Nummer 78. Zondag 10 September 1916. 39e Jaargang. Tweede Blad. au. Adverteert in dit Blad. Zij die zich thans voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers GRATIS. Vleesch ia krach-. Gemeenteraad. Woensdagmorgen ha"8, zooais wijfu oQS I vorig nummer bereids hebben medege deeld, de plechtige opening plaats der Middelbare Handelsdagschool. Na een Veni Creator en een plechtige H. Mis, opgedragen door den WelEerw. heer Van Sambeek, om den zegen van den Allerhoogste over deze nieuwe instelling af te smeeken, werd door de genoodigden een bezoek gebracht aan de school, waarbij vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten tegenwoordig waren. De heer E. Klijberg, Voorzitter van het plaatselijk Schoolbestuur het woord ne mende, riep allen een hartelijk welkom toe. Uit de groote opkomst mocht hij de cou- clusie trekken, dat de school veler sympa thie wegdraagt. Ook inde toekomst vraagt hij den krachtlgen moreelen en finantl- eelen steun van allen, want steun in alle opzichten heeft de school noodig. Hij brengt voorts dank aan allen, die tot de oprichting hebben bijgedragen. Vooral den ZeerEerw. ZeerGel Heer Dr. van Beurden, dr. Möller te's Bosch en den heer A. van Liempt, algemeen Secretaris en Secretaris van het School bestuur, komt een bijzonder woord van hulde toe voor de vele en dikwijls moeilijke werkzaamheden, die zij voor de tot instandkoming hebben moeten verrichten. Dr. Möller. Voorzitter van het Centraal bestuur, het woord verkrijgende wijst op het zeer groot belaug dat Waalwijk en de gehecle omgeving bij deze school heeft. Dat deze school een Roomscb Kat holieke word spreekt van zelf, voor een gemeente en omgeving, die voor 3/4 Katholiek is en waar streven is om het onderwijs geheel vrij te maken, om overal waar zulks mogelijk is R. K. onderwijs te geven, daar behoeft deze Kathollseerlng geen verwondering te baren. Nog meer dan het Lager Onderwijs moet het Middelbaar Onderwijs Katho liek gemaakt worden, omdat het karakter juist bij het Middelbaar Oaderwijs, op den leeftijd tusschen 12 en 18 jaar wordt gezet. Dat deze school een Handelsschool wordt, is om deze gemeente en omge ving, met een grooten industrieelen en handeldrijvenden middenstand, aan goed onderlegd personeel te helpen. Spreker zet daarop de waarde der verschillende vakken,-, op de school ge geven, voor de ontwikkeling van den leerling, uiteen. Hoe ver de school zich zal uitbreiden en of de wensch vervuld zal worden om deze zoo hoog mogelijk op te voeren, zal van de toekomst afhangen. Maar de wil en de wensch bestaan in alle geval. Hulde brengt spreker aan Dr. Fockens, inspecteur van het handelsonderwijs, die het eerst de aandacht in deze gemeente vestigde op het nut eener handelsdag- schooi, aan de Prov. St.dank den krach tige hulp die de Statenleden uit het district hebben gegeven, voor de bereidwillig heid waarmede zij subsidie hebben ver leend en vooral ook aan het plaatselijk be stuur voor zijn ijverig en tactvol werken om lot oprich'ing van deze eerste school te komen, integeostelllng met andere plaat sen die niet met denzelfden ijver werkten en waardoor ook de oprichting niét heeft plaats gehad. Vooral wenscht ook deze spr. een woord van warme hulde niet te onthouden aan den heer A. v. Liempt voor de vele en dikwijls moeilijke werkzaamheden die hij als Secretaris van het Centraal en plaatselijk bestuur heeft moeten verrichten* Alleen Waalwijk en Bergen-op-Zoom hebben den goeden weg bewandeld, en daardoor zal Handel en Nijverheid In deze streken weldra van het groote nut van het Handelsonderwijs kunnen profiteered Een persoon wenscht spr. bijzonder te gedenken n.l. den ZeerEerw. Zeergcl. Heer Dr. van Beurden, die bijzonder veel voor de totstandkoming