DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. mjuwTuÏTl^AT^ium. SilUWS UIT HXÏÏSS1N. Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS. 80 opstandelingen aangevallen. De vijand kreog 31 doodenbij onze troepen is één inlander gesneuveld. Kolonel Kroesen is den 7den October, na een reis naar Moeara Tebo en Moeara Tambesi, in Djambi teruggekeerd. Hij acht den toestand gunstig. Ongeregeldheden op Java. Onze correspondent te Soerabaya seint ons Hier loopen geruchten over ongere geldheden in Ngadiloewi, Toeloenga- goeng en Bodjonegoro, vooral over Nga diloewi, waar de Sarekat Islam zeer sterk is. 100 man zijn onder leiding van drie hoofden door de dorpen getrokken en hebben een heilige uitgeroepen. De po litie wist door snel optreden opstand te voorkomen en de drie hoofden zijn ge vangen genomen. - In het binnenland zijn sedert die dagen vele Europeanen gemolesteerd, maar dit waren uitingen van persoonlijken haat bij de inlanders. Onze schepen op Indïé. Het Hbld. verneemt, dat sinds verle den week de naar Ned. Indié bestemde Hollandsche schepen te Port-Said aan gehouden en genoopt worden een deel van de uitgaand* lading te lossen. Geen gemeentelijke centrale. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten vén Noord-Brabant in de zitting van jl. Woensdag aan den ge meenteraad van Den Bos.ch, volgens ar tikel l.der Electriciteitsverordening de vergunning onthouden tot het oprichten eener' gemeentelijke electrische centrale. Zangwedstrijd. Ter gelegenheid van het l2'/2"jarig bestaan van de Koninklijke vereeniging 's Hertogenbosch Mannenkoor, zijn Zon dagmiddag de Nationale Zangwedstrij den, uitgeschreven door 'j Hertogen bosch Belang, in het Concertgebouw begonnen met de tweede ^fdeeling man nenkoren; die in een eerste afdeeling nog geen eersten prijs hadden behaald. Er hadden 7 koren ingeschreven, waar van twee militaire koren Mllllngen en Arnhem, wegens dienst niet opkwamen. De opkomst van het publiek was heel matig, het verplichte koor was Laeter Jerusalem van Isr. J. Olman. De uitslag van het concours was: Eerste prijs (verguld zilveren medaille .-van de Koningin-Moeder en f 150) de koninklijke zangvereeniging Eindhovens Mannenkoor, waarnemend, direjeteur de heer P. Kallenbachtweede prijs (zil veren medaille en f 75) Zanglust, Dord recht, directeur de heer André Beyers- bergen van Henegouwenderde prijs (zilveren medaille en f 50) de Dageraad te Schijndel, directeur de heer Albert Mosmans vierde prijs (zilveren medaille) de BHt's Maonenkoor. Waalwijk, 11 Oct. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed eq even goedkoop kukit vinden. 2651 W. B. Onderwijzers*gezelschap. Vergadering tan het Onderwijzers- Gezelschap in het Arrondissement Waalwijk, op Donderdag 12 October 1916, des voor middags te 10 «ar in yMosis Sacrum,* te Waalwijk. Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Mededeeling art. 18 H.R, (Nieuwe boeken). 3. Iets over Indie door J. F. C. Teur- lings. 4. Verkiezing Secretaris, Pauze: 5. Opgaven, bedoeld in art# 20 H. R. (opgaven van te houden lezingen of voor drachten). 6. doer M. A. Zwets. 