Tweede Blad. Reclame. BINNENLAND. Een blik op den toestand der Langstraat in de Middeleeuwen. DE OORLOG. RUMMER 69. ZONDAG 27 AUGUSTUS 1916. 39e JAARGANG. i. Tot goed begrip van wat hieronder volgen moet, ta! het noodig zijn in korte trekken iets mede te deelen omtrent de landstreek, waarin de Langstraat in oude tijden was gelegen. Hierbij zij opgemerkt, dat de naam „Langstraat" of „Langestraat", gelijk ze oudtijds heette, niet eerder wordt ge- eoemd dan na den St. Elisabethsvloed van 18 November 14.21. De geschiedenis der Langstraat is voor een goed deel ook de geschiedenis van dien „vloed" en van de parochiën, ambachten, kasteelen, kerken en kloos ters, door hem geheel of gedeeltelijk verwoest. Wij zullen dus goed doen eerst een blik te werpen op de belangrijke streek, tot welke de Langstraat in di Middeleeuwen grootendeels behoorde, dan den doorbraak van 1421 in zijne oorzaken en gevolgen na te gaan, om eindelijk ons oog te richten op de Lang straat zelve, vóór en na 1421. Een groot gedeelte der Langstraat, n.l. Geertruidenbeeg, Raamsdonk, Was pik, Capelle, Zuidewijn en Labbegat (Lobbegat), Besoijen, Baardwijk en Vlij men, behoorde in vroegere tijden, n.l. vóór 1815, tot Holland en wel tot dat gedeelte van Holland, dat de Zuidhol- landsche Waard werd genoemd. Ook Sprang, Vrijhoeven, de Heerstraat (Hei straat, Nleuwstraat) en 's-Gravemoer, hoewel niet in de Langstraat liggende, maakten een deel uit van genoemden Waard en hoorden tot Holland. Alleen Gansoyen, Waalwijk, Drunen en Nieuw- kuik, ofschoon mede begrepen binnen den zuidelijken omringdijklagen in Brabant. De Zutdhollaodsche Waard werd in het Noorden begrensd door de Merwede van Woudrichem, langs Dordrecht, tot Puttershoek, vóór 1421 het „Hoecke- ambocht" geheeten ten Oosten door de Dieze en het Bossche Veld\ ten Zuiden door Brabant en wel bepaaldelijk door den zoogenaamden Hollandschen Dijk of Heidijkop een enkel punt Loonschendijk genoemd; ten Westen door Stfijen. De Langstraat maakte dus vrij wel het zuid oostelijke, maar niet het vtuchtbaarste deel er van uit. Over deze zeer gewichtige landstreek, welke reecis vóór 1300 grootendeels was bedijkt natuurlijk zeer primitief en die lo deó loop der eeuwen zulke ont zettend groote veranderingen heeftonder- gaan, verspreiden een aantal schrijvers uit ouden en nieuweren tijd heel wat licht. Wij noemen slechts Jacob van der Eyck, van Beverwijk, Boxhorn, van Ou denhoven, Balen, Smits, Schotel en vooral wat het kerkelijke betreft Schutjes en Kriiger. Bij het lezen en herlezen van sommige dier werken treft het ons telkens meer, dat er zoo dik wijls sprake is van doorbraken en over stroomingen, die gezegde landstreek teis terden, soms om het andere jaar. soms tweemaal per jaar. En hoe kon dat ook goed andeis in een tijd, toen de dijken, sluizen (spoyen) en andere waterkeerings- werken nog zoo primitief waren 1 Een bron, uit welke voor de kennis van den Zuidhollandschen Waard In zeer ouden tijd veel te putten valt, is de „Rijmkroniek" van Melis Stoke. Bij hem vloden we onderscheidene malen melding gemaakt van hevige doorbraken, o.a van dien van 21 Januari 1288, van welken hij o.m. het volgende zegt Suulhollant verdranc oec mede Ende ic ne weel ghene stede Bider zee, ende ghinc al onder. Behalve deze geweldige overstrooming, hadden er In 1374 twee inundatien plaats, tène in elk van de jaren 1376, 1377, 1379, 1393, 1396 en eindelijk die van 18 November 1421, die zulke geduchte verwoestingen aanrichtte, dat nog thans, na bijna J00 Jaren> de sPoreD er van niet zijn uitgewischt. Ondanks het feit, dat zooveel degelijke en geloofwaardige schrijvers beproefd hebben veel duisters op te klaren, duurde het nog tot 1884, eer