DE OORLOG. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. der begrooting voor den dienst 1916. Conform het voorstel van B W. wordt besloten. Bij de rondvraag stelt de heer Groenen de vraag of het niet wenschelijk is dat aan den heer Inspecteur van de poste rijen en t'eiegraphle het verzoek wordt gericht om aan de laatste trein ook correspondentie af te geven voor Besoijen. Medegegeven wordt nu al gedaan. Voor de industrie en handel was dat van groot gemak indien deze de laatste post aan het kantoor kunnen afhalen. Wordt besloten in dien geest een verzoek te richten. Hierna gaat de raad over in geheim comité te behandeling van 11. Opmaking van het kohier van den Hoofd, omslag voor 1917. WASPIK. Openbare vergadering van dril r«ad dezer gemeente op Vrijdag 22 Juni des avonds ten 6 nor. Voorzitter Edelachtb. heer Dekkers. Klokslag 6 uur opent de Voorzitter de rergaderingaanwezig alle ledeD, terwyl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer Zylmans. Na voorleziog der notulen van de vorige vergaderiog zegt de heer Kuijtenberg, dat de notulen niet in orde zijn, dat er een font ia staat. Voorzitter. Welke fout. Kuijtenberg. Over die haven-verordening wilden ze niet stemmen en LtDgeiwerf wel Voorzitter. Dan kan dat nog aangevale worden. Lagerwerf. Ik heb er op aangedrongen het in stemming te brengen, dat is zoo. Maar dat doet aan de zaak weinig af. De secretaris merkt op dat de notnlen volgens de gemeentewet slechts eer korte zakelijke iohond behoeft te zyn van wat is bespreken en besloten. Kiaasaen. Ik heb nog voorgesteld om het hoofd der achool meer te geven en dat staat er ook niet in, maar ik maak er geen aan merkingen op. Wordt besloten de opmerking van den heer Kuijtenberg in de notnlen op ie nemen. Aan de orde 1. Schryven van den beer A. Schoen makers, ontvanger dezer gemeente, houdende het verzoek hem met ingang van 16 Jnli eervol outslag te willen verleenen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleeneD. Van Son. Ik zou willen voorstellen, dat de raad aan den heer Schoenmakers een woord van dank richt voor zyn accuraat beheer en trouwe plichtsvervulling waarmede hij het ambt van gemeente-ontvanger ge durende 32 j»ar heeft vervuld. Het spyt my bepaald dat een van die oude ambte naren heengaat ea ik ben er zeker van de tolk te zyn van deD geheelen raad wanneer ik hém een nog lang verdiende rust wensch. Voorzitter. Ik kan my volkomen ver eenigen - met wat de heer Van Soa heeft gezegd. Ik voel het als een plhht en ik ben er zeker van ook namens n allen te spreken, iodien ook ik van deze gelegenheid gebruik maakt een enkel woord van dank te spreken en hnlde te brengen aan dezea ambtenaar die steeds in alle opzichten is geweest een voorbeeld van plichtebetrachting, van ijver en nauwgezetheid. Hoe ongaarne ik en met mij de wet houders en met ons ongetwijfeld de Raad hem zien heengaan, toch moeten wij zijn besluit eerbiedigen. De rust na een zoo arbeidzaam en welbesteed leven is ten volle verdiend. Moge hem nog vele jaren zijn gegeven om van deze rust te genieten. Mijne heereo, naar aanleiding van dit adres heb ik de eer U namens B. en W. voor te stellen, aan den heer Schoenmakers op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als ontvanger dezer gemeente en zulks overeenkomstig zijn verzoek ingaande 16 Juli. