DE OORLOG. ABONNEERT II THANS DIT BLAD dan 1916 M. Boom. Dat geloof ik ook wel, maar waar ik even op wil wijzen is, dat men daar in het vervolg niet meer zal kunnen verpachten. Voorzitter. De eerste twee jaren toch nog wel. M. Boom. Dat ion ik niet doen. Het zijn meestal kinderen die de koelen hoeden en dan weet men wel hoe dat gaat. Alle dagen boomen kapot. De Vaan. Ik geloof ook wel dat het voor de landerijen niet direct goed is. Voorzitter. Als dat zoo is dan kan men daar toch niet altijd naar kijken, want keert de rollen eens om. Zou een boer dan er niet toe overgaan. Na nog eenige bespreking wordt be sloten voor proef met een rij te beginnen 3. Voorstel van B. en W. tot intrek king van het raadsbesluit tot verkoop van een stukje Hoogen Maasdijk aan den Buitenpolder van Vlijmen c.a Aangezien door defl Büitenpolder daar niet zal worden gebouwd, wordt verzocht van het besluit te worden ontheven. Op voorstel van B. ?n W. wordt daartoe besloten. 4. Verzoek van G. H. van Bokhoven om onderhandschen a%nkoop of huur van een stukje Hoogen Maasdijk met voorstel van B. en W. Voorzitter Dit verzoek is een uitvloei sel van het besluit genomen in de vorige vergadering om aan het polderbestuur een stukje dijk te verkoopen. B. en W stellen voor afwijzend te beschikken daar het niet wenschelijk is de dijk te verkavelen, doch wel te verkoopen als het is om een huls daarop te bouwen Aldus wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot goed keuring der laagspanningsinstallatie voor schriften der N. V. Prov. Electric Maat schappij. Wordt besloten tot goedkeuring 6. Voorstel van B. en W. tot vast stelling èener verordeoiog tot sluiting der heibergen bij demobilisatie. Aldus wordt besloten en de wensch uitgesproken dat défce dag maar spoe dig mag aanbrekeD. 7. Voorstel van B. e:t W. tot ont ginning van de perceelen van Blok IV in het Ven. De Voorzitter wijst er op dat deze perceelen juist tusschen de andere zijn gelegen en het derhalve zeer wenschelijk is dat ook deze worden ontgonnen Op de begrootiDg voor 1917 moet een post van f3000 en op die van een van f 600 vorden gebracht. Een geld- leeuing behoeft daarvoor niet te worden aan gegaan wijl de landerijen meer hebben op gebracht als is begroot. Die f 600 moet na op de begrooting komen omdat het land moet worden beploegd. Na i« deze post wel zeer roim genomen en is het niet ge zegd dat men het uoodig heeft, doch alles is dunr. B en W. hebben de bewerking op f 100 per H.A. gesteld. Het Dag. Bestuur zou misschien niet zoo spoedig tot dit voorstel zyn overgegaan indien hst percesl niet juist zoo daar tusschen in was gelegen. De heer Mommersteeg is van meening dat de pereselen te l»ag zijn gelegen om te verbouwen. De Voorzitter zegt dat dit met vier het Da heer Boom vraagt of B. en W. wel aan de abnormaal hooge kunstmeststoffen hebben gedacht. De Voorzitter zegt dat alles op nsjaars- leveting is besteld en hy gegronde hoop heeft dat het snper al spoedig zal zijn te verwachten. De heer Boom zegt vernomen te hebben dat er maar 40super zal worden gege ven en er, op voorjaarslevering waarschijn lijk wel niet zal, gerekend behoeven te worden. De Voorzitter zegt met een en ander rekening te hebben gehouden en meer kunst mest heeft opgegeven sl< voor die percee len noodig is. Verder merkt hij op dat de kunstmest dunr is doch dat rekening ge- houden moet worden dat de opbrengst ook heel wat hooger is dan in normale tijden. De heer Boom ontraadt om te ontginnen els men niet over kunstmest zal kannen beschikken. De heet de Vaan merkt op dat de op brengst dit jaar nog bevredigend is geweest in aanmerking genomen de kleine hoeveel heid kuustmest waarover men heeft te be schikken gehad. Da heer Mommersteeg geeft in overwe ging maar 10 perceelen