Nummer 67 Zondag 19 Augustus 1917. 40e J aargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwl|ksehe Stoomdrukkerij Antoon ïieleo, Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. Het geheim. j: „NOORD-BRABAND" I WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON, RECLAME Maatschappij van Verzekering op het Leven. Schade kan worden veroorzaakt Dit Blad versohjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0.90. Franco per post door het geheele ryk fl.06. Brieven, ingesondan stukken, gelden enz., franco la zenden aan den Uitgever. UITGA VB Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. Pausdhr Adyhrtintiïn 12 cent per regel; minimum 6 regelt; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels advertenties by abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 16 cent per rege HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 16 Aug. des voormiddags ten l0]/2 uur. Voorzitter Edelachtb, heer Van Bok hoven. Ongeveer kwart voor elf uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Van der AaenP. Vugts. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden Luyben, Vugts en Van der Aa. Nadat de geloofsbrieven door de hee ren van den Brand en* van Oudheusden zijn onderzocht, wordt tot toelating be sloten. 2. Aanbieding gemeente-rekening over het dienstjaar 1916. De ontvangsten hebben bedragen f 29418.217a. de uitgaven f 21466.997a» zoodat er een batig saldo is van f 7478-64. Wordt in handen gesteld van de heeren Van den Brand en Vugts. 3. Aanbieding begrooting 1918. De ontvangsten zijn geraamd op een bedrag van f25 581.34 en de uitgaven op een gelijkluidend bedrag. Wordt voor de leden op de secretarie ter visie nedergelegd. 4. Aangehouden adres van de onder wijzers om verandering te brengen in de salaris-regeling. Voorzitter. B. W. hebben gedacht de verordening maar ongewijzigd te laten en te probeeren of Ged. Staten ze willen goedkeuren. Wij kunnen er bij schrijven dat wij niet ongenegen zijn de salarissen te verhoogen, doch niet zooals Ged. Staten schrijven. Ze vragen niet alleen nu f 200 meer, doch ook om nog Van bDE EOHO VAN HET ZUIDEN." 18) XIV. OP ZOEK NAAR EEN GOEDE ZAAK. Ofichoon bij wel begreep, dat er verband lat tusscben het verdwijnen van de jaweelen en van het joege meisje, voelde de detective, dat die twee zaken nog niet een schakel vormden. Hij borg zorgvnldig de beochryving van de gestolen kostbaarheden in zyn portefeuille op en waB er zeker van ze te znllen herkennen ■oodra hij ze onder de oogen kreeg Shore begreep ook, dat als het jonge meisje er in mocht slagen zioh eenigen tyd schuil te bonden, ar een belooning op haar ontdekking aoa gesteld worden. Ongetwijfeld zon men dengenen, die op het spoor kwam van de dochter van den vermoorde, en van de verdwenen diamanten, een bahoorlyke belooning geven. Daarom ge. voelde Hawk Shore veel voor die zaak. Hy had dat is oub bekend een zwak voor belooningen in klinnende mant. Ofschoon hjj overtnigd was van Muriel's f onschuld, zon hij niet aarzelen baar aan te honden, dacht hij, zoodra er een belooning op die aanbonding gesteld werd. Had zij rijke hlo9dvorwanten, dan zou de familie er ook wel weer wat voor over hebben, ols hij de onschuld van de aangeklaagde aan het liobt koii brengen. Zoover gekomen met zijn overpeinsingen, werd Hawk Shore gestoord door geklop aan de deur van zyn kantoor. Het was de brieven, besteller, die hem een brief overreikte, waarvan Hawk onmiddellijk de afzendster herkende aan de eigenaardige hanepootende tninmansvronw telkens met f75 te verhoogen en daar zijn wij tegen. Van