I i GEiElfTERMD MN WAALWIJK DE OORLOG. Provinciaal Nieuws Binnenland. I I i 1 Van Dongen. Dan Is ket weer bezuinigingsmaatregel. - Voorzitter. Het is stroombesparlng. Simonis de Kok. In Tilburg heeft men van den Minister gedaan gekregen volle stroom te houden gedurende alle 24 uur. Zou het niet wenschelijk zijn, met het oog op. ziekenhuis en bij ziekten van particulieren ook dit aan te vragen Voorzitter. Bij aanvraag kan een leder, zoowel ziekenhuis als particulieren die zieken hebben en licht noodlg hebben, steeds volle stroom krijgen. Lankhuijzeo. De gemeente betaalt toch geen verhooging. Voorzitter. Neen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. 3. Ontwerp besluit tot het aangaan eener geldleenlng groot f 1500 tot dek king der kosten van de hernieuwing van de Stationstraat. Conform het voorstel wordt besloten. 4. Voorstel van Burg. en Wetb. tot niet inwilliging van het verzoek van A. Verschuren om verhooging van jaar wedde. Aangezien op 25 November 1.1. zijn jaarwedde pas is verhoogd en gebracht op f 480 wordt besloten niet op het verzoek in te gaan. 5. Adres van P. M. Speetjeos daarbij verzoekende om een duurte-toeslag of een gratificatie. Wordt besloten ia geheime vergade ring te behandelen. 6. Ontwerp besluit tot het verleeoen van toestemming tot af- en overschrij ving uit den post voor onvoorziene uitgaven. Conform het voorstel wordt besloten. 7. Benoeming stembureau voor de eventueele stemming ter verkiezing Ie van een lid der Tweede Kamen der Staten Generaal, 2e voor leden van den Gemeenteraad. Worden benoemd voor het Dorp Voorzitter burgemeester, leden De Wit en D. Lankhuijzen, 4e lid Schoenmakers, plaatsvervangende leden de heeren De Bont, Zijlmans en Martens. Voor het Veer de heerenVoorzitter G. J. Simonis, leden de heeren D. Tim mermans, J. Kieboom, 4e lid Martens, plaatsvervaogende leden M. Zijlmans, Simonis de Kok, van Dongen en W. J. Zijlmans. 3. Schrijven van de woningbouw- vcreeniging. De bouwvereeniglng schrijft dat in haar vergadering met algemeene stem men besloten is een groot bouwterrein aan te koopen voor f 12500. De daar opstaande woningen zullen, wanneer een beteren t(jd is aangebroken, voor een groot deel worden afgebroken en voor de rest worden verbeterd. De vereenlging vraagt nu een voor schot van f12500. Voorzitter. B. en W. stellen voor deze aanvrage goed te keuren en aan het Rijk dit bedrag als voorschot aan te vragen. Van Dongen. Het Is een groot belang. Lankhulzen. Hoeveel woningen zijn het. Simonis de Kok. Alles te samen 26 woningen. Voorzitter. Het voornemen der vereenl ging is daar betere toestanden te scheppen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. 9. Benoeming gemeenteveearts. De Voorzitter schorst de vergadering. Na heropening wordt tot stemming overgegaan en met algemeene stemmen benoemd de heer H. J. Holz. Besloten wordt tevens den benoemde 15 Juni in functie te doen tredeu. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 10. Bezwaarschrift tegen aanslag ver gunningsrecht Drankwet. geen j in verband met het schrijven van den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid d. d. 23 Mei 1. 