1 So. 58 Zondag 22 Juli 1917. 40e Jaargang. Tweede Blad. DE OOilLOG. L n- ad N 571 BINNENLAND. RECLAME. KERKNIEUWS. Houdt haar altijd in huis. ifcie. No 0 DE TOESTAND. Het groote felt van den dag is de rede van den nieuwen Rijkskanselier dr. Mt- chaells, gisteren in den Rijksdag gehou den. Op een andere plaats vindt men dere uitvoerig weergegeven. Hoe staat de nieuwe kanselier tegenover den oorlog eo tegenover den vrede? Hierop toch komt de hoofdzaak neer. De kanselier sloot zich aan bij de vredesresolutie van bet Centrum, de vrijzinnigen en de so ciaal-democraten: vrede door overeen komst en overleg, en die vrede moet den grondslag vormen voor een duurzame verzoening der volkeren. De meerderheid van het Duitsche volk streeft niet naar veroveringen, maar alvorens men kan komen tot een vrede bty overeenkomst, tnoet, naar de kanselier duidelijk ver klaarde, vaststaan, dat het vaderlandsche gebied onaantasibaar is. „Met een vijand, die rijksgebied eischt, kunnen wij niet onderhandelen." Dit slaat'vop Elzas-Lotharlngen; blijft dus Frankrijk bij zijn eisch, dat Elzas- Lotharingen weer bij Frankrijk gevoegd worde, dan zijn vredesonderhandelingen, onmogelijk en zullen de wapenen rroeten beslissen. De Duitsche conservatieven zijn niet tevreden met een vrede, die alles hij het oude laat, en Westarp, de woordvoerder der conservatieven, toornde dan ook te gen de bekende vredesresolutie van Centrum, vrijzinnigen en socialisten. Vol gens hem moet ..durchgesiegt" worden totdat de volkomen zege te land en ter ree behaald is en de bezette gebieden bij het Duitsche rijk zijn ingelijfd. De meerderheid van den Rijksdag was gelukkig van een ander gevoeleo en me? 214 tegen 116 stemmen werd de vre^es motie aangenomen. Tegen stemden de I conservatieven cu de nationaal-liberalen. In Rusland heerscht weer anarchie cd de regeering is de beweging nog lang niet meester. Er wordt gevochteD onder 't volk, men bestrijdt elkander in St Petersburg met geweervuur en artillerie. Finland heeft zich autonoom verklaard. Aan het Oostelijk front is het voor- looplg weer uit met de Russische suc cessen, vele Rassen moeten steeds ver der terugtrekken. En de centralen hebben aan Stochot een belangrijke overwinning behaald, de Russische linie is over een groot stuk doorbroken. Met grooten buit van man schappen en materieel. Men verwacht hier een tegenoffensief in grooten stijl. Dit zal geen goed doen aan den binnen- landschen toestand in Rusland. Aan het Fraosche front vinnige gevech ten, er wordt met groote verbitte«iog gestreden tusschen Franschen en Duit- schers, maar de militaire toestand blijft ongewijzigd. In een week wisselen op sommige punten van het Fransche front de loopgraven meermalen van bezitter Aan het Italiaansche front begint ook weer grootere activiteit te heerschen, de Italianen moeten een nieuw offensief van plan zijn, om de Russen in Gallcië te helpen. De Contra-Revolutie in Rusland De Russische minister-president heeft eergisteren den heelen dag vergaderd met de andere ministers en den staf vaa den militairen gouverneur van Pe- trograd om maatregelen uit te werken ter onderdrukking van de troebelen. Er werden uit den omtrek troepen ontboden en naar het Taurische paleis gezonden, waar de menigte den Raad van Arbei ders en Soldaten en den Raad der Boeren o.w. zich eenige ministers bevonden belegerde. Op weg daar heen werden die troepen, welke artillerie hij zich hadden, onder kruisvuur van geweren en machinegeweren genomen en leden zij tamelijk aanzienlijke verliezen. De artillerie loste toen een salvo, en forceerde onmiddelijk een doortocht, terwijl do menigte werd verstrooid. Ook de Ertelev-straat, en later op het Utelny-prospect, vond een zeer leven dige beschieting met geweren plaats De gewapende menigte trachtte zich meester te maken van het militaire in- "chtlngenbureau op de Vosnesenskykade, ^aar dat werd door de troepen verhin derd. Dank zfy den door de regeering genomen maatregelen/ werd de opstand onderdrukt en tegen middernacht werd het weer zoowat rustig op straat, waar de regeerlngstroepen de automobielen en de gewapende troepen ontwapenden. Om een herhaling van de onlusten te voorkomen, neemt de regeering alle maatregelen, die noodlg zijn en laat zij arrestaties doen. Gisterenochtend zijn alle bruggen, die de verbinding vormen tusschen de verschillende wijked van Petrograd open gehouden. Finland verklaart ziek autonoom HELSINGFORS, 19 Juli.