Nummer 94. Zondag 26 November 1916. 39e Jaargang Tweede Blad. Gemeentefaadsvergaderingen' DE OOSLOG. Adverteert in dit Blad. Burgerlijken Stand. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 23 Nov. des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honeoop. Ongeveer 11.15 uur opeat de Voor- z.tter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Mededeeling van ingekomen stuk ken. a. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot vernieuwing van 'de verordening tot hef fing op het schoolgeld. b. Idem tot wijziging van de begroo ting 1916. c. Idem tot het aangaan van een geld- leenlng groot f 2000. d. Schrijven van de hecren De'Haan en Oerlemans, scheepsbouwers te Heus- den, houdende verzoek om op de ves ting een muur te mogen optrekken, ten einde daardoor een bergplaats voor steenkolen te kunnen krijgen. B en W. stellen voor het verzoek toe te staan tegen een recognitie van f 1 per jaar. Veerman. Waar moet die muur dan komen. De Jong. Op de wal. Het is gewoon de vestingmuur optrekken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel hierna aangenomen. e. Een schrijven van de Brandverze kering-Mij. te Tiel, houdende het bericht dat zij absoluut geen bezwaar heeft dat in het Raadhuis scherpe patronen zijn geborgen en dat ze daardoor de premie niet zal verhoogen. Voorzitter. Zooals de heeren hooren heeft de Brandverzekering-Mij. geen be zwaar tegen do berging van scherpe patronen. Prins. Dat valt mij veel mee. Het Is toch goed dat wij het eens gevraagd hebben. f. Schrijven van Ged. Staten, hou dende het bericht, dat zij het besluit van den raad van 18 September tot wij ziging der verordening, regelende de jaarwedden van onderwijzers, niet kunnen goedkeuren. Dit naar aanleiding van een rapport van den districtsschoolopziener, die er op wijst dat het onbillijk is te be sluiten dat aan gemobiliseerd personeel na 6 weken geen salaris meer wordt gegeven. Ze wijzen er op dat dit nu te meer het geval is omdat Braams een maand geleden is benoemd. Het besluit had voor zijne benoeming moeten ge schieden. Een minder goede finantieele toestand behoeft niet te leiden tot een onbillijke maatregel. Voorzitter. B en W. stellen voor het besluit te haadhaven. Vermoedelijk zal Braams toch niet in dienst behoeven te komen. Aldus wordt besloten. 2. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1917. Van Andel. De Commissie heeft alles nagezien en dat wat wij niet goed be grepen, is ons door den Secretaris op gehelderd. Een zaak wenschen wij nog te vragen en wei waarom de weg aan de Herptsche poort tegenwoordig zoo slecht is. Wij weten wel dat er geen makadam is te verkrijgen, doch groffe grint is nog wel te verkrijgen. Nu is daar, evenals voor de school, fijne grint opgebracht en deze zakt weg. Voorzitter. Toch is fijne beter dan groffe, want groffe wordt met het rijden van den weg geworpen. Grintwegen zijn in dezen tijd echter altijd slecht. Zomers zijn ze mooi en ook bij droog weer, doch zoo gauw als er in 't najaar wat regen komt te vallen, zijn ze slecht, dat wil zeggen vuil. Grint geeft stof en dat wordt bij regen direct modder. De Herptsche poort ligt iets lager dan de zijwegen en nu laten we telken jaredat vuil wel wegscheppen, doch dat groeit weer zoo gauw aan. Ook komt het van die lange stoep, omdat daar kolengruis op wordt geworpen en bij regen wordt het dan daarvan afgedreven en komt op den weg terecht. Deze stoep wordt onderhouden door den molenaar en die laat er gruis op gooien. Bracht hij er grlat op, dan zou men onder niet zoo veel vuil er van krijgen. Van Andel. Ik bedoel dat gedeelte tusschen de poort en het bruggetje. Vroeger was de weg daar