Provinciaal Nieuws. flliïïWS ÏÏIT HIÏÏSS1H. mede, dat de raad besloten heeft niet tot verkoop over te gaan. Daarna sluit de Voorzitter dek verga dering wederom. De schuren waren ingezet voor f 2300 en f1200. Waalwijk, 2 Sept. 1916. Koopt niet in den vreemde, watgij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Steuncomité voor Belgiech© Inva liden van den oorlog van Mgr. Coppeni te leuven. Ontvangen J. den Teullng-de Leijer, Besoijen f 10,- 1. 2. 3. Benoeming. De laltenant-regiments-adjudant van 't 7e R. I. Lavoo is bevorderd tot kapitein. De kapitein der infanterie, C. M. Donck van het 20ste regiment, wordt, naar wij vernemeo, belast met het bevel over de vierde compagnie wielrijders. De tot majoor benoemde kapitein der infanterie, J. A. Nieuwland. wordt belast met het bevel over het 3e batal jon van het 13e regiment Infanterie te Maastricht. Koninginne feest. Reeds vroeg in den morgen klonken de vrooltjke tonen der bataljonsmuziek corpsen door de gemeente, toen de mi litairen zich naar de terreinen begaven, waar de wedstrijden werden gehouden. Het Ille bataljon 20 R. L hield deze onder Labbegat en werden deze opge luisterd door de muziek van 't bataljon, dat onder de deskundige leiding van den milicien Monné van 4 III verschil lende aardige nummers uitvoerde. De wedstrijden werden gedeeltelijk bij gewoond door den Commandant der IXe Infanteriebrigade, den Commandant van het 20e Regiment en den Bataljons commandant. Na afloop had de prijsuitdeellng plaats bij monde van den commandant der 2e compagnie, die daarbij een kort en toe passelijk woord sprak. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Polsstokhoogspringen Prijs 3-III met een gemiddelden sprong van 1.77 M. Polsstokverspringen Prijs 4-III met een gemiddelden sprong van 4.70 M. Vrij hoogspringen Prijs 3-III met een gemiddelden sprong van 1.32 M. Vrij verspringen Prijs 4-III met een gemiddelden sprong van 4,3272 M. - Estafetteloop over 8 X 80 M. Prijs 3-III met een tijd van 91' sec. Kogelstooten Prijs 3-III met een gemiddelden worp v|in 6.411 M., waarbij beurtelings links en rechts geworpen werd. Marga-schleten. Max. punten per serie van 5 schoten60. Afstand 20 M. Prijs 3-III met een gemiddelde van 35 punten. Ringsteken per rijwiel. Prijs 3-III met ?2 strafpunten. Hindernlsbaan (individueel). Ie prijs mil. v. Zijl in 223/5 sec. 2e Jacobs in 253/s 3e v. Loolengoed ia 254/s 4e - de Groot in 267» Marga-schleten Onderofficieren. Max. aantal punten60. Afstand 20 M. Ie pr. S.ra.a. Rommes met 53 punten. (3 twaalven.) 2e pr. Sergt. Steenfeld met 53 punten. (2 twaalven.) 3e pr. S.m.l. Schenkel met 48 punten. Het He bataljon hield de wedstrijden onder de vroolijke tonen van zijn uit stekend corps in den Overlaat, met de zelfde belangstelling van superieuren. De uitslag was als volgt: Ver springen No. 1 Lansing 4e comp., Lente 3e eomp. Polshoogspringen Het hoogsten (2.50 M.) Wernet 3e comp., v. d. Brink no. 2, Overeem no. 3, 4e comp. Hordenloop Van Slntfiet 4e corop.,Wijland 4e comp. Snelseinen (Haneveld, Mikkers, Boom, Kanters) prijswinners, allen 3e comp. Alarm, oefening gecombineerd met Marga-schleten, op tijd en naar schietresultaat Sergt. Terllng met een groep man schappen van de le comp. Ie prijs. Sergt. Pieterman met een groep van de 2e comp. 2e prijs. Sergt. Julianus met een groep recruten van de 2e comp., eerste prijs