DE OORLOG. ZVUZOISIË "STUKm Provinciaal Nieuws. Binnenland. De heer J. Kuijsten wordt met alge- mcene stemmen gekozen. 3. Voorstel van B. en W. omtrent de toetreding tot regeling voor het ver- leenen van subsidién aan werkeloozen- kassen. Voorzitter. In een vorige vergadering is een desbetreffend verzoek in handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Dit College stelt voor, gezien de adres sen van het R. K. Lederbewerkersgilde en de Werkloozenkas De Langstraat, het Deensche stelsel mede in te voeren. De gemeente zal het jaarlijks kosten, volgens een globale schatting, voor het R.K. Lederbewerkersgilde f 50 en voor de Werkloozenkas De Langstraat f 75. Een totaal bedrag dus van f 125 per jaar en alhoewel dit voor onze gemeente een beduidende uitgaaf is, toch meenen wij ons er niet aan te mogen onttrekken, want bij een crisis werkt het stelsel zeer goed en is het niet alleen heilzaam voor den werkman, maar ook voor de ge meente. Both. Ik juich het voorstel toe, want het is voor de toekomst een onontbeer lijk stelsel zou ik haast durven zeggen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aaogenomen. 4. Voorstel van B. en W. betreffende de optenemen rekening-Courant voor de gemeente en voor het Distributie bedrijf. Voorzitter. In de vergadering van 21 Juni is dit voorstel aangehouden om bij verschillende kassiers, naar de voorwaar den te informeeren. Zoowel de fima W. Timmermans Zn. als de Geldersche Credietvereeniglng zijn bereid een re kening-Courant te openen en rekenen voor Credit 3'/2 °/o debet 5°/o. De Hanzebank berekent thans voor Com missieloon 71« per mille zoodat de voor waarden zoowat gelijkluidend zijn, der halve onthouden B. en W. zich van «ene aanbeveling en laten het geheel aan den raad over. Groenen. De gemeente zal zeker wel het meest in debet staan. Voorzitter. Dat zal wel regel zijn. Both. Nu de voorwaarden zoowat het zelfde zijn, zou ik bij de Hanzebank gaan wijl deze het eerst zich heeft ge presenteerd. De Greeft. En deze legt er zich meer op toe. De meeste gemeenten ln de omgeving zijn daarbij aangesloten. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. om in rekening- Courant te gaan aangenomen, evenals het voorstel van den heer Both om dit te doen bij De Hanzebank te Waalwijk. 5. Wijziging begrooting 1917. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Niemand in openbare vergadering meer het woord verlangende, gaat de raad over ln geheim Comité. DE TOESTAND. Als de Russische generale staf klaagt over het gebrek aan standvastigheid en de zedelijke zwakheid van een deel der troepen, dan is dat uit militair oogpunt volkomen terecht. De soldaten weigeren gewoon de bevelen op te volgen, de officieren willen door hun voorbeeld den moed erin houden, doch sneuvelen bij duizenden. Intusschen mag men niet ver geten, dat het offensief der Russen is losgebroken, vóór het oorlogsdoel der entente was herzien, ofschoon de revo lutionairen kort na den val van het tsa risme die herziening als voorwaarde had den gesteld. Vast moest toestaan dat de zonen van het revolutionaire Rusland hun bloed niet vergoten voor imperia- lltische oogmerken van de Westelijke bondgenoten, heette het toen. Men mag nu. benieuwd zijn naar*de rede, waarin Lloyd George den 4den Augustus «zoo scherp mogelijk het oor logsdoel van Engeland en zijne bond genooten zal schetsen.» Of hij dan na ruggespraak en met goedkeuring van de bondgenooten zal spreken, is niet dui delijk. De strijd aan het oostelijk front neemt inmiddels steeds grooter afmetingen aan. Van Riga tot aan den benedenloop van de Sereth wordt gevochten. In het noorden en zuiden vallen de Russen aan, tot nog toe zonder veel succe». Alleen ln de streek vanSmorgon (richting Wilna) melden zij eenige terreinwinst. Op