GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK, n¥uwT¥t kaatsheuvel Provinciaal Nieuws. ËIÏÏÏW3 UIT HIÏÏSDIN. genegen den stier te houden. Ik geloof dat dit voor ons wel de goedkoopste weg zal zijn. Het is voorloopig alleen maar voar dezen winter. De Vaan. Dat is f 30 meer, dat is nog al veel. Wordt besloten f 80 te geven. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor nemens zijn geweest verschillende werken voor te stellen als het plaatsen van niinoirs, het beplanten van den Aardappeldyk, verbe toren vanwegen enz. Dat alles is echter afgestuit omdat de levensmiddelenwet veel ge IJ zal kosten. De gemeente zal daarin 25°/0 moeten bijbetalen en aangezien de Minister dat heeft uitgebreid tot brand stoffen toe vreezen B. en W. dat het nogal veel zal kosten voor de gemeente en het liefst zou qaen zonder leening te sluiten er af komeu. Een voorstel wenscht men echter te doen omdat het rentegevend voor de gemeente is en wel om den \ardappeldijk ta beplanten met 2 rijen boomen. Mommersteeg. De dijk is 1000 M. lang en er kunnen wel 3 h 4 rijen boomen staan. Voorzitter. B. en W. zijn voornemens 4b0 boomen te pooten, dus maar 2 rijen. Het heeft nog dit voor dat het een mooie wandelweg zal worden, waar ook behoeften aau is want op den Bosscheu weg ia de pas sage van auto's, stoomfietsen enz. veel te groot. Mommersteeg. Voor eeu wandelweg zon ik het nu toch niet doen. Voorzitter. We hebben zoowat berekend dat iedere boom f 1,zal kosteD, dat wordt alzoo f 450. Boom, Ik zal niet tegen het voorstel stemmen doch wenech te verklaren, dat ik niet inzie dat het rentegevend zal blykeu te zijn. De onkosten die gedurig zullen komen, maken winst buitengesloten, Hoe zal het gaan, dan gaat er een hier, dan daar kapot en dat moet telkens weer worden aangevuld. Van Heivoort. Er zijn na heele tlaatsen verbrand, wat dan tocb niet meer het geval zal zyu. De Vaan. Zoa het niet beter zijn dat te verpachten om te maaien» Van Halderen. Om drie rijen boomeu te planten ben ik tegen want nog deze winter is het gebeurd, dat ze er over heen redeD, als de Bossche weg onderwater staat moet dat altijd. Mommersteeg. De Bosscheweg komt niet meer onderwater te staan. Dat was omdat de weg zoo slecht was. Voorzitter. Die wordt nu verbeterd. Ze is reeds aanbesteed, naar ik meen voor f 9000 en moet in November al gereed zijn. Mommersteeg. Wat heeft de Aard- appeldijk opgebracht. Voorzitter. Altijd f 12,— Nu f 20,— Mommersteeg. Wij kunnen het nog eens aanhouden. Aldus wordt besloten. De heer Boom vraagt of de beesten niet overgeschaard worden. Hij wijst er op dat het zeer noodzakelijk zal blijken. De heer Van Heivoort zegt dat daar een volgende maand eens over gedacht zal worden. Dan kan men alles beter beoordeelen. Vervolgens deelt de heer Van Hei voort mede. dat het bluthooi f 148 heeft opgebracht. De heer Boom geeft in overweging dit voortaan machinaal te laten doen aangezien dit voor het land beter is en goedkooper bovendien. De heer Van Engelen verklaart zich daar tegen wijl hij den werkman wat wil laten verdienen. De heer Van Halderenjvraagt of er op gelet kan worden, dat de heining van de gemeente-wei goed is afgemaakt, wijl nu dikwijls beesten op naastgelegen landerijen loopen. De Voorzitter zegt daar aanstonds voor zorg te zullen dragen. 10. Bespreking kermis in geheime vergadering. Van Engelen. Ik zou dit liever in openbare vergadering bespreken. Voorzitter. Als de meerderheid dit wenscht. Ik voor mij acht het beter in geheim deze aangelegenheid te bespre ken, wijl dan geen invloed van buiten is te vreezen. Van Engelen Ik vertrouw die geheime vergadering niet meer. Er zijn toch leden die er over praten. Voorzitter. Het zijn toch geen kinde ren meer. Als geheimhouding is opge legd, dan zal men dit wel doen. Ik acht het beter omdat er kasteleins zijn die invloed op raadsleden hebben trachten uit te oefenen. Hierna wordt besloten de zaak in geheime vergadering te bespreken en later af te kondigen wat inzake de kermis zal geschieden. (Vervolg le Blad). Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt In Uwe vergadering van 20 Juni j.l. werd eene Commissie in het leven ge roepen, om in samenwerking met ons College plannen te ontwerpen ter voor ziening in de behoefte aan woningen, ook verder dan in de naaste toekomst. De Commissie heeft de plannen door ons in genoemde vergadering Uwen Raad voorgelegd, in bijgaand uitvoerig rapport nader uitgewerkt en toegelicht. Wij kunnen ons ten volle vereenigen met de zienswijze der commissie en de I voorstellen door de Commissie gedaan in haar geheel overnemen. Slechts willen wij U opmerken, dat zooals ook reeds uit het rapport der Commissie is af te leiden, het Rijk slechts een voorschot verleent in de kosten van de in exploitatie te nemen - terreinen. Daar voor den bouw der woningen aan de St. Antoniusstraat benoodigd is 100 M van het terrein van den Heer Tim mermans en voor de woningen aan de Mr. Van Cootstraat 54 M van het terrein der N. V. Bouwgrond-Maatschappij Waal wijk, zal het voorschot voor grondaan koop bedragen: 100 M k 70 is f 7000, plus 54 M a f 50 is f 2700 totaal f 9700. Het voorschot voor den bouw der woningen zal bedragen: f66.200 Wij hebben derhalve de eer U te adviseeren, overeenkomstig het voorstel der Commissie te besluiten 1. aan te gaan eene geldleening, groot f 33.000, voor aankoop der bouwterreinen van J. TimmermansWz., Mej. van Tilburg en de N. V. Bouwgrond Maatschappij Waalwijk. 2. van J. Timmermans Wz. te Waal wijk aan te koopen het gedeelte van het perceel bouwland, kadastraal bekend Sectie B. Nos 2083 en 2085 langs de St. Antoniusstraat ter lengte van 360 M., gemeten vanaf de 2e Zeine Noordwaarts voor de som van f25.200. 3. van Mej. van Tilburg te Waalwijk aan te koopen het gedeelte van het perceel bouwland, kadastraal bekend B. No. 1902, gelegen achter of ten Oosten van het voormelde perceel, eveneens over eene lengte van 360 meter, gemeten vanaf de 2e Zeine Noordwaarts voor de som van f 12.50 per strekkenden meter, makende eene koopsom van f4500. 4. van de N. V. Bouwgrond-Maat schappij Waalwijk aan te koopen, twee perceeltjes bouwterrein, gelegen aan de Mr. Van Coothstraat, gedeelten van de kadastrale perceelen, Sectie B. Nos. 2128 en 2182 en wel een gedeelte van het perceel Sectie B. No. 2128 ter lengte van 27 meter tegen f 50 per strekkenden meter en een gedeelte van het perceel Sectie B. No. 2182 ter lengte van 39 meter, eveneens tegen f 50 per strekken den meter, makende een koopsom van f3300 5. Onmiddellijk over te gaan tot den bouw van 20 woningen aan de St Antoniusstraat, tegen een gemiddelden huurprijs van f2.50 per week beschik baar te stellen. 6. Onmiddellijk over te gaan tot den bouw van 8 woningen aan de Mr. Van Coothstraat, tegen een huurprijs van f3,50 per week beschikbaar te stellen. 7. Ons te machtigen tot het samen stellen van de bestekken, het houden der aanbesteding in overleg met de Wo ningbouwcommissie, zoo noodig bij gedeelten en tot toewijzing der gunning. 