BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. SiiïïWS UIT H1USS1R. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL door tegenaanvallen der Oostenrijksche troepen, het grootste deel van de door den vijand genomen, geheel stuk ge schoten voorste stellingen, weer herno men werd en dat om enkele loopgraven nog gestreden wordt. Waarschijnlijk heeft dus het Italiaansche oftensief nog verdere resultaten opgebracht dan de bezetting van hoogte 85, welke voordeden echter bij het verder verloop van het gevecht weer verloren gingen. Men heeft nu af te wachten, of de Italianen in staat zijn hun offensief met zooveel energie door te zetten, als de Oostenrijkers hun aanvallende beweging begonnen op de Tiroolsche grens in het midden van Mei. Op het Oostelijk oorlogsterrein neemt, met de nieuwe phase, die daar is inge treden door de groote reorganisatie in de Duitsch Oostenrijksche troepen en in de legerleiding, de strijd een karakter van allergrootste verbittering aan. De centralen stellen alles in het werk, om het Russische offensief tot staan te brengen en de Russen, zoo mogelijk, terug te dringen. Opmerkelijk is het, dat het Russische middag-communiqué op niet minder dan drie plaatsen melding moet maken van Dultsch-Oostenrijksche tegenaanvallen aan de Stochod, aan de Koropiec en in Zuld-Oost-Galiclë, op welk laatste deel van het front het terugdringen erkend wordt van de Russische voorhoe den door de vijand. Het Oostenrijksche communiqué meldt dan ook in Z.-O.-Gallcië de verovering der Russische hoogte-stellingen bij Jablo- nlca, bij Warochta en ten Westen van Tartarow» Van hun kant zetten de Russen, met inspanning van alle kraehten, er blijkbaar alles op, om van de reeds behaalde suc cessen de volle vruchten te plukken. Op enkele plaatsen zijn zij er daarbij in ge slaagd om nieuwe vorderingen te maken. Zoo maakt het Russische avond-com muniqué melding van het veroveren van een deel der loopgraven door een onstui- migen aanval der Russische troepen in de streek van Zarecze aan de beneden- Stochod en van nieuwe terreinwinst op den Westelijken Sereth-oever, een ver dere uitbreiding dus van het belangrijk voordeel met het forceeren van de Se- reth behaald. Die terreinwinst schijnt vrij gewichtige proporties te gaan aannemen, daar de Russen nu reeds spreken van het veroveren van vijandelijke stellingen in de buurt van het dorp Troscianec, dat een 20-tal kilometers ten Zuid-Westen reeds gelegen is van Ratyszcze, waar de Russen de Seretb forceerden. Het aan den bovenloop van de Strypa gelegen nen worden en de Russen zijn derhalve blijkbaar goed op weg om hun voordeel aan de Sereth behaald, door te zetten en te ontwikkelen. Op het Westelijk oorlogsterrein geen veranderingen van bijzondere beteekenis. De Franschen melden nieuwe vorderin gen bij Thiaumont en in bet Westelijk deel van Fleury. Op het Somme-froat meldt het Fransch avond-communiqué het veroveren van een linie Dultsche loopgraven bij het Hembosch, ten Oosten van de Monacu-hoeve. De Engelschen maken melding van het afslaan van her haalde Dultsche aanvallen bij Pozières, waar de Dultschers in hun legerberlchtcn het heroveren van de verloren loopgra ven berichten. fl 9 Onze tarweschepen. Nog altijd worden onze tarweschepen in Engeland vastgehouden. Wel is de vorige week de „Woudrichem" met een lading van ongeveer 4500 ton tarwe te Rotterdam binnengeloopen, maar deze boot is klaarblijkelijk tengevolge van den mist in het geheel niet door de Engcl- schen opgemerkt. 