Nummer 68. Zondag 6 Augustus 1916. 39e Jaargang. Tweede Blad. DE OORLOG. Een gevolg van de leefwi|ze Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Gemeenteraad. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Ingezonden Stukken. n. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 1 Augustus des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zijn de heeren Lankhuijzen, De Bruijn, Van Dongen en Martens. AAN DE ORDE 1. Beëediging van den nieuw benoem- den Gemeente-Ontvanger. Nadat de Ontvanger in handen van den Voorzitter de bij de wet voorge schreven eeden heeft afgelegd, zegt de Voorzitter Ik wensch U geluk met het vertrouwen dat de raad in U heeft gesteld en ik hoop dat U dat niet zult beschamen en vele jaren hier zal mogen werkzaam zijn. De Ontvanger dankt hierna voor het In hem gestelde vertrouwen en zegt dat bij door ijver en nauwe plichtsvervulling hoopt te toonen het vertrouwen waardig te zijn. De notulen der vorige vergadering worden hierna voorgelezen en onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Ingekomen Stukken. Goedkeuring van Ged. Staten betref fende eenige raadsbesluiten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Ontwerp besluit tot regeling der jaarwedde en van den voorloopigen pen- sioens grondslag van een aan te stellen dienaar van politie. Wordt voorgesteld met 1 Sept. een dienaar van politie aan te stellen op een bedrag van f500 met vrije woning welke is geschat op een huurwaarde van f 60 en f 50 voor vergoeding van bovenklee- ding en f 10 voor gebruik van een fiets en zijn pensioens grondslag vast te stel len óp f 610. Timmermans. Staat dit zeker in ver band met het door Simons gevraagde ontslag. Voorzitter. Ja. Timmermans. Nu wordt er een agent van politie aangesteld inplaats van eeD veldwachter. Een veldwachter stelt de Commissaris der Koningin aan en een agent van politie de burgemeester. Voorzitter. Ja. 4. Opmaken van een voordracht ter benoeming van leden in het college van zetters van 's Rijks directe belastingen wegens periodieke aftreding van de hee ren S. D. Lankhuijzen en M. C. J. Zijl mans. Worden benoemd als le candidaten de heeren S. Lankhuijzen en M. Zijlmans, als 2e candidaten D. Lankhuijzen en S. Zijlmans. 5. Aanbieding rekening van het Burg. Armbestuur dienst 1915. 6. Benoeming Commissie tot onder zoek dier rekening. Worden benoemd de heeren Timmer mans, Schoenmakers en Van Dongen. Timmermans. Door de schoolcommis sie is eenigen tijd geleden een bezoek gebracht aan de openbare school in het Dorp en toen is het de Commissie op gevallen dat de muren niet in erg prach tige conditie verkeeren. Is het misschien het plan van B. W. deze in orde te laten maken. De heeren Simonts en Schoen makers constateerden ook dat de muren er vooral alles behalve mooi uitzien en droegen mij als 't ware op er over te spre ken en te vragen of die tijdens de vacantie In orde worden gebracht. Voorzitter. Wij zullen eens zien of de financiën het toelaten. Timmermans. Hebt ge U overtuigd Mag ik van U dan de toezegging hebben dat het noodig is. Voorzitter. Het is noodig, zeker, maar wij moeten ook rekening houden met de financiën. Timmermans. Nu we officieel gehoord hebben dat het noodig is spreek ik den wensch uit dat de financiën niet weiger achtig zullen zijn. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. DE TOESTAND. 