Tweede Blad. GÊMEtNTEBAAD VAN IHI NUMMER 30. ZONDAG 15 APRIL 1917. 40e JAARGANG. Openbare vergadering op Woensdag 11 Apnl 1917 des avonds 6*/4 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Bur gemeester. Afwezig de heeren Houben, B. Tim- mermans-Verschure, A. H. v. Schijndel, een vacature. De notulen van drie voorafgaande vergaderingen worden na opening en een woord vaa welkom voorgelezen en goedgekeurd. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om toe te treden tot de Rijksregeling voor het verleenen van subsidiën aan werkloozenkassen. 3. Ontwerp verordeningen, regelende den verkoop van melk. 4. Ontwerp verordening tot heffing van eene belasting op tooneelvertoonin- gen en andere Openbare vermakelijkheden met verordening op de invordering. 5. Ontwerp besluit tot wijziging der verordening op de hondenbelasting. 6. Ontwerp verordening op het Gas- cn Electriclteltsbedrqf. 7. Benoeming eener commissie voor het Gas- en Electriciteitsbedrijf, 8. Benoeming a. van een lid in het Burgerlijke Armbestuur ter vervulling van de vaca ture ontstaan door het overlijden van F. W. van" Liempt. b. van een lid in het R. K. Gasthuis- bestuur wegens periodieke aftreding. c. van een lid in de Commissie tot wering van schoolverzuim ter vervulling der vacature ontstaan door 't overlijden van F. W. an Liempt. 9. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer A. H. vaa Schijndel, dat bij verhinderd is de veigaderlng bij te wonen. b. Goedkeuring begrooting 1917. c. Kennisgeving ontslagname wegens vertrek van den heer v. Everdingen. De Voorzitter deelt mede dat de ver kiezing van een lid van den raad in deze vacature door B. en W. is vastgesteld -op 24 April, de stemming en herstem ming zoo noodig op 1 en 8 Mei. Voorts deelt de voorzitter mede, dat- Ingevolge de bespreking van 11 Vrijdag de grond langs de Putsteeg, toebehoo- rende aan den heer J. Meijer te Sprang en groot 450 bij 23 M., door de ge meente is aangekocht voor f 5425. Het concept-raadsbesluit hiertoe wordt voorgelezen en goedgekeurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om toe te treden tot de Rijks regeling voor het verleenen van subsi- dlëD aan werkloozenkassen. Voorzitter. B. en W. stellen voor tot toetreding over te gaan. De gemeente draagt zooveel in de werkloozenkas bij» als de leden cont'ibutie betalen en daar van krijgt de gemeente weer de helft van het rijk terug, dus betaalt '/v Aangenomen. 3. Ontwerp-verordenlngen, regelende den verkoop van melk. Voorzitter. Verlangt een van de heeren voorlezing. v. d. Broek. Ja, ik wil 'c wel voorge lezen. Voorzitter. U hebt er toch ook een thuis gebad. v. d. Broek. Ik heb het niet gelezen. De secretaris leest de raelkverordeniog voor. Deze verordening bevat de bepalingen, waaraan deugdelijke melV: moet voldoen, het lokaal waar ze verkocht wordt, de stallen, de personen die ze verkoopen en de zaken, waarin ze wordt bewaard en gevent, alsmede wie op de naleving controle uitoefenen en de straf, die op overtreding wordt geheven. Aangenomen. 4. Ontwerp-verordening tot heffing van eene belasting op tooneelvertoonin gen en andere openbare vermakelijk heden met verordening op de invor dering. De secretaris leest de desbetreffende verordening voor, die luidt als volgt Verordening tot heffing eener belas- tlog op tooneelvertooniogen en andere openbare vermakelijkheden in de ge meente Waaalwijk. Artikel 1. In de gemeente Waalwijk wordt eene belastlog geheven op too neelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. Art. 2. De belasting wordt geheven op alle tooneelvertooningeu en verma kelijkheden