AFBJtAAfL Notaris A. Schaap Verheggen te Breda Notaris Canters Advertentiën. een ieltB-vwefkvfouw, een mooie ETALAGEKAST, Middelkoop te Capelle Bernard Timmermans- mooi Ipndpfbiljart met balie»' en qeue's. Te koop aangeboden M. Klerks, E^runea, Ceresit-Huinck Te koop aangeboden veilen en Verkoepen verkoopen: vereenlging Volksbelang" te Raams- dooksveer. 5. Ontwerp besluit tot het verstrekken van een voorschot uit de Gemeentekas aan genoemde bouwvereeniging van f 30.000 voor den aanbouw van wonin gen en tot het aanvragen van een voor schot van gelijk bedrag uit 's Rijkskas. 6. Ontwerp besluit tot toekenning eener bijdrage voor kleeding aan de nachtwakers. 7. Ontwerp besluit tot verhooging der der jaarwedden van de wegwerkers. 8. Alsvoor om het ophalen van het straatvuil voor den tijd van een jaar ouderhands aan te besteden aan C. van Pelt voor f 195, 9. Ontwerp besluit tot het verleenen van een jaarlijksche bijdrage van f 5, aan de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging »Het Groene Kruis" te Winters wijk. 10. Alvoor van f 16,aan het Co mité tot overbrugging der Bergschc Maas bij Keizersveer, te behandelen bij punt 11. Vaststelling gemeentebegrooting dien9t 1917. De heer Timmermans, als rapporteur der Commissie, zegt dat op de begroo ting thans posteu voorkomA. die in normale omstandigheden daarop niet voorkomen. Van de gelden wordt echter op de meest zuinige wijz^ gebruik ge maakt want van de gelden, gevoteerd op de begrooting 1916, zullen niet alle 'gelden uitgegeven zijn. Door de hooge cijfers bij de uitgaven moeten de ont vangsten ook van zelt gr.ooter zijn. Daarom zullen 13. en W. met een voor stel komen om den H. O. ie veihoogee. Verder spreekt de rapporteur den wensch uit, dat in 't vervolg ook een afschrift van de memorie van toelichting op de begrooting aan de commissie leden worde ter hand gesteld. Blijkt zulks onmogelijk, dat dan alleen aan hen slechts inzage daarvan worde gegeveD. Met het oog op de stijging der brand stoffen stelt de commissie voor de post verlichting en verwarming van het ge meentehuls er. dc oude school te brengen van f 350 of f 4C0. Daartoe wordt besloten. Verder stelt de commissie voor aan de nachtwakers eene vergoeding te ver leenen van f 50 per jaar voor bijdrage in de kosten hunner kleeding. De raad kan zich hiermede vereenigen. Op voorstel van de commissie wordt verder nog besloten aan den wegwerker A. v. Strien eene salaris-vefhooging toe te kennen van f 100 en aan C. van Strien eene van f 168 terwijl aan C. A. Verschure f52 meer wordt toegekend zoodat de salarissen respectievelijk zullen zijn f 600, f 468 en f 468. De heer van Dongen vraagt of bij de vaststeling van deh post voor het onderhoud van den gemeente-toren rekening is gehouden dat het dak zeer slecht is en lekt. Het is hoog noodig dat daaraan eens wat gebeurt- Voorzitter, Daar is f 10 voor op de begrooting gebracht en eenige jaren geleden is er reeds asphalt opgebracht. Van Dongen. Dat schijnt niet vol doende te zijn geweest. Zou het daarom niet beter zyn f 100 daarvoor op de be grooting te brengeD. Voorzitter. Er kan toch wel wat aan gedaan worden dan wordt later maar zooveel af- en overgeschreven als noodig is. Verder wordt besloten eene jaarlijk sche bijdrage van f5,te verleenen aan »Het Groene Kruis» te Winsterwijk naar aanleiding van een destijds ontvangen circulaire betreffende ontsmetting van schoolboeken. Alsnu wordt besloten het ophalen van straatvuil onderhands aan te besteden aan C. van Pelt voor f 195 per jaar. Van de woningbouw-vereen. >Volks- bclang» is een verzoek ingekomen om voor het aankoopen van grond en het bouwen van 26 