Nummer 100. Zondag 17 December 1916. 39e Jaargang. Tweede Blad. !>K OOKLÖGi BEKENDMAKING. BINNENLAND. De Burgemeester der Gemeente Waal wijk Op uitnoodiging van den Generaal- Majoor, Commandant der IV Divisie, aangewezen voor de gedeeltelijke uitoe fening van het militair gezag in deze gemeente HERINNERT de ingezetenen aan de navolgende be paling van het Wetboek van Strafrecht Artikel 191. Hij die opzettelijk iemand, op openbaar gezag of krachtens rechte lijke uitspraak of beschikking van de vrijheid beroofd, bevrijdt of bij zijne zelfbevrijding behulpzaam is, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Art, 203. Hij die, !n tijd van vrede, opzettelijke desertie van een krijgsman, indienst van het rijk, uitlokt, door een der in art, 47 No. 2 vermelde middelen, of bevordert op eenige in art. 48 ver melde wijze, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste zes maanden. Art. 205. Hij die, in tijd vao vrede, opzettelijk oproer of muiterij van krijgs lieden, in dienst van het rijk uitlokt door eenMer in art. 47 No. 2 vermelde middelen, of bevordert op eenige in art. 48 vermelde wijze, wordt gestraft mét gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Waaiwijk, 9 December 1916. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De kansen op vrede. Men weet, dat de Fraoscbe minister president Briand zich in de Kamer over het Duitsche vredesaanbod heeft uitge laten. Oppervlakkig lijkt bet, of hij met verontwaardiging elke poging der Duit- schers tot toenadering heeft afgewezen hij voegde er echter aan toe, dat hij later aan de Kamer officieel de juiste gemeenschappelijke opvatting der geal lieerden zou mededeelen, daar een der gelijk document overdacht moest worden, om de bedoelingen er van na te gaan. Dat was te verwachten. Zonder te weten, welke voorstellen Duitschland ter tafel wilde brengen, zullen de geallieer den rich zeker niet verantwoord achten met elke mogelijkheid van besprekingen van tevoren af te snijden. Gewagende van het vredesvoorstel, zeide Bonar Law in het Lagerhuis Tot- dusverre hebben geen vredesvoorstellen de regeering bereikt, doch er ls een ding, dat ik zelfs ia dit stadium noodig acht te zeggen Asquith heeft bij de indiening van het laatste credietvoorstel deze woorden gebezigd: >Zij« de bondgenooten >verlangen herstel van het verleden en behoorlijke waarborgen voor de toekomst* (luide toejuichingen). Dat is nog altijd de politiek en is nog altijd het besluit van de Engelsche re geering (hernieuwde, langdurige toejui chingen.) Dat ls algemeen en bindt tot niets, zoo men ziet. In de Itallaansche Kamer deelde Son- ■ino mede. dat de Zwitsersche gezant hem de vredesnota der Centralen had ter hand gesteld. De nota bevat geen enkele nauwkeu rige aanduiding van de voorwaarden, waarop men zou kunnen trachten vre desonderhandelingen aan te knoopen. Alleen redeneeringen over den oorlog. Ik heb den Zwitserschen gezant be dankt en hem geantwoord, dat natuurlijk onze geallieerden geraadpleegd moeten worden alvorens een antwoord kan wor den gegeven. Sonnlno verzocht daarop de discussies hieromtrent niet voort te zetten, daar de geallieerden gezamenlijk moeten han delen en dat zou onmogelijk zijn als ipder zijn eigen indrukken terstond wilde uiten. Op voorstel van Sonnino werd beslo ten. de nota niet te bespreken in de Kamer. Van de Russische regeering is nog g?en berieht ingekomen, doch vermoe delijk zal zij zich wel op hetzelfde stand punt plaatsen als de andere geallieer den. De Russische pers tapt uit het zelfde vaatje als die in Engeland en Frankrijk, noemt het voorstel van Duitsch land huichelachtig en spot met de plot selinge vredelievendheid te Berlijn Ook zij schrijft Duitschland de bedoeling toe de verantwoordelijkheid voor verder bloedvergieten van zich af te wentelen en de openbare metalog der wereld een valstrik te spannen. Natuurlijk