Tweede Blad. ABONNEERT U THANS DIT BLAD Gemeenteraadsvergaderingen, Een blik op den toestand der Langstraat in de Middeleeuwen. tn. Rechtzaken. NUMMER 77. ZONDAG 24 SEPTEBER 1916. 39e JAARGANG dat U alle plaatselijk nieuws, alle raadsvergaderingen uit de Lang straat en Omgeving, alle verkoopin- gen en vraag en aanbod biedt, vcor den landbouw en de industrie dezer streek van belang, Nu rest mij nog iets mede te deelen omtrent het ontstaan van de voornaamste ambachtsheerlijkheden in de Langstraat. De gansche streek van Geertruiden- berg tot 's Bosch, ecne lengte hebbende van 6 uren, en van de Maas tot de hooge gronden van Brabant tot Loon-op- Zand bijvoorbeeld met een breedte van ongeveer anderhalf uur, was oor spronkelijk één groot moeras en hoorde voor het grootste gedeelte aan den Graaf van Hollandhet was domeingoed. Van daar nog de naam 's-Gravenmoer moer van den GraatVooral dat gedeelte, waar nu Sprang, Vrijhoeven, Loonschen- dijk, Heistraat en Capelle liggen, moet oorspronkelijk een echte wildernis, vol diepe moerdellen en wielen geweest zijn. Wij kunnen veilig aannemen, dat alle plaatsen in de Langstraat, met uitzonde ring van Vlijmen en Geertruidenberg, welke laatstgenoemde stad reeds in 967 als Mons bekend was, tusschen 1000 en 1300 ontstaan zijn. Ook's-Hertogenbosch. Waalwijk is daarvan zeker een der oudste. Voor zoover ik het heb kunnen nagaan, bezat het reeds in 1203 eene kerk en was dus zeer waarschijnlijk lang vóór 1200 een vrij aanzienlijk vlek. De naams- beteekenis schijnt te zijn wijk of woonplaats van het water. Over dien ouden toestand valt nu natuurlijk niets zekers te zeggen. Zeker is het echter, dat de Maas (Oude Maasje) oudtijds, b.v. in de 12de es 13de eeuw, eene zeer breede rivier was, want de butten- polders van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen zijn grootendeels door aanslib bing ontstaanvoeg daarbij het feit, dat Waalwijk vóór 1421 10 minuten noordelijker heeft gelegen dan thans, dan kunnen we ons best voorstellen, dat het eenmaal aan water lag. Het was daarom ook een plaats van belang, wijl het op de grenzen van Brabant was gelegen. Het grondgebied schoot als een wigge tot over het Oude Maasje, zoodat Gansoijen, dat na 1421 kerkelijk met Waalwijk steeds één is geweest, ook tot Brabant behoorde. „Een vreemde toe stand" zal menigeen zeggen. Toch zal veler meening zich wijzigen, als men bedenkt, dat de Maas vroeger noord en zuidwaarts van Gansoijen liep, zoodat deze heerlijkheid, die vóór 1421 eene eigene parochiekerk met vele hulzen bezat, In vervlogen tijden een eiland was. Het is hier de plaats niet eenigszins breedvoerig uit te weiden over de ge schiedenis van Waalwijk genoeg zij het even aan te stippen, dat de heer lijkheid Waalwijk ln, den loop der eeuwen aan vele aanzienlijke geslachten heeft toe behoord, aan wie ik een afzonderlijk opstelletje hoop te wijden. Nog in 1388, bij de hernieuwde grensscheiding tus schen Holland en Brabant, hadden de heeren van Brederode er een slot of open huisstaande ongeveer op de plaats, waar nu het Loonsche Hoekje begint. In de „Rijmkroniek" van Melis Stoke komt de naam herhaaldelijk voor: daar heet het steeds Walwic op dat veen1. Wat Besoijen aangaat, moet ik opmer ken, dat het oudtijds Bysoeden of Bysoeyen (Byoeyen met de euphonische s) werd geschreven en naar alle waarschijnlijkheid beteekende eea plek rondom zoden of grasvelden gelegen. In het kerkelijke was het één met Waalwijk. De parochiekerk aan de haven, omstreeks 1461 gebouwd, was door beide gestichtBesoijen had V3, Waalwijk a/3 der kosten gedragen. Daarvoor zijn talrijke bewijzen voorhan den. Wat