arbeiderswoningen, een bedrag van f75.000 in voorschot te mogen ontvanged. De Commissie van onderzoek erkent gaarne de noodzakelijkheid dat werk manswoningen moeten worden gebouwd, doch ontveinst zich niet dat de abnor male tijd het bouwen 50 pCt. duurder maakt. Zonder belangrijke verhooging van huur is het niet mogelijk thans te bouwen. De financieele steun van de gemeente zal onontbeerlijk zijn bij het bouwen van 26 woningen en zou de gemeente' ieder jaar f 1690 extra kosten. Daarom wil de commissie thans slechts met het bouwen van 8 woningen laten beginnen, wat de vereeniging bij later inzien ook wenscht, althans er is een later schrijven gekomen, waarin gevraagd wordt f 30,000 voorschot te willen ver leenen, omdat met het oog op de abnormaal hooge prijzen der bouwstoffen slechts 8 woningen zuilen worden ge bouwd. Wordt besloten het land aan te knopen voor f 7775. Tevens wordt besloten tot het ver strekken van een voorschot van f 30,000 voor den aanbouw van woningen en tot het aanvragen .van een voorschot van gelijk bedrag uit 's Rijks kas. Timmermans. Nu blijft er een groot deel van het terrein over dat verhuurd kan worden. Het beste zal zijn dit te verhuren als tuingrond. Voorzitter. De commissie zal het zoo danig verhuren dat de hoogste bieder het heeft. Van Dongen. Die woningen zullen zeker ook electrisch worden aangesloten. Voorzitter. Ja. Van Dongen. Dan zal Konings ook kans krijgen. Die heeft al zoo dikwijls daarom gevraagd en.telkens is het hem geweigerd moeten worden omdat de afstand te groot was. Voorzitter. De kans wordt nu veel grooter voor hem. Verder deelt de rapporteur mede dat een deel der Melkhaven-beschoeiïng zal worden vernieuwd en bij wijze van proef zal dit geschieden met gewapend beton. De kosten zijn geraamd op f 1175. Bësloten wordt den Hoofd. Omslag te brengen van f 15500 op f19500. De begrooting wordt daarna vastge steld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 149395,81. 12. Benoeming van een lid in de schoolcommissie' wegens periodieke af treding van den heer M. C. J, Zijlraans. Op de voordracht staan de heeren M. C. Zijlmans en C. J. Klijn. De heer Zijlmans wordt met alge meene stemmen herbenoemd. 13. Benoeming van een lid in het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van J. B. Zijlmans. Op de voordracht staan de heeren J. B Zijlmans en J. B. H. Kamp. De heer Zijlmans verkreeg 8 stem men zoodat deze hei kozen is. De heer Kamp verkreeg 4 stemmen. 14. Ontwerp «besluit tot het verleenen van een gratificatie van f 100 aan de wegwerkers A. en C. van Strien. Voorzitter, B. en W stellen voor om aan de wegwerkers A. en C. v. Strien voor bet dienstjaar 1916 eene gratifici- tie te verleenen van f 50 ieder. Timmermans. Dat is zeker tengevolge der tijdsomstandigheden. Voorzitter. Niet alleen in hoofdzaak doch ook omdat het traktement in ver houding van de salarissen van andere werklieden veel te laag is. De buiten gewone tijdsomstandigheden zijn ook van veel 'invloed geweest doch ware dit niet bet geval geweest, dan nog zouden B. W. met een voorstel tot verhoo ging zijn gekomen omdat het salaris te laag was. Timmermans. Dan zullen B. W. wel tevreden zijn over hen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het gemeentehuis aan te sluiten aan het Rijkstelefoonkaotoor. Van Dongen. Zaak is het om ook te trachten locaal-tarief te verkrijgen. Slmonis de Kok. Er is al veel moeite daarvoor gedaan doch het is nog niet verkregen kunnen worden, wel tusschen Geertruidenberg en Raamsdonksveer. Maar wij zullen volhouden. Van Dongen. Was het niet beter dat wij probeeren tusschen het Dorp en het Veer locaal tarief tc