't Zijn niet alleen de gróóte feiten en ingrijpende veranderingen, die van de belang zijn voor de beoordeeling van den algemeenen stand van zaken op de oorlogsterreinen en van de ontwikkeling, die de gebeurtenissen daar nemen en verder waarschijnlijk zullen maken, ook de kleinere feiten en de minder belangrijke veranderingen zyn dikwijls van overgroote waarde voor een goed inzicht der dingen. Het zy dan om de bijkomende omstandigheden, waaronder die feiten of veranderingen plaats heb ben, hetzij om de gevolgtrekkingen die zij rechtvaardigen. Hetgeen zich in de laatste dagen op het Verdun-front heeft afgespeeld, zyn geen ingrijpende gebeurtenissen geweest en hebben ook niet tot veranderingen van groote beteekenis in den stand der partyen geleid. En toch zijn die gebeur tenissen van beteekenis en hebben zij voor een beoordeeling van den alge meenen toestand ongetwijfeld, haar waar de. In hun communiqué van 2 Augustus konden de Duitschers op het Verdun- front het behalen van enkele voordee- len melden, N.-W. en W. van het Thiaumont-werk maakten zij, naar het legerbericht meedeelde, vorderingen, zij veroverden den bergneus N.-O. van het Souville-fort en druktea den vijand aanmerkelijk terug in het Laufeé-boschje. De Franschen van hun kant gingen dadelijk tot een tegenaanval over en als resultaat daarvan moest het Dultsche communiqué van gisteren melden, dat de Franschen Westelijk van la Cöte du Poivre en Z.-W. van Fleury in een deel van de voorste Duitsche stellingen wisten binnen te dringen en in het Laufeé-boschje de verloren stellingen wisten te herwinnen. De Franschen geven in hun jongste communiqué nog enkele aanvullingen over de verdere ontwikkeling van hun tegenaanval, die er toe leidde, dat Fleury door de Fransche troepen ten slotte hernomen werd en alle loopgra ven tusschen Fleury en Thlaumont werden heroverd. De resultaten van den Duitscheo aanval op 1 Augustus zijn dus zoo goed als geheel voor voor de Duitschers verloren gegaan, terwijl bovendien de Franschen den Duitschers nog een deel van hun bloedig verworven stelliDg ontnomen hebben De beteekenis van het Fransche tegen-offensief is daarin te zoeken, dat het, in zijn succes, wijst op een ver zwakking van de Dultsche troepen bi Verdun, waardoor niet alleen een verder voortdringen in de richting van de fel- omstreden veste verhinderd wordt maar het behoud van hetgeen door de Duitschers verkregen werd, in de waag schaal wordt gesteld. Dit zou dan als een belangrijk gevolg te beschouwen zijn van het gelijktijdig offensief der entente. Om den verderen opmarsch van de Fransch-Engelsche troepen aan de Somme tegen te houden zouden de Duitschers tot een aanmerkelijke ver zwakking van hun Verdun-front zijn overgegaan, met al de mogelijke ge volgen daarvan. Reeds vroeger deden zich enkele aanwijzingen van een dergelijke ver zwakking voor, maar niet zoo sterk en zoo geprononceerd als in het ver loop der gevechten in de laatste dagen. Gelijk wij echter reeds meermalen opmerkten, heeft het belangrijke nega tieve succes dat de Duitschers to' dusver door het stuiten van het Somme- offensief behaalden, alleen waarde, wanneer blijken zou, dat zij zich niet op andere punten daarvoor hadden behoe ven te verzwakken en zich daar bloot te geven. Dat zou blijkens de gebeur tenissen bij Verdun, mogelijk wèl het geval kunnen zijn. En als zoodanig hebben die gebeurtenissen dan haar voorname beteekenis. (Zie telegrammen.) Op het Somme-front geeft het jongste Duitsche communiqué nog een afbrok keling van het Duitsche front toe, die door de Fransche legerberichten de vorige dagen als winst reeds gemeld washet gehucht Monacu en enkele loopgraven ten Noorden daarvan, waarin een doordringen van den vijand erkent wordt. Overigens meldt het Duitsche com muniqué met nadruk de mislukking of liever het voorkomen van een nieuwen >grooten besllssenden aanval4 der Fransch-Engelsche