BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. SflïïWS UIT HIÏÏSDIH. NIEUWS UÏT KAATSHEUVEL Ingezonden Stukken. worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen Stukken, a. Schrijven van de veldwachters en nachtwaker houdende dankbetulglngvoor de verleende duurte toeslag. Voorzitter. De schaar-commissle, uit ho;veel personen bestaat die. Van Son. Uit 3 personen, Van Spijk, van Halderen en Ik. Van Dal. Ik ben er ook bij. Van Son. Sinds jaren toch al niet meer. Van Dal. Ik ben niet meer gekomen omdat ik daebt dat jullie het wel af kunnen. - Van Son. Sinds jaren ben u er niet meer bij. Voorzitter. Er moet dan een post op de begrooting gebracht worden van f 15 voor vergoeding van leden van deScbaar- commissie. Van Dal. Dat is toch nogal veel. Een keer komen. Van Son. Ze moeten wel drie of vier maal komen. Het Is beslist niet te veel. Van Dal. Voor drie of vier keeren niet. Ik dacht dat ze maar eens behoefden te komen. 2. Opmaken voordracht zetters, wegens periodieke aftreding op 31 Dec. a.s. van de leden H. v. Son en A. v. Spijk. Als candidaten worden benoemd de heeren le candidaat H. van Son, 2e can- dldaat A. Brok, le candidaat A. van Spijk, 2e candidaat P. van Kessel. 3. Bespreking aansluiting Prov. Elec- trlsche Centrale. Voorzitter. In een vorige vergadering heeft de raad mij en Wethouder van Son opgedragen Inlichtingen in te winnen bij verschillende gemeenten. Overal, waar men met den aanleg Is begonnen, was men niet even enthousiast, vooral omdat men nog niet weet wanneer men stroom zal verkrijgen. Dezulken gaven ons dan raad kalm toe te zien en niet te haastig van stal te loopen. Naar aanleiding van onze onderzoe kingen en Inlichtingen die wij hebben ingewonnen stellen wij voor om voor- loopig aan te leggen vanaf den dijk tot aan de Remise, dus de kom van de gemeente. De heer Van Dal acht het wenschelijk het gedeelte loopende naar de boter- 'fabriek ook aan te sluiten. De Voorzitter zegt dat alle daarwonen- den afgevraagd zullen worden of zij aan sluiten. Van deze uitkomst zal het af hangen of men daartoe zal overgaan. Van Son. Het is hoofdzaak om de industrie te helpen en deze bereikt men nu. Buitenaf en in .afgelegen wijken Is toch geen industrie. De aansluitingen die daar komen zijn alleen maar voor licht. Voorzitter. Zien wij dat het goed gaat, dan kunnen wij nog altijd uitbreiden. De afstand waar het net nu zal worden aangelegd, althans wat wij voorstellen is ongeveer 3 K. M. lang. Elshout. Indien wij er toe besluiten zou ik direct tot de aanbesteding over gaan want de grondstoffen zullen steeds duurder worden. Voorzitter. Ik ben er ook voor om dan groote haast achter het werk te zetten. Tevens ben Ik er ook voor alles aan de Prov. Electrische Centrale op te dragen. Ik bedoel het opzicht want wij weten niets van de geheele zaak af. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten tot aansluiting bij de Provin ciale Electrische Centrale vanaf den dijk tot aan de remise. Verder wordt nog besloten eene geld- leening aan te gaan groot f40,000 bij de Boerenleenbank. Dit bedrag Is niet noodig voor het werk zooals het nu zal worden geëxploi teerd,' doch er zal slechts zooveel geld worden genomen als noodig Is. De heer Van Son wijst er op dat bij gunning van het werk op het stellen van een borg moet worden gelet wijl dit In een naburige gemeente vreemd is gedaan. Daar had men gewoonweg de jongste bediende van het kantoor als borgtocht opgegeven. Brok. Dat moeten wij aan B. W. overlaten. Niemand meer het woord verlangende gaat de raad over In geheim Comité over ter behandeling van Reclames Hoofd- Omslag. Door Atjehers vermoord Uit Weltevreden wordt aan de >Tel.» geseind Beets is door de Atjehers vermoord. Zijn echtgenoote is ernstig verwond. Het blad teekent hierbij aan In den Staatsalmanak van Ned.