voorzoover zij openbaar zijn. Art. 3. Van de belasting kunnen op verzoek worden vrijgesteld a. de openbare vermakelijkheden, welke tijdens den duur der jaarljjksche kermis gegeven worden in tenten en op terreinen waarvan de standplaatsen van de gemeente zijn gepacht b. tentoonstellingen en dergeliiken tot bevordering van kuost en wetenschap voorzoover zij niet gewloshalve worden gegeven c. de openbare vermakelijkheden, waarvan de zuivere opbreogst uitsluitend strekt tot een liefdadig doel. De beoordeeling of in verband met vorenstaande bepalingen reden tot vrij stelling aanwezig is. Is opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. Art. 4. Voor de betaling der belas ting zijn hoofdelijk aansprakelijk de on dernemers door of voor wier rekening de vermakelijkheden worden gegeven en zij die hunne localiteiten, gebouwen of terreinen tot dat doel afstaai. Is de ondernemer eene vereeniging dan zijn de leden van het Bestuur hoof delijk aansprakelijk. Art. 5. De belasting bedraagt le. voor tooneelvertooniogen of ver makelijkheden waarvoor toegang wordt verkregen door betaling vau entreeprij zen, 10 pCt. van den toegangsprijs. 2de. voor danspartijen a. in localiteiten, f 0,10 per M vloer oppervlakte per etmaal tot een maximum van f 15,—. b. in de openlucht f 5,- per etmaal. Voor de toepassing van dit artikel wordt onder etmaal verstaan een tijdvak van 24 uren, te rekenen vanaf 12 uur des middags tot 12 uur des middags van den volgenden dag. Gedeelten van zoodanig tijdvak worden voor een geheel gerekend. Art. 6- Voor tooaeelvertooningefi of vermakelijkheden door sociëteiten of vereenigingen gegevee, die openbaar zijn doch waartoe de leden der sociëteit of vereeniging krachtens lidmaatschap recht hebben is voor die leden verschu1- dlgd 10 pCt. van het bedrag dat betaald moet worden voor de plaats waartoe 't lidmaatschap recht heeft. Art. 7. Indien de toerangsbewijzen in betaling worden genomen voor con sumptie is de belasting slechts verschul digd voor het bedrag van den entreeprijs verminderd met gedeelte dat strekt tot betaling van comsumptie. Het bedrag van den entreeprijs dat strekt 'ot betaliug van consumptie moet op 't entreebiljet worden vermeld en moet overeenstem men met de prijzen der consumptie artikelen voor hen, die geen toegangs bewijs in betaling geven. De tarieven moeten door Burgemeester en Wethou ders zijo goedgekeurd en op de door hen voorgeschreven wijze ter kennis van de bezoekers worden gebracht. Art 8 Overtreding dezer verordening is strafbaar volgens de artikelen 271 en volgende der gemeentewet. Art. 9. Deze verordening treedt in werking op den dag, waarop de mede- deeling der Koninklijke goedkeuring door Burgemeester en Weihouders is ontvan- geu. Verordening op de invordering van de belasting op tooneelvertooningen en openbare vermakelijkheden in de ge meente Waalwijk. Artikel 1. Ieder die voornemens is een openbare tooneclvertooniDg of ver makelijkheid te geven of die zijü gebou wen of terreinen daartoe in gebruik geeft is verplicht, onder vertoon der vergunning inge olge de bepalingen der plaatselijke politie-verordening zoo die verelscht wordt, van dit voornemen schriftelijk kennis te geven aan Burge meester en Wethouders ten minste twee maal 24 uur voor den aanvang der ver tooning of vermakelijkheid met vermel ding van alle gegevens die voor de vast stelling der belasting worden vereiseht. De aangever ontvangt een bewijs van ontvangst zijner aangifte waarop even tueel het bedrag der belasting is vermeld. Art. 2. De ondernemers van open bare tooneelvertooningen of vermakelijk heden bedoeld