goed. Voorzitter, 't Is daar 't vorige jaar nog gegrint. Van Andel. Er moest groffe grint opgebracht worden- Voorzitter. Dat is niet zoo goed want zooals ik gezegd heb gaat die van den weg af en dan kan je er met geen fiets meer^over komen en bijna er niet eens meer over loopen. Mol. De boomen doen er ook veel kwaad aan. Voorzitter. Die zou ik er toch niet voor weg doen, want zoo gauw als we weer geslagen steenslag hebben wordt het weer beter. De wegen zullen nu overal wel wat slechter zijn. Mol. Als er batterijen overgaan wor den ze ook niet beter. Van Andel. Daardoor is hij zoo slecht geworden. Verder wil de commissie eens hooren hoe of het is met de De- mersluis. Van den Rentmeester van het Kroondomein heb ik vernomen dat er verbetering aangebracht zal worden indien de gemeente de halve kosten wenscht bij te dragen. Is dat waar? Voorzitter. Ja, het is een hard woord om te zeggen dat het niet waar is. Ik weet er niets van. Uit de geschriften blijkt er niets van. Ik denk dat het in de bedoeling van den Rentmeester heeft gelegen om het te schrijven doch dat hij het is vergeten. Vervolgens leest de secretaris eenige brieven voor. Daaruit blijkt dat het Do mein zich beroept dat de gemeente de kosten van het onderhoud op zich moet nemen omdat bij een verpachting in 1820 gehouden, is gezegd dat men voor enkele zaken vergunning moet vragen aan het gem. pestuur. Voorzitter. Het komt mij voor dat het geen eigendom is van de gemeente want waarom moeten wij eerst aan deu staat toestemming vragen om er eenige verandering te mogen aanbrengen. Dat hebben wij toch moeten doen toen wij die veranderingen aan de Herptsche poort en aan de Wijksche poort hebben laten aanbrengen. Veerman. Misschien is de helft van de kosten voor de gemeente nog te bezwaarlijk, hoewel er we! wat aan mag gebeuren. Van Everdingen. Gevaar zie Ik er niet in. Voorzitter. Gevaar bestaat er nooit, want men moet niet bulten de pad ko men. De visschers doen het wel eens, maar die behoeven het ook niet te doeo want er zit geen visch. Verder zijn het grootendeels kinderen en daar zit wel eenig gevaar aan verbonden, ook al was er dat gat niet. .Maar 30 November komt mijnheer Valk bij mij en dan zal ik er wel eens met hem over spreken. Weet u, mijnheer Van Andel, zeker dat hij dat heeft gezegd. Van Andel. Ja, ik heb hem nog ge zegd er in den Raad over te zullen spreken. Voorzitter. Dan vergist hij zich want de voorgelezen correspondentie is van 1911. Prins. Zou het gewelf nog goed zijn. Voorzitter. Het is een heele geschie denis; in 1472 kreeg Heusden sluizen te maken aan de Oude wiel wat toen noodig was voor de uitbreiding van de stad. Het was toen alles Rijkswerk en wanneer het Rijk dat nu later aan de gemeente zou hebben afgestaan, dan zou het toch eene akte hebben moeten passeeren. Misschien dat dit gebeurd is voor dat het Raadhuis is afgebrand en daarmede alle stukken. Prins. Ik vraag of het gewelf nog goed is. Voorzitter. Dat weet ik niet, wie er op is als het invalt treft het ongelukkig. Ik heb nog nooit iets gezien dat eeuwen goed blijft. Van Everdingen. Het is alles nog gaaf en sterk en voor invallen is de eerste tijd nog geen gevaar. Voorzitter. Anders moeten wij het maar heelemaal opruimen. Dan kan het kroondomein niet bij haar land komen. Die blijft altijd de grootste belang hebbende. Het is voor mij nog een groote vraag of wij het moeten onder houden, want ik ben 36 jaar burgemeester en nog nooit is er iets door de stad aan gedaan, daarom zou ik het niet zoo gaauw overnemen en zooals wij hier zitten zullen wij er niet makkelijk invallen. •VeermaD. Als wij hier zitten niet. Voorzitter. Er is nog zooveel in de stad goed te maken. Van Andel. Verder heeft de commissie geen opmerkingen en stelt voor de begrooting vast te stellen opf 29064 23'/a met een post van onvoorziene uitgaven van f 135.94. Voorzitter. Ik zeg de heeren dank voor hun gegeven moeite. 