Tweede Blad. Temeenteraadsvergadeiingen. RECLAME. ^BINNENLAND. Waarschuwingen der nieren ftUMMER 50. ZONDAG 24 JUNI 1917. 40fl Jaargang. DRUNEN. Openbare vergadering vaa den raad dezer gemeente op Dinsdag 19 Juni des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edtlachtb. heer v. Huiten. Ongeveer 7.15 uur opent de voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal vaa kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken in orde waren en het bedrag, (1832.50, daarmede in overeenstemming was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van de Commissaris der Koningin, houdende m.ededeeling, dat de heer Burgemeester is herbenoemd. Alle leden fellciteeren den Voorzitter met diens herbenoeming. 2. Verslag over den toestand der gemeente over het jaar 1916, Idem volkshuisvesting. Wordt voor de leden ter inzage neder- gelegd. 3. Aangehouden adres van Ged. Sta len om verbetering te brengen in de jalarlsregeling van de onderwijzers. De verschillende ingekomen adressen worden voorgelezen. Ia het adres van den heer Jansen, onderwijzer te Wolfshoek, zegt deze 31 Maart f 36,25 te hebben ontvangen. Daar moest af f 6,12 voor boeken en studie, (13,voor huishuur, zoodat er slechts (17,03 over bleef, waarvan hij met zijn gezin bestaande uit 3 personen gedurende tea geheele maand moest bestaan. Voorzitter. Zooals de heeren weten 1$ de regeling in géén jaren herzien. B. en W. hebben over deze zaak gespre ken en waren aanvankelijk van plan een duurtetoeslag te verleenen, doch bij een latere bespreking achtte men het beter het salaris te verhoogen. Tevens is men overeengekomen het salaris voor de hoofden van Wolfshoek en Druoen gelijk te stellen. Nu is het voor Drunen f 900 en voor Wolfshoek f 850. Van Son. Belden zijn hoofd, dus moet het salaris gelijk staan. Van Speijk. Beiden zijn hoofd der school, daar hebt u gelijk in, maar de trn zal toch wel meer werk hebben dan de ander. Voorzitter. Dat zal natuurlijk wel iets schelen. Brok. Vroeger zal men toch wel motieven gehad hebben om eenig ver schil te maken. Van Son. Het is al een voorrecht, wijl men bier overal bijzit. Voorzitter. Die regel zal destijds wel gemaakt zijn, omdat de school -hier grooter was, dus er meer werk is. Nu gaat het er echter in den tegenwoordigen tijd om dat alles even dnur is en dat staat gelijk, Wolfshoek of hier, daarom zou ik ook maar gelijk stellen. Hier wordt nog les gegeven In de Fransche taal en daar krijgt hij f100 voor. B. en W. stellen voor het salaris voor de hoofden te brengen op f 950 Is nu (900, dan op f 1025 nu is dat f925, vervolgens f 11 50 Is nu f 1100, dan f 1175 nuf1150 en dan op f1250 wat nu f 1100 is. Voor de onderwijzers van bijstand van (550 op f650, f625 op f 725, van t 675 op f 800, van f750 op f875 en van (825 op f950. Elshout. Te laag waren de salarissen en daarom is er veel voor het voorstel vaa Burg. en Weth. te zeggen, Goede werkkrachten moeten goed betaald wor- deo. Voorzitter. Wij geven nu nog niet wat it vragen. Van Son. Men kan altijd niet geven wat gevraagd wordt. Van der Geld. Ik zou de aanvangs salarissen voor de beide hoofden niet gelijk stellen, Er is, dunkt me, toch wel eenig verschil. Van Son. Hier is een mooie tuin bij, dat is toch ook wel wat waard. Voorzitter. De bedoeling van 't Dag. bestuur is, deze regeling reeds voor 1917 te doen ingaan, dan vervalt de duurte- loeslag. Met algemeene stemmen wordt de door B. en W. voorgestelde regeling aange nomen en tevens besloten de regeling vat} de hoofden voor