te ontginnen, dan heeft men kunstmest genoeg en de vier overige perceelen zijn toch te laag. De Voorzitter kan zich hiermede goed vereenigen en merkt op dat op die 4 percelen uitstekend strooisel wast. De heer Boom vraagt of ook de 80 H.A. die dit jaar beploegd zijn, niet bemest zullen worden, waarop de Voorzitter ont kennend antwoord, aangezien geen voldoende hoeveelheid bnlpmest is te verkrijgen. De heer Boom merkt op dst er nog andere hulpmoitstoffen zijn waarvan vol doende voorraad is en waarvan' de prysen ook niet te hoog zyn. De Voorzitter zegt dat kalkmergel goed werkt en zooals hij heeft hooren beweren, ook op grasland, en dat deze is te krygen aan f50 per 10.000 Kg. franco station Vlymen. Eenige leden merken op dat de vrachten en hét bewerken jaist alles veel danrder maken. Na eenige discussie werd besloten de beslifsing hieromtfent tot een volgende vergadering aan te honden. Intneschen zal de Voorzitter nader informeeren naar ver schillende m88tsoorten enz. Tevens wérd besloten 10 H.A. grond te ontginnen. 8. Voorstel van B. en W. tot aan sluiting der secretarie aan het Rijkstele foonnet. De Voorzitter zegt, dat de secretarie niet meer een gemeentelijk bureau lijkt, maar een kruidenierswinkel. Met het oog op de Distributie wet is het noodzakelijk geworden om aan te sluiten wijl men nü den geheelen dag moet loopen Bovendien zijn de meeste secretarlen reeds aangesloten omdat het ook In politiezaken van groot nut is. Velen staan verwonderd dat Vlijmen, zoo'n rijke gemeente, nog niet is aangesloten. Het kost f 25,— per jaar en er moet voor 5 jaar gecontracteerd worden De heer Mommersteeg wenscht het maar voor tijdelijk te doen daar het leder jaar alweer f 25 kost en het postkantoor met spreekcel toch naast de deur is. De Voorzitter merkt op dat men daar dikwijls een uur op aansluiting kan wachten. Wel is waar is de directeur het kantoor zeer behulpzaam en van nee Kantoor zeer laat ons roepen, maar dat geeft ook veel last en oponthoud.. Hierna wordt besloten de secretarie aan te sluiten. 9. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelllng van goedkoope levensmid delen overeenkomstig dlstributlewet 1916. De Voorzitter leest het bekende schrijven van den minister voor en zegt na afloop daarvan dat B. en W. voor stellen tarwemeel, bruine boonen, groene erwten, rijst, suiker, varkensvleescb, zeevisch en margarine beschikbaar te stellen, wijl de overige artikelen steeds in voldoende mate aanwezig zijn.' Zeep is ook wel een artikel dat veel gebruikt wordt doch de werkman verdient tegen woordig ook heel veel meer. De bedoe ling is deze artikelen verkrijgbaar te stellen voor ingezetenen boven de 2 jaar. De Voorzitter zegt te hebben geraamd dat het brood f 3200 zal kosten. Voorts heeft hij gerekend op een verbruik van 750 KG. bruine boonen, groene erwten, rijst, 1000 KG. suiker en 400 KG. mar garine wat dan samen de gemeente een f 2000 zal posten voor 1917- Op de loopende begrooting een post te brengen van f 5000. Deze kan gedekt worden door een posj op de begrooting te brengen van opbrengst landerijen, zoo dat daarvoor geen leeoing behoeft ge sloten te worden. Nu komen nog kosten van adminis tratie en conti óle. B. en W. hadden een oogenbllkje eraan gedacht een gemeen- schappelijken winkel te openen, doch de Minister is daar niet voor en ook wij achten het beter de winkeliers niet nit te schakelen. Daarom stellen B. en W. voor, het bonnenstelsel in te voeren. De hoofdadministratie zal hij zelf voeren en dan zullen hem bijstaan de 3 veldwachters en de ambtenaar ter secretarie alsmede de volontair ter secre tarie. Deze laatsten een gratificatie te verleenen van f 150 en f 100. Voor varkensvleescb worden geen bons verstrekt en ook niet voer tarwe brood daar het laatste