-Indlë vinden wij vermeld den heer P. Beets, commies bij het administratief-personeel van de exploitatie van den Stoomtram weg in Atjeh en Onderhoorlgheden. Deze heer Beets is op 1 Januari 1912 in dezen dienst getreden en had zich vroeger onderschelden bij de gevechten in Atjeh 1873-1896 en 1896-1900, waarvoor hem tweemaal het »Eereteeken voor bijgewoonde belangrijke krijgsbe drijven met de.gesp» was uitgereikt. De Koningin Wilkelminaverbaan. De mailboor Koningin Wilhelmina, van de maatschappij Zeeland, is Maandag in de buurt van het lichtschip Noordhlnder op een mijn geloopen en gezonken. De Koningin Wilhelmina had Maandag om 6 uur Vllsslngen verlaten met ongeveer 50 man equipage en 46 passagiers. De mailboot stond onder bevel van kapitein W. Reedeker, die ook de ramp met de Mecklenburg meemaakte, evenals de tweede officier H. Beneker, die ook bij de beide ongelukken was. De zeeloods R. Zorg drager was bij het ongeluk der Prinses Juliana op 1 Februari, bij het ongeluk der Mecklenburg op 27 Februari en bevond zich thans aan boord der Koningin Wilhelmina. Deze werd gisterenmorgen omstreeks 10 uur ongeveer twee mijl ten zuiden van het lichtschip Noordhlnder juist op dezelfde plaats als het stoomschip Maas door een mijn getroffen, welke het schip raakte in het voorschip ongeveer ter hoogte van het kolenrulm. De schok was geweldig, Het schip was door de mijn haast in tweeën gesneden. Dank zij de vele honderden vaten, welke in het schip waren geborgen om in geval wanneer het door een mijn werd getroffen, langer te kunnen blijven drijven. Men kreeg hierdoor gelegen heid zes booten te strijken, waarin de passagiers en opvarenden konden plaats nemen. Drie stokers, P. Palmkoek, M. van Nieuwenhuyzen en A. Abrahamse, gingen met het schip ten onder. Van de passagiers werd niemand gewond, van de bemanning kregen vijf min of meer ernstige brandwonden. Toen de opvarenden in de booten hadden plaats genomen, zag men de Koningin Wilhelmina, waarvan de beide helften als het ware verticaal tegen elkaar stonden, gelijdelijk. in de diepte verdwijnen. Ongeveer 40 minuten na het ongeval was het schip verdwe nen. In de booten werd nu naar het lichtschip Noordhinder geroeid, waar men om ongeveer 2 uur aankwam: Hier werd alle mogelijke hulp verleend en werden de gewonden voodooplg ver bonden. Twee torpedobooten hebben gisteren avond de bemanning en een zestal pasagiers te Vlissingen aangebracht. De andere passagiers zijn met een Engelsche torpedojager naar Engeland vertrokken. Van de mail van de Koningin Wilhelmina konden de aangeteekende stukken worden gered, deze zijn te Vlissingen aangebrachtde gewone mail Is verloren gegaan. Te Vlissingen was- gisteren de ver slagenheid over de ramp van Koningin Wilhelmina groot. Vrouwen en andere familieleden van opvarenden verdron gen zich voor het kantoor van de »Zeeland{. De directie plakte een lijst met geredden aan, waarop niet voorkwa men de namen van de stokers Palmkoek uit Middelburg Van Nieuwenhuyzen en Abrahamse uit Souburg, die bij den ramp omkwamen. Aan brandwonden zijn nog vier per sonen van de bemanning overleden. Waalwijk, 2 Aug. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat een bepaalde standaardkwaliteit magarlne in den handel zal worden gebracht en algemeen ver krijgbaar gesteld. Winkeliers, die voor den verkoop dier margarine in aanmerking wenschen te ko men, behooren zich ter secretarie aan te melden, waar nadere inlichtingen zullen worden verstrekt. Ontslag. Naar wij vernemen heeft de heer H. C. Ittmann, eervol ontslag gevraagd als ontvanger der registratie en domeinen alhier om zich metterwoon te Utrecht als candidaat-notaris te vestigen. Zeer zeker zullen velen met ons dezen hulpvaardigen ambtenaar en aangenamen medeburger noode zien vertrekken. Liedertafel. De Liedertafel Oefening en Vermaak heeft besloten Zondag 13 Augustus een uitstapje te maken naar Nijmegen. De Eendracht. Het Kruigboogschuttersgezelschap >de Eendracht*, gevestigd bij den heer Adr. van Vught, is bij het Zondag te Hel mond gehouden concours, waaraan door 33 vereenigingen werd deelgenomen, weer schitterend uit het strijdperk ge treden. Den len korpsprijs, zijnde een zilveren lauwerkrans met vergulden boog, verwierf de ver. met 104 punten In de vier schoten. Verder wist zij de eeremedaille voor de hoogste serie ook nog in handen te krijgen. Door Joh. v. d. Hoven werd het Konlngskruis behaald, door W. Ver hoeven het Eerekruls en door Jan v. d. Hoven den 2en pers. prijs Ook de medaille voor het verst komende gezelschap viel De Eendracht ten deel. De kranige schutters hebben zich dus wederom zeer flink gehouden. Verdronken. Als een loopend vuurtje deed Maandag middag het gerucht de ronde, dat fourier van Ieperen van het mitraiilenr-peleton 20e Reg. Inf. ingekwirtierd bij den heer W. Brekelmans, by het «wemmen in het afwa teringskanaal was verdronken. Spoedig bleek dat het gerncht droeve waarheid was. Om 12 uur was de foarier met een ordonnans - per fiets naar het afwaterings kanaal gereden, om een bad te nemeD. Het schynt dat de fourier van Ieperen erg be sweet was en door de plotselinge afkoeling ists heeft gekregen, want, hoewel eenigaiins kunnende zwemmen, verdween hij plotseling in de diepte. De ordonnans trachtte hem te pakken doch was zoozeer door den schrik bevangen dat hij niets kon doen en zelf ook zon zyn verdronken, indien hy niet spoedig het water had verlaten. Direct daarna begaf hy zich echter wesr te water doch kon den fourier niet meer vinden. Inmiddels waren eenige andere sol daten ter plaatse gekomen, die het droeve nieuws vernamen. Spoedig werd naar het hospitaal gereden om een dokter, terwyl de andere, eeu geoefend zwemmer, naar den fourier ging zoeken. Na een klein half nnrtje werd hij gevonden en uit het water gehaald. Door den inmiddels reeds ter plaatse ver schenen dokter werd alles in het werk ge steld om de levensgeesten alsnog op te roepen. Helaas de pogingen van den dokter mochten niet maer baten. De indruk die dit tragisch ongeval, zoo wel op de militairen als burgers heeft ge maakt is groot, want de fonrier van I. was algemeen geacht onder de soldaten en stend bij zyn meerderen hoog aangeschreven als een flink en kundig onderofficier. Door zyn homsan optreden en aange namen omgang had hy de achting verworven van alle bewoners der St. Antonins-parochie. Voor zijn ouders en ook niet het minst voor zijn aanstaande, waarmede hij in Sep tember in het hnwelijk hoopte te tredeD, is het zeker een zeer droevig verlies. Hedenmorgen met de trein van 7 uur werd het stoftelijk overschot naar zijne woonplaats Utrecht vervoerd. Aan het lijkenhuis bij de Eerw. Zusters afgehaald, werd het lijk gedragen door onderofficieren en voorafgegaan door collega's die een zestal prachtige kostbare kransen en bloemstukken droegen van Onderoff. Mltr.