heeft ver richt. De groote ijver die hij daarbij aan den dag legde, heeft zijn diepste be wondering afgedwongen. Vanaf deze plaats wenscht spr. daarom warme hulde en dank te brengen aan Dr. van Beurden. Van de gemeente Waalwijk verwacht spr. een ruime bijdrage, gezien de groote belangstelling van de raadsleden. Na er nog op gewezen te hebben, dat de school ook voor niet-Katholieken toegankelijk fs en dat deze niet verplicht zijn het godsdienstonderwijs bij te wonen, sloot dr. Möller zijne rede. De Edelachtbare heer Surmont de Bas Smeele hierna het woord nemend, zegt het jeugdige Instituut in deze ge meente van harte welkom te heeten. Spr. brengt in herinnering dat de raad dezer gemeente reeds in 1911 't groote nut voor Handelsonderwijs heeft ingezien en getracht om tot oprichting te komen. Toen dit niet is gelukt, doordat men de subsidies moest missen, heeft de Hanze, die reeds de oprichting van zoovele nuttige instellingen kan boeken, de dra den weer opgenomen en het zoover weten te brengen dat thans tot opening van twee scholen is overgegaan kunnen worden. Art. 1 van het reglement dezer school Is dan ook een stille hulde voor De Hanze. Spr. veroorlooft zich Dr. van Beurden hulde te brengen, want van nabij is het hem bekend wat deze voor de oprichting heeft gedaan. Voorts hoopt spr. dat de school steeds op aller steun zal kunnen rekenen. De ZeerEerw. heer Dr. van Beurden vraagt het woord om dank te brengen aan de vele waardeerende woorden tot hem gericht. Het balletje hem toegewor pen wenscht hij echter terug te werpen, want spr. wenscht te verklaren dat deze school tot stand is gekomen dank zij de vlijt en bet doorzettingsvermogen van de Waalwijksche heeren en den onmlsbaren steun van dr. Möller. Over het resultaat van het aantal leerlingen mag men tevreden zijn zegt spr. alhoewel men op meer succes in de toekomst mag rekenen. Dat dit nu nog niet het geval is, vindt zijn oorzaak in het feit dat men in Noord-Brabant voor iets nieuws altijd een afwachtende houding aanneemt. Die schroom moet wijken voor volle vertrouwen en een ieder die daarvoor in aanmerking komt zal de school moeten steunen. De heer van Liempt deelt hierna mede dat van de school van Bergen-op-Zoom een telegram van gelukwensch Is inge komen. Voorts dat beticht van verhin dering hebben gezonden de heeren WelEerw. heer Prof. van Glls, de Bur gemeester van Kaatsheuvel, de directeur van de Rijksvakschool voor schoenmakers en leerljoiers, dr. Fockens, Zeegers van de Poll, Burgemeester van Capelle, de Dir. der Rijksnormaalschool, Burgemees ters van Vlijmen, en Waspik, H. Witlox, M. A. v. Loon en de heer Burgemeester van Oudheusden en Elshout, terwijl nog een fellcatitie was ingekomen van den HoogEerw. Deken van Bussel uit Raams- donksveer. De heer Klijberg zegt hierna dat naast de heeren die lof is toegezwaaid ook een woord van hulde niet mag worden onthouden aan dr. Knippenberg voor wat hij al heeft gedaan. Trouwens zijn sporen heeft hij reeds verdiend voor hij tot ons kwam. Ook van de overige leer krachten mag veel verwacht worden. Na nogmaals de school in aller steun te hebben aanbevolen, wenscht spr. een heildronk te wenschen op den groei en bloei van de school. Nadat van bestuur, leeraren en ge noodigden een foto was genomen, werden de verschillende lokalen in oogenschouw genomen alhoewel; alles nog een voor- loopig karakter draagt, werd de inrich ting toch zeer geprezen. Maar als gij veel vleesch eetdient gij op uw nieren te letten. Vleesch is ee.D ander woord voor krscbt. Sommige vleeschetende volken zijn de beste en flinkste strijders ter wereld, iraar er is even goed kracht in ander voedsel. De Japanner voedt zich met rij<t, dr Italiaan met macaroni en groenten de