Streng BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. niIü^ws uïF kaatSTïl v0°Herhr Aiokoop zal worden verhoogd. Met 54 stemmen wordt besloten ni et te verhoogen. Voor stemden de heeren Pn Timmer mans, Gragtmans, van den Broek en Verbunt. Tegen de heeren Verwlel, Tlmmer- mans-Verschure, Klijberg, v. Everdlngen, van Riel. Daarna komt 't voorstel 60 of 70 /0 In correspondeerende maanden van t vorig jaar. Aangenomen met 3-—4 stemmen 60°/0- Voor 70°/o de heeren Verwlel, Tim- mermans-Verschure, Klijberg en v. Ever- dingen. Voor 60°/, de heeren Ph. Timmer mans, Gragtmans, van den Broek, Ver bunt en van Riel. Voor nieuwe verbruikers gasmotoren ea winkelverlichting als voorgesteld. VoorstelSluitingsuur te bepalen op 11 uur. Verwiel. Hier is een kwestie van gas- bezuinlging, dat is uitstekend maar in andere bedrijven wordt niet zoo radicaal ingegrepen, overal kan men een licht behouden. Ia den Bosch staat men alle localiteiten, waar sterke dranken enz. worden verkocht en ook ververschlngs- localitelten toe om na 11 uur een gas lamp te branden, daar valt dan ook alles onder en dat stel ik ook hier voor. Timmernaans-Verschure. Waarom zou men aan 't politieuur gaan tornen. Wethouder Timmermans. Ja, de maat regel is zeer ingrijpend, met eea pit na 11 uur zou ik me kunnen vereenigeB, maar dan ook een gewone pit b.v. van 120. Voorstel Verwiel, gesteund door de heeren Klijberg en van Everdingen, wordt met al ge mee na stemmen aange nomen. Verhooging prijsstraatrerlichtiog in Bcsoijen en Baardwijk met '/a cent. Gragtmans. Het is de bedoeling om de verlichting; mit '/a beperkt te krijgen zooals hier, dan blijft het 't zelfde. Timmermans-Verschure. In de Mr. v. Coothstraat brandde de vorige week weer geen licht, dat is onhoudbaar. Gragtmans. Dat moet een vergissiag zijn, daar de lantaarns -tot na de trein van 10 uur moeten aanblijven. 4. Voorstel van B. en W. aangaan geldleenlng. Voorzitter. Den 26 juni 1915 werd door Uwen Raad besloten met hetKroon- Domein eene leening aan te gaan groot f112,000 tegen 51 /40/per jaar. Intus- schen is het geld goedkooper geworden en is het daarom raadzaam de geheels leening van f112,000 te cenverteeren. Behalve voor de conversie dezer lee- nlng zal ia den loop van dit en het vol gend jaar moeten worden beschikt over f 112,000,leening Kroon-Domelü. 20,000,Tijdelijke leening tot dek king der uitgaven voor het electriclteltsbedrijf. 1,642,Coppens (onkosten op den aankoop vallende). 2,680,— Van Herwijnen U00,- G. dc Rooi) hm"D- 613,02 Onkosten vallende op aan koop huizen. 500,Aanplanting boomen op den Winterdijk, verwerkt ia 1915. 15,000,Uitbreiding gasfabriek, ver werkt in 1916. 1,500,Uitbreiding gasfabriek, te verwerken in 1917, vol gens raming derGascom- missie. 1,120,Voor extra-aflossing leening Kroon-Domein. 430,Provislokosten. 9,564,98 Vermoedelijk aandeel der gemeente in de kosten van voltooiing der nieuwe havenwerken. f 170,000,— Totaal. Wij hebben het gewcnscht geoordeeld te trachten eene onderhandsche leening te krijgen ter besparing van diuk- en zegelkosten van obligation en coupons, de jaarlijks terngkeerende kosten voer uitlotiag enz. Daarom hebben wij van diverse in stellingen aanbiedingen gevraagd, de in gekomen voorstellen gaan hierbij. De Mg. voor Gemeentecredtet ver klaart zich bereid genoemd bedrag a pari te leenen tegen A'/s'/o rente met een jaarlijkscbe aflossing van f 4000, terwijl de gemeente bevoegd blijft, eenig jaar meer af te lossen, mits van het meerdere 1% vergoeding wordt betaald. Deze aanbieding komt ons het meest voordeelig voor. De provisiekosten be dragen 4 pCt„ de rente zal over 1917 bedragen f 7,650, terwijl de provisiekos ten de begrooting over 1917 zullen be zwaren met een bedrag van f 425. Wij hebben derhalve de eer Uwe vergadering voor te stellen met de Mij. voor Gemeentecredtet tot genoemd be drag en onder de gestelde voorwaarden eene leening te sluiten. Een ontwerpbesluit gaat hierbij. Aangenomen. Na Informatie van den heer Kltfberg hoe 't staat met de verbetering spoor- laan en antwoord dat een brief hierom trent aan den Binnenpolder is gezonden, wordt de vergadering gesloten. