DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. BERICHT. beheer te namen, de kosten te dekken door eea straatbelasting. Verwlel. De commissie was 't er een parig over eens, dat als de begrootlag vroeger was gekomen, een voorstel om 't in eigen boheer te nemen, moest worden ingediend. We hebben den ge meente-opzichter nog een kleine begroo ting laten maken en mef f 200 verhoo- glsg zouden we zelf paard en kar kunnen aanschaffen, die we dan nog drie dagen per week vrij hadden voor andere zaken. Voorzitter. Ik geloof dat ge er dan wel f 1000 meer zoudt kunnen opzetten. WethouderTimmermans. Er is al meer malen hier over gesproken, maar 't om de hooge kos'en achterwege ge bleven, f200 meer lijkt er niet op. Laat ons eeist probeeren, door sterk de hand te houden aan de verordening, hoe dat gaat. 't Komt mij voor, dat bij eeo be hoorhjke handhaving de straat er vri goed zal uitzien. v. Rlel. Ik zou die verordening nog eens bekend maken. A't 3. Gasfabriek f 800. v. Riel. De commissie stelt voor dezen I dst met f 100 te verhoogen, voor extra werk dat de heer de Jongh heeft met de electriciteit. Gragtmans. 't Traktement is al met f 200 verhoogd en daar is hij goed mee ingenomen v. Riel. Juist voor de electriciteit stel len wij voor f 100 en zouden 't willen splitsen f 200 verhooging gastabriek en f 100 voor de el ctricltelf, Klijberg. 't Komt mij voor dat deze beambte niet voldoende wordt gesalari eerd met f 200 verhooging, 't is veel te weinig. v. Riel, Ik vind 't ook te weinig. Verbunt. Hij heeft er hulp bij gekregen. Klijberg. Ik ben er voor 't traktement met f 300 te verhoogen, we hebben aan den heer de Jongh een accuraat en ver trouwd ambtenaar. Weth. Timmermans. Bedoelt U die f 100, als salaris of als gratificatie, v. Riel. Als salaris. Aangenomen. Konen van belaoningen L. O. f 150. t. Riel. De conisiie heeft dezen post met genoegen gezien en soa die willen brengen op f 250 d. i. onge»eer f 0,25 per kind en dan evenredig verdeelen en dit aan d hoefden overlaten. Houben. De conaisiie stelde roer f 150 met 't oog op de tzllooze nitgeven die er gedaza moeten worden. Klijberg. Ik zoo het zoo een jaar pro beeren. Sch^odel. Waar de schaolcomisaio ge boerd is, soa ik zeggen laat het zoo. Besloten f 200 uit te trekken. Snbsidie Middelbare Hindeliveheol f 8000. De secretarie leest het uitvoering adres der ver. *On» Handelsonderwijs# voos, waarin gewezen wordt op het belaag der school voor d*z« industrieele Haat', dat veoral voor de middenstanders deze middelbare handelsschool van zoo groot not is dat goed handelson derwijs de uitbreiding van handr 1 en indu strie zullen bevorderen, dat de raad reeds vrovger besloet tet 't a ichten van een bin- drilschool met veel boogere onkosten, dut de provincie reeds sabs'die verleende en 'i rijk een bedrag op de begrooti g br*cb', r-d*nen waarom de vereeeigieg een subsidie vraagt f 8000. Da Voorzitter Bij haar adres van 30 October 1916 vraagt de Vereenlging >Ons Handels onderwijs» voor hare la deze gemeente gestichte Middelbare Handelsdagschool eene subsidie van f 1000, voor deo dienst van 1916 en f 3000, voorden dienst van 1917. Wij verheugea ons over de tot stand- koming van deze onderwijsinrichting, die inderdaad een zegen kan worden voor onze bij uitstek iodustrieele ge meente. Reeds in 1911 deden wij U voor stellen tot de stichting van een ge meentelijke handelsdagschool, die zeer belangrijke geldeliike ofters zou vorde ren. Zii het wat betreft beheer der school in anderen vorm, is thans, blijkens het overgelegde programma, een school gesticht, die vrijwel