eindigt zij dan met te ver zekeren, dat de geallieerden den oorlog willen voortzetten tot de eindoverwinning. Zoo goed als in Engeland en Fran krijk zal ook in Rusland de regeering de zaak wel kalmer beschouwen dan de ridders van de pen. Ook in Japan liet de regeering zich nog niet uit, Japansche bladen publi- ceeren intusschen interviews met man nen uit definancieele en de handelswereld die van meening zijn, dat de geallieerden weigeren, eenig voorstel te «verwegen, dat Duitschland in de positie van vóór den oorlog zou laten. Men ziet. het zijn altemaal variaties op hetzelfde thema. En toch zou men verkeerd doen, daaruit af te leiden dat de kans op vrede vrel verkeken zal zijn Er zijn ook bladen in de oorlogvoe rende landen, die van meening durven zijn, dat de geallieerden althans kennjs dienen te nemen van de voorstellen vin Duitschland c.s. De Duitsche sociaal democraat Scheideman richtte gisteren io een reide te Chemnitz den oproep tot zijn partijgenooteo in andere landen >Wanneer de voorstellen iets bevat ten, dat met uw eer en uw toekomst onvereenlgbaar is, moet gij ze weigeren, doch gij moet van uw regeering ver langen, dat zij ze ernstig overweegt». Dat is inderdaad het minste, wat men van regeerlngsmannen met verantwoor delijkheidsgevoel verwachten mag. Gaan de Entente-regeeringen eenmaal op het Duitsche voorstel om besprekin gen te openen in, dan is de vrede een heel eind naderbij gebracht, want zoo als prof. Delbrück in de Tag schrijit Zit men eenmaal aan tafel, dan is het in hooge mate waarschijnlijk, dat men zich met elkaar zal verstaan. En prof. Delbrück grondt deze verwachting in hoofdzaak op het feit, dat Duitschland bezield is van den eerlijken wil tot den vrede de keizer heeft, onder het voor Duitschland noodzakelijke voorbehoud, *en voor de veiligheid en de eer der vijandelijke naties aannemelijke vrede in uitzicht gesteld. Prof. Delbrück is er van overtuigd, daar Duitschland een verdedigingsoorlog voerde, >dat wij zon der eenige vrees de toekomst kunnen tegemoet gaan, ook als de vrede ons geen materieele machtsuitbreiding vei- schaft. Ook andere schrijvers wijzen er op, dat Duitschland naar geen veroveringen streeft. Volgens de Rijksdagafgevaardig de Quark ls zelfs het vredesvoorstel geen uitvloeisel van de overwinnigsroes na de Roemeensche successen, daar het al wekenlang overwogen werd. Zoo men ziet wijst dit alles op een ander standpunt van Duitschlands macht hebbers dan de al-Duitsche en conser vatieve grootschreeuwers willen aanprij zen. En wat zegt men wel van de in New-York, naar h^t heet door het Duitsche gezantschap gegeven verzeke ring, dat Duitschland bij de vredesonder handelingen streven zal naar ëen beper king van de wereldbewapering Op die wijze komt er toch werkelijk wel eenig® toenadering tusschen het standpunt van Duitschland en dat van zijn vijanden. Als nu in h®t andere kamp der jingoï- stische grootschrseuwers zich ook eens wisten te matigen Want een vrede die de uitlevering van de Duitsche vloot, den afstand van Elzas-Lotharingen en Constaotinopel en meer dergelijke eischen aan Duitschland zou opleggen, kan toch op het tegenwoordig tijdstip door geen nuchter denkend mensch worden tege moet gezien. Intusschen zal het wel eenigen tijd duren voor de heeren in Den Haag bijeenkomen, gesteld dan, dat er vóór dien tijd geen klink in de kabel komt. Conrad Hausmann schrijft in het Berl. Tageblatt niet onaardigDuitschland heeft zijn Kerstgeschenk ontvangen, doch het zou verkeerd zijn, vóór Mei op bloe sems te hopen. Allereerst zullen de kabinetten der geallieerde landen overleg moeten plegen en dan komt wellicht de eerste stap, dat aan Duitschland gevraagd zal worden, welke strekking zijn voorstellen hebben. Met over en weer correspondeeren gaat gewoonlijk een geruimen tijd verloren. Mogelijk echter komt er hulp. Het heet, dat de paus een nota