Wolfshoek en Drunen gelijkluidend te doen zijn. 3. Adres van bewoners der Kulksche Helde. Adressanten wijzen er op dat aan het Hnde van de Keiweg een zandweg Is, 'nopende vanaf van Son tot aan den nverweg bij Trommelen, welke bij zomer dag onbegaanbaar is, aangezien 't zand too mul is dat men er in zakt. Verder "ijzen adressanten er op dat aan dezen weg veel menschen wonen, welke steeds hun bussen melk met een kruiwagen op den harden weg moeten brengen en dat dit niet is te doen. Redenen waarom adressanten om een harden weg ofwel om een gruisweg vragen. Voorzitter. Zooals de heeren hooren vragen adressanten om verbetering van den weg aldaar ec ik moet erkennen dat de weg niet zoo gemakkelijk begaan baar is, nog moeilijke» om met een kruiwagen er door heen te komen. Van Dal. Als daar een fietspad moet komen. Voorzitter. Ze vragen om geen fietspad. Brok. Hoe denkt het Dag-bestuur er over. Voorzitter. Het heeft bij het Dag-be stuur wel een punt van bespreking uit gemaakt, maar er is besloten met geen voorstel te komen en het geheel aan den raad over te laten. Wel is er over gesproken dat men er met een fietspad al veel gebaat zou zijn wijl ook krui wagens daar over zouden kuonen rijden. De landerijen brengen wel veel op, dat is zoo, maar er moet niet uit het oog worden verloren dat wij veel moeten opbrengen. De uitgaven, vooral voor de distributie zijn enorm en daar moeten wij wel degelijk rekening mee houden. Ik weet zeker dat er geen enkel lid van den raad is die deze menschen geen goeden weg gunt, doch zooals Ik zeg, wij hebben met alles rekening te houden. Zoo kan ik de heeren raedeóeelen dat ik bij den Commissaris der Koningin ben geweest en deze dringt er op aan dat wij een nieuw Raadhuis zullen bouwen. Men ziet dat er uitgaven zijn die niet onbeduidend zijn. Ik wijs er alleen nog maar op dat wij voor het meel over vier maande^ van Aug.-Dec. f950 moe ten bijbetalen. Nu weet ik goed dat ons dat alles niet mag afschrikken om de noodige verbeteringen aan te brengen en ik dit schrijven dan ook niet van de baan wil schuiven, maar ik voor mij zou willen voorstellen een fietspad daar aan te leggen en later, wanneer weer betere tijden zullen aanbreken, dan een betere weg aan te leggen. Van Son. Ik neem daar de weg da gelijks in oogenschouw en ik moet dan ook zeggen dat verbetering beslist zeer noodig is. Meermalen ben ik er bewogen van geweest als Ik die vrouwen zag zwoegen om met hun kruiwagen er door heen te komen. Daarom moet er ver betering komen en nu ben ik het eens dat het verharden van een weg op het oogenblik verbazend veel zal kosten en omdat het met een fietspad al veel zal geholpen zijn, kan ik me met het voor stel van den Voorzitter wel vereenigen. Elshout. Met steenpuin vei harden, gaat dat niet. Van Son. Neen, je kan het daar niet houden. Van Dal. Zou die weg niet verlegd kunnen worde®, zoo bij Bruurmijn over den spoorweg en zoo naar Schonk dan hebben die menschen van de Achter- heide er ook nog wat aan. Voorzitter. U bedoelt zeker bij Kruijf. Van Dal. Ja, een groot deel van den weg achter de Graaf van Drunen Is goed. Van Son. Die weg nemen ze toch niet omdat de andere veel korter is. Van Dal. De menschen die naar de kerk en de kinderen die naar school gaan, gaan er toch over. Van F on. Die bewoners vragen dat toch niet en bovendien zal dat nog al veel kosten. Maar twisten er over doe Ik niet Weet u het beter, dan geef ik het aan u over. Voorzitter. Er zijn nog heel wat we gen ln onze gemeente die veibeteiing behoeven