Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Houben. Nu er een nieuwe regeling is getroffen kunt u misschien nogmaals op het tekort wijzen. Voorzitter. Ik heb het meermalen gedaan, en heb er toen een bijgekregen. Maar ik zal nogmaals moeite doen. Aangenomen. III. Voorstel Burgemeester en Wet houders tot het maken van diverse nieuwe werken aan de gasfabriek tot een bedrag van f15000 ie dekken door geldleening. Voorzitter Het blykt dat aan da gasfabriek dringend eenige verbeteringen moeten worden aan gebracht zoowel ter verkryging van meerdere bedrijfszekerheid al? van betere rentabiliteit. Door den Directeur der fabriek zijn de uit breidingswerken in overleg met de Gas- commissie geraamu of f 15,000,Wij hebben de eer U voor te stellen de ont worpen nitbreiding goed te keuren en het bedrag te vinden uit eene geldleening, waartoe wy binnenkort nadere voorstellen zullen doen. Toelichting uan den Directeur Met het oog op den geregelden voor uitgang van het gasbedrijf is het ge- wenscht dat de aan te koopen toestellen van grooter capaciteit moeten zijn dan waarop de fabriek thans is gebouwd, waardojr meer bedrijfszekerheid en meer economische werking wordt verkregeD. Deze toestellen kunnen, al zou na verloop van tijd blijken dat het gewenscht is een nieuwe fabriek te bouwen, toch weer gebruikt worden en het is niet uitgesloten dat na een grondig nazien en zoo noodig veranderen van de be staande leidingen, toestellen en machioe- riën, benevens het plaatsen van diverse toestellen, noodzakelijk voor een bedrijf als dit, vooreerst niet tot den bouw van een nieuwe fabriek behoeft te worden overgegaan. Er bestaat geen reden aan te nemen dat door de oprichting van het Gem. Electriciteitsbedrijf de gasfabriek op den achtergrond wordt geschoven, daar op alle plaatsen, waar een Electriciteits bedrijf is opgericht, de gasfabriek regel matig vooruitgaat. Ook dient de aandacht gevestigd te worden op het steeds toenemend gas verbruik in de keuken, waatdoor de productie jaarlijks zal stijgen. Dan volgen de cijfers O.m. een ruimte-koeler f 2638. een Kircham Ammoniak- wasser f 2950. nieuw- systeem inbouw van oven No. 2 enz- f 3580. enz. totaal f 15000. Van Schijndel. Als me iets tegenvalt dan zijn 't deze f 15000, Er zijn eenlge jaren geleden groote kosten gemaakt, toen mankeerde er niets meer aan, toen was er voortaan overvloed van gas. Dit voorstel valt me erg uit de hand, niet tegenstaande een der sollicitanten voor het directeurschap, een zekere mijnheer Peters, gezegd heeft, dat het een janboel is. En toch moesten we hier toch altijd maar hooren van de gascommissie dat er niets aan mankeerde, alls het al eens in de lucht gevlogen 1 Gragtmans. Ik mag den heer van Schijndel opmerken, dat het zeker in orde was maar we komen eenmaal aan de maximum-productie, we hadden ook niet gedacht» dat het zoover zou loopen. Vroeger was 't 200 000 M3, thans 700,000 M3. We zijn aan 't maximum. Niemand, geen enkel lid van den raad had gedacht dat het zoo hoog zou komen. De directeur is het volkomen met ons eens, wij moeten voor reserve zorgen voor de toekomst. Daarom komen deze nieuwe voorstellen* We zijn dan ingericht op 1.000.000 M3. Ik geloof dat ik gerust mag zeggen dat we over den gang van zaken op de gasfabriek tevreden mogen zijn. Dat alles nu niet zoo proper was en 't er misschien wat slordig toeging, dat wil ik niet tegenspreken, maar de man was oud. We zullen, als we deze nieuwe verbeteringen verkrijgen een fabriek hebben, die goede resultaten zal opleveren. Van Schijndel. 