troepen, die blijkens de kracht van het voorbereidingsvuur ondernomen zou worden. Terwijl van Fransche en Engelsche zijde op ver schillende punten van het afslaan van Dultsche aanvallen gesproken wordt. De strijd golft dus in hevigheid op en neer. Een kleine vordering meldt alleen het Fransche middag-communiqué bij Monacu, waar de Franschen hun stel ing tusschen de Monacu-boerderij en het bosch van Hem voltooiden, en het Engelsche communiqué bij Bazentin-le- Petlt. Op het Oostelijke oorlogsterrein geen gebeurtenissen van beteekenis. De nieuwe phase, met de benoeming van Von Hindenburg tot opperbevelhebber der Duitsche en Oostenrijksche legers begonnen, teekent zich nog niet in de ontwikkeling van feiten af. In 't Armeensch Taures-gebied heb- )en de Russen een succes op de Turken behaald door het bezetten van Ognott, waarvan de ontruiming door de Turken wordt toegegeven en door het nemen van een aantal Turksche verdedigings werken, zooals het Russche legerbericht meldt. Inderdaad schijnen de Russen na -het succes op hun rechtervleugel behaald, hun linkervleugel, die tijdelijk onder den druk van de Turken wijken moest, versterkt te hebben, zoodat ook daar weer de opmarsch wordt voortge zet. Terugkeer tot verstandige gewoonten zou meer voor de algemeens gezondheid doen dan alle geneesmiddelen van de wereld. De meesten onzer, hoewel slechts een betrekkelijk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook over werken wij ons, msken wij ons steeds zor- geD, drinken wij ie veal, nemen wij niet voldoende lichaamsoefening en slapen wij te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en nrinaire vergiften. De inspanning om het eware, met schadelijke stoffen bezwangerde bloed te filtreeren ver zwakt de nieren. Om onze aandacht op nierswakte te ves tigen zendt de natuur rugpijn, duizeligheid, neerslachtigheid, zenawkwalen, waterstoor- nissen, verlies aan gewicht en eengevoel van uitputting. Om zich voor erger kwalen te vrijwaren is het noodig, dat men verstan dig wordt, zyn slechte gewoonte laat varen en de nieren helpt met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's RHgpijn Nieren Pillen voorko men, dat de afgewerkte nierstoffen en het overtollig urinezuur te lang in het gestel achterblijven en verdry ven de prikkelende stuffen, die de nier- en urineorganen doen ontsteken. Foster's Pillen werken niet op de ingewandendit geneesmiddel dient alleen voor nier- en blaaskwalen, en dat is de reden, dat het zoo succesvol is. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwiesel f 1.75 voor ééu, of f 10- voor zes dooien. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien Is van nevenstaand De 58-jarige P. uit Den Haag, werk-' zaam aan de Versche velling, sprong nabij de viaduct der Electrische Spoor weg-Mij. van de in gang zijnde stoom tram, tengevolge waarvan hij zeer ern stig werd gewond. Naar het ziekenhuis St. Anthonlus Hove overgebracht, overleed hij na een smartelijk lijden van enkele uren aan de bekomen verwondingen. Om 2 uur gisterenmiddag, had In de Karrestraat te Rotterdam een 2-jarlg kind het ongeluk uit een raam te vallen. De kleine werd naar het gemeente zieken huis overgebracht en is daar heden overleden. Terwijl vrouw K. van Middelburg naar Serooskerke fietste, in welke plaats zij woonde, kwam zij bij het dorp met haar fiets te vallen. Juist passeerde een auto van den heer J. van Middelburg, welke haar aanreed en deerlijk aan het hoofd verwondde, zoodat zij bewusteloos werd weggedragen. Men meldt uit Sneek Gistermiddag om 5 uur is tusschen Scharnegoutum en Deersum, onder de gemeente Sneek, in een