7. Roadmag en Sluiting. Taptoe. Wat wé bij 't vorig regiment misten hoe dikwijls er naar gevraagd en op aangedrongen werd, schijnt ons onze nieuwe inkwartiering dubbel te vergoe den. Reeds 't morgens hoort men de vroolijke muziek door de straten bij uitrukken der troepen, hier en in den omtrek en gisteren avond kregen we wederom een taptoe, een echte muzikale wandeling met fakkellicht, wat natuurlijk heel wat beweging en vroolijkheid te weegbracht. We hopen werkelijk dat de militaire autoriteiten bij dit goede begin zullen volharden. R. K. V. V. Quick. J.l. Zondag opende bovengenoemde ver eeniging haar nieuw terrein met een vriend schappelijke wedstrijd tegen de R. K. V. V. Velocitas uit Woensel. Beide partijen gaven een vurig spel te sien. De uitslag kwam met een 20 over winning voor Qaick. Zij hebben zich kranig gehouden als men weet dat Velocitas in de eerste klas R. K. V. V. speelt en Quick tweede kites. Quick komt dit seizoen weder om in de tweede klas van den R.K. Voet balbond uit. BAARDWIJK. Dinsdagmiddag had de bierhandelaar J. de Vries alhier, die op zijo hondenkar zat, het ongeluk met een ander voertuig in aanraking te komen, waardoor* hij kwam te vallen met het nood lottig toeval dat hij zijn been brak, DRUNEN. Gisterenmorgen geraakte het 7-jarig zoontje van de schoenfabrikant P. B. al spelende onder de fiets van een mi litair, zonder dat deze dit kon voorkomen. Niet meer kunnende loopen werd het kind door den militair vol zorg thuis gebracht, waar bleek dat het beentje van de kleine gebroken was. Op Donderdag 12 October zullen de lessen van den Hatidelacursu», gegeven door den heer W. van Woerkom uit '«-Bosch, "weder worden hervat. Zij die dezen cursus nog wenschen te volgen, kunnen zich nog aanmelden bij het bestaur der Hanze. 't Was een aardige verrassing voor J. toen hij Dinsdagmorgen in zijn kippen hok een krulstaart van 200 pond zsg rond. wandel». Hoe sinjeur daar gekomen was, en welke goede vriend J. zoo'n buitenkansje had be reid was voor hem een raadsel. De zaak was echter spoedig opgelost. De soldaten van de wacht vondan krul staart in het holst van den nacht, door 'shaeren straten wandelen. Hem volgend zagen ze hem het kippenhok van J., dat natuurlijk open stond, binnen slappen. De dear dicht en bqwaard was hij. De eigenaar is echter komen opdagen en brscht de nachtwandelaar na°r zijn ouder lijk buis ierug. HERPT. Op haar verzoek is aan mej. de Wed. Kuijs eervol ontslag, verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school- alhier. De raad dezer gemeents heeft beslo ten het dagelijksch bestuur in de kosten der le»ensmiddelen.distributie een ersdiet toe te staan van f 1500. Wij vernemen, dat tuischeQ de ger meenten Herpt, Heu9deB, Oud-Hensden en Haarsteeg weldra «ene gemeenschappelijke regeling zal tot stand komen betreffende de distributie van levensmiddelen. WASPIK. De jeugdige werkman A. v. Oer» kreeg heden op de werf der firma v. d. Rijker een ijzeren plaat op zyu vost, wsardoor hij zoo gekwetst werd, dat on middellijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepsn. Dr. Smits oordeelde over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, waarheen dan ook de gekwetste per brancart werd vervoerd. Kaatsheuvel, 11 Oct. 1916. Kon.'Muxiekgez. Euphonïa* Zondagavond 8 uur gaf de Harmonie van 't Koninklijk Muziekgezelschap >Eu- phonia« 'n concert, behalve voor de H.H Donateurs gratis toegankelijk voor de heeren officieren, onderofficieren en minderen der hier in kwartier liggende militairen. Begrijpelijker wijze was de zaal bezet tot in de uiterste hoeken, hoofdzakelijk echter door de militaire gasten, 't Programma vertoonde 'n heele reeks nieuwe nummers. We spreken van nieuwe nummers altijd met die bepaling in 'n tien of twintigtal jaren niet ge maaktwant voor oudeien zijn Louise" van Canivez en de >Rigoletto4 van Verdl nog oude kameraden. Met CoII j tampon4 van Martin werd geopend. De ouverture LaMontagnarde4 van Schweins- berg, 'n dankbaar nummer, dat met de ouverture >Loulse4 en »de fantasie Ri- goletto4 van studie getuigde. Vooral 't laatste elscht evenals de geheele „Verdi» taaie volhardende studie. Waren de tech nische moeilijkheden glansrijk overwon nen, was de stemming ia 't geheel ge nomen goed, de uitvoering leed zoo hier en daar aan wat ruwheid. We zijn beslist zeker sommige passages 'n volgenden keer meer afgerepeteerd te hooren. 