BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. maakten Ook op andere punten van het aanpegeven front was de strijd uiterst verwoed. Longueval werd Zondag door de Engelscben geheel hernomen, doch daarna vielen de Duitschers opnieuw aan en bezetten het noordelijk uiteinde van het dorp weer. Evenzoo ging de buitenkant van het dorp Gulllemont, dat iets zuidoostelijker ligt, tweemaal in andere banden over. De strijd is nog niet afgeloopen. Lloyd George, de nieuwe Engelsche mi nister van Oorlog heeft cyn maiden-speech gehouden. Volgens de telegrafische samenvatting van syn rede verklaarde by, dat de eenige reden tot ongerustheid ten opsichte van de over winning was weggenomen de nieuwe En- gelsche troepen hadden getoond, dat sij, ondanks hun opleiding van slechta enkele maanden, niet militair minderwaardig waren aan de soolang voorbereide en geoefende Duitsche mannen. Er kon nn dos niet de minste twijfel bestaan aan de zekerheid van de algetneene overwinning, men had alechta de o*ervloidige hulpbronnen en het mate riaal, waarover Engeland r u beschikken kon, dienstbaar te maken en de overwinning zou voor Eogeland zijn. /nu met zaik een luchtigheid ooit door lord Kitchener als minister van oorlog ge sproken zyn en zou deze, in sulke opge wekte woorden zyo meening over den militairen toestand gegeven hebben Opmerkelyk ia het echter, dat Lloyd George, al weer blykens het telegrafi«ch verslag van zyn rede ten minste, op Ma punt een zeke? voorbehoud maakte. Het was daar, waar bij bet wetr speciaal had over het verloop van deo «rooien strijd, dien de E igelscbeu in bet Sommegebied nu leveren, Hy verklaarde, eers', dat het hem onmoge lijk was, midden in deo slag, een overzicht te geven van den militairen toestand. De vooruitzichten echter, Et-ide hij, waren goed de Engelsche generaals w-rt-n meer dsn tevreden met den vooiuitgaug, die gemaakt was. Maar over het te verwachten effect van dr-u strijd liet Ll yd George zich niet op gelyke bemoedigen de wijze uil sis Asquitb, die nog slechts enkele dagen geleden de Br-kere O'erwiouing binneo af/.ienbaren lijd te verw*ch>eo zeide als gevolg van het f- fensirf, dat du was begonn-n en van den s'iyd, die nu w.s ingezet, D* nieuwe mi- uls'6' Va 'oorlog 'rrKlaarde sl Ctl'», dat bij iiIr.I df g- ingsien i wij tri koeslt rde aaD de ïu een anderen si - g zou uodg-n gebeuren. In plaats dus vao de overwinning als een zrker ot ook slechts waarschijulijk gevolg van dt-u Sjuime.strijd als stellige verwach ting aan te ge»en, maakt Lloyd Grorg» ten opzichte vau dien strijd een zeker voorbe houd. Zelfs sou uit zijo woorden een rekening houden met de mogelijkheid van een nieuw échec, of in elk ge»al een niet-bereiken Van bet het offensief voorgestelde doel, opgemaakt kunnen worden. Juist waar de nieuwe minister zich in het algemeen zoo optimistisch en zoo luchtlg-opgewekt uitliet, valt het voor behoud, dat hij ten opzichte van den Somme-slag maakte, sterk op. Mogelijk is echter, dat dit meer een gevolg is van de wijze, waarop zijn rede werd samengevat en overgeseind, en dat het voorbehoud in den eigenlijken tekst van de rede in het geheel niet of niet zóó geprononceerd tot uiting komt. In elk geval is het, vooral in de omstandigheden, waarin Lloyd George sprak, van belang genoeg om naar voren te worden ge bracht. De ontwikkeling immers, die de slag aan de Somme in de laatste dagen voor de entente genomen heelt, geeft er alle reden toe ten opzichte van den uitslag een zeker voorbehoud nog te maken. Ook de jongste stormloop van de Engelschen heeft niet tot zulk een re sultaat kunnen leiden, dat het op de toch verwachte uitputting van de Duit schers zou kunnen wijzen, en