reclame:"" LANDBOUW INGEZONDEN STUKHEN. Provinciaal Nienws. nilUWS UIT NEUSDEN Hoe urinezuur afzettingen stoom- OB zelivisscherij heeft bereikt, waardoor voor deze visscherij de gren- sen van het versperde gebied aanmer kelijk zullen worden ingekort. Voor bet mitoefenen van de volledige baringvlssche- rij is nochthans, naar men meent, dese uitbreiding van het visscherijgobied niet voldoende. Intake de schade-regeling voer het vernietigen van Nederlandscbe vissche- rijschepen heeft de Dultscbe regeeriag toezegging gedaan, ieder geval van ver nietiging Ier onderzoek te willen opdra gen aan een daartoe speciaal in testel len commissie uit Duitsche en Neder- landsehe deskundige op maritiem gebied behoudens goedkeuring der Nederland scbe regeering. Wat de vlschlevering betreft, heeft de Duitsche regeering in hoofdtrekken het laatste contract als bindend erkend •ook wat de prijzen betreft, doch heeft daarvoor zekere tegenprestaties van de reederijen geelscht, die eerstj» aan het oordeel der IJmuider reeders zullen moeten worden onderworpen. De grootste moeilijkheid voor den Landbouw. De grootste moeilijkheid voer de laidben- wars in dese abnormale tijden ent- ■taan deor den oorlog, is de bensestingi- vrasg. Waaneer we sso neg eenigs jaren moeten voorlieten, snit ge sien, dat de grond langsamerband ecdervoed wordt. Vergeleken by vier jaar geleden wordt er en wat de stikstof bemesting, ei wat de /*r/*rff««rbeiDestiBg en ook zelfs wat de bemestiDg met kali betreft oneindig veel minder aan den bodem gegeven dao toen. lensdeels komt dat, doordat da kunst mest sso enorm daar is, anderdeels door dat hy niet of niet anders dan met veel omslag en moeite te krygen is. Natunrlyk kan 't te kort aan kunstmest gedeeltelijk goedgemaakt worden door een vermeerdering van de hoeveelheid stalmest. Maar ook aan de vergrooting vso de mestvaalt syn gren- sen gesteld. Door allerlei omstandigheden is men beperkt in hst maken van stalmest. Er zit das op 't eind niets anders op dan zooveel kunstmeat te koopen als men maar krijgen kan. Gelnkkig hebben we in de. laatste dagen kannen lezen, dat weer tal van schepen met chili-salpeter geladen In het land zyn aangekoman en het is das te voorzisn dat dezer dagen betrekke lijk aansienlyke hoeveelheden shili-salpter aullan beschikbaar gesteld worden. Nog is het voor vele gewassen niat te laat, omdat chiljialpeter -te benotteD. Vooral voor de saikerbieten kemt 't van pas. Ook op de late aardappelen ksn het nog gebruikt wor den. De landbouwers doen er das han voordeel mee. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Wat is uwe meening Mijnheer de Redacteur, een klein plaatsje voor het volgendebij voorbaat onzen dank. Kuzbrs van Drujtbn. Wij staan in het teeken der verkiezin gen en op veler lippen ligt thans de uitdrukkingWat te doen Jaren zijn vervlogen, die niet benut zijn om ons aller belang meer onder de oogen te zien. Dit geldt ook ten opzichte onzer vroede vaderen van den gemeenteraad. Thans echter meenen wij dit niet langer te mogen laten voortbestaan en vragen ons daarom afZijn wij wel verantwoord dit nog langer onaangeroerd te laten Wij wenschen leden in den gemeenteraad Welke op de hoogte zijn met de heden- daagsche eischen des tijds, leden, welke eenig begrip hebben van handel en industrie. Dergelijke leden bezitten wij maar te weinig in ons college en daarom meenen wij thans te moeten overleggen, wie onze belangen zal behartigen, zooals dat noodig Is en hebben wij overleg ge pleegd, dan zal onbevooroordeeld de uitspraak zijn Zoo kan en mag het niet langer voortbestaan. Wij