van de recruten. Staafwerken. In groepen naar de beste uitvoering beoordeeld. Sergt. Baaij met een groep van 8 man van de 2e comp. Slingerbal, het verste. Koopman le comp. no. 1. Senden 4e comp. no. 2. Werpen met de handgranaat om het verst. Hofman 4e comp. no. 1. Hengel 4e comp. no. 2. Werpen met tijdhandgranaat op doelen. Stegeman 4e comp. le prijs. Pothoven 4e 2e Karnebeek 3e 3e Kogelstooten Rijken 4e comp. no. Hagedoorn 2e Salunants 3e Hoog springen: Westerhout le comp. no. 1. Hagen 4e >2. Evenwlchtsboom, op tijd met schoen uittrekken. v. Polen 4e comp. Des namiddags werden door de 11e Afd. Ie R. V. A. wedstrijden gehouden achter den Roestelberg, die ook van de zijde van 't publiek veel belangstelling trokken. Hier was de uitslag als volgt: Handgranaatwerpen korp. Zeilmaker mil. Friemstra Vos Vijfkamp mil. Hulzlnga Veldmeijer Molenaar Homan Nlessen Veldloop mil. Cupers van Roon Roemers Springwedstrijd wachtm. ter Beek Veen korp. Lantinga wachtm. v. d. Stroom korp. Muller Wassenaar Speerwerpen mil. Hulzinga Kogelstooten mil. Hulzinga le pr. 2e 3e le pr. 2e 3e 4e 5e korp. le pr. 2e 3e le pr. 2e 3e 4e 5e 6e le pr. 4e Batt. 3e Batt 4e 4e Batt. 3e 3e Batt. 4e 3e 4e 3e Batt. le pr. 3 e Batt. Ver springen zonder loop le pr. Ie pr. le pr. mil. Molenaar 4e Batt. Polsstokhoogspringen mil. Moleniar 4e Batt. 100 M. snelloop: mil. Veldmeijer 4e Batt. De concerten, des avonds gege ven, trokken zeer veel belangstelling. Zelden zagen we rondom de Markt zulk een drukte. Van 6—8 gaf het bataljons muziekcorps III 20 R. I. een concert onder leiding van den heer Monné. dat werkelijk uitstekende, vroolijke muziek maakte, terwijl baar zustercorps, dat van 9—10'/» uur onder leiding van den heer Van Mil concerteerde, eveneens met zeer veel eer genoemd mag worden. Er werd, vooral ook door dit corps, op uit nemende wijze 't programma afgewerkt en 't zijn corpsen, die er .mogen zijn. Flinke, pittige muziek, die wat zuiverheid betreft, niets te wenschen overlaat. De kranige corpsen met hun bekwame lei ders een woord van lof en dank ook namens de vele belangstellenden. Wer kelijk, het heette zoolang, dat het 20e geen goed muziekcorps had, dat in staat was een concert te gevenwe hebben nu gezien wat oefening met ijver en ambitie vermag, we hebben nu een paar goede gezelschappen onder ons, dat mochten we gisteren ondervinden en we vertrouwen dat we nu nog eens heel dikwijls een concert of een muzikale wandeling zullen krijgen. De lledertafel, die steeds zoo bereid is om nationale feesten op te luisteren, handhaafde haar ouden roem, zong, zoo als we dat van haar gewoon zijn, uit stekend en 't publiek heeft het dan ook zeer op prijs gesteld. In groote stilte werd alles aanhoord, zoodat men overal van de mooie, krachtige koren kon ge nieten en wij vernamen van tal van zij den dat het optreden der Liedertafel zeer werd gewaardeerd. Alles bijeengenomen was het voor de vele duizenden een recht aangename avond, die, ondanks de zeer vele bezoe kers, zöoals altijd een uitstekend verloop had, hoewel in den beginne een klein relletje den goeden gang van zaken dreigde te storen, nj. toen de politie terecht een einde meende te moeten ma ken aan 't gooien van vuurpijlen tusschen de menschenmassa, wat ook zeer ge vaarlijk mag genoemd worden. De militaire commissie samen met •Waalwijk» Belang*, mogen zeer te-, vreden zijn over 't verloop van dezen Koninginnedag. Vakschool. Hier volgt de volledige lijst der leer lingen der rijksvakschool, waarvan de cursussen a.s. Maandag beginnen. Dagcursussen. Looierij-af deeling, cursus één jaar. 5 leerlingen, terwijl men nog met 3 leer lingen in onderhandeling is. Machinale Schoenmakerijcursus 2-ja- rig. 9 nieuwe leerlingen voor 1ste jaar, terwijl nog met 4 onderhandeld wordt. De 6 leerlingen van het vorig jaar ko men allen het 2e jaar volgen. Hand- en Maatschoenmakerij. 