op de onmogelijkheid voor hen om nog vol doende versterkingen samen te brengen en daarmede het offensief te keeren. Integendeel. Ondanks al de hevigheid en de verwoedheid waarmede, blijkens de Eogelsche communiqué'* zelf, Zaterdag vooral gestreden is, en de krachtsin spanning, die de Engelschen ontwikkeld hebben, is het door hen bereikte succes het bezetten van »een groot gedeelte» van het dorp Pozléres, volgens het Eogelsche communiqué, of wan enkele huizen van het dorp*, volgens het Duitsche communiqué, én het winnen van »eenlg terrein* nabij het bosch Foureaux en in de richting van Gullle mont. In de afnemende uitgebreidheid van de bereikte resultaten teekent zich ook hier weer de toenemende weerstands kracht der Duitschers af en door het geringe succes van den Engelschen stormloop, Is het Duitsche negatieve succes, in de laatste dagen behaald, inderdaad versterkt en bevestigd. Van Duitsche zijde klinken ons de bijzonderheden in de legerberlchten gegeven, dan ook steeds stelliger, hoopvoller en krachtiger. En daarin vormen zij met de voorzichtige woorden van Lloyd George over den Somme- slag reeds een opmerkelijk contrast. I Van het Westelijke gevechtsterrein PARIJS, 25 Juli. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag Ten Zuiden van de Somme hebben de Franschen gisteravond laat ten Zuiden van Estrées een aantal door de Duit schers geweldig versterkte hulzen ver- meesterd. Bij een kleinen aanval hebben de Fransche troepen de Duitschers verdre ven uit eenige loopgraven, die zij ten Noorden van Vermandovillers bezet hielden. Tusschen Oisne en Aisne hebben de Franschen verscheidene Duitsche ver- kenningsafdeelingen, die de Fransche linies bij Tracy-le-Val wilden naderen, met geweervuur verstrooid. Op den linker Maasoever is een Duit sche handgranaataanval in de richting van hoogte 304 door Fransch machine geweer gefuuiKt. Op den rechter Maasoever hevige beschieting van de gansche streek tus schen Fleury en La Laufée. In den Elzas hebben de Duitschers na voorbereiding door de artillerie, een aanval gedaan op de Fransche stellingen bij Balscheweiler, ten Noordwesten van Altkirch. Na een vrij verwoed gevecht zijn de Duitschers weer uit de stukken loopgraaf, waarin zij vasten voet hadden verkregen, geworpen. LONDEN, 24 Juli. (Reuter.) Officieel. Eeo poging van den vijand, om onzen rechtervleugel aan te vallen, is gister middag mislukt, evenals twee aanvallen van vijandelijke infanterie tegen ons centrum. Ten Noorden van Posières hebben wij weer terrein gewonnen, ondanks ver woeden tegenstand der Duitschers. De laatste dagen heeft de vijand nieuwe versterkingen aan infanterie en geschut naar de Somme gebracht. BERLIJN, 25 Juli. (Wolff.) officieel. Ten N. van de Somme zijn, na de mislukte aanvallen van de Engelschen van 22 Juli. gisteren met Engelsch- Fransche strijdkrachten van uit het front Pozléres—Maurepas tot een be- slssende aanval opgetrokken, De voor- waartsche beweging is gebroken, meestal reeds in hei vuur, op verschillende plaatsen na een scherp gevecht op korten afstand, b.v. teo O* van Pozières, in het Foureauxboscb, bij Longeuval en Gu'llemont. Hief hebben de wakkere Braoden- burgsche grenadiers en de de dappere Saksers van het 104e regiment der reserve zich schitterend gehouden. Ten Z. van de Somme trokken tegelijkertijd sterke strijdkrachten van de Franschen tegen het front Estreés Soyecourt op. De stormloop, die alleen ten Z. van Estreés tijdelijk terrein won, is met zeer talrijke verliezen aan dooden en gewonden voor den vijand mislukt. Da Eogelsche bladen van 24 en 25 Juli b'hrlzen de namen van 954 verliezen azn officieren en 9100 aan manschappen. Uit een nadere