het middenfront neemt de terugtocht der Russische legers nog in omvang toe, zoodat ze nu van Taroopol tot aan de Karpathen, een front van een 150 K.M., hun stellingen ontruimen. Tarnopol, het belangrijke bruggehoofd aan de Sereth, dat 2l/t jaartn het bezit der Russen is geweest, is, gelijk te ver wachten was, gister in handen der cen- tralen gevallen. De Russen schijnen, na ten westen der stad hardnekkige ge vechten te hebben geleverd, ze zonder veel tegenstand te hebben ontruimd, en de Duitschers zijn met succes steeds verder getrokken. In het westen melden de Franschen de herovering van 't grootste deel der linie, waarin de Duitschers óp het Call- fornlë-plateau waren binnengedrongen. De Engelschen geven eenige terreinwinst bij Avion (ten zuiden van Leas) op. De voortdurende artillerlc-slag ln Vlaanderen wijst op een aanstaand of fensief. Wie er de aanvaller zal zijn, blijkt uit de wederzijdsche berichten niet. In Rusland blijft de toestand ernstig, ondanks de krasse maatregelen, die de voorloopige regeering neemt. De raad van arbeiders, soldaten en boeren heeft de regeering haar voorloo- pig karakter ontnomen en haar onbeperk te macht geschonken, om de tegenrevo- lutie te bestrijden. Een groot deel der troepen weigert echter te vechten, de regeering erkent het zelf volmondig, en met onwillige honden vangt men geen hazen. De groote politieke rede van den Engelschen premier Lloyd George, het antwoord op de rede van den nieuwen rijkskanselier, vormt thans een onder werp van bespreking in de pers. De Engelsche pers noemt het een grootsch antwoord op de rede van Michaelis. De Dultsche en Oostenrijksche pers tapt natuurlijk uit een ander vaatje en is geheel niet te spreken over de rede van Lloyd George. De Russische terugtocht. PETROGRAD, 22 Juli. (P. T. A.) Communiqué. Ten Z.W. van Dwinsk, bij Wilna en Barenowltsji wederzijdsch artillerie-vuur. Ten W. van Tarnopol zette de vijand het offensief in de richting dezer stad voort en verder Z.-waarts langs de Strypa Onze troepen weigerden alle gehoorzaam heid aan de bevelen hunner chefs, bleven aan de Sereth terugtrekken en gaven zich hier en daar aan den vijand over. Slechts de 155e divisie infanterie bood den vijand tegenstand in de streek van Doljanka. Ook de geblindeerde automobielen be schoten de Dultsche cavalerie aan den straatweg oaar Tarnopol. Op 21 Juni hielden onze troepen stand aan de Sereth langs het front Zaloctze- Tarnopol-Misjkoftze. Het dorp Sagobella, een voorstad van Tarnopol, is in handen van den vijand. In weerwil van onze ver pletterende meerderheid in aantal en technische hulpmiddelen aan alle secto ren van het front misten onze troepen alle stabiliteit. Zij beraadslaagden onop houdelijk of zij een of ander bevel zouden uitvoeren en verleenden aan de misdadige propaganda der soc.-democraten en maxi malisten een welwillend gehoor. Aan de Lomnitza bij Badine en Sdoed- zianka nam de vijand het offensief en dwong onze troepen, die het dorp Babine bezet hielden, naar den rechteroever der Lomnitza over te steken. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 23 Juli. (WolftOfficieel Het gebeele front tusschen de Oost- en Zwarte Zee staat ln het teeken van ver bitterde gevechten en groote successen voor de wapens der Duitschers en met hen verbonden troepen. Front LeopoldBij de legergroep Elchhorn vielen de Russen bij Jacob— stadt 's avonds vergeefs aan, nadat des ochtends een aanval over een breed front door ons vernielend vuur in de klem verstikt was. Ten Z.W. van Dunaburg leidden zij na zware vuurvoorbereidlog 16 divisies 5 maal in dichte gelederen tegen onze linieafadie volledig behouden werden. Na zware gevechten moest de vijand met met ongehoorde verliezen wijken. Ook bij Krewo begonnen de Russen 