overeenstemt met onze toenmalige ontwerpen. Meenea wij daarom u te moeten voorsteilen de in stelling financieel te steunen, dan neemt dit daarom echter niet weg dat wij aan de te verleeaeo subsidie gaarne voor waarden zagen verbonden die olet alleen toezicht door het gemeentebestuur op de inrichting en werking der school waarborgen, doch ook de materieele voordeelen die het bestaan der school voor de gemeente zal afwerpen, ook voor de ingezetenen te verzekeren. De voorwaarden zooals die door ons zijn gedacht, zijn neergelegd in het hierbijgaaBd ontwerp-besluit, waarin o.m. wordt bepaald 1. Aaa de goedkeuring van den Ge meenteraad worden onderworpen a Het schoolreglement, bet onderwijs- program, de rooster van lesuren, de regeling der heffiag van het schoolgeld, zoomede de in die stukken aan te brengen wijzigingen b. De rekening en verantwoording over elk kalenderjaar, die vóór 1 Juni van bet opvolgend jaar moet worden ingezonden c De begrootlng voor elk kalender jaar, die vóór 1 December van het voor afgaande jaar moet worden ingezonden. 2. De voordracht voor de beno mlng van den Directeur en de leeraren wordt opgemaakt In overleg met den Gemeente raad 3 De Directeur ea de leeraren zijn verplicht In de gemeente Waalwijk te wonen. Van dit voorschrift- kan In bij zondere gevallen door den Gemeenteraad ontheffiog worden verleend, 4 Jaarlijks voor 1 Februari wordt aan deD Gemeenteraad ingezonden een ver slag over den afgeloopen cursus. 5. Onvermogenden worden geheel, minvermogenden worden gedeeltelijk vrijgesteld van de betaling van school geld. De leerlingen, wier ouders of ver zorgers werkelijke woonplaats hebben In de gemeente Waalwijk betalen slechts s/4 van het schoolgeld voor de bulten- leerllogen bepaald. v. Riel. De commissie s'elde eveneens voor dat een commissie uit den raad toezicht zou hebbes, evenals bij 't L. O. Kltjberg. Daar is alles voor, ik juich het zelfs zeer toe. v. Everdingen. De Staten hebben op voorstel van Jhr. Sasse van IJsselt hit zelfde besloten. Aangenomen. Subsidie Burgerlijk Armbestuur f2500. v. Rlel. De commissie stelt voor dezen post te stellen op f 2000. Er is volop werk aan goede prijzen eu de dlstrlbu- tiegelden sluiten reeds een heelen steun In. Voorzitter. B. en W. hebben het reeds gebracht van f 2750 op f2500. Klijberg. 't Vorig jaar is er al over gesproken en Ik kan me zeer goed met de commissie vereenigen. Ook zijn er nog andere factoren o. a. de pensioens- wet geeft f2 per week. Ik zal de laatste zijn iemand iets te onthouden, maar't is te gek om dien hoogen post te hand haven als 't onnoodig is. v. Rlel. 't Nadeelig saldo Is in 3 jaren geslonken van f700 op f18. Voorzitter. Is de sprong van f2750 op f 2000 niet te groot. Bepaald wordt te brengen op f2250. Do post pensioenen f 100 wordt gebracht op 1600. Voorzitter. Bij nader Inzien stellen B. en W. voor aan de weduwe van den pensioentrekker, den overleden secretaris een weduwenpensioen toe te kennen van f 500. Klijberg. Ik kan me ten volle veree nigen met 't voorstel van B. en W. Uit piëteitsgevoel zijn we dat verplicht aan de nagedachtenis van onzen oud-secre taris, die z'n geheel leven heeft door gebracht In dienst der gemeente. v. Riel. Ds Commissie is er eveneens voor. Aangenomen. Kosten van inkwartiering f25. Houbee. Wat is dat Voorzitter. Dat I», als er geen vaste inkwartiering Is, en er komen eens een paar man, dan maken we daar de inge zetenen niet moeleltjk mee. Houben. Er zijn er nu maar heel wei nig, die iukwar iering met voeding krij gen, daarin moest de gemeente ra. i. bijdragen. Dat gebeurt veel, d. i. een