toelichting, door Arquitb in het Lagerhuis gegeven, blykt, dat de oorlogskosten voor Engeland niet zooals oit de mededeelingen van McKenna was begrepen tbana 72 millioen golden per dag bedragen, doch. zooals reeds sinds eeoigen tyd, 60,000,000 galden. Dit is reeds het geval sinds 1 April 1.1, Het be drag van 72.000,000 daags, door McKenna genoemd, omvat o.a, hetgeen de regeering uitgeeft in verband met hare transactiën in Amerikaansche waarden. Opbrengen van R ederlandsche Visschersvaar tuigen. De Eogelsche regeering brengt de laatste dagen alle Nederl visschers- vaartuigen op. Reeds een 150 tal is naar een Eogelsche haven opgebracht. In reeders-, vlsschers- en havenkringen in Holland heerscht groote ontsteltenis en krachtige moties en protesten zijn ve'zonden. Naar wij vernemen bevindt zich een delegatie uit reeders te Engeland om te trachten met de Engelsche regeering tot een vergelijk te komen, ten opzichte van de vischvangst. De Eogelsche regeering is aangeboden 40 pet van de vangst te verkoopen. maar zij heeft dit aanbod van de hand gewezen en is niet eerder geneigd tot onderhandeling dan nadat de geheele Nederlandsche visschersvloot is opgelegd. Daarna zouden er van de Engelsche regeering voorstellen te wachten kunnen zijn om den reederijen een vergoeding toe te kennen van het jaaarlijksche verlies. Men verneemt verder, dat elk vlsscbersvaartuig, dat zich op zee be vindt, door de Eogelsche regeering zou kunnen worden opgehouden. Reuter seint uit Londen Naar wij (Reuter) vernemen, heeft de omvang, waarin de Nederlandsche vis schersvloot levensmiddelen aan Duitsch- land leverde, sedert eenigen tijd sterk de ernstige aandacht van de Britsche regeering getrokken. Bekend is, dat ongeveer 90 percent van de haring aan en een aanzienlijk deel van de andere visch, door de Nederlandsche visschers gevangen, dadelijk verkocht zijn aan Duitschers. De Britsche regeering heeft het daarom noodig gevonden een aantal Nederlandsche visschersschepen voor het Prijzenhof te brengen en verder een aantal opgebracht wegens het visschen in verboden streek een bezigheid welke de Nederlandsche vis schers gedurig onderhouden hebben ondanks de waarschuwing van hun regeering. De Britsche regeering erkent, dat eenig nadeel door haar optreden kan veroorzaakt worden en heeft haar bereid willigheid te kennen gegeven om met vertegenwoordigers van de Nederland sche visschersbelangen te overleggen over middelen om den toestand te verlichten. Samenwerking van neutralen en blokkade der geallieerden. Men meldt De Amerikaansche regeering overweegt het verzoek van Nederland om ge zamenlijk op te treden tegen bepaalde maatregelen van de blokkade der Ge allieerden. in het bijzonder tegen de aanhouding der brievenmalen. Naar ver nomen wordt kan de Amerikaansche regeering zich vereenigen met het Neder landsche standpunt. .S. s. Maas gestonken. Te 's-Gravenhage is bericht ontvan gen, dat het Nederlandsche stoomschip Maas bezuiden het lichtschip Noord Hin der gezonken is, tengevolge van een mijnontplofflng. Het Nederlandsche ma rinevaartuig De Zeehond is er heen om bijstand te verleenen. Het Stoomschip Maas, is in 1914 bij de firma A. Vuijk Co. te Capelle aan den IJsel gebouwd en behoorde aan de naamlooze vennootschap Houtvaart Rot terdam firma Vinke Co. Den 9 Juli ver trok het stoomschip van Tunis naar Rot terdam met 1843 ton superfosfaat, onder bevel van kapitein W. Knook. Volgens hier ter stede ontvangen be richt zijn van de uit 21 koppen bestaande bemanning verdronken de 2e machinist J. Bult uit Delfzijl, de 3e machinist A. L. van der Vloet, de Donkeyman C. van Luijk, de stokers P. Boon en D. Aries, de tremmer W. van Boose, de