DE OORLOG. ""BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Haven en scheepvaart te Waalwijk Het geheele jaar 1915 Is de haven nagenoeg onbevaarbaar geweest tenge volge van de verbeterlogswerkeo. Het aantal schepen bleef daardoor nog beneden dat van 1914. Binnengevaren zijn 247 schepen met een laadvermo gen van 14,447,ton. De opbrengst van haven- en kaalgelden bedroeg f828,57. Bij het naderen van den winter moesten de werken worden gestaakt «n zullen die in 1916 weer worden hervat. Gevreesd wordt, dat door schaarschte aan diverse materialen het werk be langrijk zal worden vertraagd. Verder refereeren wij ons aan ons j ar verslag, (tje blz. 35 en 36) waarin wij een kort overzicht van de aan te brengen verbeteringen gaven, alsmede van het belang, dat deze vaarweg voor de ontwikkeling van onzen handel en nijverheid met zich brengt. Als verbin dingsweg tusschen Rotterdam en Dordrecht en de Langstraat zal deze haven in de toekomst van niet te onderschatten beteekenls zijn. In aansluiting hiermede ontvingen wij van de reederij >Arle Smit4, betreffende den dienst van de stoomboot >Thor< tusschen Waalwijk en Rotterdam o. m. het volgende Tengevolge van den oorlogstoestand en 't voortdurend uitbreken van Mond en Klauwzeer, is onze dienst Waalwijk- Rotterdam In een ongunstige conditie, zoodat ik U geen overzicht geven kan. Wel kan ik U mededeelen, dat de Motorvrachtboot, die wij dagelijks s' morgens van Waalwijk naar Rotter dam v. v. wenschen te exploiteeren, heden te water gelaten Is, dus in Mei wel zal beginnen te varen Niet onnoodlg vinden wij 't, U erop attent te maken, dat de Waterstaat het stuk rivier tusschen Capelsche en Waalwijksche brug op diepte doet brengen, zooals dat behoort, anders is de haven straks in orde en de toegang door laag water versperd 1 De-strijd op het Oos'elijk front. Het zal nog wel eenlgen tijd duren, alvorens de gevolgen van 't Indrukken door de Russen van de Strypa-llnie in Galicië te overzien zijn. Generaal Both- mer is een te goed aanvoerder gebleken, om te veronderstellen, dat 't forceeren zijner linie op een ramp voor zijn troe pen zal uitloopen. Maar een andere vraag is, of hij tijdig genoeg nieuwe stellingen zal kunnen innemen om den opdringenden Russen het hoofd te bieden. Er zijn er, die verwachten, dat dit niet eer het geval zal ztjn, alvorens het riviertje de Gnila Llpa ls bereikt, dat de laatste natuurlijke verdedigings linie voor Lemberg vormt. Natuurlijk tracht hij al terugtrekkende den achtervolgenden vijand op te hou den, zoodat de communiqués van tal van schermutselingen gewagen. Doch deze kunnen vooralsnog de Russen in hun opmarsch niet ernstig belemmeren. Een schuine, van Zalosce aan de Sereth naar Stanislau loopende lijó geeft bij benadering in dit vak de frontlinie aan. In het noorden snijdt deze lijn de Strypa (daar is Zborow in Russische handen), in het midden de Koroplec en dicht bij de uitmonding in de Dnjestr de Zlota Llpa. IJoe meer deze schuine frontlinie in westelijke richting opschuift, des te breeder wordt aan elk dezer rivieren de plaats van overtocht voor de Russen. Natuurlijk hebben de zich verzettende Duitsche en Oostenrijksche troepen hier en daar weieens e;n klein plaatselijk succes te boeken. Zoo vermelden de communiqués der ccntralen het uiteen drijven van vijandelijke cavalerie nabij Mariampo aan de Dnjestr, van brand schattende vijandelijke atdeellngen ten oosten van Brzezany aan de Koroplec en het gevangennemen van een 300 man in het vak van Zborow aan de Strypa. Hier in 't noorden van Galicië, waar het front nog bij de Sereth ligt, maken de Russen voor bet oogenblik de ge ringste vorderingen. De centralen heb ben zich daar op een voorbereide stel ling in westelijke richting teruggetrokken