Nummer 71. Zondag 3 September 1916 39e Jaargang. Tweede Blad. LANDBOUW. BINNENLAND^ Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. Een prachtige nawerking van het Chilisalpeter. Wanneer men de verschillende stik- stofhoudende meststoffen met elkander vergelijkt, bijv. zwavelzure ammoniak met chilisalpeter, dan rekent men vaak ln het voordeel van de eerste, dat ze meer nawerking heeft dan het chilisal peter. Dat dit niet altijd juist is en dat ook het chilisalpeter zijn nawerking niet mist, is reeds vaak genoeg aangetoond. Een frappant staaltje van de nawer king van het chilisalpeter is een onlangs gepubliceerde proef, genomen doót den Rijkslandbouwlceraar voor Utrecht, en medegedeeld in de bekende verslagen, uitgegeven op last van het ministerie van Landbouw. Gedurende 4 achtereenvolgende jaren werd de uitwerking van een chlllsalpeter- bemesting nagegaan naast die van een kali -en fosforzuurbemesting en wel op bouwland. In de jaren 1912, 1913, 1914 en 191 5 was het gewas, waarop achtereenvolgens de proel werd toegepast lo. voederbie ten, 2o klaver, 3o paardeboonen, 4o. wilhelminatarwe. In 1912 werd op de voederbieten 600 K. G. chilisalpeter gebruikt. Door deze bemesting was er een meeropbrengst van 22050 Kg. voederbieten met een waarde van f 154. Na aftrek van de bemestingskosten bleef er ongeveer f 75 over. In 1913 werd op de haver 300 Kg. chilisalpeter gegeven. Deze bemesting gaf een meer opbrengst van 1660 Kg. ha ver en 1785 Kg. stroo ter waarde van f 153 Na aftrek der bemestiogskos- gaf de chilisalpeterbemestlng een winst van ongeveer f115. In 1914 werd aan de paardeboonen geen chilisalpeter gegeveu. Toch» was er op het perceel, dat de vorige jai en met chilisalpeter was bemest, een meerop brengst van 240 Kg. ter waarde van f24 Deze meeropbrengst kan nergens anders door veroorzaakt zijn dan door de nawerking van het chilisalpeter der vorige jaren. Een mooiere proef voor de nawerking van het chilisalpeter is wel niet mogelijk. In 1915 werd op de de wilhelmina tarwe 200 Kg. chilisalpeter gegeven. De meeropbrengst was dat jaar 1000 Kg. tarwe en 3460 Kg. stroo, ter waar de van 189 gulden. De chilisalpeterbe- mesting maakte hier een zuivere winst van 160 gulden. Intusschen zal deze grootere tarweopbrengs» wel te danken zijn aan den totaal-toestand van het land, veroorzaakt door de vorige bemestingen in verband met de teelt van het vlin derbloemige gewas en het' is zeker niet gewaagd te Veronderstellen, dat de wer king van de bemesting in '12 en '13 zich ook nog heeft doen gevoelen in 1915. Een bewijs te meer voor de na werking van het chilisalpeter. Wanneer we den geheelen uitslag beschouwen der vier genoemde jaren, dan komen we tot de conclusie, dat met een totaal-uit gaven van f 150. vojr chilisalpeter er een meeropbrengst is geweest ter waarde van f 520. en er dus met f 150 een winst is behaald van f 370. zijode ongeveer 250 pCt. Nederland neutraal. De Glasgow Times schrijft o.a „De geografische ligging van Neder land heeft zijn positie, in verband met zijn grooten en arroganten buur op zijn oostgrens, van het begin af aan bijzonder teer en gevaarlijk gemaakt." Na melding te hebben gemaakt van de waarde die de Nederl. kust voor Dultschland zou hebben en de verzeke ring, dat dit land de Nederl. havens zou gebruikt hebben voor een inval in Bri- tannië, mits maar eerst de inval in Frank rijk geslaagd ware en het de Fransch- Belgische kust tot Boulogne had kunnen bezetten, besluit bet blad als volgt Dergelijke overwegingen moe ten nadenkende Nederlanders wel altijd voor den geest hebben gestaandoch zij zijn ihet hoofd niet kwijt geraakt, zelfs niet in de donkerste dagen en de houding der Nederl. Regeering, zoo waardig, zoo beslist en diplomatiek, zoo correct, heeft