Schot met meelspijzen. Waut hoewel vjeosch een hoog voedingsgebalte bezit, maakt het spoe diger urinezuur En het is lichaamsbeweging die verhindert dat dit vergift zich verza- meldt en rugpijn, rheumatiek, j-cht zenuw- pijnen, niergruis en -sleen, waterzuch', verharding der aderen en nierontsteking veroorzaakt. Twee of drie malen per dag vleerch zal u schaden, als gij ni°it voldoende lichaams oefening neemt, want vleesch maakt urine- zuor en nrinezuor veroorzaakt nierkwalen, rheamatiek en zenuwaandoeningen. Dit is de reden, dat zooveel vleescheters, die hna werk biunenshuis hebben, door rugpijn, vreemde pijnen, duizeligheid, hoofd pijn ec waterstoornissen geplaagd worden en blijven vermageren, zenuwachtiger en moedelozer worden. Znlke menschen dienen minder vleesch te eten, overwerk en zorgen te vermijden, te zoigen voor voldoende lichaamsoefening en slaap, in ruime mate water of melk te drinken, en hun nieren te hulp te komen met Poster's RogpijB Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt i< chtstreeks op de nieten en helpt haar om de nieronzniverheden af te voeren. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle Dumonlin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwissel h f 1.75 voor één, of f 10- voor zes doózen. Eiacht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor- zien is van nevenstaand mark handelsmerk. 9840 meente voortaan 1 10 in de kosten van.weike het op hun beurt ook weer moeten goedkoope levensmiddelen zal moeten 1 doen. b jbetalcn. Het Dag. Bestuur heeft ge- Brok. De winkeliers verdienen aan meend voorlooplg - althans wat betreft suiker niels Er is er daQ ook bijQa geen de varkens er op te moeten ingaan, een die hem verkoopt aan den gestelden want anders hadden wij die niet meer prijs. kunnen bekomen. Nu kan de raad Voorzitter. De Regeering verlangt het zich echter nog uitspreken, want het zal toch, want de militairen hadden ze hier de gemeente nogal wat gaan kosten. Mij van iemand gekocht voor 28 cent, maar komt het echter voor dat wij er niet de rekening kwam netjes terug met de buiten mogen blijven staan, want voor opmerking dat de maximumprijs 27!/a ie gemeentenaren ls het van zeer groot cent bedraagt en dat het teveel haalde belang. moest worden teruggegeven. Er komt nog bii, dat vooral door yaQ son> ^ls er voor de winkeliers toch niets aan te verdienen is, zou ik p- -- j het zelf maar weer distribueeren, even krijgen. Of dit echter zal lukken ls nog a]s dat me^ de rjjs^ hebben gedaan. **n opeo vraag. Voorzitter. En zorgen dat iedereen Brok. De burgemeester van Eindhoven evenveel krijgt. Boven de 2 jaar heeft heeft andere burgemeesters opgeroepen ieder een half pond, dat komt ongeveer en zal met den Minister onderhandelen. ju|st zoo uit. groote gemeenten getracht wordt van den Minister een andere regeling te ver- DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 7 Septem ber des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtbare heer G. van Huiten. zoo Brok. Ik zou de winkeliers eens bijeen roepen en eens bespreken wat In deze is te doen. Van der Geld. De winkeliers een kleinen toeslag geven, zou misschien ook al gaan. Ze moeten zich dan wel met een beetje tevreden stellen, want het kost de gemeente toch al veel geld. Van Son. Als de winkeliers de suiker krijgen, heeft men niet die goede ver- deeling. Voorzitter. Dat zou ik toch wenschen. Ik zou daarom eeD lijst verstrekken. Elshout. Ik geloof dat ia deze het beste zal zijn, dat de gemeente de suiker zei! distribueert Brok. Ik ben wel voor de winkeliers maar ik geloof toch ook dat dit artikel het best door de gemeente verkocht kan worden. Of zou het misschien aan een winkelier gegeven kunnen worden. Vooizitter. Midden in