en belemmeren den Russlschen opmarsch door een hevig kanenvuur. Het Russi sche stafbericht van gisteravpnd meldt echter ook in deze streek (de Sereth en de zijrivier de Loek) vooruitgang. Ten zuiden van de Dnjestr ook geen nieuwe gebeurtenissen. En in de Woud- rijke Karpathen hebben de Russen nog steeds plaatselijke aanvallen van den vijand af te slaaa. Op de rest van het oostelijk front weinig, dat der vermelding waard is Slechts aan de Stochod in Wolhynië schijnen gevechten van grooteren om vang te hebben plaats gehad, dleintus- schen geen verandering in den toestand brachten. Men beweert, dat de Turksche ver sterkingen al aan het oostelijk front aangekomen zijn wij vinden er echter nog geen melding van gemaakt in de stafberichten. Zij zouden sterker in aan tal zijn dan de Russen aan 't westelijk front. Intusschnn blijken aan den Rat- slschen kant ongeveer 12 000 japanners, I meest artillerie-officieren en manschappen l mee te vechten. En hoe sterk 't Russi sche leger wel Is, kan bij benadering blijken uit de opgave, dat tot 15 Juli 1916 ongeveer 9.730.000 man onder de wapenen waren geroepen. De Russische verliezen zijn echter groot geweest. De verovering van Hamadan door de Turken mag voor dezen als een wezen lijk succes aangemerkt worden, over mits de Russen, die hiervandaan een opmarsch' naar Bagdad begonnen waren, nu over een afstand van ruim 300 kilometer zijn teruggedreven. Ook elders aan de Turksch-Perzlsche grens zijn de Russen nu op een afstand van njeer dan honderd kilometer achter de grens gewekeu, zoodat het gevaar voor Mesepotamlë van Oostelijke zijde voor den eersten tijd althans als afgewend kan worden beschouwd. Op het zuidelijk gedeelte van het ten onrechte genoemde Kaukaslsch gevechts terrein hebben tfe Turken thans na de bezetting van Achlat, den Westelijken oever van het Waarneer in bezit, alsmede de streek ten Westen daarvan met Bitlis en Moesj tot aan de Moerad- Soe. Men mag benieuwd zijn. of de plannen der Turken zoo ver strekken, dat zij van hieruit nog een offensief in Noordelijke richting zullen wagen, ten einde de Russen in Armenië van ter zijde te bedreigen. Het Engelsche persbureau geeft de Duitsche verliezen, zooals die voorko men in de Pruisische, Beiersche, Sak sische eo Wurtembergsche verlleslijsten In Juli. Het cijfer is 122,540 (gesneuveld 21,196). De totale verliezen bedragen sedert het begin van den oorlog 3,135,177 (gesneuveld 735,866). De getallen der licht gewonden zijn zeer groot: In Juli 10,157, in het geheel 1,152,158. Van het Italiaansch-Oostenrijksche ge vechtsterrein. WEENEN, 15 Aug. (Wolff. Officieel. De Italianen hebben hun aanvallen voortgezet, zoowel op het front Salca- no-Merna op de hoogten ten Oosten van Goerz, als ook op het vak ten Zuiden van de Wippacb, tot Lokvica (drie kilo meter ten zuiden van de rivier Red.) Hij bracht onophoudelijk groote mas sa's in het vuur en hield te gelijkertijd de aansluitende gedeelten van het front onder sterk artillerie vuur. Onze troepen hebben alle stormaanvallen bloedig af geslagen en bleven (meermalen na een verbitterd handgemeen) op het geheele front in het volledig bezit van hun stel lingen. Het Oost Gallclsche en Dalma- tijnsche landweerinfanterie-regimentnum mer 3 heeft een zeer groot aandeel in het succes van gisteren. Ook bij Plawa, Zagora en aan het Dolomietenfront zijn vijandelijke aanval len afgeslagen. ROME, 25 Aug. (Stefanl.) Oftlcieel Na gisternacht op den Karst hevige Jfcgenaanvallen te hebben afgeslagen, hebben de troepen van het 11e leger corps gisteren de vijandelijke linies ten Westen van Sagrado eb Pecinka aange vallen en stormenderhand verscheidene schansen genomen. Zij hebben 1419 gevangenen gemaakt o.w. 31 officieren. In de streek der hoogten