kok A.P. Vos, de hofmeester G. van Vonne. de lichtmatroos J. P. Stols en de bediende W. A. Orsouw, allen van hier. Wat de laatstgenoemde betreft, moet men aan boord van het marine vaartuig Zeehond, dat de geredden aan boord nam, nog getracht hebben de le vensgeesten bij bem op te wekken. Naar wij vernemen was het schip voor f 500.00') verzekqfd. Schepen met regeeringsgraan aan- gé houden. Nzar het Hbld meldt, worden thans weder 13 schepen geladen met graan en geconsig neerd aan de Nederlandsche regeering door de Engelschen vastgehouden. Van deze sche pen met een gezamenlijken tonneninhoud van ongeveer 50,000 ton liggen er acht te Kirkwall en de andere te Ealmonth en in de Duins. Geen Belgische annexatie-begeerte. Een der correspondenten van Het Volk schrijft oit Parijs Uit regeeringskringen verneem ik, dat de Belgische regeering eerstdaags den militairen attaché van Nederland een nota zal over handigen, waarin zij verklaart, dat België geen annexatie-plannen koestert ten nadeele van Nederland en los staat van iedere cam pagne die in tegenovergestelde richting wordt gedaan. Ik ksn ook mededeelen, dat het annexion- nistisch blad Le XXe Siècle van hoogerhand een wenk heeft gekregen om zijn campagne te staken. Bruinbrood. Weer wordt bericht, dat op aanvra gen om meel door de groote fabrikanten slechts schaarsch wordt voldaan, en opnieuw wordt gevreesd, dat, wanneer de schaarschte voortduurt, men tot het uitsluitend gebruik van bruinbrood zal moeten terugkeeren. Wat voert Engeland in 't schild, Engeland maakt zich thans meester van onze visschersschepen, geladen met onze visch, gevaogen in onze zee (want de zee behoort aan allen) en die dus varen naar onze havens, waar de visch te koop wordt aangeboden, op onze markt, dus niet aan vijanden van Engeland maar aan de geheele wereld, zoodat, als Engeland Duitschland die visch niet gunt, het die zelf koopen kan. Van oorlogsnoodzaak kan dus bij geen mogelijkheid sprake zijn, zegt de Nederlander. De verdediging van Indië. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geselnt Het comité voor de verdediging van Nederl. Indië besloot op 31 Augustus in geheel Indië groote patriotische meetings te houden. Er werd een motie aangenomen, waarin de noodzakelijk heid werd geuit om Indië zoowel ter zee als te land zoo spoedig mogelijk in afdoenden staat van verdediging te brengen, waarvan de Koningin, de Minister van Koloniën, de Staten-Gene raai en de Gouverneur-Generaal^ in kennis worden gesteld. Waarschijnlijk zal een deputatie uit alle volkenrassen van onzen Archipel aan Nederland hetzelfde verzoeken. Waalwijk, 26 Juli 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. de ad- nde Bij Kon. besluit van 21 dezer is, met ingang van 1 Augustus G. Smits, te Keizersveer (gemeente Dussen), onder toekenning van eervol ontslag als ma chinist bij de Rijksstoomgemalen van de Bergsche Maas in de 7de directie, be noemd tot machinist aan het Rijksstoom- gemaal te Schelllogwoude. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk op Vrijdag 28 Juli 1916, des namiddags ten 63/4 uur ten raadhulze. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg. en Wetb. om over te gaan tot den bouw van 28 wo ningen en in verband daarmede aan te gaan eene geldleening en terreinen aan te koopen. 