't Blijft overigens een lange lijdens geschiedenis. Vermoedelijk om de onderhandelingen eenigszins vlotter te doen gaan, wordt voortaan de helft van de aanvoeren ge consigneerd aan de N.O.T. Deze blijft altijd een particuliere instelling en zij kan dus meer weten te geven en te nemen, steeds in het oog houdende het Nederl. standpunt en het Ncderl. belang. Heel moeilijk zijn intusschen dikwijls de onderhandelingen. Zoo is het gebeurd, dat een gedeelte van de lading tarwe in zakken was gedaan. De Engelschen zoch ten daar iets achter, meenden dat die zakken weder uitgevoerd zouden worden naar Dultschland, om voor de loopgraven dienst te doen. Betoogd werd toen ander zijds, dat altijd een gedeelte van de tarwe, in zakken wordt geladen, omdat dit stu wen vergemakkelijkt. Toen kwam de quaestie van de „black list'. Enkele firma's, die afgeladen had den, kwamen voor op de Engelsche zwarte lijst. Dat mocht niet. Nieuwe onderhandelingen waren het gevolg. Nu is het weer iets anders. Eenige maanden geleden is er quaestie van ge weest, dat inlandsche tarwe werd ver stookt tot spiritus en dat die spiritus werd uitgevoerd. Door de krachtige pro testen uit ons land zelf is dat spoedig geëindigd. Maar de ergernis over het geval siepelde door naar Engeland en vao daar werden waarborgen gevraagd, dat een herhaling zich niet zou voordoen. Wanneer er zoo iets gaande is, is het eerste wat Engeland doet, onze schepen vasthouden. Omtrent den uitvoer naar België b v. ten behoeve van de bevol king aldaar is ook speciaal overleg ge pleegd met de Engelsche regeering. De meening dat deze uitvoer clandestien zou geschieden, is dan ook niet juist al zal er natuurlijk wel eens wat gesmokkeld worden. Hbl. Landstorm. Een gedeelte van de jaarklasse 1910 is opgeroepen om 17 en 18 dezer in werkelijken dienst te komen. De overigen van deze jaarklasse zullen vermoedelijk moeten opkomen ten deele omstreeks 1 October en ten deele om streeks 10 November a.s. Het herstel en de verzivaring der xeedijken. Naar de „Tel." verneemt, wordt door de ingenieurs van den Prov. Waterstaat het bedrag dat voor de herstelling en de verzwaring van den zeedijk in de provincie Noord-Holland noodig zal zijn, geschat op twaalf en een half millioen gulden. Van Den Helder tot voorbij Muider- berg zal nu overal, waar geen vóórland aanwezig is, de weg naar den binnenberm worden verlegd. Waar vele dorpen langs den dijk zijn gebouwd, levert dit groote bezwaren op. Zoo moeten tusschen Enkhuizen en Me- dembllk meer dan 100 woningen worden gesloopt. Export naar Engeland. Naar wij vernemen, doen zich met betrekking tot den uitvoer van verschil lende artikelen naar Engeland nog eenige moeilijkheden voor. Het hoofdbezwaar is wel, dat Engeland, niet op de vrije markt in Nederland wil koopen, doch consignatie verlangt naar de Engelsche markt, zoodat het risico van den prijs bijv. zou komen ten laste van den Ne- derlandschen verkooper. Begrijpelijker wijze is men in handelskringen niet ge zind over dit bezwaar heen te stappen, terwijl men van Engelsche zijde niet ge negen schijnt in dezen toe te geven. Om tot een oplossing te geraken waartoe het in de gegeven omstandig heden wel zal moeten komen— zou nu vermoedelijk van onze regeering een aanvullende regeling te verwachten zijn die het bovengenoemde risico dekt. (Centrum) De leger- en vloot films. opperbevelhebber aan de autoriterten der landm. zal de door Alb. Frères te maken leger- en vlootfllm bevatten, al wat een indruk kan vormen omtrent samenstelling, werkzaamheid en optreden van Neêrland's strijdmacht, alsmede wat noodig Is om in de behoeften van die strijdmacht te voorzien. De film is bestemd om, behalve in Nederland en zijn koloniën, ook in het buitenland te worden vertoond. De opnamen