-Pel. en Staf 20 R. I., Korp.- en Mansch. Mitr.-Pel. en Staf 20 R. I., Onderoft. I Bat. 20 R. I.; Onder off. III Bat. 20 R. I., Officieren Regi mentsstaf 20 R. I., Onderoft. II Bat. 20 R. I. Achter de lijkbaar schreden officieren van de mitrailleurs, coilega's- onderoftlcieren, de manschappen der mi- trailleur-afdeeling en van de andere hier liggende wapens. Zoo werd de lijkkist onder groote deelneming in den wagen gebracht en onder diepen indruk werd bij 't voorbij rijden van den trein, door alle aanwezige militairen, waaronder regiments-comman dant overste Versteeg, het militair saluut ais een laatste groet aan dezen jongen soldaat en goed en braaf makker ge bracht. Morgen heeft te Utrecht de begrafenis plaats. Padvinders. Gisterenavond zijn alhier aangekomen een 60 tal Padvinders uit den Haag, die gedurende vijf dagen zullen kampeeren in onze mooie omgeving. Het kamp is gevestigd in 't bosch achter den Gal- genwlel. Zij hebben alles meegebracht en zorgen zelf voor alles, terwijl de dag wordt benut voor oefeningen en uitstap jes in de omgeving, 't Zal de moeite wel loonen eens een kijkje te nemen, Verjaardag H. M. Koningin-Moe der. Heden, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. Koningin-Moeder, wapperde de nationale driekleur van de openbare gebouwen in onze gemeente. Geen boffer. Een militair, belust op een hartelijk stukje worst, ging deo slagerswinkel van den heer Van R. binnen en kaapte daar een worst. De zoon van Mars keek leelijk op zijn neus, toen hij later bemerkte dat de worst van gips was, een z.g. etalage worst. Een vreemd verschijnsel. In den nacht van Ziterdag op Zondag hebben wij ook in onzeplaata en omgeving een «onderling verschijnsel waargenomen, zooals ook in April 1.1. plaats had, na was het echter krachtiger en duurde langer. De ramen begónhen te dreunen men hoorde als 't ware een bonzen, het her haalde zich tot driemaal; tal van personen zyn er wakker van geworden, anderen meen- den dat er in jiun huis iets te doen was en gingen een onderzoek instellen, weer anderen meenden dat m«n tegen de ruiten bonsde enz. Het verschynsel blykt op nog tal van plaatsen hoofdzakelijk in het midden en het zuiden van ons land te syn waargenomen Zoo zijn schokken gevoeld in de Betuwe, o.a. te Beesd, Echteld, Ommeren en Op hemel, van de Boven-welnwe tot Nijmegen en ook in Driebergen, Ede en Veenendaal. Te Benekom was de schok zoo hevig, dat de deuren opensprongen en tegen muren geplaatste rijwielen omvielen. Ook te Wijk bij Duurstede is een hevige knal gehoord en in Tiel en omgeving werden tal van personen gewekt door een zwaren doffen bons, die de rniten deed tinkeleF. Ook op de Kemperheide bij Arnhem snelde de wacht van bet militaire vliegkamp op het hooien van den knal naar buiten, denkende aan een ongeluk of een ontploffing. In het westen van Gelderland, in de nabijheid van Wageningen en Ede waren de slagen of achokken zoo hevig, dat kleine wandversieringen van de moren vielen. Houten barakken werden heen en weer geichad, waardoor de bewoners van het vluchtoord te Ede doodelijk verschrikt opvlogen. In Arohem was het geluid zoo zwaar, dat vele mensehen, die nóg op straat waren, dachteu aan een kanonnade aan de grens in de de riohting Zevenaar of aan ontploffiog van een krnitmagazyn te Emmerik of Wezel, Wat Holland betreft