N ummer 103. Zondag 31 December 1916. 39e Jaargang Tweede Blad. DE OOHLOG. Reclame. Provinciaal Nieuws. Hoe urinezuur afzettingen Wilson's poging om den vrede te verkrijgen wordt gesteund door Zwitser land, datzlch met een nota tot de oorlog voerende landen zal richten om Wilson's poging te aanvaarden en welke nota heel vriendelijk is ontvangen. En bij Zwitserland voegde zich Zweden dat een nota in gelijken geest zond en Nederland zou naar verluidt een zelfde voorbeeld volgen en ondertusschen gaan de Nederlanders, in duizende vereeni- glngen telegrafeeren, bond, na bond aan President Wilson, dat zij zijn plan sympathiek vinden en mee hopen op den vrede. Zoo is de toestand dan op het heden. Duitschland alleen antwoordde Wilson. Niet afwerend, niet weigerend, o neen, en toch ook wel, Duitschland en zijne bondgenooten moeten hebben uiteenge zet, dat naar de keizerlijke regeering meent, dat de onmiddellijke gedachten- wisseling de beste weg is om tot vrede te komen. Dientengevolge stelt Duitsch land voor, dat ten spoedigste vertegen woordigers der oorlogvoerende staten op een neutrale plaats zullen bijeenkomen. De Entente partijen antwoorden nog niet, noch op Duitschlands noch op Wilson's voorstel. En thans, wat zal het worden Hoe zal de veiligheid van Europa gewaarborgd zijn tegen de hei haling van een oorlog als deze of ook tegen den oorlog? Dat zal de hoofdvraag zijn. Denkt Wilson dat Duitschland op het slagveld niet tot machteloosheid kan worden geslagen, en dat een overwinning der geallieerden Duitschlands herstel ook niet zal beletten Ziedaar vragen waarop wij geen antwoord weten, al wordt van Ententezijde ook geschreven, dat indien Amerika aan den rand van den oorlog staat, dit niet tegen haar maar tegen Duitschland zal zijn. Afwachten blijft ook thans nog de boodschap. Een zonderlinge Indruk maakt een dagorder van den tsaar, waarbij hij alleen vrede wil met volkomen overwinning, wanneer men haar beschouwt in 't licht der gebeurtenissen, die zich in Roemenië afspelen. Geen vrede, totdat de vijand van het laatste deel van het door hem veroverde gebied verdreven zal zijn. Maar intusschen dringen de centralen verder en verder in Roemenië door en werpen de Russen, die de bescherming van het nog niet bezette deel van Roemenie op zich ge nomen hebben, verder terug. Uit de bflzonderheden, die de jongste legerbe- rlchten der centralen geven, blijkt, dat de Russen opnieuw gepoogd hebben om bij Ramnlcu Sarat den opmarsch der centralen tot staan te brengen en hun bedreiging zoover als nog mogelijk was, van de Sereth-linle verwijderd te houden. De troepen der centralen hebben dien tegenstand echter gebroken en, naar het Duitsche avondcommuniqué meldde, won het negende leger, dat tusschen Ramnicu Sarat en den Donau opereert, bij de vervolging der Russen opnieuw terrein in de richting van Braila en de Sereth- linie. En daarmede begint de indirecte bedreiging van den uitersten Russischen linkervleugel langzaam vaster vormen aan te nemen. Met een definitief breken van den tegenstand, waarop de tsaar zijn hoop gevestigd heeft, is deze toestand wel in scherpe tegenstelling. In den Kerstnacht hebben de Engel- schen, naar nu bekend wordt, een deel van het Fransche Sommefront overge nomen. Mogelijk hebben de Engelschen en Franschen tot den Noordelijken Somme-oever afgelost, tof waar bij het begin van het groote offensief reeds hun front zich heette uit te strekken. Belangrijker echter dan de vraag, tot hoever de Engelsche linie zich nu uit strekt is de kwestie, welke gevolgen deze aflossing hebben zal en hoe de vervanging zich in resultaten zal aftee- kenen. Zullen de Engelschen aan de Somme het groote offensief hernieuwen en zullen de vrijgekomen Franschen hun kracht bij Verdun toonen Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, *9 