het volle licht werd ontstoken omtrent vele twijfelach tige zaken aangaande den St. Elisabeths vloed en den toestand van den Zuid hollandschen Waard vóór 1421. Aan de heeren J. H. H 1 n g m a n, ln leven com mies-chartermeester van het Rijksarchief, en J. C. Ramaer, vroeger ingenieur te Breda, thans Inspecteur-Generaal van den Waterstaat te 's-Gravenhage, komt de eer toe dit licht te hebben ontstoken, waardoor het nu mogelijk is ons eene duidelijke voorstelling temaken van meer- gemelden Waard vóór en na 1421. Aan de hand van die voortreffelijke mannen en geleld en gesteund door vele gege vens, door mij geput uit het rijke Loon- sche archief en voornamelijk uit twee registers, bevattende een 500-tal zeld zame charters van 1 269. tot 1700, zal het mij waarschijnlijk gelukken in dit bescheiden opstelletje eenlg licht te doen schijoen op sommige dingen, die tot dusver vrijwel onbekend waren of ten minste lange jaren onder het stol der vergetelheid hebben gesluimerd. Ik zeide hierboven, dat de sporen van den St. Elisabethsvloed, na bijna 500 jaren, no,' niet zijn uitgewischt. Deze uitdrukking is eigenlijk veel te zwak; immers die sporen zijn nog overal zicht baar. Vóór 1421 n.l. was van de wateren het Hollandsch Diepde Kil, de Nieuw e- Merwededen Amer geen sprake. Die wateren bestonden eenvoudig niet. Wel drong het Hollandsch Diep onder een anderen naam en als zeeboezem, diep in het land, maar waar nu de Moer- dijksche spoorwegbrug ligt en nog een paar uurtjes verder westwaarts, tot het latere Willemstad toe, was die zeeboezem niet aanwezig. Waar nu de KU loopt, was het vasteland van Zuid-Holland ver bonden aan Strijen en aan het land van Zwaluwe en Zevenbergen. De geheele vlakte van den tegenwoordlgen Biesbosch was ééo groot en afwisselend vruchtbaar veld, bezaaid met welvarende parochiën en ambachten, aaneenllggende met het land van Driemijlen (Drlmmelen), Geer- truidenberg, Dussen en Almkerk. Alleen de rivier de Merwede van Woudrichem naar Dordrecht heeft vrijwel haar ouden loop behomden. De Zuidhollandsche Waard werd van bet Oosten naar het Westen doorsneden door een groote rivier, de Maas, in latere eeuwen tot de benaming „Oude Maasje*' afgedaald, welke belangrijke rivier den Waard in twee nagenoeg evengroote helf ten verdeelde: de streek benoorden de Maas, wat het kerkelijke aangaat tot het bisdom Utrecht behoorende ea de streek bezuiden de Maastot aao den Holland schen Dijk, waar de bisschop van Luik het kerkelijk gezag uitoefende on waartoe ook de Langstraat behoorde. Genoemde rivier de Maas, welke op vele plaatsen 200 M. breed was en ver scheldeneöe belangrijke „vceren" of „tol- len" had, liep van het tegenwoordige dorp Llth in vrij sterke kronkelbochten naar Heusden, Het Heusden noord- en Oud-Heusden zuidwaarts liggen en ver volgde haren loop, nagenoeg de bed ding houdende van den tegenwoordlgen Nieuwen Maasmond (Verlegde Maas), tot een goed uur voorbii Dussen, van waar ze tot Almonde toe een noordwes telijke richting aannam, een geheel an dere richting dus dan het Oude Maasje vóór het graven van de Verlegde Maas had. Bij Almonde of dicht bij Emekerke nam ze de Alm of Alme op. Ongeveer op bet midden tusschen Dussen en Al monde, n.l. bij Cloosteroord, had ze de Donge reeds opgenomen. Van Almonde of Almsvoet liep ze vrij wel lo westelijke richting, bijna evenwijdig aan de Mer wede, tot aan den Maasdam. Deze lag ln de westelijke grens van den Zuidhol landschen Waard. Hier was de rivier af gedamd en wel in 1273. Vóór dat jaar liep de Maas vrij af in de Striene, een vrij breed water langs Oud-Beierland Evengenoerade dam, liggende ongeveer een uurtje ten Zuiden van het tegen woordlge Puttershoek, was gelegd, om