door middel van kaarten gaat. De zeevisch Wordt ver kocht onder het raadhuis. Voor alle overige artikelen worden bons verstrekt In verschillende kleuren, welke wij ons voor stellen te laten betalen. Gegeven zullen worden van boonen,' erwten, rijst, suiker en margarine bons voor een KG. p. week voor elk lid van het gezin boven de 2 jair. De heer Van Heesbeen is bevreesd dat de winkeliers dan niet* meer bulten de gemeente zal kunnen verkoopen, waarop de Voorzitter dit beaamt. De heer Wagenberg merkt op dat er een pakhuis zal moeten zijn. ©e Voorzitter zegt dat daarin reeds> voorzien is. Dat komt onder het ge meentehuls in het brandspuithuls, terwijl de spuit naar het koetshuis van het post kantoor gaat. De heer Wagenberg Zou ook de groene zeep nog wenschen opgenomen te zien. Daartoe wordt besloten. 10. Wijziging begrooting 1916. Conform het voorstel van B. en W wordt besloten. lik Aanbieding gemeentebegrooting en goedkeuring begrooting armbestuur voor 1917. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven op f39132,32. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur sluit op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f2851,05 12. Voorloopige vaststelling rekening over 1915. De rekening sluit op een bedrag aan ontvangsten van f47711.99, uitgaven op f 45777,53, zoodat er een batig slot is van f 1934,46. De Voorzitter deelt mede dat van veldwachter Muskens een adres is inge komen, verzoekend om verhooging van jaarwedde, alsmede verhooging vergoe ding van huishuur. B. en W. stellen voor niet op het ver zoek om hooger salaris in te gaan, doch wel de vergoeding van huishuur van f80 op f100 te brengen. Daartoe wordt besloten. De heer Wagenberg vraagt of met de werkzaamheden van de electrlsche geleiding nog niet wordt begonnen. De Voorzitter zegt dat alles verbazend in prijs is gestegen en aangezien de Prov. zelf toch ook nog niet klaar komt, heb ben wij het beter geacht nog maar te wachten. Blijven wij in deze streek vrij van oorlog, dan hopen wij een volgend aar er toe over te laten gaan. De heer Wagqnberg wijst er voorts op dat er tegenwoordig een Egyptische duisternis 's avonds op straat heerscht. Hij geeft in overweging voortaan de lantaarns te laten aansteken. De Voorzitter zegt toe daarover te sprektD. De heer Boom vraagt om verbetering van den Rupweg. De Voorzitter zegt dat daarmede zal worden begonnen. De heer Mommersteeg wijst er op dat de fietspad daar veel te smal Is. De Voorzitter merkt op dat de vol gende week borden worden aangebracht waarop staat vermeld dat het verboden is die weg te berijden met karren of paarden. De heer Mommersteeg geeft voorts in overweging een schutskool te laten maken. De Voorzitter zegt zulks toe, daar dit met een heele kleine kosten kan in orde slagen hoe |n deze het best was te handelen. De vergadering bleek echter meer belegd te zijn om tegen de wet te ageeren. Dit nu is goed, doch aan gezien de wet er is en moet uitgevoerd worden dienen maatregelen genomen te worden om ze zoo goed mogelijk uit te voeren. Zorg gedragen moet worden dat steeds voldoende aangegeven levensmid delen In voorraad zijn en met zorg worden gedistribueerd. De gemeente moet '/io 1° de kosten bijdragen waarom het wensche lijk is dat niets buiten de gemeente mag komen. Dit gaat echter ook weer bezwaar lijk omdat winkeliers als Schelle, van den Broek en vele slagers, in hun bedrijf wor den benadeeld, daar deze vele buiten- klanten bezitten. Wenschelijk komt het den Voorzitter daarom voor dat eerst met alle burgemeesters uit de omgeving wordt vergaderd over te nemen maatregelen. Besproken kan worden dat een inwoner van Dussen mag leveren aan een van Andel. Later geeft de gemeente Andel aan Dussen de bijbetaalde kosten terug Dat kan goed door een