's ochtends opnieuw een bestorming over een breedte van 5 K.M Zij werden te ruggeworpen. Het dorp Krewo is weer in onze handen. In het algemeen heeft de vijand ten zuiden van Smorgon met 8 divisies, waarvan de regimenten door gevange nen en dooden voor ons front konden worden vastgesteld, den aanval onder nomen. Slechts restjes zijn teruggekeerd. Boehm ErmolliDe strategische uit werking onzer operaties in Oost-Galicië wordt steeds geweldiger. Ook op het Noordelijke Karpathen- front wijken de Russen. Van de Sereth tot ln de Bosch-Karpathen dringen wij in een breedte van 250 K.M. voornit. Onze zegevierende legercorpsen hebben den overgang over de Sereth ten zuiden van Tarnopol geforceerd. Bij Trembowla werden wanhopige aanvallen van Russische massa's terug geslagen. PodhaiceHalicz en de linie der Bls- trica Solotwinska zijn gepasseerd. De buit is tot nu toe nog niet te o- verzien. Verscheiden divisies melden elk on geveer 3000 gevangen. Talrijke zware kanonnen tot zelfs van 't zwaarste kali ber, spoortreinen gevuld met verplegings materiaal en schietgerei, gepantserde wagens en auto's, tenten, barakken en benoodigdheden van allerlei aard zijn buitgemaakt en leggen getuigenis af van den overijlden teragtocht des vijands. Front JozefDe noordelijke vleugel heeft zich bjj den ten zuiden van den Dojestr aangevangen beweging aange~ sloten. Langs het geheele front zware vuuractie des vijands. Aan belde zijden van dp Bistrica en zuidelijk van den Fölgyes-pas worden Russische aanvallen afgeslagen. Op het toegenomen vuur tusschen het Trotus- en Patna-dal velgden over bree* de terrelnstrooken pogingen van de Russen en Roemeniërs om ten aanval op te rukken doch bijna overal heeft ons afweervuur den vijand ln zijn loop graven gehouden. Waar hij er uit kwam werd hij teruggeslagen. Uit Engeland. LONDEN, 24 Juli. (Reuter.) In het Lagerhuis heeft Bonar Law het woord gevoerd bij de indiening van een wets ontwerp, waarbij een oorlogscrediet van 650,000,000 wordt gevraagd. De mi nister zeide, dat dit credlet 1 50,000,000 hooger was dan eenig vorig. De gemid delde dagelijksche uitgaaf uit het vorige crediet had de vroegere raming, met een millioen pond sterling per dag over troffen. Bij die ra-nlng waren de dage- lijksche uitgaven op 5,411,000 gesteld, terwijl voor 112 dagen van bet financi- eele jaar de dagelijksche uitgaven 6,795,000 hadden bedragen. De toe neming kwam voor rekening van de hoofdenmunitie voor leger en vloot 5,600,000, leenlngen aan de gealli eerden en aan koloniën 569,000 di versen 370,000. Mac Kenna zeide dat ln de cijfers, door den kanselier der schatkist meege deeld, dat de hooge bedragen voor inte rest op de nationale schuld niet waren meegerekend. Voor het Ioopende finan- cieele jaar voorbij zou zijn, kon men dagelijksche uitgaven van 8,000,000 verwachten. Hot dagelijksche inkomen was onge veer 2,000,000, wat beteekende, dat er tot 6,000,000 daags moet worden geleend, hetgeen een verhooging van de inkomstenbelasting met 3 sh. 4 d. per pond beteekende. Indien dat op de bestaande inkomsten belasting werd gelegd, zou dat 8 sb. van het pond zijn. het levensverzekeringsbedrijf als Staatsmonopolie. (Vervolg.) Uit de «vrij betrouwbare cijfers, waar over ik beschik» zoo sprak hij ln de Eerste Kamer «leid ik af, dat in het voor het. levensverzekeringsbedrijf lang niet gunstige jaar 1914 door de Neder- landsche levens verzekeringsmaatschap pijen nog een winst is gemaakt van 4'/2 millioen, en dat de Nederlandsche le vensverzekeringsmaatschappijen slechts ongeveer 2/3 bestrijken van het geheele terrein der levensverzekering ln Neder land, terwijl 1/3, of misschien iets meer, wordt bewerkt door buitenlandsche maat schappijen». Wat hier tegenover moet worden ge steld, als vertegenwoordigende