de straat, b. v. en die dan laten verkoopen tegen een daggeld. -1 Brok. Het is 't beste zoo te doen en als er uitgaat. Wij kunnen wel zeggen, toch zullen de andere winkeliers spreken dat men niet buiten de gemeente mag van bevoorrechting, verkoopen en hun lijsten ter inschrijving Van Halderen. Verreweg bet beste aan wie ze verkoopen, laten Invullen, zai zijn bij den Boerenbond te'laten ver maar zal het niet wat erg worden voor ko0pen, juist als met de rijst ls gedaan. L - 1«--**i-itel De Voorzitter merkt op, dat 't goed- koope brood de gemeente maandelijks f 150 kost. Brok. Wordt niet binnenkort tot in krimping overgegaan. Voorzitter. Aanvankelijk lag dat wel Voorzitter. Ja die is aan het propa ganda maken daarvoor. Nu zal het voor groote steden ook heel veel geld kosten. Verleden week kreeg ik's avonds 10 uur een telegram en 's morgens voor half tien moest men daar reeds antwoord op hebben. Dat betrof de varkens. Was ik daar niet op ingegaan dan zouden wij voortaan altijd van Regeerlngsvarkens zijn verstoken gebleven. Brok. Wat zullen de kosten voor onze gemeente bedragen. Voorzitter. Er wordt voor ongeveer 1240 per week door het Rijk bij de varkens bijbetaald en daar een tiende van is f 24. Van Son. Wordt alles in de gemeente Drunen gebruikt of gaat er nog naar buiten. Voorzitter. Dat is juist een kwestie waar ik lang over heb nagedacht. Zeg gen wij tot de slachters dat Ze niet bulten de gemeente mogen gaan, dan moeten wij het ook de bakkers verbieden. Maar zou er niet evenveel weer inkomen die menscben om bun buitenklanten moeten gaan missen. Van Son. Als wij een tiende in de kosten moeten bijdragen, gaat het toch moeilijk om buiten de gemeente te la ten verkoopen. Voorzitter. In verhouding met sommige \Q 's Ministers bedoeling, doch de Tweede u'ten* a \t gemeenten krijgen wij veel varkens Maar Kamer ls daartegen opgekomen en nu Ongeveer 7,20 uur opent de Voor-1 kepCr beschouwd is 6 varkens i kan eenleder er weer van profiteeren. zitter de vergaderiog afwezig de eer y0or 3000 personen nog niets te veel. Wel zal het wat minder worden doordat van Dal. jyjjj komt het verder voor dat naburige bij den aankoop van Rogge verscheidene gemeenten ook wel zullen besluiten om landbouwers gezegd hebben zelf rogge- ..—11u kj! brood te bakken. Deze krijgen geen Aan de vele gelukwenschen die het schoolbestuur deze dageD heeft mogen ontvangen, voegen wij ook de onze. Wij zijn er van overtuigd dat deze school onder leiding van haren bekwamen di recteur en van deze plaatselijke com missie moet bloeien en ook die belang stelling zal genieten, die ze zoo dubbel verdient. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken, a. Goedkeuring Hoofd. Omslag. 2. Vaststelling rekening 1915. Elshout. De Commissie, belast met het onderzoek der rekening, heeft alle stuk ken nagezien en in orde bevonden. Ook van het Burgerlijk Armbestuur is alles nagezien en in orde bevonden, waarom de commissie voorstelt.va9t te stellen, zooals door B. en W. is aangeboden. Aldus wordt besloten. Schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat het den Minister gewenscht voorkomt om bij eventueele demobilisatie drankmis bruik tegen te gaan Voorzitter. De Minister stelt zich voor dat dit het best kan geschieden door de vergunningen en biertapperijen te doen sluiten, benevens het verkoopen van bier op straat Om hierop de eeiste dagen in te gaan zal niets tegeo zijn, doch het sluit niet uit dat men wat later een vredefeest kan houden. Vooruit is daarover niet veel te zeggen. Van Son. Er kan niet op tegen wor den gekomen om de eerste of tweede dag te sluiten. Van Spijk. Het zal in twee dagen niet zijn afgeloopen. (De heer v. Dal komt ter vergadering.) Wordt besloten Ged. Staten