DE OORLOG. Het programma hierboven is dat van 't afscheidsconcert, dat de staf van 't 7e R. I. ons aanbiedt. We hopen dat dit afscheid weer spoedig door een weerzien gevolgd zal worden en we het 7e met z'n staf over een paar maanden en dan voor den winter mogen terug zien. We weten dat de concerten op de eerste plaats en zeer natuurlijk dienen voor ontspanning en ontwikkeling van den militair, maar niettemin heeft de burgerij van Waalwijk en omgeving met volle teugen genoten van de schitteren de concerten, die de staf ons tweemaal per week heeft aangeboden. Dit keur corps heeft ons zooveel mooie muziek gegeven, als zelden te voren hier werd gehoord. Het publiek heeft zich dan ook steeds zeer belangstellend ge toond en we spreken zeker uit aller naam als we dit eerste klas militair corps met z'n eminenten kapelmeester den heer M. Kleij openlijk hulde en dank brengen, mede natuurlijk aan die autoriteiten, die deze mooie con certen lieten geven. Inspecteur N, O, T. Men verzoekt ons in verband met ons bericht van 11. Woensdag mede te dee- leD, dat de tot inspecteur voor de hui den- en lederdistributie der N. O. T. benoemde is de heer W. Elzas, lid der firma L. Elzas te Zutphen. Jos. Groenen. Onze oud-stadgenoot, de heer Jos. Groenen, die in het buitenland reeds zooveel lauweren heeft geoogst, heeft Woensdag in ons land, in het Kurhaus te Scheveningen, een overweldigend succes behaald. In de Nieuwe Courant lezen wij In Weenen en Berlijn is denaamjoz. Groenen beter bekend dan in ons land. In beide steden was hij aan de Hofopera verbonden. Dit bewijst al, wie hij is. Men neemt daar geen vreemdeling als een zanger uit het eigen land over de zelfde eigenschappen beschikt Ons land kan er in dit geval een voorbeeld aan nemen. Op het oogenblik is Grcenen geën gageerd aan de Metropolitan-Opera te New-York. Dat hij er naast Urlus trlumfen zal vieren, is hem na zijn optreden in het Kurhaus niet moeilijk te voorspellen. Deze jonge kunstenaar i3 een zanger bij uitnemendheid. Hij heeft alles wat een zanger in staat stelt het te zijn. In zijn stem vibreert dat wonderlijke, dat de menschelijke stem tot bet niet te be grijpen wonder der schepping maakt. Wat dit is, is niet zoomaar met woor den te benaderen, maar telkens wordt men ervan bewust, als weer een zoo heel uitverkorene tn zingen begint. Zijn stem treft onmiddelijk. Het heerlijk ge lald dringt onmiddelijk ia het hart. Daarbij treft het door mannelijkheid. Ook in zijn grootste gevoeligheid blijft deze zanger krachtig en zonder spoor van verwijfdheid. Hij zong Wagner. Gaarne hadden wij hem ook in wat anders gehoord. Verdi of een der andere Italianen zal hem buitengewoon goed liggen. Er is sprake van, dat hij nog een keer en dan met Urlus en een nog te kiezen zangeres, dezen zomer in de Kurzaal zingen zal. Misschien vervult hij dan wel onzen wensch. Nieuws of iets anders dan aQderen van Wagner zingen, zong hij niet. Wolf ram's Ansprache en het lied An den A- bendstern uit Tannhkuser, Wotans Ab- schied uit Die Walküre (wanneer zullen de zangers nu eens ophouden met Wotan op het concertuodium afscheid te laten nemen?) het zijn zoo van die gedeelten uit Wagner's werken, die iedere zanger zich verplicht gevoelt ten gehoore te brengen. Wat niet wegneemt dat Groe nen, zooals reeds uit het voorafgaande is af te leiden, er een diepen indruk mede maakte. Aan Wagner's grootheid wordt getornd. Maar hoort raea hem zoo zingen, dan doet men verstandig daar nog een beetje mede te wachten. Groenen werd lang en hartelijk toe gejuicht. Vooral aan het einde scheen men met applaudisseeren