DE OORLOG. Meesterknecht MACHINIST Fa.Wed.Jol].Verliuist&Zn Giof- en fijn Smeedwerk DAGMEISJE Dienstbode HAVER. een Concours Het Zuiden. Openbare Verkooping A, VU OER WEE-COOLS aan veel verminderde prijzen Wed. N. VAN WELL. Verkoop van Meubelen. FR1EDLI Notaris Canters Advertentiën. gevraagd 0XIGENIUM verpachten A P. C. Roothaert JANSEN CANTERS verkoopen Notaris JANSEN Nieuwe Meubelen Gemengd Nieuws. HEKWERKEN. EEN NET een VERGUNNING de te veldstaande Haver aan de Wester Havenkade te Waal wijk, 27,50 A. MAAKT BEKEND, S toom-bilj ar tfabriek INBOEDEL Kaatsheuvel ZIE ONZE ETALAGE. Grootestraat A 131. VOORIOOPIG BERICHT. verkoopen VERKOOPEN Adverteert getadig en regelmatig. waren. De landbouworganisatie gaat nog steeds voort met verbeteringen aan te brengen. De fokvereeniglng werkte uitstekend baar ledental nam sterk toe. De Idelnveefokkerij bloeit en brengt voor deel aan in de gezinnen van arbeider ca kleine man. De pluimveevereeniging maakte op de veiling ruim 6 cent per el. Onze gemeente, welke zoo'n voorname plaats inneemt met betrekking tot ontginningswerken, heeft in 1915 niet zooveel uilbreiding aan bouwgrond gezien als andere jaren. Dit is voorna melijk te wijten aan de kunstmestvoor- zienlng. Mochten we het vorige jaar gewagen van eene toenemende belangstelling in den tuinbouw, thans kunnen we getui gen, dat onze gemeente zich in die richting krachtig gaat ontwikkelen. De boomkweekerijen hadden grooten afzet. Groentekweekerijen werden vergroot de platglas cultuur heeft hare intrede gedaan, al is het dan nog op beschei den wijze. Een proeftuin, waarin vele zaken op frultteeltkundlg gebied aanschouwelijk gemaakt kunnen worden, is aangelegd. Zonder twijfel zal die veel bijdragen tot meerdere kennis van sterke en voor deze streek gewenschte fruit-variteiten. Onderwijs in land- en tuinbouwkunde wordt in deze gemeente gegeven. Veel belanstelling bestaat ervoor. Niettegen staande vele belanghebbende jonge mannen in militairen dienst zijn, wordt bet onderwijs nog 4oor ecn dertigtal deelnemers gevolgd. De invloed van dat onderwijs doet zich goed gevoelen. In zijn bewegingen wordt de Boeren bond krachtig gesteund door de coöperatie, waarvan we op de eerste plaats de handelsinstelling en de leen bank noemen. Het pakhuis had een omzet aan Kunstmest 275,700 K.G. voor een waarde van f 8374,— tegen f 10474,99 in 1914. Voederartikolen 108,650 K.G. voor een waarde van f 15151.tegen f9922,40 in 1914. De Boerenleenbank had een omzet van 1913 1914 1915 a. Ontv. f 28816,50 f 35383,48 f 44490,53 b. Uitg. f27179,56 133592,03 f 43253,50 7. ONDERWIJS. In den loop van het jaar werden twee nieuwe openbare scholen ge bouwd n. 1. cenc 9 klassl^e school te Kaatsheuvel en eene 3 klassige school te St. Joachimsmoer. Belde gebouwen zijn een waar sieraad voor onze gemeente. De openbare scholen worden bezocht door totaal 611 jongens en 40 meisjes, terwijl de bijzondere scholen samen 612 me sjes en 80 jongens tellen. Nog moet melding gemaakt worden van de St. Antoniusstichtlng in onze plaats. Dit Missiehuls is de Nederlandsche Afdeeling van de Congregatie der Missionarissen van de H. Familie te Grave. Het stelt zich ten doel uitslui tend Nederlandsche jongelingen op te leiden tot Priester-Missionaris. Alleen zij worden toegelaten, die van onberis pelijk gedrag zijn en behoorlijken aanleg hebben voor de studie. De opname heeft plaats na de paasch- vacantie