8. Ons op te dragen aan het Rijk aan te vragen een voorschot, groot f9700 tot het aankoopen van de terreinen, benoodigd voor den bouw der sub 5 en 6 genoemde woningen, alsmede een voorschot groot f66.200 tot den bouw dier woningen. De ontwerp-besluiten gaan hierbij. Voorzitter. Verlangt een van de heeren 't woord over 't belangrijke rapport der commissie. Van Schijndel. Is de prijs voor den aankoop van 't perceel grond in de Antonius-parochie niet met f 20 ver hoogd. Ik had aanvankelijk gedacht, dat als we het geheele stuk kochten, we het wel wat minder gekregen zouden hebben, 't Was daar wel een beetje ver der af, maar om nu meer te vragen dat vind ik nog al kras, ik had eerst ge dacht dat 't wel iets minder zou zijn, minstens dat de heeren Timmermans 't tegenover den woningbouw niet zouden hebben verhoogd 't is volgens mij een hoogen prijs. Als we iets verdergingen zouden we misschien veel goedkooper terecht komen. Klijberg. Ik zou den heer van Schijn del willen antwoorden, dat hij niet moet vergeten, dat het land meer waard wordt, hoe meer men naar voren gaat, b.v. tegenover de kerk. Wij hebben den vraagprijs der heeren Timmermans goed overwogen, en achten hem niet te duur. Over de 2e Zeine zullen we zeker goed kooper terecht komen, maar daar moet rioleering, gasleiding enz. gelegd worden en als we dan die betere terreinen hebben waarop winkels e.a. kunnen gebouwd worden dan zullen daarmee m.i. beter uit komen, waarom 't gewenscht is 't heele stuk te koopen. Er is nog een ander punt. Als we alleen het eerst bedoelde stuk van de heeren Timmermans 'aankochten, dan zou dat voor korten tijd zijn en zouden we misschien spoedig zitten te kijken. Er kunnen daarop 20 woningen ge bouwd worden, en rekenen voor elk een doorsnee-gezin van 5 personen, dan zijn 100 menschen onder dak. En als we dan grond bij moesten koopen, zou 't misschien veel duurder zijn. Timmermans-Verschure Wat ik meen de te moeten zeggen is in hoofdzaak al] door den heer Klijberg gezegd. De prijs is gebracht van f 50 op f 70 zegt de heer van Schijndel, d. i. niet juist. Er was voor 160 M. aan de 2e Zeine f50 gevraagd. Wij voorzagen na tuurlijk in de toekomst speculatie met den overigen grond, vooral als de ge meente daar aan 't bouwen ging. We hebben daarom gevraagd naar den prijs van 't geheele stuk in eens. De eige naars wilden daarop niet gaarne ingaan, met het oog op de hoogere waarde die dit land heeft tegenover de kerk. en meer in de richting der spoorlijn, die natuurlijk steeds toeneemt. Ten slotte is het eerste aanbod vervallen en hebben ze ons eene geheel nieuwe offerte gedaan voor het gansche terrein en na onder handeling is de prijs van 't geheele ter rein vastgesteld opf7T per strekkende Meter, wat de commissie geenszins te hoog achttemen moet niet vergeten dat het middenstuk en dat nabij dc Graaff veel meer waard zijn. VoorzitterWij hebben indertijd in de vergadering van B en W. ook al eens de terreinen aldaar besproken en toen heeft de heer Timmermans gezegd, dat 100 M. van de 2e Zeine f 50 moest kosten. We vroegen ook naar 't midden stuk voor de kerk' en dat moest opbren gen f 100 en daar voorbij tot de Graaff f90. Nu is de totaalprijs f70 voor 't heele stuk dit is nu een geheel nieuwe aanbieding, waarmee B. en W. zich zeer goed kunnen vereenigen. Van Schijndel. We kunnen het dan onderhand gaan vergelijken met de stukken in de Mr. van Coothstraat Voorzitter. En de diepte dan Van Schijndel. Dat zal zooveel niet schelen, maar dat is dan ook 't beste gedeelte van de gemeente't mooiste punt vlak bij 't station, de waarde is daar ook enorm veel meer. In elk geval is de prijs te hoog. Ik kan de hee ren Timmermans geen ongelijk geven. Ik zou misschien 't zelfde doen, ik zeg misschien. Ik zou eerst nog eens infor- meeren. Misschien komen er dan op dit stuk wel andere gebouwen van men schen, die er graag zooveel voor over hebben, maar voor woningbouw der gemeente vind ik 't te duur. Voorzitter. Vindt U 't nog te hoog 'na de toelichting door de leden der commissie en namens B. en W. Van