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 2 December des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Valter. Ongeveer 11,15 opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle ledeD. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDF. 1. Ingekomen stokken. a. Schrijven van Ged. Staten waarbij zij aandringen op herziening der veror dening regelende de salaiieerlng van 't onderwijzend personeel, wijl deze salaris sen over het algemeen genomen niet meer voldoen aan de eischen der tegen woordige tijden. Vooral geldt dit voor die gemeenten, die sinds 1908 de sala risregeling niet meer wijzigden en ook die welke dit in geringe maten hebben gedaan. Ged. Staten dringen zeer op wijziging aan, aangezien een onderwijzer dan slechts zijn taak naar behooren kan vervullen, indien hem geen bange zorgen kwellen. Voorzitter. Dit schrijven is in - de wethoadersvergadering besproken en b. i. behoeft hier geen verandering ge bracht te worden, wijl de salarissen boven het minimum staan. Denken de heeren daar soms anders over. 't Voorstel van B en W. wordt aan genomen. b. Schrijven van de gemeente Loon- op-Zand, houdende mededeeliog, dat zij voor den Loonschendijk stroom van deze gemeente zullen betrekken. c. Voorstel wijziging verordening Hoofd. Omslag. De verordening wijst nu aan f 5000, doch tengevolge van de distributiewet moet deze verhoogd worden op f7000, aangezien nu reeds f6500 zal worden geheven. Rijken. Er is niemand, die op het oogenbllk den toestabd kan overzitn, doch het kan toch heel gemakkelijk gebeuren dat de Hoofd. Omslag nog verhoogd zal moeten worden* Ook kun nen de gemeentenaren hierdoor zien dat door den oorlog niet alleen de financiën van het Rijk zija ontwricht, doch ook die van onze gemeente. Men kan ook zien dat er nog heel wat opgebracht zal moeten worden eer we aan het einde van de historie zijn. Dat deze verhooging voor onze ge meente heel -wat zeggen wil, blijkt wel hieruit dat de Hoofd Omslag te hoog was en ware de oorlog niet gekomen, ook verlaagd zou zijn ge worden. Met algemeene stemmen wordt be sloten dë Hoofd. Omslag te verhoogen. 2. Vaststelling der voorwaarden voor de verpachting van het haven- en kaal- geld voor 1917. Wordt besloten de voorwaarden ge lijkluidend te stellen aan die van een vorig jaar. Tevens wordt besloten bij niet hoog genoegzame inschrijving de gunning niet te verleenen en zelfs uit te voeren. 5. Benoeming van een lid van het Algemeen Armbestuur. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. van Pelt le candldaat en J. Pruyssers als 2e candldaat. De heer J. van Pelt wordt met alge meene stemmen herkozen. 6. Behandeling verzoek van de ge meente Vrijh.-Capelle om een bijdrage voor het onderhoud van de Hooge Vaart. De Voorzitter deelt mede, dat deze kwestie wederom een punt van over weging heeft uitgemaakt in de verga dering van B. en W., doch dat men nog niet tot een beslissing is gekomen. Rijken. Er moet iets voor de bewo ners worden gedaaD, doch de vraag is hoeveel. Na eene uitvoerige discussie wordt besloten deze aangelegenheid nogmaals aan te houden tot een volgende ver gadering. 7. Af- en overschrijving op posten der gemeente-begrooting dienst 19.16. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloteB, Bij de rondvraag vraagt de heer Oerlemans waarom niet met de werken van electriciteits-aanleg wordt doorge gaan. De Voorzitter zegt dat dit komt door gebrek aan materiaal, doch dat alles is geregeld, Hïerna wordt de vergadering gesloten. De deportatie der Belgen. In antwoord op een vraag van den heer Duys, deelt de Minister van Bui- tenlandsche Zaken mede dat hij -naar aanleiding van de deportaties in België een schriftelijk vertoog tot de Duitsche regeering heeft gericht, houdende dat de Nederlandsche regeering de wegvoe ring van de bevolking van een bezet gebied naar het land van de bezette macht in strijd acht met de bepallugen en den geest