maar ik zeg, we staan voor te groote uitgaven en daarom zou ik voorloopig een goede ietspad aanleggen. Van Son. Daar is men alvast veel mee gebaat en zomers komen er veel fietsers ook. Van Halder. Vooral als er kruiwagens over mogen rijden is het goed. Van Dal. De menschen daar achter waren anders meer gebaat met verlen ging van den weg. Van Son. Dat is niet waar. Adres santen vragen er niet om ook. Van Speijk. Het is een lange weg en zal nogal wat kosten. Voorziter. Er is niels tegen daar ook een fietspad aan te leggen. Van Dal. Dan zijn die menschen daar tenminste ook geholpen. Brok. Als 't fietspad maar beter wordt gemaakt dan aan de Pararelweg want daar is het niets. Voorzitter. Daar wordt er veel op ge reden en is 't alof er expres wordt ka pot gereden. In de Zeeg blijft de pad weer goed en dat verwacht ik daar ook. Van Son. Een bezwaar is er en dat is dat het bout langs den weg zal moeten verdwijnen want 't wordt anders veel te smal. Voorzitter. Dat is geen overwegend bezwaar want het is daar alles gemeente- eigendom. Elshout. Laten wij dan besluiten voor loopig een fietspad aan te leggen en later, wanneer de financiën beter zijn en de prijzen der grondstoffen weer normaal, een harden weg aanleggen. Brok. De Papesteeg mag ook wel eens verbeterd worden. Voorzitter, Ja, de Paialelweg ook. Van Dal. Van de winter werd hier achter over het klaverland van Loef gereden, omdat de weg zoo slecht was geworden met dat water. Voorzitter. Het was toen ook een on gewone toestand. Na nog eenige discussie wordt besloten de fietspad aan te leggen. In de notulen zal opgenomen worden dat de heer Van Dal liever de weg tot de Wolfshoek ziet doorgetrokken. 4. Adres van eenige bewoners rond om den molen, houdende het verzoek den weg aldaar te willen verbeteren. Van Son. Het zou eene mooie zaak zijn indien deze weg van af de Wolfshoek goed in orde kon worden gemaakt maar dat gaat nu niet. Van Dal. Dan passeerde er bijna hier in de straat niets meer en land is er ook 3 maal zooveel gelegen dan hier. Van Son. Ik denk dat het eind waar men nu verbetering om vraagt ongeveer 80 Meter lang zal zijn. Vroeger heeft van der Westen al veel steenpuin er opgereden. Van Halder. Men zal het er wat moeten verhoogen. Van Son. Ik zou het nu zoo goed maken als het kan met gruis en puin en later als de financiën beter zijn op- hoogen- Elshout. In Heusden kan men wel een paar honderd karren steenpuin missen. Van Son. Dat kost te veel als we se daar moeten halen. De vrachten zijn duur tegenwoordig. Van Speijk. Er is veel puin wat niets waard Is om op de wegen te breDgen. Het is net meel. Men moet puin hebben afkomstig van steen van de provincie, die is goed. Bij Fr. Brok blijft de weg er althans heel goed mee. Voorzitter. Wat denken de heeren ervan als het Dag. bestuur de weg eens goed opnam en dan zien wat er aan moet wordea gedaan. Van Dal. De tunnel, daar is het nogal laag en altijd staat er water. Voorzitter. Dat is cu zoo'n groot bezwaar niet. want het is er in ieder geval hard. Maar ik geloof dat er vroeger een sloot is geweest en dat zou m. i. toch goed zijn wanneer die weer werd opgehaald. Voor de afwatering zou het veel schelen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten aan het Dag. Bestuur op te dragen te onderzoeken in hoever de weg het best kan worden verbeterd en dan tevens daartoe over te gaan. 5. Schrijven van den Inspecteur der posterijen en telegraphie inzake het pen sioneeren van den kantoorhouder. Wordt besloten, na eenige discussie, ook den kantoorhouder te pensioneeren. 