bermsloot aan den Rijksstraatweg het lijk gevonden van een tot nu toe onbekend manspersoon Een rijwiel lag aan den berm. Ver moedelijk is den man een ongeluk over komen en is hij in de sloot gevallen en gestikt. Op het lijk werden f900 aan gelds waarde gevonden. Een toerist te Valkenburg (L.) reed in volle vaart de helling van den gevaarlijken Caberg af. Daar hij zijn fiets niet meer kon houden kwam hij te vallen en werd levensgevaarlijk gewond Diefstal. Men schrijft ons uit Udenhout Bij den landbouwer J. K., heeft men op klaar lichten dag ingebroken en een bedrag van ongeveer 1 1200 ontvreemd. Misplaatste grap. Een bewoonster van de le Nieuw- straat te Hilversum, kreeg Zaterdag volgens de »Gooi- en Eemlander", be richt, dat aan haar echtgenoot, die onder de wapenen is en te Nieuwkulk, in Noord-Brabant gedetacheerd, een ernstig ongeluk was overkomen en hij instervens gevaar verkeerde, zoodat spoedige over komst gewenscht was. is een ieder bij machte om contri butie per jaar te betalen Wij gelooven toch van niet 1 Voor een ongehuwd per soon zou het geen bezwaar zijn, maar hebben de gehuwde personen dan geen verfrissching noodig? Laten de loonen dat toe dat men voor één bad per week circa f o.2j betaald Men vergete niet, dat hier het maximum loon f io bedraagt 1 waar grootendeeis hulsgezinnen van 7 personen moeten toekomen, in deze dure tijd. Waarom kan het hier zoo niet als in vele plaatsen, waar men ten hoogste f o.io betaald Zeker staat het een ieder vrij, om een zwembad te hureo, maar kan de con tributie dan niet f 1 bedragen dan zou leder ge- en ongehuwd persoon zich wel bedenken om zich bloot te stellen aan de gevaren van 't afwateringskanaal. De geachte Redactie nogmaals dank zeggend voor de verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend, Til. J. v. KESTEREN. Kaatsheuvel, 5 Aug. 1916. Aangehouden. Woensdag werd door de marechaussee'! alhier aangehouden H. R. verdacht van diefstal van dekens uit de fabriek van de firma Br. aan de Spoorlaan te Tilbnrg. Bij ntder onderzoek bleek tevens dat II. R. 'n deserteur wa». Goed afgeloopen. Op de stoomschoenfabiiek van den heer M. Zacht, raakte gister de werkman A. Trier met de bazaroon tusschen de leder- wals. Gelukkig dat 't kleedingstuk geheel van 't lichaam scheurde* Daardoor werd erger voorkomen. Kamer van Koophandel. Aan 't verslag der K. v. K. over ontleenen wij 't volgende 1, Bevolking. Een gunstig verschijnsel voor eene zich ontwikkelende nijverheid is zeker het regel matig aangroeien der bevolkingscijfer». Kon* den we op het einde van December 1914 8330 noemen, op 't einde van ons verslag jaar is dat gekomen op 8440. 2. Schoenindustrie. 1915 In het begin van 1915 was de schoen- Men kan zich den schrik der familie I fabrikant nog met zorg vervuld over de on- voorstellen. Nog dienzelfden middag trok Lekerheid, werkende te kunnen blijven, daar handelsmerk. 9700 Onderzoek voorgeoefendheid. Het eerstvolgend onderzoek naar de voorgeoefendheid bedoeld in art. 70 der Militiewet van&t aan op Dinsdag 10 October 1916. Het onderzoek wordt gehouden in de navolgende gemeentenAmsterdam, den Helder, 's-Gravenhage Gorlchem, Berp.n op Zoom, Venlo, Arnhem, Kam pen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. De landweerlichting igió A naar huis. De dienstplichtige onderofficieren, korporaals en minderen van de land- weerlichtlng 1916 A (voormalige militie- lichting 1906) worden op 18 Aug. e. k. In het genot van onbepaald klein verlof gesteld. Do ode lijk ongeluk. Gisterenmiddag is te Voorburg een ernstig ongeluk gebeurd.' zij met haar ouders en een zuster naar Nieuwkuik, waar zij 's