van Görz hebben wij opnieuw vijandelijke schan sen genomen en 220 gevangenen ge maakt, o. w. 5 ofticieren. Op de rest van het front heeft de vijand zijn gebruikelijke aanvallen ge daan tegen onze stellingen op den Monte Piano (Reinz-dal), Punto Forama (Rlo Felizon Boite), Monte Columbara (hoogvlakte van Aslago), Monte Sellug- glo (Posina). Hij is overal met gevoe lige verliezen teruggeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben vannacht bommen geworpen op Mon- falcone, Ronchi, San Canziano, en Pierls. Geen slachtoftera en geen schade. Naar de Avanti meldt, zijn te Rome berichten ontvangen over het sluiten van een nieuwe overeenkomst tusschen Roe menië en de middelrijken. Roemenië zal diensvolgens aan Dultschlaod en O.-H. groote hoeveelheden levensmiddelen leveren en betaling erlangen ten deele in goud en ten deele in munitie. Vooral de laatstgenoemde vorm van betaling wordt in Rome druk besproken, zegt de Avanti. De Berlijnsche correspondent van de Tijd meldt: Nu de censuur het verbod heeft op geheven om te schrijven ovef hetgeen sinds weken velen hier wisten, kan ik mededeelen, dat het overbrengen van Turksche troepen naar het Duitsch Oostenrijksche gevechtsterrein in het Oosten reeds voor het grootste deel is volbracht, en wel op grootere schaal dan de zending van Ressische troepen naar Frankrijk. De Turksche Aziatische provinciën zaten vol ongeorganiseerde horden, wien het aan bewapening, uitrusting en mili taire tucht ontbrak. Toen het oorspron kelijke plan-Von der Goltz, om met hulp van dit menschenmaterlaal een in groot- schen stijl opgezetten aanval op Jiet Suez-kanaal te ondernemen, moest wor den opgegeven om moeilijkheden, die eerst later openbaar kunnen wordeD ge maakt, en de jongste gebeurtenissen op het Oostenrijksche front de behoefte aan hulpkrachten deden gevoelen, werden geregeld Turksche troepentransporten naar tusschenstations op den Balkan en vandaar verder gedirigeerd. De troepen krijgen een goed soldij, en zij hebben de zekerheid, dat zij onmiddellijk voor de rechtstreeksche verdediging van Tur kije naar andere bedreigde punten dan het Duitsch-Oostenrijksche front zullen worden gezonden, zoodra hun vaderland door eenige actie der entente hunne hulp behoeft.} De overbrenging van een zoo groote Turksche troepenmassa als na de her groepeering der militairen onder Von Hindenburg in den strijd zullen worden gebracht, is op zich zelf een technisch kunststuk. Men verwacht hier, dat de deelneming der Turksche troepen, die in Azië nutteloos en onbruikbaar waren, doch die thans behoorlijk, van wapenen zijn voorzien en gedisciplineerd, een machtigen invloed op het Oostelijk front zullen uitoefenen. Invoer van paarden in Duitschland. Naar aanleiding van het besluit van den Duitschen Bondsraad, waarbij be paald is dat paarden jonger dan 2'/i jaar niet in Duitschland mogen worden In gevoerd, is in hotel Coomans te Rotter dam eene drukbezochte vergadering ge houden van paardenhandelaars en eene vereeniglng gesticht met aanvankelijk 70 leden. Van bevoegde zijde werd daar mede gedeeld, dat het besluit 'van den Duit schen bondsraad voornamelijk van twee oorzaken het gevolg is. Duitschland wil, zeide onze zegsman, de jonge paarden tegen goedkooper prijzen, dan tot nu toe betaald zijn, en bovendien zijn dezer dagen omstreeks 20.000 jonge paarden, die achter het front in Frankrijk gefokt zijn, naar Berlijn gezonden. De Hederl. Antillen. Onze correspondent te Kenlen seint gis teren, dat de Kölo. Ztg. uit Washington verneemt, dat in de Ver. Staten het gerucht gaat, dat de AmerikauMche regeering de Nederlandsche regeering heeft gepolst, of zij bereid zou zijn tot den verkoop van het eiland Curifio. Da Nederlandsche gezant te Washington ontkent