te schrij ven dat hier de café's zullen worden gesloten. in de kosten van varkensvleesch bij te dragen. Doen ze dat niet, dan zou Ik er zeker voor zijn een bepaling te ma ken dat niet buiten de gemeente mag verkocht worden. Van der Geld. Zou met de omlig gende gemeenten geen overeenkomst zijn te treffen. Voorzitter. Men zal steeds met veel moeilijkheden te kampen hebben, want men heeft ook de bakkers. Brok. De bakkers en slachters brengen hier nogal veel buiten de gemeente en het zou daarom voor die personen weer een geduchte tegenvaller zijn als dat verbod komt. Er is veel voor en er is ook weer wat tegen te-zeggen. Voorzitter. Indien wij de slachters eens laten opschrijven waar het vleesch blijft, dan kunnen wij juist nagaan, hoe veel er bulten de gemeente gaat. Is dit werkelijk veel, dan kunnen we nog al tijd maatregelen daartegen nemen. Van Dal. Wat doet Baardwijk. Van Spijk. Dat betaalt, zooals ik heb hooren zeggen, ook. Van der Geld. Is van >De Hanze4 naar aanleiding hiervan geen schrijven Ingekomen. Voorzitter, ja, die verzoeken om de winkeliers niet of zoo' weinig mogelijk te passeeren en daar is veel voor te zeggen, hoewel men dikwijls voor moei lijkheden kan komen te staan. Zoo is er in onze gemeente bijna niet aan sui ker te komen. Ik heb daarop naar Breda geschreven om een 1000 pond en nu 3. Vaststelling voorschriften voor het heb ik de zakken al moeten opzenden, laagspanningsnet der electrische gelei- Het ligt in mijne bedoeling deze suiker dZ; K bij de winkeliers te laten verkoopen, Voorzitter. Het is hoofdzakelijk om maar deze zijn gehouden aan de maxi- eenheid te brengen. Er ls een reglement mumprijzen en dan vrees Ik dat er voor wat ik bij de leden zal laten circuleeren hen niet veel zal aanzitten. Ze kos on en kan het besluit In de volgende ver- f 257, dat is ruim 25 /2 cent, daarbij gaderlng worden genomen. komt, dat wij eerst deza^ke,a J™*® 4. Bespreking dlstrlbutiewet. moeten zenden, dan het geld franco Voorzitter. De heeren zullen reeds in opzenden en dan de vracht moeten be de Courant hebben gelezen, dat de ge- talen en dan aan 20 winkelier* uitwegen, broodkaart meer. Maar wij zijn van ons onderwerp afgedwaald. Vastgesteld moet worden welk bedrag wij op de begrooting zullen brengen. Elshout. Men zal daarvoor wel 2500 op de begrooting mogen brengen. Van Son. Brengt er maar gerust f 3000 of 4000 op. Voorzitter. Wij kunnen altijd meer op de begrooting brengen. Van Son. Wij behoeven als we f 4000 op de begrooting brengen, dat alles niet op te maken. Voorzitter. En dan een geldleenlng aangaan. Van Son. Als wij later nog op de be grooting kunnen brengen, dan zou ik er nu f 1000 opbrengen, dat kan altijd nog wel gevonden worden uit de gewone inkomsten. Voorzitter. Dat zal nog het beste zijn want wij weten nog niet welke artikelen er nog meer verstrekt zullen worden waar de gemeente '/is 'h moet bij be talen. Is het de bedoeling dat telkens de raad moet bijeenkomen om te beraad slagen of aan een artikel Vit wordt bij gedragen of kan men dat voorlooplg aan het Dag. Bestuur overlaten. Wordt besloten dit aan B. W. over te laten en later in de raadsvergadering te bespreken. Voorts wordt besloten de suiker In het pakhuis van den Boerenbond te laten verkoopen. Voorzitter. De huurprijzen van dn Zacht loopen verbazend uiteen. Wat vroeger het slechtste land was, is nu mede van het beste geworden. De prijzen zijn echter zoo gebleven wat dus een scheeve verhouding heeft gebracht. Nu is het niet de bedoeling de prijzen op te drijven want de menschen hebben medegewerkt ter verbetering van de landerijen. De huurders zeggen het thans zelf dat de prijzen niet goed meer zijn. het Zuilen

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5