de diepe achting verworven van de ge allieerden 1" N. Ct. Roggebrood-kaarten. Door den Minister van Landbouw is aan burgemeesters medegedeeld, dat rogge van den nieuwen oogst door de Regeering van de gemeenten zal worden geleverd voor f9,10 per H.L. van 70 K.G. en aan bakkers moet worden ge leverd van f6,30 per idem. Het verschil f 2.80 wordt voor negen tienden gedragen door het Rijk en voor één tiende door de gemeente. Het is Ministers bedoeling in het ver volg ia alle gemeenten ook goedkoop roggtLrood op dezelfde voorwaarden als bruinb.'ood, beschikbaar te stellen. De maximum-hoeveelheid op rogge- broodkaart verkrijgbaar is gemiddeld drie K.G. per week en per persoon. Aan personen wordt slechts ééa broodsoort (brulnbrood of roggebrood) goedkoop verstrekt. De maximale hoeveelheid goedkoop brulnbrood wordt teruggebracht van l/2 K.G. per dag op 3 K.G. brood per per soon per week en ongebuild meel van 37a H.G. per dag tot 21 H.G. per week per persoon. De reggebroodprijs zal door de Pro vinciale Broodcommissie worden vast gesteld. Een nieuwe leening. De Tijd wijst er op, da», daar de vlot tende schuld derf Rijks weer bijna 165 mil- lioen gulden bedraagt, mun er op den duur wel niet zonder een nieuwe leening zal kunnen komen, ondtnks de baten, die uit ch oorlog* winstbelasting en de verdere nieuwe heffingen te wachten zijn. Uitvoering Distributie-wet. Men schrijft uit Rotterdam Namens den minister vaa landbouw, nijverheid en handel is aan B. en W. de mededeellng gedaan, dat de levering van de zoogenaamde regeeringsvarkens na 2 September e.k. niet op de gewone wijze kan doorgaan, doch de kans bestaat, dat tie minister krachtens art. 1 der Distributiewet varkensvleesch op de gel dende bepalingen en prijzen en tot het gewone aantal voor de week van 4 tot 9 September zal beschikbaar stellen, terwijl het nadeelig verschil tusschen inkoop- en verkoopprijzen voor die week omstreeks 40 cent per K.G. slachtgewicht zal bedrageD, waarvan 7io voor rekening der gemeente komt. Gevraagd werd, of op die voorwaarden de beschikbaar stelling werd gewenscht en welk aantal varkens verlangd werd. Hierdoor komt een einde aan de sinds geruimen tijd geldende regeling, volgens welke tegenover het recht qm te expor teeren de verplichting stond om varkens voor de blunenlandsche consumptie tegen redehjken prijs beschikbaar te stellen. Het tot dusver door de exporteurs ge dragen nadeelig verschil komt nu ten laste der publieke kas. Het.spreekt vanzelf, Schrijven B. en W. nu aan den gemeenteraad, dat ons in deze omstandigheden geeD andere vraag te beantwoorden, bleef dan deze, of wij, door een weigerend antwoord de bevolking buiten staat mochten stellen varkensvleesch tegen aannemelijke prij zen te verkrijgen. Wij hebben, in overeenstemming met het advies van den nieuw opgetreden directeur van het gemeentelijk distribu tiebureau, die vraag ontkennend beant woord ea dus voor de bedoelde week en in afwachting van het tot stand komep van meer regelmatige uitvoeringsbeslui ten der Distributiewet een bevestigend antwoord doen zenden. Opdat uwe ver gadering zich een denkbeeld kunnen vormen van de geldelijke offers, welke hiermede gemoeid zijn, vermelden wij, dat de levering tot dusverre hier ter stede omstreeks 1170 varkens per week heeft bedragen, overeenkomende met ongeveer 144.000 K. G. slachtgewicht. De bijbetaling na rato daarvan zou voor de gemeente op f 5700 per week uitkomen en voor het rijk zelf, alleen ten behoeve van de bevolking te Rot terdam, op ongeveer f 50,000, terwijl de berekening valt te maken, dat het rijk voor de geheele bevolking van het land diezelfde verhouding eene uitgaaf van ongeveer f 600.000 per week zal hebben bij te dragen, zulks alleen voor den toeslag op het varkensvleesch. De