het vloedwater, dat den Waard bij noord westelijke stormen bedreigde, te keiren. Eenige uitwateringssluizen (spoyen) be vonden zich er in. Ongeveer anderhalf uur westelijk van Almonde, vlak tegen over Dubbelmonde, verliet de rivier de Dubbel de Maas en ontlastte zich, even ten Zuiden van Dordrecht, bij de Vuil- poort, door sluizen in de Merwede. Indien we het land het recht, dat alle schepen, die van Oost- land (Bremen, Hamburg, de Noorsche I rijken en de havens langs de Oostzee) kwamen, zonder te ontladen naar Dor drecht moesten varen Ook Geertruldenberg was al vroeg eene gewichtige pljats. Den 21 Septem ber 1213 kreeg zij stedelijke rechten zij was de eerste stad in Holland, die dat recht na Dordrecht ontving. Vooral voor deze plaats was meer dan voor Dor drecht de geweldige doorbraak van 1421 de doodsteek. Maar laten we de ge schiedenis van dien doorbraak wat meer geregeld verhalen. Besoijen. J. VAN DER Hammen NlCZ. land over den uitvoer uit Nederland geen reden tot klagen zou hebben in verge lijking met wat het voor den oorlog ontving. Hij wilde niet beloven dat En geland volkomen tevreden zou zijn, want hijzelf was niet tevreden zoolang er nog een kruimel leeftocht naar Dultschland doorging. De regeering heeft deze lastige aangelegenheid van verschillende ge zichtspunten beschouwd. Zij heeft ge tracht de hoeveelheid visch, die uit Noorwegen en Nederland naar Dultsch land ging, te beperken en spr. zeide dat de getroffen maatregelen over het alge meen goed hadden gewerkt. - Rooms ch Liefdeiuerk. Te Heer bij Maastricht is 15 Aug.j.l het R. K. Sanatorium voor drankzuchti- 1 gen geopend, gesticht door het Dr. A- Wordt gij te spoedig OUdf I riensfonds. Naar men zich zal herinne ren, werd dit Herstellingsoord tot stand Waakzaamheid kan jaren aan ons le ven toevoegen. Sommigen zijn oud op zestigjarigen leeftijd, anderen jong als zij tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oor zaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt, dat uw nieren altijd goed wer ken en vooral na den middelbaren leef tijd. Dit voorkomt rheumatische, zenuw- en waterstoornissen, stijve en verlamde ge wrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door over working, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermijden, door regel matige gewoonten, dagelijksche wande ling. door niet te zware voeding en vol doenden slaap. En gebruikt bij het eer ste teeken van rugpijn, rheumatische pij- nen en waterstoornissen Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn een speciaal nier- geneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te filtreeren. hetwelk rugpijn, spit, water- cwalen. waterzucht, rheumatiek en nier- gruis of -steen veroorzaakt. Gij zoudt weten hoe goed zij werken, als gij spraakt met menschen, die Foster's Pillen ge bruikt hebben. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle- Dumoulin, Markt. Toezending geecbiedt frau- co na ontv. v.poatwissnl k f 1.75 voor één, of f 10- voor ze» doozen. Eischt de echte Foster'» Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien 1» van nevenstaand handelsmerk. 9787 van Altena en Heusden ook tot meergemelden Waard rekenen en dit kunnen we veilig doen, wijl ook die streek binnen den grooten omringdijk lag dan lagen er 4 steden in: Dordrecht, Geertruldenberg, Wou drichem en Heusden, en een groot aantal ongeveer 100 parechiedorpen en ambachten. Met „ambachteu" worden hier zulke plaatsen bedoeld, die wel een eigen Heer, maar geen kerk bezaten. Zij waren dus gewoonlijk van minder belang dan de dorpen. Dordrecht en Geettruidenberg waren verreweg de voornaamste steden. Dor drecht komt voor het eerst voor in een authentiek stuk van 1049, onder