Schijndel. Ja, ik blijf den prijs te hoog vinden. Timmermans-Verschure. De commissie heeft ook verschillende andere terreinen bekeken, prijs gevraagd enz. Ik geef U de verzekering dat dit terrein voor ons 't voordeligst is, als men alles goed onderzoekt, nl. dat men elders gas- en waterleiding, wegen enz. moet aanleg gen, dan is er geen goede rentabiliteits- berekening te maken. Van Schijndel. Als men voorbij de 2e Zeine gaat, scheelt de aankoop van terrein toch zeker veel en dat is een voornaam punt. Timmermans-Verschure. Men breidt toch uit zooveel mogelijk aan de kom, dan kan men wel aan den Roestelberg gaan bouwen. Van Schijndel. Dat is overdreven, vanaf de 2e Zeine tot den Watertoren is een heel mooi terrein en ik zou daarnaar eens informeeren. Gragtmans. 't Dag. Bestuur heeft ook daar prijs gevraagd en dat kost f 30, maar dat is '/3 smaller, dus dan is de doorsnee-prijs ongeveer 't zelfde en men gaat veel te ver uit de kom der gemeente en er komen veel nieuwe kosten bij. M. i kan deze koopsom niet zoo zwaar wegen. Klijberg. Ik wil dit nog wel even onder 't oog brengen dat dit laatstbedoelde stuk, wel slechts f 30 kost maar ook zooveel smaller is, dan komt 't bijna op 't zelfde neer en zal met de eerste aanbieding, als men de verder bijkomende kosten neemt bijna niets schelen. Daarbij komt nog, dat hoe verder naar achter, hoe minder goede huurders men krijgt. Ik geloof dat we gerust tot de conclusie mogen komen, dat we goed doen 't advies der com missie op te volgen. Het advies is na ernstige onderhandeling en rijp beraad gegeven. En werkelijk hebben de heeren Timmermans meer laten vallen omdat het voor de gemeente was, dan zij voor particulieren zouden gedaan hebben. Gaan we nu weer over nieuwe terreinen onderhandelen, dan gaat het op de lange baan en 't zal ons geen voordeel brengen. Houben, Ik geloof dat het wel 10 tot 15 cent per week in huur zal schelen, dat is veel meer dan de rente van 't geen het meer kost, daarbij komt nog moeielijker politie-toezicht enz. Voorzitter. Maakt u er een voorstel van mijnheer v. Schijndel. Van Schijndel. Neen dat niet, maar ik vind de prijs te hoog en had verwacht dat dezelfde prijs zou zijn gebleven. Nu kost alles f20 meer. 't Was misschien beter dan de eerste 160 M. van f 50 maar te nemen. Houben. Dan hebben we 't niet meer in handen en zullen we later misschien veel meer moeten betalen. Van den Broek. Daar is een treksloot in tusschen die perceelen. Gragtmans. Dat is besproken, die kan verlegd worden naar 't volgende perceel. Van den Broek. Komt er ook een kar- weg tusschen die huizen. Voorzitter. Ja, er komen wegen tus schen, hebt U dat niet op de teekeningen gezien. Gragtmans. Hoe stelt de commissie het zich voor, dat de gemeente alleen kan bouwen, of dat er ook aan particulieren terrein wordt verkocht om te bouwen. Timmermans-Verschure. Dat ligt na tuurlijk in handen van den raad Voorzitter. Ik geloof dat de commissie zoo heeft geredeneerd als men alles in handen heeft, kunnen we het afstaan aan wie we willen en kan de raad desge- wenscht particulieren in staat stellen goedkoop te bouwen, winkels of wat ook Timmermans-Verschure. 