen schuld had, een prachtige nieuwe fiets als schadeloos stelling. Dat de jongeman in zijn nopjes was, laat zich begrijpen. VLIJMEN. Heden werd alhier door den bouwkundige, den heer J. v-Vlijmen voor rekening van het R. K. Kerkbestuur aanbesteed het vergrooten van het Pa tronaatsgebouw. Inschrijvers waren de heeren J. v. d. Aa te Vlijmen, f 7880 M. Luijben te Vlijmen. 6700 Ants. en Adr. v. Oijen te Vlijmen, 6588 P. v. Stokkum te Vlijmen, 6212. Het werk is nog niet gegund en zal volgens bestek gegund worden. Dat het fietsenrijdende publiek zich ook in ons dorp wel in acht mag nemen en de rijwielen zonder meer niet tegen eene woning of herberg kan laten staan, bleek weder uit de rijwiel diefstal, gepleegd ten nadeele van den wachtmeester A. te Vlijmen. Gelukkig evenwel werd dit rijwiel te 's Hertogen bosch door den rechercheur van politie Koenen in een bank van leening opge spoord, waar de dief het voor f10 had verkocht. De dader bleek niet erg for tuinlijk, daar hij reeds daags na den diefstal door de gemeentepolitie van Rossum werd aangehouden ter zake desertie van zijn korps. Voor den krijgs raad zal den dader eene flinke straf niet ontgaan. TILBURG, 6 Juli. In een druk bezochte vergadering van de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen stof fen in de N. K. Harmonie ls na lang durige discussies en ernstige overwe gingen besloten het aangekondigde be sluit der vereeniging te handhaven, om tegen 13 Juli a.s. de uitsluiting voor ge heel Tilburg te proclameeren. Het is dus een voldongen feit, dat Donderdag 13 Juli a.s. de fabrieken in Tilburg stop gezet worden, tenzij de toestand zich intusschen nog wijzigt. De fabrikanten waren van oordeel, dat hoewel op verschillende fabrieken de stakende draadmakers weer aan 't werk gegaan zijn, er toch nog te veel in sta king zijn gebleven om een geregelden gang van zaken te verzekeren. De uitsluiting omvat 40 fabrieken. Geen lid van den fabrikantenbond zijn de firma's v. d. Berg-Krabbendam, Jan- sens de Horion, Pieter van Dooren, Die pen en Pollet. Op deze fabrieken zal dus de uitsluiting niet plaats hebben. Heden-avond, bij het uitgaan der fa brieken zal aan de arbeiders het ont slagbriefje afgegeven worden. A.s. Zaterdagavond vergadert de fa brikantenbond opnieuw ten einde een eventueele wijziging in den toestand te bespreken, en indien deze wijziging van dien aard is, de uitsluiting niet te doen doorgaan. Mochten de stakende draadmakers vandaag of morgen nog tot beter in zicht komen en weder aan het werk gaan, dan zullen de fabrikanten reeds eerder eene bespreking houden. RAAMSDONKSVEER. Woensdag j.l. slaagde te Utrecht voor het M. U. L. O. B. examen de jongenheer J. Fraaij. Voor waar een mooi succes voor leerling en School. Zijn opleiding ontving hij van de Christelijke U. L. O. School te Raams- donksveer. Dit Diploma staat gelijk met dito H. B. School, driejarige cursus en geeft verschillende voorrechten voor den be zitter. Leerling en school proficiat. Donderdag maakten een 70-tal leerlingen der Chr. School alhier een uitstapje, onder leiding van een gedeelte van het Personeel, naar Rotterdam. On der het vele dat bezocht werd zijn het duseum voor Land en Volkenkunde en het Maritiem Museum, benevens de Diergaarde, de voornaamstea. Meer dan voldaan arriveerde het ge zelschap in prettige stemming tegen half negen op t, Veer. Een 25-tal leerlingen der Chr. U. O. School alhier brachten onder lei ding van Personeel dier school» 6 Juli een prettigen dag door op de Roestel- >erg en keerden met den laatsten trein ïuiswaarts. Schapenvleesch als volksvoedsel. Op een vergadering van schapenhouder» te Alkmaar gehouden, op Vrijdag j.l. waar de noodtoestand, ontstaan "tengevolge ?au dt-n overvloed van schapen in het land, een pnnt van bespreking uitmaakte, is, a,ftt algemeene stemmen, besloten aan de geering en de Gemeentebeaturen in het gr. herle land eene aanbieding te doen tot de leveriug van schapenvleesch tegen den kostenden prijs. Zonder uitvoer naar het buitenland, met name naar Duitscbland, kan het schapen- vleesch aangeboden worden tegen den prijs van 40 k 45 ets, per pond. Met uitvoer naar Duitechland, van bijv 50 °/0 van het totaal, kan datzelfde vleesch geleverd worden tegen den prijs van bijv, 20 ets. per pond. Met het oog op den heerschenden vleescb- nood onder de minder gegoede standen in oua land, maken wij ons sterk, dat op deze wijze een noodzakelijke opruiming