't Laatste neem ik gaarne aan, en ik geloof dat het op het oogenblik in goede handen is. De gas commissie en ook de wethouder-voor zitter hebben ons vroeger ook verteld, dat het in uitstekende handen was. Er mankeerde niets aan, was berekend voor elke productie. En nu weer f15000. Ik twijfel niet of deze aanschaffing zal zijne goede zijde hebben, vooral nu de leiding berust in banden van den nieuwen directeur. Gragtmans. Buitengewone kosten zijn er in geen jaren gemaakt alleen voor uitbreiding, meters enz. Van Schijndel. Er zijn enorme kosten gemaakt f 10.000, f15000, f4000 enz. Gragtmans. De laatste groote kosten zijn gemaakt in 1902, en de andere uit gaven waren voor meters enz. Van Schijndel. Er is hier altijd gezegd dat 't in orde was, terwijl een ild der gascommissie verklaarde dat het een prulleboel was, wat ook bevestigd is door den heer Peters. Houben. Het heeft misschien gelegen aan de krenterige zuinigheid van den directeur van Dijk, die altijd lapmiddelen wilde gebruiken en zoo zijn we gekomen tot fouten, die nu hersteld moeten worden. Daarmee gaan we nu flink beginnen, thans onder leiding van den nieuwen directeur. Hij is nooit flink voor den dag gekomen, zeer ten schade van de rentabiliteit der gasfabriek. Van Schijndel. Juist ik heb daartegen steeds gewaarschuwd, er op gewezen dat het een prulleboel was. Maar steeds werden mijne waarschuwingen in den wind geslingerd. Voorzitter. Een ruimtekoeler is er niet, d. i. iets nieuws, met den bouw is er wel rekening mee gehouden. Dit is zeer noodzakelijk om verstoppingen in de bulsleiding, waar wij mee gesukkeld hebben, te voorkomen. Ook is de pro ductie zeer gestegen, ook door de mili tairen, daar is de fabriek niet op inge richt. Dan een Ammonlak-zulveraar. Van Schijndel. Ik geloof het allemaal goed, maar van deskundige zijde is mij gezegd, dat het een janboel een prulle boel is, en van de gascommissie en vooral van den Voorzitter, hoorde men hier maar steeds beweren dat alles zoo prachtig in orde was. Voorzitter. Ik zeg U juist, dat we op weg zijn om alles in orde te maken. Timmermans-Verschure. Is dit het eerste crediet voor een vaste uitbreiding of wordt er weer zoo maar losweg ge handeld. Voorzitter. Dit moeten we direct heb ben, dit moet er beslist zijn, de directeur durft zoo den wiDter niet in. Timmermans-Verschure. Wordt nu een plan gemaakt voor eene heele reorga nisatie, of is dit iets op zichzelf staands Gragtmans. Er komen twee groote machines bij en een nieuw systeem oven, dan kan later de andere ook veranderd worden. Timmermans-Verschure. Bestaat er geen vast plan om alles flink in orde te maken, geheel te modemiseeren. Gragtmans. Zeer zeker, als dit er is, is al veel verbeterd, en ook van binnen worden verschillende werken aan den bouw verricht. Houben. Zeker, verschillende zaken worden verbouwd of in orde gemaakt, die in verband staan met makkelijker en beter werken. Hiermee wordt een begin gemaakt van een definitieve reor ganisatie der fabriek. Timmermans-Verschure. Dan ben ik er sterk voor, als de fabriek goed inge richt wordt en gemoderniseerd. Iedere leek weet dat men bij de ovens en de stookplaatsen nergens door kan, dat men de poken niet uit de vuren kan trekken, dat men de ovens 's morgens openmaakt en dan weer dlchtmetselt en alle vertrekken in de buurt in beslag genomen worden, ruiten en deuren er uit genomen, omdat alles niets mag kosten', dergelijke krentachtige inrichting kan niet goed werken. Als 't een begin is van eene reorganisatie ook inwendig, dan kan ik er me zeer goed mee vereenigen. Houben Men is er ai mee begonnen, met roosters inbrengen voor versche lucht, betonnen vloer enz. Van Schijndel. Wat is nu dat meer gas voor de militairen, wat zal dat nu uitmaken en dan is dit nog maar zeer tijdelijk, neen, neen, 't is omdat van de heele inrichting niets deugt, dat is van deskundige zijde verzekerd.