1. om geduren de de zomermaanden kookgas beschik baar te stellen en zoodoende de andere brandstof te kunnen reserveeren, le de muntgasverbrulkers te verplich ten gedurende de maanden Juni, Juli, Aug. en Sept. op gas te koken en deze verbruikers per maand 30 kub. M. gas te verstrekken tegen den gewonen prijs van 12 eent per M'aan deze gasver- brulkers worden dan gedurende drie maanden geen brandstof als cokes, kolen gruis enz. verstrekt en moeten de bon boekjes worden teruggevraagd het in de vorige maand toegestaan verbruik van 20 M3 gas per maand, in te trekken bij aanneming van bovenge noemd voorstel 2e aan de gewone gasverbruikers voor de maand Mei nog toe te staan een verbruik van 20 M* tegen den gewonen prijs van 12 ceot per M3 en vervolgens aan diegenen die ten kantore der gas fabriek kennis geven dat zij kookgas wenschen te gebruiken ook 30 Ms gas per maand te verstrekken tegen den prijs van 12 cent per M'; deze gasver bruikers krijgen dan gedurende de maan den dat zij kookgas gebruiken geen andere brandstof en moeten ook de bon- boekjes worden ternggevraagd de Directeur maakt vervolgens een lijst op van diegenen die op gas koken, welke lijst aan de. Brandstoffen-Com missie wordt ter haod gesteld. Tlmmermans-Verscbure. Waarom moeten de comforen bij de houders van muntmeters worden weggehaald. Gragtmans. Ze hebben allemaal 2 comforen en kunnen dus gemakkelijk hun eten op gas koken. Het is maar voor besparing, anders niet. Wil men niet op gas koken, dan heeft men recht op kolen, maar dan mag men weer niet op gas koken. Verbunt. Het is zoo besloten in de gascommlssie. Die zich aanmelden om hun eten op gas te koken, krijgen 30 M3 gas, maar geen kolen en die zich niet aanmelden voor gas, krijgen kolen, maar dan worden bij de muntmeters de comforen weggehaald, omdat die bij de installatie behooren. Wordt besloten met. algemeene stem men het voorstel van de gascommissle aan te nemen. 2. Vaststelling verordening op de hef- fiug van den Hoofd. Omslag. De Secretaris leest als volgt De Commissie door Uwen Raad aan gewezen tot nader onderzoek van art. 17 der voorloopig aangehouden concept verordening tot heffing van den hoof- delijken omslag in deze gemeente, heeft de eer het navolgende mede te deeleo. Onze Commissie was, evenals verschil lende leden van den raad overtuigd, dat de progressie voor hoogere inkomsten dan f 3600 moest worden doorgevoerd dit te meer, waar de vorige verordening behalve het stijgend percentage tot f 3600, nog eene indirecte verhooging inhield, door de Inkomsten uit kapitaal ten volleen die uit beroep of bedrijf Openbare spoedeischende vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 3 Juni des avonds ten 6 uur. Voorzitter: Edelachtbare heer Th. de Surmont de Bas Smeele. Ongeveer half zeven uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Ph. Timmermans, A. v. Schijn- del, E. Klijberg, W. v. d. Broek en doordat de tijd van beroep nog niet is verstreken, heeft de heer Brekelmans nog geen zitting. Het lezen van de notulen der vorige vergadering wordt aangehouden tot de volgende vergadering. AAN DE ORDE 1. Regeling levering van gas. Door den secretaris wordt een schrij ven van den Minister voorgelezen, welke wij reeds eerder in ons blad deden af drukken, en waarin nogmaals aangedron gen wordt op meerdere besparing van gas en kolen. Voor de maanden Juli en Augustus wil de Minister zelfs absoluut geen gas laten branden. Vervolgens leest de secretaris onder staand advies van de gascommissle voor In de gisterenavond gehouden verga dering der Gascommissle zijn de vol gende punten behandeld en wordt Ued. hieromtrent door de Gascommissle het volgende geadviseerd slechts voor s/4 te belasten. Ze kwam na rijp beraad tot de slotsom, dat het heffingspercentage geleidelijk zou kunnen stijgen tot een Inkomen van f 7000, zonder tot onmatig hooge be lasting te geraken en zoodoende ge goede burgers tot vertrek naar elders te nopen en tevens, zonder in conflict te komen met art. 243 der gemeentewet, regelende het maximum van het