het be lang der Nederlandsche maatschappijen in het buitenland, werd door den heer Treub niet gezegd. Voorts achtte de minister het niet onmogelijk, dat ln normale tijden de gezamentlijke winsten 7 a 8 millioen zullen bedragen. Die der brandverzeke ringmaatschappijen zijn volgens hem minstens even hoog te schatten. Ruw genomen zou er voor den fiscus dus eene ronde 15 millioen per jaar uit de beide verzekeringsbedrijven te halen zijn. Op deze ramingen liet de minister de overbodige en zelfs eenigszins naieve opmerking volgen, «dat deze cijfers kun nen mee- en tegenvallen». In het bovenbedoelde pers-gesprek vond de heer Treub oek nog de gele genheid erop te wijzen, dat invoering van het staatsverzekerlngsbedrijf het voordeel zal medebrengen, dat alle ge varen voor de verzekerden zullen zijn verdwenen. Maar hij gaf toe dat, al moge er kans bestaan, dat enkele kleine, niet-reëele maatschappijen bij liquidatie zouden blij ven, het aantal derzulken in ieder geval onbeduidend zou zijn, en over het alge meen liet de heer Treub zich dan ook gunstig over den huldigen toestand der levensverzekeringmaatschappijen uit. Trouwens om de veiligheid of eenig ander belang van de verzekerden gaat het hier niet. Het geheele plan vindt immers zijn oorsprong uitsluitend in de te verwachten winst. En juist over die winst bestaat groot verschil van meenlng. De werkelijke winst toch zou volgens de belansen der maatschappijen blijven ver beneden het door den minister genoemde cijfer. In een artikel in „Onze Eeuw" door Jhr. mr. H. Smissaert, wordt bijv. de ja&rlijksche bedrijfwinst der Nederland sche leverlngsmaatschappijeD (er zijn er 93) over de vijf jaren, onmiddelijk aan den oorlog voorafgegaan, aan de hand der beschikbare gegevens geschat op 1 millioen 1 ton. Een andere schrijver, mr. J Kist, die het door minister Treub genoemde winstcijfer van 47a millioen over 1914 aanviel, calculeerde dat in hetzelfde jaar het gezamenlijk levens verzekeringsbedrijf geen winst, doch een verlies van f. 193.000 had opgeleverd. Komen deze schattingen ook maar eenigszins de werkelijkheid nabij, dan zouden de bedragen der uit de enorme staatsschuld voortspruitende verplichtin gen, tot welker nakoming het profijt van het voorgenomen staatsbedrijf im mers zal moeten strekken, de beteekenls van het winstcijfer zoozeer in het niet doen verzinken, dat daarmede het ge heele plan van zelf zou verdwijnen. De eisch toch, dien Minister Treub stelde aan Staatsmonopolies behalve dat zij zoo weinig mogelijk ingrijpen in het algemeen economisch leven - luidtdat «er redelijke kans moet bestaan, dat zij een behoorlijk bedrag in de schatkist zullen breDgen. Bovendien gaf de Mi nister in de Eerste Kamer aan den heer Stork de verzekering, dat als hij „na het onderzoek der Commissie (voor de Levensverzekering) tot de conclusie mocht komen, dat het hoogstens een quaestie van één of twee millioen zal worden, hij werkelijk niet die geheele moeite op den hals van den Staat zal schuiven*. Want «als het niet uithaalt», is het daartoe «een veel te groote zaak..,.» Bij de Installatie van een der beide door den minister Ingestelde commissies erkende de heer Treub, dat aan de ver wezenlijking van zijn denkbeeld groote bezwaren verbonden zijn. Maar hij liet daarop onmiddelijk volgen, dat bezwaren er nu eenmaal zijn om te worden over wonnen. Dit «schoone woord» is in het alge meen meer fier dan overtuigend. In dit geval zal het wel niet gesproken zijn met de betrekking tot het bezwaar, ont leend aan de geringe winst. Mocht dit bezwaar gegrond blijken, dan is het, getoetst aan de eigen woor den van den Minister, echter afdoende. Maximumprijzen van den oogst 1917. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft I. vastgesteld de navolgende maximumprijzen voor producten van den oogst 191T tarwe (winter en zome;) f 18, spelt f 16.50, rogge (winter en zouier) f 18, wiotergerst ea vierrijige zomergerst f 16.50, tweerijige zomergerst (chevalier) f 17.50, haver f 16.50, evene f 15, boekweit f 25, veldboouen (wier-, paarden-, duiven-, scha pee- en waalsche) f 21, erwten (alle soor ten groene, gele en grauwe) f 80, boonen (alle soorten bruine, gele en witte) f 80, kanariezaad f 28, kleiaardappelen (consump tie-aardappelen, bestemd voor levering in het najaar f 6, zand- en veen-aardappelen (geen fabrieksaardappelen, en eveneens bestemd voor levering in het najaar f 5, alles per 100 K.G. II, bepaald a. dat de onder 1 genoemde prijzen voor granen, boekweit, peulvruchten en kanarie zaad gelden voor goede kwaliteit, droog en marktschoon geleverd daar waar znlks door den regeerings-commissariB voor de rijke verzameling wordt gewenscht, terwijl de prijs van afwijkende kwaliteiten naar ver houding lager is b. dat ten aanzien van erwten, onder goede kwaliteit onder meer wordt verstaan goed kokend voldoende aan billijke eiscben, terwijl de prys van minder goed kokende erwten naar verhoudirg liger is; c. dat de onder I genoemde pryzen van aardappelen gelden voor goede kwaliteit, ge leverd daar waar zulks gebruikelijk is d. dat bij afwijking van de onder a, b en c genoemde leveringsvoorwaarden kortin gen overeenkomstig de bestaande plaat-e- lgke gebruiken dienen te worden berekend e. dat de navolgende bewaarloouen aan landbouwers zullen worden aitgekeerd voor graneD, boekweit en kauariezasd f 0.05 per week en per 100 K.G., voor peulvruchten f 0.0772, idem by levering na 1 Decem ber 1917 tot nader vast te stellen datum, te berekenen vau 1 December 1917 af, welk bewaarloou zal worden ingehouden, indien aan de lastgeving tot levering uiet binuen veertien dagen wordt voldaan voor aardappelen voor het tijdvakvan 15 October 19171 Februari 1911 f 0.70, vaD 1 Februari 191815 April 1918 f 0.0772. 15 April 1918—14 Mei 1918 f 0.127a u» 15 Mei 1918 f 0.15, alles per week en per 100 K.G. welk bewaarloou zal worden ingehouden voor de aardappelen, de vóór 16 October 1917 zijn afgenomen en voor de aardappelen, die Diet zijn geleverd binnen den bij de lastgeving tot levering bepaalden termijn. De kolenaanvoer uii Duitschland niet Het bericht van bet Persbureau Vas Dlas, dat de kolenaanvoer uit Duitsch land is stopgezet, is gelukkig geheel onjuist. Het bericht daarentegen, dat het aantal treinen, die kolen aanvoe ren, beperkt is, stemt met de waarheid overeen. Die beperking is geschied om dat men in den laatsten tijd alle krach ten heeft ingespannen om zooveelmo- gelijk kolen naar ons land te krijgen. Bleef men zoo voortgaan op den voet als tot beden geschiedde, dan zou de Invoer van kolen belangrijk hooger worden dan met Duitschland is overeen gekomen. Dit land beeft daaraan nu een einde gemaakt, door een aantal treinen te doen vervallen. Maar de overeenge komen hoeveelheid kolen krijgen we, of liever hebben we deze maand reeds ge kregen. Voor wat dit betreft behoeft men dus niet ongerust te zijn. De volgend» week zal de Invoer weer op de gewone wijze geschieden. De kolen* oor xiening. Het Rijkskolenbureau heeft tot de groot en middenindustrie een rondschrij ven gericht waarin wordt meegedeeld dat deze industrieën sléchts op een zeer geringe toewijzing kunnen rekenen. De rijkslevoringen moeten voorgaan, dch de fabrieken, die voor 't rijk wei** ken, moeten andere opdrachten vermin, deren. Een strenge controle zal worden ingesteld op de voorraden der onder nemingen en de opgaven daaromtrent, daar vaak de voorraden te klein en de benoodlgde hoeveelheden te ruim wor- den aangegeven. Ook de opgaven der vorige maanden zuilen gecontroleerd worden en