- Voorzitter, 't Is natuurlijk niet uitslui tend voor de militairen, dat is ook niet door mij gezegd. Maar 't is natuurlijk ook om direct te helpen, thans nu er zoo'n groot verbruik is. Van Schijndel. U moet 't dan ook zoo niet voorspiegelen, dat 't is om dit klein beetje meer gasverbruik. Deze di recteur wenscht zoo niet te werken, omdat er niets van deugt, dat is de kwestie. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Vervolg verslag a.s. Zaterdag.) vastgesteld waarbij dan tevens zal wor den bepaald, welke van de daarvoor noodige uitgaven zullen gebracht worden ten laste van een nader bii de wet in te stellen fonds, dat zal worden gesticht ten behoeve van de afslultings- en droogmakingswerken. Aan dat fonds zal gedurende de eer ste 14 jaren ten laste van de s'aatsbe- grooting een bijdrage van f 1,750,000 worden toegekend. Gerekend wordt bij het wetsontwerp op een tegemoetkoming aan de Zuider- zee-visschersbevolking wegens de haar door de afsluiting te berokkene schade. Verder wordt bepaald, dat de Kroon een commissie benoemt, (aan welke de leiding van de werken, onder de beve len der betrokken ministers geheel of ten deele kan worden opgedragen) om de regeering van advies te dienen om trent de voorbereiding en uitvoering van de werken. Met de uitvoering van de afsluitings- en droogmakingswerken zal niet worden begonnen, vóórdat zal zijn tot stand ge komen de afzonderlijke wet betreffende de maatregelen en werken in het be lang van de landsverdediging. En het jaar, waarin de uitvoering van de wer ken voor de droogmaking van een Zuid oostelijk en een Noord-oostelijk gedeel te wordt begonnen, zal nader bij de wet worden bepaald. De totale kosten van het beperkte plan, ongerekend de kosten voor de defensie, worden geraamd op 110 mlllioen, waarvan voor de afsluiting 66 millioen en voor de droogmaking 44 mlllioen. Gerekend wordt, dat de uitvoering van het beperkte plan zal kunnen geschieden in 15 jaren. De Brug over het Hollands diep De Tel. weet in deze zaak mee te deelen, dat bij het departement van Wa terstaat thans een tweetal plannen berus ten, ter beoordeeling aan de regeering ingezonden n.l. een plan om de bestaan de draaibrug te vervangen door een aar den dam voorts verbetering van de bestaande brug door haar omhoog te brengen, zoodat de schepen er onder door kunnen vareo. En naast deze ver beterde brug een nieuwe brug te bouwen voor enkel spoor. Bij dit plan zou dan vooraf en op gaand spoor ieder een enkel spoorbrug beschikbaar komen. De kosten van dit plan worden ge raamd op rtüm zes mlllloeo gulden. Het andere plan bevat verandering van de bestaande draaibrug door een aarden dam voorts verbetering van de bestaan de brug door haar omhoog te brengen zoodat de scheden er onder door kun nen varen. Naast deze verbeterde brug zou dan gemaakt worden een nieuwe brug voor dubbel spoor, óm daarna de eerst ver beterde brug, die thans enkel spoor heeft, in te richten tot een brug voor het ver keer van voetgangers, wagens enz. De kosten van dit plan worden ge raamd op ruim zeven millioen gulden. Waalwijk, 13 Sept. 1916. Droogmaking van de Zuiderzee. Zaterdag is bij de Tweede Kamer in gediend het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Het wetsontwerp omvat de uitvoering van de werken noodig in de eerste plaats tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noord-Hol- landsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wierlngen en van dat eiland naar de Friesche kust bij Piaam. In de tweede plaats de droogmaking van vier gedeelten van de afgesloten Zuiderzee, n.l. een noordwestelijk, een