krijgen. Simonis de Kok. Dat zou ik niet doen. Wat we eenmaal hebben moeten wij niet wegdoen, maar trachten door er aldoor om te vragen, dat wij ook locaal tarief krijgen tusschen het Veer en het Dorp. Slmonis (Weth.) In verband hiermede wil ik eens vragen ik zeg vooraf dat het geheel een persoonlijk idee van mij is of het niet wenschelijk is dat ook de woning van den Burgemeester wordt aangesloten, altijd als hij dit kan goed vinden. Timmermans, Wijvkunnen dat vragen maar voor plelzier behoeft hij het niet te doen. Voorzitter. Ik apprecieer het ten zeerst# maar ik wensch liever niet telephonisch aangesloten te worden. Nu reeds gaat een geheeien dag de bel en dan zou het nog wat erger worden. Van Dongen. Indien locaal verkeer bestond tusschen Dorp en Veer was er nog meer reden voor. Met algemeene stemmen wordt kleraa het voorstel aangenomen. 16. Ontwerp verordening op het beheer van het levensmiddelen-bedrijf in de gemeente. De 'verordening zal 1 December la werking tredeD. Slmonis de Kak. Uit de voorlezing merk ik dat er geen coinmercieele boek houding zal komen wat zeer jammer is. Voor een gemeente bedrijf, is dit ver aan te beyelen. Timmermans. B. es W. zullen wel zeer grondige motieven hebben gehad, om af te wijken van de tot heden ge volgde gewoonte om de verordening eerst door een commissie te onderzoeken. De Voorzitter merkt op dat het mo tief daartoe is geweest, de zeer korte tijd die er was. De heer Timmer raos zegt dat het hem spijt dat de commissie niet is ge hoord, doch legt zich er gaarne bij neder. Van Dongen. Kan er ook nog winst verwacht worden. Voorzitter. Neen, het is alleen maar betalen. Daarvoor wordt f 15000 ge vraagd. Van Dongen. Er wordt toch zooveel mogelijk door winkeliers zeker verkocht. Voorzitter. Zeker, dat is ook de wensch van den Minister. De heer Timmermans zegt in geheime vergadering hieromtrent nog iets te willen zeggen. Vervolgens wordt overgegaan tot wij ziging der Tappersverordening in verband met het schrijven van den Commissaris der Koningin om bij~ de mobilisatie de café's te sluiten. Vervolgens werd een dubbeltal be noemd om voorgedragen te worden aan den Commissaris der Koningin tot het doen van een keuze van een lid in het college van zetters in 's Rijks directe belastingen. Benoemd werden de heeren D. Lank- huijzen Gzn. en J.P. van Dongen-Torman. De heer Timmermans wijst er op, dat aan verschillende ambtenaren een duurte toeslag of gratificatie is verleend omdat op een gedaan verzoek der onder wijzers niet is ingegaan. Spreker stelt voor dit alsnog te doen en wel aan de gehuwde 10*/e en asn de ongehuwde 5®/0 te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. BINNENLAND. Onze veestapel. Het is bekend, dat sedert gerulmen tijd- van verschillende zijden aangedron gen is op heropening van de grenzen voor dea uitvoer vati vee. Tot dusver is de Rcgecring huiverig geweest cm dien uitvoer weder toe te staan. Men zal zich nog herinneren, welk een wilde stijging der veeprijzen ontstond, toen den laatsten keer die uitvoer werd toe gestaan, consent werd verleend voor den uitvoer van 10.000 runderen. Een herhaling van een dergelijke 3tijging wenscht men van Regeeringszijde in ietier geval te voorkomen, óók wanneer zou blijkeo,N dat een beperkte uitvoer onvermijdelijk is. Is het Handelsblad wel Ingelicht, dan wordt thans, ook van de zijde, waar men steeds aandringt op zooveel-moge lijke beperking van onzen uitvoer, erkend, dat dc geregelde gang van zaken in ons landbouwbedrijf dien uitvoer alleszins wettigt. De hooge prijzen van het veevoeder zijn het vooral, die het verlangen naar uitvoer bijzonder dringend maken. Intusschen