(R.O.) Door den Landdag was met 165 tegen 27 stemmen de noodzakelijkheid erkend de urgentie tot aanneming van wetsvoor stel betreftende de autonomie van Fin land. Daarna heeft de Landdag met 136 tegen 55 stemmen dit wetsontwerp aan genomen. Met 104 tegen 86 stemmen werd een amendement der Jong-Finnen verworpen, het wetsontwerp ter goedkeu ring aan de Voorloopige Russische re geering voor te leggen. Het levensverxekeringsbedrijf als Staatsmonopolie. De buitengewone tijdsomstandigheden doen buitengewone maatregelen noodig zijn, en de buitengewone maatregelen vorderen buitengewone uitgaven. Deze z.g. crisis-uitgaven, gedaan lp het be lang van de landsverdediging, de le vensmiddelen-voorziening, het verstrek ken van steun aan landgenooten en vreemdelingen, loopen in de honderden millioenen. Die uitgaven worden gedaan u t leenlngsgelden, doch de aangegane leeningen zullen in een min of meer verwijderde toekomst moeten worden afgelost, terwijl de rente der schuld moet worden voldaan. De daarvoor benoodlg- de middelen worden gevonden uit de belastingen. Waar de stijging van den schuldenlast echter zoo buitengewoon groot is als thans, heeft de Regeering geen kans gezien de benoodigde gelden te verkrijgen door de opbrengst der be staande belastingen te verhoogeo, doch heeft zij tol nieuwe heffingen haar toe vlucht moeten nemen, met het gevolg, dat wij hebben gekregen de Verdedi gingsbelasting, de Oorlogsbelasting, het verhoogde Successierecht en eindelijk de nieuwe Registratie en Zegelwet. Bo vendien liggen er nog ontwerpen tot verhooging der Grondbelasting en tot invoering van een effecten-belasting en een tabaksbelasting. Naast deze maatregelen tot delging der schuld en betaling van de intrest heeft de Regeering gedacht aan een be sparing door het rente-percentage zoo mogelijk lager te stellen, en voorts aan het verdeelen der aflossing over een grooter aantal jaren, terwijl daarentegen, indien in de toekomst de rentevoet mocht dalen, de Staat de bevoegdheid zou behouden ook zonder een algemeene conversie de jaarlijksche aflossing uit te breiden. Het voornemen der Re geering is een leening van bijv. 500 millioen gulden te sluiten, waarin de pCt. leening van 1914, groot 250 mil lioen, zal worden opgenomen. Over dit onderwerp voerde de minister van financiën, mr. Treub, in de Tweede Kamer het woord, toen hij het was op 29 Maart, in een slecht bezochte a- vondzitting plotseling en geheel on verwacht te berde bracht een gansch nieuw plan. Door de Heer Visser van IJsendoorn was tot hem de vraag gericht, waar de Regeering meende de benoodigde, zeer belangrijke bijdragen te moeten vinden. In antwoord daarop gaf minister Treub als zijn oordeel te kennen, dat de be lastingen nog konden en moesten wor den verhoogd, doch dat men toch voor zichtig moest zijn, dat niet tengevolge van de uitgaven voor de crisis en de crisis-leeningen zulk een groote druk op de belastingschuldigen zou worden ge legd, dat er voor de andere noodzake lijke uitgaven geen geld meer zou over blijven. En opdat de onvermijdelijke nieuwe belastingen zouden kunnen strek ken voor verschillende sociale uitgaven en voor uitgaven op het gebied van on derwijs en industrie, had de minister omgezien naar de instelling van rijks monopolies. In het algemeen, zoo verklaarde de heer Treub, achtte hij rijksmonopolies, zooals die in andere landen bestaan, niet dienstig voor