g'oote last. Voorzitter. Ik v erplaats die op verzoek zooveel mogelijk na een maand. Kosten Parallelweg f 1000. v.. Schijndel. I» dat niet weinig. Weth. Tlmmcrmins. Wij vertrouwen dat de polder de helft geeft, dus dat is 2000. SchijnJtl. K-n het dan afdoende gezonden. Het heeft weinig zin om dit hier in z'n geheel weer te geven. Het komt er in hoofdzaak op neer, dat het voorstel wordt afgewezen, al kunnen vredesvrienden misschien nog een klein glimpje van hoop voeden. Want een der passages was, dat de entente niet kon ingaan op een onoprecht gedaan voor stel zonder meer. Dus als er meer komt, kan er misschien nog verder onderhan deld worden, 't Is te hopen. Men heeft groote verwachtingen om trent de antwoord-nota aan Wilson der geallieerden, die veel duidelijker de voorwaarden zal aangeven, waarop zij zullen onderhandelen. Dit laatste is van belang, want er blijkt althans uit, dat de geallieerden niet elk denkbeeld om te gaan onder handelen, verwerpen. Trouwens, in vele kringen was men al van meening, dat het antwoord aan Duitschland verdere onderhandelingen niet uitsloot. Het voor naamste geschilpunt is wel, dat de cen trale mogendheden hun vredesvoorwaar den eerst op 'n conferentie willen bekend maken, terwijl de Entente vooraf het standpunt harer tegenstanders wil ken nen. Als Duitschland nu in groote lijnen zijn oorlogsdoel bekend maakte, zou al een heele stap in de richting van den vrede gedaan zijn. v. gemaakt worden of is 't lapwerk. W«th. Timmermans. De bedoeling is direct een griütweg te maken en tot de huizen macadam. Wa willen dit stukje oor proef met teer drenken om stofvrij te maken, jaarlijks wordt de weg met steanslag onderhouden. Ik vermoed dat wij dan een aardige weg krijgen. v. Schijndel. Zou de grintweg te houde zijn. Weth. Timmermans. Macadam is zeer duur en een flinke grintlaag kan nooit slecht zijn. v. Schijndel. Ik zou ervoor zijn een boom om den andere te rooien. Weth. Timmermans, 't Is aan den pol der, naar lk geloof, dat men reeds plan heeft daarmee aan de Putsteeg te be ginnen. v Schijndel Al« 't zoo wordt aange pakt, is er wel kans, dat het goed in orde komt. De begrooting wordt daarna met die van 't Burgerlijk Armbestuur in zijn ge heel aangenomen, en na een woord van dank aan de commissie van onderzoek, wordt de vergadering gesloten. Aan 't slot der vergadering werd nog besloten aan Dr. Sweens, die 1 Januari a.s. den dag herdenkt dat bij voor 25 jaar tot gemeente-arts werd benoemd, als blijk van erkentelijkheid een mosl boekwerk op medisch gebied namens de gemeente aan te bieden. Dr. Sweens heeft voorts toegezegd, de agenten van politie met hun gezin gratis te behandelen. Sedert ons laatste nummer zijn er ge wichtige zaken gebeurd, nl. heeft de entente haar antwoord aan Duitschland Wat het oorlogsterrein betreft hiervan komt al heel weinig nieuws, dan uit Roemenië, waar de Russen en Roeme niërs voortdurend uit stelling en plaats geworpen werden. Hier is het succes geheel aan de zijde der centralen Macin is gevallen en tegelijk zijn eenige plaatsen ten noorden ervan in handen der Bondgenooten gekomen Hef overschot der Russen, dat Macin zoo hardnekkig heeft verdedigd, zal nu over den Donau-dam naar Bralia zijn afgereisd' terwijl een ander gedeelte naar Galatz kan zijn afgereisd. In de Dobroedsja hebben de Verbon denen nu niets meer te zeggen en de geheele Donau is voor hen verloren. Een hard gelag voor de Russen, die door de Dobroedsja zouden oprukken naar Konstantinopel. En het dadelijk gevaar voor Bralia, dat nu voor het vijandelijk geschut open igt, terwijl ten