wenschen leden in den gemeenteraad, welke blijk heb ben gegeven, iets te kunnenfpresteeren voor ons algemeen belang en van wien wij in de toekomst verzekerd zijn, dat de welvaart van Drunen naar be- hooren behartigd en bevorderd wordt. Wij wenschen dus de kiezers van Drunen in overweging te geven, goed uit te zien en onderling overleg te plegen, dat wij mannen in den gemeenteraad krijgen, die berekend zijn voor hunne taak, en dat wij later ons zeiven niet het verwyt moeten maken, niet bijtijds de handen aan den ploeg geslagen te hebben. Het mag thans niet meer gelden zitten en laten zitten, maar laat ons hul digen Er ,is een tijd van komen en een tijd van gaan. Wij zijo overtuigd, dat energieke mannen onder landbouwers en Indnstriëelen te "vinden zijn, welke de belangen van den landbouw, alsmede den tuinbouw met zijne beteekenende veiling, schoeaindustrle en middenstanders naar behooren zullen voorstaan. Overweegt dus, het Is een ernstige raadgeving, be paald zonder aanzien van personen of om een of andere persoonlijke veete of kwestie; overweegt, dat de tijd rijp U, ambtenaar ter secretarie te Kaatsheuvel, laatstelijk te Eindhoven, is beooemd tot burgemeester van Woensdrecht. Besoek der Koningin Tijdens de groote oefening die in de Drunensche duinen 11. Donderdag ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin werd gehouden, hadden oog al eenlge ongevallen plaats. Behalve eenige kleinere ongevallen tengevolge der ontzettende hitte en een schotwond, dat een korporaal bekwam, is de com mandant der IVe divisie, generaal Dufour, die in de omgeving van H. M. reed, van zijn paard gevallen, doordat hij in volle vaart tegen een telefoondraad op reed. Hij sloeg achterover van zijn paard en was aan mond en tanden ernstig gn- wond. Verder onheil werd voorkomen, doordat H. M. de teugels van zijo paard greep en zoo 't dier tot stilstaan bracht. Direct waren dectoren ter plaatse en op aandrang van H. M. werden alle torgen aan den gewonden opper-officier besteed, die naar wij vernemen geen verdere nadeelige gevolgen van dit on geval heeft ondervonden. Distributie Huiden, Leder ens. L.l. Woensdag heeft in den Haag weer eeee conferentie tusschen het distrlbutie-bnreau en belanghebbenden plaats gehad om tot eene voor leder bevredigende oplossing te komen. Naar wij vernemen heeft de conferentie weder om tot geen resultaat geleid. Hoe men zal moeten komen aan distrlbutie-ledei is voor velen een raadsel, extracten komen aiet af, gelooid kan er dus niet worden en do voorraad leder raakt overal op 1 Wij vernemen dat de firma Van Iersel Witlox Co. iO vaken extract ontving, genoeg voor 2 dagen Concert. Zooals wij in 't vorig nummer hebben aangekondigd, gaf de stafmuziek van het 7e R. I. 11. Woensdagavond een concert op de markt. Door de goede zorgen van sWaal- wijks Belang* was er toch nog dien avond, al moest men ook wat later be ginnen, een ph ncher, zoodat men niet voor dit keer op de straatsteenen be hoefde te zitten. Wat ons dien avond gegeven werd, was buitengewoon, de hernieuwde ken nismaking met dit keurcorps van den heer Kleij was ecce bijzondei gunstige en we hopen meermalen vergast te wor den op een dergelijk concert. Het pu bliek, dat In zeer grooten getale was opgekomen, heeft zeer zeker genoteD. We mogen vooral aan het jeugdig audi torium verzoekeruzich rondom de muziek kalm te gedragen, de ouders mogen hun kinderen zulks wel inprenten, alsook dat zij zich niet beijveren om het plan- cher zoo spoedig mogelijk te verdelen. Een waakzaam oog hierop der politie, ook tegen het geloop en geschreeuw tijdens