1 Provinciaal Nieuws. hilïïWB UIT H1ÏÏSB11. ver haa has Pui 1 NiEUWS UIT KAATSHEUVEL dat sommige ketters zich in de resetting van beide plaatsen wisten In te dringen. Den llen Februari van evengenoemd jaar 16Ü9 hadden beider Magistraten nog een contract gesloten, waarbij zij zich verbonden de tweede Gothische, thans nog bestaande kerk aan de haven die in de tweede helft der 15de eeuw was gebouwd, maar in den tachtigjarigen oorlog veel had geleden gezamenlijk te herstellen. Deze overeenkomst zou evenwel op niets anders dan twisten en oneenigheden uitloopen. Nog voordat er een steen tot reparatie der kerk was verbruikt, kwam er een geweldige scheu ring tusschen de inwoners van belde dorpen. Reeds sedert het begin der 17de eeuw had de Reformatie bij vele Besoijenaren hoewel niet bij de meeste diepe wortelen geschoten; maar dezen, beducht vooreen mogelijkeu inval der Spaansche troepen Besoijen lag immers tegen grenzen van Brabant aan, hadden zich tot nu toe-stilgehouden. Na het sluiten van- het twaalfjarig Bestand veranderde de uitwendige toestand in Besoijen echter geheel. Begunstigd door de Staten en de voornaamste steden van Holland, die overvloedige subsidien toezonden, bouwde de Besoijensche Magistraat, die mede openlijk het oude geloof had vaarwel gezegd en de Gereformeerde religie omhelsd, in 1Ó10 de eerste Ge reformeerde kerk met bijbehoorende pastorie. Met het bouweu der eerste Gereformeerde school vlotte het echter niet zoo goed De Besoijensche dorps- regeering eischte van Waalwijk een ge deelte der penuiugen terug, die vroeger aan het bouweu der gemeenschappelijke kerk en school waren besteed of zoo Waalwijk daarin niet bewilligde, dan eischte Besoijen wel wat veeleischend, dunkt mij, dat Waalwijk een afzon derlijke school zou geven. Waalwijk echter susteneerde, dat Besoijen van de paro chiekerk en v"an de school niéts te vor deren had, zijne bewering grondende op het vermeende feit, dat beide gebouwen op Waalwijkschen of Brabantschen bo dem stonden. Wilden de Besoijensche Ingezetenen naar ouder gewoonte hunne godsdienstplicht in de Waalwijkscbe keik blijven vervullen, welnu, dan zou Waal wijk de kerk niet voor hen sluiten maar aan Besoijen een nieuwe school te geven, waarin de schooljeugd nog wel zou moeten onderwezen worden in de gehate Gereformeerde religie, dat was voor eene Roomsche gemeente als Waalwijk vol strekt ondoenbaar. Besoijen beweerde daarentegen, dat kerk en school wel vooreen gedeelte op Besoijenschen grond waren gebouwd, en dat het niet meer dan billijk was, dat Waalwijk eenige vergoeding gaf. 't Was een eind loos gekibbel en geharrewar. Erger nogde geschillen liepen uit op formeele straat gevechten. Om hulp en steun en zoo mogelijk een middel te vinden, om alle zwarigheden uit den weg te ruimen, werd de Besoijensche secretaris Hendrick Jan sen van Vrecswijck in 1611 door schout ca gerechten naar Den Haag gezonden, waar hem eenc^copie van de origineele Paelscheydinge van Holland ende Brabant werd ter hand gesteld. Zoo kwam het bedoelde document in het archief der Hervormde gemeente. Het stuk stelde Besoijen in het gelijk, in zoo verre althans, dat bovengenoemde gebouwen niet geheel op Waalwijkschen bodem stonden. Maar hoe ook de re geering aldaar moeite aanwendde om geld of eene afzonderlijke school van Waalwijk te verkrijger-, het baatte niet Waalwijk liet de koorden der beurs niet los. De Baljuw van Zuid-Holland, Arent Muys van Holy, kwam er persoonlijk aan te pas en hield conferentie op conferentie met Jan van Leefdael, Heer van Waal wijk, maar alle pogingen bleven vruchte loos. Besoijen moest eindelijk in 1615 zijne eigene school bouwen, terwijl