tot de oorlog voerende staten zal richten naar aanlei ding van de Duitsche vredesvoorstellen en in Washington rekent men ook ,op tusschenkomst van president Wilson, die thans de nota ontvangen heeft en ze onverwijld ter kennis van de oorlogvoe renden denkt de brengen. Ben verklaring van Herderson. LONDEN, 15 December. (R.O Her derson, de vertegenwoordiger van de »labour»-partij in het kabinet, zeide he denavond te Loaden sprekende, dat alle voorstellen, door Duitschland te berde gebracht, met de grootst mogelijke zorg moesten onderzocht, doch Engeland moest zich tot het einde toe gebonden achten door getrouwheid jegens onze dappere en getrouwe geallieerden. BERLIJN, 15 December. (Wolff) Of- eicel avondberlcht Aan de Somme ge ringe gevechtsactie. Op den Oostelijken oever van de Maas zijn sedert vanochtend sterke aanvallen der Franschen gaande, waardoor de vijand voordcalen heeft behaald in de richting van Louvewont en Hardaumont (onderscheldclijk 6 en 4 K.M. ten N.W. van Douaumoat.) Da strijd is nog niet geëindigd. Van het Roemeensche gevechtsterrein. WEENEN, 15 December. (Wolft.) Officieel: De verbonden troepen hebben bij rustcloose vervolging der terugwij kende Roemeniërs ea Russen, gisteren Buzeu genomen. ^Ten noorden van Buzeu biedt de vijand nog tegenstand. Het aantal gevangenen der laatste twee dagen bedraagt weer 4000 man. Ten Westen en en tin N. W. van Okna duurt de verbitterd# strijd voort. Ten Zuiden van het Uzudal hebben de verbonden troepen dep Russen een door hen vermeesterde hqogte door een tegenaanval weer afhandig gemaakt. Ten Noorden van het dal der Csobanos (rechter zijriviertje van de Trotui) heeft de vijand een plaatselijk voordeel be vochten. In de Bosch-Karpathen *ts offensief der Russen verflauwd. Bij Koniuchy (ten zuiden van Zborow^ hebben O.H. afdeelingen zich genesteld la een 350 M. breede schansllnie der Russische voorposten. BERLIJN, 15 December. (Wolft.) Of fieicel: AvondberichtOns Dobroedzja- leger vervolgt den vijand, die onder den druk van onzen snellen opmarsch in Groot Walachije in den afgeloopen nacht zijn stellingen heeft ontruimd. ST. PETERSBURG. 15 December. (P. T. A.) Officieel. De Roemeensche en Russische troepen trekken in den streek van Buzeu onder den druk vao den vijand terug ander dekking van de achterhoeden. In verband met dezen terugtocht trekken ook de troepen, die stellingen bezetten aan de Jalomita terug. BERLIJN, 15 December. (Wolft.) Op 13 December zijn in Roemenië 28 offi eieren en 1700 man gevangen genomen en 5 machioegeweren en 4 spoortreinen buitgemaakt.,Op den 14den zijn wederom 1300 man gevangen genomen. Tot 14 December waren 65.000 vierk, K.M. Roemeensch gebied, ongeveer de helft van geheel Roemenië deor ons bezet. Van het Roemeensche gevechtsterrein. BERLIJN, 15 December. (Wolft.) Officieel Front aartshertog JozefDe aanvallen, die de Russen glsteren;jaan het Zeven- burgsche Oostfront deden, hadden meest al even weinig succes als die der vorige dagen. Het gelukte den vijand vasten voet op één hoogte te krijgen. Mackensen Brandende dorpen geven den weg aan, dien de Russen door Groot-Walachije op hun terugtocht heb ben genomen. Niettegenstaande den ongunstigen toestand waarin de wegen verkeereo, wedijveren de verbonden troepen om in de vlakte den vijand niet tot rust te doen komen. Bij het gebergte bood de vijand in versterkte stellingen tegenstand. Deze stellingen werden echter door broken Bezeu is genomen. Het 9de leger heeft eergisteren 4000 gevangenen gemaakt. Bij Fetesti zijn sterke Bulgaarsche stijdkrachten den Dooau overgetrokken Engeland heeft al 46.224.000.000 gulden geofferd De Engelsche regeerlng heeft een nieuw credietaanvraag ingediend van 400^ millioen pond sterling. Booar Law gejnpftute aansprakelijk blijft voor het één- tiende der kosten over de aan hare inge zetenen door bakkers nit een naburige ge in en