het burgerlijke betreft, hoorde het tot Holland en maakte een van de 6 zoogenaamde Zuidhollandsche dorpen uit. In een mijner vorige opstellen werd deze uitdrukking reeds door mij verklaard. Besoijen komt het eerst voor in een geschreven oirkonde van 1295, waarin de Graaf van Holland de heerlijkheid uitgeeft aan Willem van Besoijen. Dit is evenwel geen bewijs, dat het toen pas gesticht werdneen, het kon al wel 100 jaar vroeger bestaan hebben 1 De eerste uitgifte van Loon-op-Zand ge schiedde in 1269 door den hertog van Brabant aan Willem van Hoorn, en toch had die heerlijkheid reeds in 1233 een aanzienlijke kerk. Ik wil hier mede alleen doen uitkomen, dat eene plaats vóór hare eerste uitgifte onmid- delijk stond onder het gezag van den Hertog of Graaf of hoe de landsheer ook anders heeten mochtdaarna slechts mid- delijk, indirect. Bij eene oirkonde van 30 Mei 1339 werd die Bysoeyen weder uitgegeven of beleend aao Jan van Besoyen, bij welke gelegenheid ook de grenzen genoemd worden Noordwaarts Drongelen, halver wege de Maaszuidwaarts Claes Ghe- raerdszoonsambacht, dat is Sprang, het welk blijkt uit de grafelijke rekening van Jan Gilliszoon, loopende van 16 October 1330 tot 13 Julll 1331, waarin staat: „Item van Claes Geraerdszone, van sinen moer op den Spranc bi Bysoeyen", west waarts Zydewinde of Zuidewijn en Hen drik Knoppen ambachtoostwaarts Waal' wijk. Wat Sprang betreft, meen ik de vrij heid den lezer te verwijzen naar mijn opstel over dit vlek in een der vorige nummers van dit blad. Kapelle was vroeger in drie ambachts heerlijkheden verdeeldSchrevelduin Ne derveen en Sijdewinde of Zuidewijn, die alle drie onder ééne kerk ressorteer den. Sijdewindevermoedelijk wel eens vereenzelvigd met Hendrick-Knoppen ambacht, was het oostelijkste gedeelte en grensde aan Besoijen. Oorspronkelijk had Nederveen, aan de zuidzijde van de Maas liggende, slechts een kapel Gelijk hier boven reeds is medegedeeld, werd dit ambacht in 1421 verzwolgen. Naar die oorspronkelijke kapel heet thans nog dat dorp Kapelle. Den 15 Mei 1325 werd Willem van Nederveen met het ambacht Nederveen-Kapelle verlijd. Ook hoorde onder Kapelle het in de 14de eeuw ont stane gehucht Heirstraet, tegenwoordig verbasterd tot Heistraat. Vrijhoeven en Zuidewijn maakten in de Middeleeuwen één geheel uit. Zij moesten gezamenlijk zorg dragen voor het onderhoud der Hooge Vaart, die omstreeks 1421 was gegraven of her- graven en door een sluis te Mariendaal (Het Bruggeske) het overtollige water van de Loonsche gronden moest afvoe ren. De naam Vrijhoeve-Kapelle komt pas voor na 1421. In de 18de eeuw wordt er van vermeld„De Ambagts- heerlijkheid behoort aan de Ingelanden, tn dier voege'dat alle laeerfdens en In woners, hier gegoed, Mede-Keeren zij Vandaar ook de naam. De streek, waar thans de dorpen Was pik en Raamsdonk liggen, bestond in de 13de eeuw ook geheel uit venen Oudtijds werden die plaatsen vaak ge noemd Waspyck of Wasbeek en Rames- dong. In een charter van 1313 wordt gesproken van een wildert, die ghelegen es jeg hens den ambochle van Ramsdunc, tusken Tiebnans Ver Belien soens moer, ende tuysken Tryfebroec buten den dijc, düt ghemene land daer helt totter Duncga toe. Deze wildernis was het zuidelijk deel van Waspik, later Hendrick-Luyten- ambacht genoemd. 's Gravemoer en Hendtick-Luy ten- ambacht hebben hun ontstaan waarschijn lijk te danken aan den verkoop van moer, gheleghen bi Sinte Gheerdenberghe, after Ramesdong of Waspyc, op 19 Maart 1358, ten einde de kosten der belegering van Floris van Borsele op het kasteel te Heusden goed te maken. 