defensiemeeting op Koninginnedag te Batavia. De Tel. verneemt uit Weltevreden Tienduizend personen van alle rassen kwamen op Koninginnedag inhetDeca- park te zamen, allen getooid met oranje kleurige bloemen en vlaggetjes. Geest- driftlg gestemd en voo.afgegaan door muziek, kwamen de Bataviasche ver- eeuigingen met haar vlaggen op het terrein te zamen met Aboineesche sol daten. Om 9 uur opende qe president, de heer 's Jacob de bijeenkomst, en lichtte de motie, die de onmiddellijke weer baarheid van Indië vraagt, toe. Hij werd geestdriftig toegejuicht. Op dat oogenbllk waren op het con gres tegenwoordig het bestuur van de vereeniging Sarekat Islaib» het regenten- verbond Boedioetomo, twee Chineesche veresnigingen en vele aude-e ln totaal 34 vereenigingen. Ook v.aren er tal van aanzienlijke inlaodsche autoriteiten, zoo de broeder en de zoon van den Soenan. Ér werden elf redevoeringen gehouden. Het eerst sprak de regent van Serang. Hij gewaagde onder toejuiching van de zegeningen, die de Nederlandsche re geering door alle eeuwen heen over Indië had gebracht. Hij spoorde de aanwezigen., aan tot samenwerking ten opzichte van de weerbaarmaking van Nederlandsch-Indië en eindigde met. de woorden >Er is geen enkele reden om van meester te veranderen, Hoera voor Koningin van Nedeilandsch-Indië l (Toe juichingen.) Ook de vertegenwoordiger van de Sarekat Islam hield zulk ëen geestdriftige toespraak. Al zijn aanhangers onder streepten zijn woorden met applaus. Op dezelfde enthusiaste wijze spraken eveneens de elf volgende woordvoerders onder wie zich de broeder van den Soenan, en voor het overige nog tal van andere inlanders bevonden. Daarop verzocht de president van het congres degenen, die 't niet met het doel der bijeenkomst eens waren, hiervan blijk te geven, door zich te verwijderen. Niemand ging evenwel heen. De pre sident verklaarde toen de motie voor aangenomen met algemeene stemmen. In deze motie wordt Uitdrukking ge geven aan de onwrikbare overtuiging, dat het een levensbelang voor Neder landsch-Indië zal zijn, spoedig in staat tc wezen zichzelf te verdedigen. (Geestdriftige toejuichingen.) Nadat de voorzitter de bijeenkomst had gesloten, bewoog de menschenmassa zich voort langs de drukke straten, waar ik Menadoneesche soldaten volksliederen hoorde zingen. De gouverneur-generaal, graaf Van Limburg Stirum, ontving reeds ln den namiddag een deputatie, die hen de resolutie ter hand stelde ze is eveneens geseind aan de Koningin, minister Pleyte en'aan het parlement. De indruk, dien ik van de meeting heb gekregen, is zeer sympathiek ge weest. De stemming was er geestdriftig en ze is volkomen geslaagd, zonder dat er een enkele wanklank viel te bespeuren. Hetzelfde succes heeft de meeting te Semarang gehad. Hier werden 8000 handteekeningen verzameld. Van uit Singapore gaven 222 Neder landers telegrafisch van hun adhaesie blijk. Franse he kinderen in Nederland. De heereu M. P. Voüte en mr. "3r. C. A, Vaillant, voorzittel en seeretaris van het voorloopig comité voor de verzorging in Nederland van kinderen uit het door het Duitache leger bezette gebied van Frank rijk, hebben bericht ontvangen, dat het plan door de Franache regeering met sympathie ontvangen en in bewerking genomen in. Door tnsachenkomst van het ministerie van buitenlandache zaken heeft het comité de volgende verklaring der Doitcche regee ring ontvangen De Duitache regeering ia zeer gevoelig voor. het aanbod om kinderen in verzorging te nemen uit het door het Duitache leger bezette gedeelte van Frankrijk en verzoekt baren dank aan het comité over te brengen aangezien op dit oogenblik de krijgsver richtingen in bedoeld gebied de Daitsche organen, alsmede de vervoermiddelen, zoo zeer in beslag nemen, is het tot leedwezen