3. Voorstel B. en W. verhooging miximum heffing hoofdl. omslag met f 1500. Voorzitter. Tevens willen wij art 4 van de verordening wijzigen, n.l. de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van gehuwden brengen van f300 op f 400 en dat voor ongehuwden te laten op f 300, De Jong. De omschrijving mag dan wel wat breedvoeriger zijn want wie wordt er nu onder het hoofd van een gezin verstaan. Ik woon nu alleen, maar daar hebt ge mijn overbuurman hier, de heer Mol, die woont met zijn zuster, is hij dan hoofd van een gezin. Veerman. Ik sou zeggen van wel. Prins. Ik ook. De Jong. Ik ben het daar zoo direct niet mee eens. Mol. Ik zou het gelijk laten want voor alleen wonenden, waar vooral onder zijn onderwijzers, postambtenaren enz. is het leven zeer duur geworden en hebben ze beslist f 400 noodig voor noodzakelijk levensonderhoud. Van Andel. Ik zou het ook gel(jk laten want het is waar dat ook de kostgelden hooger zijn geworden. En dan daarbij, 't is maar een bagatel ook. De Jong. Het is zoo, alleen profiteeren er nu enkele personen, doch dat is nooit te ondervangen. Wordt besloten gelijk te stellen en het maximum van den Hoofd. Omslag te brengen op f 5500. 4. Rekeniogen over 1915 en begroo tingen 1917 Godshuizen. Prins. De commissie beeft alles nage zien en in oijde bevonden. Voorzitter. Dan dank- .1; de heeren voor hunne bemoeiingen. i 5. Voorstel B. en W. vaststelling ver ordening levensmiddelenbedrijf. Wordt conform het concept vastge steld. 6. Alsvoor vaststelling verordening ter voorkoming van brandgevaar. Veerman. Dat is zeker een aanvulling op de bestaande verordening. Voorzitter. Dit is een concept wat door alle gemeenten, op voorstel van den Minister, zal worden aangenomen. Het is voornamelijk gedaan, doordat in den laatsten tijd meermalen brand Is ontstaan bij het verrichten van werk zaamheden door loodgieters. 7. Alsvoor vaststelling verordening ter voorkoming van drankmisbruik bij demobilisatie. v Voorzitter. Het zal een uitstekende maatregel zijn, want allen zullen buiten gewoon in hun schik zijn. Daar is na tuurlijk veel voor, maar er zal ook een borrel gedronken worden en nu zijn er helaas, die dan buiten de schreef gaaó. Van Andel. Deze verordening is toch niet noodig, want u zelf hebt toch al de bevoegdheid om te laten sluiten. Voorzitter. Zeker, maar zoo'n alge meene maatregel slaat er beter In. Van Andel. Wordt aan de verorde ning voor melkverkoopers wel de hand gehouden. De vorige week was het bijna water. Kan de politie daarop toezien en monsters nemen. Voorzitter. De heer Stal neemt zoo nu en dan eens proeven. Dat doet hij op onbepaalden tijd en dan bij dezen eo dan weer bij een ander. Hij is er nogal zeer attent op. Het beste is echter dat, Indien men klachten heeft, dit hier komt zeggen. Van Andel. Het geval staat niet al leen, maar in verschillende huishoudens waren er klachten over. De Jong. Kan het koude weer geen invloed gehad hebben op de melk. Voorzitter. In den regel voldoet de melk hier goed. In Baardwijk en Wer kendam heeft men ook een melkveror- deniog en daar zijn wel eens processen- verbaal opgemaakt. Prins. Het kan voorkomen dat de melk dun is, doch dan Is het niet zeker dat er water bij Is gedaan. Van Andel. Ik hoorde dat men in Hedikhuijzen de melk moest halen om chocolade te zetten, dat men dit van de melk van hier niet kon doen. Van Everdingen. Dat weet ik niet, maar wel weet ik dat nu