December. (Wolff.) OfficieelLegergroep van den kroon prins Op den Westelijken oever van de Maas deden gisteren bij de hoogte 304 en bij de Zuidelijke helling van Mort Homme gedeelten der infanterie- regimenten 13 115. alsmede van het fusellersregiment 37, alle uit de Somrae gevechten roemrijk bekend, aanvallen waarbij zij in de Fransche stellingen doordrongen. Na een grondige voorbereiding door artillerie en de mijnwerperi, die door hun uitwerking voor de infanterie on misbaar zijn geworden, baanden de aanvalstroepen den weg tot in de tweede en derde linie der vijandelijke stellingen waaruit zij 222 gevangenen, o w 4 officieren, alsmede 5 machinegeweren mee terugbrachten. In de veroverde loopgranen werden verscheidene, ook 's nachts herhaalde aanvallen der Fransche afgeslagen. Van het Roetneensche gevechtsterrein. WEENEN, 29 December. (Wolft). Ten N O en ten noorden van Rim nlcn Sarat dringt het leger van generaal v Falkenhayn den vijand van stelling tot sielling terug. In het hooggelegen terrein ten N W van genoemde stad is de vijand door de O. H. en Beiersche troepen van generaal Krafft v, Delmen- singen opnieuw teruggeslagen. De hier toe ook behoorende groep van luitenant veldmaarschalk Ludwig Goldenger is voor Dedulcsoi met den vijand slaags. Ook de zuidelijke vleugel van het legerfront van aartshertog Jozef heeft zich bij den aanval aangesleten. De O.- H. en Duitsche strijdkrachten hebben den vijand in het dal van de boven- Zabala, Naruja en Putna een reeks ver schanste stellingen afgenomen en bij Harja, ten M O. van Soosmezö de vij andelijke linies bestormd. De vijand heeft in de gevechten van gisteren in Walachije en het gebergte ten westen van Focsanl 3000 gevange nen, 6 kanonnen en meer dan 20 ma chinegeweren in onze handen gelaten. Een O. H. luchtsmaldeel heeft eergis teren het door vijandelijke troepen sterk bezette station Ovesci gebombardeerd. Verscheidene gebouwen geraakten in brand. te verwijderen Tot de kwade gevolgen van overtollig urinezuur behooren niet alleen spit, ischiia sn rheumativk, waDt ongetwijfeld ia urine- eaar ook de grondoorzaak vsn ateeaacQtige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, echerp gekante nrinesnur kristal len, veel gelijkend ep gltssplinters, verza melen zich rond de teere niercellen en vor men nicrgraie, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Mtar een speciaal niergeneesmiddel, genomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient soe- cesvol te lijn ter voorkoming en verwijde ring der nrineznar afzettingen. Fester's Ragpijn Nieren pillen zijn een speciaal Diergeneesmiddel. Zij herstellen de werkzaamheid der niereD, apoelen de nrint- kanalen door en reinigen deze, en verwij deren bet nrineianr vergift en de vloei stoffen, die zich ophoo?en en ontsteking in de spieren sn gewrichten veroorzaken. Cm bij het gebruik >ao Foster's Pillen de beste resultaten te verkregen, dient dr lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en alechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken, Foater's Ragpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voer nier- en blasakwalen. Zij werken hoegeoaamd niet op de ingewanden. Let er op. dat gij de echte Foste'r Rug pijn Nieren Pillen krogt. Iedere echte doo> draagt de handteekeniDg van James Foster. Te Waalwijk vorkrijgb. bij Wed. Orie- Dnmenlin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k 11.75 p. doos of f 10,per zes doozej. 10300 Waalwijk, 30 Dec. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Levensmiddelen-Distributie Waalwijk. Gedurende de week van Maandag 1 Januari 1917 tot Zondag 7 Januari 1917 kunnen gekocht worden Op bon No. 1, ll2 pond havermout, prijs 16 cent per pond. Op bon No. 2, 2 pond havermout, prijs 16 cent per pond. Op bon No. 3, 2 pond gort, prijs 13 cent per pond. Op bon No. 4, Va P0Dcl g°ft» PrÜ8 13 cent per pond. Op bon No. 5, '/a pond rijst, prijs 14 cent per pond. Op bon No. 6, '/a pond rijst, prijs 14 cent per pond. Op bon No. 7, Va pond zeep, prijs 14 cent per pond. Op bon No. 8, Va pond zeep, prijs 14 cent per pond. Op bon No. 9, f/a pond rundvet, prijs 40 cent per pond. Op bon No. 10, '/a pond groene erwten, prijs 11 cent per pond. Op bon No. 11, '/a pond bruine boo- nen, prijs 11 cent per pond. Verkoopers, die op een bon een klei nere hoeveelheid afleveren, dan is aan gegeven, worden tijdelijk of voor goed uitgesloten. De Burgemeester van Waalwijk, Th. de Surmoot de Bas Smeele. Gemeenteraadsvergadering. In de gisteravond ten 63/4 uur onder voorzitterschap van den Burgemeester gehouden openbare gemeenteraadsver gadering waren afwezig de heeren Timmermans-Verschure en v. d. Broek. Aan P. v. Iersel werd eervol ontslag verleend als gemeente-arbeider. Op een verzoek van „de Hanze" om winkelsluiting om 9 uur en Zondag sluiting om 12 uur werd zonder hoofde lijke stemming afwijzend beschikt, waar de winkeliers omtrent dit punt zelf zoo verdeeld zijn. Bij 't verzoek waren een 100-tal handteekei^ingen gevoegd, terwijl nog meer aahaesie-betuigingen waren ingekomen, terwijl een tegen adres met 48 handteekeningen en nog een ander adres niet aanneming van bovenstaand verzoek verzocht. Na een mededeeling dat men ver wachtte. dat de bouwplannen reeds spoedig zouden worden goedgekeurd werd de gemeente-rekening aangenomen. Bij de behandeling der gemeente- begrooting werd de H O. vastgesteld op f 26000 en aan B, en W. opgedragen een verordening te ontwerpen op de publieke vermakelijkheden, nl. een hef fing van 10°/e op de entrées. Hiervoor werd f 400 op de begrooting gebracht en werd B. en W. verzocht toe te zien of alle veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen. Bij onderhoud van wegen kwam de heer van Schijndel met klem op voor de verbetering der Stationsstraat, die er ellendig uitziet en zeer stiefmoederlijk werd behandeld. Hij riep den steun in van de leden van den raad voor deze absoluut noodzakelijke verbetering. De voorzitter deelde mede, dat in 't plan van verbetering voor 1917, de verbete ring der Stationsstraat is opgenomen. De heer van Schijndel verzocht deze zaak niet uit te stellen en den post te verhoogen. f 400 zoo juist op de be grooting gebracht, werden erbij gevoegd. Ook wordt door de heeren van Ever- dingen en Wethouder Timmermans er op gewezen, dat de hand absoluut niet wordt gehouden aan de politie-verorde- ning wat be reft het schoonhouden der straten. Het hoofd van politie wordt dringend gevraagd hierop met ernst te laten letten, en proces verbaal te laten opmaken tegen niet-nakoming der ver ordening, dan zal er de straat fatsoen lijk uitzien en daarmee zijn alle inwo ners gebaat. De commissie van onder zoek vraagt 't zelfde, mocht dit niet helpen, dan moet de gemeente zelf het schoonhouden ter hand nemen en een straatbelasfing invoeren. Ook verzoekt de heer Klijberg beter te laten letten op 't rijden door karren op het fietspad en van wielrijders op de trottoirs. De Voorzitter zegt nauwkeurig toe zicht toe. De post van belooningen en eere blijken L.O. wordt gebracht van f 150 op f200. Het salaris van den boekhouder der gasfabriek den heer Jongh dat werd voorgesteld te verhoogen met f 200, werd verhoogd met f 200 voor de gas fabriek en f 100 voor het electriciteits- bedrijf. De subsidie van het armbestuur wordt gebracht van f2500 op f2250. Aan de weduwe van den overleden oud-secretaris wordt een weduwen- pensioen toegekend van f 500. Aan de Handelsdagschool wordt onder zekere voorwaarden 0 a. een commissie van toezicht en een vermindering van 25 pCt. van het schoolgeld voor jongens uit Waalwijk, eene subsidie toegekend van T 3000. Besloten wordt ten slotte den Paral lelweg met den Binnenpolder te ver harden (grintweg), een rioleering aan 't Hoek- einde te leggen en de Put straat met boomen te beplanten. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Uitvoeringen. De uitvoeringen hier en in de omge ving gedurende de Kerstdagen gegeven, mochten zich in een druk bezoek ver heugen en waren dit bezoek in menig opzicht dubbel waard. De Flora-bioscoop mocht eveneens in deze drie feestdagen eene welgeslaagde verpozing brengen met haar film in 4 bedrijven »Satan4 die eiken dag in twee uitvoeringen werd gegeven en ook zeer druk werd bezocht, vooral wat de avonduitvoeringen betreft en veel succes had. Tegen de a.s. feestdagen wordt we derom een aardig programma aangebo den, zoodat ook dan de Flora Bioscoop wel weer een druk bezoek zal ten deel vallen. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie. De opvoering van >de Boemelbaron4 op Donderdagavond was niet zeer druk bezocht, wat misschien xijn oorzaak vindt in de vele feestdagen in dezen tijd. De klucht, aangekondigd als succesklucht kon 't publiek over 't algemeen slechts heel matig bevallen. Men miste goede zetten of wat ook, hoewel het spel van >de Boemelbaron4 vooral in 't laatste deel lang niet kwaad was en ook de neef had wel goede oogenblikken. Examens. De heer A. van Iersel alhier, leerling van den heer Huijsmaa, die voor eenige weken voor 't examen Boekhouden van de Ver. van Leeraren slaagde, legde thans met goed gevolg 't Mercurius- examen af. De heer Win? Gevaerti alhier slaagde voor 't examen Machine-schrijven Pittmann-school. Gasbesparing. Naar wij vernemen bedraagt de gas besparing alhier 17®/0. Hoewel het er aan onze gasfabriek met den kolenvoor- raad niet slecht bijstaat, blijt ernstige voortdurende besparing noodzakelijk. Kalenders. Van de Levensverzekering Mij. Noord- Braband, alhier, die haar 73e jaar straks Ingaat en steeds meer en meer uitdijt wat hare deelnemers, maar ook hare gunstige tarieven betreft, ontvingen wij den gebruikelijken maandkalender. In verschillende kleuren uitgevoerd, volgens zinnebeeldige voorstellingen der maan den, geeft hij met duidelijke cijfers, een praktische en nuttige wandversiering voor huis en kantoor. Ook van de Nationale Bank kregen we een zeer duidelijke» kalender, van blauw op rood, terwijl de Kon. Holl. Lloyd een mooi uitgevoerd schild, met kalender het licht deed zien. Tuinbouwvergadering. De stichtingsvergadering van den Noordbrabantschen Tuinbouwbond werd Donderdagnamlddag la de Harmoniezaal te Tilburg gehouden. Aan den oproep in bet orgaan van N. C. B. was goed voldaan. Belangstellenden waren opge komen uit Asten, Baardwijk, Bergenop- zoom, Beugen Cuijk, Deurne, Haarsteeg, 's Hertogenbosch, Hulton, Mlddelbeers, Overloon, Someren, Tilburg en Uden- hout. Onder de aanwezigen waren ver schillende heeren Geestelijken, de Rijks- tulnbouwleeraar en de Directeur der R K. Landbouwschool, terwijl telegrafisch adhaesiebetuiglngen inkwamen. Het voorloopig bestuur, bestaande uit Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, 's Bosch, Voorzitter, L. Festers, Halsteren, De ZeerEerw. Heer E. v. Mansfeld, Bergen- opzooin, J, Bennebroek, Someren en H. Schoenmakers, Kaatsheuvel, Secretaris Penningmeester, heette bij monde van den Voorzitter allen welkom. In een over de godsdienstige en zedelijke b langen, bedoeld in art. 2 der voorloopig statuten, terwijl de voorzitter van N B., de heer van de Ven, nog kon me deelcn dat N. C. B. besloten had ee subsidie van f 300,— aan de nieuw Vereenlging toe te kennen. Het technisch gedeelte werd keurl toogelicht door den Rijksruinbouwleeraa Snellen. Hij was ervan overtuigd, da de nieuwe vereenlging ontzaglijk vee goed zal