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 2. Bepaling borgtochtwet. De Voorzitter leest vervolgens art. 109 der gemeentewet voor en zegt dan dat 7io van de ontvangsten over de laatste 5 jaar als borg moet worden ge steld. De inkomsten in 1911 hebben bedra gen f 19850,727a, in 1912 f 19353,52, in 1913- f 20285,627a, In 1914 f 29264,94, iy 1915 f49600,0772» zoodat de juiste borgtocht zou moeten sijn f 2757. B. en W. stellen echter voor het bedrag te brengen op f 6000 omdat d? ontvangsten nog steeds stijgen. De borgtocht van den heer Schoenmakers is destijds gesteld op f 4000 en omdat het zeker is dat de ontvangsten blijven stijgen is het beter ineens f 6000 te stellen, anders moet de te benoemen ontvanger later weer kosten maken als het hooger gebracht moet worden. Van Son. Ik zou het bedrag toch wat lager nemen, want bij die ontvangsten zijn toch buitengewone ontvangsten ge weest. Voorzitter. Neen, want de buitenge wone inkomsten zijn er alle afgenomen. Het voorstel om de borgtocht te stellen op f 6000 wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 3. Voor stemden de heeien Teunen, van Dongen, Ruyten- berg, Vloeimans, Pruissers, Weth. Lan- gerwerf en Klaassen tegen de heoren Th. Langerwerf, Kamp en van Sen. De Instructie blijft die Van Son. ongewijzigd Voorzitter. Neen, het is het voornemen van het Dag. Bestuur deze In een vol gende vergaderiog aap te bieden want deze is zeer veranderd. Von Son. De Hoofd. Omslag moet toch in 2 termijnen worden betaald en op het aanslag-biljet zie je een heele boel datums vermeld. Voorzitter. Dat heeft de heer Schoen makers voor 't gemak van de menschen gedaan. Van Dongen. Het salaris, wordt dat hooger. Voorzitter. Neen, dat blijft f400. 3. Benoeming gemeente-ontvanger. Sollicitanten zijn B. van Schijndel, secretaris te Waspik, J. v. Velthoven te Waspik, A. Verschuren, ambt. ter secre tarle te Waspik, C. P. Gijsman te Waspik De Beer de Wolf te Zwaagdijk, A. de Groote van Velzen, ambt. ter secretarie te Breda. Voorzitter. De aanbeveling is 1. Van Schijndel, secretaris. 2. A Verschuren, amb\ ter secretarie Zooals de heeren weten is dit slechts een aanbeveling en kan men dus gerust daarbuiten om stemmen. Tot stemopsemers worden benoemd de heeren Vloeimans en van Son. De uitslag van de eerste stemming is A. Verschuren 3 stemmen. Van Velthoven 3 Van Schijndel 1 Gijsman 3 zoodat een tweede vrije stemming moet plaats hebben. De uitslag daarvan is A. Verschuren 3 stemmen. Van Velthoven 2 Van Schijndel 1 Gijsman 4 zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Verschuren en Gijs mans. De heer Langewerf, wethouder, moet wegens bloedverwantschap bulten stem ming blijven. De uitslag is thans A. Verschuren 5 en Gijsman 4 stemmen, zoodat gekozen Is de heer A. Verschuren. Hierna wordt de vergadering gesloten DE TOESTAND De verrader vaa Griekenlands onaf hankelijkheid kan nu zijn triomftocht houden in Griekenlands hoofdstad. De jongeikoning Alexander heeft Ve- nlzelos, door wiens drijven zijn vader koning Constantijn verbannen werd, met de vorming van een ministerie belast. Wat Venlzelos niet kon klaar spelen met koning Constantijn, die liever in ballingschap ging dan het land in den oorlog te storten, zal hij wel gedaan krijgen van den nieuwen jeugdigen vorst die slechts -„en strooman in zijn handen zal zijn. Thans kan Venlzelos zijn vurigewensch in vervulling doen gaan, en Griekenland doen deelnemen aan den oorlog aan de zijde van de «beschermende» mogend heden. Van de verschillende fronten blijft het nieuws schaars en van weinig belang, het blijft bij raids en verkenningsgevech ten, er komt maar geen schot in en een beslissing met het zwaard is nog in lange niet te verwachten. De Duitsche verlieten De verliezen der Duitschers sedert het begin van den oorlog bedragen volgens de oöicieele Duitsche