de muziek, zij ten zeerste aan bevolen en ook de wacht kon hier ge makkelijk mee toezien. Werkloozenfonds. Naar wij vernemen, is men bezif met de éprlchting van een werkloozenfonds voor ongeorganiseerde schoenmakers. Als voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren Dielissen, G. Maas en J Kemper man te Waalwijk, Labordus en Tb. Leijteos te Baardwijk, M. Bakkeren en A. v. d. Kolk te Besoijen. Reglementen en Statuten zijn reeds ontworpen zoodat spoedig de definitieve oprichting kan worden tegemoet gezien. Fruit. Men deelt ons van deskundige zijde mede, dat in verhouding tot den prach- tigen bloei der fruitboomen, de opbrengst tegen zal vallen. Door het plotselinge mooie weder is de bloei en de vruchtzetting zoo spoedig gekomen, dat er, vooral door de langdurige droogte, zeer veel zettingen zijn afgevallen, zoo dat de oogst vermoedelijk^ nog zal tegenvallen. Nieuwe Industrie. Hat zal mogelijk aan veler aandaeht ontgaan zijn, dat zich thans eene nieuwe Industrie heeft gevestigd. Wij bedoelen de Rietmeubel- en Mandenfabriek N.V. Industria, gevestigd in de voormalige stoomtimmerfabriek van de firma Ragetlie te Baardwijk. In deze fabriek, waar thans vele Bel gische geïnterneerden werken, worden de mooiste rietmeubelen vervaardigd die men denken kan, alsook alle eoorten manden in den meest ultgebrelden zin. Wij zagen zoowel de fijnste papiermand vervaardigen als de gewoonste pakmand. Vooral voor de vervaardiging van rietmeubelen is veel personeel noodig. Daarom kunnen, zoowel mannen als jongens ea meisjes, er steeds een mooie, nette en goedbezoldigde werkkring vinden. Hooi. De hooilandverpachtingen gaan naar wij vernemen, ontzettend hoog in deze streken; er wordt liefst van 30, 40 tot 50 gulden per hont besteed! Concours de Eendracht." IWy hebben reeds een en ander me degedeeld over 't groote concours, dat en die nog steeds verandert, en datwjj later niet zouden zeggen Hadden wij op onze zaak gepast, nu is het te laat. We moeten dus iemand, die op de hoogte is van den tegenwoordlgen tijd. Land bouwers, fabrikanten, arbeiders en win keliers, het kan niet anders, of het is in Uw aller belang. Er moet in onze gemeente aan gewerkt worden, willen we niet door andere gemeenten over vleugeld worden. Wij zien reeds de eerste stappen op den weg van den voor uitgang in onze alom bekende veiling, boerenbond, boterfabrlek, vakschool, onze bloelende Hanze, patroonsbond van Schoenfabrikanten, en welke vlucht heeft onze werkliedenbond niet gemaakt. Lïat U dit een ernstige raadgeving zijn, dat het noodzaak wordt dezen weg in te slaan, daar wij anders tot onzen spijt zouden moeten zien, dat al deze reeds gedane stappen op den weg der verbe tering niet naar behooren worden be hartigd. Vele vooruitstrevende kiezers, land bouwersindustriëelen en arbeiders. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstand stukje te plaatsen in uw veel gelezeu blad. Bij voorbaat dankend voor de plaatsruimte. Heden den vijfden Juni had hier io Waspik een verkooping plaats van hoo rnen welke toebehoorden aan dt Diaconie der N. H. gemeente van Waspik, welke zonden verkocht worden aan de leden der kerk om te voorzien in den brand- stoffenuood. De boomen zouden dan ook niet anders dan aan leden der kerk, wo nende in deze gemeente verkocht mogen worden. Maar wat gebeurt er Er komt een lid der kerk opduiken en koopt het grootste gedeelte, zoodat anderen, welke dachten ook een stukje brandhout voor niet te veel te koopen, nu er van ver stoken moesten blijven. Maar wat doet nu dat lid Hij koopt die boomen voor Iemand buiten de kerk