Nederland. Hij zou bijv. niet gaarne komen met een$tabaks- of een alcoholmonopolie, die hier cn z.i. terecht weinig instemming zouden ondervinden, omdat zij bij onze toestan den niet passen. Maar, zoo ging de Minister voort, er is één onderdeel van het bedrijfsleven, dat al hebben al dergelijke dingen natuurlijk hun bezwaren men dao toch, zonder het bezwaar van te diep In ons algemeen economisch leven, aan den Staat kan trekken. En dat is het Verzekeringswezen. LEn de Minister deelde vervolgens, als onderdeel van zijn door niemand voor zien plan, mede, binnen enkele dagen twee commissies te zullen benoemen, om hem voor te lichten, opdat hij binnen den kortst mogelijkeo tijd bij de Twee de Kamer zou kunnen komen met een voorstel tot bet brengen van het ge- heele levensverzekerings- en het geheele brandverzekeringsbedrijf aan den Staat. Na deze mededeeling bleef >den ge- achten afgevaardigde uit Gorinchem», die den minister >als het ware uit zijn tent had gelokt» niets anders over dan den minister dank te zeggen voor de >royale wijze, waarop deze op zijn vraag was ingegaan». De heer Visser van IJ sendoorn voegde daarbij en aan de op rechtheid van die Verklaring, zal wel niemand in en buiten de verbaasde Ka mer hebben getwijfeld dat hij niet verwacht had reeds zooveel omtrent de toekomstplannen van den minister te zullen vernemen, als thans het geval was. De sobere mededeeling van den mi nister werd nader toegelicht en aange vuld eerst in een. interview, verschenen in »de Telegraaf» van 10 April en ver volgens in de Eerste Kamer, toen de dlscussiën in de zittingen van 12 en 27 April de gelegenheid boden hem aan het praten te krijgen. Naar hetgeen de heer Treub bii die gelegenheden te kennen gaf, denkt hi de voorgenomen monopoliseering gelei delijk te doen geschieden, door te be palen, dat na een zeker tijdstip geen de maatschappijen mogen worden af gesloten. De bedoeling is niet een ge dwongen naasting der particuliere be drijven, daar dit" gepaard zou gaan met schokken In het bedrijf, welke de mi nister juist zooveel mogelijk wil vermij den. De maatschappijen zullen voor de keuze worden gesteld, haar loopende contracten zelf te liquideeren, óf Jiaar portefeuille aan het Staatsbedrijf over te doen. Overwogen zal worden, aan alle verzekerden het recht toe te ken nen, onmiddelijk naar den Staat over te gaan, zonder dat daarbij de medewer king van de betrokken maatschappijen zal worden vereischt. De kantoorgebou wen zouden door den Staat kunnen worden overgenomen, mits zij tijdig wor den aangeboden, anders zouden de maatschappijen het aan zichzelf hebben te wijten, als zij ermede bleven zitten Het Staatsbedrijf zal commercieel wor den geexploiteerd, dat beteekent vri; van de fouten, die de ambtenarij plegen aan te kleven. De minister noemde het aldus: dat >olet de bureaucratie, maar het zakenelement zijn stempel op dit staatsbedrijf zal drukken». Het plan is met de uit ervaring verkregen middelen der maatschappijen voort te werken. De personeel-quaestie, neemt de minister nogal licht op. Van de besparing op de exploitatie, die bij beheer in één hand zal worden verkregen, mag nooit het gevolg zijn, dat de propaganda daaron der zal lijden, evenmin als het geschoolde personeel, dat in dienst der maatschap pijen is. Maar de hoofdzaak is en blijft het profijt voor de schatkist. Niet onmiddelijk, doch zeker na ver loop van enkele jaren, zal volgens de heer Treub, de winst gaan vloeien 1 (Wordt vervolgd). De Rijksmiddelen nederlandsche belastingbetalers doen wonderen. Ze gocien met geld en het schijnt of ze hoe langer hoe rijker worden in overvloed van kontanten, zegt de Tijd, in de maand Juni betaalden ze bijna 23,5 mllloen af en ofschoon som mige onderdeden over de zes verloopen maanden des jaars achterbleven, Is de totaal-onvangst van verleden jaar van 97.2 met 16.3 milloen overtroffen. Mocht dit zoo doorgaan dan zou 1917 een ge lukklg