te heffen percentage. Voor de matige inkomsten geeft de door den Raad aangenomen aftrek van f 450 voor noodzakelijk levensonderhoud en f 50 voor elk kind beneden 14 jaar, toch reeds eene zeer belangrijke re ductie, zoodat inkomsten tot f 1200 bij een vermeaigvuldigingscijfer van l'/a, .toch nog niet eens met eene belasting van l°/a zullen worden getroffen, terwijl Inkomsten die daar beneden liggen, tot een veel geringer percentage zullen worden belast. Uit de hierbij gaande schaal zal blijken, dat bet percentage, geheven van toenemingen van het be lastbaar inkomen, tot 1 4000 klimt met 0,02 en daarboven tot f 7000 met 0.01 percent. Dit was noedig orn niet af te wijken van den regel, gelegd in het reeds voormelde art. 243 der gemeentewet. Verwlel. Ik had het eene betere ver houding gevonden, Indien het juist was omgekeerd. Ik bedoel eerst 1 pCt. te heffen en dan boven de f4000 2 pCt. De beer Houben zegt het daarmede niet eens te zijn en wel hierom, dat niet uit het oog mag worden verloren, dat f 450 voor noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken, wat voor kleinere bedragen van groote beteekenis is en voor grootere bedragen niets beteekent. Voorts geeft spreker voorlezing van art. 243 C der gemeentewet, waaruit tevens blijkt dat dan niet tot f 7000 kan worden gegaan. Aan de hand van eenige cijfers toont hij aan dat de kleinere bedragen het minst betalen en dat op de manier als thans wordt voorgesteld, het juist zeer progressief werkt. In andere ge meenten, o. a. in Frlesche gemeenten, waar men heel democratische bestuurders heeft, heeft men hetzelfde gevolgd. Timmermans-Verschure. Er valt at, I. op deze regeling niets te zeggen, want gaat men het weer anders doen, dan kan men niet tot f 7000 gaan en dat is juist het verlangen geweest van de meeste leden. Hierna wordt het voorstel van de com missie met algemeene stemmen aange nomen. Houben. Zou het kohier voor den Hoofd. Omslag voortaan niet wat vroeger kunnen worden vastgesteld. Voor den goeden gang van zaken is dat wel wen schelijk. Voorzitter. Willen we dan zorgen dat het voor September is vastgesteld. Aldus wordt besloten. Voorzitter. De heeren Ph. Timmer mans en Klijberg hebben kannis gegeven verhinderd te zijn deze vergadering btf te wonen. Voorzitter. B. en W. stellen voor de huur van de Wad. Vissers, dat is voor een houten huisje staande op het land dat door de gemeente is aange kocht van den beer van Loon, op te zeggen. Dat land wordt, wanneer met de werkzaamheden van de haven wordt aangevangen, opgehoogd en nu is het beter bijtijds daartoe over ta gaan om latere moeilijkheden te voorkomen. Timmermans-Verschure. Kan ze niet zoolang blijven wonen. Voorzitter. Hat moet daar opgehoogd worden. Timmermans-Verschure. Dlemenschen hebben daar gewoond vanaf de werk zaamheden aan de Maasn^nd af. Voorzitter. Het is nu reeds meermalen voorgekomen dat men op overwegende bezwaren stuit indien een servituut aan 't een of ander was verbonden, daarom hebben B. en W. gemeend op dat land geen servituut te laten rusten. Timmermans-Verschure. Als 't belang van de haven er nu mede was gemoeid, dan zou het iets anders zijn. Verwiel kan net niet veihuard worden met 6 weken opzrggeD. Voorzitter. In het contract staat dat voor 1 Juli moet worden opgelegd en dan moet men met October luimeD. - Timmermam-Verrchure. Zegt het dsn op maar laat ze dan veider van week tot week wonen zoolang' al» het maar kan. Aldus wordt bedoteD. Verwiol. Ik heb gehoord, of het waar is léfeet ik niet, '^da* er voor controleur voor de brandstoffen-commissie geen enkel prse- tisch