verlieslijsten 998.439 gedood, 69.688 overleden, ge vangenen 303.309, vermist 254.101, zwaar gewond 571.366, gewond 810.616, licht gewond, maar aan het front gebleven 249.478, totaal 4 356.760 Ruim S.6 millioen ton scheepsruimte vernietigd. Men weet, dat sinds 1 Februari 1917 tengevolge van oorlogsmaatregelen der centralen 3.655.000 ton scheepsruimte tot zinken is gebracht. De Leipziger Neueste Nach richten van 21 Juni meldt nu, dat sinds het begin van den duik bootoorlog niet minder dan 8.639.500 ton is vernietigd. Rantsoeneering der neutrale Landen. Washington26 Juni. Wilson heeft een raad Ingesteld, die belast is met de toe passing der uitvoerverbodsbepalingen op grond van de spionagewet. Deze wet maakt het aan de Ver Staten mogelijk te beletten, dat Duitschland door bemiddeling der neutralen voor raden ontvangt. Thans is de rantsoenstelling van de Europeesche neutralen uitgewerkt en zal zonder verwijl in praktijk worden ge- >racht. De wet wordt eerst toegepast op steenkool en graan. De getorpedeerde schepen. (Officieel.) Na langdurige gedachtenwiise- liag inzake de op 22 Februari jl. vernietigde Nederland«che achepen zija de Nederland- ache en de Duitsche regeeringen tot over. eenatemming gekomen op den volgenden grondslag Ter vervanging van de verloren gegane achepen zal de Daitsche regeering aan de NederU-ndsche regeering afstaan Duitsche schepen, die zich op het oogenhlik in Ne- derlandach-Indië bevinden en die in waarde met de vernietigde 6chepen gelijkstaan. Daartegenover zal de Nederlandrche regee ring aan de Duitsche regeering een som overmakeD, gelijkstaande met het totaal be drag van de voor de vernietigde rchejente betalen verzekeriugssomroen, Aan twee com missarissen, van welke elk der beide regee- ringen er een zal aanwijzen, zal de keu* der schepen worden opgedragen, alsmede de regeling van de eigendomsoverdracht en van verdere ter sprake komende punteD. De afgestane vaartuigen, die gedurende den oorlog nitslnitend in het transoceani- sche verkeer zallen gebezigd wordeD, zul len niet in de vaart worden gebracht al vorens de zeemogendheden, die in oorlog met Duitschland zijD, de overdracht van de vlag erkend hebben en aan deze vaartuigen vrij verkeer hebben toegestaan. De Duitsche regeering sal aan de leden van de bemsnningen der vernietigde sche pen de schade vergoedeD, die zy hebben geleden tengevolge der vernietiging zoowel wat betreft hun gezondheid als hun goede- reD. Het bedrag dezer vergoeding zal even eens door de beide bovengenoemde commis sarissen worden vastgesteld. Als commissarissen zullen optreden voor de NederUndsche regeering dr. A. Plate te Rotterdam en voor de Duitsche regeering (b. Greve, directeur van den Norddeut- schen Lloyd te Bremen. De Mijniverkersstaking. Uit Heerlen meldt men Het verloop van de staking blijkt niet in het voordeel van den Nederl. mijn- werkersbond. Gemeld werd reeds, dat de vroegschlchten op de meeste mijnen Maandagmorgen veel beter bezet waren dau in de laatste dagen der vorige week. Voor een niet gering deel mag dit het gevolg worden genoemd van het optre den van den Alg. Bond v. Christ, mijn werkers. De Zondag alhier gehouden distrlctsvergaderlog van dezen bood is niet zonder invloed gebleven op de hou ding zijner leden, die hun vrees voor de bedreigingen der stakers gaandeweg van zich afzetten en bet werk weer be ginnen te hervatten. Ia een aantal plaat selijke afdeellnren van den Christ, bond werden Zondagavond en Maandag Dog bijeenkomsten gehouden, die veel hebben bijgedragen lot verhooging van het aan tal werkwilligen. Veelvuldig zijn