Waalwijk in 1617 op eigen kosten de parochiekerk herstelde. De toren dier kerk, die, gelijk toen bij alle kerken gebruikelijk was, aan de Westzijde moest staan werd sedert dien tijd nimmer opgebouwd, zoodat de tegenwoordige kerk aan de Waalwijksche haven, sinds 164.8 bij de Hervormden in gebruik, eigenlijk geen geheel is. 2) Ik wil nu aan de hand van boven gemeld gewichtig document eenige bijzonderheden mededeelen over de vroegere grenzen tusschen Holland en Brabant. Besoijen. J, VAN DER HAMMEN NlCZ. Aanteekeningen. Tusschen 1600 en 1610 het ergste in 1604 heerschte de pest op verschrikkelijke wijze te Waalwijk en Besoijen. Langen tijd moest de school gesloten blijven. 2) Het spreekt van zelf, dat de Room sche bevolking van Besoijen met die van Waalwijk steeds ééne kerk gemeente bleef uitmaken. Dit heeft geduurd tot 29 Juni 1851, toen Besoijen van Waalwijk werd afgescheiden en eene eigene Room sche kerk kreeg. Het eerste daarin ge doopte kind was Maria, dochter van Walter van Oudheusden en Allegonda van Beest (19 Juli 1851) het eerste gehuwde paar Johannes Pennings en Maria Anna Ley ten (4 Maart 1852)het eerste op het nieuwe kerkhof begraven lijkCornelius van den Bijgaart (21 Januari 1852.) Waalwijk, 15 Juli 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examen. De heer Herman Govaerts alhier slaagde voor 't examen Duitsche Han dels-correspondentie (Mercurius.) Mej. Marie Wingels slaagde voor 't examen machine-schrijven. t F. A. Baijens. t" Op den leefijd van bijna 73 jaren, overleed 1,1. Maandag in onze gemeente de heer F. A. Baijens, die gedurende zeer vele jaren lid was van den raad onzer gemeente, van tal van raadscommissies en ijverig werkend lid van de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. Rijks vakschool- Wij vestigen met klem de aandacht op de in dit nummer voorkomende ad vertentie betreffende de Rijksvakschool, waarin de oproeping van leerlingen voor de nieuwe cursussen geschiedt. Op den eersten Maandag in September wor den aan de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk de nieuwe dagcursussen voor het schooljaar 1916 1917 geopend. A. Een eenjarige cursus voor leer looiers. B. Een tweejarige cursus voor as. leiders in schoenfabrieken. C. Een eenjarige curcus voor werk meesters in de boveriwerkafdeeling van schoenfabrieken. D. Een eenjarige cursus voor werk meesters in de onderwerkafdeeling van schoenfabrieken. E. Een tweejarige cursus voor a. s. patroons en meesterknechts in de hand en maatschoenmakerij. Voor de toelating tot den cursus B voor a. s. leiders in schoenfabrieken wordt vereischt de leeftijd van 16 jaren en het diploma eener M. L U. O. School. Practische kennis van machinale schoen makerij is niet noodzakelijk. Het eerste leerjaar wordt besteed aan 't onderwijs in het maken van bovenwerken en daar mede valt tevens cursus C samen het tweede leerjaar, waarmede cursus D vereenigd wordt, houdt de leerling zich bezig met de fabrieksafdeeling voor het maken der onderwerk. Het onderricht omvat 44 uur per week, waarvan 10 uur theorie. Cursus voor a. s. patroons en mees terknechts in de hand- en maatschoen makerij neemt leerlingen aan, die mfn- stens 16 jaar oud zijn, behoorlijk lager onderwijs genoten hebben en met het onderwerkenmaken bekend zijn. Ook dit onderricht omvat 44 uur, waarvan 11 uur theorie. Ouders, die hun zoons in de leer looierij of schoenmakerij wenschen op te leiden, wordt dus thans weer de ge legenheid geboden. De rijksvakschool, de middelbare of misschien de hooge school in deze industriën is de meest volledige en modernst ingerichte school op dit gebied in ons land. En als men de resultaten ziet, staat men