persoon is g komen. Voerzilter. Ik geloof niet dat er veel ge schikte petsenan gesolliciteerd bobben. Verwiel. Zon het dan niet in overweging genomen kannen worden Vsn Halten daar mede te blijven belasten en iemand te zoe ken die hem in andere werkzaamheden de handel wat vrij kaï maken, b.v. een bouw kundige. Voorzitter. Dat zal ook niet makkelijk gaan vooral bedoel ik in al die kleine zaken waarin hij nu jaren zit. H t opzicht over Graan en brood voor België. Gemeld is, dat de Nederlandscbe re geering met het oog op de groote schaarschte aan levensmidd leD in België en Nóord-Frankrijk 12.000 ton graan ter beschikkiug van de Relief-commissle heeft gesteld. Reeds eerder had onze regeerlng aan die commissie 8000 ton graan geleend, die ook nog terugegeven moeten worden. Met de Nederlandsche regeering is -een overeenkomst gesloten waarbij de stad Antwerpen elke maand 100,000 brooden van 1 kilogram zat ontvangen Daarvan zijn 10,000 bestemd voor de hospitalen, weeshulzen en inrichtingen van weldadigheid. De rest zal tegen f 0.85 per K.G. worden verkocht. Tweede Kamer. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer, zijn 50 leden direct bij enkele candidaatstelllng ge kozen. Voor de overige heeft 15 Juni a.s. de stemming plaats. Hoofdzakelijk zijn dit aftredende leden, waar tegenover gesteld zijn de candidaten van 't comité tegen de grondwetsherziening Bij een zilveren jubili. Wij ontvingen van den ZeerEerw. heer J. Beroelmans secretaris van het hoofd bestuur van »Voor Eer en Deugd' een uitvoering schrijven over deze vereenl ging ter gelegenheid van haar 12'/rjarig bestaan op Vrijdag a.s. Breedvoering wordt nagegaan wat deze vereenlging ia dit tijdsbestek heeft ge daan tegen de openbare onzedelijkheid in perslectuur, bioscoop en tooneel, en ook hoe ze is gegroeid van eene kleine te Rolduc opgerichte vereenlging, tot eene groote, overal verbreide stichting met vele duizenden leden. Door gebrek aan plaatsruimte moeten wij met deze korte mededeeling volstaan. Gas. Het Kamerlid Juten van wien wel eens met eenlgen nadruk en groote vol doening mag worden getuigd, dat hij een open oog heeft voor wat wij prac- tische politiek zouden willen noemen heeft tot den minister van Landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht Is het den minister bekend, dat de verschillende maatregelen, door hem genomen, om het gasgebrulk te beper ken, in de meeste gemeenten worden uitgevoerd door de verbruikers te binden aaa een zeker deel van het ten vorigen jare in de overeenkomstige maand ge bruikte gas ea door voor het meerdere gas zeer hooge prijzen te vragen Is het den minister bekend, dat in zeer vele gemeenten het steenkolengas vervalscht wordt door toevoeging van andere gassen, zelfs van lucht, waardoor het van zoo minderwaardige kwaliteit wordt, dat veel meer gas gebruikt moet da te bouwen kuiten kan hij toch niet doen, worden, zoowel voor verwarming (koken) daarvoor is hy te gebonden door alle andere werkzaamheden. Maar wij aullsn nog eene tien. Maandag ia het toch vergadering van de brandstoffen-commissie. Hierna wordt de openbare vergadering besloten en gaat de raad over in geheim Comité. De scheepvaart. De laatste dagen zijn o.m. aangeko men te Rotterdam de Brunsdijk en de Randwijk van de firma Erhardt en Dek ker, uit Philadelphia resp. met 14,000 en 16,500 quarters tarwe voor de re geering; te Amsterdam de Poseidon, van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., uit New-York met 104,999 bushels tarwe voor de regeering en te Rotterdam de Mizar van Van Nievelt, Gouddaan en Co., uit New-York met 