van het volkenrecht, zooals dit laatstelijk uitdrukking heeft gevonden in de vierde Haagsche Conventie van 1907, dat zij evenwel getrouw aan de sedert het begin van den oorlog door haar gevolgde gedragslijn, zich van bij zondere stappen te dezer zake onthou den zou hebben, ware het niet dat de bovenomschreven feiten een besliste verantwoordelijkheid op de Nederland sche regeering gelégd haddeo tegenover diegenen onder de thans weggevoerde Belgen, die, aanvankelijk mar Neder- landsch gebied uitgeweken, later naar Belgic teruggekeerd waren, ve:trouvvende op de waarborgen, o. a. van niet wegvoering naar Duitschland, welke hun door de hoogste Duitsche Overheid te Antwerpen, met medewerking der Ne derlandsche regeering uitdrukkelijk waren gegeven. Op dezen grond heeft de Nederland sche regeering ten slotte de verwachting uitgesproken, dat diegenen onder de naar Duitschland weggevoerde Belgen, welke in het voormeld geval mochten verkeeren zoudem&Lndcn teruggezonden naar hun haardsteden. De Belgen weer terug Men seint van de grens Zondag zijn hier 9 Belgen, waaronder 2 brievenbestellers aangekomen, die ver klaren dat van de Belgen, die naar Duitschland gedeporteerd werden, een groot gedeelte is teruggekeerd. De Dultschers hebben hun, die in de dorpen Herstal, Vivegnis. Canne Lansken en in verschlllcnctefcangrenzende Neder landsche grensplaatsjes woonden, de vrijheid gegeven. Uitstel opkomst militie. (Officieel). Voor de opkomst van dienstplichtigen, die ter inlijving in het tijdvak van 16 tot 20 December e. k. waren aangewezen is, wegens nieuw opgekomen bijzondere omstandigheden, nader aangewezen het tijdvak 3 tot 6 Januari 1917. Dit uitstel heeft betrekking op de dienstplichtigen van de militiellchting 1917, die zijn toegewezen aan het le bataljon van een der regimenten infan terie of van de wielrijders. In verband hiermede zullen de dienst plichtigen van een vorige lichting, die als gevolg van verkregen uitstel van eerste oefening tegelijk met bedoelde moeten opkomen, zich op 3 Januari 1917 onder de wapenen moeten begeven. Minister Van Gijn. Het Neder!. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij meenen te weten, zal de moeilijkheid, geschapen door het votum der Eerste Kamer nopens de wijziging van de Successiewet, zeer binnenkort een oplossing vinden, waarbij zijn wij wei ingelicht behoud van mr. Van Gijn als minister'v an Financiën mag ver wacht worden. Waalwijk, 6 Dec. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwyk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. bestraft de spaarzame huisvader het gebruik van slecht schoencrême. Hij weet, dat de dure schoenen alleen jarenlang behouden blijven bij dedage- lijksche behandeling met de schoencrême zwart geel bruin. Gemeente-gas fabriek De Directie der Gemeente-Gasfabriek Waalwijk brengt bij deze ter kennis van de gasverbruikers van Waalwijk, Be- soijen en Baardwijk, dat in verband mèt den geringen aanvoer van gaskolen maatregelen genomen moeten worden tot bezuiniging van het gasverbruik en dat door den Raad der Gemeente Waalwijk tot nadere aankondiging is bepaald 1. dat aan gasverbruikers over de gewone- en over de muntmeters een verbruik wordt toegestaan van 60°/0 van het verbruik der gelijkluidende maanden van het vorig jaar en dat voor meerder verbruik de gasprijs wordt verdubbeld en gebracht op 20 cent per kub. M. 2. dat de gasprijs van die verbrui-* kers waar geen vergelijk met het vorig jaar mogelijk is, wordt verhoogd met 3 cent per kub. M. 3. dat de prijs van het gas ten dienste van motoren wordt verhoogd met 1/a cent per kub. M. Punt 1, 2 en 3 in te gaan na de meteropname van het verbruik over November 4 met ingang van 6 December a.s. mag voor ieder etalageraam maar een licht branden tot 8 uur 's avondsna 8 uur is de etalageverlichting verboden en mag vanaf dat uur maar een licht in iederen winkel blijven branden 5. in koffiehuizen mag na 11 uur 's avonds in elk verlof- of vergunnings lokaal maar een licht blijven branden 6. vqor fabrieken waar