bonneostelsel in te voeren. Wordt daartoe niet over- mlsschien nog méér Zuidelijk daarvan, in de rlchiing van Combles, gevorderd. De Franschen van hun kant zijn reeds tot den Zuidelijken zoom van Fregicourt, dat Oostelijk van Combles gelegen is, doorgedrongen. De ijzeren ring om de veste is dus op ten hoogste twee kilo meter na gesloten. En men zal begrij pen, rekening vooral houdend met het overvloedige geschut, waarover de ge allieerden kunnen beschikken, dat zulk een opening geen gelegenheid meer biedt om de troepen, die in Combles standhouden, voldoende van munitie en levensmiddelen te voorzien, zoodat die troepen dus als afgesneden te beschou wen vallen. Mogelijk zullen de Duitschers nog po gen om met een uiterste krachtinspan ning den ijzeren ring open te breken en tijdelijk zich misschien wat lucht te ver schaffen, maar het in eigen communiqué erkende échec, waartoe een vroegere breed opgezette tegenaanvalleidde, stemt ten opzichte van het succes ervan scep tisch i Niet alleen echter in deze verdere be- gemaakt worden. Hierna woidt de vergadering gesloten. gegaan, dan worden die menschen in hun dreiging van Combles bestaat het resui- bedrijf geheel vernietigd als 't ware. taat door de geallieerden met hun nieu- Maandag zal te Woudrichem eene bijeen- We ofiensief beha .ld. komst plaats hebben en ik zal trachten De Eogelschen melden een terreinwinst het dan daarheen te leiden. Op de ver- over een diepte van een mijl tusschen gadering te 's Bosch gehouden werd ge- Martinpuich en Combles. Behalve Morval schat dat de kosten- per hoofd op 4 viel daardoor ook het dorp Lesboeufs. a 5 gulden zou komen wat voor van waaruit de Duitschers in de laatste deze gemeente beteekent dat het f 17000 dagen nog verschillende tegenaanvallen zou kosten. Voor zeer vele gemeenten ondernomen hadden, In hun handen. Zij raad Sept. DUSSEN. Openbare vergadering van den dezer gemeente op Zaterdag 23 des namiddags ten 4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer 4.15 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Van Honsewijk en v. Beurden De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening dienst 1915.» De ontvangsten hebben bedragen f 34289,30'/a, de uitgaven f 34214- 82'/a zoodat er een batig slot is van f 74,98. De rekening is door de Commissie onderzocht en in orde bevonden. 2. Rekening en begrooting Burgerlijk Armbestuur. De rekening sluit op een bedrag aan ontvangsten van f 891,93l/a, uitgaven op f808,83 zoodat er een goed slot is van f 83.10'/»- De begrooting werd vast gesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 611,93'/a» 3. Verkoop gtmeente-eigendom De Voorzitter deelt mede dat hierover in de vorige Vergadering reeds terloops is gesproken. Het is een goed terrein wat voor den bouw van een school is aangekocht en wat wij nu door de ge wijzigde omstandigheden daarvoor niet mee' noodig hebben. De heeren Slmonis en Van Dijk, achter welks woningen het perceel is gelegen wenschen het te koopeo. De heer Van Dijk wenscht het Z. O. deel te koopen met uitzondering van de daarop staande boomen voor f400. Hij neemt dan de verplichting op zich alles behoorlijk af te heinen. Voor de boomen geeft bij nog f75. De heer .Simonis wenscht het N. O. deel te koopen eveneens voor f400 terwijl hij voor de boomen f 75 geeft. De Voorzitter zegt dat volgens globale schatting de boomen f 200 waard zijn. Het terrein heeft tot heden ruim •-5 opgebracht en daarom acht hij het niet is dit zeer ernstig. Voor ons ook wel maar toch niet in die mate omdat hier veel geld wordt verdiend en men dus ook best wat in de belasting kan betalen, want werklieden die vroeger 7 k 8 gulden verdienden, verdienen nu allemaal f 17 per week. bedreigen nu weer de dorpen Faucourt en Gveudécourt, De Franschen hebben, behalve het toebuigen van een front ten Oosten van Combles tot den Zuidelijken rand van Fregicourt, zich meester gemaakt van Rancourt. Verder hebben zij hun stel- De Voorzitter stelt voor, voor dit jaar I Hogen, die tusschen Combles en Bouch- de begrooting avesnes zich reeds Oostelijk van den Béthune-weg (den weg tusschen Peronne en Bapaume) uitstrekten, op enkele pun ten tot op een kilometer van dien weg vooruitgeschoven. Een heuvel ten N.