den naam van Thuredrecht. Niet alleen was het de voornaamste plaats van den Zuid hollandschen Waard, maar ook de ge wichtigste stad de hoofdstad van gansch Zuid-Holland. Wat haar vooral spoedig in bloei deed toenemen was het feit, dat zij den 6 November 1299 van graaf Jan I het beroemde stapelrecht ontving. Dat beteekende, dat alle koop waren, die de Merwede of de Lek afvoeren, eerst te Dordrecht moesten worden opgeslagen en geveildvoordat ze verder mochten vervoerd worden. Bovendien verkreeg zij den 22 Augustus 1328 het zoogenaamde Maasrecht, d.L Nederland en Engeland. Reuter seint nader Minister Cecil heeft in het Lagerhuis gezegd, dat er alle reden was om te veronderstellen, dat de Nederl. Overzee Trust Maatschappij over bet algemeen goed werkt. Eenige lekkage kon niet vermeden worden, waar een vlakke grens was zonder natuurlijke hinderpalen, met zeer hooge prijzen aan den eenen kant en een overvloed van goederen aan den anderen. Welke maatregelen er ook wer den genomen, er zou altijd eenige smok kelhandel zijn. Natuurlijk kon de Britsche regeering aan de Nederlandsche regeering niet voorschrijven en was zij niet van plan voor te schrijven, welke maatregelen be hoorden te worden genomen. Dat ls een zaak, die alleen haar aangaat, en spreker moest erkennen, dat de Nederlandsche wetten geschikt zijn om het smokkelen den kop in te drukken. Het ls de taak der Nederlandsche regeering om te zor- dat deze wetten goed worden toe gepast en uitgevoerd Als eenlg gebrek ln de toepassing te zijner kennis werd gebracht, zou spreker zorgen, dat de Nederlandsche regeering daarvan op de hoogte werd gesteld. In het algemeen had de N. O. T. goed gewerkt, maar toch ls er iets ln den toestand in Neder land, dat de Engelsche regeering groote bezorgdheid Inboezemt. Nederland is een uitvoerland voor landbouwproducten en vóór den oorlog voerde het een aanmer kelijke hoeveelheid van zijn voortbreng selen naar Engeland uit. Ongetwijfeld zond Nederland voor den oorlog een veel grooter deel van zijn voortbrengselen naar Engeland dan edert het uitbreken van den strijd. De Nederlanders zijn een handelsvolk en konden veel hooger prijzen van Dultsch land dan van Engeland en zijn bond- genooten bedingen. Daarom hebben zij aan Engeland en zijn bondgenooten niet verkocht. Van Engelsch standpunt ls dat geen bevredigende toestand. Bij het begin van den oorlog hebben wij ons bijna den geheelen uitvoer van sommige Neder landsche producten zien ontgaan en dit was zeer onbevredigend. Het is blijkbaar een lastige kwestie. Spr. kon het Huis niet volledig inlich ten over de stappen die de regeering heeft gedaan, maar hij kon verzekeren dat de stand der zaken thans veel beter is dan vroeger. In de laatste weken is een groote verbetering Ingetreden en spr. had alle .reden te hopen gebracht hoofdzakelijk uil de 50.000 Gld welke door den eersten Bloemendag van Sobrietas ia 1911 werden bijeengezameld. Nu dit werk voltooid ls, wordt er 24 September a. s. een tweede Bloemendag door Sobrietas georganiseerd, waarvan de opbrengst, naar zich laat aanzien, het bedrag van den eerste nog zal overtref fen. Alom zijn de Marlavereeniglngen, die in deze zaak prachtig geleid worden door een Nationaal en vijf Diocesane Bloemen Coalite's in de weer om de naaste toe bereidselen te maken, voor de organisa tie van den bloemendag. Hierbij wordt op echt roomsche wijze gewerkt, daar 24 September, de Feest dag van O. L. Vrouw der Slaven zal ge maakt worden tot een dag van godsdien stige llefdadigheidsuitlog, algcmeeneH.H. Communiën van de leden der drankweer- vereeolglngen zullen wjrden gehouden, in menige plaats zal, gelijk te 's Bosch lo de St Jan's Kathedraal door Pater Borromeus