in art. 5, sub. 1 der verordening op de heffing mogen daartoe niemand toelaten dan voorzien van een bewijs van toegang dat ter Secretarie is afgestempeld op een wijze door Burge meester en Wethouders te bepalen. Vereenigingen welke openbare too neelvertooningen of vermakelijkheden geven, zijn verplicht de leden der ver eeniging voor elke uitvoering te voorzien van een afgestempeld toegangsbewijs. Art. 3. De betaling der belasting geschiedt op vertoon van het bewijs van aaagifte ten kantore van deo Gemeente ontvanger, voor den aanvaog der open bare tooneelvertooning of vermakelijk heid. Den ondernemers van tooneelvertoo ningen of vermakelijkheden als bedoeld in art. 5 sub 1 wordt tegen inlevering van ongebruikt gebleven toegangsbewij zen teruggegeven hetgeen blijkt te veel te zijn betaald. Art. 4 De ambtenaren der plaatse lijke politie zijn belast met het toezicht op de naleving dezer verordening. De belastingplichtigen zijn verplicht genoem de ambtenaren ten allen tijde vrijen toegang te verleenen tot de vertooningen en vermakelijkheden die ambtenaren zijn bevoegd vertooning te vragen van het bewijs van kennisgeving bedoeld in 1 art. 3, te controleeren de bewijzen van toegang zoowel die in het bezit zijn der bezoekers als die welke nog niet uitge geven zijn, terwijl de belastingplichtigen gehouden zijn aan die ambtenaren alle inlichtingen te verstrekken, die deze voor de toepassing der belasting noodig achten. Art. 5. Bij nalatigheid in de voldoe ning der belasting wordt deze ingevor-1 derd overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 258 tot en met 262 der gemeentewet. Art. 6. De verordening treedt in wer- kiug tegelijk met die van de heffing. Klijberg Het onder art. 3a genoemde, nl. dat de kermisvermakelijkheden zijn vrijgesteld, acht Ik niet billijk. In de koffiehuizen moet men dan betalen en in tenten niet Ik zie niet in dat het eenlgen invloed op de Inschrijving zal uitoefenen, daar zij de verhooging toch afwentelen op het publiek ea 't zal daarenboven heel wat afwerpen voor de gemeentekas. Op deze twee motleven zou ik er veel voor voeleD, ook dc kermlsgelegenheden te laten betalen. Voorzitter. Deze zaak is door ons eveneens besproken, maar de pachtsom is al een vorm van belastiDg iets anders is 't voor de inwoners die geen pacht be talen. B. en W. meenen dat de pacht sommen zeer zeker zouden verminderen, want bij elke inschrijving wordt ons ge vraagd of er ook stedelijke belasting is. Zij zijn overtuigd dat het bezoek min der zal v/orden, als zij het moeten gaan verhalen op de bezoekers. Verbunt. Ik zou U willen vragen of het de bedoeling is om dilletanten- gezelschappen als b.v» de Liedertafel, die toch al met vele moeilijkheden heb ben te kampeD, ook 10 pCt. van alle concerten te laten betaleD, dat is al te erg dat kan toch niet de bedoeling zijn van bioscopen of dergelijke is iets anders, maar dat dillettanten-gezelschappen voor de leden op eigen concert moeten be talen is wel wat erg. Voorzitter. Alleen als ze openbaar zijn. Verbunt, Ja, de vreemdelingen be talen natuurlijk vanzelf. Dus als men een paar vreemdelingen introduceerd, tegen betaling zooals de Liedertafel dat doet, is 't openbaar en moet men voor alle leden betalen. Voorzitter. De bedoeling is zeker, dat elk der leden de stedelijke belasting betaalt, dus niet de vereeniging en zoo dra de uitvoering openbaar is, dus voor entrée toegankelijk, valt ze onder de verordening, Klijberg. Hoe zou men dat anders moeten controleeren Wethouder Timmermans. Iedereen die komt betaalt 10 pCt. en als men dat laat vallen, vervalt het geheele