niet te willen eindigen. Ook werden hem talrijke bloem stukken aangeboden, waarvan hij er spon taan een aan Baton (de dirigent) over handigde. Diefstal. Hedennacht is wederom ingebroken, thans in het kantoor van 't graanpakhuis van den heer v. I. aan de Haven alhier. De dief of dieven zijn door 't pakhuis binnen gekomen en hebben zich door het uitzagen van een paneel in 't loket toegang verschaft tot het kantoor. Hier heeft men een kaars aangestoken, en de zaak kalm nagezocht. Jammer genoeg voor hem of hun was 't aanwezige geld, nogal een flink bedrag, geborgen in een prima Lips' brandkast en hebben ze dan ook maar nletgepoogd deze te forceeren. De buit heeft dan ook alleen maar bestaan uit een doos met postzegels ter waarde van f 10. R. K. Leergangen. Benoemd is tot docent in de experi- menteele zielkunde en opvoedkunde aan het psychologisch-pedagogisch'instituut der R. K, Leergangen, Dr. F. Roels. Wij ontvingen van de Leergangen een lijvig boekje «R. K. Leergangen zesde studiejaar 1917-1918». Het vermeldt de samenstelling van het curatorium, be stuur enz., zet uitvoerig de bedoelingen der R. K. Leergangen uiteeu en geeft een uitgebreid overzicht van de studiën, die aan de R. K. Leergangen kunnen gemaakt worden, waarbij tevens ver meld worden de namen der docenten, het bedrag der coliegelden, de diploma's welke behaa'd kunnen worden enz. Het bevat mededeellagen over de Boekerij en geeft een samenvatting vao eeoige examen-programma's. In één woord het is een uitnemende leiddraad voor ieder, die stud.én op eenig gebied wenschc te maken. Wij kunnen de lezing van dit boekje dan ook ten zeerste aanbevelen. Men zal er door krijgen een beteren kijk op de zeer groote belangrijkheid der R. K. Leergangen, die in korten tijd een werkelijk verrassendeo omvang hebben gekregen. In het nieuwe studiejaar wenschen wij de R. K. Leergangen een steeds toe nemend succès toe 1 Stelen van fruit. Naar wij vernemen wordt er door de militairen evenals verleden jaar wederom veel fruit gestolen. Het ff uit wordt zelfs geheel onrijp en nog lang niet uitge groeid van de boomen gehaald. Wij veronderstellen dat dergelijke gevallen de goede verstandhouding tusschen burger en militair zéér ten nadeele komt en vertrouwen dat de militaire overheid in deze maatregelen zal willen nemen. Concours-hippique. Bij het groot sprlng-coocours gisteren te Tiel gehouden, en waaraan door 24 personen werd deelgenomen, behaalde luitenant A. G. Lagerwey, Tilburg met Barbara den 3en en luitenant L Ph. van Temmen te Waalwijk met Netly den 5en prijs. Postduif Waalwijk. Zondag j 1. hield bovengenoemde ver- eeniging een wedvlucht met jonge en oude duiven van uit Deventer. Sterke Westen wind. Prijzen werden behaald als volgt Jonge duiven. m. s. 1 p ijs L. Moonen 8 56 37 2 Tb. v. d, Griendt 8 57 39 3 L. Moonen 9 1 33 4 F. Schoemans 9 2 13 5 J. Lenzholz 9 26 31 6 A. Stokwielder 10 4 3 7 10 30 21 8 11 28 53 9 11 34 10 Oude duiven. prijs m. 55 00 2 2 3 s. 9 55 56 43 43 de bespreking van het geschrifje niet raken volgens zijn zeggen. Hij heeft dan J||J KAATSHEUVEL 8 43 in J. v. Engelen L. Moonen J. Schalken A. Stokwlelder Th. v. d. Grindt J. Lenzholz Aangewezen duif J. v. Eugelen. Ons Schoeisel. Dr. H. H. Knippenberg schrijft de Maasbode Door de «Fabriek van Pedifactus- fchoeisel» in Den Haag is 'n brochure uitgegeven van W. Jansen J.Hzn., be handelend, dat de schoen niet meer voornamelijk een kteedingstuk moet zijn doch een hulp voor den voetwaaruit geconclueerd wordt, dat hij, om dat goed te zijn, aan den voet gemaakt moet worden. Het boekje bevat