iutusschen nog de klachten over onvoldoende bescherming van de mijnwerkers, die bereid zija bet werk te hervatten. De directie der staats mijnen heeft een uitvoerige publicatie het licht doen zien, bevattende een uit gewerkte regeling ter bescherming van de werkwilligen. Bepaalde plaatsen wor den daarin aangegeven, waar zij te zamen kunnen komen voor het begin van de schichten, om dan in groepen naar de mij nen te gaan. Ten overvloede, heeft het hoofdbestuur van de chrlstelijken mijn- werkersbond, in opdracht van de Zondag gehouden vergadering, telegrafisch tot den minister van binnenlandsche zaken, den commissaris der Koniagia in Limburg en den voorzitter van den mijnraad, mgr. dr. Nolens, te 's-Gravenhage, het verzoek gericht, bij de militaire autori teiten aan te dringen op meer doelmatige bescherming van de werkwillige arbei ders, niet alleen in de buurt van de mijnen, maar ook ia de dorpen, waar zij wonen en in de velden, waardoor toegangswegen naar de stations en de mijaen loopen. Dit laatste vooral wordt dringend noodig geacht. Daar in bijna alle Zuid-Limburgsche dorpen mijnwer kers woonachtig zijn, zal de gevraagde uitbreiding van de bescherming buiten twijfel nog een groot aantal marechausseé en militairen vorderen. Alle geïnterneerde Belgische mijn werkers, die collectief den arbeid gewei gerd hebben, zijn heden nacht onder scherp militair geleide uit Heerlen, Schaesberg en Kerkade in drie extra- treinen naar het kamp te Zeist terug gegaan. Het aantal werkwilligen van den och tenddienst is met eenige honderden toegenomen. De bewaklogstroepen zijn hedennacht versterkt. Petroleum. De Toewijzingscommissie voor petro-e leum deelt mede, dat ingevolge beschik- cing van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, vanaf 2 Juli tot nadere beschikking, uitsluitend voor zuiver huishoudelijke licht- en kook- doeleinden petroleum beschikbaar zal worden gesteld door tusschenkomst van wederverkoopers. Wederverkoopers mogen aan hunne clanten, die zij ook reeds het vorige jaar ïedienden, niet meer verkoopen dan 50 pCt. van hetgeen in de overeenkomstige calendermaand vaa het vorige jaar werd verkocht. Verkoopers, zoowel als koopers, die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maken, stellen zich bloot aan de strenge straffen welke de Distributie- wet 1916 daartegen bedreigt. Petroleum, beooodigd voor alle andere dan huishoudelijke doeleinden, moet/ evenals thans, Benzine. Van zeer betrouwbare zijde meldt men uit Den Haag aan de N. R. C. dat er vermoedelijk In begin juli een belang rijke distributie van benzine zal plaats hebben, waarbij aan handelaren ongeveer een gelijke hoeveelheid zal worden toe gewezen als het vorige jaar. Het is dus te verwachten, dat ook par ticulieren dezen zomer nog van hun auto's zullen kunnen profiteeren. Waalwijk, 27 Juni 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. 1. 2. 3a. 3b. 4. 5. 9. Benoeming. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de Brabanlsche Motorclub is tót bestuurslid gekozen de heer Cor. Oerlemans te Vrijhoeven-Cappel. Door Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van 's Bosch, is benoemd tot lid van R. K. Kerkbestuur van St. Jan, de heer Johannes van Riel alhier. In de te Olsterwijk gehouden ver gadering van de Noordbr.