streng zal worden opgetre den tegen diegenen, die onjuiste opga ven hebben verstrekt. Verhooging van mobilisatietoelage. Bij ministerieele beschikking is bepaald dat voor de onderofficieren van de lichtingen 1911, 1912, 1913 eo van eventueel .nog met onbepaald (klein) verlof te zenden lichtingen van onbe reden korpsen, voor zooveel die onder- officieren niet tegelijk met de overige dienstplichtigen hunner lichting met zoodan g verlof zijn of worden gezondeo, de mobilisatietoelage met f 0.15 per dag wordt verhoogd. Onderofficieren die geen mobilisatie toelage genieten, doch overigens voor de hierboven bedoelde verhooging |q aanmerking zouden komen, treden ia het genot van eene mobilisatietoelage tot gelijk bedrag van f0.15. De vernietiging der Breda*-. Gisterenmiddag kwam te Vlissingen het loodsvaartuig »Vlissingen« binneo, aan boord waarvan zich de bemanning bevond van het stoomschip »Breda«, dat. Zaterdagavond om 9 uur, geladen met ongeveer 290 ton aardappelen, van Hoek van Holland naar Londen vertrok ken, eenige mijlen ten westen van den Noordhlnder door twee Dultsche onder zeebooten werd aangevallen en tot zinken gebracht. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. de Red. Meermalen is in uw blad lof gebracht aan de leiders van het levensmiddelenbe- drijf alhier. De bedoeling was dan dit die bolde betrof de mensohen van Ka mer no. 4. En die hnlde is welverdiend. Zonder onderscheid der persoons behaade. len die menachen de zaken op werkelijk verdienstvolle wijze. Is er iets te diotribuee- ren, aan het publiek wordt het door middel van nw blad bekend gemaakt. Niet zoo gaat dat met de afdseling viscb, waarmede een ander persoon is belast. Kan dat ook niet worden bekend gemaakt zooals d&t de heeren van Kamer no. 4 doen, Dan toch kan eeuieder profiteeren en valt er niets te zeggen of te mompelen. Ik hoor bij geruchte dat er weer regee- iing-groenteD zijn gekomen en gedistri bueerd. De leider hiermede belast zal wel ereuala een vorig jaar, bekend laten maken waaneer deze verkoopingen plaats hebben, ook hiervan kan dan elkeen profiyt trekken, U dankend voor de plaatsruimte. JAC. te«r vat hulden /in ve rin 22 diene.be De Cc joffliniesi doch ove sell »Pre die reed rertronw tegenwoc mis rat Geachte Redactie In uw blad las ik de vorige week met belangstelling, de door de Rijkskolen- distributie vastgestelde rantsoeneerlng. Geregeld aan krijgen we wat voor huls- brand. Ik zou willen vragen,- zou er ook voor eene plaats als de onze niet eens aan anthraciet te komen zijn Wat moet men met die fijne kachelkolen in al die haarden aanvangen Voorts zou ik nog eens willen infor meeren, hoe zal het gaan met de brand stof voor de industrie. Hoe zullen fabrie ken eu werkplaatsen, die met cokes eo anthraciet (vooral cokes) ia groote kachels verwarmd moeten worden aan dit materieel komen Was het niet de beste weg, dat de kolen-commissie alhier langzamerhand de flinke massa's grove cokes over deze bedrijven begon te verdeelen zij werden dan langzamerhand geholpen, het werk der commissie schoot op en men won heei wat bergruimte. De bedrijvea zullen toch zeker ver warmd moeten worden, anders zal het economisch leven nog anders op z'n kop komen staan, ook in onze plaats. X. Waalwijk, 25 Juli 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examen. Toegelaten op do eerste klas van het Canisins-College te Nijmegen C. G. M. Verwiel, leerling der Middelbare Han delsdagschool alhier. Zaterdag 21 Juli 1917 slaagde voor de Handelswetenschappen M. O. A. de heeren H. Verbeeten en A. M. L. Lcux belden te Eindhoven, leerlingen der R- K. Leergangen te 's Bosch. Benoeming. Naar men ons mededeelt is de beer Elzas uit Zutphen benoemd tot inspec-

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2