's-Gravemoer of het moer van den Graaf strekte zich eertijds zoo ver oostelijk uit, dat in oude stukken dikwijls sprake is van Sprang in 's Gravenmoer. Baardwijk, D runen, Nieuw knik en Vlijmen lagea meer in het oostelijk deel der Langstraat. Drunen en Nleuwkuik lagen in Brabant, terwijl Baardwijk en Vlijmen tot het land van Heusden be hoorden en dus in Holland waren gele gen. Behalve dat Nleuwkuik in Brabant lag, was het nog leenroerig aan den bisschop van Luik, zoodat deze aldaar tweeërlei gezag uitoefende het kerkelijk eu wereldlijk gezag. Van omstreeks 1400 tot 1676 bezat Nieuwkulk slechts eene kapel, behoorende onder de parochiekerk van Drunen. In 1676 kreeg het eene eigene parochiekerk en werd het dus geheel van D unen afgescheiden, met welke gemeente het in zeer ouden tijd ook burgerlijk één geheel heeft uitge maakt. Deze laatstgenoemde plaats, vroe ger veelal Druenen of Druynen en vóór 1233 Unen geheeten, hoorde al vroeg aan de adelliike familie van Haestrecht, die in de 14de en 15de eeuw znlk een voorname rol heeft gespeeld op het slot van Loon-op-Zand. De Heeren van Drunen en Loon-op-Zand waren tot 1600 zeer nauw met elkaar verwant en ook vermaagschapt aan de graven van Nassaui Maria van Renesse, van 1600 tot 1622 vrouwe van Loon, moest overgroot vader zeggen tegen Graaf Hendrik van Nassau, die de oom was van Prins Wil lem van Oranje. Een der laatste Haes- trechts, die heeren van Drunen waren, was Godefridus van Haestrecht, gehuwd met eene jonkvrouw- van Malsen, die eene tante was Grofrendonckden be kenden verdediger vin 's Bosch tegen Frederlk Hendrik. Betreffende deze aloude adellijke-jeslachten {Haes trecht, van Malsen en Grobbendonck) is het Loonsche archief bijzonder rijk aan prachtige documenten en eigenhandig geschreven brieven. Baardwijk, dat al hiel vroeg vóór 1300 tot het land van Heusden be hoorde en zich ook, vat de rechtspraak aangaat, daarnaar motst regelen, werd 29 Februari 1408 doo: graaf Willem II uitgegeven aan Dirk ran der Mer- w e d e, den aartsvijand van P a u w e l s van Haestrecht en diens zonen, heeren van Loon. Deze vijandschap vond haar oorsprong |n het bepalen der juiste grens tusschen Baardwijk en Loon- op-Zand en liep vaak zoo hoog, dat op de Loonsche heide, tusschen onderzaten van Dirk en Pauwelsjaar op jaar bloe dige vechtpartijen gehouden werden en menigmaal doodslag werd bedreven. Een gevolg daarvan was het door Pauwels van Haestrecht oprichten eener op de plaats, waar het grondgebied van Waalwijk, Baardwijk en Loon in één punt uitkwam. Vandaar de naam Galge wiel. Die galg, welke natuurlijk in den loop der eeuwen dikwijls zal zijn ver nieuwd en misschien ook vele jaren geen dienst zal hebben gedaan, stond nog tot aan hei begin der igde eeuw bekend als het g. rechtsplaalsje van Waalwijk Een der oudste, zoo niet de oudsle gemeente in de Langstraat was Vlijmen, in oude stukken steeds Vlimen genoemd. Even vóór het jaar 1000, n.l. in 972, komt de naam Vlimen het eerst voor. Deze plaats werd gesticht door Rob bert II. Heer van Heusden, kwam io 1333 aan den hertog van Gelder, daarna aan Brabant, tot zij eindelijk, den 27 September 1356, voor goed bij Holland werd getrokken. Ten slotte moet Ik nog melding maken van een zeer gewichtig werk, dat wel niet rechtstreeks de Langstraat aangaat maar zijdelings, vooral wat den water staatkundigen toestand in de Middel eeuwen betreft, van veel invloed op deze streken was ik bedoel het door Pau wels van Haestrecht graven van de Oude Vaart, van 's Gravemoer naar 's Bosch, gewoonlijk turfvaart genoemd. Het charter, waarbij J o h a n n a, her togin van Brabant, aan Pauwelsvan Haestrecht denoude vergunning verleent