't Best voldeed wel de groote Faritaisie uit de opera »Willem Tell4, die reeds langer In studie en derhalve beter af gewerkt was. Met de Marsch »'t 15de4 bij de militairen wel bekend werd ge sloten. 'n Mooi idéé was van 't bestuur ook de leerlingen eens op 't podium te brengen. Dit kleine koor, bestaande uit 'n tiental ijverige jongens gaf de Polka >Anna4 van Kom op aardige wijze weer. Met 'n volhardende studie zal dit tiental reeds binnen korten tijd 'n flinke steun zijn voor 't gezelschap. De heer Jos. v. Dortmond gaf begeleid op <Je piano door den heer Th. v. Dortmond ter af wisseling 'n drietal nummers op de viool. We hopen naast van onze eigen har- monlën ook van de thans verblijvende militairen tijdens de lange winteravonden vaak 'n uitvoering te mogen bijwonen, 't Thans verblijvende Bataljonscorps, om vad de vele andere muziekliefhebbers, niet te sprek«n, heeft bij 't concours in Oisterwijk bewezen iets te kunnen pres- teeren. Distributie aardappelen. De gemeente heeft om ook in den aardappelnood (duurfe) te voorzien twee wagons aardappelen besteld, waarvan één tè Kaatsheuvel en één te Loonop- zand zal gedistribueerd worden. Distributie-controleur. Door den Burgemeester dezer ge meente is meer speciaal aangewezen als controleur van de levensmiddelen-distru- butie, de gemeente-veldwachter van Helsland. Op de kiosk. Zondag namiddag van 24- uur gaf 't Bataljonscorps der hier ingekwaitlerde militairen op de kiosk 'n uitvoering. De kapelmeester korp. Jansen had eer van z'n werk. Reeds bij z'n eerste optreden blijkt het 'n koor dat er zijn mag. On danks 't niet te gunstig gekozen uur, was er nog tamelijk belangstelling voor de mooie muziek. Oude school. De verkoop in slooping der oude o. 1. school heeft tot nu toe nog lang op zich laten wachten. Thans is door Ged. Staten bericht gezonden, dat de Prov. staten afzien van 't gedeelte der opbrengst van de oude schoollokalen, waarop der staten rechtens de school is destijds met subsidie van de Provincie gebouwd aanspraak konden maken. Waarschijnlijk zal reeds in de eerstkomende raadsver gadering 'n beslissing genomen worden omtrent opruimin 7 van het oude gebouw. Gas. De voortdurende stijging der steen- kolenprijzen brengt weer 'n onvermijde lijke verhooging der gasprijzen met zich. Naar we vernemen bestaat 't plan 't lichtgas voor alle aansluitingen (ook bulten de gemeente) met 1 ct. per M* te verhoogen, 't Motorgas zal op 8 ct. de Ms gesteld worden. Heusden, 11 Oct. 1916. Jubileum Zondag was het 12'/3 jaar geleden, dat de ZserEerw. Heer N. Wouter», als Pastoor zyn intrede deed in deie gouaeeate. Hoewel deze dsg niet ongemerkt voorbij ging, ont hield men zich met het oog op de tijds omstandigheden vao alle uiterlijk feestbetoon. Been gebroken'. Ös Wed., H. viel Zondagmorgen van de trap en brak een been. Na geneeskundig onderzoek werd opneming in het R. K. Ziekenhuis noodig geoordeeld. Opmerkelijk is het, dat dit reeds de derde patient aldaar is binnen een drietal weken. Restauratie-kerk. Hoewel de kerk in haar vorigen toestand hersteld is, heeft zij veel aan schoonheid gewonnen èn gezegd moet worden, dat de aannemers Gebrs. Dankets eer hebben van hun werk. Afzonderlijke vermelding ver