en na de groote vacantie. Zij, die met Paschen intreden, volgen tot September van dat zelfde jaar een voorbereidenden cursus. De school telt thans 44 leerlingen, verdeeld over de verschillende klassen der Humaniora. Het kost en leergeld bedraagt slechts 120 gulden. Het herhalingsonderwijs werd gevolgd door totaal 65 jongens en 15 meisjes. Een zeer nuttige instelling, welke ongetwijfeld in de toekomst de industrie zal ten goede komen, is voorzeker de handelscursus der Hanze. Het is een tweejarige onderwijs-inrichting, die recht streeks opleidt voor kantoor en handel. Het programma bevat vele zaken, niet alleen onmisbaar voor een goed handels man, doch ook voor een degelijk kantoor-personeel. Hieraan nemen een 25 tal leerlingen deel. Van het Westelijke gevechtsterrein PARIJS, 8 Aug. (Havas.) Officieel be richt van vanmiddag Ten noorden van de Somme heeft de Fransche inf.ute.rie, die aan den rechtervleu gel van de Britsche troepen opereert, tijden» den aanval der Biitteu tegen Gnillemont, vorderingen gemaakt een oosten van heuvel 139 (ten noorden van Hardecourt) en een 40 krijgsgevangenen gemaakt. ten ten Z.W. der stad tot aan den spoorweg KolomeaStanlslau. Onze aanval was voorbereid door onze artillerie, die gasprojectielen op de vij andelijke batterijen schoot. De vijandelijke kannoniers, overstelpt met gasgranateo, hielden op met vuren en lieten de kanonnen in den steek. Onze ruiterij vervolgt deo vijand, die in wanorde terugtrekt. Een onzer divisies heeft ongeveer 2000 Duitschers gevangen genomen. Verscheidene zware kanonnen en veel machinegeweren zijn vermees- Ten oosten van de hoeve Monacu hebben terd. De gevangenen stroomen in Een maal op en eenmaal neer Gepoetst is de schoen rr>et Erdalsmeer. zwart geel bruin. Alom veikrjjgbaarjjtegen 15 cents de groote S I doos en 10 cents de doos S 60. de Dnitschers vanochtend tot tweemaal toe getracht den Franechen het gisteren gewon nen terrein weer te ontnemen. Beide keeren door het Franiche iufanterievunr terugge dreven, hebben de Dnitschers moeten terug trekken met achterlating van tal van dooden voor de Fransche linies. Het aantal onge- wonde gevangenen, door de Franschen gis teren in deze streek gemaakt, bedraagt 280, o.w. 2 officieren. Op den rechteroever van de Maas is het geschutvuur vannacht met buitenge wone hevigheid hervat. Op het front ThiaumontFleuryhebben de Duitschers vanochtend tegen 5 uur met sterke strijdkrachten een reeks hevige aanvallen gedaan op de Fransche stellingen van het dorp Fleury tot ten ndorden van het fort Thiaumont. De aanvallen langs den weg naar Fleuiy en tegen het dorp zijn gestuit door het vuur van onze machine geweren, dat den Duitschers zware ver liezen heeft berokkend. De Duitschers zijn er echter na een verbitterden strijd, die thans nog voortduurt, in geslaagd voet te krijgen ln het fort Thiaumont. Van het Oostelijke gevechtsterrein. St. PETERSBURG, 8 Augustus. (P. T. A. Officieel bericht van vanmidddag Aan de Sereth komen onze troepen goed vooruit en versterken het gewon nen terrein. In deze streek hebben wij in de gevechten van 4 en 6 dezer 166 officieren en 8425 soldaten gevangen genomen, 4 kanonoeB, 19 machinege weren, 11 bomwerpers en mijnwerpers en zeer belangrijk ander krijgstuig vermeesterd. Aan het Stochod-front Is vannacht een troep Oostenrijkers, onder het op steken der handen, uit de loopgraven gekomen en een onzer regimenten