1 nieuwe leerling uit Besoijen voor cursus B. De leerling van het vorig jaar voor dezen cursus heeft de school verlaten om in den schoenhandel te gaan. De cursus A, .begonnen in Mei 1916, telt 13 deelnemers, bijna allen hier uit de streek. Korte cursussen. Looierij-afdeehng. Korte cursussen in vacheleerbereiding, duur 8 weken. 35 deelnemers-patroons van 23—53 jaar, terwijl er 3 teruggewezen werden als in de termen te vallen voor den dag cursus en een tweetal nog niet vrij van dienst kon krijgen. Hand- en Maatschoenmakerij. Voor korte cursus A in het leestenmaken gaven zich op 2 deelnemers. (Deze afdeeling, vooral wat de dag- 1 cursus betreft, heeft schijnbaar te kampen met de geringe finantleele draagkracht van belanghebbenden, die zelfs, waar ze vrijgesteld kunnen worden van school geld, kost en inwoning niet kunnen o' willen bekostigen.) Handelsschool. r Wij namen dezer dagen een kijkje in het gebouw waar de Middelbare Handel», dagschool wordt gevestigd, het vroegere woonhuis van den heer H. Witlox-Bressers en kunren verklaren dat men dit ruime gabouw zeer aardig en practisch tot schoollo kaal heeft weten in te richten. In den breeden gang zyn de uoodige kapstokken aangebracht en langs de straat aan de linkerzijde vindt men de directeur»- ktmer, ter rechterzijde treft men een klasselokaal, dat evenals het andere leslokaal schter in 't gebouw er zeer goed uitziet met z'n moderne schoolmeubels, wandplaten en*, friscb, luchtig, ruim en ook echt halselyk. De' verschillende verdere kamers worden gebezigd voor bibliotheek, bet plaatsen van verschillende zaken, terwijl boven een flink teekenlokaal wordt ingericht. Wij mogen zeggen dat de school om te beginnen er heel goed uitziet, vooral waar nu met twee klassen wordt aangevangen. Wij mogen vertrouwen dat door groote belang stelling ze spoedig te klein moge blijken. Een groot bord aan den voorgevel geeft de bestemming „Middelbare Handelsdagschool duidelijk aaD. Naar wij vernemen is er spiake van reeds zeer spoedig met avondcorcussen in de moderne talen te beginnen. Daarover vermoedelijk spoedig meer. Voor de le klas der Handelsdag school zijn by het 2e toelatings-examen op gisteren en vandaag alsnog 7 leerlingen in geschreven. Waarschijnlijk wordt dit aantal tot 10 verhoogd, aangezien sommige, die niet voor de He klasse zijn geslaagd, in de le klasse zullen komen. Op de 2e klasse komen nu 7 leerlingen terwijl er nog 1 voorwaardelijk is toegelaten. In 't geheel telt de school 20 leerlingen. Be'éediging. Hedenmorgen werden voor het front der troepen, op een terrein nabij den Roestelberg, 1 door den Commandant van 't 20e R. I. overste Versteeg, als reserve-tweede luitenant beëedigd een drietal vaandrigs nl. de heeren Va# Randwijk, de Jong en Rouwenhorst. St. Petrusschool. De lessen van het nieuwe schooljaar aan de St. Petrusschool alhier zijn gisteren wederom aangevangen. Er