avonds laat arri veerden. Wie schetst echter hun verba zing, toen zij vernamen, dat hun echt genoot en zoon heel rustig lag te slapen. Deze keek op zijn beurt vreemd op van het onverwachte bezoek zijner familie. Het bleek dat men de dupe was ge worden van een misplaatste grap. De politie heeft men van het geval in kennis gesteld en deze tracht nu den verzender van den brief op te sporen. Bij het baden verdronken. Aan het miles onder invloeden door den oorlog ge schapen, onevenredig duur zou kuuneo worden, met het gevolg dat de prijzen der schoenen de koopkracht van het pnbliek zouden te boven gaandaarenboven door de groote moeilijkheid om aan grondstoffen te komen, omdat men voor een groot ge deelte van de bemoeiingen van aödere lan den hoofdzakelijk wat schoenindustrie betreft van Engeland afhankelijk wa»; en eindelijk óoir door de massa formalitei ten, die vervuld moesten worden ten op zichte van de Nederlandsche Overzee Irust Schevenfngschestrand heeft gistermiddag Maatschappij, welke instelling toch gebleken een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groot aantal militairen baadde zich in zee op het gedeelte strand tusschen de Visschershaven en het Afvoerkanaal, het Slikgat geheeten. Toen de militairen het water hadden ia een zegen te zijn voor onie industrie. Wat zoo zeer gevreesd was, gebeurde niet. Grondstoffen waren het geheele jaar, hoe wel niet in overvloed, toch in voldoende mate voorhanden. D® levering uit andere landen door middel van de N. O. T. ge verlaten, werd een van hen vermist, de schiedde vrij regelmatig, zoodat er van •til- sergeant R., van het regiment jagers, «taod van zaken om die reden geen kwe»tw Dadelijk werd de plaats, waar men ver- was. Wat de duurte der grondstofien betreft, moedde dat de sergeant was gezonken, de pryzen gingen nog steeds ia de hoogte, doorzocht, doch te vergeefs. Een lulte- doch niet meer met groote sprongen^zooal» nant van de jagers, die zich onmiddellijk de laatste maanden van 1 1 te water had begeven, dook herhaalde meer geleidelijk. De prijs malen op de plaats, doch kon den ver- naamste artikel in werd met zwarte en gekleurde chroom, nam niet ia veel doch De prijs van het voor de schoenindustrie, de miste niet vinden. Eindelijk een dreg het lijk opgehaald. Er werden die mate toe, dat plotselinge groote pry - nog pogingen aangewend om de levens- verhoogingen noodig waren. Hierdoor was de geesten op te wekken, doch zonder fabrikant niet gedwongen plotseling groote resultaat. prijsverhoogingen te noteeren, doch kon by Het lijk werd naar het Militair Hos- geleidelijk pitaal alhier overgebracht. (N. Ct.) verhoogen. v 1 In tegenstelling met vroegere jaren, wan. Bulten verantwoordelijkheid der redactie. neer men steeds met zorg tot eenige prys- verhooging overging, wijl men bevreesd was de afnemers te verliezen, vondeB de gelei- Geachte Redactiet lelijk» prijsverhogingen in 1915 weinig W8 wagen nog een kleine plaatsruimte 1 \t ft bliek in de groote steden bleek zeer groot te zijn, wat men aanvankelijk niet gedicht had. In alle fabrieken was o ervloed van weik in Uw blad. WANTOESTANDEN. Wij kunnen niet nalaten om de Ge achte Redactie even het te antwoorden op en er zullen weinig of geen jaren zijn, dat De t stukje In bet vorig nummer. Her sooveel versenden Is .1. in 1915. De Mogen wi) even opmerken, dat wel ls toestand kan dn., «tegenstelling met d. waar een ieder vrij staat om als lid toe verwachtingen, gunstig genoemd worden 4n l''tieren Tan de Z^mvèreenlglng, maar voor„ den l.bJik.nt voo, den werkman; Echo van Zuilen nupi

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5