werkelijk verbaasd, zoowel wat schoenmakerij als leerlooierij betreft. De examens der leerlingen zijn thans afgeloopen en moe ten werkelijk uitstekend zijn. Ons is bekend dat aan een paar leerlingen reeds uitnemende posities op fabrieken zijn aangeboden, doch dezen hebben geweigerd om de cursussen volledig af te loopen. Met voldoening vernemen we, dat na den Bond van Lederfabrikanten, ook die der schoenfabrikanten a. s. Donderdag een bezoek zal brengen aan deze model inrichting. We vertrouwen dat dit bezoek zal bijdragen om deze zoo hoogst be langrijke en nuttige instelling meer en meer te doen kennen en waardeeren. Kermis. Onze kermis heeft als altijd een pracht- verloop. Eigenlijk nog beter als steeds. Het is er ontzettend veel drukker en er gebeurt absoluut niets. Geen proces verbaal behoeft zelfs gemaakt. De drukte is enorm, ook door de week. Gisteren was het een heele drukke dag en er heerschte een echt gezellige stemming. Inwoners en kermis bezoekers herinneren zich niet hier ooit zulk een drukke en aangename kermis meegemaakt te hebben. Dat de inrichtin gen op de kermis en ook vele inwoners goede zaken maken, behoeft niet gezegd. En morgen belooft het ook nog iets. Aan de sluitings—maatregelen wordt, ook door het publiek, stipt de hand gehouden. Het zal echter,^vertrouwen wij, wel duidelijk geworden zijn, dat men hier zóó kan kermis vieren, dat geen bij zondere voorschriften noodig zijn, waar door, om welke reden begrijpen wij niet, moet afgèweken worden van oude ge woonten, die nooit kwaad veroorzaakten. Bond van Ned. Lederfabrikanten. De Bond van Nederlandsche Lederfa brikanten zal zijne jaarvergadering hou den op Diosdag 18 Juli 1916, des namiddags om 2 uur, in Maison Boes, Heuvel Tilburg. De agenda bevat o. m. Mededeelingen van den heer J. L. van Gijn, voorzitter van het Distributie- Bureau voor hulden en Looistoffen, over de werking en resultaten van dat Instituut. Verkiezing van 4 Bestuursleden a. Wegens periodiek aftreden der heeren G. Reerink en W. J. M. Verbunt. b. Door de ontslagname van den heer J. P. Larsen. c. Ter aanvulling de vacature Jac. v. d. Maden. Voorstel van het Bestuur tot verhoo ging der contributie. Algem. Nederl. Bond van 6 choenfabrikanten Vergadering van het Hoofdbestuur op Donderdag 20 Juli 1916, 's namiddags ten 3 uur, in het hotel P. Verwiel te Waalwijk. AGENDA 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen Stukken. 3. Verslag over de bespreking gehou den met den heer van Gijn en belang hebbende vereenigingen inzake in- en uitvoer. 4. Rondvraag en sluiting. Aan al de leden is onderstaande circulaire gezonden Op uitnoodiging van den Directeur der Rijksvakschool te Waalwijk zal door het Bestuur en leden van denAlg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten gezamenlijk een bezoek gebracht worden aan ge noemde inrichting op Donderdag 20 Juli des namiddags ten 4 ure. Bijeenkomst hotel Verwiel te Waalwijk. Wij vertrouwen, dat de leden, indien eenigszins mogelijk allen aan dit bezoek zullen deelnemen en daardoor hunne waardeering voor deze voor het vak zoo nuttige instelling zullen toonen. Verhoogde schoenprijzen en loonen. De fabrikanteu van haodwerk-schoeisel te DoDgen hebben in een vergadering op 5 Juli jl. besloten, het maakloon der laarzen te verhoogen met 10 ets. per paar en verder, zoo lang de oorlog duurt, bij het maakloon op alle soorten werk een toelage uit te keeren van 10 pCt. op het \erdiende loon. Ook is besloten, de z.g.n. bovenmans- schoeneo én laarzen, dus de nummers boven 46, voortaan 5 pCt. hooger te noteeren dan de mansnummers van 40-46. Poging tot lederuitvoer. De rijksambtenaren te Wehl (Geld.) hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. 