zyn 64 nieuwe leerlingen ingeschreven. Loonsverhoogiug. Naar wij vernemen, heeft de firma Timmermans van Turenhout, stoom- schoenfabriek alhier, de loonen wederom algemeen verhoogd en wel voor de mannen met 60 cn voor de meisjes en jongens met 30 cent per week. Athletische wedstrijden. Een commissie van burgers en mili tairen heeft blijkens achterstaande adver tentie een wedstrijd georganiseerd waar verschillende Athletische nummers wor den gegeven en waaraan burgers, zoowei als militairen kunnen deelnemen. De wedstrijden bestaan in hardloopen, hoog en verspringen, speerwerpen, estafette loop enz. Er worden 21 prijzen en een eereprijs uitgeloofd, terwijl alle eerste prijzen bestaan uit prachtige zilveren medailles. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreftende annonce. Wedvlucht. De Postduivenvereeniging »De Post duif* te Waalwijk hield op Zondag 27 Augustus eene wedvlucht met Oude en Jonge duiven van Delfzijl. le en 2e prijs J. Schalken 3e prijs L. de Kloe4e prijs J, Lensholz 5e, 7e en 8e prijs Jac. v. Engelen en de 6e prijs L. de Kloe. Vierdaagsche afstandsmarschen. Door den Ned. Bond van Lichamelijke opvoeding zijn vierdaagsche afstands marschen georganiseerd. Daaraan werd o.m. deelgenomen door 4 officieren en 2 vaandrigs van het Ille Bat. 20 R.I., gelegen te Waalwiik en Besoijen, n.l. de heeren J. B. Merkesteln, S. Wijmenga, A. Benders en Jansen res. 2e luitenants en de vaandrigs Binnen dijk en van Randwijk. le dag werd gemarcheerd vanuit kamp van Milllngen over Apeldoorn naar Wor men; over Hoog-Soeren terug naar Millin- gen 2o dag over Stroe naar Harskamp over Bar.neveld en Voorthulzen terug naar Milling en 3e dag over Garderen en uddel naar Elspect. Door 't Wlesselsche bosch terug □aar Milliogea. 4e dag. Over Voorthuijzen naar Putten over Gatderen, Udel terug naar Mil- lingen. Elke dag 40 K.M. met zware bepakking. Na aankomst den laatsten dag, als be wijs van onvermoeidheid en voldoende krijgsvaardlgheld, moest 800 M worden hard geloopen, vervolgens een hindernis genomen en ten slotte 200 M snelloop. Aan ieder deelnemer is na t uitstékend volbrengen der marsch '^vergulde kruis uitgereikt, terwijl aan 't corps een zil veren medaille werd geschonken, die hedenmorgen door reserve-luitenant Merkesteijn voor 't front van t regi ment aan den overste regiments-comman dant is overhandigd. 't Regiment stond na de beëediglng opgesteld ten Zuiden van den Roestel berg, daar werd de medaille ter hand gesteld aan den commandant, terwijl luitenant Merkesteijn na de mededeeling van de succesvolle deelneming de hoop uitsprak dat meerderen zouden volgen. Overste Versteeg sprak 't regiment toe, wees op 't goede voorbeeld van deze kranige officieren en spoorde tot navol ging aan. Cer.trale R. K. Reclasseeringsvereeniging. Van katholieke zijde is het reclassee- ringswerk voor ontslagen gevangenen en voorwaardelijk veroordeelden vooral door de Vlncentianen en de drankbestrijders ter hand genomen. Hiérbij kwam al spoedig aan t licht, dat er op dit gebied van een samenwer king, tusschen de Vincentiusvereeniging en Sobrietas over heel het land georga niseerd, tal van voordeelen en rijke vruchten mochten verwacht worden. Er werd dan, zooals reeds vroeger gemeld is, door de Hoofdbesturen N dezer belde organisaties een Commissie benoemd om een plan van samenwerking in dezen geest te