-O. van Bouchavesnes werd genomen en heuvel 130, die Westelijk van die plaats verheft, werd bereikt. in 't belang van de gemeente het voor 800 te verkoopen. Burg. en Weth. stellen voor niet op het verzoek in te gaan als zijnde het gedane bod veel te aag. Van Krimpen. Simonis zegt in zijn schrijven de sloot te willen onderhouden. De Voorzitter merkt op dat dit eigen- selang is wijl ze dan niet zoover meer oehoeven te loopen om water te schep pen. Bovendien weten wij nu nog niet eens in hoeverre men daar de bevoegd heid toe heeft. De Voorzitter zegt verder van meening te zijn dat tegenover het nageslacht ook niet tot verkoop mag worden overgegaan wijl het grootste deel van het bedrag aan gewone middelen zou worden uitgegeven Beter acht hij het 't land te bepooten met boomen. De heer Leemans is ook van gevoelen het land niet te verkoopen en het met fruitboomen te bepooten. De Voorzitter meent het bepooten met fruitboomen te moeten ontraden wijl het te dicht bij een school is gelegen. Ook wij allen, zegt de Voorzitter, zijn jong geweest en dan weten we wel hoe het gaat, want altijd toezicht op laten houden is ook onmogelijk. De heer van de Koppel meent dat de grond voor fruitboomen bovendien niet geschikt is. Hij acht het wenschelijk canadaboomen te pooten Besloten wordt hierna het land niet te verkoopen en te bepooten met boomen. 4. Dlstributlewet 1916. De Voorzitter merkt op dat dit alle een post van f 1400 op te brengen en om de tijdelijke leening af te lossen en dan een leening aan te gaan van f 5000. In de volgende vergadering kan dan een geheele groote leening worden aan gegaan, mede ook voor het bouwen van een school. Daartoe wordt besloten. Tevens deelt de Voorzitter nog mede, dat hij zich voorstelt in een volgende vergadering een Commissie van bijstand te laten benoemen. Deze Commissie kan dan de werkzaamheden verrichten aangezien die door het Secretarleperso- neel, welke het zeer volhandig hebben, niet meer kan worden verricht. 5. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. een schrijven van de Commissaris der Koningin, houdende het verzoek eene verordening te willen vaststellen waai bij bepaald wordt dat bij demobilisatie de café's en bierbuizen moeten zijn gesloten Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten en de Voorzitter spréékt den wensch uit komen. Verder stelt de Voorzitter voor aan de districtsarbeidsbeurs te 's Bosch eene jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 8.79'/a, waatoe met algemeene stemmen wordt besloten. Nog deelt de Voorzitter mede, dat eenige personen gebruik wenschen te maken van het recht om hun reclames te laten, onderzoeken door eene com missie, waarvoor worden benoemd de heeren Van den Koppel, v. d. Steen en A. Honsewijk. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 6. Reclames Hoofd. Omslag. Ten Zuiden van Bouchavesnes, waar zich het front naar het Westen tegen- boog, Westelijk van den Béthjj#e-weg, werden verschillende stellingen genomen zoodat de Franschen hier waarschijnlijk wel genaderd zijn tot het kleine rivier tje, la Tortille, dat Westelijk van den Mont St. Queatln een hinderpaal voor den Franschen opmarsch biedt. Na de succesvolle aanvallen op den Noordelijken Somme oever zullen mo gelijk in de eerstvolgende dagen weer aanvallen der Franschen ten Zuiden van de Somme volgen. Zoo zetten de geal lieerden dan hun groot offensief met sys tematische geleidelijkheid door, totdat uaar zij verwachten, psychologisch dat deze dag spoedig mag oogenblik gekomen zijn zal, dat een be langrijk deel van het 'front te wankelen begint en te wijken Van de overige oorlogsterreinen tee kent zich het geweld van den strijd, die er op verschillende punten woedt, niet af in veranderingen van eenige betee- kenls. In de Dobroedsja staan de beurtelings beslissend overwonnen en verslagen te genstanders nog altijd op dezelfde linie. Het Duitsche communiqué spreekt van >met succes voor de verbondenen ver- loopende gevechten4 op het front Kobadlnu—Topzosari, het Turksche legerbericht maakt melding van het afslaan van >sterke4 Rumeensche tegen aanvallen bij Enigea (Westelijk van Kobadinu) en berichten uit Odessa ten slotte spreken van een >Russlsch succes4, waarbij 2000 gevangenen gemaakt zouden De oegenblikkelijke toestand. Wat na de geweldige intensiteit, waar toe in de laatste dagen op het Somme front het artillerievuur was opgevoerd, „geen voorbereidende gescbuts-actie meldde de correspondent van de Parijsche >Liberté> van het front was van zoo ongelooflijk geweld als bet drle- daagsch bombardement van de gealli eerden aan de Somme»,en wat na de groote beweeglijkheid van de vlie gers, in het groot aantal luchttochten en slachtoffers 't duidelijkst zich afteekent, te verwachten viel, is gebeurd. De geallieerde troepen, Franschen en Engelschen ditmaal tegelijkertijd, hebben een nieuwen aanval ondernomen en daarbij wederom e?n reeks nieuwe vorderingen gemaakt. Ondanks de ern stige bedreiging, waaraan op het Noor delijk deel van het Somme-front Thiep- val en Combles vooral bloot staan, zijn deze plaatsen ln den stormvloed van het nieuwe offensief nog niet gevallen. De Dultschersfeklemmen zich aan deze pun ten met een buitengewone hardnekkig heid vast en verdedigen zich er met verwoedheid, die wel bewijst van welke belangrijke beteekenis zij het verlies van deze steunpunten zouden achten. Deor de nieuwe vorderingen echter, is de bedreiging vooral van Combles zoo toegespitst, dat de plaats feitelijk gemeentebesturen heel wat zorgen baart, als omsingeld en voor d®I?ult^h®rS®9 Dezer dagen is hij naar een vergadering verloren te beschoawen vait. De Engel- geweest te 's Bosch alwaar alle burge- schen immers hebben zich meester ge meesters bijeen kwamen ora te beraad- maakt van het dorp Morval en zijn ZJB?T Fiorina hebben de geallieerden eenige nieuwe vorderingen gemaakt, zonder echter den hardnekklgen tegen stand, dien de Bulgaren bieden, om Monastir te behouden, te kunnen breken. De Italianen juichen over de bezetting van den Cardinal-top, ten N. O. van den voor enkele dagen veroverden Cauriol, in het Dolomieten gebied gelegen. Door het Stefani-ageotschap zal dit wapenfeit op de gebruikelijke wijze wel worden toegelicht en zoo hoog mogelijk worden gewaardeerd. Griekenland gaat steeds meer en meer gelijkenis vertoonen met den liedenden heksenketel, waarom, als In Macbeth, de weerwijven dansen met hun hier wel toepasselijk: fair is fool and fool is fair...» Veniseios op weg naar Salonikl, om zich aan het hoofd van den opstand van nieuw-Griekenland te stellen, konln? Constantijn ia Athene, ondanks allen Innerlijken tegenstand uiterlijk buigend onder den druk van de entente, die steeds sterker wordt en altijd zwaarder. Wanneer eindelijk de zoolang dreigende uitbarsting plaats zal hebben? dat U alle plaatselijk nieuws, alle raadsvergaderingen uit de Lang" straat en Omgeving, alle verkoopin- gen en vraag en aanbod biedt, voor den landbouw en de industi ie dezer streek van belang. rrr OP

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2