geschieden onder leiding van den kapitein E. H, van den Aller en worden ook met oog op geheim houding van alles, wat daartoe in aan merking komt alvorens vertoond te worden, gecensureerd door een militai re commissie, welke de opperbevelheb ber zal aanwijzen. Koloniën. Bij het departement van Koloniën zijn onderstaande berichten ontvangen De Indisché regeering houdt zich bezig met de vraag, welke maatregelen behooren te worden genomen tegen den inlandschen arts Tjipto Mangoen- koesomo, die te Semarang in een rede, voor de vereeniglng Insulinde gehouden, waartoe sedert eenigen tijd verschil lende Vreemdelingen zijn toegetreden, tot omverwerping van het gezag zou hebben opgezet. Onder voorzitterschap van mr. H. s'Jacob, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Batavia, is aldaar een commissie gevormd, die zich ten doel stelt het tot stand komen en de uit voering van een plan tot verdediging van Nederlandsch Indlë te bevorderen. Men stelt zich voor, in verband daarmee op 31 Augustus a. s. te Bata via een volksbetooging te houden en in den komenden herfst eenige voor standers van bet denkbeeld uit de inlandsche maatschappij naar Nederland af te vaardigen, ten einde met invloedrijke 'staatslieden over de invoe ring van militie en andere gewichtige Indische belangen van gedachten te wisselen. In Soerabaja loopt het gerucht dat vreemdelingen pogingen aanwenden om verschillende particuliere landerijen in handen te krijgen. Ook zouden door buitenlanders onderhandelingen worden gevoerd over den aankoop der Tegal- Waroe-landen in de residentie Batavia, afdeeling Krawang, gelegen. Deze landerijen, welke padi, vogelnestjes en boscbproducten opbrengen, hebben eene uitgestrektheid van ruim 60.000 H.A. en worden door ongeveer 50.000 inge zetenen bewoond. Bij de regeering zijn plannen tot aankoop of onteigening te algemeene nutte In overweging. Levering slachtr under en en schapen. Men schrijft aan het Hbld. Naar aanleiding van de omstandigheid dat vele burgemeesters zich tot den Minister van Landbouw hebben gewend met verzoek hun den weg te willen aangeven tot het verkrijgen van slacht- runderen en schapen tegen redelijke prijzen, heeft genoemde Minister mede gedeeld, dat voor zoover rundvee betreft, de Mederlandsche bond van veehandelaren, adres de heer J Turks- ma, voorzitter te Leeuwarden, de firma Zilversmid en Pinto te Hengelo (O.) alsmede de firma Jos Lion te Nijme gen, zich bereid verklaard hebben, slachtvee tegen billijke prijzen op aanvrage aan gemeentebesturen te leve ren. Ten aanzien van slachtschapen, waarvan de beschikbaarstelling verband houdt met den uitvoer, kon nog geen regeling worden getroffen, aangezien nog geen gebruik is gemaakt van de gelegenheid om schapen te exportee ren. Er is evenwel reden om aan te nemen, dat er spoedig verandering in dezen toestand zal komen en een aanvang kan worden gemaakt met het leveren van schapen voor verschillende gemeenten. Teneinde het welslagen van de zeer gewaardeerde, door ver schillende burgemeesters in het werk gestelde pogingen om het gebruik van schapenvleesch ingang te doen vinden te bevorderen, wordt ten slotte de mogelijkheid overwogen, dit vleesch tegen lageren dan den vroeger ge noemden prijs van f 0.80 per kg. geslacht gewicht beschikbaar te kunnen stellen. Duitschtand en Nederland. Naar *De Tijd' uit vertrouwbare bron vèroeemt, bestaan er in invloedrijke Dnit- sche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Nederland hebben ontveinsd, en daar ook op het oogeblik niet aan twyfelen, ernstige grieven legende weinig afdoende papieren protesten, door de nentralen gericht