mag verwacht worden, dat deze niet zóó maar, zonder eenige con- trapraestatle van de zijde.des ontvangers, zal worden toegestaan, Een verblijdend verschijnsel valt in tusschen te constatceren. Was, kort na het uitbreken van den oorlog, het vleeschverbiulk in ons land hier en daar zelfs tot* beneden de helft gedaald, thans is men weder tot het normale verbruik teruggekeerd. Ja, te Amsterdam kan zelfs eenige toeneming geconstateerd worden. Zoo werden aan bet abattoir aldaar in October 1913 3425 runderen geslacht, in October 1916 3715 stuks. Graskalveren 1369 in 1913 en nu 1601; nuchtere kalveren 980 tegen 2099, var kens 5922 tegen 6408. Vooral het ver bruik van schapenvleesch is verbazend toegepomen. Terwijl in October 1913 werden geslacht 1045 stuks, bedroeg dit aantal in dezelfde maand van dit jaar 6057 stuks. Alleen het verbruik van paardenvleesch bleef beneden het normale. In October 1913 werden n.l. 608 stuks aan het abattoir geslacht en nu slechts 50 stuks. Wegvoeren van Belgen naar Duitschland. In verband met het onderhoud dat Kamerlid Duys gistereomiddag had met den minister van Buitenlandsche zaken naar aanleiding van de door hem tot dien minister gerichte schriftelijke vragen betreffende de deportatie van Belgeo, vernemen wij dat met de beantwoording dier vragen de meest mogelijke spoed zal worden gemaakt. De indruk bestaat, dat men tot dusver nog niets gehoord heeft van eventueele stappen door de regeering in deze aan gelegenheid gedaan, omdat uiteraard van regeeringswege eerst ter plaatse, welke daarvoor in aanmerking kwam, moest worden geïnformeerd, of aich onder de uit het bezette gebied weggevoerden ook personen bevonden, die Indertijd naar •ns land waren uitgeweken, maar later naar België terugkeerden in verband met circulaires van den burgemeester van Rotterdam, den consul-generaal van Antwerpen of stappen door andere offi- cieele personen, waardoor de uitgeweke nen bewogen werden naar België terug te keeren. Het antwoord van Duitschland op dat verzoek om inlichtingen moet thans zijn ingekomen, zoodat eerst thans door de regeering de stappen zeilen kunnen worden overwogen welke in deze noodig mochten blijken. Buitengewone rijksbijdrage voor woningbouw. De minister van binnenlnndsche zaken heeft, door tnsschenkomst van Gedepu teerde Staten, den gemeentebesturen doen mededeeleo, dat de regeering be reid is tot toekenning van een tijdelijke buitengewone bijdrage, voor zooveel die noodig blijkt, ten beloope van ten hoogste de helft van het verschil tusschen de annuïteit, welke de gemeente over het voor den bouw van woningen ver leende voorschot moet betalen, indien het voorschot tegen gelijken rentevoet ware verleend voor den bouw met materialen, verkregen tegen de vóór den oorlogstoestand geldende prijzen. Die buitengewone bijdrage zal voor geen langeren tijd worden verleend dan tot en met bet exploltatiejaar, waarin sedert het sluilen van den vrede tusschen Duitsch land, Engeland en Frankrijk één jaar zal zijn verstreken. Op dat tijdstip zal nader worden over wogen, of dc buitengewone bijdrage opnieuw moet worden verleend, hetzij tot een verminderd bedrag, dan wel dient te vervallen, bij welke overwegleg te raden zal worden gegaan met de dan geldende prijzen der bouwmaterialen en den invloed van de prijzen op de in het algcnieen te bedingen huren. f f Tot onze diepe droefheid f overleed heden znebt en kalm, vcprzien ran de p.H. Sscramedtqn, oase geliefde Moeder, Böhnwdmoede; en Grootmoeder HtRIA WH. HÉUCi IUHERMi geb, vaï* Turenhout, Wed. van den WelEd. Heer J. L. TIMMERMANS VAN TUMNHOUT, in den ouderdom van f6 jaren. Ve^sciiüre. Addt