tot het graven van gemelde vaart, Is van 13 December 1396. Gelijk de naam voldoende uitwijst, moest zij dienen tot het vervoeren van turf uit de moeren van LoonopZand, Sprang, 's Gravemoer, Do-a-*— D— de Dieze en verder naar de Maas. Het hoogste getal turfpleyten, die in één jaar van Loo-op-Zand naar Den Bosch voeren, bedroeg het zeldzaam hooge cijfer van ijooo. Elke plaats, aan de vaart liggende, had behoorlijk haar eigen vaart- en spui- meesters, want er bovonden zich ver scheidene sluizen in. Door uitwaterings sluizen stond zij in verbinding met de Sprangsche Sloot, die vroeger tot aan den Sprangschen toren doorliep, met de Hooge Vaart, met de Rechtvaartmet do Wil lem-van- Gents vaart, terwijl zij vrij af liep in de Donge. Van deze vaart, die van 1396 tot omstreeks 1596, dus twse eeu wen bestaan heeft, is thans nog hier en daar een spoor over. Vooral door de troebelen van den 80-jarigen oorlog verzandde en verdween zij bijna geheel. Besoijen. J. VAN DER HAMMEN NlCZ. Aanteekeningen. 1. Mijne kerkelijke geschiedenis van Waalwijk verscheen vroeger in >Taxan- drla.« 2. In eene >Memorle«, gericht tot den abt van Tongerlo en dagteekenonde van 1500, komt o.m. het volgende voor >Inden iersten schijit waarachtlch te »weesen, hoe dat in tyden van her togen Henrlch van Brabant zaliger het »jus patronatus van den kereken van W*el vijck, Loon ende Unen anno XIIc >XXXIII gegeven is geweest den pre- >laten von Tongerloe, om dye voorseyde >kercken te presenteeien, gelijck alst blijekt, dat zy altois gedaan hebben >gehadt den voorscreven kereken van »Waalwijck ende Unen, dattmen Druenen he et >n u HEUSDIN. Openbare vergaderhg van den raad dezer gemeente op Ma.ndag 18 Septem ber des avonds ten 7'2 uur. Voorzitter. Edelacbtl. Heer Honcoop. Ongeveer kwart voo 8 uur opent de Voorzitter de vergaderag afwezig is de heer De Jong. De notulen der voige vergadering worden na voorlezing «veranderd goed gekeurd en vastgestelc AAN DE ORDE 1. Ingekomen Stuken. Een schrijven van rsd. Staten naar aanleiding van art. 18 der gemeente wet. Wordt voor kennisgeing aangenomen. 3. Voorlooplge vastselling gemeente rekening 1917. Veerman. Namens de Commissie van onderzoek breng lk rapport uit. De com missie heeft de rekening zeer nauwkeurig nagezien, en bij iedere post stilgestaan. Een paar gevallen waren ons niet duide lijk doch de secretaris was zoo bereid willig ons in te lichten en nu heeft de commissie goen enkele bedenking en brengt hulde voor de keurig uitgevoerde administratie. Echter is het ons opgevallen dat het saldo maar f 859,38'/, meet is en in 1913 was het saldo nog f2110.22'/, zoodat we f 1250,84 zijn teruggegaan. De Commissie stelt voor de rekening vast te stellen zooals die door Burg. en Weth. is aangeboden in ontvangst op t 23225,99 en in uitgaaf op f 22336,66 Voorzitter. Het saldo zal nog wel min der worden. Wordt vastgesteld. 3. Voorstel B. en W. wijziging ver ordering lager onderwijs Voorzitter. In plaats van de redactie van de artikelen 7 en 8 willen wij eene andere redactie stellen. Er staat nu dat verlof wordt verleend en behoud van salaris voor een jaar. Dit wil men ver anderd zien in 6 weken. Mol. In deze abnormale omstandig heden kan lk mij heel goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. Veerman. Het is toch de bedoeling dat de benoeming van plaatsvervangers aan het gemeente bestuur blijft. Voorzitter. Ja. Aldus wordt besloten. 4. Verzoek eervol ontslag Mej. Top onderwijzeres M. U. L. O. School. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het ontslag eervol te verleenen met ingang van 15 November. Dat is geheel volgens de voorschriften. Wordt besloten het ontslag nervol te verleenen. Voorzitter. Nu zullen wij een oproe ping doen voor een onderwijzeres of een onderwijzer met akte Fransch en het bezit van akte Duitsch zal tot aan beveling strekken. Vos. Het hoofd der school heeft geen akte Duitsch, zou het nu niet beter zijn om de zaak om te keeren en akte Duitsch verplichtend te stellen en akte Fransch tot aanbeveling te laten strekken. Wij zijn dan altijd gered. Voorzitter. Dat weet ik niet, want het hoofd heeft binnen het jaar toch de akte Duitsch. Vos. Het is niet zeker dat hij het haalt, dat kan best eeos tegenvallen, daarom zou ik ditmaal de rollen maar eens keeren. Veerman. Ds meeste onderwijzers stu- deeren eerst voor akte Fransch en dan iftkvs Duiiach hei zal dus uiet ge makkelijk gaan denk ik om de rollen ditmaal eens te keeren. Van Everdingen. In den vierde klasse wordt eerst Dultsche les gegeven en dan kan het hoofd toch wel onderricht geven ln het Duitsch. Vos. Als dat kon, dan is mijn bezwaar vervallen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Voorzitter. Nu heb ik nog een voor stel. Gedurende de vacature heeft mevrouw Ruysch de school op zeer ver dienstelijke wijze waargenomen. Wel is waar heeft ze halve dagen haar krachten kunnen geven doch lnplaats van 2 uur heeft ze al dien tijd 's morgens 3 uur les gegeven- Nu krijgt ze maar voor halve dagen uitgekeerd daarom stellen we voor haar f 50 gratificatie te ver leenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6. Crediet beschikbaarstelling van levensmiddelen. Voorzitter. Dit is het groote punt van hedenavond. Wij stellen voor f 2000 daarvoor te leenen en f 1000 voor aan koop van een paard en de reparatie spuit. Misschien hebben wij 't geld noodig misschien niet en misschien ook wel meer. Wij kunnen het zelf inkoopen ofwel wij kunnen het van de Staat be trekken. Koopeo wij zelf en onder den prijs dan moeten wij van de winst ®/is aan de Regeering afstaan en '/is blijft voor de gemeente. Het komt ons echter voor dat het beter is bij de Regeering te blijven, dan zullen wij regelmatiger de goederen kunnen ontvangen. 1914 beeft ons echter geleerd, dat wij niet veel noodig hebben. Toen hebben wij aardappelen, rijst enz. gekocht en we konden het niet eens kwijt en hebben het weer ergens anders moeten zien te verkoopen, wat gelukkig zonder verlies is geschiedt. Veerman. Zou er geen gebrek aan aardappelen komen. Voorzitter. Wel neen. Voor groote gemeenten is het wat anders, daar heb je geheel andere toestanden, doch voor i plattelandsgemeenten is dat bezwaar niet zoo groot. Ze hebben hier op het oogenbllk allemaal veel meer geld dan voor den oorlog. Wij hebben hier alles, aardappelen, groenten, alles, want Heus den is Van Andel. Een stad. Voorzitter. Een plattelandsgemeente. Over het woord stad, die wijdsche naam, daar zullen we het ons maar niet lastig over maken. Van Andel. Wij telen hier allemaal geen aardappelen. Voorzitter. Het is hier een plattelands gemeente. Wij hebben hier aardappel boeren, groenteboeren en melkboeren, de landbouw wordt hier tamelijk veel uitgeoefend en de toestand Is hier zeer gunstig. Wij hebbeD bovendien goedkoop brood, spek vlsch en suiker, waarvau ik weer 1000 pond krijg, wat wil men meer. Veerman. Ik vrees dat er geen aard appelen, voorarl in den nawinter, meer te krijgen zullen zijn. Voorzitter. Je kan ze krijgen aan alle prijzen naargelang de kwaliteit, die je wenscht. Van Andel. Hier kosten ze toch f 5. Voorzitter. Je zal ze nog wel duurder hebben. Vroeger, voor den oorlog heeft men ook dergelijke prijzen moeten betalen. Van Andel. De wet geeft de menschen er het