zuid-westelijk, een zuid-oostelijk, en een noord-oostelijk gedeelte. Voorts wordt gerekend op de werken tot voorziening in de belaogen van wa- terkeering, afwatering en scheepvaart, voor zooveel deze door de afsluiting en droogmaking geschaad worden. Voorgesteld wordt verder maatreg len te treffen en werken uit te voer* noodig tot voorziening in de belangen van de landsverdediging in verband met vorenbedoelde werken. Die maatregelen en werken voor de landsverdediging zullen echter bij afzonderlijke wet worden Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Beroemingen. Majoor G. H. C. Cramer, van het 7e R. I. wordt met 15 dezer overgeplaatst bij den staf der infanterie en toegevoegd aan den inspecteur van dat wapen te 's-Hage. Hij wordt al» commandant van het Ie bat, 7e R. I. vervangen door den tot ma joor benoemden kapitein T. Boekholt, adju dant van (je 6e infanterie-brigade. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot le luitenant bij hun tegenwoordig corps, de heeren L. C. van der Schee en N. Tibo, beiden 2e luitenant bij het 20e R. I. Ziju benoemd bij 't reserre-personeel der landmacht, tot ies. 2e luitenant bij hnn tegenwoordig corps de vaandrigs S. Mole- msn, A. P. F. der Kreek van het 9e R. I.de milicien-sergeant H. Turkstra en J. Wynia van het 9e R. 1.T. H. Breunier van het 20 R. I. Suiker. Door de bemoeiingen van onzen bur gemeester is de eerste partij regeerings- suiker nl. 1000 pond alhier aangekomen. Zij wordt gedistribueerd door de win keliers, die slechts een '/z pond tegelijk mogen verkoopen en een lijst moeten aanleggen aan wie ze het verkoopen. Binnenkort is een grootere partij toe- ezegd. Middelbare Handelsschool Tot leeraar In 't schoonschrijven aan de middelbare handelsdagscbool alhier, is benoemd de heer J. van Mierlo, hoofd der O. L. en M. U. L. O. school alhier. Teekenschool. Wij verwijzen naar achterstaande adj vertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de leeftijdsgrens voor de aanmelding als leerling der Teekenschool is gesteld op 12 jaar. Wij vernemen voorts met leedwezen dat er zich voor de teekenschool nog be trekkelijk weinig leerlingen hebben aan gegeven. Is het nu nog noodig de jongens, die weldra een vak leeren of reeds op 't vak ziin, te wijzen op 't nut van teekenen. Als dezen het niet begrijpen, dan moeten de ouders toch zoo lang zamerhand wijzer worden. Ververs, sme den, timmerlieden, in 't kort elk vakman heeft teekenen noodigook de jongens die later de vakschool bezoeken moeten de beginselen van teekenen kennen. Daarbij is onze school ingericht als misschien de beste. Prima leerkrach ten, Vfel en uitnemend leermateriaal, een prachtig leerprogramma. Men geve zich dus ten allerspoedigste op. Maandag 18 Sept. 's avonds 6 uur opening van den cursus 19161917 der Teekenschool met uitreiking der onder scheidingen van den afgeloopen cursus. Muziek. Wij ontvingen een jugezouden stuk, waarin men zijn verwondering uitspreekt dat er nooit muziek is. Wij zullen dit maar achterwege laten, omdat wij er zelf toch op wilden wijzeD. Wij achten het on- begrijpelijk dat er nooit een concert of een taptoe wordt gegeven. We weten dat er twee goede mnziekcorpsen bij de infanterie zijn, dat hebben we met Koninginneverjaardag gehoord. Het concert-geven door de veld is moeielijk omdat de leden van 't corps zoover verspreid liggen. Wij weten dat fWaalwyks Belang' inder tijd voor dit doel id in onderlinge bespreking de kiosk heeft geplaatst en na de kermis direct weer heeft laten herbouwen wij weten dat nog oolangs deze vereeniging, onder aanbieding van een klein bewijs van belang stelling, verdocht beeft de concerten of muzikale wandeling te