de juistheid van dat bericht. Grensincident. Zaterdagavond had te Putte (Noord- Brabant) een grens incident plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben Een Duitsch schildwacht stond op post aan de grens en verzocht een meisje van 8 jaar een wittebrood in Hollandsch-Put- te voor hem te halen, waaraan het meis je gevolg gaf. Even vóór het passeeren der grens op haar terugtocht, nam een zich daar bevindend soldaat-commies het brood van het meisje in beslag. De Duitsche schildwacht greep naar het kind om het nog over de barrière te halen. Hier ontstond een schermutseling t«s- schen beide soldaten en dreigde de Duit- scher den commies met'Zijn bajonet. Van dit voorval maakte de commies melding aan den daar commandeeren den officier K. v. D. Deze verzocht een onderhoud met den Feldwebel, dat onmiddellijk plaats had. Hierbij geraakte de Duitsche schildwacht zoodanig in toorn dat hij zijn geweer met de bajonet in de richting van den Nederl. officier stiet. Deze sprong achterwaarts en trok zijn revolver waarop de schildwacht zijn ge weer op hem aanlegde en driemaal den haan overhaalde echter zonder dat het schot viel.- De Feldwebel stelde alles in het werk om den schildwacht een landstormer van ruim 40 jaar, die pas van het front was teruggekeerd, tot bedaren te brengen. Eindelijk gelukte het hem de schild wacht de boelen te doen aandoen met behulp van de inmiddels toegeschoten Duitsche soldaten. Eenige getuigen woonden dit grens incident bij, dat voor den Ned. officier gelukkig goed is afgeloopen. Vad. Het opbrengen van visschersschepen. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. seint De Kamers van Koophandel te Vlaar- dingen, den Haag, Katwijk en Velzen hebben de Nederlandsche Kamer van Koophandel alhier verzocht mede te helpen om .de vrijlating te verkrijgen van de Nederlandsche visschersschepen, welke door Brltsch» oorlogsschepen zijn opgebracht. De Ned. Kamer van Koophandel alhier heeft een verzoekschrift aan minister Grey gezonden, waarin de wettelijke zijde van de zaak buiten beschouwing wordt gelaten( maar de aandacht wordt gevestigd op de moeilijkheden aan den ouden Nederlandschen tak van bedrijf in den weg gelegd een bedrijf, waarin 2030,000 personen door hard werken een middel van bestaan vinden, behalve nog zij die ja hun levensonderhoud kun nen voorzien door het maken van tonnen, zeilen, enz. en met armoede bedreigd worden, wanneer de Nederlandsche zee- vlsscherij ernstig wordt bemoeilijkt. De Kamer van Koophandel schrijft, dat het optreden van de Britsche auto riteiten een ongunstigen indruk in Ne derland heeft gemaakt en vraagt den minister nauwkeurige aandacht aan deze belangrijke zaak te wijden. Engelsche torpedojager gezonken. Het Zondagmorgen tft Hoek-van Hol land binnengekomen Engelsche stoom schip >Grenadler«, van New-Castle, rap porteert, dat dien morgen 8 uur, op 8 mijlen bewesten het lichtschip >Maas«, een het convooi begeleidende torpedo jager op een mijn is geloopen. De equipage werd door 3 booten van een anderen torpedojager gered. De torpedojager is gezonken. Zondagavond kwamen de Nederl. tor pedobooten »G. 15* en »G. 16* uit zee te IJmuiden terug met overblijfselen van een der nieuwste Engelsche torpedo jagers, de >Lasso«, die ongeveer 8 mijl van het >Maas« vuurschip volgens ver schillende aauwijzigingen in den grond geschoten zou zijn. Onze torpedobooten vingen daarover een draadloos telegram op en spoedden zich naar het >Maas*-vuurschip om, zoo mogelijk, hulp te bieden. Bij aankomst ter plaatse werd veel wrakhout drijvende gezien en men vond dit gedeelte der zee overdekt met olie. Er werden twee scheepsbooten opge- vlscht, waarvan de grootste met de loods boot naar Rotterdam werd meegegeven. Een tweede, zonder