de bladeren van peeën worden gevoederd en daar door geeft een koe wel veel melk maar ook dun. Voorzitter. Er wordt wel gezegd dat °cren gr°ote winst maken, maar de melkboeren toch niet, want een lijnkoek ost 26 cent. Reken nu maar dat men er 2 geeft per dag, dat is dan 52 cent, waarbij dan oog het andere voeder komt, als meel, hooi enz., wat ook allemaal peperduur is en nog moeilijk om aan te komen. Zomers, als de beesten in de wei zijn, dan is het iets anders, maar nu zal de verdienste al heel gering zijn. Daar geen der leden verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de dering. verga- DE TOESTAND. Nieuws van het oorlogsterrein is er niet veel. Alleen in Roemenië gaan de Centralen steeds vooruit. De troepen van Faokenhayn bereiken de Alst en de steden Orsowa en Turn Severin zlja ge nomen. Wat er met de Roemeensche troepen die in deze hoek stonden gebeurd is, is mog onbekend. Ook anderzijds worden de Russen uit het kleine hoekje Zevenbergen wat ze nog bezet hielden, uitgedrongen. In de Dobroedzja schermutselingen. En ieer belangrijke tijding. Hedenmorgen kwam 't volgende be richt BERLIJN, 24 November. (Wolff.) Offi cieel bericht van vanavond Wij hebben de Alt bereikt. Troepen van de legergroep Macken- sen zijn op verscheidene punten over den Donau getrokken. Een stortnachtige zitting der Fransche Kanier. De Fransche Kamer heeft met 450 tegen 38 stemmen het wetsontwerp aan genomen waardoor de regeering gemach tigd wordt de recruten van de lichting 1918 op te roepen. Aan het besluit ging echter een stormachtige zitting vooraf, waarover ons vla Zwitserland het volgen de wordt gemeld De 38 tegenstemmers behoorden tot de uiterste linkerzijdedat' aantal betee- kent een belangrijke versterking van de antl-militairistische groep, daar de eerste maal maar drie stemmen opgingen tegen de voortzetting van den oorlog. Van de andere leden der oppositie besloot een deel na een aan incidenten rijk debat voor het regeeringsvoorstel te stemmen, terwijl een ander deel zich van stemming onthield. Voor de galerijen ontruimd werden, motiveerde de afgevaardigde Favre de houding van de uiterste linker zijde met te zeggen, dat de Fransche bevolking alle reden heeft om grooter inspanning voor de gemeenschappelijke zaak van Frankrijks bondgenooten te verwachten, daar de door Frankrijk ge brachte offers alle andere in de schaduw stellen. Na heropening der zitting lokten de socialisten Brizon en aanhangers door hun aanvallen op de regeering en de Kamermeerderheid heftige interrupties uit. Briand kon zich door het herhaald geroep van„Weg met den oorlog. Genoeg van de moordpartij, die slechts particuliere belangen dient 1" geengehoor verschaffen. Nog een Enge Is ch hospitaalschip gezonken. Londen, 24 Nov. (Reuter.) Naar de admiraliteit meedeelt is het Engelsche hospitaalschip Braemar Castle (6318 ton, van de Union Castle lijn) dat met ge wonden op weg was van Saloniki naar Malta, in het oauw van Mykonl (Egeïsche Zee) op een mijn geloopen of getorpe deerd. Alle man aan boord is gered. Engelsche mailboot vermist LONDEN, 24 Nov. "(Reuter.) De En gelsche Admiraliteit maakt bekend dat de Engelsche mailboot Rappahannock op 17 October uit Halifax naar Engeland is vertrokken en dat er sedert niets meer van het schip is vernomen. Later komt een bericht dat dit schip is gezonken, op een mijn geloopen of getorpedeerd, 't Meet plm. 4000 ton.