Oudheusden. Ik ook. Voorzitter. We willen f100 boven het minimum gaan en zeer waarschijnlijk zal het Rijk toch de zaak wel regelen. Van Oudheusden. Ze hebben ons toch geen wetten te stellen. Ik zou het traktement zoo laten en niets meer geven. Van den Brand. Ik kan met het voor stel om f100 te verhoogen, wel mede gaan, want alles is schrikkelijk duur geworden. Voorzitter. De hoofden staan alleen boven het minimum, de onderwijzers van bijstand niet en dat Is tegenwoordig op niet veel plaatsen meer het .geval. De Kort. Waarom krijgt hij bij ons minder salaris dan hier. Voorzitter. Dat zit 'm in het aantal dienstjaren. Het voorstel om f 100 meer te geven wordt aangenomen met 3 tegen 2 stem men. Tegen stemden de heeren De Kort en Van Oudheusden. 5. Adres van den raad der gemeente Hooge- en Lage Zwaluwe om adhaesle te willen betuigen aan een door die ge meente aan Ged. Staten te zenden adres om de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers te verhoogen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 6. Aangehouden voorstel om school inspectie In te voeren. Voorzitters. De dokters hebben ons doen weten hoe ze in deze denken en wat ze er voor rekenen. Dr. Weijers uit Vlijmen is er sterk voor en zal f 10 per Inspectie rekenen. Hij acht 2 maal per jaar voorlooplg het beste en zou dan in overweging geven eens in het voorjaar, wanneer de kinderen op school komen en eens wanneer de groote vacautie is afgeloopen. Van den Brand. Is het wel strikt noodig. Voorzitter. Ja, want er moet ultvoe- 'iog gegeven worden wat in de politie verordening staat. De dokter uit Heusden vraagt hetzelfde bedrag. Verder Is het ook noodig want anders kan het maar al te gemakkelijk gebeuren, dat andere kinderen worden aangestoken, iets wat niet het geval zou zijn indien ze niet naar school zouden zijn gekomen. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten schóól-inspectie in te voeren, ingaande 1 Januari 1918. 7. Ingekomen stukken. Voorzitter. Vroeger is de pas over leden secretaris Klijn steeds vertegen woordiger der gemeente, die hoofd ingeland is van het Waterschap van 't Oostelijk deel van Noord-Braband, ge weest. Nu moet daar weer Iemand voor worden benoemd. •Met algemeene stemmen wordt de Voorzitter daarvoor aangewezen. Voorzitter. Een vorig jaar hebben de veldwachters een duurte-toeslag gehad. Aangezien er in dit opzicht nog geen verandering is gekomen, stellen B. en W. voor dit ook nu weer te verleenen. Van den Brand. Ik ben er sterk voor dit weer voor een jaar te doen, want alles is nog duurder geworden. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorzitter. Verder stellen B. en W. voor hun een blanco crediet te verleenen van minstens f 500 voor de uitvoering van de distributiewet opdat, Indien ze het noodig moeten hebben, er over kunnen beschikken. De distributie brengt heel veel werk mede en vroeger deden ze het werk met tweëen en nu moet er één alleen voor zorg dragen en altijd voor niets werken gaat niet op. Van den Brand. Dat haalt nooit iets uit iemand voor niets te laten werken. Wij zouden, geloof ik, het ook niet doen. De Kort. De Minister wil toch wel hebben dat de boeren"-"* tegenwoordig voor niets werken. Van Oudheusden. Die zou willen dat ge er nog geld bij geeft ook. Van den Brand. Met den boer zijn ze in den Haag een beetje aan het zeulen, dat is waar. Voorzitter. Dat zal wel weer beter worden. De Kort. Maar wanneer, Burgemeester; is er nog aan grint te komen, want die weg bij ons begint slecht te worden. Voorzitter. Er ligt nog wat grint aan de loswal te Iledikhuijzen en aan nieuw