dient nog de vej.raoging van het houten beeld der Schutspatrones8t. Catharina door een zandsteenen, metende met voet stuk plm. 3.50 M. Drijfjacht Op zijn landgoed schoot de Heer L. V. gisteren met een paar genoodigdeh 20 basen, 13 fazanten en 1 konijn. Vechtpartij. Op de kermis te Gerwen had Zondag avond een ernstige vechtpartij plaats tusschen huearen en burgers, waarbij een zekere V. uit Stiphout, levensgevaarlijk werd gewond. Nekkramp. Te Dinteloord heeft zich een geval voorgedaan van uekkratnp, bij een meisje va« 18 jaar, met doodelijken afloop. Moord. Maandag is onder de gemeente Haam stede de 23-jarige Anna Jacoba Speel man uit de gemeente op het veld door een Belgischen uitgewekene E., die bij Speeltsaa knocht was, vermoord. Bij een woordenwisseling tusschen E. en de broer van de verslagenen kwam zij tusschen beide^ waarop haar volgens zeggen van E., bij ongeluk een steek in den hals werd toegebracht. Demoorde naar gat zich direct aan bij den burge meester. Doodgeschoten Te Ulft (in den achterhoek is de smokkelaar v. d. P. door een grens- kommies doodgeschoten. Verdronken. Gisteren is het tweejarig zoontje van den gemobiliseerde A. v. K. te Stolwijk bij de ouderlijke woning verdronken. Het 3-jarig zoontje' van C. de ¥eth te Papendrecht, is achter de ouderlijke woning verdronken. Diefstal. De dienstbode van mgr. Menten te Maastricht, die de vorige week betrapt werd bij het ledigen van een offerblok, heeft volledig bekend. Het totaal ont vreemde bedrag is ruim, f16,000. Noodlottige dood l De 34-jarige fabrieksarbeider A. Leen- ders. uit Maastricht, werkzaam aan Jurgens' Ollefabrieken te Zwijndrecht, kwam op een noodlottige wijze om het leven. De man was bezig met het schoon maken van een ketel. Hij greep een electrische looplamp, die hem in den ketel licht verschaft, beet gaf een schreeuw en sloeg achterover. Hij werd onmiddellijk uit den ketel gehaald en. bleek bewusteloos te zijn, waarom dan ook terstond kunstmatige ademhaling op hem werd toegepast en de genees; kundige hulp wan dr. Dozij ingeroepen die bij onderzoek constareerde. dat,de dood reeds was ingetreden. De ongelukkige laat een vrouw met 5 kleine kinderen achter, waarvan de oudste 12 jaar oud is. Kinderverlamming in New- York. Hoewel de epidemie van kinderver lamming (polio myelitis) in New-York aan het afnemen is, komen toch dage lijksch nog gemiddeld 50 gevallen voor. In het geheel hebben zich nu al 9000 gevallen voorgedaan, waarvan er 2000 doodelijk zijn verloopen. De doctoren gelooven dat de overbrenger der be smetting de rattenvloo is. Spoorwegongeluk bij Berlijn. Zaterdagnacht is op de lijn Schelde- mühl-Berlijn een D-trein op een stil- staanden voortrein geloopen. Elf reizi gers zijn gedood, 15 gewond, van wie 4 ernstig. Moordaanslag. Zondagmorgen, omstreeks half zes, werd de Boddenstraat te Almelo in rep en roer gebracht door moordgeroep. In genoemde straat bsviodt zich het Café van mej. B. die het vorige jaar huwde met S. aan han delsreiziger. S. meende, dst nu voor hem de tijd aangebroken was om een renteniers- levenlje te lijden en. liet het werken a«h anderen over. Dat gaf herhaaldelijk aanlei ding tot oneenigheden tusschen de echte-, lieden, waarbij de vrouw meer dan eens mishandeld werd. De laatste maanden leef den ze gescheiden en was S. zwervend, ter wijl hun huwelijk inmiddels op verzoek der vrouw,, werd ontbonden. Zlondagmorgen, omstreeks half zes, hoorde de vrouw, terwijl zij nog te bed lag, be neden eenig lawaai. Zij meende, dat iem«nd, die een borrel wilde .hebben, an de deur rammelde, en nam van