voor klompenmakershout en strijkt een goede verdienste In den zak, ten koste van de armen. Als de Heeren Kerkeraads- leden zoo iets vooruit hadden kunnen denken, dan hadden zij de boomen wel publiek kunnen laten verkoopen en dan die verdienste onder de armen dezer gemeente kunnen verdeelen. Wie echter denkt dat er ook personen bestaan, die zulke brandstof of verdienste aan de armen onttrekken. Waspik, 3 Juni 1917. get. X. te verwijderen. Tet de kwade gernlgea van overtollig nrinezinr behooren niet alleen' «pit, iachi- aa en rhenmatiek, waoL ongetwijfeld ia urineivnr eok de grondoorzaak van iteem- achtige afzettingen in de nieren en blaaa. Kleine, acherp gekante Hrineznmr kristal len, veel geljjkend op glaiaplintere, verza melen ziek rend de teere uiercellen en vor men niergroie, dat zich een weg kaant naar de blaze en dikwyla zee greet wordt, dzt een. operztie eivermydelyk ie. Maar een ■peciazl niergeneeimiddel, geiemen by bet optreden der eerate vericbynaelen, dient •ueceivol te zyn ter veerkoming en verwy. dering der nrineznnr afzettingen. Foater'e Rngpyn Nieren Pillen zyn een apacizal niergeneeamiddol. Zy bentellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urine- kanzlen deer en reinigen deie en verwij deren het irinezuir vergift ei de vloei stoffen, die ziek ophoopen en ontzteking in de spieren en gewrichten veroorza ken. Om kjj het gebrnik van Pester'e Pillen de beete reenltaten te verkregen, dient de lyder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en alecht licht verteerbaar, gezond voedsel ei weinig of geen alcoholische drankaa te gebruiktn. Poster's Rngpyn Nieren Pillen dienen sitelnitend veer nier- en blaaskwalen. Zy werken hoegenaamd niet ep de ingowai- de». Let er ep, dat gy de echte Poster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte does draagt de handteekoning van James Poster. Te Waalwjjk verkrijgh. hy Wed. Orio- Dumenlii, Markt. Toezending ge schiedt franco na entv. v. postwissel h f 1. 75 p. doos of f 10.— p. zes doezen. Waalwijk, 9 Juni 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 3Ó5I w. B. Beneeming. Bij Kon. besluit van 29 Mei is met ingang van dien datum de adjunct-in specteur van den arbeid Z. Tb. Petter te Venlo bevorderd tot inspecteur van den arbeid der 2e klasse. het scherpschuttersgezelschap »de Een dracht* a.s. Zondag in den tulo van den heer A. v. Vugbt geeft, eveneens dat door »Waalwijks Belang* prijzen zijn uitgeloofd, nl. een prachtige zilveren lauwertak en dito eerekruls. De prijzen zijn werkelijk zeer mooi en geëxposeerd in de vitrine van het siga renmagazijn van den beer A. van de Ven van Kempen. IXe Diocesane Katholiekendag te kouden te Nijmegen. Vrijdag j.l. vergaderde te Nijmegen het Uitvoerend Comité van den 9den Dlocesanen Katholiekendag. Door de Commissie van advies was aangezocht voor secretaris in het Dagelijksch Be stuur de heer Tb. H. L. M. de Vreeze, die deze functie aanvaardde als opvolger van de heer H. R. M. Tb. Ridder de van der Fchuereo, terwijl laatstgenoemde het penningmeesterschap op zich nam. In genoemde vergadering werden de door overlijden, of niet herkiesbaar zijn ontstane vacatures aangevuld door be noeming, of herbenoeming van de heeren Mr. W. H. van Lanschot en Mr. Dr. A. v. Rijckevoisel te 's-Hertogenbosch, Mr. J. F. A. M. Wierdels en M.A.deRooij te Nijmegen, Pastoor-Deken J. v. d. Heuvel en Ch. Kieckens te Tilburg, J. Houben te Waalwijk, J. J. Beliën ta Oirschot en A. v. d. Ven te Son. Als lid in dt Commissie van Advies werd in de plaats van Jhr. Th. Smits van Oijan, die niet herkiesbaar was, benoemd de