tot op korten afstand genaderd, Kolonel Stepanenko, bataljonscommandant, die op de Oostenrijkers toeging, werd verrradelijk gedood. Daarop hebben onze tirailleurs de geheete troep Oosten rijkers neergeschoten. Ten Zuiden van de Dnjestr zijn onze troepen, op een front van 25 werst breed, in de richting van Tysmenicza tot het offensief overgegaan, de vijan delijke schansen binnengedrongen en hebben den vijand in een onweerstaan bare stormloop op het geheele front teruggedreven. Zij hebben de stad Tluuiacz genomen, alsmede de geheele streek ten Oosten dier stad, tot aan de Dnjestr en bovendien een reeks hoog- hun aantal is nog niet menigte toe vastgesteld. WEENEN, 8 Aug. (Wolff.) Officieel Front Aartshertog Karei Onze troe pen hebben in de Karpathen op de hoogten ten oosten van jablonica en bij Worochta terrein gewonnen en meer dau 1000 gevangenen gemaakt en 4 machine geweren genomen. De troepen van Von Koevess hebben ten Z.W. van Delatyn opnieuw sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ten oosten van Ottynia en Tlumacz viel de vijand gisterenochtend in dichte drom men aan. Een zijner aanvalskolonnes drong ten westen van Ottynia tot voor bij onze eerste linie door, doch zij is door tegenaanvallen van O.-H. strijd— geworpen, meer dan 1000 gevangenen in onze handen latend. Bij Tlumacz, waar de aanval door overmatige vijan delijke strijdkrachten geschiedde, Is de verdediging naar het Vak ten westen van Tlumacz verlegd. Ten zuiden van Wertelka hebben onze troepen den linkeroever van de Sereth gezuiverd en meer dan 700 Russen ge vangen genomen en 5 machinegeweren buitgemaakt. Van het Italiaansche- Oostenrijksche gevechtsterrein. ROME, 8 Aug. (Stefani.) Officieel. In het Lagarlnadal duurt de wisseling van hevig geschutvuur voort. Op de hoogvlakte van Aslago hebben wij een verwoeden vijandelijken aanval bij de Monte Zebio afgeslagen. Aan de boven-Cordevole heeft de vijand, na voorbereiding door hevig ge schutvuur, zijn pogingen tegen onze stellingen op de Monte Sief herhaald hij is echter steeds met zware verliezen teruggedreven. Aan de beneden-Isonzo blijft de strijd tegenover Görz voortdurend met ver bittering woeden. Wij hebben den Monte San Mlchele en den Monte Sa- botlno, de spillen waarom de verdedi ging van den vijand draaide, geheel ge nomen. Het bruggehoofd van Görz is in onze handen. Ons geschutvuur speelt op de stad om er den vijand die zich tusschen de hulzen schuil houdt, er uit te verdrijven. Eergister en gister hebben wij 8000 ge vangenen gemaakt, o. w. meer dan 200 officieren en een 20 hoofdofficieren, o.a. een regimentscommandant met zijn staf. De gevangenen blijven toestroomen. Wij hebben 11 kannonnen, een honderdtal machine-geweren, en een rijken buit aan wapenen, munitie en krijgstuig ver meesterd. WEENEN, 8 Augustus. (Wolff.) Offi- cleelDe verbitterde gevechten in het gebied van Görz duren met onvermin derde hevigheid voort. Onze in het bruggehoofd van Görz, ten Westen van de Isonzo strijdende troepen hebben sedert eergisterenmiddag talrijke aan vallen, door den vijand met groote over macht ondernomen, bloedig afgeslagen en daarbij 2932 Italiaan, o. w. 72 offi cieren, gevangen genomen. Om de dappere bezetting van het bruggehoofd bij de steeds herhaalde verwoede aanvallen der Italianen voor groote verliezen te vrijwaren, is zij heden op den Oostelijken oever van de Isonzo teruggetrokken. De