der regeeiiDg niet mogelijk, thaua van het edelmoedig aanbod gebruik te maken zij heeft echter het. voornemen op het voor stel terug te komeD, zoodra de ingetreden betrekkelijke ruet zulka doenlijk nlaakt. Havas seint uit Paryi De Fransche pers betuigt haar vriende- 1 ijken dank voor de edelmoedige poging der Nederlanders, .ten aanzien van de Fransche kinderen in het doot het Duitsche leger bezette gebied. De pers wijst op de weigering van de' Duitiche autoriteiten om deze kinderen te laten genieteD van dit edele initiatief en vincit dit een van de vele staaltjes der Duit- schers sedert het begin van den oorlog. De bladen hopen, dat men in Holland hieruit alle consequenties zal trekken ten opzichte van de Duitsche kinderen, vooral omdat de Duitsche autoriteiten alt kinderen naar Holland zouden zenden jonge lieden, die deel uitmaken van de volgende lichting. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Zomerrust en zomerweelde Twee kiekjes van een Roode-Kruls- oefening te Vlake Drie kijkjes op Derby, het centrum der Engelsche oorlogsmunitie-fabricage Drie kiekjes van den nieuwen Roode-Kruls-Trein Vijf kiekjes van de vliegkunst in den oorlog Begrafenis der slacbtofters van den Fransch-Eogelschen vliegeraanval op Karslsruhe De begrafenis van Christus naar A. Bloemaait Het slot de >Cannenburgh" Hoe de R. K. Volkszang propageert te Amsterdam De Belg. geïnterneerden van Oldebroek naar Zeist Twee kiekjes van het oude minderbroedersklooster te Venlo De mooie »Townhal" te Nottinglam Een smokkelaarstruc van de Limburgsche grens Zes kiekjes van het gesticht voor vrouwelijke zwakzinnigen te Druten J. M. de Sonnaville te Alkmaar J F. Boosten te Rotterdam P. v. Cina te Rotterdam Eerw. heer H. J. B. Panken te Lage Zwaluwe Eerw. Heer F. X Mosmans te Zoetermeer Aug. Tijssen te VenloEmile Frénay te Roosendaa T. Zeilschut te Amstetdam W Zeilschut te Amsterdam Mevr. P Fiévez te Zutphen Eerw. Br. Eusta chlus te Amsterdam Mej. E. van Putten te Hilversum. TEKST Westerveld door Agatha de Haan Sample door J. Kimman Kerkdieven door F. S. Een bezoek aan het gesticht voor vrouwelijke zwak zinnigen te Druten. Een mtlitaire kas gestolen. Gister nacht is uit een der bureaux van het Groepsstafkwartier te Halfweg de kas van den fourler, Inhoudende f 1200 met kistje, waarin dat geld was geborgen ontvreemd. Het gebouw (hotel van Andel) staat aan de voordeur onder militaire bewaking, terwijl in een der kantoren (telegraaf ook doorloopend nachtdienst is. Van de daders Dog geen spoor. Slaapziekte. Te Strijp (Noord-Brabant moet, naar het E. D. meldt, een geva van slaapziekte voorkomen bij een 78- jarig man, die reeds van 22 Augustus af in slapenden toestand verkeert. Hij neemt niet het minste voedsel tot zich en schijnt totaal gevoelloos. Te Maastricht arriveerden in de laatste dagen weer een 8-tal Russen, die uit de krijgsgevangenschap waren ont vlucht. Ook kwamen daar 4 Belgen aan, die over de Maas waren gezwommen. Ben orgereer 60-jarig los-remmer van de Hollandsche Spoor, zekere Klaren uit Geldermalseu, is te Keateren, toen hij nog voor een binnenkomenden trein wilde been loopeu, door de machine gegrepen. Hij kreeg van een buffer daarvan zulk een hevigen slag tegen het hoofd, dat dit vreeselijk werd verwond. Nadat een geneesheer te Keiteren een voorloopig verband had gelegd, werd de verwonde per trein naar Tiel vervoerd, om in het ziekenhuis te worden gebracht, doch onderweg is hij reeda aan de bekomen ver wondiDgen overleden. De ongelukkige was gehuwd. Aulo-engeluk. Gisterenavond omstreeks half tien heeft op den Pettelaarschen weg bij 's Bosch een auto-ongeluk plaats gehad. Aan den tweeden draai in dien weg komende van Den Bosch, v is de auto van den heer v. d. H. te St. Oedenrode tegen een boom