het gestommel geen notitie. Eenige oogenblikken daarna zag zij iemand met een lichtje de trap opklimmen* Hy betrad haar slaapkamer en zij herkende in den min haar Troegeren echtgenoot. Deze zette het lampje op de waachtafel, haalde eeo groot mes te voorschijn en bracht haar daarmede een diepe snede in den hals en een steek- in de borst top. Doordat de vronw het mea wilde afweren werd zij ook aan de handen verwond. Om haar het schreeuwen te beletten, bedekte S. haar mond met een hoofdku»sen en wierp dekens over haar. Hoewel de vrouw ernstig werd verwond, en veel bloed verloor, kon zij joch. alles zien, wat de moordenaar uitvoerde. Hijt doorzocht de geheele slaapkamer, waarschijn lijk in de hoop geld- te zullen vinden, doch werd hierin teleurgesteld, Toen S. zich verwijderd had* heeft de vrouw nog kracht kunnen viuden, naar be neden te komen en zich naar buiten te begeven. Op de stoep voor het huis zeeg zy, tea gevolge van bloedverlies, inesD. Zij verloor echter het bewustzijn niet en riep om hulp, wat gehoord werd door den in de buurt surveilleerpaden agent van politie. Door diens tusschenkomst was genees kundige hulp spoedig aanwezig. Nadat dr. Sillévis de wonden voorloopig, had verbonden, werd de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd. Onmiddellijk werd door de politie en later door de justitie een onderzoekin- gesteld, waarbij o. m. bleek, dat de da der zich toegang tot de woning had ver-- schaft door het forceeren van een deur. Het laken van het biljart was geheel stuk gesneden. 1 Vóór het plegen der misdaad had S. sterken drank gedronken ujt een in de tapkast staande flesch. Het mes, waarmede de misdaad is gepleegd, is op de achterplaats, verstopt in den grond, teruggevonden.. Naar wij vernemen, is de vrouw buiten onmiddellijk levensgevaar. Tel. Vier zonen gesneuveld. De alleenwonende weduwe V. L. te Overpelt, had vier van haar zoons onder de wapenen. Twee van hen sneuvelden bij Haelen in 1914, de derde viel voor Antwerpen, en de vierde werd in het midden der vorige maand, zooals zij Zaterdag vernam, gedood doof een gra naat der Dultschers bij de Yser. De vijfde en de laatste zoon verblijft in Holland als vluchteling. Tijd. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven heeft benoemd tot adviseur van de R. K. Werkliedenvereeniging te Boxtel den weleerw. heer H. A. Smulders, tot censor van de openbare leeszaal op katholieken grondslag, te 's Bosch den weleerw. heer J. L. J. J. Tervooren, tot adviseur van de Hanze-gilden yan de Schilderspatroons en van de Kapperspatroons te Tilburg den weleerw. heer P. C. A. van Oorschot en tot adviseur van den gereofganiseer- den Patroonsbond te Kaatsheuvel den weleerw. heer M. H. J. Smits. De strijd in Zevenbergen. WEENEN, 10 October. (Wolff.) Offi- deelTen Noordoosten van Vernahautz hebben onze troepen aanvallen van Roe- meensche troepen afgeslagen, In de grensstreek ten Zuiden van Hats- zeg werd den vijand de berg Negnllul ontrukt. De buit, in den slag bij Kronstadt ingeleverd, omvat tot nog 1175 man aan gevangenen, 25 kanonnen (waarvan 13 zware), talrijke caissons en andere wagens 2 locomotieven, ruim 800 voor het mee- rendeel met verbandmiddelen geladen spoorwagens en veel ander oorlogsma teriaal. Het geslagen tweede Roemeeosche leger wordt in het gebergte vervolgd. Het leger van generaal von Arz heeft de achterhoede van den vijand, waar die stand hield, achteruitgeworpen en is op het punt de uitgangen in de vlakte van Czlk te vermeesteren. Van het Russische front zijn slechts het afweren van vijandelijke aanvallen in