zuiden ervan russisch- roemeensche front, komende uit het noorden. Focsani, nog doorloopt. In het Zuiden, op 't front tegenover het leger van generaal Sarrail (Saloniki- leger) blijkt het kalm. Maar de entente neemt hare maatregelen om zich ter dege in den rug te beveiligen en den aanvoer tegen de gevaren der zee te beveiligen. Daartoe heeft zij aan Griekenland een ultimatum geritht-,--waarvan de voor naamste elsch is, dat 't heele Grieksche leger met artillerie enz. op het Pelopo- nesisch schiereiland wordt geïnterneerd, waarop dan de entente haar troepen en voorraden te Itea aan de Golf van Corinthe zal ontschepen en ze door Grie kenland naar Saloniki vervoeren. Deze eisch die met den inhoud van 't Duitsche ultimatum aan België overeenstemt, wordt evenals dat ultimatum „door militaire noodzaak" gemotiveerd. Nu de „beschermende" mogendheden van Grie kenland om hun eigen belang te dienen dit kleine land hetzelfde aan doen, als waarvoor zij zeggen 't zwaard te hebben getrokken, verklaart de West minster Gazette dat als beveiliging tegen Duitschen invloed en depotisme. Waar mede weer eens aan den dag treedt, dat beide groepen van mogendheden in theorie zeer veel, in de practijk echter alleen precies zooveel voor de kleine naties en derzelver onafhankelijkheid voelen als met hun belang strookt. V Het schijnt wel, dat er een nieuwe von Weddingen is opgestaan, die het gemunt heeft op de vijandelijke oorlog schepen. Gaven wij pas het bericht der torpe deering van de „Gaulois" thans is naar de Voss. Ztg. verneemt in de nabijheid van Malta het Fransche slagschip„Verité' getorpedeerd door een duitsche duikboot. Het schip zwaar beschadigd voor de haven. De „Verité" is een fransch linieschip van 14 900 ton en werd gebouwd in 1907. Het is voorzien van vier 30,5 cM, tien 19,4 cM, en dertien 6,5 cM en tien 4,7 cM kanonnen en twee torpedo- lanceerinrichtingen. Waalwijk, 6 Jan. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat tU in Waalwtfk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Waar dn prjjsei ran alle grondatifen, hoog blij ren en verschillende nog voort durend atijgta en de in roering der collec- tiere arbeidsovereenkomst in de typoguI«che vakken, hat uurloon der arbeidera aansien- lyk verhoogt, zien wij on« verplicht de advertentie-prij* in on* blad 4e veihoogen eu van*f hideu te brengen op 12 cent pu regel. Minimam 6 regel*. Dj abont»' ments-prya zal evtuwel 'i zelfde bly ven. DE ADMINISTRATIE. Jubileum. Hoewel we op verzoek van den jubi laris niet vooraf schreven over het feit dat dr. Sweens 1 Januari 11. den dag her dacht waarop hij voor 25 jaar tot ge meente-arts alhier werd benoemd, mogen we thans toch wel even mededeelen.dat de jubilaris bij deze gelegenheid talrijke blijken van belangstelling en erkentelijk heid ontving De gemeente bood hem, zooals elders in dit blad is vermeld, een prachtig boekwerk op medisch ge bied aan als blijk van waardeering en dankbaarheid, terwijl de hulde-betuiging in den vorm van bloemstukken, persoon lijke en schriftelijke felicitaties zeer groot was. Waar wij reeds vroeger gelegenheid hadden te wijzen op de groote verdien sten van dr. Sweens voor onze gemeente behoeven we dit thans niet te herhalen, maar willen we gaarne onze gelukwen schen voegen bij de vele. en de hoop uitspreken dat hij nog vele jaren met dezelfde toewijding moge werkzaam zijn tot heil der lijdende menschheid in onze plaats en omgeving. R. K. Vereeniging Groene Kruis. Bovengenoemde vereeniging zal a. s. Zaterdag 6 Januari hare jaarvergadering houden in 't Bondsgebouw, waar 0. m. de