12,812 quarters tarwe voor de regeering. Deze vier schepen hebben alle de reis over Halifax gemaakt. Eenige stoomschepen een van de firma van Nievelt Goudrlaan Co., twee van de firma Selleveld van der Meei en van Hattum en twee van de firma Gebr. Van Uden zullen van hier vertrekken om voor de Nederland sche regeering fosfaat te Florida te laden. Verder Is een stoomschip van de firma Vinke en Co. aangewezen om te Huelva piriet te laden, eveneens voor de Nederlandsche regiering. De datum van vertrek der schepen is nog niet bekend. Nieuwe aardappelen. Op de nieuwe aardappelen, welke binnen enkele weken aan de markt komen, is naar wij van betrouwbare zijde vernemen niet van toe passing het verbod van aflevering en vervoer. Een dreigement. De Times zegt, in verband met het vraagstuk der graanvoorzlening van de Scandinavische staten en Nederland, dat Amerika eerst zijn bondgenooten moet voorzien, voor het aan zijn onzijdigen verkoopt. >Indlen de onzijdigen van Noord-Europa meenen Amerikaansch graan noodig te hebben, zullen zij wel licht ervaren, het alleen te kunnen krij gen als zij zich bij Engeland en Frankrijk aansluiten en Duitschland den oorlog verklaren». als voor het opwekken van kracht. Meent de minister niet, dat in dit geval geen eisch tot bezuiniging in de zen geest kan worden gesteld, dat een zeker percentage van het vorige jaar gebruikt worde, omdat geen vergelijking mogelijk is als de kwaliteit van het gele verde, toen en nu, beduidend verschilt Zou Zijne Excellentie geen aanleiding kunnen vinden de eischen vast te stellen, waaraanhet gas ten minste moet vol doen, om als werkelijk gas geleverd en in rekening gebracht te mogen worden DE TOESTAND. De Russischen opperbevelhebber, ge neraal Alext-jef heeft dezer dagen een smeekbede gericht tot de soldaten, hen aansporend, den reeds zeer verzwakten vijand aan te vallen. Het roerend tooneel werd bekroond door een omhelzing van een gewoon soldaat, die verzekerde, dat het leger blaakte van strijdlust. Alexejef nam daarop gerust gesteld afscheid. Maar erg gerust schijnt de Russische opperbevelhebber toch niet geweest te zijn; een telegram uit St. Petersburg, zoo juist ontvangen, zegt, dat Alexejef ontslag genomen heeft. Hij is dus heengegaan op een oogen- blik, dat het leger meer dan ooit be hoefte aan hem had. Hij heeft waar schijnlijk ingezien, dat het boven zijn krachten is, den toestand nog te redden. Opvolger is de bekende generaal Broessilof. Of het zijn opvolger zal gelukken, het leger, waar alle tucht verdwenen Is, te reorganised en, is meer dan twijfelachtig. De entente schijnt van Rusland niet veel meer te verwachten te hebben. Van de fronten niet veel nieuws. De Oosten ijkers zijn op het zuidelijk oorlogsterreia van verdedigers aanvallers geworden. Door een krachtigen aanval bij San Marco hebben zij de Italianen uit hun voorste loopgraven geworpen en 600 gevangenen gemaakt. Het Oostenrijksche officleele leger- berlcbt schat de verliezen der Italianen in den tienden Isonzo-slag op 180,000 man en zij hebben daarmee niets ge wonnen dan de verovering van den Kuk- berg en den puinhoop van het dorp Jamlanot Het kapitaal van den ex-tsaar in Amerika. Naar uit Petrograd gemeld wordt had de gewezen tsaar verschillende kapitalen uitgezet in de Vereenigde Staten, en wel in de volgende ondernemingen; Pennsylvanlsche Spoorweg S 5.000.000 New-YorkscheMetropolitaln S 10.000.ooo' Ohlo-Baltimore-spoorweg f 5.000 00o' Groote Centra-spoor-weg te New-York 5.000.000. Van het ItaliaanscK- Oostenrijksche gevechtsterrein. WEENEN, 5 Jani. (Korr. Bar.) Officies]; Ten