ontwerpen. Naar wij vernemen, Is deze commissie met haar arbeid thans zoo goed als gereed gekomeo. v Aan een ontwerp Statuten voor een Centrale R. K. Reclasseeringsvereeniging wordt tbans de laatste hand gelegd. Sobrietasbloem In een circulaire van het Nationaal Comité voor de Sobrietasbloem 1916 aan de leden der Diocesane Subcomité s wordt met groote voldoening vermeld, dat de hoofdraad der vereeoiging van den H. Vincentlus in Nederland zijn adhaesie heeft betuigd aan de actie voor den bloemenverkoop op 24 September Fleurke van Berkel en Rodenrijs, WASPIK. Het concert van Apollo op Zondsg 1.1. ia uitstekend geslaagd. Apollo gaf eeu keur van prachtige stukken, die alle even keurig werden uitgevoerd. De bezoe kers van dit co- eert hebben waarlijk geno ten We hopen Apollo met zijn wakkeren directeur, den beer Biiaelink, nog dikwijls hier te zien. a.s. Die adhaesie werd door den Hoofdraad verleend ter wille der reclasseering. De opbrengst toch van den bloemenverkoop zal gedeeltelijk worden besteed voor den bouw van een R. K. Reclasseerings- gestlcht, waarvan de noodzakelijkheid ook in de kringen der Vincentlanen gevoeld en erkend wordt. Misschien is het niet overbodig, er op te wijzen, dat voor plaatsen, waar (b.v. om weigering van toestemming tot den bloemenverkoop door de Burgerlijke overheid) geen bloempjes kunnen ver kocht worden, door 't Nationaal Comitic een sierlijk vlaggetje wordt verkrijgbaar gesteld. Aanvragen hiervoor moeten evenals voor de bloempjes gericht wor den tot de penningmeesteressen van de Diocesane Subcomité'». Diocesaan Sub-Comité in het Bisdom 's Bosch Mevr. Baronnesse A. van Voorst tot Voorst, Eere-Presldente, 's-Bosch j Mevr. M. v. Rijckevorsel geb Baronnesse de Blebersteln, Presidente 's Bosch Mevr. E. van Grlnsven-v. d. Steen. 's-Bosch; Mevr. Kerstens-de Charro, Tilburg Mej. H. van Blarkom, Nijmegen Jonkvr. A. de van der Schueren, Beek bij Nijmegen Mej. H. v. d. Velden, Eindhoven; Mevr. Fr. van Thlel-Hoppenbrouwers, Hel mond Mevr. M. Allard-Barge, Geertrul- denberg; Mevr. A. v. Hussen-Poort, Cuijk a/d MaasMej. J. van Miert, Se cret iresse-penningmeesteresse, s Bosch M. A. J. van Rlel, Secretaris van het Bisdom, advlseerend lid, 's-Bosch. BESOIJEN. As. Zondag 3 Sept. zal de voetbalclub R. W. B. een vriendschapswed- stryd spelen tegen Quick uit Baardwijk op het terrein alhier. Aanvang 3 uur, SPRANG. A.s. Zondag n.m, 2.30 hoopt io de Geref, Kerk alhier op te treden Ds. De aiekte onder de vsrkens breidt zich steeds meer nit. In Waspik-Boven zyn er buurten, waar bijna huls aan huis de krul- staarten aan de ziekte bezweken zyn. Vooral in dezen tijd ia dit voor de kleinere boeien en de arbeiders een ware ramp. Voor varkens-, houders is het nu \ooral aan te raden hun dieren streng geïsoleerd te houden en zoo veel mogelijk de vliegen nit de hokken te weten. De regeeringsharing, welke hier door bemiddeling van het gemeentebestuur ver strekt wordt, is van uitstekende qualiteit en valt algemeen zeer in den smaak. Diar deze gezonde visch buiten regeeiingsbe- moeiing thans voor de meeste menschen niet om te behalen is, wordt de verstrekking ervan tegen een billyken prys wel gewaar deerd. Bij gelegenheid van den verjaardag van H, M. de Koningin wapperde van de open bare en van vele particuliere gebouwen de nationale driekleur, 's Morgens om zeven uur trok het militaire muziekkorps