naam, werd naar IJmuiden medegebracht. Tevens werden aangebracht reddingsmiddelen, levens middelen en victualiën. In de nabijheid werden gezieneen Engelsche kruiser en twee Engelsche torpedojagers, die vermoedelijk de op varenden van de »Lasso* hebben gered, althans er werden geen lijken gevonden. Grensschending. Men meldt ons uit Dinxperlo, dt. 14 Augustustus Gisteravond trachtte een militair van de Duitsche grenswacht te Südernick naar Holland te deserteeren. Hij raakte verward in de prikkeldraadversperring, die ongeveer vijf meter van de grens op Hollandsch grondgebied staat. Twee Duitsche soldaten begaven zich op Hol landsch gebied, trokken den man bij de beenen omlaag en brachten hem weer op Duitschen bodem. De zaak is bij de Hollandsche militaire autoriteiten in onderzoek. Dreigende wolken. Het f N. t. d. D.' wijst op de dreigende wolken, die boven ons land hangen. De onbezorgde menigte op straat merkt daar niets van, en wie zijn conraut leest, denkt er meestal niet verder over na. Wie echter wel eens wat meer te weten komt, dan hij ruchtbaar mag maken zegt het blad beseft dat er sedert twee jaar nanwelijkc een tijdstip geweest is, waarin z66 veel ge vergd werd van het beleid, het doorzicht, de voortvarendheid en de wijsheid der regee ring, ten aaBzien onzer bnitenlandsche be trekkingen als juist op dit oogenblik. Het Amsterdamsche orgaan vestigt diB de aandacht op het opbrengen van onze visschersvloot. Er is echter meer, en er is vooral de terugslag van Eogeland's maat regelen tegenover one, in Europa's centrum. Zoo vernam rDe Tijd' uit betrouwbare bron' dat...., indien dóór neutrale staten, ook door Nederland, deze blokkade-politiek maar steeds lijdzaam wordt verdragen, op den duur door de saidden-Europeeecbe rijken niet zou kunnen worden berust in een aldus ondraaglijk geoordeeidea toestand'.... Zie daar dan de toon, die een maand of drie geleden ook tegen Zwitserland is aangesla- 8en- Nu zal men zeggen, dat dit #de spuiga ten uitloopt.' Daar gelaten nog, wat wij ten slott- met middelen van geweld tegen Engeland zouden vermogen, het staat waar lijk onzen oostelyken buurman wel fraai, onze (gedwongen) lankmoedigheid jegens een der oorlogvoerende partyen tot een redeD van dreigement te maken. We hebben naar zyn kant ook zoo al eens een protest ge stuurd, nietwaar, dat zelden iets anders dan een papieren effect gehad heeft. Is het nog noodig namen te noemen Intu8schen, zulk een dreigement is er, en 't wordt zeker niet voor het laatst gr- hoord. Eén ding hopen we nu vóér alles dat onze maunen in Den Haag die de meegaandheid misschien wel eens wat ver drijven zich door zulk een ongepast sabelgerinkel niet laten intimideeren. De Dnitscheis hebben voorshands wat anders te doen dan hun gepantserde vuist in ónze richting te schudden, *en bovendien als 't er op aankomt, zijn wij nog niet heelemaal voor de poes, geen ^quantiié ne gligible het buitenland mag dat nooit vergeten. Bestemming. De voor het O. L. Leger bestemde officier van gez. 2'- kl. H. J. Rosier zal 8 Novem- her a.s. met het stoomschip Prinses Juliana zyn best, mining volgen. De adspiranten reserve-officier van gezondheid J. Tas en A. Geesink zijn ge detacheerd bij de verbandplaatsafdeeling te Nieuwkuik. Luitenant-kolonel J. C. C. Tounet, van het 2e reg. veld-artillerie, zoomede luite— nant-koUnel der inf. R. de Bruijn, majoor der inf. A. W. A; Michielsen eB kapitein der genie L. C. A. van de Kasteele, de laatste drie van het O.-I. leger, zijn te Breda gedetacheerd om zitting te nemen in de examencommissie voor de officieren van het leger in Ned.-Indië, die sedert 8 Maart 11. bij de Kon. mil. academie een applicatie cursus hebben gevolgd. Waalwijk, 12 Aug. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Liedertafel. Zoodag maakten de werkende leden van de Liedettafel Oefening en Vermaak een uitstapje naar Nijmegen en Omstre ken. Onder leiding van den heer Aug. v. d. Heijden werden eerst alle beziens waardigheden in de stad bezichtigd en daarna de omgeving. De groote kennis die de leider van stad en omgeving bezit, maakte het uitstapje voor allen een genoeglijken en leerrijken dag. Geïnterneerden. Op de stoomschoenfabrlek van de firma C. G. v. d. Heijden zijn een vijftal Belgische geïnterneerden aan het werk gesteld. Naar wij vernemen zullen ook op andere fabrieken geïnterneerden komen werken. In beslag genomen. Naar wij 'vernemen is door de politie alhier van een groentenkoopman uit de omgeving eeu mand met groenten lu beslag genomen, wijl de koopmam boven de vastgestelde maximum-prijzen ver kocht. f Antoon Hurkmans. f Vrijdag jl. overleed in het Sint. An- toniusgestlcht te Baardwijk, ln den ouder dom van 74 jaren de heer Antonius Aloyslus Hurkmans. Met hem Is de laatste oprichter der Lledei tafel Oe fening en Vermaak" ten grave gedaald. Als goed onderlegd koorzanger, als komiek van meer dan gewone begaafd heid, heeft hij genoemde vereeniglng zeer veel diensten bewezen, terwijl hij door zijn opgeruimd, joviaal karakter zijn vrienden onder alle rangen en stan den telde. Maandag werd het stoffelijk overschot van >Tonlbus* aan de kille aarde toevertrouwd. In den lijkstoet be vonden zich als afgevaardigden der Liedertafelde Directeur, de Eere-Dl- recteur, de Voorzitter, benevens een paar leden van het Bestuur der Ver eeniglng. Zijne nagedachtenis zal hij allen, die hem kenden, in aangename herinnering voortleven. Zijne assche ruste in vrede Vereeniglng van Lederimporteurs. In eene onder voorzitterschap van den Heer M. L. Rosenberg gehouden ver gadering van bovengenoemde vereeni- ging deed het bestuur, bij monde van den Voorzitter, mededeelingen omtrent eene onlangs gehouden vergadering te 's-Gravenhage onder leiding van den Heer J. L. van Gijn, Voorzitter van het Distributiebureau voor-Huiden en Looi stoffen. Aldaar waren vertegenwoordigd de Besturen van den Nederlandschen Bond van Lederfabrikanten, den Neder landschen Bond van Schoenfabrikanten/ den Bond van Schoenmakerspatroons- vereenigingen en de Vereeniging van Lederimporteurs. Doel van deze vergadering was vast te stellen in hoeverre het wenschelijk zou zijn na het sluiten van den vrede de grenzen voor den uitvoer van hui den, leder en schoenwerk open testel len en de Regeering in deze van advies te dienen. Alhoewel van het nemen van maatregelen hieromtrent op het oogen blik natuurlijk nog geen sprake kan zijn, achtte de Voorzitter toch wensche lijk de zaak nu reeds onder de oogen te zien. Men was eenparig van oordeel, dat, indien uitvoer onmiddellijk na het sluiten van den vrede in onbeperkte mate zou worden toegestaan, ons land binnen enkele dagen geheel van huiden, Ieder en schoenen ontbloot zou zijn. Anderzijds werd echter de wenschelijk- heid uitgesproken ook rekening te hou den met de belangen der fabrikanten en importeurs. De ter vergadering aan wezige bestuursleden van bovengenoem de vereenigingen constitueerden zich, op voorstel van het Bestuur der Veree niging van Lederimporteurs, tot eene permanente Commissie, welke het vraag stuk nader zal bestudeeren. Voor de Vereeniging van Lederimporteurs hebben in deze Commissie zitting de Voorzitter en de Secretaris, de H.H. M. L. Rosen berg en L. S. Gompen. Verder deelde, de Voorzitter mede, dat hij eene bespreking met den Voor zitter van het Distributiebureau voor Huiden en Looistoffen, deze hem erop gewezen had, dat naar verluidde, thans reeds partijen huiden en leder opgekocht

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2