belastingjaar kunnen worden, daar de raming nu reeds met 17 mllioen is overschreden. Alleen de inkomstbelastlng bracht in 6 maanden 10 mllioen meer op; het verdere surplus kwam voort uit ver mogensbelasting, accijns op wijn, gedis tilleerd, geslacht, zegel-, registratie en hypotheekrecht, domeinen enz; het suc cessierecht bracht alleen 3.5 mlllloenmeer op, Tot de posten die belangrijk minder rendeerden, behoort het Invoerrecht, dat van 8.8 tot 5.7 mllioen terugliep terwijl ook de opbrengst der loodsgelden, voor het geheele jaar op bijna 4 millioen ge raamd, vermoedelijk slechts een tiende deel daarvan zullen opleveren. Behalve het totaal van 113,6 millioen aan de gewone middelen werd nog ont vangen 60.6 millioen oorlogwinst. En verdedigingsbelastingen eo 18.8 millioen aan opcenten voor het ,tLeeningsfonds 1914". De schending van Nederlandsch neutra liteit. Uit Berlijn wordt bericht Naar de »Vosslsche Zeitung» ver neemt is er geen sprake meer van, dat dr. Helflferich in aanmerking zal komen voor het staatssecretariaat van buiten- landsche zaken, maar is men voorne mens den staatssecretaris Zimmermann voorlooplg de leiding van dit departe ment op te dragen. Het blad schrijft verder: Voor dit voornemen pleit de omstandigheid, dat een persoonswisse ling juist thans niet gewenscht zou zijn, daar de gebeurtenissen, die thans in Nederland plaats grijpen, de ernstigste aandacht en een onverwijld handelen vanwege onze politiek vereischen. In den Rijksdag waren de gebeurtenis sen het onderwerp van een interpellatie. Uit het antwoord bleek dat de Duit sche regeering in Den Haag beeft laten verklaren, dat Holland van Engeland vol ledige voldoening en een bindende ver klaring moet verlangen, opdat een zulke, met het volkenrecht tegenstrijdige,schen ding der neutraliteit niet meer voorko- me. Als voldoening verwachten wij, ging dr. Kriege voort, onmiddelijke terug gave der in de Nederlandsche territori ale wateren buitgemaakte schepen, be nevens der lading, volledige sch#8rve: goeding voor de gezonken schepen en voor de gewonde Duitsche zeelieden of aan de famillies der gedoode menschen. Nog voordat onze gezant deze stap pen had ondernomen, heeft de Neder landsche regeering haar. diep leedwezen over het voorgevallene betuigd en ver klaard, dat zij volledige voldoening van de Engelsche regeering zal verlangen. De Nederlandsche marine zal alles doen om een herhaling van dergelijke voor vallen te voorkomen. De Nederlandsche regeering is vast besloten, de door ons verwachtte voldoening met als energie door te zetten en heeft, met nadruk wij zende op het schenden van het volken- lecht, een scherpe nota aan de Britscbe regeering gezondeD Ten slotte bracht dr. Kriege de ver ontwaardiging van het Duitsche volk over deze schanddaad tot uiting en zei- de, dat hij na de door de Nederlandsche regeering afgelegde verklaringen ook vast overtuigd was, dat deze uitdrukke lijk volkomen voldoening voor de haar en het land aangedane smaad zou elschen. Het »Vaderl>. schrijft o.m. De ongerechte daad, die hier te lande groote opschudding en ergernis heeft verwekt, is niet goed te maken met eenige woorden van verontschuldiging. Er is een andere daad noodlg, om de gevolgen van deze schending onzer neutraliteit op te heften: het is Enge- land's plicht, de buitgemaakte schepen weder vrij te laten. De verovering ervan is geen daad van oorlogvoeren geweest, nu zij plaats vond op onzijdig territoir Ware er opzet in het spel, we zouden van zeerooverij mogen spreken, nu er aan vergissing valt te denken, is deze enkel te herstellen door den bult prijs te geven. De Katholiekendag te Nijmegem. De 9e Diocesane Katholiekendag in het Bisdom 's-Hertogenbosch, op 23 Sept, a.s. te Nijmegen te houden, zal gelijk reeds gemeld is, uitsluitend gewijd zijn aan de Missie-actie. Hij zal verdeeld zijn in vier afdeelingen welke thans zijn samengesteld als volgt lste afdeeling «De Priesters en de Missie-actie". Mgr. C. C. Prinsen. Pastoor te 's-Her togenbosch, voorzitterN. H. M. Fran- L. J. J. M. Poell, Pastoor GemertL, J. A. N. Slmonis, Directeur 's-Bosch R. Suermondt, Dominicaner-klooster Nijme genG. A. Hanraets, kap. St. Francls- cus, Nijmegen A. A. Suijs, Vicaris H. Land-stichting, Nijmegen A. J. M. Mut- saers, Pasfoor 's-Bosch Mgr. A. Hermus, Dir. Doofstommen-instituut, St. Michiels- Gestel, leden. 