heer B. Mutsaers Wza., te Tilburg. Onder goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Van de Ven, Bisschop van 's Hertogen bosch is bepaald dat de 9a Katholieken dag zal worden gehouden te Nijmegen op Zondag 23 Sept. a.s. on in alle af- deelingen, alsook in de avondvergade ringen alléén gesproken zal worden over de Missieactie. Het belooft een groote propaganda- dag voor de Missie te worden, wat zeer noodzakelijk is, nu in' dezen tijd de Missles zoo zwaar gedrukt gaan onder den last van den oorlog. Prov. Bond van Leder handelaars. Op de laatst gehouden vergadering van bovengenoemden bond zijn tot af gevaardigden voor de Centrale Bonds vergadering benoemd de heeren Elder- man te Breda en W. Vloemans te Waal wijk. Op deze vergadering zal o. m. worden besproken om te komen tot eene andere betalingswijze. In vele provin ciën is het nog gewoonte eens per jaar te betalen en daar zal de vereeniging verandering in trachten te brengen. De heer v. Es uit 's Hage, voorzitter van den Centralen Bond, was mede ter vergadering aanwezig en deed eenige mededeelingen over de distributie. Hij wees er op dat het voor ieder lederhandelaar noodzakelijk wordt zich aan te sluiten, daar de Minister te ken nen heeft gegeven alleen met de Bonden te zullen onderhandelen. Rijksdagnormaalschool. De examens voor Onderwyzer, die, wat het Arrondissement Waalwyk aanga»*, te Breda gehouden zijn, eindigden Donderdig. Van de Byksdagnormaalschool alhier slaagden negen mannelijke en zeven vrou welijke kweekelingen n.l. A; van Ardenne te Geertrnidenberg J. N. M. de Cock te Tilbnrg j C. v. Dongen te Dongen E. de Graaff te AalburgC. J. v. d. Hout te GoirleA. T. Mnskens te TilburgJ. Menlendijks te Dongen A. van Ryawijk te AalbnrgJ. Schilders te Dongenen C. M. van Gennip te Kaats heuvel; E. P. Lacaa te Geertruideuherg P. J. Okkara te TilbnrgC. E. Reaa te Heugden F. Straver te Babyloniënbroek J. M. Snoes te DongenC. H. Zoon te Aalburg. Mej. C. H. Zoon slaagde tevens voor nattige handwerken. Central Leather Co. De Central Leather Co. maakte over de eerste dri« maanden van dit jaar een winst van ö'/a mlllioen dollars, tegen 27a mlllloen dollars in hetzelfde kwartaa van verleden jaar. Postduif* Waalwijk. Bovengenoemde vereeniging hielt Zondag 3 Juni een wedvlucht met oude duiven vanuit Zwolle. De duiven werden om 7 uur in vrijheid gesteld en arri veerden als volgt, terwijl de prijzen werden behaald door le pr. A. Stokwlelder 2e F. Schoemans J. Lenzholz J. Schalken 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e Jac. v. Engelen J. Schalken L. de Kloe L. M jonen Jac. v. Engelen Poelle 5 ct A. Stokwlelder le prijs J. Lenzholz J. Schalken Jac. v. Engelen J. Schalken L. de Kloe 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e u. min. sec. 9 21 30 9 22 23 9 23 39 9 24 41 9 25 28 9 25 46 9 26 23 9 30 38 9 35 13 9 35 32 9 37 9 37 17 Poelle 10 ct. le prijs 2e 3e 4e 5e 6e 7e a 8e Poelle speciaal A. Stokwlelder met den 2en prijs. Eervol ontslag aan den Burgemeester van 's Bosch. Bij Kon. besluit van 2 dezer Is aan hr. P. J, J. S. M. van der Does de Willebols, ep zijn verzoek, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als jurgemeester der gemeente 's Hertogen- )osch, met dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diecjtee, door hem zijne betrekking bewezen. Keuringen. Volgens »Het Paard* zijn voor de »s. voorkeuringen van merriën aangegeven 27 tweejarige, 23 driejarige en 51 van vier- tot achtjarige merriën van bet tuig- paardtype en wel voor de keuringsplaats Mill, 1 tweejarige en 3 van 48-jarige, Zevenbergen, 10 tweej., 9 driej. en 1| van 48-jarigen, Oss, 1 tweej1 driej. en 1 van 48-jarige, 's Bosch, 1 tweej. en 1 van 4S-jarige, Heusden, 10 tweej., 5 driej. en 20 van 48-jarlgen en Alm- kerk, 4 tweej., 8 driej. en 7 van 4—8- arlgen. De aangiften van merriën van het type trekpaard bedragen in totaal 71 twee- arlgen, 15 driejarigen en 86 van 4-8- arigen. De aangiften voor de keuringen van l7f-jarige merrievèulens, die o. a. zijn bepaald op 21 Aug. te Almkerk, 27 Aug. Zevenbergen. 