tegen de willekeur der Entente en met name tegen de Engelsche maatregelen ter zee. Indien in het bijzon der de blokkade-politiek door neutrale staten, oak door Nederland, maar steeds lijdzaam wordt verdragen eene lijdzaamheid, welke uit den aard der zaak ook de belangen der Euorpeeeche middenrijken nog erger in bet gedrang brengt zou op den duur door bedoelde rijken niet kunnen worden berust en West volgens den oud-minister Coiyn gedurel.de dezen wereldoorlog in de verte blijft grommen, nog allesbehalve zyn afgedreven, Het opbrengen van visschersschepen. Het orgaan vao deu Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders meldt over de onderhandelingen te Londen met de regeering gevoerd, dat na het eerste verworpen voorstel van Engeland, nader door de commissié uit de reeders onderhandeld is en andere voorstellen gedaan zijn, die door de reeders in vertrouwelijke bijeenkomst zijn overwogen. Het orgaan vervolgt, dat wat hem bekend is van de Engelsche voorstellen, de zekerheid geeft, dat die belachelijk laag zijn en dat die (bij niet te hopen aanneming) beteekenen armoede voor duizenden werkers in het visscherij-be- drijf, een armoede, die tot het einde van den rampzaligen oorlog zal duren Waalwijk, 9 Aug. 1916. Liederen-avond. Wij wenichen nog even de aandacht te vestigen op den Liederen-avond die Don derdag ten 8 uur in Musis Sacrum' door mevrouw Groenen-van Zijp en den heer Jos. Groenen gegeven wordt. Het verspreide programma is naar wij vernemen nog met een paar nummers aangevuld, die men op de programma's in de zaal aal vinden. De plaatsbespreking loo>t reeds vlot en onze voorspelliug dat het kunstpaar een overvolle zaal zal hebben, zal wel be waarheid worden. Hoe kan 't ook anders waar een artist, die in de voornaamste kunststeden van Europa een reuzen-succes had, en waardig gekeurd werd voor ^msrika, hier voor syne oude kennissen en kunst vrienden optreedt, dsarin ter zijde gestaan door zijne echtgenoote de geschoolde mezzo sopraan mevrouw G.oeneu-van Zijp. Padvinderskamp. Onder leiding van hun hopman, den heer G. E. Bouwmeester, kampeerden hier van 1 tot 7 Augustus in het daar voor gunstig gelegen bosch nabij den >Galgewlel< een 60-tal padvinders, mee- rendeels afkomstig uit den Haag. Hunne aanwezigheid was spoedig bekend, door dat zij een paar avonden met het vaandel en de bandmuziek door onze straten marcheerden, bij welke gelegenheid het aan belangstelling niet ontbrak. Groot was ook de belangstelling bij het kamp zelf, dat vooral Zondag tal van bezoe kers trok. Iedereen had gelegenheid om de tenten en de keukens te bezichtigen, om zoodoende een idee van een pad vinderskamp te krijgen. In den namiddag kwamen de heeren comitéleden van de afdeeling Waalwijk der vereeniging >de Nederlandsche Padvinders*. Nadat de >band< verschillende nummers had ten beste gegeven, het groot saluut was gemaakt voor het strijken van de vlag, werden de padvinders, die in het kamp stonden aangetreden, door den heer Ph. Timmermans toegesprokenen, daarna door het comité onthaald. Maandagmorgen, met den trein van 11.14 uur vertrokken de padvinders naar Eindhoven om daar nog een week te kampeeren. Wij zijn er van overtuigd, dat zij veel er toe hebben bijgedragen om de padvinderij hier weer bekend te maken, wat niet anders dan de Waal- wijksche jeugd, door zich bij de hier bestaande afdeeling aan te sluiten, ten goede kan komen. De Hanze in het bisdom 's Hertogenbosch. In de 11. gehouden vergadering van het hoofdbestuur van >De Hanze* in het Bisdom van Den Bosch, werd tot algemeen voorzitter gekozen de heer Ioh. Schoenmakers te Geertruidenberg en wel In