gebruikelijke jaarverslagen zullen worden uitgebracht en periodieke ver kiezing van 3 bestuursleden zal plaats hebben. Liedertafel. Wegens de hooge contributie welke de Liedertafel moet betalen aan Auteurs rechten heeft zij het abonnement met 25 cent per jaar moeten verhoogen. De contributie bedraagt thans f3,25. Voor het a s. groot concert dat ge geven wordt op Maandag 29 Jan is geëngageerd Mej. Jaenne Kielburger sopraan uit Rotterdam. Allen die meer in de gelegenheid wa ren deze fijn geschoolde zangeres te hooren, zullen overtuigd zijn welke ge lukkige keuze de Liedertafel ditmaal heeft gedaan. Waalwijks Belang. De vereeniging „Waalwijks Belang" zal 27 Maart a.s. haar tienjarig bestaan herdenken De vereeniging had besloten dit- jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan en zou gaarne bij deze ge legenheid een daad gesteld zien, die voor Waalwijk en omgeving van groot belang en algemeen nut zou mogen worden geacht, en waarop zij, als haar werk tot heil van 't huidig en toekomtig geslacht met trotsch zou kunnen wijzen, Zij meende dit gevonden te hebben in het plan, om pogingen in het werk te stellen vo'doende gelden bijeen te krijgen voor het inrichten van of het stichten van eene fonds voor een zoo volledig mogelijke operatiekamer aan het ziekenhuis van St. Jan Baptist alhier. Reeds zoo menigmaal, bij tal van ongelukken of plotselinge gevallen is het groote gemis aan een dergelijke in stelling hier gevoeld. Hoeveel malen komt het voor dat vervoer naar elders niet mogelijk is, voor anderen te kost baar, voor anderen onnoodig indien hier eene goed ingerichte operatiezaal was, dan weer, dat men specialistische hulp hier ter plaatse kon vragen indien maar eene goede gelegenheid geboden werd. Door zoovelen werd 't onbe grijpelijk geacht dat Waalwijk als centrum eener zoo volkrijke streek op dit. gebied zoo ver ten achter was. Waalwijks Belang meent dus een goed werk te doen om deze zoo nood zakelijke en menschlievende stichting mogelijk te maken. Nu kwam de groote vraag, op welke wijze zal men t best aan de noodige gelden komen en voor dit doel werd 't houden van een fancy-fair 't meest ge schikt geacht, waartoe dan ook met algemeene stemmen werd besloten, ge zien ook 't succes dat deze steeds overal in den lande voor een of ander goed doel hebben, en om tevens op eenigszins feestelijke wijze het 10 jarig bestaan te vieren Waalwijks Belang twijfelt er niet aan, dat het bij zijn tienjarig bestaan en voor dit schoone doel op aller steun en medewerking, vooral der dames, zal kuunen rekenen. Het bestuur was reeds zoo telukkig de heer Kuijpers, architect te Amsterdam geheel belangeloos als haar adviseur aan deze plannen te mogen verbinden, terwijl de volgende commissies werden benoemd Voor de inrichting en decoratie der zaal (Musis Sacrum) de heeren Cor Witlox, Jan Tielen, Ph. Timmer mans, H. G. van Everdingen, G. van Huiten en Th. van Delft. Voor het geven van inlichtingen aan de dames H. Wiesman, Jan van Riel, Jan van Schijndel, M. A. vanLiempten Leo van Schijndel- Voor muziek- en uitvoeiingende heeren Wi[lem Timmermans, Jan van Iersel, H. van Tussenbroek, Notaris A Jansen en Norb Gragtmans Wij twijfelen er niet aan of dit plan zal de instemming van alle leden van W. B en geheel Waalwijk hebben en zal zeer zeker bij gelegenheid op ieders steun gerekend kunnen worden. De datums zijn nog niet vastgesteld, nl. of het voor of na den Vasten zal worden gehouden, maar wel mag hier reeds vermeld, dat de heer Gerris zeer welwillend zijne zaal enz. geheel be langeloos voor dit doel heeft willen afstaan. llitbreidingc n. Het nieuwe jaar zet wederom goed in wat onze industrieën betreft. Wij vtrnamen althans van belangrijke uit breidingen op dit gebied. Naar men ons mededeelt zullen de chemische fabrieken der firma Vincent Hoffmans Zonen zeer aanzienlijk wor den uitgebreid en zijn ook plannen in bewerking van belangrijke vergrootingen der schoenfabrieken der firma's Tim mermans van Turenhout, Gebr. de Graaff en Joh. Spapens alhier. 