herhaleD. Dit alle» blijkbaar zonder resultaat, wat het publiek evenals wij zeer bejimmert en onbegrijpelijk vindt, Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Met zekerheid kunnen wy mededeelen dat de algemeene jaarvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten te Waalwijk zal worden gehouden en wel op Maandag 25 September a.s. De Eendracht. Het kruisboogschuttersgezelschap >De Eendracht* alhier had Zondag weer groot succes te Eindhoven. Het behaalde op 't concours aldaar de volgende prijzen le prijs gouden medaille met 101 punten. le kampioensprijs, de heer P. Ver hoeven. 3e personeele prijs, de heer J. v. d. Hoven. Kamers. Wy durven nogmaals de aandacht vragen voor de lijst, die W. B. wil aanleggen van personen, die kamers met of zonder pension te huur hebben. De opgaven zijn nog teer luttel en men kan niet begrijpen wat een behoefte er is, vooral aan kamer» van ma tigen prijs. Tal van ambtenaren, leerlingen van vak- en normaalschool hebben nog geen goed onderdak en komen geregeld irfor- meereD. Men zal begrijpen van hoe groot belang 't is voor deze personen, zoowel al» voor de kamerverhuurder» zelf en niet minder voor de gemeente als men zich zoo spoedig mogelijk opgeeft, om zooveel mogelijk in de groote behoefte te kunnen voorzieB. Ten gerieve van 't publiek Wij zien ons nogmaals verplicht ten ge- lieve van 't publiek, vooral der wandelaars de aandacht der politie er op te vestigen, dat de trottoirs tegenwoordig gewoon als fietspad woi den gebruikt. Speciaal in de Mr. vaB Coothstraat denkt er haast niemand, vooral onder de heeren militairen, over om over den keiweg te tijden. Daar worden de trottoirs absoluut als rijwielpad gebezigd, zeer ten ongerieve van het publiek, laat staan het gevaar dat er nog aan verbonden is. En als men de vrijheid neemt op deze overtreding te wijzen, dan komt er gewoon lijk wat los Voetbalvereeniging. Naar wij uit goede bron vernemen be staat hier het voornemen om eerdaags een voetbalvereenLing op te richten in hoofd zaak uit ond-leden van W. V. en ookele nieuwe krachten. Zij zullen waarschijnlijk Zondag 24 September hun eerste wedstryr spelen tegen een sterke vereeniging uit Roosendaal. Eerlijk. Maandagavond zag R. v. d. Meerakker, beter bekend onder den naam van >de Pruis", op de Burgemeester van der Klokkenlaan een damestasch liggen, waarin zich een portemonnaie bevonc met geld, nl. 14 gulden. Aanstonds bracht de eerlijke vinder de tasch bij den in- pecteur van politie. Denzelfden avond echter kwam M. te hooren wie eigenares der tasch was en bracht haar deze terug, waarvoor hij een goede belooning kreeg. Diefstal. Der maréchaussée te Besoijen mocht het dezer dagen gelukken eenige mili tairen te snappen, die bezig waren eenige boomen te ontlasten ln den fruittuia van den heer J. v. d. H. te Besoijen. Er wordt tegenwoordig heel wat, vooral fruit, gestolen, ook vooral door jongens. Streng toezicht vooral in de buurt der fruittuin is wel gewenscht. Men ziet ze soms flink beladen er tus- schen uit trekken. Hengstenhouders in Noord-Brabant In de deze week te Zevenbergen ge- toudeo vergadering van de vereeniging >Rond van Hengstenhouders in de Prov. Noord-Brabant» zijn de statuten en de huish- reglement vastgesteld van de Onderlinge Verz. Mij. »Noord-Brabant.» Als directeur werd benoemd de heer G. Nollen, te Zevenbergen. Als com missarissen de heeren: Adr. Nelenians te Moerdijk; T. H. Koopmans, te Steeo- bergen; Joh. Schepers te Beers; J. A.v d. Schans te Drongelen en W. v. d. angenberg, te Esch. Lederprijzen. De Ned. Bond van Schoenmakerspitroonr- vereeuigingen heeft aan den miuister v.»a landbouw en aan den voorzitter van hel distribntiebuie&u