door de gemeente. In den loop van den dag hadden verschillende wedstrijden plaats voor de militairen, waarvoor geldpryxen beschikbaar waren. Des 's avonds om negen uur was het militaire taptoe van t muziekkorps, hetwelk toen op zijn gang door 't dorp door Hon derden militairen en burgera vergezeld werd. Een en andar gebeurde in de prettigste stemming, zoodat de verjaardag van H. M. hier werkelijk een feeatdag was. RAAM8DONK8VEER. De timmerman D. K. geraakte met zijn hand bekneld tas- sc'hen de electriiche slijpsteen, waardoor hem vier vingers verpletterd werdeD. Donderdag geraakte de 4-jarige V. onder een fiets. Met een gapende hoofdwond werd het kind opgenomen. Geneeskundige hulp moeat worden ingercepen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin gaf de harmonie „De Eendracht" Donderdagavond een welgeslaagd concert op het Heereplein. DEN BERG. De militair de Rooy uit Du»seo wilde Donderdagavond op den, reeds in vollen gang zijnden, trein springen. Hjj sprong echter mis, met het gevolg, dat hy een slag kreeg van de treeplank tegen zijn dijbeen. Bewusteloos werd hij per brancard naar de milit'ire ziekenzaal vervoerd. DOEVEREN. De heer Joh. Lansdaal, stoker aan het stoomgemaal (Waalwykschen polder) is benoemd tegen 1 October te IJ muiden. DU8SEN. Woensdag 80 Augustus zyn hier de Belgische geïnterneerden, die nog verwacht werden, aangekomen. Goed inge licht, zyn er nu 17 geïnterneerden. Deze geven met de Hollandsche sergeant, kor» poraal en manschappen wat meer vertier dan anders op 't erf van den heer v. Gennip. Enkelen der Belgen zorgen voor 't eten en 't dagelijksch onderhoud, terwijl de anderei werkzaam zijn in de klompenfabriek van de heeren v. Gennip. 't Is te hopen dat de geïnterneerden zich hier weldra op hnn gemak zullen gevoelen. In hnn arbeid op de fabriek en in bnn meerdere vrijheid hier, kunnen zij de zoo noodige afleiding vinden, die hon t verve lende geestdoodende kampleven niet geven kon. Heusden, 2 Sept. 1916. Floralia. Ofschoon de atekken dit jaar. al gemeen mislukt waren, zoodat de tentoonstelling niet kon doorgaan, heeft het Bestnnr van Floralia gemeend, ieder in de gelegenheid te moeten stelleF, mee te kunnen din ven naar een negental uitgeloofde prijzen. Zij, die dachten in aanmerking te komen, kon den hnn planten Woensdag inzenden. EeB kleine honderdtal werd zoodoende nog inge leverd en dejgprijzen werden toegekend aan G. v. Andel, W. Mom, A. Kamerman, Fr. Hilwig, A. Ruijsch van Dagteren, P. Spii- zers, A. v. d. Oever, E. van Diggelen en A. v. d. Staak. Feest voor de schooljeugd. A.s. Woensdag des middags om 2 uur zal voor de kinderen, die dit jaar planten hadden gekweekt van Floralia, eeu feestje worden gegeven in de Buiten-Sociëieit. Naar we vernemen zal alsdan een bekend pre8tidigitateur uit Rotterdam voor hen op treden, terwijl het hon aan versnaperingen niet zal ontbreken. Een vondst. Men meldt nit Heusden Bij het verbouwen van de openbare school te Nederhemert kwam uit een nia achter den gedenksteen een zinken doos te voor- achyn, waarin zich de oorkonde bevond v»n de stichting dier school door baron Van Nagell, destijds burgemeester dier gemeente benevens van alle gangbare munten een exemplaar. Op last van den tegen woordigetj burgemeester baron Lewe van Adaard deze oorkonde met de verschillende ge

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6