't Moet na tuurlijk in aansluiting zijn bij hetontwerp, 't moet van een vast plan uitgaan. B v. tegenover de kerk kunnen misschien best liefhebbers komen om winkels te te bouwen. Voorzitter. Op 't plan ziet men ten minste tegenover de kerk een afzonder lijk blok aangegeven, dat voor alles ge schikt zal zijn. Van Riel. De huurprijs is die positief, of wordt die nader vastgesteld. Voorzitter. Voor wat direct gebouwd wordt, staat vast, want dat moet aan de regeering worden opgegeven. Voor 't vervolg niet, dat zal afhangen van de toestanden, misschien goedkooper, maar we mogen nooit in conflict komen met de huidige prijzen. Houben. Het is ook een normale huur prijs die gevraagd wordt voor tegen woordig. De voorstellen van B. W. in 't prae- advies gedaan, worden daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de raad gaat over in geheime zitting. Waalwijk, 29 Juli 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Waalwijks Belang. De Staatscourant van Dinsdag bevat de gewijzigde Statuien der vereeniging „Waal- wijkB Belangd. Op Maandag 21 Augustas de? avonds 8'/2 uur zal de vereeniging „Waalwijks Belang" eene algeineene vergadering houden in de achterzaal van het hotel \erwiel. Aan de orde 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van den penningmeester. 4. Verkiezing van een bestuurslid wegeus 't vertrek van den heer J. B. F. van Gils. 6. Rondvraag en sluiting. De Hanze. 11. Dinsdag werd in den Bosch de 14e centrale vergadering der //Hanze" in het bisdom van den Bosch gebonden. Besloten werd o.m. de volgende centrale vergadering te honden te Waalwijk. Ongeval. Gisterennamiddag, door een der om wonenden gewaarschuwd, ontdekte men brand In de garage van den heer v. S. Hier bleek dat de auto van, biDnen in brand stond. Door spoedig een slang op de waterleiding te zetten en de auto bulten te rijden, slaagde men erin het vuur weldra te dooveo, maar slechts na dat de auto van binnen geheel was uit gebrand. De oorzaak wordt gezocht in kortsluiting. Waarschuwing. De Hoofd-Commissaris van Politie te 'sGravenhage waarschuwt tegen de practy- ken vau personen di*, zich verschuilende nu een? onder den firmanaam J. Th. fl. Woonirik en Co., dan weer onder dien van L. of E. J. Mulders en zich uitgevende voor grossiers, aoor het verzenden van be stelbrieven aan groothandelaren, dezen tot afzending van allerlei koopwaren trachten te bewegen. Deze personen veranderen her. haaldelijk van adresbetaling der afgezon den goederen blijft uit. Daar de handelingen duiden op flesschentrekkery wordt voor het aanknoopen van relatiën uiterste voorzichtig heid aanbevolen. Laarzen voor dt geallieerden. Volgens mededeelingen in de Shoe and Leather News, heeft de Briteche legerinten- dance in den loop van den oorlog 26,000,000 paar laarzen besteld voor de legers van En geland, Servië, Frankrijk, Rusland, Italië en België. Noithampton, een der grootste centra voor de leer- en schoenindustrie, heeft ongeveer een kwart van al die bestellingen moeten leveren, nl. ca. 100,000 paar laarzen per week. In het geheel waren er voor Servië 600,000 paar besteld, voor Italië 450,000 paar, voor Frankryk 2,000,000 paar, voor Rusland 3,000,000 paar lage schoenen en 3,000,000 paar kaplaarzen. Daar nit den aard der zaak deze legerbestellingen voorgaan, hebben de Eng. schoenfabrikanten de grootste moeite om ook de inlandsche markt naar behooren te voorzien. En het laat zich aanzien, dat de toch reeds hooge prijzen nog zullen sty- gen en de termijnen van afleveiing nog langer zullen worden. DRUNEN. In de gisterenavond ge houden raadsvergadering is met alge- meene stemmen besloten vanaf den dijk tot aan de remise aan te 9luiten ij de Prov. Electrische Centrale. Verslag volgend nummer. CAPELLE. In de gisteren gehouden raadsvergadering is besloten eene geld leening aau te gaan groot f 41.000. Tot onderwijzeres werd benoemd mej. Ottenhoven te Dordrecht. Besloten werd aan den veldwachter een duurtoeslag van f 2te verleonen en aan den bode en wegwerker f 1. Verslag volgend nummer. RAAMSPONK. Vergadering van den Gemeenteraad van Raanndonk op Dinsdag den 1 Augustus 1916, des voormiddags om 10 uur. RAAMSDONKSVEER. De werkman C. v. B. reed op den Maasdijk met