voor hniden en looistoffen, onderstaand telegram gezonden De vergadering van schoenmakerspatroons, gebonden te Utrecht, lettend op de hooge prijzen van zoolleder, welke ten gevolge hebben en in steeds meerdere mate zullen hebben, dat het bedrijf der schoenreparatenn verloopt, acht het dringend noodig, dal *00 spoedig mogelijk de invoer van buitenland?ch zooileder worde toegelaten ten einde verdere irysstijging te voorkomen. BAARDWIJK. Het circus Kinsbergen heeft bij zijne verschillende uitvoeringen, groote belangstelling getrokken en dit is niet te verwonderen, daar hetgeen hier -bet publiek werd geboden dese belangstelling dubbel waard is. Het talrijke publiek wa» dan ook over elke uitvoering zear voldaan. Zoowel de paardendressuur, al» de varietié- nummers vielen zeer te prijzen en vooral mag Mejuffrouw Florence met hare werk zaamheden op 't koord met de gedresseerde duiven zeer worden geroemd. August beeft 't publiek doen schateren van 't lachten met zijne vele goede zetten. Iedereen wordt dus aangeraden die circus te bezoeken gelegen- leid is er nog, want Donderdag wordt nog eene uitvoering gegeven, die in elk opzicht zal uitmunten. HERPT. Op het jl. Zondag te Haarsteeg gehouden concours behaalde de handboog schutterij *Ons Genoegen' alhier de eerste prijs. Het bestuur van het waterschap «Herpt en het Herptsche Veld' besloot tot het amoveeren der z.g. tweede Steenenbrng over de Wetering en het bouwen van een nieuwe brug. Bij onderhandsche aanbesteding 4» liet werk opgedragen aan den bonwknndige Cleinloog te Genderen. SPRANG. Er heerscht hier sedert eenige dagen de vlekziekte onder de varkens, een drietal varkens zijn reeds aan deze ziekte bezweken. RAAMSDONK. Daartoe uitgenoodigd door verschillende ingezetenen heeft de heer Christiaan Libot verleden week »ijn circui- tent alhier opgeslagen en heeft Zondag, Maandag en Dinsdagavond zeer goed ge slaagde voorstellingen gegeveD. De drio avonden waren alle plaatsen nagenoeg uit. verkocht en steeds ging het publiek hoogst voldaan over het zeer afwisselend program ma huiswaarts. Terwyl wij een ieder gaarne raden 't circu» Libot te bezoeken, roepen wij voor ons den heer Christiaan Libot en zijn gezelschap gaarna een spoedig ^au revoir' toe. Dezer dagen had alhier de jaarlijksche locale keuring plaats van fok vee der ver eeniging tot verbetering van de Rundvee fokkerij te Raamsdonk(Dorp). Keurmeesters waren de heeren G. J. van Poppel, burge meester van Gilze, Jac. Vos te Roosendaal en E. Tonkes Struif Znivelconsnlent te Breds. Prijzen werden toegekend als volgt Rubriek I Stamboekkoeien, le prijs D. Lankhuyzen Szn, 2e J. H. Kamp, 3e P A. v. SteenoreD, 4e A. C. Timmermans, 5e P. A. v. SteenoveB, 6e J. G. Knaap, 7e E. J. Rubbens (Waspik), 8e L. J. Verschuren, 9e P. A. v. Steenoven, 10e J. G. Knaap, lie J. H. Kamp, 12e D. Lankhuyzen. Rubriek II. Fokregisterkoeien. lste prijs A. J. Lankhuyzen, 2e J. J. Kamp (Waspik), 8e D. Lankhoyzen, 4e A. C. Timmermans, 5e A. C. Timmermans. Rubriek III. Koeien zondor bekende melk- opbrengst. l»te prijs J. H. Kamp, 2e J. B. Schoen makers, 8e B. de Bont, 4e B. de Bont, ♦Rubriek IV. Schotten «onder bekende melkopbrengst. lste prijs A. J. Lankhuyzen, 2e J. Kamp, Se A. M. Zylmans, 4e J. H. Kamp, 5e A. J. Lankhuijzen. Rubriek V. Pinken afstammende va Cesar II. lste prijs B. de Bont. Rubriek VI. Vaarskalveren afstammende van Cesar II. lste prijs J. G. Knaap, 2e J. H. Kamp( 8e P. A. v. Steenoven, 4e P. A. v. Steen oven, 5e A. M. Zijlmans. Rubriek \II. Stierkalveren afstammende van Cesar II. lite prijs J. G. Knaap, 2e J. J. (Waspik), 8e P. A. v. Steenovan. ■"■VV*

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2