het Ludowagebied en de bestorming van het dorp Herbutou aan de Narajowka door Duitsche troepen te melden. Aller oogen zija vandaag gericht naar het opzienbarende optreden der duitsche dulkbooten in de wateren van Noord- Amerika. Van Noord-Amerika, daarvan moet gij de beteekenis even overdenken. Ia het begin yan den oorlog traden de dulkbooten alleen op in de Noordzee eu toen de Duitschers a*n den Ijser poogden door te breken, vreesde men in Engeland vooral daarom een opmarsch naar Calais, wijl, van Calais uit, de 'èngelsche oostkust met dulkbooten ge makkelijk te bereiken zou zijn. Toen vielen duikbooten aan op de westkust 'van Engeland en vemitlden een aantal schepen voor de haven van Liverpool dat was de tweede periode en verrassing. De duikbooten bleken aan kleine afstanden niet meer gebonden. Daarna zijn de duikbooten door de Straat van Gibraltar, door de Middel- landsche Zee naar Konstantinepcl geva- ren, derde periode. Nu opereeran ze aan den overkant vaa .den Atlantischen Oceaan en ver nïeldén voor de Amefikaansche havens de stoomschepen als in de tweede pe riode die voor de haven van Liverpool, Het tè de vooruitgang der techniek der oorlogswetenschap. De ïDeutschlaod4*, de onderzeesche koopvaardijer, ss intertijd goed overge komen, waarom- zou oen gewapende duikboot het niet kunnen. Naar den overkant varen, dat begrijpen wij na den tocht der >Deutschland4. Maar vechten dagenlang dc ameri- kaansche kusten onveilig maken, en dan, zonder in een amerlkaansche haven nieuwe .voorraden op te doen, weer terug, dat is kras. Waarschijnlijk is het, dat een moe derschip, bevattende de noodige voor reden voor de opereerende duikbooten is meegekomen en dat er een geregelde dienst van deze schepen naar ;t duik- booten-vlootje aan de amerikaansche kust, zal zijn ingesteld. Do schepen in de Amerikaansche ha vens en zij, 'die al in blank vertrouwen op de veiligheid van deu Atlantischen Oceaan waren weggestoomd, hebben hun vinnen op het geluid der dulkbooten onmiddellijk weer ingetrokken de scheepvaart staat stil en de prooikans der duikbooten is daarmee verminderd. Een oord van verschrikking. In zijo beschrijving van den strijd bij de Somme zegt .Perry Robinson in de Daily Nsuws „Het is een verschrikkelijke streek, doorploegd met een netwerk van oude ioeengeschoten Duitsche loopgraven, die kronkelen door een wildernis van gra naattrechters en al de rommel die na een gevecht achterblijft en waar de gra naten den geheelen dag overheen gieren. Ik geloof niet dat eenig ander deel van het front zoo volkomen vernield is. Er is bijna niets groens meer te zien, behalve hier en daar tusschen granaat trechters plekjes halfverdord gras en wilde zuring en bosjes distels," alles nauwelijks half zoo hoog als de normale planten. Vermoedelijk hebben de gift-ge dampen bijna alles gedood. Boven die geheele streek hangt natuur- lijk" die verschrikkelijke reuk, die de slagvelden eigen is soms slechts even bemerkbaar in de atmosfeer, maar soms ook walgingwekkend sterk. Hier en daar ruikt men ook nog andere kwade geuren, van chemische stoften, scherp'en doordringend, de stank van gasbommen en dergelijke afgrijselijkhe den, die hier in de buurt ontploft zijn bij honderden, telkens en telkens weer. Langs de geheele Duitsche linie blijkt het hoe uitmuntend het werk der Èngel sche kanonnen is geweest. Daar zijn de langgerekte overblijfselen van wat vroeger loopgraven waren en een groote massa vuil en zandzakken en brokken van uitrustingsstukken en van granaten.''

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2