6. Af- en overschrijving. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voorsltter. Zooals de heeren weten Is besloten tot verharding van een ge deelte van de Paralelweg; De Maat schappij van Staatsspoorwegen moet daar ook werkzaamheden gaan verrichten en zou tevens zand rijden, wat met de verharding van den weg in verband staat. Nu ziet de S.S. echter geen kans dit jaar de zaak klaar te maken. Inge volge het genomen besluit hebben B. en W. direct zorg gedragen voor een geldleenlng en daar zitten wij nu mee omdat de S.S niet kan, kunnen wij ook niet vooruit. Maar wij hebben ook kasgeld noodig, voor de distributie en nu zouden wij aan Ged. Staten willen vragen of wij in 1918 voor den weg weer een geldleenlng kun nen aangaan en over dit geld mogen beschikken ter voorziening in kasgeld. Aldus wordt besloten. 6. Adres van den heer Burgemeester en secretaris van Hooge en LageZwaluwe houdende het verzoek aan Ged. Staten te verzoeken de salarissen van Burge meester, secretaris en ontvanger te willen herzien. Voorzitter. De bedoeling is aan dit adres adhaesie te betuigen. Van Son. Ik zal niet zeggen, dat het adres ongegrond Is maar mij dunkt het Rijk moest hier salarleeren want die brengt het meeste werk. Wordt besloten dit adres aan te hou den tot een volgende vergadering. 7. Werkloozenfonds. Voorzitter. Dit is al oens aangehou den. Hoe denken de heeren er over. Elshout. Ik zie er absuluut geen be zwaar in om toe te treden, integendeel eerder is het voordeel voor de gemeente. Wordt besloten aan te houden tot tot een volgende vergadering om in- tusschen te onderzoeken hoe in deze het best is te regelen. Elshout. Wanneer er in Wolfshoek brand is, waar haalt men dan voor de brandspuit het water vandaan. Voorzitter. Uit de waterloop, de sloot langs den weg gelegen. Elshout. Die is zoo vervallen dat er geen water is te vinden. Ik zou willen voorstellen om de 50 of 25 meter In deze sloot een diepte te graven, dan heeft men altijd water. Zoo is het on verantwoordelijk, want breekt er du brand uit, dan is er Diets anders te doen dan maar laten afbranden. Voorzitter. Het is een gemeente sloot en gaat het dus wel. Er is veel voor te zeggen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Van Speijk. Is er niets aan te doen dat de kraaien in de hei alles weghalen. Ik heb het nooit zoo gezien het ls er zwart van. Voorzitter. Ik geef genoeg permissie om op schadelijk wild te schieten. Van Halder. Ze halen de aardappelen uit den grond en richten ontzettend veel schade aan den ©ogst. Voorzitter. Ik twijfel er niet aan of de jachtopziener zal wel genegen zijn, als we hem dat vragen, om er op te schieten maar hij zal direct zeggen dat de patroneu zoo duur zijn. Van Speijk. Laat de gemeente dan een gulden of tien daarvoor uittrekken want Id dezen tijd behoeft men de oogst toch niet door de kraaien ie laten ver nielen, 't kan tegenwoordig wel beter worden gebruikt. Voorzitter. Ik geef aan ledereen als het kan, permissie om op schadelijk wild te schieten. Weet u menschen dan kan u ze gerust bij mij zenden. Hierna gaat de raad over in geheim Comfté. en wat tij beduiden. Een gezond menech dankt minchien weinig san nierzwakte. Een aanval van rugpijn lijkt vaak een kleinigheid, maar all waarschuwing van verzwakkende nieren is het een ernstig teeken. Want de nieren zyn de bloedfiUers en. als zij onregelmatig wer- ken, raakt het geheele gestel van streek. U- rinezuur hoopt zich op en