princiep, 't Is toch precies 't zelfde, hoe men gaat. als abonné dus geregeld, of zoo nu en dan eens. Terecht neemt de heer Verbunt de hier bestaande dilcttanten- vereenigingen in bescherming, maar die behoeven het niet te b~talen, «dat doen de bezoekers. Maar wanneer een socië teit of liedertafel uitsluitend voor hare leden een uitvoering geeft, valt 't er natuurlijk buiten. Klijberg. Ik ben door uw antwoord omtrent de kermis, nog niet overtuigd, mijnheer de voorzitter. Van Riel, Ik kan 't idee van den heer Klijberg wel steunen, want dan zou men ook geen stedelijke belasting kunnen heffen als er door 't jaar b.v. een circus kwam. Voorzitter. Neea, als ze pacht beta len niet. Klijberg, Ik geloof niet dat het van invloed zal zijn .op de pacht, en 't is een onbillijkheid tegenover de ingeze- neD, die op andere wijze toch ook hunne belasting betalen. Voorzitter. Zoover mii bekend is, be staat het nergens vooral doordat er aaD de controle zoo groote technische be zwaren verbonden zijn, en als de ver ordening niet ten volle gehandhaafd kan worden, is er groot bezwaar tegen. Klijberg. Dat het nergens bestaat, kan voor ons geen bezwaar zijn voor de technische moeilijkheden voel ik wel iets. Wethouder TimmermansWe heb ben deze zaak niet alleen besproken, maar voeleD er zelfs veel voor, maar de technische moeilijkheden hebben ons in hoofdzaak weerhouden, alsook de meening dat ze meer staangeld zouden geven als ze vrij zijn. Klijberg. Als ze b.v. hier voor f 500 pachten, gebaseerd op zooveel men- schen, wat maakt 't dan voor de men- schen of ze 10 of 12 cent entrée beta len als ze uit zijn. Wethouder Timmermans. Zou het niet te doen zijn dan te zeggen er moet van dc pachtsom 10 a 15 pCt. betaald worden, dan kunt ge het entrée ook iets hooger brengen. Voorzitter. Dit jaar zal het natuurlijk in geen geval gaan. Wethouder Timmermans. Waar B. en W. er ook voor voelen, zouden we het thans in princiep ktmnen aannemen, en tegen de volgende inschrijving een regeling voor de kermisvermakelijkheden voorbereiden en dit dan later aan den raad voorleggen. Aangenomen. Art. 4 (zie hierboven.) Verbunt. Bij uitvoeringen moeten b.v. door den heer Gerris of wie een uit- voering geeft 5 kaarten voor 't auteurs recht gratis gegeven worden 't is toch onbillijk daarvan belasting te laten betalen. Voorzitter. Ik herhaal het nogmaals; degenen die de kaarten heeft moet de stedelijke belasting betalen, niet degene die de kaarten afgeeft. Verbunt. De gemeente Rotterdam heeft dat toch erkend. Wethouder Timmermans. Dc inspec teur is toch niet verplicht er heen te gaan met z'n gratiskaarten. Verbunt. Die kunnen verstrekt worden aan wie ik wil. Klijberg. Die er van gebruikmaken moeten de stedelijke belasting betalen. v. d. Broek. We zijn hier in Waalwijk. Aangenomen. Art. 5 (zie hierboven). Verbunt. Ik vind de heffing oppublleke vermakkelijkheden heel goed, maar nu wat danspartijen betreft, hier ter plaatse is de toestand, dat een half dozijn en meer kasteleins met kermis laten dansen, dat is de tijd van 't jaar dat ze wat extra's ver- dienea en wat zegt hieromtrent de ver ordening zij moeten f 0,10 per M2 van de vloeroppervlakte betalen. Zij betalen al vergunningsrecht en nu komt er voor een Café van b.v. 6 X 6 M. 36 M' per etmaal f 3,60 bij, of voor die week f 30.