ook voor leeken een en ander wetenswaardigs. We zullen enkele punteu dus hier belichten. De voeten der meeste menschen zijn niet meer zoo ontwikkeld als vroeger. Wat vroeger de voet praesteerec kon, bijvoorbeeld bij ongeschoeid loopen, daartoe zal hij thans slechts bij uitzon dering meer geschikt blijken. De schoen is zijn noodhulp geworden. Dit wordt geïllustreerd met historische gegevens. Nu redeneert de heer Jansen aldus «Er kunnen geen twee paar normale voetea aangewezen worden met precies gelijke functie. Bij tallooze graden en vormen van minderwaardige voeten is dit eveneens onmogelijk. Zal de schoen nu werkelijk een hulp in de functie van den voet zijn, dan moet bij zijn bouw met de functie gerekend worden. Nooit echter kan men de functie leggen in maten, noch kan die uitgedrukt worden in de naar die maten gevormde leest. De schoenmaker moet onder 't maken van den schoen de voeten in hun be wegingen en vormen volgen. Daarom kan een werkelijk aan de te stellen elschen voldoende schoen slechts op één wijze gemaakt worden u.l aan de voeten zelf». Zeer logisch I W(j willen zien en hooren. De schrijver gaat dan in bijzonderhe den na waarop bij het vervaardigen van schoeisel gelet moet wordeD, wil het bij 't staan en 't gaan niet hinderlijk wezen, een uiteenzetting, weer voor vakmen- schen bestemd. Zoo'n vakman is reeds aan het woord geweest over de brochure in de pas verschenen aflevering van «De Schoen makers-courant» (21 Juli 1917), en in zoo heel gewillig gebleken jegens de uiteenzettingen van den heer J. De be schouwingen, populair bedoeld zijn tiet populair, zegt de criticus, en daar heeft hij wel gelijk in. De meeste schoenma kers zullen niet veel begrijpen van de anatomische lessen voorzoover zij geen cursus aan een vakschool hebben gevold. Ook bewijst de heer J., zegt zijn criticus, niet, wat bij stoutweg beweert, zoodat v/ij niet mogen nalaten te protesteeren tegen de voorstelling» die de schrijver geeft, als zou de moderne schoenmakeiij den voet uit het oog verliezen. Ons dunkt, hij moest toch weten, dat de leest door den deskundigen maatschoen- maker naar den voet gemodelleerd wordt en dat ook bij het modeileeren van de leest wel degelijk met de fuoctie van den voet bij het staan en gaan rekening gehouden kan worden. Dat er wellicht veel schoenmakers zijo, die de noodige theoretische en practischc bekwaamheid missen en die daarvoor «op hoop van zegen werken», pleit niet tegen de leest, doch tegen die schoenmakers, en geeft den heer Jansen niet het recht zoo enorm te genoraüseeren^. Wij zullen als leeken in 't vak ons niet verder mengen in dit dispuut, ge dachtig het door den feilen criticus dit kan den heer J. in zijn antwoord alvast tot Inleiding dienen verkeerde lijk geciteerde Latijnsche spreekwoord «Ne sutor ultra crepidam», in het Ne- derlandsch zooveel als «Schoenmaker blijft bij je leestl» Voor de lezeis der Economische Ru briek» is het echter van belang te weten, dat de inrichting ln de Bilderdijkstraat 98 te 's-Gravenhage beoogt, aan de schoen makers een nieuwe werkme.hode niet de noodige machines te toonen. Daarop de volle_aandacht gevestigd te hebben, is zeer zeker een groote verdienste van het geschrift van den heer Jansen. Liat de toekomst dan uitwijzen, welke werk methode de voorkeur verdientElke poging, die gedaan wordt om nieuwe gezichtspunten te geven in eenig vak van industrie, is de aandacht waard. Niemand raakt uitgeleerd in zijn vak. En wat er aan het schoenmakersvak vastzit, daatvan krijgt men pas een denk beeld na bezichtiging der model-Instal latie van de