te g' leveid bruinbrood. Op los-.e bons zal geen brood mogen worden afgeleverd. Ter voorziening in de benoodigde hoe veelheden tarwebloem, wordt van rijkswege opgericht een Meeldistributie-kaatoor, e.m. gevormd door twee vertegenwoordiger» van door den ministers aan te wijzen verteni- gingen van belanghebbenden bij de meel- distributie. Aan de bakkers wordeo ran gemeentewege bladen verstiekt, waarop zij wekelijks de bjj hen ingekomen bons moeten plakken. Deze «ol^eplakte bladen worden op een door hst gemeentebestuur aan te wijzen plaats inge leverd. Blijkt het aantal boas te kleppen met de afgegeven hoeveelheid bloem, dan wordt door de gemeente eeq bestelkaart op het Meeldiatribntiekantoor afgegeven. Do bakker vermeldt op de kaart, den naam van den handelaar of agent door wiens tusschen komst hij het meel wil betrekken. Voor de distributie komt allereerst Ame rikaan che tarwebloem in aanmerking ont brekende boeveelheden worden door in- landsch fabrikaat aangevuld. Het staat nog niet vast, of de geheele aflevering door de iolandsche fabrieken ook door tisschenkomst van het Meeldistribntiekantoor tal geschie den. Banketbakken znllen op han verzoek alleen Amerikaansche bloem kunnen beko men. Roggebloem zal op dezelfde wyte warden gedistribueerd. Dit is in hooidtrekken de regeling zo®als zij is voorgesteld en kleine veranderingen voorbehouden, binnen korten tyd ia werking zal treden, heeft die aanvraag van eenige toelichting doen vergezeld gaan. De totale uitgaven voor het dienstjaar 1916/17 worden ge raamd op 1950 mlllloen pond. De uit gaven per dag bedragen nu 5.710.000 pond, waaronder 400.000 pond voor schotten aan de bondgenooten zijn in- Degrepen. De ontzaglijke toename van den mu- nltieaanmaak stelde Law verder in 't licht en hij wees ook op de besparingen die de Engelsche regeeriog.had weten aan te brengen, vooral op licht en spoorwegen. De oorlog had tot nu toe aan Enge land 3852 mlllloen pond gekost; wel veel, vond Law, doch niet om van te schrikken. Engeland kon, in financieel opzicht zeker, doorgaan tot de vijand verslagen is. Broodrantsoen. Betreffende voorbereidende maatrege len In verband met het' verkrijgbaar stellea ook van wittebrood op brood kaarten, verneemt het Hdbl. het vol gende Er zullen verstrekt worden wittebrood- en brulnbroodkaarten, geldig voor den houder en zijn gezla. Bovendien zullen echter te bekomen zijnaanvullings broodkaarten, strekkende tot aanvulling in de behoefte aan brood, uitsluitend van degenen voor wie, naar het oordeel van het gemeedtebestuur, de te verstrek ken hoeveelheid brood, hetzij witte-, hetzij brulndbrood, niet voldoende zou zijn in verband met den aard hunner werkzaamheden en de normale wijze van voeding. Op dergelijk» aanvullingsbrood kaarten zal echter uitsluitend bruin brood verkrijgbaar zijn. Dan worden beschikbaar gesteld dag- broodkaarten, ter voorziening in de behoefte aan wittebrood, roggebrood en beschuit-, uitsluitend voor een tijdelijk hier te lande in een hotel of soortgelijke inrichting vertoevenden vreemdeling. - De wittebrood-, bruinbrood- en aan- vullings-broodkaartea zijn geldig voor de daarop aangegeven weekde dag- broodkaarten alleen veor den «p de kaart aangegeven dag. Alleen de aanvullingsbroodkaarten worden op naam van den verbruiker gesteld. Met het afstreepsysteem, zooals thans bij de bruinbroodkaarten wordt toege past, maar dat io de pracktijk tal van bezwaren heeft opgeleverd, zal voor goed gebroken worden. Beide kaartsoorten (witte- en bruin brood), worden voorzien van een aantal afschsurbare bons, leder vermeldende de hoeveelheid brood, welke daarvoor kan worden gekocht en verkochtde bons worden gemeikt met een W of een B naar gelang zij behooren tot een witte brood- of brulnbroodkaart. De uitreiking van de broodkaarten zal geschieden van gemeentewege, in iedere gemeente op de wijze, door het