de Greeve, - door seculleie en regul'ere gewijde redenaars een lief dadigheidspredikatie worden gehouden onder de Hoogmis of onder een plech tig Lof. Het doel is thans te komen tot de oprichting van een R. K. Sanatorium voor drankzuchtige vrouwen en van een Katholiek Reclasseeringsgcsticht voor ontslagen gevangenen. Hiervoor zullen schatten noodig zijn, maar Katholiek Nederland zal dit weer op één dag bijeen brengen ln de han den der Sobrletas-bloemenmelsjes. Gouverneur van Suriname. De heer G. J. Staal, secretaris-gene raal van het departement van koloniën, is benoemd tot gouverneur van Suri name. Onze graanschepen. Bij de Britsche legatie ln den Haag is Vrijdagochtend officieel bericht inge komen van de Engelsche regeering, dat aan alle graanschepen vergunning is verleend de reis naar Nederland voort te zetten. Naar wij vernemen bedraagt het aantal graanschepen, dat door Engeland vrijgelaten wordt, 38, waarvan er 36 voor Rotterdam en 2 voor Amsterdam bestemd zijn. Een dezer stoomschepen de Driebergen, ls hedenochtend reeds hier aangekomen. De overige worden de eerst volgende dagen verwacht. Nederlander in Duitschland gevangen gehouden. Wij hebben kort geleden gewag go- maakt van het geval van den heer J. L. van Gelder uit Arnhem, die in het Ge- fangeoen Lager te Havelberg, schoon in hoogste-instantle vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte aanklacht, niettemin wordt gevangen gehouden. Dezer dagen heeft de familie van dezen onschuldig gevangen gehouden vader van 9 kinderen een briefkaart van hem ontvangen, meldende, dat hij ln hechte nis werd gehouden te midden van Rus sische krijgsgevangenen. De kaart was 7 Augustus geschrevendoch eerst 18 Augustus door gezonden. Dat voor den heer van Gelder, die volgens medisch advies versterkende middelen gebruiken moet, de voeding geheel on voldoende is spreekt van zelf. 't Is schandelijk! Carnegie Heldenfonds. Het >Carnegie Heldenfonds4 heeft aan den le luit. Van Marion van het 3e regiment huzaren te Rotterdami de Car negie medaille ln zilver toegekend. Volgens ooggetuigen heeft luitenant Van Marion op den 18en Mei bjj een revue op de Molenheide te Breda, toen een losgebroken paard met mitrailleur bepakt in vollen ren in de richting van H. M. de Koningin kwam aanrennen, dit paard met levensgevaar uit de rich ting gereden en daarna gegrepen juist voordat het in het publiek zou hollen dat hierdoor ernstig bedreigd werd. den moedigen vijand heenbreken. Er ontbreekt overigens op het oogen- bllk heel wat aan de algemeenheid en de gelijktijdigheid van het offenslet der geallieerden. Men ga maar eens na. In het Westen bepeikt het zich tot één of twee punten waar de strijd allang vastgeloopen ls. In het Zuiden i«, nadat de Oostenrijkers achter Goerz nieuwe stellingen hebben betrokken, niets van belang meer ge beurd. Van het offensief der Russen is in de laatste dagen zelfs geen spoor meer te ontdekken, en het ls zeer de vraag, of op den Balkan de geallieerden (althans taktisch) niet veeleer ln het defensief dan lo het offensief zijn. Het agentschap van Havas maakt de opmerking, dat de Bulgareü, hetgeen zij nu doer, ook reeds vroeger hadden kunnen doen (wat waarschijnlijk juist ls), en trekt daaruit de conclusie, dat het niets te beteekenen beeft. De logica ln deze redeneering ontgaat ons. Wij zien niet in, waarom een blauw oog niet blauw zou zijn, omdat men het ook al vroeger had kunnen oploopen. Aan den anderen kant ls het waar (het blijkt duidelijk uit alle berichten van weerskanten), dat er bij de huidige krijgsverrichtingen slechts zeer geringe strijdkrachten der entente- bondgenooten zijn betrokken. De operaties der Bulgaren (en Duit- schers) komen ln