3. Reclame Hoofdelijken Omslag. Vakschool. Naar wij met genoegen vernemen, hebben zich voor de nieuwe cursussen voor schoenmakerij en leerlooierij reeds verschillende leerlingen aangemeld. De onlangs uitgestelde tijdelijke mees- tercursus in vache-looiïng, die nu na de vacantle wordt gegeven, mag zich in zeer groote belangstelling verheugen. Niet minder dan een 40-tal deelnemers hebben zich aangemeld. De jongeren hiervan echter zijn verwezen naar de dagschool der looiers, waarvan de cursus slechts een jaar duurt. Vilvoer van leder en schoenen. Men zal in ons blad van 1.1. Zaterdag het verslag van de Hoofdbestuursvër- gaderlng van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten hebben gelezen. Daarin werd ook gerapporteerd wat de voorzitter mededeelde omtrent het vies te geven door de vier verschillen' bonden der schoen- en leder-branche inzake den uitvoer na den oorlog en 't besluit om eene commissie daartoe te benoemen. Dit gedeelte van het verslag uit ons blad, dat het eenige was dat zulks gege ven heeft, verscheen Maandagavond in de N. R. Ct. als eigen bericht en werd door alle bladen gisterenavond als zoo danig overgenomen. »'t Leukst van alles was dat men toch iets in veranderd had, nl. er sto in dat de vergadering Maandag >Waalwijk» werd gehouden, in plaa van voor >eenige weken» in »Den Haag,» zooals ons blad vermeldde. Schoen- en Lederbewerkers. De Bisschop van Den Bosch heeft aan den Weleerw. heer L. van Heeswijk, kapelaan der parochiekerk 't Heike te Tilburg, op diens verzoek eervol ontslag verleend als bondsadviseur van den Ned. R. K. Schoen- en Lederbewerkersbond en heeft in diens plaats tot bonds adviseur benoemd den ZeerEerw. heer L. J. A. N. Simonis te den Bosch. Dit verzoek om ontslag van den eerw.- adviseur van Heeswijk moet een gevolg zijn van de oneenlgheid met het Hoofd bestuur van den bond, speciaal inzake de afscheiding vaD den nationalen Bond door de afdeeling Tilburg en de aan stelling van een afzonderlijken vrijgestelde voor deze plaats. De afdeeling Tilburg heeft zich nu echter van 15 Juli 1.1. wederom bij den nationalen Bond aan gesloten. Men verwacht mettertijd nog meer wijzigingen in 't Dag. Bestuur van den Bond. Het door den Eerw. heer van Heeswijk gevraagde ontslag als adviseur voor Tilburg, is niet verleend. Haven. We zien thans meermalen in onze haven een motorboot liggen, genaamd Thor L Naar men ons mededeelt is deze bestemd tot vervoer van stukgoederen vanuit Rotterdam naar onze haven v.v. Wij achten het verkeerd gezien dat hier aan op geen enkele wijze publiciteit is gegeven en vermoeden dat het velen hier en in de omgeving zal gegaan zijn als ons, dat men van deze nieuwe beurt vaart niets wist. Op de eerste plaats diende handel en industrie deze nieuwe onderneming te kennen en naar onze meeniog zou ze met dezer steun alle le vensvatbaarheid hebben. Provinciale Staten. Dinsdag kwamen de Provinciale Staten wederom bijeen, onder voorzitterschap van den commissaris der koningin, mr. A. baron van Voorst tot Voorst. De notulen der vorige zitting werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mee, dat de be noeming van den ingenieur van den Provincialen Waterstaat des middags na de pauze zou plaats hebben. Ingekomen is een adres van de ver- eenigingOns Handelsonderwijs te 'sBosch houdende mededeeling, dat te Bergen- op-Zoom een handelsdagschool is op gericht met vermelding van de heeren die benoemd zijn tot directeur en leer aren en een adres houdende de benoe ming van leeraren aan de handelsdag-; school te Waalwijk. Ingekomen was verder een adres van de Hanze te Bergen-op-Zoom, met ver zoek ds gevraagde subsidie voor de handelsdagscbool aldaar toe te slaan, een schrijven van de R. K. handelsdag school, een adres van verschillende groot-lndustrieëlen, en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar met gelijke strekking. Een adres van den R. K. Zuidelijken Bond van tabaks en sigarenfabrikanten om de subsidie voor de vakschool voor de sigaren-in dustrie nog aan te houden tot na afloop van het onderzoek. 