verwarmings- gas gebruikt wordt over de gewone meters, wordt vooraleer punt 1 wordt toegepast, eerst afgetrokken het gemid deld verbruik der maanden Mei en Juni. Bij overtreding dezer bepalingen wordt de gasmeter weggenomen en zullen zoo daartoe wordt overgegaan, de gemaakte onkosten van het herplaatsen in rekening worden gebracht. St. Ntcolaas. De goede Sint, die de scholen in Bc soijen bezocht en zoo rijk kon ultdeelen, bezocht ook gisteren verschillende malen onze gemeente met zijn knecht en zijn eere-escorte, het geheel zag er aller keurigst uit, en was begeleid door een militair muziekcorps, welks kapelmeester de leider van 't geheel was en zeer veel succes hiermede heeft iageoogst. Ook werd het militair hospitaal en verschillende families van officieren en anderen bezocht. Er heerschte gisteren een vroolijke, opgewekte stemming, 't was er zeer druk, natuurlijk liep alles in de best* orde af. Tot ons genoegen vernamen we dat de winkeliers in onze gemeente bijzon der tevreden zijn over den verkoop. Het moet er reusachtig druk geweest zija, en velen hebben goede zaken gemaakt. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Door het hoofdbestuur van den Alg. Ned, Bond van Schoenfabrikanten werd Maandagmiddag vergaderd op de boven zaal van café Marinus te Tilburg. De voor zitter, de heerjos. de Poot, opende na een woord van welkom de besprekingen en wees op de allereerste plaa's op het dagelijks toenemen der moeilijkheden In de schoenindustrie die het noodig maken tijdig middelen te beramen om haar in gang te houden. Nog heeft men geeo antwoord ontvangen op het request maximumprijzen voor inlandsche hulden te bepalen en bijna met den dag gaan de leerprijzen omhoog. Daardoor zal het noodig worden, dat ook de schoen- prijzen aanmerkelijk stijgen. Na voorlezing der ingekomen stukken deelt da voorzitter mede, dat op naam van don Bond esn partijtje pek van een zekere firma is overgeschreven, zoodat de ieden die zulks noodig hebben van den Bond pek kunnen betrekken. In verband met al de stukken die werden voorgelezen, maakten verschillen de leden hunne bevindingen bekend, vooral over onderhandelingen met de N. O. T. en de verschillende offlcieele lichamen. Als een algemeene belem mering voor de industrie werd eea enorm gebrek aan zooileder geconstateerd, waardoor allengs de toestand onhoud baar zal worden. Uit gevoerde onder handelingen viel op te maken, dat de regeering wel iets voelt voor distributie van zoolleer, doch dat distributie van schoenen wegens de hooge kosten niet zal kunnen worden doorgevoerd. Een der leden bracht in het midden, dat nog steeds damesschoeisel uit Enge land en Zwitserland wordt ingevoerd en hij verzocht, dat door den Bond daarop zou gewezen worden om ook eenigen uitvoer te verkrijgen. Bij punt 3 verantwoordde de secre taris den aankoop der »taks.» Ontvangen was 2000 kilo no. 7 en 4000 kilo no. 9, waarvoor aan den Bond werd betaald f 8010.05, zoodat hierbij een batig saldo' werd verkregen van f 21.23'/2. Besloten werd dit saldo aan een cy- clostylle te besteden. Door den voorzitter werd een kort verslag uitgebracht omtrent gehouden besprekingen en de gevoerde corres pondenties inzake import van leder, garens en fournituren. Over de linnen garens had men op de Brltsche legatie voor antwoord ge kregen dat deze evenmin als rubber uit Engeland zouden worden ingevoerd, zelfs op naam der Ned. regeering werd daarvoor geen consent gegeven. Toen men naar dc reden daarvan vroeg ont ving men als antwoord, dat men deze wel kende.' Hierdoor is het een uitgemaakte zaak dat men geen linnen garens bekomt. Er was een vraag van de regeering ingekomen of in ons land ook split wordt gebruikt. Daarop zal worden geant woord, dat hst zelfs veel gebruikt wordt, maar mea niettemin het bultenlandsche prefereert. Door den voorzitter was een brief gericht aan het districtshoofd der ar beidsinspectie te Breda, om naar aan leiding van den kolennood eventueel de schafttijden der beschermende personen te mogen bekorten, om daardoor het werk