kunnen doen, prees het stels van practische ambtenaren, deed ee »eroep op allen om de nieuwe instelling te steunen, inzonderheid op de Tuin bouwooderwijzers en sprak de best wenschen uit voor deD N. T. B. N een kleine toelichting van den hee Hendrlkx te Deurne over het instltuu practische ambtenaren, werd bepaald dat de aangifte van de toetredend) afdeellngen moet Inkomen voor l5Jan bij den secretaris H. Schoenmakers t Kaatsheuvel. Met een hartelijk woord van danl sloot de Voorzitter deze goedgeslaagd' vergadering. EL8HOUT. Vergadering van den raa dezer gemeente op Vrijdag den 29 Decembe a.s. des n.m. 7 '/2 n»'. Aan deordazijn; I. Ingekomen stukken 2. Rekening en begrootiog van het Burgerljjl Armbnstaor. 3. Wijziging begroeting 1916 't Verslag a.s. Vrijdag. LOON-OP-Z\ND. De groote feestver- gadericg, gisterenavond door de Mariaver- eeniging gehouden, had een uitstekend ver loop. Nadat ze mot een hartelijk woon geopend nas door de presidente, mrj, M Bisters, werd een welkomstlied gezongen ei een opwekkende toespraak gehouden doo den directenr, den WelEsrw, heer kapelaai Jansen. Opgei-oerd werd het tooneelepel met zang in 5 bedrijven ^Elisabeth van Hongarije' De dames hebben zich uitstekend van hart moeielijke taak gekweten de apotheose wai heerlijk, nit één mond hoorde men 't Wa mooi. Ook het blyspelle'je yOp een Buiten' liep goed van stapelmecigs hartelijke lacb jnichte op. De stal van den heer W. Schoan- makers was tot in de hoeken bezet en tocl was er goeu eukoie, dis niet hoogst tevreuex huiswaarts ging. Een eeresalnnt aan den volijverigen di recteur, wien men dien schoonen avond tt danken berft 5 een warmen dank voor zijne moeitevolle zorgen om de zoo nattige Maria- vereeniging te doen groeien en bloeien tol heil der parochie Loonopzand. VRIJH.-CAPPEL. Onder den druk der dure tijden, zag ook onze gemeente zich genoodzaakt zich te beperken ic de straatverlichting. De lantaarns bran den nu om den andere. Wat aan deze zeer prijzenswaardige bezuinigicg mlndei ten goede zal komen is het feit, dat in sommige lantaarns de automatische in richting blijkbaar niet al te goed werkt. Bij tijden toch geven deze hun licht midden op den dag of ter middernacht, terwijl zij in den avond onze gemeente soms in half duister laten. Gelukkig schijnt echter ook hierin verbetering te komen. De Chr. Zangver. Hallelujah4, directeur de heer L. Kooien, hoopt in de maand Januari van het volgend jaar weder een uitvoering te geven. RAAMSDONK(DORP). Bij de heden- avond alhier gehouden openbare ver- kooping ten overstaan van notaris Schol- tens te Geertruidenberg, is het pand van den heer C. F. van Vliet alhier, bestaande in huis, schuur, erf, boom gaard en weiland, samen groot 55,49 aren, verkocht voor f 3040 aan den heer A. Snijders te Raamsdonkdorp. Het armenbrood is aangenomen door P. Heere voor het Dorp en door J. Simonis voor het Veer. Van het leerpakhuls van den heer P. v. Dongen is een zinken waterpijp ontvreemd. Van den dader geen spoor. Aangezien de prijs van regeerlngs- visch tweemaal zoo hoog is ais verleden jaar. zal er dezen winter geen verkocht worden. iacht RAAMSDONKSVEER.Jstond begin van Zaterdag op Zq^ntendregerij van van brand i.PiJongen. Gelukkig werd schoone Lnletdlog zette hij doel en w.rkinf door dea nachtw.cht, der nieuwe vereeniging uiteen. DaarD»,'Ae met enkele personen het vuur v. s werden de statuten terloops b®s^oor„ Het plan is deze na lQfl£Ïingen in de stellen der toegetre^' te behandeie. en algemeenejpj; atelleD> De Alcemeene >e;i?sUeur Pater Van den Eisen sprak te blusschen. Door den storm van Zaterdagnacht is in onze gemeente veel schade aan gericht. Schoorsteenen en dakpannen zijn afgewaaidook zijn vele ruiten Echo van het Zuide «IJIH JJ

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5