15 smokkelaars betrapt, die ca. 500 KG. leder en vet bij zlcb hadden. Twee hunner werden gearresteerd en de smokkelwaar in beslag genomen. In beslag genomen leder. Door de douane aan het station te Oldenzaal is Donderdagnamiddag een groote partij zooileder, verborgen in kisten onder eieren, bestemd voor uitvoer naar Duitschland, in beslag genomen. De zending eieren was afkomstig uit Epe (G.). V.v.d.S. Merriénkeuring. Bij de te Breda op 11 en 12 Juli gehouden keuring van merrlën zijn o«m. de volgende premiën toegekend. 3 Type tuigpaard 2 jarige merriën. f75 >Badina« van J. van Bergeijk Az te Wijk, f 50 >Bretzela4 van H. Pellikaan te Werkendam, en f 50 >Biene* van de wed. J. Branderhorst te Eeten. Type tuigpaard 3 jarige merriën. f 50 f Geertje' van Adr, Straver Hz. te Babilonienbroek, f 50 van J. Snoek te Nieuwendyk, f60 Alice' van de wed. J. Kerkhoven te Werkendam en f 50 Agrita* van G. J. W. Brauderborat te Eethen. Type tuigpaaid 48 jarige merriën. f iÓO en zilv. med. Johanna' van G. J. W. Brander horst te Eethen, f 75 en med. //Nelly* van J. van Bergeijk te Wijk, f75 ^Marie' van C. B. Vos te Wijk, f 60 z/Obra II' van L. G. van der Beek te Genderen, f 50 ^Mina* de wed. J. Brandenhorat te Eethen, f 50 *Betsie' van P. Nieuwkoop te Drongelen, f 50 f Johanna III* van dezelide en f 50 fAnna' van D. van Bunren te Meeuwen. HERPT, 14 Jali. Over 't algemeen valt de opbrengst der vroege aardappelen niet mee. De pryzen zijn dalende. Het bederf woekert in de laatste dagen in de vroege soorten snel voort. We zagen hier akkers, waarvan het loof in een nacht bijna geheel zwart waa geworden, De agent der Conaervenfabriek te Heuaden, tracht contracten af te sluiten voor het verbouwen van knolaelderie en prei. Er worden hooge prijzen besteed. Met den hooibouw schiet het slecht op. De telkens terugkeerende regenbuien belemmeren het werk zeer. Er begint hooi te komen, dat veel aan zyn kwaliteit heeft verloren. BAARDWIJK. Dinsdag en Vrydagavond was het een ontspan ningsavond voor de leden van den B.K. Jangenabond* De joBgens werden op melk en sigaren onthaald, onder het zingen van feestelijke liederen. Praehtige prijzen werden veiloot. Da stem ming van dit joDge volkje was natuurlijk uitermate en het zal de buitenstaanders aansporen lid te worden van den R K. Jongenbond. Donderdagmiddag had het zes-jarig dochtertje van J. Pullens alhier het ongeluk van het schoor te valleD. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Men con stateerde lichte hersenschudding. CAPELLE. D.i landstormplichtigen der jaarklasse 1911 J. Mes, H. van Tilbnrgh en L. Waarts aijn Dinsdag jl, ingelijfd bij het depot van de 2e Infanterie brigade. Door R. van DroDgelen is aan Burge meester en Wethouders krachtens de Hin derwet vergunning gevraagd tot het plaatsen van een benzine n.otor in zyn schoenfabriek aan de Nienwstraat alhier. WASPIK. Donderdagavond stak een mi litaire kok zich bij het broodsnijden in het bovenste gedeelte van den dij en sneed zich daardoor een slagader door. Het bloed spoot met geweld naar buiten. Zyue kameraden trachtten het bloed te stelpen, doch te ver- geefs. Ze brachten hem daarop naar Dr. Smits. Biy aankomit aldaar had de onge- lnkkige reeda zooveel bloed verloren, dat redding oamogelyk was. Toch probeerde Dr. Smits nog al het mogelyke, evenals de later toegesnelde militaire artsen, maar het mocht niet meer balen. Nog denzelfden avond overleed de ongelukkige jongeman door bloedverlies. Zijn broer, die als militair in Sprang ligt, was direct ontboden en is de laatste aren bij hem geweest. Zijne ouders te Buitenpost waren eveneens telegrafisch