- De belgische burg/fis als slaven weggevoerd. Na Gouverneur Generaal Von Bissing, is op dit oogenblik, de voornaamste duitsche overheidspersoon in België, Baron van der Lancken, chef van de Politieke afdeeling te Brussel. Aan hem liet dan ook de Kardinaal vun Mechelen een afschrift geworden van ziin protest gericht tot Generaal Gouverneur von Bissiog, alsmede een begeleidend schrij ven, waarin Z.E. o.m. zegt Zoo menigmaal heeft Mijnheer de Gouverneur Generaal, zelf in het open baar, zijn wil te kennen gegeven, om een aanzienlijk gedeelte zijner zorgen te besteden aan de belangen van het bezette land; zoo dikwijls heb ik U zelf. Mijn- heer de Baron, den Wensch bevestigd der duitsche overheden om, onder h«t regiem der bezetting, den staat van oorlog der eerste dagen niet te bestendigen, dat ik niet kan gelooven aan de uitvoering der verordeningen waarmede uw gouverne ment de werklieden bedreigt, die, tegen hun wil en dank, de werkloosheid ten prooi vielen. Ik hoop dat U bij de hoogere over heden al uwen invloed zult aanwenden iom zulken aanslag te voorkomen. I Ln spreek ons ulet, bid ik U, van de noodzakelijkheid de openbare orde te beschermen of den last der openbare liefdadigheid te verminderen, Spaar ons deze bittere spotternij, U weet wel, dat de openbare orde niet bedreigd wordt en dar, indien zij in gevaar verkeerde, allen die eenigen zedelijken of burger lijken invloed kunnen uitoefenen, U spon taan krachtdadige hulp zouden bieden. Van Belgische zijde seint men aan de Tel., dat in België een groote protest beweging gaande is tegen dè Duitsche slavenjacht. Alle ministers van staat, ook alle sena toren en volksvertegenwoordigers, die bereikt konden worden, de rechtbanken en de balie van Brussel en andere steden, Provinciale en Gedeputeerde Staten enz;, hebben in afzonderlijke groepen verzet aangeteekend bij den gouverneur-gene raal. Sommige dezer protesten zijn in zeer krachtige taal gesteld en sluiten in dit opzicht aan bij den brief van kardinaal Mercier. Intusschen breidt, bet kwaad ziöh snel uit. Eiken dag wórden nieuwe duizenden weggevoerd en de tafereelen, die zich af spelen, zijn dikwijls hartverscheurend. Het vergaan van de Britannic Met het vergaan van d: „Britannic" is een der grootste schepen der wereld een slachtoffer van den oorleg geworden. Het had 24 millloen gulden gekost. Het was een hospitaalschip, doch gelukkig bevonden er zich geen gewonden op. Toch is het verlies een rainp en, werd het veroorzaakt door een duikboot, een misdaad. Maar het kan ook door een mijn omgekomen zijn. De Engelschen wijzen er vooral op, dat de Duitschers na den 'oorlog de grootste schepen zullen hebben, nu de Engelsche Oceaan-reuzen sneuvelen. Hoezeer ergebrekaanscbeeps- rulmte is, bleek gisteren op een verkoo- ping te Londen, waar een oud ijzeren stoomschip van 2000 ton, dat in normale tijden een waarde had van 'n halve ton, verkocht is voor drie en 'n halve ton. Een nieuw schip van 11.000 ton be taalt men met 4'/2 mlllioen gulden. Onge hoorde prijzen. De Duitsche staf spreekt het bericht van torpedeering beslist tegen. RAAMSDONK. HEUSDEN. Mi van het Van 1 tot en met 15 Nov. 1910. GEBOREN. Hendrikas Marinus z T G Kie— boom de Wit Gerrit Johannes z v J van Raamsdonk de Rooij Catharina Maria d v A Heijbloem Hommort Petras z v T Kaijsten Sneijera Ad- ri»Dus Beri ardas z v J van Oarlavaa Schijndel Maria Antonia d 'v H M de Rooij Berrevoets. OVERLEDEN. Jacobus van Docgen, oud 6 mod Elisabeth J van Gils ond 1 jaar Adriana Faro, wed- A da Gens oud 67 jaren Johannaa van Vngt oud 16 jaren Johanna Maria Adiiana Fens oad 2 jaren. GEHUWD. Cornelia II Booos ond 30 jaren en Cornelia J van Strien oud 27 jaren Antocius de Braijn oud 22 jaren en H van Strien oud 21 jaren Van 17 tot 24 November. OVERLEDEN: Jantje Boswijk, 72 j wed J de Bruin en A. Joh Arnoldus Michiel van de Laar 57 j. ongehuwd.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5