zyn fiets in volle vaart tegen 'n boom op Met een gapeEde hoofdwond en enkele andere kwets, uren moet bij zich onder behandeling van een geneesheer stelleD. Donderdag reed de landbouwer P. met een voer hooi den boterwagen vau C. Oomeu Zn. uit Den Hoot op Keizersd'.jk alhier omver, waardoor een 40 pond boter en verscheidene liters melk over de straat geslingeid werdeD. Ook de boterwagen werd op enkele plaatsen stak gerede». Persoon, lyke ongelukkeD kwamen niet voor. DEN BERG. De 16-jarige v, Gils wien door de tram een been werd afgereden is Woensdag in het R.K. Gasthuis aan de gevolgen overleden. DOEVEREN. Dat alhier goed vee voor komt kan dienen dat de landbouwer Piet Boli rlhier een blauw bonte vaars heeft verkocht aan B. v. d. Kolk te Meeuwen voor de som van f 500, Dit dier is 2 jaar en 9 maanden oud en geboren bij W, Kuisten te Sprang. HEESBEEN. Aan het begin van ons dorp is in den weg een gevaarlyke kromming, Op deze plaats hebben met voertuigen en fietsen al vele aanrijdingan plaats gehad. Thans is hier de weg verbreed wat een heele verbetering is. Heusden, 28 Juli 1916. Geïnterneerden. Gisteren arriveerden hier enkele man schappen onder geleide van een sergeant, ten einde het gebouw voor de Belgische geïnterneerden in orde te brengen, die ten getale van 34 daarin hun intrek nemen. Deze worden allen geëmployeerd aan de schcepsgebouwen >Rijn en Maas*. Geslaagd. Woensdag werd Arn. Verhoeven na examen toegelaten als leerling van het gymnasium seraphlcum te Langeweg. Kaatsheuvel, 29 Juli 1916. Kermis. De vrije dagen van de vorige weck zijn, zooals te verwachten was uiterst kalm verloopen. Daar de plaats zelf buiten enkele concerten niets te genieten gaf, waren als natuurlijk gevolg 'n massa menschen op reis. Vooral Vrijdag toen bijna 3Q0 pelgrims onder leiding van onzen ZeerEerw. Heer Pastoor Vólker naar Brielle vertrokken was 't duide lijk te zien. De pelgrimstocht heeft 'n alleszins goed verloop gehad, 't Weer weken lang triestig en onaangenaam, werkte mede tot welslagen der bede vaart. De concerten bij het Kon. Muziekge zelschap „Euphonia" en de kon. Harm. „Apollo" gegeven, waren niet druk doch goed bezocht, 't Zou ons te ver voeren de zes uitvoeringen allen in bijzonder heden te gaan bespreken, toch willen we met 'n enkele woord van 't een en ander gewagen, 't Concert van Donder dag avond in „Euphonia" was veel tc gering bezocht. Niet dat de zaal niet goed bezet was, maar de groote Ven» verloo, de winner van den le conserva- toriumprijs te Amsterdam, had 'n zaal moeten treffen, zóó vol als Euphonia nooit gezien heeft. Want 't was kunst, wat er te genieteo werd gegeven. De Ballade uit 't Zangspel „Yolande" van Emile Wambach en „Ik ken '0 lied van W. v. Mol waren voor de krachtige tenorstem van den 62 jarigen zanger misschien wel wat diep, doch ze werden voorgedragen op 'n wijze die iedereen verwonderd deed staan. „Een vrouke gezwind te spinnen zat" van G. Antheumis. 't Breistertje" van W. Hutscherruiter maar vooral, na de pauze „Stances" van A. Flegier en „Plaiser d'Amour" van Martini waren eenig, met 't „Ave Maria^ van Caesar Frank en „Das Zauberlled van M. Helmuth echter veroverde V. z'n grootste roem voor de avond. Als we daarbij opmerken, dat de heer V. alle nummers op de meesterlijke wijze zelf accompagneerde op de piano, dan zal iedereen de groote begaafdheid van dezen onvermoeiden zanger waardeeren. De harmonie van 't gezelschap gaf niet alle vermelde nummers, daar door uit- stedigheid van enkele leden de bezetting te klein was. Beter was de bezetting op Zaterdag 22 Juli toen behalve 'n paar stevige marschen voor 't eerst gegevea

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6