Zaiden van Jamiano hebben ome troel pan halverwege tnsscben Monfalcone en dei Hermada een aanzienlyk deel van de schiq. •en, die de Italianen twee weken geleden hadden verorerd, hernomen. Vmchtslooi wierp de vijand zijn te voet en met asto'i aangevoerde reserves in het vuur. In dag en nacht aanhoudende strijd, dis hedenochtend tengevolge van den imet vu nieuwe Italiaansche versterkingen tot de grostste hevigheid aanzwol, is onzs infanterie over de geceele linie overwinnaar gebleven, Ook de pogingen der Italianen, om hin Zaideiykea vleugel, door aanvallen by Cot. taujovica, op den Faiti Hrib en ten Oosten van Qörz, te ontlasteB, zijn op den dapperst tegenstand onzer troepen mislukt. De vjjand is overal teruggeworpen. Het aantal gisteren door ons bij Jamiano ge- maakte gevangenen bedraagt 171 officieren en 6500 map. Het geheele aantal gevangenen, in-. dei Isonzoslag door ons gemaakt, is hierdoor tot 22,000 gestegen. Boven Certena d'Ampezzo hebben wij eei ijandelijk vliegtuig (tweedekker) in eei luchtgevecht neergeschoten. Waalwijk, 6 Juni 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Mr. f. A. Loejjj. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het ïoofdkiesdistrict Waalwijk, is bij enkele candidaatstelllng gekozen de heer Mr. Loeff te 's Hage. Wij bieden onzen geachten afgevaar digde onze beste felicitaties met dit ïernieuwd en welverdiend blijk van vertrouwen der kiezers. Politie-uur. Op verzoek van het Dagelijksch Be stuur onzer gemeente is door den com mandant van 't veldleger bepaald, dat het politie-uur voor onze gemeente zal worden gesteld niet op 10, maar op 11 uur. De afxondiging heeft hedenmorgen plaats gehad en treedt direct in werking. Bijzondere verloven zijn hiermee ver vallen en kunnen thans bij den Burge meester worden aangevraagd, die zich daaromtrent in verbinding stelt met de militaire autoriteit. Padvinders Naar men ons mededeelt telt de af- deeling >Waalwijk< der Ned. Padvinders- vereenlging op het oogenblik reeds 30 leden. Er schijnt dus weer krachtig nieuw leven in deze afdeeling gekomen. Concert. Hedenavond ten 7 uur zal door de stafmuziek van het 7e R. I. een concert gegeven worden op de Markt alhier. Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt van dea kantonnementscommandant om eiken Woensdagavond een concert te doen geven. Waar de kiosk van W. B. door de rijksvakschool Indertijd is aangekocht, zal deze vereenlging toch aller in 't werk stellen om een nood-kiosk of plancher te doen bouwen, daar de bur gerij zeer zeker de concerten van dit keurcorps zeer op prijs zal stellen. Schoenindustrie. Zooals wij indertijd hebben medege deeld, zou de heer B. Klijberg, bedrijfs leider der N. V. E. W. Kiyberg-Pernot's Stoomschoenenfabriek >Hollandia« naar Amerika vertrekken, om daar in ver schillende fabrieken de werkmethoden, leiding en techniek te gaan bestudeeren, om die later dan in deze fabriek, die aanzienlijk gaat uitgebreid worden, ia toepassing te brengen. De heer Klijberg is gisterenavond voor dat doel per s.s. Rijndam naar Amerika vertrokken. Door den heer E. W. Klijberg Is in de Pntsteeg van de gemeente een stuk grond aangekocht, om daarop een aantal arbeiderswoningen te bouwen, die afgebroken moeten worden in de Nleuw- straat voor de uitbreiding der fabriek. Huiden en leder. Het Rijksdistributiekantoor voor Hul den en Leder brengt ter kennis, d>t alsnog na te noemen handelaren, looiers en schapenblooters zijn erkend; Erkende handelaren C. van Gelder, Baardwijk; H. v. d. i I I It. I I I I - .«aam U.t V.La

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2