de plaats"van den neer ma- Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examen Fransch L. O. Voor 't examen Fransch L. O. te 's Hage gehouden, slaagde o.m. de heer F. Peter alhier (eerw. broeder Egbertus van de St. Petrus School) en de heer M. Maas te Wijk bij Heusden. Diploma. Bij een wedstrijd uitgeschreven voor le klas coupeurs, door de Haarlemsche Vereening van coupeurs behaalde onze oud-ingezetene, de heer J. C. G. Wetzer thans te Amsterdam, drie diploma's en wel één voor gekleede jas, een voor tuniek of veldjas en een voor pantalon. Waar er meer dan twee honderd inzen ders waren, zeker een mooi succes. Mr. v. Coothstraat. Zooals men uit 't laatste raadsverslag heeft gelezen, gaat de gemeente in de Mr. v. Coothstraat, aan 't einde, waar de tuin van v. Vugt en v. d. Broek begint aan elke zijde vier woningen bouwen. Naar wij thans vernemen is een der overschiet «- de. daaraangrenzende hoek stukken ook verkocht om daarop van particuliere zyde een lunchroom te bouwen. ïff"Wèrtn; r3trpraats- van den neer ma rinus van Hout, burgemeester van Hel mond, die op de centrale vergadering van »De Hanze*, in 1915 te Nijmegen gehouden, tot eere-voorzitter werd be noemd. BESOIJEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag den 10 Augustus 1916 des a.m. ten 5'/a uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling der gemeenterekening 1915. 3. Voordracht Zetterscollege. 4. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. 5. Vaststelling verordening volgens art. 178 der Gemeentewet. 6. Reclames Hoofdelijken Omslag. 7. Vaststelling derarmenrekening 1915. 8. Ontwerp Militaire politieverordening. WASPIK. Het volksconcert van de ver eeniging #Volk«vlyt en Volksvermaak', het welk 11. Zondag gegeven werd in den tuin van den heer H. van Ierse), is zeer goed geplaagd. De tuin was uitstekend bezetde lichte zomertoiletjes der dames maakten tm schen het groen een prettigen indruk. De harmonie toonde dan ook dit druk bezoek op prijs te stellener werd geblazen met eene opgewektheid eu tevens met eene cor rectheid van nuanceering, als we nog niet beter gehoord hebben. Waarlyk dit muziek gezelschap gaat onder de yverige en kundige leiding van zijnen directeur, deu heer P. v. Kuijten alhier, steeds vooruit. De heer C. Berkelmans oogstte ook net zijn solo voor clarinet veel bijval io. Deze uitvoering was werkelijk een propaganda voor de vereeniging fV. en V.' Tot onderwijzeres aan de bijzondere school der Eerw. Zusters alhier is benoemd Mej. F. M. van der Sanden, thans in gelyke betrekking by de Eerw. Zusters te Zeven bergen. ''s BOSCH. Bij de gisteren gehouden stemming voor den gemeenteraad in dis trict I, is gekozen dn heer Th. Hormsen met 477 stemmen tegen 438 stemmen op den heer A. J. Aangenendt. RAAMSDONKSYEER. Maandag-liep met goed gevolg te water van den scheepswerf der firma D, P. v. Sailekom Zn. een Sleepkazn, groot 580 tonnen voor Holland- sche rekening. De mazelen breiden zich nog steeds onder de kinderen uit. Wederom heeft zich een geval met doodelijken afloop voorgedaan, thans bij een knaap van zeven jaar. DRIMMELEN 7 Aug. Heden had alhier de stemming plaats voor een lid van de Gemeenteraad (vacature de heer W. W, Stal). Candidaten waren de Heeren P. Stijnii en A. van der Sluis. Uitgebrachte stemmen 438. Hiervan verkreeg den heer Slynis 328 en den heer van der Sluis 105 stemmeD, toe- dat eerstgenoemde is gekozeB. Heusden 8 Aug. 1916. Besmettelijke ziekte. Alhier doet zich volgens aankondiging in de Wijksche straat een geval voor van Febrls typhoïdea. Moge de ziekte tot dit eene geval beperkt blijven. Van ivaar r Men maakte er ons