onder de groote overtollige schapen zal plaata hebben Informaties zijn in te winnen en tot levering voor bovenstaande prijzen ia bereid de heer P. KAMP, veehandelaar en expor teur te Purmerend. CAPELLE. Sinds 1 Juli is bij een vijftal winkeliers regeeringsrijst verkrijgbaar. der Kamer van Koophandel en Fa brieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, en nijver heid, de scheepvaart en van den land en tuinbouw over het jaar 1915. III Schoenmakerijen. De groot* vraag naar en het geringe aanbod van schoeisel hebben, onder menig opzicht, zegenrijk voor deze in dustrie gewerkt. Eischt de winkelier meestal, en met recht, hoogere prijzen en contante be taling van zijn klanten, de fabrikaat was wijs genoeg, niet meer aan de oude poteeringen en op willekeurig crediet af te leveren. Wat in geen jaren ge beurd was, geschiedde nu De fabri kanten, met bestellingen overladen, lieten niet meer op orders reizen, en dientengevolge moesten de handelaars en winkeliers vaak zelve ter productie plaatsen komen, om zich van het noodige te voorzien. Dat deze ommekeer den fabrikant ten goede kwam, behoeft wel geen betoog. Toch, en gelukkig, be leefde men hier niet de wantoestanden, die men in oorlogvoerende landen aan trof, waar de voor het leger werkende fabrikanten hunne clientèle geheel of grootendeels in den steek lieten. Over het geheel hebben de fabrikanten hunne geregelde afnemers getroww en tegen de door de omstandigheden gewettigd* prijzen en voorwaarden bediend, wat beide partijen, als normale toestanden weder zullen zijn ingetreden, slechts ten goede kan komen. Was er in den aanvang van den oorlog en ook zelfs in begin 1915 nog een streven naar bezuiniging in algemeenen zin merkbaar, allengs viel hiervan minder te bespeuren. De op den achtergrond gedrongen mode trad weder naar voren en liet ook op het gebied der schoen industrie geducht haar rechten gelden. Hooge fijne dameslaarzen, zich aanpas send bij do costumes, werden gretig gekocht, ook al moesten zij, wegens de dure leder- en fourniturenprijzen, met verscheidene guldens per paar meer oetaald worden. En het eigenaardige lierbij was, dat de door fabrikanten en landelaars bedongen prijzenschier zonder tegenstribbelen betaald werden. Wat een verschil met vóór slechts weinige jaren, toen het vaak onmogelijk was een alleszins gewettigden prijsopslag te be- icomen. Ging het de machinale schoenfabrieken naar wensch, ook de handschoenmake rijen hadden alle reden tot tevredenheid. De vraag naar dit schoeisel neemt voort durend toe, zoodat de vrees voor het verdwijnen van het handwerk volstrekt geen reden van bestaan meer heeft. Voordat wij hierover verder uitweiden, willen wij eerste eens de meeningen van eenige onzer voornaamste fabrikanten mededeelen. WAALWIJK. Meer ingelegd dan terugbetaald f 3229.76. Aantal inlagen 127, aantal terugbetalingen 25. Gedurende de maand Juni werd er op 't Foatkantoor te VLIJMEN en de daaronder rei— «orteerende hulppostkantoren ingelegd de som ▼an f 29142.89. Terugbetaald f3526.37. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3775. O— Gedurende de maand Juni werd er in de Rijkspostspaarbank te VRIJHOEVE ÜAPELLE ingelegd een som van f 3885 51 In het zeltde tijdvak werdeH op 't Hulp telegraaf en telefoonkantoor 131 telegrammen behandeld waarvan 73 verzonden en 58 ont vangen. Vanuit de openbare spreekcel werden 51 gesprekken gevoerd, 1 telefoon oproepbericht ontvangen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt nader bekend dat op verzoek van den Heer Ko lone], KaBtonnemeritscommandant in deze ge meeote, tijdens den duur der kermis van 9 to en met 16 Juli a.s. de café's moeten gesloten wordee om 12 uur 's nachts en dat na dien tijd muziek van welken aard, ook caféchantants en dergelijke moeten ophouden. De open en gesloten draaimolens, luchtschom mels, spellen, tenten, jebak- en suikerkramen mogen insgelijks niet langer dan tot 12 uur 's nachts geopend blijven. Waalwijk 8 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, Tii. dk Surmoni db Bas Smbble. F Janvier, Stoomcarouisel Wed LeaBder, Draaimolen Hnijgene, Luchtschommel Renner, Lunapark Friemutli, Theatre des Atractions Jongemaet», poffertjes Jansen Sas suikerkraam F Mallene, Vogel, Galanterie By outcry Gubbels, V. Gemert, Gebak Geisen, Lobman Tromp, paling Van Grinsven, Uooehelen Kiviets, Hoepla Timmerman, Vreemde dieren

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6