28 Aug. te Heus den en 8 Sept. te 's Hertogenboscb, zullen moeten geschieden voor 25 Juli, terwijl die voor de keuringen van heng sten en veulens (stamvaders met afstam melingen) die op dezelfde dagen worden gehouden, moeten zijn gedaan voor 1 Augustus e.k. Naar we vernemen zal op de voor- reuringen van merriën te Zevenbergen op 8 Juni, te Heusden op 19 Jnai en te Almkerk op 22 Juni en op de Centrale merrickeuring op 11 Juli te Breda gele genheid worden gegeven merriën te laten keuren voor het Militair Certificaat 1911. Zooais bekend, is aan het M. C. een jaarlijksche premie van het Rijk verbon- des van f100,mits de hiervoor ge stelde bepalingen worden nageleefd. Een dier bepalingen is dat men de merrie moet lat#n dekken door een M.C.-hengst. BESOIJEN. Tijdens het onweer, dat zich gisterenavond boven-onze gemeente ontlastte, begaf de heer J. B. zich even naar buiten. Nauwelijks was hij de deur uit of op geweldige wijze doorkliefde den bliksem het luchtruim en viel J. B. bewusteloos neer. Ijlings ontboden ge- neesheeren verklaarden dat hij niet direct was geraakt, doch dat de bliksem op de schop die hij in zijn hand had, was geslaan. Hoewel de heer B. een onrustigen nacht heeft doorgebracht, is zijn toe stand thans toch bevredigend. ELSHOUT. Woensdagavond om 9 uur werd plotseling braad gealarmeerd. Twee arbeiderswoningen aan »dea Dijk* waren in minimum van tijd aan de vlammen prijsgegeven De brandspuit koo nog eene schuur tegen het vuur be schermen. Krachtige hulp werd tevens verleend door de militairen. Oorzaak van den brand onbekend. Verzekering dekt de schade. Van de 5 landstormpllcbtlgex der jaarklasse 1904 en 1905 welke Maandag te Heusden gekeurd werden, zijn er 2 geschikt verklaard. HERPT, 8 Juni. Hedenmiddag tijdens een kort onweer, sloeg de bliksem ia de woning van Ant. Smetsers. Er ont stond een begin van brand, die door spoedig toegeloopen personen met em mers water werd bedwongen. De brand spuit was zeer snel tef plaatse, doch behoefde geen water te geveD. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal een nieuw harmonium worden geplaatst afkomstig uit de beroemde orgelfabriek van Hofberg. Het is van nieuwe vinding het z.g. perslucht-systeem. SPRANG. Onze dorpsgenoot F. Jon- son slaagdo te 's-Gravenhage voor het examen van onderwijzer. Geslaagde en familie proficiat. Bij den landbouwer v. P. is gis teravond een deel van den achtergevel yan het woonhuis ingestort. Bij S. V. alhier werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag uit de schuur weike werd opengebroken, een heeren rijwiel gestolen en de koelen die in den stal stonden leeggemolken, A.s. Zondag nam. 2.30 zal in de Ned. Herv. Kerk optreden, Ds. Koster van Capelle. DUSSEN. Donderdag slaagde voor het examen Cand. Gem. Secr. den heer J. M. van Mierlo, ambtenaar ter Secre tarie alhier. Den geslaagde proficiat. Moge Reas. Heusden, 9 Juni 1917. Floralia Evenals vorige jaren heeft de ver eeniging Florolia Woensdagavond bloem- stekken nltgereikt tegen een minimum prijs. Ondanks de slechte resultaten van

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6