vinden wy af gezien van Rotterdam waar in Park Honing en een schok zou zyn gevoeld enkel melding gemaakt van Oudewater, waar trillingen werden waargenomen. Uit de noordelyke provincies, nit Lim burg en Zeeland komen in het geheel geen berichten omtrent het verschijnsel. Dit schynt zich te hebben bepaald tot een groot deel van Gelderland, een groot deel ean Noord Brabant en een kleiner deel van Utrecht met een aangrenzend stukje van Znid-Holland, Omtrent de oorzaak van het verschynsel is als men afziet van de gissing van het Metereologisch Instituut te De Bildt feitelijk niels anders bekend geworden. Alleen in de Tel. vinden we vermeld, dat een ontploffing ten zuid-westen van Deventer (er ligt zooveel ten zuidwesten van Deventer) moet hebben plaats gehad. SPRANG. Het 6 jarig dochtertje van M. V. bad het ongeluk een pan kokend water van de tafel te trekken, waardoor het ernstige brandwonden aan armen en beenen bekwam. De raad dezer gemeente zal Don derdag voormiddag 10,30 eene vergade ring houden. AAN DE ORDE: Aanbieding gem. rekening. WASPIK. Gisteren werd een der hier Ingekwartierde militairen onder demarsch door de hitte bevangen, waardoor hij in een soort van waanzin geraakte. Hij loste enkele schoten op een andere compagnie, gelukkig zonder iemand te treffen. Over mand, geraakte hij bewusteloos en werd naar 't ho'spitaal vervoerd. 20 Aug. a.s. zal de nieuwe predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier voor den eerstén keer als zoodanig optreden. De pastorie is reeds geheel opgeknapt om zijn Eerw. met zijn familie te ont vangen. RAAMSDONKDORP. Een best jong paard van den landbouwer G. C. de Bont viel dood in de wei. Een schadepost van f600. Tengevolge der hier heerschende mazelen kan ruim '/s der kinderen de o. 1. School niet bezoeken. RAAMSDONKSVEER. Heden had hier aan het hotel De Reijer de levering plaats van wol aan de regeering. Gele verd is 7000 K.G., prijzen varieerden van f 1,40 tot t 1,60. 9 Dinsdag werd de 3 jarige A. Z. zoodanig door een hond gebeten dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden hier drie zware schokken waargenomen, waarvan vele menschen uit bun slaap wakker schrokken. De eerste slag werd gehoord omstreekskwart voor één. de andere twee eéü half uur later. De schokken waren zoo hevig, dat- de ramen en deuren ervan stonden te rammelen. HERPT. Door het bedanken van den heer F. van Liempt, als kassier der Boerenleenbank is ais zoodanig gekozen de heer H. B. Luijben te Luttelherpt. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Winkel te Hedlkhuijzen. Kaatsheuvel, 2 Aug., 1916. Beroepen. Dr. Japchen van den Loonschen Dijk alhier, heeft het bewind aanvaardt van de Ned. Herv. Kerk der gemeente Poede rode in Gelderland. Uitvoering. Zondag namiddag gaf 't muziekkorps van 'n bataljon van het 9e Reg. Inf. in den tuin van den heer J. v. Berkel (Tram station) 'n concert, 't Heerlijke zomerweer en de mooie muziek lokte natuurlijk massa menschen naar den Horst, waar onder den lommer der hooge boomea 't recht gezellig zitten was. Vergadering. De vrouwen de aangeslotenen bij de Coöp. Vere6nlging Broederhulp hielden Zondag namiddag ten 5 uur, een zeer drukke vergadering in den R.K. Gilden bond. De heer Jamen, hield in zaakrijke reden over „de vrouw in de Coöperatie." Na de lezing werd 'n hooikist, zeer prac- tisch voor 't warm houden van eten, verloot, 't Ging er bij 't traditioneel© (bakske) koffie en het sneedje peperkoek gezellig toe. Jubili. A.s. Maandag 7 