— dat vind ik tegenover die kasteleins heel onbillijk. Voorzitter. Dat betalen niet de kaste leins maar de bezoekers, hij laat ze dan b.v' 6 in plaats van 5 cent betalen Verbunt. Ik vind die belasting veel te hoog en stel voor het inplaats van 10 cent te brengen op 5 cent per M1, mat maximum van f 15 Klijberg. Er valt wel iets voor te als die toestanden zoo ziln, als de heer Verbunt zegt; de groote zullen dan toch wel 't maximum betalen. Ik steun 't voorstel Verbunt, zoo ook de heer Verwiel, welk voorstel aldus wordt aange nomen met 5 tegen 2 stemmen. Voor: Verbunt, Kliiberg, Verwiel, v. d. Broek en wetb. Gragtmans. Tegen: Van Riel, weth. Timmermans. De verordening wordt voorts in z'n geheel aangenomen. 5. Ontwerp besluit tot wijziging der verordening op de hondenbelasting. De hondenbelasting wordt gebracht op f3, alleen honden ten dienste van landbouw, bedrijf, jacht als middel van bestaan, of bewakiog betalen f 2. Aangenomen. 6. Ontwerp verordening op het Gas- en Electriciteitsbedrijf. Deze verordening bevat bepalingen betreffende het beheer der gasfabriek, directeur, boekhouder, boekhouderij, controle, begrooting, rekening en verant woording, afschrijving en reserve. Aangenomen. 7. Benoeming eener Commissie voor het Electriciteitsbedrijf. Gekozen de heeren Verwiel, Verbunt en Houben. a. Benoeming van een lid In het Burgerlijke Armbestuur ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van F. W. van Liempt. Gekozen de heer M. A. J. v. Liempt. b. Benoeming van een lid in het R.K. Gasthuisbestaur wegens periodieke aftredlDg. Gekozen 't aftredend lid de heer J. B. Timmermans Wz. c. Benoeming van een lid in de Commissie tot wering van schoolverzuim ter vervulling der vacature onstaan door het overlijden van F. W. van Liempt. Gekozen de heer M A. J. v. Liempt. d. Benoeming stembureau voor de verkiezingen in 1917. Tot leden de heeren Verbunt en A. H. van Schijndel. Plaatsvervangers de heeren van den Broek en van Riel. 3e lid Verwiel, plaatsvervanger Klijberg. Voorzitter. Indien de heeren niets meer hebben, heb ik nog eene mededeeling te doen en straks nog Wethouder Gragtmans. Deor de winkeliers werd gevraagd met het oog op het voorjaarselzeen om des Zaterdagsavonds tot 10 uur gaslicht te mogen branden. Spoedhcidsbalve is dit toegestaan door B. en W, tot 15 April. Goedgekeurd. Voorts wordt door den secretaris een adres voorgelezen van eenige winkeliers, waarbij met het oog op den petroleum- nood gevraagd wordt des avonds tot 9 uur een gaspit te mogen braedeo en Zaterdags tot 10 uur, te meer waar 15 April toch de zomèrtijd Ingaat, dus de dagen een uur langer zijn. Wethouder Gragtmans. Io verband met het verzoek van den R K. Gildenbond om de muntgasverbruikers met een lamp een hooger verbruik toe te staan, waar voor dan geene verhooging van gasprijs berekend zou moeten worden, dienen er thans nu haast geen andere brandstof ls te bekomen, maatregelen genomen te worden om in de behoefte te kunnen voorzien. Alvorens het aantal te verbruiken kub. M. gas te bepalen, dient te worden vermeld dat in het afgeloopen jaar het gemiddeld verbruik per muntmeter 34 kub. M. bedroeg per maand. Stelt dus iemand met een verbruik van 34 kub M. per maand dan zou die verbruiker thans 20 kub. M. mogen ver bruiken, welke hoeveelheid beslist noodig zal zijn nu er geen andere brandstof is te bekomen. Om dus hierin tegemoet te komen aan die verbruikers welke in het vorig jaar minder dan 34 kub. M. gas per maand verbruikt hebben, zou aan hen moeten worden toegestaan hoogstens 20 kub. M. per maand te mogen verbruiken en bij een hooger verbruik de bekende bepa lingen voor verhooging van prijs toe te passen. Het muntgasverbruik zal hierdoor wel iets verhoogen, maar zou bezuiniging op het gebruik van gas voor motoren noodig zijn om aan de voorgeschreven koleabesparing te blijven voldoen. Volgens aanwijzing der meters ten dienste van motoren