Rijksvakschool te Waalwijk. Hier staan twee groote ruimten vol met verschillende machines. De tijd ligt achter ons, dat een vader met opgetrokken wenkbrauwen bedrei gend zijn zoon kon toevoegen «Best, als je niet leeren wilt, dan zal je schoen maker worden 1» Voor een deugdelijke kennis van dit vak wordt thans ook heel war verdacht en oei »tUui.uii,nt«r.g4U. uit den ouden tijd gaat langzaam maar zeker behooren tot de Pauoptlcummerk- waardigheden. Dat er ook aan het fabrieksschoen- werk nog veel te vervolmaken valt, dat hebben op gevoelige wijze ondervonden wie in veldtenue «'n militaire wandeling» van een 40 K.M. in de beruchte «kistjes» wel eens hebben afgelegd voer Vader land en Koningin. Militairen met gevoe lige voeten zullen in ieder geval «Pedi- factus» welkom heeten ln ons land en de verzuchting slaken, dat het Rijk er de schoenen laat maken. Moord en poging tot zelfmoord. Gisterenmiddag heeft zich in de le Sweellnckstraat te Amsterdam een droe vig drama afgespeeld. Een 23-jarig meisje werd door een soldaat, na een korte woordenwisseling, met een revolver dood geschoten. De dader richtte daarop het wapen tegen zich zelf en bracht zich een ernstige verwonding toe. De dader was de 23-jarlge V., die reeds gerulmen tijd door de recherche wegens desertie gezocht werd. Ondanks de ernstige verwondingen ln de hartstreek en het hoofd ls de dader nog in leven. Omtrent bovenstaande, dat betreft een militair van het 7e R. I. die in Waalwijk ln kwartier was, vei nemen wij nog 't volgende Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich ln de le Sweellnckstraat no. 14 een bloedig drama afgespeeld. Sedert gerul men tijd vertoefde de soldaat E. S. V., deserteur, in deze woning, waar hij be trekkingen had aangeknoopt met de 23-jarige W. J. J. W. De recherche was reeds op de hoogte gesteld dat de soldaat deserteur was en er was aanhouding verzocht. V. zou zich reeds tegen zijn meisje hebben uitgelaten „Als de politie mij komt halen, schiet ik mij dood." Hedenmiddag omstreeks 3 uur was de recherche wederom in de woning aau- wezig om na te gaan of V. reeds was thuisgekomen. Toen hij thuis kwam werd hem dit door zijn meisje medegedeeld. Onmid dellijk haalde hij zijn revolver te voor schijn en schoot op het meisje, dat dadelijk dood neerviel. Daarna richtte hij het wapen tegen zichzelf en bracht zich ernstige verwondingen toe in hart streek en hoofd. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de man in zijn kwartier zeer zenuw achtig was en hier niet goed gewoon kon ook toen hij met verlof vertrok, gezegd dat hij niet meer zou terugkeeren. De Katholieke Illustratie van deze week bevat dc volgende PLATEN Muslceerecde jonge dame, naar het schilderij van Jan Mlense Mo- lenaer. Twee oorlogskiekjes uit het Westeu. Vier kiekjes van het gouden jubilé der Martelaren van Gorcum, te Weert. Twee oorlogskiekjes. H. M. de Koningin-Moeder in de rijkskli nieken te Utrecht. Twee foto's van het bezoek van het Duitsche keizerpaar aan Laxenburg. Tien kiekjes van de pootonniersoefening op de Maas te Rot terdam. Een kiekje van de Haagsche vrijwillige brigade tot redding van dren kelingen. Hooitijd. Twee kiekjes van bet 25-jarig bestaan van Huize »Overdonk« te Dongen. Drie kiekjes van de bedevaart naar Heilo. Twee oorlogskiekjes. Dr. G. Michaelis. Twee kiekjes van de Roode Kruisoefe- ning in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zo merlandschap bij NoordeD. Weer naar huis. Generaal Pétain. Generaal Lulgi Cadorna. De Roode Kruisco- lonne Haarlemmermeer. De H. Sa cramentsprocessie te Warschau. TEKST Naberouw, door