Augustus viert het kaartgezelschap „Gezellig bijeen" geves tigd bij den heer Jac. v. d. Assem z'n 25 jarig bestaan. Natuurlijk wordt feit feestelijk herdacht, te meer daar nog een der medeoprichters lid van 't gezel schap Is. Heusden, 2 Aug 1916. Geslaagd. Mejuffr. M. C. Top slaagde Zaterdag voor de akte Engelsch 1. o. Motor-ongeval. Zondagmiddag had een berijder van een motor het ongeluk met zijn voertuig pardoes in den Demer te rijden. Met behulp van een paar omstanders was hij spoedig weet op den droge. Wonderlijk genoeg kwam hij er met een nat pak en den schrif af. Buiten verantwoordelijkheid der redactie, M. de R. Eenieder zal het toejuichen dat W.B. weer zoo spoedig mogelijk de kiosk heeft laten plaatsen. Zoo ooit dan hebben we dit jaar plezier er van gehad. Maar het Is werkelijk voor de om wonenden der Markt droevig om aan te zien hoe de kiosk wordt mishandeld door de jeugd. Toen Donderdagmiddag de gedeelten op de Markt waren aangevoerd om Vrijdagmorgen direct te kunnen beginnen hebben de kinderen de planken en balken, als wipplank en ik weet niet wat gebruikt, zoodat verschillende stukken werden gebroken. De wacht die er vlak bij zat, keek er natuurlijk niet naar en van half vier af tot 's avonds half negen heb ik geen agent van politie op de Markt gezien om een oogje in het zeil te houden. 't Is geen wonder dat W. B. klaagt dat de kiosk op die wijze zooveel aan onderhoud kost. Achtend, EEN OMWONENDE. Geachte Redactie 1 Wij vragen een bescheiden plaatsje in Uw blad om onderstaand stukje op te nemen. WANTOESTANDEN. 'Wij mochten ons steeds verheugen in het bezit te zijn van een meertje ('t zoo genaamde lage Wiel) die een prachtige gelegenheid bood om te baden, waar dan ook veelvuldig gebruik van gemaakt werd. Maar helaas De gegoede burgerij van Waalwijkhuurdezoo ongeveer midden Juni het meertje, met dit gevolg, dat het nu geheel op verboden terrein berust. Waarom kon dat geen pubtieke vermakelijkheid blijven Waar nu heen om zich te ver- frlsschen Naar afwateringskanaal dat op sommige plaatsen zeer gevaarlijk is? Ja anders kan men niet, en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Heden betreuren wij een algemeen bemind persoon, die daar droevig om het leven kwam. Hoevele slachtoffers zal 't afwaterings kanaal nog eischen? De Redactie dankzeggend voor de verleende plaatsruimte teeken ik TH: J. v. KESTEREN. Wij moeten opmerken, dat toch de gelegenheid open staat om lid der zwem- club te. worden en denken, dat overal waar zwemvereeolglngen bestaan, het water en de gebouwen die men huurt of in eigendom heeft, voor de leden worden gereserveerd. Niet uitgesloten is 't, dat de militaire autoriteit op zeker gedeelte van deo dag, dit onder toezicht, voor de militairen kon afhuren? Red. Aan de leden van de groeoten- en fruit Veiling-Ver. >De Langstraat*, gevestigd aan Station Drunen-Heusden. Met belangstelling vernam ik een paar maanden geleden de oprichting eener export-veiling te Drunen. De leden mogen het Bestuur en den Heer Van der Leeden, secretaris der veiling, alsmede den Heer Snellen, Rijkstuin- bouwleeraar, dankbaar zijn voor de spoedige totstandkoming dezer velling. Dat hier een groot werk is verricht in 't belang der telers zien we door den grooten omzet van dagelijks. Hard wordt er gewerkt, vooral de laatste jaren om steeds beter afzetge bied te krijgen van de geteelde producten en dit is meer noodig naarmate de verschillende culturen zich

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2