't Is natuurlijk met groote ingeno menheid dat wij hiervan mededeeling doen. f J. L. de Visser, f Vóór eenige dagen overleed alhier in den ouderdom van bijna 89 jaren de heer J. L. de Visser. Met hem gaat weer een gezelschapsman van den ouden stempel ten grave. Gedurende bijna 70 jaren was hij lid der Gilde St Crispijn en velen zullen zich nog herinneren, hoe sierlijk en onvermoeid hij bij het uit trekken der Gilde het Vaandel der Ver eeniging zwaaide. Als Commissaris en Penningmeester der harmonie St. Crispijn was hij ruim 46 jaren voor den bloei van dat gezel schap werkzaam, waaraan hij zijn beste krachten besteedde. Door zijn opgeruimd en joviaal ka rakter had hij ook buiten genoemde vereenigingen tal van vrienden, zoodat zijn aandenken lang bij velen in aan gename herinnering zal voortleven. Dinsdag jl. werd zijn stoffelijk over schot, begeleid door de leden der Gilde St. Crispijn, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Zijne assche rustte in vrede Mgr. v. d. Ven. De toestand van Z D. H den bisschop van 's Bosch is langzaam aan vooruit gaande. Mgr. brengt rustige nachten door Door den hevigen wind der laatste dagen staat het water overal weer zeer hoog Door de inundatie is de verbin ding over den Zomerdijk met 't Land van Heusden en Altena weer verbroken. Over den Winterdijk (Putsteeg) gaat het nog even. De omgeving van den Bosch staat weer geheel onder water. Het water stijgt snel. De Bergsche Maas is ook de laatste dagen sterk gewasschen, zoodat de uiterwaarden overstroomd zijn. Opera-avond. Maandagavond zal het opera Artisten- ensemble uit Amsterdam eene uitvoering geven in „Musis Sacrum" van de Paljas en Cavaleria Rusticana Onder de namen der uitvoerenden, die op de bljetten vermeld staan, zijn er verscheidene met zeer goeden klank zoodat we mogen verwachten dat we a s Maandag iets goeds te hooren zullen krijgen, dat ook zeer zeker belangstelling zal trekken. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dongen. Wij ontvingen thans de verslagen der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1914 en 1915. Het lijkt ons met heel veel zorg samengesteld, maar waar de tijd waar over dit verslag loopt reeds zoolang verstreken is, zullen we het bij deze mededeelingen laten. Voor belangstel lenden zal het wel verkrijgbaar zijn. BAARDWIJK. Het echtpaar A. Kleijberg en C. Meuke alhiei hop n Woensdag II Jmaari r.k. hun gouden bruiloft te vieren. Het z»l het gelnkkige paar niet aan be langstelling ontbrekeD. - Met Drie Koningen, 6 Jan, zal door de liedertafel »Tot bloei der Toonkunst", een groot concert gegeven worden, in de zaal vsn den Heer P. v. Cromvoirt alhier. Het program belooft voor muziekliefhebbers een mooien avord. De speciale dig voor aangifte voor de Nationale Mili'ie is alhier gesteld op Dinsda? 16 Janu:ri e.V. BE80IJEN. In II. Ziterdsg gehouden vergadering van den geme n'eraad weid de heer J. A. J. van Htij*t Jr. te Baardwijk, btëedigd al« waarnemend gemeente-ontvanger alhier. Bij de politie alhier is gedeponeerd een portemonnaie, waarin eenig geld en uw»».mw—i—i— i r Hoog water.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6