Sylvester. Teruggekeerd, door H. B. v. d. Sande. DRUNEN. B'j de keuring voor de land- stormplichtigen der jaarklasse 1902 en 1903 1.1. Donderdag te Heasden gehouden zijn van de 29 persoBen 12 geschikt en 17 on geschikt bevonden. Het concert alhier door de militairen Vrijdagavond gegeven, als afscheid aan Drnnena ingezetenen was heerlijk. Het bataljoasinannenkoor opende met het prachtig gezongen koor met Bariton eolo. #Bede* v. Heinze. Door den beer Yogt- achinidt watden een paar viool boIo's gegeven die aller bewondering wekten. De solo-zacger militair Zons beschikt over een prachtig gelnid zijn twee liederen oogstten ieders bijval. De komische voor drachten brachten de vele toehoorders in prettige stemming, vooral ^Drnuen als bad plaats* en fMijn schoonmoeder*. Nog zong het zangkoor een tweetal num mers keurig, fiju. Ave Cesar wan een num mer dat de zaal deed dreunen van applans. Tot slot tfDe Wonderbare leuningstoel* blijspel in 1 bediyf. Hierin deden de mee- spelenden zich kennen als goed geschoolde acteurs. Er werd hartelijk gelachen van het begin tol het einde, Dauk aan de militairen voor hun hartelijk afscheid. Dpzb week onder meer aangeroerd en geveild 85000 K.G. peren it 10 en 12 cent per K.G. 10,000 K.G. appelen 2l 80 cent Fier K.G. groota partijen velschillende eoor- en Doonen aan vorscumc„,iB [»y«cu. De levering ï.warte bessen is afgeloopen. SPRANG. Openbare vergadering van A'- deeling Sprang, van den Ned. Bond van Chr. Fabriekshaven- en Transportarbeiders op Maandag 30 Jali 1917 des avonds om 8 uur in het Geref. Kerkgebouw. Als spreker z*l optreden da heer Strijbis van Amsterdam. A.s. Zondag des vm. om 9'/j eu des nm. om 61 /2 uur hoopt ia de Geref. Kerk op te tredeu Br. van Opstal. CAPELLE. Op Woensdag 1 Augustus a.s. zil de Commissaris der Koningin in deze irovincie een bezoek brengen aan deze ge meente en alsdan voor de ingezetenen te spreken eyn. - G. V. viel bij ^het hout sprokkelen uit een boom. Met gebroken been werd hij op genomen. Bij A. H. alhier is een partij lood van het dak zijner schuur ontvreemd. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Ds. Koster alhier heeft een beroep ontvangen naar Ooltgensplaat. Vergadering van den Raad der ge- meenie Capelle op Zaterdag 28 Juli 1917, des voormiddags em 101 /2 uur. WASPIK. De hooiprijzen zijn nog steeds stijgende. Nieuw hooi werd reeds verkocht voor f 42,de 500 Ko., ter wijl voor klaveihooi reeds t 50,— be taald werd. De candidaatstelling voor lid van den gemeenreraad (vacature B. Zijlmans) is bepaald op 9 Aug. a.s. A.s. Zondag, 29 Juli, zal de coö- peratieve vereeniging alhier eene groote propaganda-Vergadering houden in 't Liefdehuis 's namiddags zes uur, waarop de a.s. oprichting der coöperatieve bak kerij zal worden besproken. Na de ver gadering is er gelegenheid zich als lid te laten inschrijven. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Dassen op Za terdag den 28 Juli 1917 des namiddags ten 3 uur. Te behandelen onderwerpen 1.- Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. 3. Regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de O. L. Scholen ln deze gemeente. 