2de afdeeling: «De Leeken en dn Missie-Actie». W. v. d. Waarden, Nijmegeo, voor zitter dr. J. P. A. Hoefnagels, Nijmegen, secretaris P. J F. Daniels, Nijmegen M. Verberk, 's-Boschdr. J. Sicking, 's-Bosch dr. A. C. J. J. M. v. Grlnsven, Nijmegen Notaris P. Vermeulen, Nijme gen J. J. Weve, Nijmegen; J. M. A. Zoetmulder, Nijmegen dr. R. N. M. Eykel, Nijmegen, leden. 3de afdeeling: "De arbeidersstanden de Mlssie-Actle". Pater H. Wennink, Nijmegen, voorz.; I. G. Laurense, Nijmegen, secr.G. H. ansene, Nijmegen B. Ambrosius, Nij megen M. Bouten, Nijmegen C. Ver- beeteD, Nijmegen A. van Rijen, Tilburg! J. v. d. Nleuwenhuizen, Tilburg, leden. 4de afdeeling„De vrouwen en de Missie-actie". Mevr. G. Pattlson-Van Dooren, Nij megen voorz.; mevr. J. R# van der Lans- Russel, Nijmegen, secr.mevr. Dletvors- Ten Brink, Nijmegen jonkvr. A. de van der Schueren, Beekmevr. Sweens- Meeuwlse, 's-Bosch mevr. Jespers-Van Leeuwenberg, Nijmegen; mej. M.Wirtz, Nijmegenmej. Godding, Nijmegen mej. M. Mengsen, Nijmegen. Duitsck vliegtuig geland. Onder Aardenburg heeft een Duitsche tweedekker een noodlandnig in een weide gedaan. De twee inzittenden, een officier en een sergeant, zijn ongedeerd. Vlieg tuig en vliegers zijn onder militaire be waking. Een smokkelende hond Tusschen Didam en de grens is een hond aangehouden. Het bleek, dat het dier, dat herhaal delijk denzelfden weg had afgelegd, op smokkelarij was afgericht. Het had eeni ge stukken zeep om den buik hangen, die netjes verborgen waren. Het dier werd vervolgens, geheel overeenkomstig, de wettelijke voor schriften, opgèbracht. Men ktn geen nuttiger geneesmiddel ia huis hebben, dsn een verzachtende antisep tische en heelende zalf. Footer's Zalf beantwoord geheel aan dit doel. Zij is een vertrouwbare zalf voor jet- kende, bloedende en uitwendige aambeien, ecieem, psoriane, dauwworm, puisten, gor- deluitilag, insectenbsteD, netelroos en huid kwalen bij kinderen, en als regel ia 4éu doos voldoende tot genezing. Foster's Zalf heeft een verzachtende, ver koelende werking en droogt niet spoedig op. De ontsteking en jeuk, die bjj de meeste huidziekten optreedt, moeten spoedig zwichten bij de eorste aanwendingen. Foster's Zalf kan veilig gebruikt worden, zelfs bij de meest gevoeligs huid. Kloven in de handen, winterhanden en -voeten en huidvlekken kunnen er geschikt mode be handeld worden. Het is een wijze voorzorg om altijd eea doos van dese zalf by de hand te hebben geen huia diende zonder Foster'a Zalf te zijn. Foster'a Zalf (let op den juiaten naam) is te Waalwyk verkrijgbaar bij Wed. Omi* Duiioulin, Matkt. Toezending geachiedt franco na ontv. v. poatwissel h f 1.75 per doos. Z. D. H. do Bisschop van Den Bosch heeft benoemd tot censor van liederen in de volkstaal voor het bisdom Den Bosch den weleerw. zeergel. heer A. J. F. Hansen, professor aan het Semenarie «Beekvliet» te St. Michiels-Gesteltot censor van de R. K. openbare leeszaal met bibliotheek te Eindhoven den wel eerw. heer kapelaan J. M. J. Koenen tot geestelijk adviseur bij het Kruisver- bond te Best den weleerw. heer kape laan M. J. de Bont; bij de Hanze te Loon-op-Zand den weleerw. heer pastoor E. A. A. E. Muré; bij de Hanze te Waspik den weieerw. beer pastoor H. ken, kapelaan te Nijmegeo, secretaris [j. J. Huijbersbij de Hanze en het Han- C. C. A. van Son, Deken te Nijmegen zegllde der klompenmakerspatroons van het Zuilen 1 1 u«rsekeringèn In NcdcxljSH-i meer door

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5