-Llmburgsche Predikantenvereeniging is o. m. gekozen tot secretaris dezer vereenlging ds. A. Fetter alhier Concert. Concert te Waalwijk op Donderdag 28 Juni 1917 vaa 77« tot 97s uur, te geven door het muziekkorps van het 7e R. I. Kapelmeester M. Kleij. Programma: >Matche Militaire No. 1« Schubert. Ouverture «Festival* Leutner. «Aubade Prlntanière* Lacombe. >Faufare Militaire* Hoffmann. >Alle menschen mussen sterben* Choral (op verzoek) Rosenmüller. Balletmuziek uit de Opera: «Faust* Gounod. Pauze. Ouverture «Dichter und Bauer* Suppé. «Grande Valse Caracteristlquc* Kleij. Fantaisie sur«La Fille de Madame Angot* Lecocq. «The Stars and Stripes* Marsch Sousa. Raadsvergadering. Zaterdag 30 Juli, des voormiddags ten 107a uur zal de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. Woningbouw. Naar wij vernemen, zullen B. en W. in de a.s. Zaterdag te houden raads vergadering een voorstel doen om het bouwen der arbeiderswoningen in de St. Antoniusparocbie in eigen beheer uit te voeren. Zijn wij goed ingelicht, dan is een en ander reeds zoo geregeld, dat, neemt de raad het voorstel aan en dat is wel zonder twijfel de huizen over een half jaar gereed zullen zijn. Verkiezing gemeenteraad. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 4 leden voor den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren W. Brekelmans (aftr.) Jac. Gragtmans (aftr.) H. van Iersel. van Riel (aftr.) Ph. Timmermans (aftr.) De stemming zal plaats hebben op Woensdag 4 Juli a.s. In Memoriam. Ia den ouderdom van 78 jaren overleed gisteren alhier, de heer Jan van Mil, sinds vele jaren lid van 't Burgerlijk Armbestuur (armmeester) in welke fanctie hij vele ver. diensten voor de behoeftigen onzer gemeente heeft gehad. Waarschuwing. Men wij*t er ^ons op, dat door enkele gemeentenaren vso particulieren bons voor brandstoffen worden opgekocht. AaDgezien dit in strijd is met de bepalingen van den Minister en het diens uitdrukkelijke wil is dat het plegeo van dergelijke hiadeliogen ten streDgste moet word-n tegengegaan en gestraft, heeft men de overtreders, zoowel opkoopera als verkoopers bons ontnomen, zoodat ze van de eerstvolgende distribueering van steenkolen zijn verstoken. Men zy du« gewaarschuwd, daar bij ver dere overtreding strengere maatregelen zul len worden genomen. Circus Libot. Zooals uit achterstaande adveitentie blijkt, zal het bier zjo gunstig bekend staande circus Libot Vrydag, Zaterdag en Zondag eenige schitterende vooretellingen geven. Aangezien vele prima nieuwe krachten saD het circus zijn verbonden, is het den Di recteur gelukt een zeldzaam mooi programma samen te stellen. Wij fwijfelen er dsn ook niet aaB, of reien zullen van deze gelegenheid profiteeren. Wielerwedstrijden. Zoudag 1 Juli 1917 zal ia de zaal Ma-, sis Sacrum iets geheel nieuws voor onze gemeente gegeven warden n.l. eene groote schriftelijk bij de Toe-\ Sportdeasonstratie op Home-Trainer, ver wijzingscommissie worden aangevraagd. I bonden net worstel- an haxwedstryden. Voor radere b\jzonderh?deB zie men de biljetten. Ontvlucht, maar weer gesnapt. De vorige week maakten-wij onder de rubriek «Nieuws uit Kaatsheuvel» melding van de arrestatie van een woon wagenbewoner, die met een compagnon verdacht werd van verschillende dief stallen in den laatsten tijd in de geheele omgeving gepleegd. Hoe langer 't onder- zoek duurde, hoe meer feiten aan 't licht kwamen, waarbij telkens zware vermoedens op de beide individuen vielen. Vooral In het Loonsche Hoekje en naaste omgeving schenen zij hun slag te hebben geslaan. Niets wat zonder toezicht gelaten was, bleek veilig voor heo. Onze inspecteur van politie kreeg van de marechaussees te Kaatsheuvel de arrestanten over om te onderzoeken of belde individuen niet vreemd zouden zijn aan de in de Zeine gepleegde rijwiel diefstal bij S. V. Na het onderzoek bleek dat de indivl- duen de schuldigen