4. Ruiling van grond bij de O L. School in wijk C. 5. Reclame Hoofdelijke Omslag. Kaatsheuvel, 28 Juli 1917, Brandstoffendistributie. Ter betere regeling van de distribatie van brandstoffen is door de brandstoffen, commissie bepaald, dat door de handelaren slechts per gewicht mag veikocbt worden, dat gewogen moet worden ia de halve H.L. en niet in zakken, dat alleen mag verkocht wolden in de door d8 commissie bepaalde uren dat de bonnen streng persoonlyk zija en niet mogen worden afgegeven. Botermijn. De p'jjs der boter was heden h logste prijs 2.25 gld. laagste prijs 2.20 gld. per ko. Eieren 10 en 11 ct. per stuk. H. Vormsel. Z. D. H. Mgr. A. Diepea diende Donder dag morgen om half twaalf iu onze parochie kerk het H. Vormsel toe aan circa 800 kinderen. Behalve nit de parochie ook af komstig uit de Parochies van Loon-op-zaud, den Bergdijk en de Moer. Ds Heer A. Burmanje fangeerda «ls Peter en. Mevr. Hesselmans-Sprangers als Meter bij de toediening van het H. Sacrament. De plechtigheid duurde bijna anderhalfuur. De Hoofdstraat van de gemeente was rijk mei vlaggeD versierd. Ooi vier uur verliet Mgr. onze parochie weer. Herwonnen Levenskracht. De bloemenverkoop voor Herwonnen Levenskracht is voor onze gemeente vast gesteld op Zondag 5 Augustus a.». Heusden, 28 Juli 1917. Gasbesparing. Ten einde te komen tot minder gasver bruik is het voortaan verboden tusschen 's nachts 12 en 's ochtends 6 uren zich te bedienen van gaslicht. Hekkramp. Naar we vernemen is het gerucht, dat het kind van Ant. Verhoeven wegens nekkramp vervoerd is naar het ziekenhuis te Bosch, gelukkig niets meer dan een gerucht. Geslaagd. De jongenheer Chr. Merkx slsagde deze week voor den cursus Handelsonderwijs op het Instituut Ruwenberg te St. Michiek- Gestel. Kranig. De heer Huijbrechts, die sedert drie jaren als militair optreert aau het Franscha front en wien 14 dagen verlof was toege- staiD, om zijn moeder alhier te bezoeken, is gisteren wederom vertrokken, om zich van zijn militairen plicht te kwyten. Onze Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte heer Redacteur. Met belangstelling las Ik de vragen gesteld in uw blad van 1.1. Zaterdag, waarmede velen met die ingezetenen gaarne accoord gaan. Mag Ik ook eens een vraag doen? Zouden de burgerlijke autoriteiten in onze gemeente, die toch aangewezen zijn om de belangen der burgers te be hartigen, zich niet eens willen verstaan met de militaire autoriteit, inzake de herschattlng van gevorderde panden. Dit schijnt op werkelijk onzaakkundige wijze te geschieden, zeer ten nadeele van vele ingezetenen. De hiervoor aan gewezen persoon schijnt hiervan niet veel begrip te hebben. Mogelijk ware hierin verbetering te brengen, tot veler voordcel en tot prettige samenleving. Ook een ingezetene. M. de R. Mijnheer „Jac", de ingezonden-stukken- schrijver in uw no. van 1.1. Woensdag ls al heel slecht op de hoogte. Wanneer er visch Is, wordt het steeds door den omroeper bekend gemaakt, omdat dit gewoonlijk eerst Donderdagmorgen be kend ls en wat de „groenten" betreft, die zijn Maandag voor 't eerst aangeko men, en Dinsdag en Woensdag werd dat met zulke flinke letters aan 't aanplakbord bekend gemaakt, dat „Jac" het dus goed had kunnen en moeten lezen. Alles is dus geheel in orde. Met dank X. zijn DE TOESTAND. De centralen melden ten Noorden van den Dnjestr de verovering van Buczacz, een belangrijk kruispunt van wegen en hoofdstation aan de spoorlijn Nadworna- Buczaczten Zuiden der rivier hebben zij Tlumacz, Ottynia, Delatyn (aan de spoor lijn Nadworna-Kolomea) en Mikuliczyn, ten Noorden van den Tartarenpas, geno men. Voor den aanvoer van benoodigd- heden voor het leger is hetbezit van dezen pas, die Hongarije met Galicië verbindt, van gewicht. Het Ru.-sische leger wijk ook ten Zuiden van den pas naar het Oosten terug door het dal van de Czarny U. Th. v. d. Grladt 11 30 ZD ll ff t f 1 J 1_ i. - - - t .-v f ilnf'uA Ir 'I/S'. -1 I»—.ia won-ekan «TOraf.KAl I PSl llftm

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6