gemeentebestuur te bepalen, met dien verstande, dat aan lederen Ingezetene, kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend (voor de bruin- broodkaarten was tot nu toe de leef- tijdsgrees 2 jaar), 4 broodkaarten tege lijkertijd worden uitgereikt, hetzij alle witte-, hetzij alle brulubroodkaarten naar zijn keuze en geldig gedurende 4 op eenvolgende weken. Ieder zal in de gelegenheid worden gesteld, tijdig voor een volgend tijdvak van 4 weken wijziging te brengen in zijn keuze van broodsoort. Aanvullingsbroodkaarten zullen uitslui tend worden afgegeven op verzoek van den belanghebbende. Aan houders van inrichtingen, waar nachtverblijf aan tijdelijk hier te lande vertoevende vreemdelingen wordt ver strekt, zal een bepaald aantal dagbrood kaarten worden uitgereikt. Ten bewijze, dat men voornemens is seherper controle te oefenen, diene, dat bonders van de zooeven genoemde inrich tingen wekelyks nauwkeurige verantwoording moeten doen, onder overlegging van ex tracten uit het nachtregister. De uitgifte van wittebroodkaarten zal niet worden beperkt tot iedsre gemeente afzon derlijk w.èl zal dit bet geval zijn met de brninbroodkaarten. Ten opzichtevan laatstgenoemde kan echter ten aanzien van naburige gemeenten hetzelfde stelsel gevolgd worden als thans het geval is, doch onder bepaling, dat iedere Kamerverkiezingen in 191J. Het Nederl. Correspondentiebureau la Den Haag meldt Er worden stappen tot een overleg tusschen de partijen gedaan om de Kamer verkiezingen in 1917 bij enkele candldaatstelllng te laten atloopen en den verkiezingsstrijd eerst te laten plaats heb ben, als de verkiezingen kuanen worden gehouden» onder het regime van het evenredig kiesrecht. De overweging, dat de in 1917 te verkiezen Kamer toch weer binnen be trekkelijk zeer korten tijd zal moeten aftreden, ls oorzaak, dat er onder ver schillende partijen warme voorstanders van dit denkbeeld worden gevonden. Niet onmogelijk, dat reeds binnenkort van stappen in meer cencreten vorm zal kunnen worden melding gemaakt. Nederland «n de Oorlog. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Ka mer betreffende het le hoofdstuk der Staatsbegrooting ontleenen wij De Regeering acht nog steeda het gevaar aanwezig, dat ons land den oorlog betrokken wordt. Dat het ge vaar geringer zou worden naar mate de oorlog langer duurt, kan de regeering geenszins toegeven. Zij acht het in de bestaande omstandigheden onvermijdelijk dat een voldoende weermacht tot krach tige handhaving van onze neutraliteit oninlddelijk ter beschikking blijft. Frankrijk en Nederland. Wij deelen hij dezen aan onze lezers mede, dat zich te 's-Gravenhage, Ko ninginnegracht 17, heeft gevestigd het „Office Francals des Bays-Fas". Het doel van dit Bureau is, om de intellectueele, artistieke en economische betrekkingen tusschen Frankrijk te Nederland te vergemakkelijkte en te ont wikkelen. Het „Office Francals des Pajrs-Ba*" stelt zich voor om de banden van vrlesd- schap nauwer toe te halen, die reeds tusschen de twee landen bestaan, en die hun oorsprong hebben in het gebeld der kunst en de literatuur, waarin de twee landen altijd eene bewondering en een hoogachting voor elkaar hebben gevoeld, even oud als de Geschiedenis. Het „Office Francais" zal zijn beat doen om Frankrijk in Nederland nog meer bekend te maken dan thans reeds het geval is, vooral het Frankrijk van heden en, tegelijk, zal het al het mogelijke doen om Nederland meer bekend te maken in Frankrijk. Het Office zal zich in 't bizonder in teresseeren voor socislea en commer- cieele kwestieshet *al de Franscho producenten helpen om hun producten in Nederland te doen kennen, en het zal trachten, de fabrikanten en handelslieden der twee landen met elkaar in verbinding te stellen, en het zal ook pogen, de Fransche publiciteit in Nederland te ont- van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5