hoofdzaak neer op da bezetting van het Grleksche gebied ter weerszijden van de eerste hoofdlinie der bondgenooten. Dit is echter wel degelijk van beteekenls. Aan de Oostetflank stellen zij zich op aan de Stroema en daardoor wordt hun linie ln die buurt op zijn minst driemaal zoo kort als zij tot nu was (langs de Urieksche grens), terwijl de rechte»flankdekking voor de ententetroepen vervalt. De groote spoor^" weg SeresDrama—Oxllar is geheel ln handen der Bulgaren, zij bevinden zich oog slechts eenige tientallen kilometers van de kust. De vooruitgeschoven troe pen van de entente ln dit gebied zijn reeds voor het grootste gedeelte over de Stroema getrokken. De rest wijkt naar de kust terug. Dat Is op den Oostelijken vleugel. Om te begrijpen, wat het -officieele Bulga rsche telegram van heden over de verrichtingen op den Westelijken vleu gel vertelt, is het noodig om te weten, dat Lerina een andere naam voor Fiorina is. Eenige verminkte namen terloops ver beterende, vatten wij de strekking van het telegram als volgt samen Van de vlakte van Pelagonië uit (dat ls de vlakte waarop Monastir en Florifia liggen) zijn de centralen twee bewegingen begonnen. De eene is naar het Zuiden gericht. Deze beweging beoogt over Grleksch gebied heen den linkervleugel der geal- leerden om te trekken, met gebruikma king van het dal van de Wlstiitsa. Zij is gevorderd tot Kastoria. De zwakke (ongeregelde) Servische troepeD, v wier observatieposten zich links van de hoofdstellingen der geallieerden tot on geveer Koritsa uitstrekten, trekken zich voor dezen opmarsch terug. De tweede beweging van de vlakte van Pelagonië uit, gaat langs den spoor weg MonastirSalonlki. Dit is de eenige beweging, die reeds als een rechtstreek" sche aanval op de stellingen der bond genooten kan worden beschouwd. Wij wisten reeds, dat de centralen over den kam heen waren van de gebergten, die de vlakte van Pelagonië van het dal der Moglenitsa schelden. Maar over den kam heen, ten Oosten van den Kaimaksjalan, wordt er toch nog in het gebergte gevochten. De centralen kunnen zich dan eerst dan meester van de toegangen tot het Mo- glenitsadal noemen, als zij Wodena zul- en kunnen bezetten, Op het oogenblik zijn zij wel ten Noorden van het Ostro- womeer, maar de plaat» Ostrowo zeifis nog niet in hun handen, deze ligt nog 18 kilometer van Wodena. De groote beteekenls van het Mo- glenltsadal is, dat het zich in de richting van Salonlki met het Wardardal vereenigt. verbetering zou. Wel hebben de Franschen en Engel- schen In 't Westen weer eenlg voordeel behaald, nl. het dorp Maurepas is nu geheel ln handen der Franschen, maar het blijft, zooals Tardieu in de >Petlt Parislen* zegt, slechts bij deuken maar eden te nopen, dat die I als wij op klein front blijven aan- aanhouden en dat Enge- vallen, kunnen wij niet door de linie van De Engelsche verlieslijsten in de bla den van Woensdag en Donderdag geven n204 officieren en 9252 manschap- Als twee betzelfde doenschrijft de Kölnische Zeitung boven een bericht, dat ze van de Fransche grens heelt: Deo 22en ls te Marseille als spion doodgeschoten de 28-jarlge Lulse Pfaadt, wier hooger beroep op het doodvonnis van den krijgsraad door het hof van cassatie was verworpen. Welk een campagne van verontwaar diging, zegt de K. Ztg., heeft de entente pers niet in scène gebracht wegens de terechtstelling van Edith Cavell, die in een wettige procedure door een krijgs raad was ter dood veroordeeld wegens voortgezette hoogverraderlijke handelin gen en spionnage. Over de terechtstelling van Luise Pfaadt, wier naam op Dultsche afkomst duldt, verliest de Fransche pers geen woord. De Echo van hei Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5