waren en werden ze weer overhandigd aan de marechaussee's te Kaatsheuvel. In het arrestantenlokaal bij de maré- chaaussées aldaar waren ze reeds de geheele vorige week ingekwartierd. Ib den nacht van Zondag op Maandag Is hun echter de lust bekropen een poging te wagen hun enge cel met het vrije buitenleven te verwisselen. De ijzeren staven voor het kleine raampje waren verbogen en de beide vogels gevlogen. Eén der twee scheen eehter reeds berouw te hebben gekre gen want hij meldde zich Maandagmor gen in de vroegte weer present. De andere achtte het echter raadzamer uit de omgeving van Kaatsheuvel weg te komen. Reeds 's morgens vroeg kwam een der marechaussees den inspecteur van politie verzoeken mede een klopjacht te houden op de ontvluchten. Deze toog daarop, vergezeld van den Hoofdagent Didden, direct er op uit en zoo werden in vereenlging met den Rijksvelkwachter Kuipers uit Capelie en de marechaussee Mengering uit Kaatsheuvel alle bosschen en wegen in Kaatsheuvel, Drunen, Looc- op-Zand en Udenhout afgezocht. Reeds waande men den vogel geheel ontsnapt, toen op den straatweg van Helvolrt eenige verdachten werden gezien. Nader bij gekomen wierp een der politie-agenten zich op een der verdacht uitziende want het bleek, alhoewel hij zijn baard en snor had laten afscheren, de ontvluchte te zijn. Zwaar geboeid moest hij den terug weg naar het ontvluchtte oord weer aanvaarden. Prov Staten. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noord- Brabant vakature—Van Vlijmen, is bij enkele candidaatstelling gekozen ver klaard de heer Th. Spierings te St. Mlchiels-Gestel, die de candidaat was der R. K. Kiesvereenlging. Burgemeester van s- Hertogenbosch. Voor het ambt van burgemeester van 's-Hertogenbosch worden o.m. genoemd: Mr. I. A. Swane, advocaat en procureur, lid van den Bosschen gemeenteraad Mr. Dr. van Groenendael, griffier der Staten van Overijsel, lid der Tweede Kamer Kolkman burgemeester van Weert en Mr. Dr. van Sonsbeeck, com miesgriffier van de Tweede Kamer. Aankoopen van winteraardappelen van den oogst 19I7. De minister van landbouw,- nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat, zoolang omtrent den uitslag van dea aardappeloogst geen meerdere zekerheid is verkregen, het aankoopen van winter aardappelen door gemeenten, instellingen en particulieren moet worden ontraden, aangezien een minder goede uitslag van den oogst inbezitneming van alle win teraardappelen van rijkswege waarschijo- ijk noodig zal maken. (Stct.) Stand der gewassen. Door de correspondenten wordt de stand der land- en tuinbouwgewassen opgegeven 1® cijfers, waarbij 100 betee* cent uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt, Leidt men uit de voor de verschillends streken opgegeven cijfers onder inach neming der - beteelde oppervlakte het cijfer af voor het geheele land, zoo komt men tot het volgende resultaat wiotarwe 51.8, winterrogge 62.2, win- tergerst 56.4, hav^r 64.6, zomergerst 63.1, zomertarwe 68.2, paardeboonea 63.7, erwten 65.3, stamboonen 70.5, vlas 55.7» kanariezaad 65.1, koolzaad 46.5, jlauwmaanzaad 56.8, karwij 55.7, mos terdzaad 65, aardappelen 69.3, suiker* Dieten 66.1, uien 58.6, cichorei 60.2, roode klaver 52 (44.7), witte klaver 52, welland 46.5, hooiland 44. Ten slotte zij opgemerkt, dat een ge middelde oogst kan worden aangeduid door het cijfer 67. HEKPT. Herkozen als lid van den ge meenteraad de heeren J. C. van Bokhcmu en J. de Wilt Adrz. DU88EN. By de heden gehouden caud'- daatatelliug ter vervulling van vier leden

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2