verwittigd, doch nog denzelfden avond moest hnn geseind worden, dat hun zoon uit Spran? zon komen om het ongeval monde ling te vertellen, waardoor ze zich op het ergste konden voorbereiden. Wat dit ongeluk voor de ouders vooral nog meer tragischer maakt is, dat zij tijdens de mobilisatie reeds ééo zoon verloren, die in dienst aan bloed vergiftiging stierf. Heden werd het lijk van den zoo on gelukkig omgekomen milicien met militaire eer naar '1 station gebracht om vandaar naar zijn geboorteplaats te werden vervoerd. De stafmuziek van het negende speelde de doodemarscb. Diep aangrypend klonken de weeklagende tonen en de roffelslageu der omfloerste trom klonken na op 't hart. Een piket soldaten met geweer aan 't schouder gingen de baar. vooruit, welke gedragen werd door de kameraden van den overledene. Dan volgden de militaire autoriteiten en Dr. Smits en verder de geheele compagnie. De kist was gedekt met bleemen en en met de uitrusting van den jongenman. Bij het slation werd 't geweer gepresenteerd, de aanwezigen militairen brachten het mili taire saluut en de kist werd in een wageu geplaatst. Na het binnenkomen van den militairen trein, circa 3 nor, werd de lijk— wageu door een losse locomotjff daarheen gebracht en aangehaakt. Toen de trein met zijn droeven last wegstoomde, klonk nog eens 't ^Presenteert '1 Geweer' de langs het parron opgestelde compagnie bracht nog eeus het eerrsaluut aau hun doodeu makker en de treurige plechigheid, die op alle aanwezigen een zeer diepen indruk gemaakt had, was geëindigd. Volgende week tal in ons dorp een tooneelgezelvchap zijn tent opslaan om eene reeks voorstellingen te geveD. Dit ongewone bezoek zal zich wel in de belangstelling vau groot en klein kunnen verheugen. Met den hooibouw schiet het slecht op. Het voortdurend natte weder doet zeer veel schade aan de qualiteit van het gewas, terwijl de srboid er door verdubbeld wordt en bovendien slecht op schiet. Gevolg zal zyndunr en slecht hooi. De bessenoogst is geëindigd. Ofschoon de qnsntiteit niet meeviel, wordt door de booge prijzen toch veel goed gemaakt. Men be steedde 26 27 cent. WASPIK. Een wagen hooi van W. Zijlmans kantelde, tengevolge waarvan het paard 4 pooten brak en moest worden afgemaakt. RAAMSDONK8VEER. Het feest der H. Kindsheid is Woensdag j.l. gevierd. Om rnim 5 uur trok de klenrryke optocht, be gunstigd door fraai weder, door de gemeente. De hatmonie begeleidde den stoet. Als bewys hoe de belon-zask van den heer P. H. Kommers zich uitbreidt, kunuen wy melden dat het Geme ntebestnur van Dordrecht aan genoemde firma heeft opgedragen het aanbrengen van eea ge wapsndbeton-Bchoeiïng, lang 222 M, aan den 'a—Gravendeelschen wal te Dordreoht. Voorzeker een prachtige reclame. De werkmam P. kwam op den echeepswerf der firm* P. en A. Ruitenberg met zijn daim onder de pons—machine, zoodat dit lichaamsdeels verpletterd werd. Dr. Knaap verleende medische hulp. Voor het examen van Meronrins (Boekhouden), slaagden uit onze gemeente de heeren D. van Snilekom en H. van Onzenoort. Geslaagden proficiat. RAAMSDONK. Op Zaterdag 15 Juli a. s. zal door den Raad dezer gemeente des voormiddags om 10 uur, eene open bare vergadering gehouden worden. In de beden gehouden raadsver gadering is benoemd tot gemeente-ont vanger de heer Kleijmaos te Teteringen. RAAMSDONKVEER. Bij onderhand- sche aanbesteding Is de uitvoering der gewapende betonwerken van een graan- pakhuis te Geertruldenberg, voor reke ning van den heer van de Reijt te Made opgedragen aan de firma P. H. Kommers alhier. DEN BERG. De heer A. de Kroon J-, kreeg deze w ek berich', dat hij metgunvtjg gevolg tiet examen Mercnrins (Boekhoadei^ had afgelegd. Geslaagde proficiat. GEERTRUIDENBERG, 13 Juli. Toen hedenmorgen een landbouwer uit Dussen varkens stond af te laden bij den slager K. schrok plotseling het. paard edging op hol. Het dier rende de straat door en liep een melkwagen omver, waardoor deze werd beschadigd en de kannen de straat overrolden, zoodat de inhoud grooten- deels verloren ging. Spoedig werd het dier gegrepen, en gelukkig bleef het bij wat materieele schade. 