nDeutschland.' Volgens de Noorsch-Amerlkaansche >Scandlnaven< verklaarde kapitein Kö- nig van de >Deutschland" aan Ameri- kaansche interviewers, dat het onjuist was, dat hij honderden mijlen onder water had moeten varen en zelfs van den kortsten weg had moeten afwijken om aan de Engelsche onderzeeërs te ontsnappen. De >Deutschland" was 'den 23sten juli van Helgoland vertrokken, met rechtstreekschen koers door het Kanaal naar Baltimore. Van de 8800 mijl waren er slechts 90 onder water gevaren. In de Noordzee had kapitein Könlg geen enkel Eogelsch slagschip gezien, wel kruisers en torpedojagers. Meer malen was hij ondergedoken, als hij rook waarnam ot iets wat op oorlogs schepen kon duiden. Het Kanaal was vol oorlogsschepen. Den 4den dag na het vertrek had de >Deutschlandc een geheelen nacht op den bodem der zee gelegen wijl het zeer mistig was. De lucht in het schip was uitstekend. Alle manschappen zijn de geheele reis frlsch en gezond geweest. In geval van nood kan de >Deutschland» vier dagen onder water blijven. Zij had geen wa penen aan boord, slechts een raketkanon. De lading had een waarde van meer dan een millioen dollar. Soldaat dood geschoten In de Waalkazerne te Nijmegen Is Zon dag een soldaat, Smit genaamd, afkomstig uit Roosteren, doodgeschoten. Hij stond hoogst ongunstig bekend en we'd tot alles in staat geacht. Zondagmiddag misdroeg hij zich bij het eten zoodanig, dat de luitenant van dienst last gaf hem in arrest te zetten. Toen de wacht hem wilde grijpen nam hij een ijzeren emmer en dreigde daar mede de luitenant en den sergeant van den wacht de hersens te zullen inslaan. De sergeant trok uit zelfverdediging zijn revolver en schoot. Op een Vache-Zoolleder- fabriek in Noord-Brabant wordt voor direct of later gevraagd iemand met voldoende vakkennis van alle voorkomende werk zaamheden, om als 9718 te kunnen optreden. Brieven franco onder nammer der advertentie aan bureau van dit blad. BEKWAAM op de SCHEEPSWERF te Heusden. Zich persoonlijk te ver voegen. 9717 Stationstraat. Grootestraat' WAALWIJK. 7551 Interc. Telef. Ne. 40. Herstelplaats van MACHI NES voor stoom- en hand kracht. Speciale inrichting voor het lasschen van gegoten machinedeeleift met LEVERING VAN ALLE SOORTEN EN Juffrouw VAN DEN BERG, te Waalwijk, vraagt voor licht huiswerk en bood schappen. 9697 Adres: Qoek-einde yóy. GEVRAAGD te Willemstad met 1 November a.s. eene flinks netjes en vlag kunnende werken en goed koken. Loon f 130. Wascbgeld f 26 ter wijl eventueel eene tegemoetkoming ran f 20 zal worden verleend in reiskosten. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven onder letter P. W. aan het bureau van dit blad. 9681 TE KOOP aangeboden v«ot den verkoop van sterken drank in 't klein, voor den prijs van 1400. Kan desgewenscht op naam bleven staar. Brieven onder nnmmer der advertentie aan het bur. v. d. blad. 9708 VRIJDAG des voormid dags 11 uur zullen Burg. en Weth. van Waalwijk op het Raadhuis in het openbaar 9714 De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Brabant, dat op Donderdag 14. September 1916 te ZEVENBERGEN op het Concours Hippique-terrein aldaar des voormiddags 11 uur zal worden gehouden van aangespannen hengsten en merriön zoowel van het type tnig- als van het type trekpaard. Ont^erp-Programma a. Hengaten type tnigfaard 5 minuten stap, 10 minuten draf; 5 minuten stap, 10 minnten draf b. Meniën type tuigpiard