attent op, dat de groote of moftelboonen dit jaar onderst boven in de scheeden of schalen zitten. Bij onderzoek bleek zulks waar te zijn, maar dat het in verband staat met den oorlog, zooals velen beweren, is natuurlijk een bakerpraatje. Kaatsheuvel, 8 Aug. 1916j Duivenpost Zondag 6 Aug. hield de Postduiven- vereeniging »Columbia* 'n concours met jonge duiven (broed '16) van uit Zwolle, De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald als volgtI le prijs W. v. Balkom, 2e, 9e en 12e prijs C. Santer, 3e, 4e, 5e, en 6e Gebr. Dekkers, 7e, 8e A. Aussems, 10e J. Oppermans, 11e, 13e Oerlemans. De eerste duif werd geconstateerd 10 uur, 27 min. 54 sec. Gem. snelheid 879 M. p. minuut de laatste duif om 10 uur 38,25. Poule prijzen van 0,25 gld. le en 6e C. Santer, 2e Gebr. Dekkers, 3e 4e 7e A. Aussems, 5e J. Oppermans. Poule prijzen van 0.10 gld. le prijs v. Balkom, 2e, 3, en 4e prijs Gebr. Dek kers, 5e, 6e pr. A. Aussems. le getoonde duif (0.25) A. Aussems, le getoonde duif (10 ct.) v. Balkom, le getoonde duif (0.05) C. Santer. Gezellig bij elkander. De kaartcub Gezellig bij elkaar" vierde Maandag feest. De club bestond 25 jaren en bovendien vierde een harer bestuur leden de heer Jac. Huigers, als lid z'n zilveren jubllé. De feesteling werd aan huis begroet en met 'n prachtig cadeau vereerd. De feestelijkheden werden ver der voortgezet in 't stamlokaal bij den heer Jac. v. Assem-v. Berkel. 't Ging er gezellig toe. De prijzen voor 'n onder- Ltw»- l.on-frofxaeonrs uitgeloofd .WCrdcn behaald door H. v. d. Velden. Th. v, Esch, P. d. Nijs en H. Scheemans. Bekeerd. Vorige week werd in 't straatje ge stolen bij H. 't Waren 'n partij beste kleeren en 'n paar schoentjes. 'N paar dagen later werd echter de geheele schat op 'n nacht teruggebracht door 'n open staand raam de schoentjes door ia de kippenren Blijkbaar bad de dief berouw gekregen. De politie heeft in middels toch 't zaakje io handen ge nomen. Vergunning verleend. Door B. en W. is aan den heer H. Jacobs, bakker vergunning verleend voor 't plaatsen van 'n gasmoter ten behoeve van z'n bakkerij-bedrijf. Opkomst lichting 191016. De landstormplichtingen van lichting 1916, die niet bij de zeemilitie of de artillerie zijn ingedeeld, benevens die van de lichting 1910, die tot de infan terie behooren en wier namen beginnen met de letters A, C, D af tot de genie behooren en wier namen beginnen met de letter AT moeten Vrijdag 18 Aug. a.s. te 's Bosch in de R.K. Mil.-vereeol- ging aanwezig zijn om bij de werkelijkei dienst te worden ingelijfd. Kamer van Koophandel. II. Landbouw en veehouderij Voor landbouw en veeteelt was bet jaar 1915 ondanks de vele moeilijkheden welke zich voordeden, vooral niet on gunstig te noemen. De hooiopbrengst was goed, en de prijzen waren zoodanig, dat de land bouwer op zijn hooi nog goede winsten heeft gemaakt, al behoefden de wei landen voor groote bedragen aan meststoffen en al waren de pachtprijzen belangrijk omhoog. Met de zuivelindustrie ging het eveneens vrij gunstig. Wel moesten er hoogere prijzen besteed worden aan veevoeder, doch de melk- en boterprij- zen stegen minstens naar evenredigheid. Datzelfde kan ook gezegd worden van de andere landbouwproducten, aard appelen, rogge, haver, enz. De opbreng sten waren voldoende en de prijzen goed. Toch valt het te bejammeren, dat de aanvoer van kunstmest en veevoeder aan zooveel moeilijkheden onderworpen was. Anders waren de finantieele uitkomsten uitstekend geweest. Omtrent den veehandel kan meege deeld worden, dat ook hierbij de finantieele uitkomsten bevredigend l__

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2