's-BOSCH. Woensdagnamiddag is op den Havendijk alhier een 27a jarig kindje van de W., aldaar woonachtig, door een geladen zandkar overreden. De kleine moet kruipende vóór een der wieleu zijn gekomen, zonder dat de voerman het bemerkte, met het noodlottig gevolg, dat dit wiel hem over het onderlijfje ging en de kleine vreeselijk werd ge kneusd, vooral Inwendig. Kaatsheuvel, 14 Juli 1916, Examen. Met genoegen kunnin wij melding maken van het door onzen dorpsge noot, den Heer W. G. Boom, Procuratie houder der firma Van Dortmond-Pennock, met gunstig gevolg afgelegd exameu voor het Mercurius-Diploma in Fransche taaien Handelscorrespondentie, dd. 14 en 15 Juni 1.1. afgenomen door de Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden, te Rotterdam. Als bizonderheid verdient vermelding hst feit dat dit 5e Mercnrins-Diploma wederom geheel door zelfstudie behaald werd. Den geslaagde onzen welgemeenden gelnk- weuacb. Vergadering. Dinsdagavond werd Id de beneden zaal van den R. K. Gildenbond 'a vergadering gehouden door de arbeiders. Als voor naamste punt stond op de agendade aanstaande kermisdagen, 't Wase'f énorm druk en er werd levendig gedebatteerd over't punt. Besloten werd de drie dagen, waarop andere jaren de kermis gevierd wordt, vrij te vragen met behoud van loon. Loonaclie. In de fabrieksvergaderingen de vorige week gehouden Is besloten de ^fsiere actie om loonsverhooging in handen van 't bestuur der organisatie over te geven. Processie. Het belooft er druk te worden met di. Brielsche processie, die na eenige jaren rust, dit jaar voor 't eerst weer uittrekt op Vrijdag 21 Juli. Er is reeds sprake, dat 'n tweede boot moet aangevraagd worden. Uitvoeringen: Naar we uit goede bron vernemen bestaat bij *t bestuur van 't Kon. Mu ziek gezelschap „Euphonla" 't plan tij dens de a.s. oude-kermisdagen eenige concerten te geven. Voor Donderdag zou op 't programma staan de beroemde solo-zanger Venverlo uit Amsterdam. Voor Zaterdag een Harmonie concert en voor Zondag 'n groot concert van de Baardwijksche liedertafel. Ook de Kon. Harm. „Apollo" is voor nemens 'n tweetal uitvoeringen te geven denkelijk Donderdag en Zaterdag. Retraite. Tijdens de a.s. kermisdagen zal in het retraitehuis te Vught voor de mannen uit den arbeidenden stand 'n retraite ge geven worden. Daar alle fabrieken denkelijk stil liggen wordt er 'n groote deelname verwacht. Vergadering Patroons. In 'n vergadering door de patroons alhier, Donderdagavond in Hotel „Smit" gehouden is besloteü de volgende week 3 dagen stop te zetten met behoud van de helft van 't loon. Concert. Na 'n rustpauze van circa 4 weken kregen we Woensdagavond op de Markt nog eens 'n militair concert. Jammer dat 't weer niet wat meer medewerkte. Daar aan en aan de onbekendheid is het te wijten dat de belangstelling niet bijzonder groot was. HEU8DEN, 14 Jali 1916 Landstorm. De landstormpllchtigeHub. Verhoe ven, werd j.l. Woensdag Ingelijfd bij een der Infanterie-depots te 's Gravenbage. Geslaagd. De jongejuffrouw L. G. van Gendt slaagde bij het deze week gehouden toe- latlngs-examen voor het Gymnasium te Amerfoort. W en bo< on' nei on mc ho< en Pc cei kri g» va

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6