'n Subsidie van f 300 werd verleend voor de patro nsleergangen te Geer- truldenbergf1000 voor 't Kantkioske te 's-Gravenmoerf3000 voor de vak school vooi schoenmakers te Olsterwijk f2000 voor het Noord-Brabant; f3000 voor den vakcursus in 't schoenmakers bedrijf te Drunen. Subsidie van f2500 werd toegestaan aan de vereeniging Ons Handelsonder wijs te 's-Bosch voor de school te Waal wijk afwijzend werd beschikt op een verzoek van de vereeniging voor neu traal Handelsonderwijs Langstraat en omgeving te Waalwijk. Voorstel tot verleenen eener subsidie van f2500 aan de handelsdagscholen te Bergen-op-Zoom en Eindhoven. De heer Bellen stelde namens de com missie van rapporteurs voor, de subsidie aan Bergen-op-Zoom te verleenen, wijl van daar zooveel stemmen zijn opge gaan om de subsidie te verkrijgen, en die voor Eindhoven aan te houden. Dr. Van Loon bracht hulde aan de oprichters der handelsdagscholen, doch betoogde, dat het onderwijs niet is wat voor middelbaar handelsonderwijs ge vergd kan worden. Hij bepleitte een in richting voor middelbaar handelsonder wijs, waarvan de drie eerste klassen pa rallel loopen met de H. B. S., terwijl de laatste twee jaar speciaal aan handels onderwijs zullen gewijd zijn. Hij hoopt, dat de vereeniging spoedig met een subsidie-aanvraag terugkome voor een dergelijke school voor middelbaar han delsonderwijs. Over de subsidie-verleening aan de scholen te Waalwijk, is geen debat ge voerd en heeft geen stemming plaats had. Handelsonderwijs. Het onderwijs aan een handelsdag- chool met voorbereidende klas, zooals die thans te Waalwijk bestaat, is zoo ingericht, dat de lessen, in de tweede klas gegeven, voor een groot deel over eenstemmen met die van de eerste klas der Hoogere Burgerschool. Zoodoende kunnen ouders, die van plan zijn hun kinderen naar de Hoogere Burgerschool te zenden, deze evengoed den eersten tijd op de Handelsdagschool doen, want de leeraren van beide soort van scholen hebben dezelfde bevoegdheid en moeten na de voorbereidende eerste klas, die tevens voorbereiding is voor de Hoogere Burgerschool, nog één jaar in de tweede klas de richting van het Hoogere Bur- gerschoolonderwijs volgen om de grond slagen te leggen voor de handelsstudie. Zoowel Nederlandsch als Fransch en Dultsch en Engelsch, alsook Aardrijks kunde, Geschiedenis, Rekenen en Natuur wetenschappen zijn vrijwel gelijk. Voor de plaats, waar dus zulk een middelbare handelsschool bestaat, levert die school het voordeel op, dat de ouders hun kinderen een heel jaar kunnen vrijhouden van het spoorstudentenleven, hetgeen de studie moet ten goede komen, terwijl zij zich heel wat kosten besparen boven dien. Pas in de hoogere klassen wordt het onderwijs op de Handelsdagschool weer vakonderwijs. Dit begint met de derde klas. Bovendien wordt ons mede gedeeld, dat op de Handelsdagschool ook gelegenheid bestaat om eenige af zonderlijke vakken te volgen, waarin men zich meer bekwamen wil. Hiervoor wordt slechts een gedeelte van het schoolgeld geheven. Nadere inlichtingen worden gaarne door den Directeur ver strekt, die vanaf 9 Augustus ook eenige keeren per week spreekuur zal houden in het schoolgebouw en tot wlen men zich voorloopig schriftelijk wenden kan. Mina de Park. Een bekend, om voor den laatsteu tijd geen anderen naam te gebruiken, straattype is plotseling in onze gemeente overleden. »Mina de Park* heeft nl. li- Maandag 't tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Zij verkeerde, vooral den laatsten tijd, in verregaanden staat van vervulling en gaf voor mishandeld te worden. In elk geval liep zij de laatste overaiiiMngWal er ook in dezen of

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2