Alsvoor. c. Hengsten type trekpaard, bespan- nea in een twee of vierwieligen oogst- of transportwagen, ge wicht 900 K.G., 20 minnten stap, afstand minstens 2000 M. d. Meniën type trekpaard, bespan nen in een twee of vierwieligen oogst- of transportwagen gewicht 800 K.G., 20 minuten stap, afstand minstens 2000M. Aangifte iroet geschieden bij den Secretaris onzer Commissie den beer WAGENAAR te Heeswijh, onder opgave van Naam van den eigenaar, woonplaats, naam van den hengst, (de merrie), ras, leeftijd, kleur en kenteekenen, voor 25 Augustus a.s. Hkbswijk, 2 Augustus 1916. De Provinciale Regelings- commissie voornoemd, P. J. 't HOOFT, Voorzitter. G. WAGENAAR, Secretaris. 9716 TILBURG. van een aanzienlijken net onderhoaden te Waalwijk. DE NOTARISSEN te Waalwijken ie Drunen, sullen ten verzoeke van de Erven van den WelEd. Heer F. A. BAIJENS ten sterfhuize in de Sta tionstraat te Waalwijk op Dinsdag 29 Augustus a.s. vm. UQr eü volgende dagen om contant geld als Mahoniehouten Tafels, Conlis- tafel met 4 inlegbladeD, Wasch- en Nachttafels, Bonheur da Jour, Zil verkast, 27 stoelen met rood zijden zittingeD, Ledikanten, Salon Spiegels, Bronzen Schoorsteengarnituur, Bed den, GaslatnpeD, Kenkengerief, Tuin meubels, Bloemkuipen eaz. ts veel om te noemen. Boek- en Plaatwerken waaronder een zeldzame verzameling van wijlen den knnstteekenaar van Lieshout. Vele verversgereedschappen, Teeke- ningen, Hont en Marmer modellen, Vernissen, ververs en blikslagersge- reedschappen. Op Woensdag om 2 nor o.s. Zeldzaam Oud Porselein en Zilver werk, FraDsch Porseleinen Vazen en Schoorsteengarnituren, Ontbijt- en Eet-8erviezen. 9715 Zie de verspreide biljetten. Te bezichtigen Maandag 28 Aug. van 10 tot uur tegen betaling van 10 ets. voor de Armen. Drukwerken op elk gebied Registers naar ieder model Sierlijk! uitvoering. - Billijke prijzen 9711 te Waalwijk, maakt bekend, dat door hem op op Donderdag 31 Augustus a.s. zullen worden geveild De twee WOONHUIZEN naast 't Raadhuis, eigendom van den heer W. Coppens. 9651 Notaris JANSEN. DEURWAARDER is voornemens op Vrijdag 11 Aug. a.s. des namiddags om 2 uur pre cies voor de Commissie van Werkverschaffing te Drongelen om contant geld pnbliek te een groote partij waaronder complete Slaapkamer ameublementen, zoo goed als nieuwe Meubelmakersgertedachappen, Werk banken, Draaibank, verschillende Hontaoorten, enz. enz. 9693 Breeder bij biljetten omschreven. De verkooping zal plaats hebben in de Openbare School te DroDge- len, waargalle8 1 dag te voren ge nummerd zal te bezichtigen zijn. te Drunen, zal op Donderdag 17 Augustus 1916 ten verzoeke van de eigenaars h contant te Haarsteeg I. Ten verzoeke en ten huize van Mej. ANNA FESTEN voorna. 8 nur. Bedden, Tafels. Stoelen, KasteD, Spiegels, een Regelateur, een Klok, Lampeo, Schilderijen, Vloerkleed, een Kachel, een Mangel, oen Servies, Glas- en Aardewerk, Keukengerief en wat verder ten verkoop zal wor den aangeboden. II. Ten sterfhuize van Mej. de Wed. ANTONIE VAN BOKHO- VEN-LUIJBEN, ten verzoeke van hare erfgenamen, onmiddellijk na afloop van het erfhuis bij Mej, Festen. Een zoogenaamd NooTd-Brabantsch karretje, een Paardentuig, Karnmo len, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schil derijen, Bedden en Beddegoed, Pot ten, Pannen en hetgeen verder ten verkoop zal werden aangeboden. 9712 Erdal Seizoen Opruiming

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 3