waterstuornisseo, rbt-umatiek, iachiaa, spit, waterzochtf uier- gruis of-steen zullen misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dragen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, licbaamsoe fening en geregelde lichamelijke gewoonten zjjn de eerste stappen. Vermyd onBoodige opwekkende middelen, maar spoel de nieren door door het drinken van genoegzaam melk of water, of beide. Vleeich maakt uriuesaur en dient spaaiitam te worden gebrnikt. Licht verteerbaar voedsel is het beste. Gebruik Foster's Rugpyn Nieren Pillen om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregel behoeden u voor sierziekte, verharding der aderen, uriueznnr-kwalen en de lange nasleep van nier- en blaasaandoeniDgen. Iedere iyder zal zeggen, dat het onverstandig is om de eerste waarschuwingen van kwalen te ver- waarloozen, want de eerste verschijnselen la ten zich het gemakkelijkst genezen. Foster's Ragpijn Nieren Pillen zijn uit sluitend voor nier- en blaaskwaleo. Orertnigt u, dat de juiste naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt n voor namaak. De echte zijn te Waalwijk verkfijgb. bij Wed. Orie-Du- moulin, Markt, Toezending geschiedt franco na o>tv. v. postwissel h fl.76 p. doos of f 10.— p. ses doozen, Rijwielbanden. Men vraagt tegenwoordig voor een fietsband zonder blikken of blozen f 12,50 terwijl zelfs gesproken wordt van een prijs van f 15. Het mag den fietsers tot bemoediging strekken dat de Rubberfabriek >Vrede- stein« heeft bepaald, dat de verkoops prijs van prima »Vredestein« buiten banden zal bedragen f 8.50 per stuk, van binnenbanden f 4 per stuk en van >Vre- destein« populair banden f 7,15 per stuk. Niemand heeft het recht tegen hoogere prijs te verkoopen en firma's, die zich hieraan schuldig maken zullen geen banden meer geleverd worden. Door den A.N.W.B. wordt ieder, die hoogere prijzen wordt gevraagd, verzocht daarvan kennis te geven aan de fabriek of aan het bestuur van den A.N.W.B. De oude huiden. Zullen de oude huiden, n.l. die vóór in werking tredlng der distributlregeling voorradig waren, buiten de distributie vallen Bezitters dier dure voorraden hebben er nog steeds op gehoopt. Doch de zaak staat thans zoo, dat bij het Rijks- distributiekantoor wordt gezegd de oude huiden kunnen verkocht worden tegen de gestelde maximumprijzen, ze vallen wel onder de distributie. V. v. d. S. De staking in de Rotterdamscke haven geëindigd. De conferentie met minister Posthuma met den wd. burgemeester van Rotter dam en den voorzitter en secretaris der Rotterdamsche Scheepvaartvereeniging duurde giste» en tot ongeveer kwartier over éénen. Naar men ons uit den Haag meldt, heeft den minister zich bereid verklaard mede te werken tot de totstandkoming van een havenreserve op dezen grond slag, dat daaronder zullen vallen 4500 man en dat zal worden uitbetaald f 10 per week aan ongehuwden, f 15 aan ge huwden met een kindertoeslag van f 3 en f 1 voor eiken werkdag, met dien verstande, dat als minimum wordt geno ten f 18 per week. Aan de organisaties werd een telegram in dien geest verzonden met het ver zoek om onmiddelijk het werk te her vatten. Gis erenavond is met algem. stemmen de staking in het havenbedrijf opgehe ven en aan den minister van Landb. enz. het volgend telegram gezonden In opdracht der stakingsvergadering berichten we U, dat heden-avond de staking is opgeheven en Vrijdag-morgen het werk wordt hervat. Onderzeebooten voor Indië. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de marinebegrooting en van de Indische begrooting voor 1917, voor den bouw te San-Francisco van 3 onderzeebooten voor den Indischen dienst, waarvan de kosten worden geraamd op f 2,500,000 per boot, met uitzondering van het tor pedo- en artilleriematrerieel, verdere inrichting enz. waarvoor f 300.000 per boot geraamd wordt. De scheepvaart Naar wij vernemeD, zijn de vier naar Ned.-Indië onderweg zijnde schepen van de stoomvaartmaatschappij Nederland, de Riouw, de Boeroe, Banka en de Kangean, door de regeering gerequlreerd om rijst te laden in Birma, zoodat voor November geen enkel schip van deze maatschappij in Nederl.-Indië voor Ne derland zal laden. Staking in de mijnstreek. Uit Heerlen meldt men Donderdag De Ned. Mijnwerkersbond heeft he denochtend de staking van de onder- grondsche werklieden op de staats- en particuliere mijnen geproclameerd. De ochtendploegen zijn gedeeltelijk niet aan den arbeid gegaan. Het meerendeel van de op de mijneD werkzameiBelgische geïnterneerden stemt met de staking in; zij gaan naar de kampen terug. Militaire wielrijders zijn hedennacht in de mijnstreek aangekomen voor handha ving van de orde. De leden van den Christelijken bond zijn aan den arbeid gegaan. Alles is rustig. De staking breidt zich uit. Gistermorgen is slechts óèn kolentreln vertrokken, terwijl normaal ongeveer 30 kolentrelnen per dag vertrekken. Op het oogenblik wordt er druk ge confereerd tusschen de mijndirectles. fNederland kan geen emmer kolen missen", heeft Minister Posthuma tegen èèo der voormannen uit de vakbeweging gezegd en wanneer men nagaat, dat op het oogenblik van de 8000 ondergrond- sche arbeiders er ruim 6000 staken, blijkt wel wat dit voor de kolenlndustrie be- teekent. De Cbr. mijnwerkers hebben zich groo- tendeels niet aan het advies hunner orga nisatie gehouden en zijn mede in staking gegaan. Ook de Belgische geïnterneerden, die in de mijnen werkzaam zijn, hebben zich nagenoeg allen bij de stakers aangesloten De mijnwerkers hebben 14 dagen loon ontvangen, 14 dagen kunnen ze het dus uithouden. Maar 14 dagen beteekent voor de kolenvoorzienlng 14x855 wagons, ie der a 10 000 kilogram kolen. En daarom zal het geen 14 dagen mogen duren. Onze rantsoeneering. Voor hen die meenen, dat ons tegen woordig rantsoen gering is, is het merk waardig te weten, voor welke ontzagge lijke hoeveelheden onze Regeering par jaar naar verhouding van het tegen woordige rantsoen, heeft te zorgen, n.l. 2000 millioen (2 milliard) pond brood (meel) 2200 milioen pond aardappelen, 360 millioen pond rijst, 135 millioen pond varkensvleesch en 90 millioen pond peulvrachten. Landstorm-verlof. Er is van den opperbevelhebber van land en zeemacht een order gekonaen, waarbij een nieuwe verlofsregeling werd vastgesteld voor de landstormjaarklassen 1908-1909 en 1910. Hierbij is bepaald, dat gedurende do eerste maand van hun oefentijd ook verlof kan worden verleend, terwijl in de eerste acht en een halve maand van hun diensttijd aan gehuwden, kostwin ners en bedrijfslijders eens per maand verlof zal worden gegeven op Zaterdag, Zondag en Maandag en aan de andere op Zaterdag en Zondag. Het voornaamste is echter dat op alle Zondagen, voor zoover de dieost zulks toelaat bewegingsvrijheid wordt toege kend, met deze beperking echter, dat het vastgestelde procent van hen, die per spoor moeten reizen niet oversche- den wordt. Het gevolg van deze order is, dat het grootste deel van de oudere land- stormplichtigen thans den Zondag in De Iclio van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5