Timmerman^ Verschure en Aind. Waalwijk23 Nov. '16. ÈNhjedt zich aan Aartmelding bij M^A>R I NÜS E E K E L S te Besoijeo. *\101 56 TE KOOP eea in goeden s*aat zijnde afsmette een prachtige KERSTKRIBBE met toebehoóren. Adres te bevragen bureau van dit blad. 10137 centrum Langstraat/voor bil lijken prijs, gunstig gelegen et aangebouwd Woonhuis enj Tuin. Bespande uit; WerklofiVlen plm. ^800 M2., Open looc^s plm. 800 W. en Stalling. Gezamenlijke terrein—' oppervlakte\5,500 Brieven onder\no. derjadvertentie bureau van dit blad. 10045 Dagelijks uit dé hand te koop een partij AFBRAAK zooals steenén,riet, gebinten en ander gèriéfhout. Ook 2 8cuks/&.4k«u van 12 en 1 metereen partij. Amerik. grienen ribben; eiken en t andere. balken; deuren en ramenftardsteenen palen met kettingen en ken boeveelheid kouten. Te bevragen of op het werk by de kerk te Heijstraat. 10139 maakt natte kelders en voch tige muren kurkdroog. Utrecht, Springweg 2. 9981 hoog diep 75 c.M, en brped 1,32 Mf. De voorruit if/van spiegel glas. Binnen 6 glazen platen op koperen standers. Te bevragen by FIRMA WEL). TIELEN. Waalwijk. 10111 te Waalwijk, maakt bekend, dat de onroerende goederen van den Heer A. A. KLIJN te Drunen c.st zijn ingezet en verhoogd: 10154 Koop 1 tot f3100,Koop 2 tot f 1500,-Koop 3 tot f 2770,-; Koop 4 tot f 4520.Koop 5 tot f 1200,en Kóóp 6 tot f 2300,—. De toeslag^ zal plaats hebben op Woensdag 6 December igió, bij H. VAfa HOORN te Elshout. Dagelijks kan verhoogd worden. Op Woensdagen 6 en 13 December 1916 des avonds om 7 uur in de »Harmoniezaal< te Waspik, zullen de Notarissen ten verzoeke van den Heer en Mevr. SCHÉLlENS-Freericks, in het openbaar ONDER WASPIK. Vier perceelon best weiland, ter plaatse »De Dellen*, in Sectie G als KOOP 1. Achter het huis van den heer G. J. N. van Son nrs. 1052, 425 en 426, groot 1,15,30 H.A. In huur bij Pietér Pruyssers te Waspik tot Kerstmis 1916 voor f 135 per jaar. KOOP 2. Achter het huis van de Gez. Brouwers aan Be nedenkerk nrs. 1044, 1093 en 1094, groot 1,55,70 H.A. In huur bij B. Langerwerf te Waspik tot einde seizoen 1918 voor f 160 per jaar. KOOP 3. Achter het huis van den heer B. Kamp nrs. 533 en 1091, groot 1,46,40 H.A. In huur bij N. J. de Bont te Waspik tot einde seizoen 1919 voor f 137,50 per jaar. KOOP 4. Achter; het huis van den heer Anton Brokx nrs. 539 en 1090. groot 1,40,80 H. A. In huur bij Êif. J. de Bont te Waspik tot einde seizoen 1919 voor f 137,50 pef jaar. KOOP 5. Een perceel HOOI- en BOUWLAND te Bovenkerk Sectie C nrs. 45 en 386, groot 2,35,50 H.A. In huur bij C. Boezer te Was pik tot eindé seizoen 1920 voor f160 per jaar. Nadere inlichtingen zijn te be komen ten kantore van notaris Middelkoop voornoemd. te Drunen, zal teo verzoeke der Erven CORN. PULLENS-van Hsrpt, op Vrijdag i December igió bij inzet en op Vrijdag ij December igió by toe slag telkens asm. 6 nur by GEZ«, KEMPENAARS te Ebhont EERSTE KOOP. Een perceel wei land, gelegen iü de Hooibroeken onder de gemeebte Oudhenaden, kadastraal bekend als sectie A nummers 822 en 823 samen groot 78,80 aren. Te aanvaarden dadelijk na betaling der kooppenningen. 10093 TWEEDE KOOP. Een perceel bouw land, gelegen in de Noulanden onder de geiüeente Druuen, ka dastraal bekeódr als sectie A num mer 299 grqiot 48^80 aren. Dit perceel /ie tot il Nov. 1917 in huur bij Jób. Cornsn. van Herpt te Elshout, vflor f 32 per jasr. De huurpenningen over 1917 fijn voor den kooper. Grond- en polderlasten zijn voor de koopers van 1 Januari 1917 af. Betaling deï kooppenningen, zes weken na den toeslag. MET.ROÜW BOTTERDAM. SB. DSAAISTHBGt 8. EN

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 2