gereden op zoodanige wijze dat de boom aan den grond is afgebroken. De automobiel zelve is zeer zwaar beschadigd; een achterwiel is geheel versplinterd, terwijl» van voren ook veel schade is toegebracht. De schok is zoo geweldig geweest, dat de auto geheel is omgekeerd. In de auto was alleen de chauffeur gezeten, die familie naar den trein had gebracht cn nu op weg naar huls was. Hij heeft slechts lichte kneuzingen opgeloopen. Doodelijk ongeval. loen hedennacht een huzaar den weg passeerde door het gehucht Nijnsel on der St. Oedenrode zag hij iets langs den w*£ Bggen. Licht ontstekende, ontdekte hij tot zijn schrik dat het was het lijk van een cornet der cavalerie, en langs den weg iets verder lag een motorrij wiel. Direct waarschuwde hij de autori teiten. Het aangezicht was zoo verwond dat men daaraan niet kon herkennen wie bet was, doch papieren op het lijk gevonden, wezen uit dat het was de cornet Wijers, te Eindhoven woonachtig, op het oogenbllk ln kwartier te Best. Het lijk werd per kar vervoerd naar het St. Odagesticht te St. Oedenrode. Men vermoedt dat de overledene met zijn motorrijwiel tegen een boom is ge reden met dit noodlottig gevolg. Verrassing. In de zitting van den gemeenteraad van Eelde bij Groningen, vroeg de heer J. Schaafsma Hoe komt het dat tusschen de aanbieding en de vaststelling der rekening, dienst 1916, het nadeelig saldo van f 3513.01 Is* veranderd in een voor» deellg saldo van f 3236.99 Di voorzitterDit komt, doordat ik nog een Rijksvoorschot onder mijn be rusting had van ruim f 6000, hetwelk men vergeten had. Honden en luchtaanvallen. Men heeft reeds dikwijls opgemerkt, zegt een inzender in de >Daily News«, dat de -gewone hond een ingewortelden afkeer heeft van alles wat luchtvaartuig heet. Mijn eigen hond, een Iersche ter rier, ontdekt dadelijk het gesnor van den motor van een vliegmachine en kondigt dat, zooals ik reeds dikwijls heb gemerkt op de duidelijkste wijze aan, lang voor dat de oorzaak van zijn geblaf mij duidelijk wordt. Bij den laatsten luchtaanval hebben de honden in zeker district alarm gemaakt, de meeste hieven een woest geblaf aan lang voordat de Zeppelins aankwamen. Dit is weder een voorbeeld van dat trefiende dierlijk instinct, dat iederen vreemden en in den regel minder gewenschten bezoeker ontdekt, on verschillig of zijne positie hoog of laag is. Iemand heeft, naar de Telegr# meldt, bij de politie te Amsterdam aan gifte gedaan, dat hem tusschen Zondag en Woensdag een bedrag van f27000 is ontrold. Te Scheemda is gistermorgen het negenjarige dochtertje van den stucadoor B. door een boerenwagen doodgereden j Te Winschoten zijn aangehouden twee Dultschers uit Emden, een onderwijzer en een brugwachter, die voorgeven deserteur te zijn, maar van splonnage worden verdacht. Zij zuilen op bevel van den territorialen bevelhebber worden uitgezet. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 31 Au- gu» us des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer half twaalf uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen een schrijven van den heer R. Braams, waarin hij mededeelt, dat hij zijne benoeming als onderwijzer aan de M. U. L. O. School aanneemt en zoo spoedig mogelijk, in ieder geval reker met ingang van 1 October. b. Eeu schrijven van den heer Postma benoemd hoofd der M. U.L. O. School dat hij 16 September ln dienst hoopt to komen, wijl hij door onvoorziene om standigheden nog niet ln het huwelijk zal treden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Beslissing verkoop schuren c. s. Voorzitter. Ik geef in overweging deze kwestie in een vergadering met gesloten deuren te behandelen. Aldus wordt besloten. Na heropening deelt de Voorzitter van Zuiden

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5