grint komen zal wel niet zoo gemakkelijk gaan, daar de m®torschippers geen pe troleum meer hebben. Moet er veel grint voor dien weg zijn. Van Oudheusden. Zoo heel veel niet, voornamelijk om de sporen dicht te ma ken en dan een kar of vier op den dijk. De Kort. De stoepen zijn ook slecht. Van Oudheusden. Moet de polder die niet onderhouden. Voorzitter. Wij zullen samen een schip laten komen. Luijben. Laat er twee voor de gemeente komen en een voor de polder en neemt dan geslagen grint. Voorzitter. Ze zenden je zoo maar wat thuis. Vroeger kon je zeggen van dit of dat nummer, maar nu heb je niets zeker. Van de Wiel. Daarom zou ik zelf naar Venlo gaan om te zien wat ge koopt, want als ge weer krijgt als verleden jaar, dan kunnen we er niets mede doen. Van den Brand. Dat zou ik ook doen, waut Is eenmaal de grint hier, dan gaat het moeilijk om nog te weigeren. Voorzitter. Dat gaat dan niet, want dan krijg je zooveel gescharrel. Van Oudheusden. De buitenmenschen die aan de loswal komen, die rijden de Opgericht 1843 Verzekerd Kapitaal f 17.824.006.— Keeerve f 2.663.649.— Van Hall, by Pardon. Sbora was er niet bijster mee in zyn schrik, want by bad op wat andsrs on beters gehoopt. Da correspondentie was over 't alge meen niet van byaonder belang. Dien brief son hij Btrabs wel lezenhet bad nog al den tijd. XV. OP HET SPOOK. Da brieven, die Hawk Shore van zijn tante op Hall ontving, bevatten gewoonlijk Diets anders dan de mededeelingen over den staat harer gezondheid en de vraag of hy Zaterdag weer all gewoonlijk kwam. Het leven van de tninmaDsvronw vlood zoo rustig daar heen, dat er geen bjjsondera voorvallen te melden waren, anders dan dat se zooveel eieren van de kippen had gehad ens. Hawk was dat absolute gemis aan ingrijpende incidenten op Hall bekend en daarom maakte hy geen haast met het openen van den brief. Eerst las hy nog eens de artikelen over den moord stnkje voor beetje na, vestigde weder aijn meening over da schuldeloosheid van de dochter en stak toen een pijp op. Eindelyk was, bij gebrek aan anderen arbeid, tantes brief aan de beurt. De onverschilligheid, waarm6do dat werkje verricht werd, maakte echter weldra plaats voor een onbekende verbazing. Zoo aelfs, dat Hawk'k pijp er van uitging. De brief was aoo mogelyk nog meer onlees baar geschreven dan de vorige, maar, dat zeg Shore al dadelijk, er stond meer, veel meer in dan in de voorgangers. Hawk bad gernimen tijd noodig om bet gekrabbel te ontcijferen. Zijn gelaat was bij die lectnnr een stndio waard belangstelling, ongeduld en woede spiegelden er tfisb om beurten op af. Was bet wantrouwen bij een vrouw als zijn tante al opgewekt, een vroaw, die nn niet aooveel verder sag dan baar nens lang was, hoeveel meer werd 't dan wel niet opgewekt by een man als Hawk Shore, wiens bestaan het was om in byoa eiken mensch een misda diger te aien. Ettelyke malen las de detective tante's brief over, al&meda do copie van Muriei'a bestelling, vermeld als Jane Brown. Het speet hem, dat tante sr niet een signale ment van het meisje bijgevoegd had. Hij hield er van signalementen te lesen, omdat het allicht overeenstemde met een der persoonbeschry- vingen nit de galery, die by er eich van gevormd bad in zijn hersenkas. Op dit oogenbik kon Hawk Shore natnnrlyk niet het vermoeden koesteren, dat zich op Hall bevindende jongedame en Mnriel dezelfde persoon waren. Neen, door hetgeen tante schreef over menschen, die zich do bezitting op sohnrkaohtige manier wilden toeëigenen en door baar vermelding van den man, die het meisje vergezelde, kon Hawk niet aan de mogelijkheid