recht op. Voorzitter. Dat is de Minister zijn bedoeling nlat. Veerman. De werkman kan geen win tervoorraad opdoen. Als hij 10 of 12 gulden heeft, blijft er weinig over om winterprovisie op te doen, zij koopen 1 of 2 kop aardappelen tegelijk. Voorzitter. Op het oogenblik is het zoover gekomen, dat de Staat overal voor zorg draagt en dat laat men nu goed doen. U, mijnheer Veerman, hebt toch ook al grijze haren en kan toch zeggen al heel wat te hebben gezien. Kijkt nu eens terug naar 1914 en 15, toen is nog niet zooveel gedaan als nu. Neen, voor groote plaatsen is het noodig, niet voor plattelandsgemeenten. Mijn eigen knecht die kart zijn eigen aard appelen en kolen wel opdoen. Waarom kan dat een ander dan niet. Veerman. Wanneer men 4 of 5 kin deren heeft, blijft er anders heel weinig over. Van Andel. Groote steden hebben meer voor dan plattelandsgemeenten, die hebben van alles kunnen profiteeren, ook van groenten en die heb je hier toch gedurende den geheelen zomer heel dnur moeten betalen. Hier is alleen brood, visch en spek, anders niet. U moet niet vergeten dat ze het recht er op hebben en dat de burgemeester er zorg voor moet dragen. Voorzitter. Dat is 't gemeentebestuur die er voor moet zorg dragen, dus B. W. Er moet bij de uitoefenlag van de wet eenlge billijkheid ln acht worden genomen, die wet moet eerlijk worden toegepast en daarbij moet men zoo zuinig mogelijk zijn, dat is de geest van de wet. Ik ben er voor te laten komen booaen, erwten en rijst. Van Andel. Dan zou lk ze nog maar een beetje aatdappéTen geven ook. Voorzitter. In Amsterdam is dat noodig, maar niet in Heusden. Hier zijn de aardappelen altijd duurder, dat komt omdat ze zoo'n goeden naam hebben. In het benedenland zijn ze veel goed- kooper. Je kan wel duizend mud hebben voor f 5,en nog wel minder. Maar wat zal worden aangekocht, behoort tot het Dag. Bestuur. We kunnen deze zaak dus als afgedaan beschouwen. Wordt besloten f 5000 te leenen. 7. Wijziging politie-verordening. Voorzitter. Tegen de door den heer Vos voorgestelde wijziging van ruimen heeft de Gezondheidscommissie geen bezwaar. Van April tot September mag van 123 worden gereden en van October tot April van 12 tot 5 uur. Voorzitter. Ik heb plan een verorde ning te maken op de aansluiting aan dn riolen en de aangeslotenen f 1 te laten betalen. Ik wil dit de huiseigenaars laten betalen, niet de huurders, omdat het voor kan komen dat een huis 'ledig staat en dan zou men niet kunnen aan slaan. Het doet me een genoegen dat de heeren het er allen mede eens zijn. Ik zal zorg dragen dat het nog voor den winter klaar is. Hierna wordt de vergadering gesloten. Jantje Sogers. Gister morgen deed het Gerechtshof te 's Bosch ln hooger beroep uitspraak in de zaak tegen Johannes Bogers, oud 31 jaar, harmonlkispeler te Breda, be schuldigd van den bekenden diefstalen geweldpleging door verstikking, gepleegd op Ma. C. Agtmaal, op 9 April 1916 te Roosendaal. Het Hof vernietigde om formeele gronden het vonnis van de Rechtbank te Breda, en verklaarde den beklaagde schuldig aan diefstal met geweldpleging om daardoor den diefstal gemakkelijk te maken, gepleegd door meer dan een persoon. Voor wat de straf betrof, bevestigde het Hof het vonnis van den eersten rechter en veroordeelde den beklaagd» tot 12 jaar gevangenisstraf. Beklaagde riep uit onschuldig te zjjn en onschuldig te zijn veroordeeld. Tijdens het wegvoeren uit de recht zaal naar de cel ln het palels van jus- title, werd beklaagde zóó woest dat vijf personen noodig waren hem ln bedwang te houden. De Echo vu het Zeiden. OP

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5