bedroeg het vei- bru'k de eerste 3 maanden in 1917 ruim 5000 kub. M meer dan over dezelfde maanden in 1916 dus inplaats van be zuiniging, 25 pCt. toegenomen. Daar thans bij gebruik aan industrie kolen maar 75 pCt. wordt geleverd en dus moet worden bezuinigd is het ge- wenscht dat ook op het verbruik van gas voor motoren bezuinigd moet worden. Bij het toestaan van een verbruik van 80 pCt. van hst gemiddeld inaaadverbruik van het afgeloopen jaar, zouden de be drijven waar gewerkt wordt met motoren toch in geen slechter conditie komen dan die waar industriekolen noodig zijn. Bij een "«rbruik boven 80 pCt. zou per kub. M. 5 cent meer in rekening moeten worden gebrachtboven 100 pCt. de gastoevoer af te snijden. Daar de aanvoer van huisbrandkolen nog al te wenschen overlaat is er reden te meer een >n ander te overwegen om in de behoefte te kunnen voorzien. Verder stellen wij voor, om een beetje aan onze rekening te komen, eene alge- meene verhooging van 2 cept. per M*. Dit laatste zal eerst afgewerkt moeten worden. Van Riel. De verhoogde prijs boven zeker percentage, blijft die bestaan. Weth. Gragtmans. Ja. Aangenomen. Weth. Gragtmans. Voor motorgebrulk wordt 80 pCt. van de correspondeerde maand van 't vorig jaar toegestaan, daar boven 5 cent per M' meer en boven 100 pCt. wordt de toevoer afgesneden. Dit is 't voorstel van de gascommissle In 't Dag. Best. was besproken, 't maxi mum veibruik 'van gasmotoren te bren gen op 80 pCt. en dan direct af te snijden. Weth. Timmermans. De burgerij moet overal bezuinigen en de industrie heeft liefst 5000 M1 me»r verbruikt. Ik geloof als er door fabrikanten op kleinigheden gelet wordt, er heel wat te bezuinigen is. Zij zijo dan toch nog io betere con ditie. Kliiberg. 't Is nog al een krasse maat regel. We kunnen wel hooger prijs be dingen, maar bij 80 pCt. is nogal kras, laat bv. zeggen 90 pCt. De fabrikanten moeten zeker mee bezuinigen, maar men kan die Diet met de burgerij over gelijken kam scheren. Als de industrieel bij 80 of 90 pCt. verbruik wordt afgesneden, dan moet dit met den particulier even zeer. Weth. Gragtmans. Zij die kolen ge bruiken, mogen maar 75 pCt. hebben. Klijberg. Dit is zoo, maar die kunnen zich desnoods met hout, turf enz. redden als 't noodig is, maar daar Is bij een gasmotor geen quaestie van. Weth. Tlmmcmans. Laat ons dan zeggen boven 100 pCt.afsnijden en bo ven 80 pCt. 40 cent per M3, ingaande Ba de eerstvolgende opname. Aangenomen. Klijberg. Hoe is 't nu met bet verzoek van de winkeliers om tot 9 uur licht te branden. Besloten wordt toe te staan gedurende den zomertijd. Klijberg. Ik zou voor de apotheek eea uitzondering maken en die steeds 1 pit laten branden. Aangenomen. Kliiberg. Van vele zijden komen er klachten dat de gemeenteklok niet den juistcn tijd aangeeft.- Voorzitter. Het uurwerk ls zeer goed en eiken Woensdag en Zaterdag wordt ze gelijk gezet, maar we houden ons aan den Amsterdamscheo tijd, postkan toor anderen zeggen weer, ze moet volgens spoortijd staan we moeten uit maken volgens wciken tijd. Aangenomen wordt de klok met den statlonstijd gelijk ta zetten eiken morgen. Aangeromen. v. d. Broek. De dijk is In zeer slechten toestand, die moet verbeterd worden, vooral ia de kruin. Voorzitter. Zoodra 't eenigszins kan, zal de dijk hersteld worden. v. d. Broek. Men kan er nu gewoon niet meer over gaan. Weth. Timmermans Ik ben het vol komen met den heer v. d. Broek eens, maar de gemeente-opzichter heeft het overdruk gehad met de distributie. Hij krijgt nu de handen meer vrij en dan De Echo y&D het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5