denken, dat daar zich de aan gewezen moordenares van den juwelier bevond. Da tninmansvronw las zelden kranten zij had dns niets gelezen van de spoorwegramp in de onmiddellijke nabijheid van Perdon, niets gelezen van het vinden, bij de overblijfselen van dan verongelukten trein, van hatlykvan den milliocnair. Hawk wilt, dat zijn tante het niet kon weten, omdat het hem bekend was, dat er maar eens in de week een blad in de kenken kwam, een weekblaadje, dat meestal alleen gek zen werd doer den tuinman. Waar Shore dns gelezen had in de dagbladen over het vinden van hat lijk van Carterbilt 6D waar bij nn in den briei zyner tante las over een man, die zioh als eigenaar op het kasteel aangemeld had, vermoedelijk als valscbe eigenaar, daar zag de deteotive een mooi zaabj». Wat bet wantronwen van Hawk nog meer deed toenemen tegenover de beweerden eigenaar van Hall, was de vermelding door zijn tante, dat eenige koffers waren geopend op een wijze, die niet te doen gebruikelijk is, namelijk door het verbreken dor sloten. Hoe meer de deteotive het sohrijven van de tninmansvronw las, des te meer ook gevoelde hjj zich verhengd over betgeen hier misschien voor hem achter zat. Wat prees hy nu die bijzonder goede verstandhouding met de tnin- mansfamilie van Hall. Het waB niet gemakkelijk voor iemand om goede vrienden met de vrouw van den tninman te blyven, maar, dank zij het tactvolle optreden van Shore, was hem znlks gelnkt. Da eigenlijke oorzaak van die vriendschapsbetuigingen van Hawk's kant zat hem in de apaardniijes, dia tante bezit en waarvan Hawk, de neef, eenmaal eigenaar hoopte te worden. In 't algemeen was de detective dien stelregel toegedaan Maak n geen vijand, wanneer ge u ean vriend knnt maken. Dat die regel een zeer nnttig eff'-.ct had, was door hem al dikwijls ondervonden. Daar voor een particulier reoherchenr veelal het meest te verdienen valt in mysterieuss zaakjes, die Biet in de ry der dageljjksche misdrijven staan, besloot Hawk Shore zioh naar Perdon te begeven, om het heertje te gaan intervieuwen, dat daar op Hall den mil- lionnair uithing. Waarom die man die rol speelde, dat wist de deteotive nog niet te ontcijferen. Bet was hem voor het oogenblik voldoende te weten, dat de man er was, zeer waarschijnlijk in de hoedanigheid van eobuldige. Het kwam Hawk Diet moeielyk voor een dergel'yk persoon er toe te brengen siohzelf te verraden, om hem daarna te noodzaken de zakken te ledigen. Eo Hawk hoopte, dat die zakken een aardige hosveelheid bankpapier zonden bevatten, wavrvan allicht een flink deel in fijn, Hawk's, zakken terecht zon komèD. Waarvan Shore nog geen jota begreep, dat was, waarom die man een vronw bad mee- gebraoht es waarom die vronw zioh verkleed bad als verpleegster. Het was zoo klaar als een klontje, dat sr medeplichtigheid tnsichen die beide personen moeit bestaan. Daarom vroeg Hawk Shore sichself af of het niet raad zaam zon zyn zich eerst tot baar te wenden. De vrouwen tooh zyn meestal gemakkelijker te ontmaskeren dan de mannen. Eo wanneer men ze overvalt, gemakkelijker te dwingen tot het uiten van compromittoerende dingen. Nader besloot hy zich in die kwestie door de omatandighedon te laten leiden. Da vronw was geen verpleegster van beroep. Hawk koesterde niet den minBten twijfel daar omtrent. De lengen moest zelfs zesr doorzichtig zyn, daar zyn tants, die toob henseh wel dik van schedel was, bet had opgemerkt. Uit ervaring wist Shore, dat een vermomming wyst op een losti die het geweten bezwaart. wegen daar het meest stuk. Kan het niet gevonden worden dat deze moeten betalen. Voorzitter. Neen, dat gaat niet, want het Is daar van het rijk. Hierna wordt besloten met de polder te onderhandelen om gezamenlijk de weg te verbeteren tot Herpt toe. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. door gebrek aan nadenken Hebt gij er ooit aangedacht, dat uw pijnlijke rug, uw zenuwachtigheid en wa terstoornissen te wijten kunnen zijn aan wat gij eet en drinkt en aan uw leefwijze Te veel eten en het voortdurend ge bruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig lichaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap, zal on getwijfeld mettertijd de nieren verzwak ken. En dan komt de last. Rugpijn, zenuwkwalen, waterstoornissen, hoofd pijn, nlergruls, duizeligheid en waterzuch tige zwellingen zijn kenteekenen van te veel urinezuur in het bloed, en er bestaat gevaar voor niersteen en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen heelen en verzachten de nieren, de urinewegen en blaas. De onzuivere vloeistoffen worden uit het li chaam afgevoerd en de afzettingen van urinezuur verwijderd. De blijvende verlichting en baat, die dit speciale geneesmiddel aan nierlijders brengt, Is over de geheele wereld bekend. Foster's Pillen maken u niet alleen ge zond, maar houden u gezond. Let cr evenwel op dat gij de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voor zien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Te Waalwijk verkrijgk. bij Wed. Orle Dumoulln, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.7 5 p. doos of f 10. p. zes doozen. Hy ion dns ook zyn best doen ta doorgronden welk geheim er achter die verklseding stak. Hy bad er als 't vare een voorgevoel van, dat bet bezoek aoo Perdon een dubbele lit- komst zon uitleveren. Da zoogenaamde millionnair bad ziob, naar de tninmansvronw beriohtte, op Hall geïnstal leerd. De veriokering echter van de vronw. dat allen van haar familie notabene bestond de heele familie nit haar en haar echtgenoot in bed zouden vermoord worden, als hy, de neef. niet spoedig kwam, maakte niet den minsten indrnk op Shore. Zon bjj aan die nitnoodiging om zoo gauw mogelijk over te komen gevolg geven Da moord op den juwelier en de diefztal van de diamanten hielden ook zyn geeBt bezig sn hjj vroeg zioh af of hjj zich niet eerat in die richting van een mooi zaakje zou verzekeren. Hawk nam de courant nog eens op, las weer het verslag en meende, dat by wel eens een vinger in die taart kon steken. Welk risico liep bjj Nist te slagen. Hy nam een spoorboekje van aijn lrsfecaar en keek de treinen na, die naar Perdon ver trokken. Er was een boemeltrein over esn half nnr en e9ns sneltrein over twee uur. Dat besliste. Hy zon met den sneltrein gaan én de twee uren, die hem resten, doorbrengen met een voorloopig ondersoek in te stellen naar den jnweelendiefstal. Het eerst son by daarom stjn schreden riobten naar de stiefmoeder van de verdaohte, naar mevrouw de weduwe Mainwarring. Da wereld behoort aan diegenen, die er vroeg zijn. Hawk Shore herinnerde zich een inbraak met diefstal, waarin tyn collega's het spoor niet badden knonen vinden, omdat sy kwamen, toen een der belangrijkste aanwysingen ver dwenen wos. Doordat Siore er echter vroeg by geweest was, bad bij Let speer van de misdaad gevonden en was hy er in geslaagd de daders te vinden. Als hy er nn eens in moeht slagen den draad te vinden, die kon leiden tot de ontdekking van dat rensaohtige bedrag aan jnweelen, hoeveel son hem dan die draad wel niet op brengen [Wordt vervolgd.] Waalwpsclie en Langstraatscüe Courant, *'''1'11 IW""SI Y

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1