des avonds eerder te eindigen. Van deze vergunning zou slecht*1 in het uiterste geval gebruik worden gemaakt, Op een desbetreffende vraag van den heer Van GijD, waard©»* de vermeer- dering der productie is ontstaan en waar aan de uitbreiding der fabrieken moet worden toegeschreven, konden de leden tal van antwoorden geven. De Voorzitter was van oordeel, dat uit het aantal arbeiders, dat thans in de industrie werkzaam is, zal blijken, dat de productie niet beduidend is gestegen, doch verder moeten het aantal vluchte lingen, het dragen der hooge laarzen, de mindere stabiliteit van het fantasie- goed en andere factoren van grooten Invloed worden gerekend bij de hoeveel heden van het te verwerken leder. Dit alles heeft de uitbreiding der zaken In handen gewerkt, zonder dat men nog behoeft uit het oog te verliezen, dat menigeen zijn fabriek vergrootte in de verwachting op grooten uitvoer. Een levendige discussie ontspon zich nog omtrent het militaire schoenwerk. Allen waren er van overtuigd, dat voor den prijs dien de Regeerlag waaschtte betalen, geen degelijk schoeisel is te leveren en men zou daarmede den direc teur van het Rijkskleedingmagazijn in kennis stellen. Het was de algemeen opinie ia de vakkringen, dat het militaire schoeisel voor dien prijs niet goed kan zijn. Als eene belangrijke zaak werd in uitzicht gesteld, dat bii het stijgen der huidige leerprijzen het schoeisel binnen kort met f 2,— tot f 2,50 per paar moet worden verhoogd. In de vakbladen zal den winkeliers daarvan nu reeds kennis worden gegeven, opdat zij er werk van maken hun voorraad tegen zoo goed mogelijke prijzen te verkoopen. Nadat door den rechtskundigen advi seur, mr. E. Passtoors tog eenlge inlich tingen waren verstrekt, werd de verga dering gesloten. Waalv. ijkscke R K. VV.Quick. De-1.1. Zondag gespeeld» competitie wed strijd turschtn Quick, Waalwijk en Excel sior Bosch eindigde in een schitterende 9—1 overwinning voor Quick. A.s. Zond&g gaat Qnick naar 'a Bosch om aldaar Valencia te gaan bekampcD. BESOIJEN. Zondag 1.1. speelde R. W. B..alhier een competitiewedstrijd tegen vjulliana* uit 's Bosch op 't terrein van laatstgenoemde. De uitslag was 10 jn het voordeel van «R. W. B.« BAARDWIJK. Van den landbouwer v. Tuil alhier lagen Ziterdagmurg >n ruim twintig schapen dood in de weide. Men veronderstelt dat do dieren door een hond zijn doodgabaten. Ofschoon hot vleesch grooten deels voor consumptie is gobruik*, i< de schade toch eaorm. Hier kwamen de laatste dagen verschil lende gavallni van plotselinge sterfte voor. SPRANG. As. Donderdag des avond? om 8 uu% hoopt de G^ref. Knapeuverceniging ^Simuel" haar 3e jaarfeest ta houden. LAND VAN HEUS DEN, 5 Dec. De bietencampagne i* thans geëindigd en de teelt er van ie, door de hooge prijzen die besteed werden, uogal winstgevend geweest. Nu het verbod tot uitvoer van knol rapen iï ingetreden, zijn de prijzen van dit artikel aanmerkelijk gedaald. Velen zullen Z3 dan ook nog niet vau de hand doen en se voorloopig maar inkuilen. WASPIK. Donderdig 7 Dec. zal ia de parochiekerk alhier een tridnum geopend worden voor de laden der Congregatie van O. L. Vrouw. A.». Zondag zal bij het sluiten dezer oefeningen de plechtige opdracht der nieuwe leden plaats hebben. Zondag a.s. zal de voorzitter van den R.K. Bond van Lederbewerkers hier komen spreken orcr de oprichting eener coöperatieve bakkerij. De btkkerspatroona hebben reedi een psar keer vergaderd 0111 zich nauwer aaneen te sluiten en door gexamelijke actie het dreigend gsvaar zooveel mogelijk te nentraliseerea. Eéa ding is echter zeker, dat door deze pogingen der vakbewegii g de middemtand weer meer in 't gedraDg komt. DUSSEN. De Raad der gemeente Dussen zal op Zaterdag den 9 December 1918 dea namiddng te 8 nre vergaderen. Kaatsheuvel, 6 Dec. 1916. Armenconcert g Apollo" Vrijdag geeft gApollo^ z'a jaa'iijkach armtuooncer?, waarbij aL Qamonist gesn ord is de heer JC. Smits uit Tilburg. De P.! I I) j HIITT^, Erdal oure.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 4