No 67. Zondag 19 Augustus 1917. 40e Jaargang. BINNENLAND. IN5EZQHDEN STUKKEN. Gemeenteraad. HEUSDEN. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden op Maandag 13 Au gustus 1917. 1 AGENDA. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken 3. Verzoekschrift Directie Gasfabriek verhooging gasprijs. VoorzitterBurgemeester Honcoop. Secretaris de heer H. J. v. Eggeleo. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering beeft geopend, leest de Secretaris de ootulen van de vergadering van 31 Juli II, welke onveranderd worden goedge keurd en daarna vastgesteld. Ingekomen. a. Brief van Gedep. Staten, houdende ontvangstbericht wijziging melkverorde- nlng. i. Idem betreffende kohier van de rioolbelasting. Bij behandeling van punt 3 der agenda komt een voorstel ter tafel van Burg. ca Weth. om den prijs vaa het gas met 2 cent per kubleken meter te verhoogen. De heer Veerman acht onder de ge geven omstandigheden de verhooging alleszins billijk. Een vijftal industrieeien, waartoe spreker behoort, gebruiken zoo wat de helft van al bet gas, dat verbruikt wordt. Spreker zou het daarom billijker vloden, dat de prijs van het gas ten be hoeve der industrie van 8 op 9 cent den M3. werd gebracht. Wordt het voor stel aangenomen dan beteekent dat voor rijn bedrijf alleen f 110.meer. Maar van den anderen kant zou dat voor de particulieren een verhooging van 3 cent geven en dat is te bezwaarlijk. De heer De Mol wil den prijs van het o_is voor de industrie op 10 en voor particulier gebruik op 12 cent stellen. De heer Veerman zegt ik betaal thans 8 cent per M3. en heb geconstateerd, dat Ik jaarlijks voor f 500.gas zou ge bruiken. De heer De Mol vraagt waarom de Conservenfabrlek dan ou reeds 10 een', moet betalen. De Voorzitter deelt med'*, dat de ge meente een contract heeft gesloten tegen een vasten prijs. Wat anderen nu doen, Interesseert ons niet. Wij moeten zorgen voor een behoorlijke verlichting. De eisch van de Directie is heusch niet te veel, Op andere plaatsen Is ook nog beper king, die bij overschrijding tot 1 gld. per M". loopt. Ik zie niet in, waarom de Industrieën het gas nog goedkooper moe ten hebben. Het bezorgt hun juist winst, want ze verdienen er mee. De heer De Vos informeert hoe lang het contract met de fabriek loopt, waarop de Voorzitter antwoordt tot 1953. De heer De Jongh zegt, dat de heer Van der Poel zelf de onkosten voor de leiding naar zijn fabriek ten bedrage van f700,—- heeft betaald. Spreker zou het onbillijk achten, wanneer nu de verhoo ging op hem werd toegepast. De heer Van Andel wil dit coupeeren, door te bepalen, dat kook- en industrlegas olet hooger dan 10 cent per M3. mag worden'berekend. Wordt aangenomen. De Voorzitter wil dan den prijs van cokes niet hooger stellen dan f 1,75 per H. L. De heer Veerman wijst er Z.E.Achtb. op, dat dit de taak Is van de brandstof- fencommlssle. De Secretaris leest thans een passage voor uit de verkoopacte, waarvan een afschrift aanwezig was, betrekking heb bende op een perceel gemeentegrond waarop thans de Scheepswerf. Daaruit blijkt, dat de kooper verplicht is bet welland af te heinen en afgeheind te houden door een ijzeren heining. Nalatig zijnde op het eerste bevel van den Bur gemeester daaraan te voldoen. In een vorige vergadering was een verzoekschiift ingediend door werklieden van de werf, om die heining tot halver wege den dijk te mogen verplaatsen, ten einde een vrijen uitgang te verkrijgen. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor op dat verzoek afwijzend te beschikken. De Voorzitter zegt, er zijn 3 nltgangen en nu een uitweg te maken, die er nooit h geweest en bovendien andere percee- lea te benadeelen gaat niet op. Kon de scheepswerf haar bedrijf daardoor niet uitoefenen, dan was het wat anders. De heer Prins weet bij ondervinding dat die weg tot den beer toe-altijd pu bliek is geweest. De Voorzitter wil niet beslissen, dat daar nooit Iemand overgaat, maar de dijk is een afzonderlijk stuk land. Vroeger was de voet van den beer zóó laag, dat er niemand door kon. Er liggen twee perceelen weiland een van Herpt en het andere van Heusden, De heer Prins zegt, Burgemeester U hebt het glad mis. Er was een zandweg met een stoep op en een stoep af. Er waren voorheen 3 sluizen. Als kind heb ik daar dikwijls gespeeld. De beer v. Everdingen herinnert zich er nog schijf geschoten te hebben. De heer Prins. Daar was de kogel vanger. In 1824 is Heusden ontmanteld en toen is die weg publiek geworden. De Voorzitter zegt de weg heeft nim mer op den legger gestaan. Ik ben vanaf 1870 In Heusden. Ik geef de verzeke ring, dat bij nooit begaanbaar was. Maar publiek of niet publiek het verzoek in willigen staat gelijk met de gemeente groot nadeel bezorgen. De heer De Mol vraagt, of er een schriftelijke toestemming bestaat, om dien weg te betreden, verleend door den Voorzitter. De Voorzitter zegt in mijn kwaliteit als Dijkgraaf maar niet als Burgemeester. -De heer Van Andel houdt voet bij stuk en blijft bij zijn voorstel, om den gevraagden toegang te verleenen, de heining te verplaatsen en met de pachters over schadevergoeding te laten onder handelen door de firma De Haan Oerlemans. Het voorstel Van Andel wordt einde lijk In rondvraag gebracht en aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. De heer De Mol klaagt over de slechte bestrating bij de Conservenfabriek en vraagt of daar geen verbetering in kan worden gebracht. De Voorzitter zegt, de weg behoort officieel nog niet aan de stad. Is dat wel het geval, dan zal er verbetering komen. De heer Veerman wil met het oog op brandgevaar enkele lantaars laten bran den, op kosten van de fabriek, die nu haar verhooging toegestaan ziet. Kan de verlichting niet door gas dan maar met petroleum maar liefst geen Egyptische duisternis meer. De Voorzitter wil 'eerst nagaan hoe het contract luidt omtrent de straatver lichting. Hij erkent dat eenlge verlichting noodig is en zal de zaak nader, met het Dagelijksch Bestuur, In overweging ne men. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Nbld.v.H. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 17 Aug. des v.m. t n 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer J. A. J. van Heijst. Ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de vergadering afwezig de heeren 'ulles en J. v. d. Mee, de laatste met cennlsgeving. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. Tot leden van de commissie van on derzoek worden benoemd de heeren Donkers, Klerks en van Bijnen. Tijdens het onderzoek schorst de voor zitter de vergadering. Na heropening deelt de beer Donkers mede, dat er geen bezwaren zijn tot toelating en de commissie derhalve ad viseert tot toelating. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 2. Aanbieding gemeeoterekening dienst 1916. Uit de voorlezing blijkt dat de ont vangsten hebben bedrageo f 12158,56 en de uitgaven f11155,9472. zoodat er een goed slot is van f 1002,61 7a* 3. Vaststelling rekening van het Bur gerlijk Armbestuur. Daar de Voorzitter regent is, verlaat hij bij de behandeling van dit punt de vergadering. De ontvangsten hehben bedragen f374,17, de uitgaven f 327,277a- zoodat er een goed slot Is van f46,027a* 4. Aanbieding begrootlng 1918. Voorzitter. Zoolang de distributie blijft bestaan, moet er een post op de be grooting komen van f2500, waarvoor geen middelen zijn, en dus verkregen moeten worden door een leening. Het personeel van de secretarie kan het werk niet af, die moeten zich half dood werken, daarom stel Ik voor daar f250 voor uit te trekken. Van Bijnen. En dan een kracht bij nemen. Voorzitter. Of zelf doen. Hierna somt de Voorzitter eenlge plaatsen van ongeveer gelijke grootte op, waar oproepingen van ambtenaren wor den gedaan op een aanvangssalaris van f 1000 enz. Hier zijn de betalingen zeer beschei den, wat vooral in het oog springt als men weet dat men voor 30 cent per uur niemand kan krijgen. Maar enfin, wij zullen «n9 dat offertje maar ge troosten. Van Bijnen. Zou voor de distributie niemand expres kunnen wordenbenoemd. Voorzitter. Die krijgt men niet voor f 250, nog niet voor f 500. De werkzaam heden aan de distributie verbonden, zijn zooveel als de rest voor alle andere werkzaamheden. Wij zijn het hard werken gewoon. Vroeger hadden we het ook wel druk, maar toch lang niet zoo- Het is menschen ontvangen en dan kan men niet doorwerken. Klerks. In Waalwijk hebben ze alleen voor de ko'endlstrlbutie een controleur van f 750 en een administrateur van f700, dat is wat anders. Maar ik heb hoorea zeggen dat er ook wei eenlge winst aan zit. Voorzitter. Er zijn ook kosten. Klerks. Schilders vertelde mij dat er nogal een flinke winst aan is. Voorzitter. Er zit niet veel aan. Het een moet het aoder dekken. Van Bijnen. Dan begrijp ik het in Waalwijk niet. De menschen zullen daar dan wel moeten gaan betalen. Voorzitter. Waalwflk is een stad, ze noemen het althans zoo en dan moet je daar wat voor over hebben. Wij niet, wij zijn maar heel bescheiden. Van Bijnen. Ik heb wel eens gehoord dat Schonk dat baantje zou vragen of krijgen. Voorzitter. We kunnen het htm geen tweemaal presenteeren. En het is 't zelfde wie het doet, de gemeente moet betalen. Klerks. Ik hoorde dat er f 100 ver diensten aan een wagon was. Voorzitter, 14 en dan moeten er nog de kosten af. Er komt zooveel kijken. Dan moet je telephoneeren en dan tele- grafeeren, kosten van vervoer, van huur. Ook voor berging van het meel hebben wij nu moeten huren. Klerks. De straatverlichting blijft ge raamd op hetzelfde bedrag. Dan zou ik er ook eenlge laten branden. Nu is het een egyptische duisternis. Voorzitter. Nu is het als voor 1872, toen is de eerste verlichting gekomen. Wij gaan terug naar den ouden tijd. Klerks. Dat gaat niet meer aan. Ik zou er toch op enkele punten laten branden. Voorzitter. Wij kunnen dat nader onder de oogen zien. Klerks. En voor dat geid voor de distributie, waar daar juist over is ge sproken* Is dat nu een voorstel. Voorzitter. Ja, vcor het personeel van de secretarie. Van Bijnen. In verband met de dis tributie zou ik u willen vragen of het niet wenschelijk zou zijn het meel dat we In den laatsten tijd gekregen hebben in Wageningen eens te laten onderzoe ken, want het is verbazend slecht. Ik denk dat er te veel mals in zit. Voorzitter. Dat kost veel geld en wie zal het betalen. Klerks. De bakkers onder elkaar. Van Bijnen. Dat kan mij niet schelen doch ik dacht, dat het ten bate van alle menschen was en niet voor de bakkers. Donkers. Het is slecht en bijna niet om te eten. Voorzitter. De menschen hebben tot dusver nog niet geklaagd. Van Bijnen. Daar komen ze ook niet voor hier. Dat doen ze tegenover den bakker. Klerks. Ik heb het in andere ge meenten gezien en daar was het veel beter. Van Bijnen. Vroeger was het hier ook beter. Wij hebben het nu een tijdje uit Rotterdam en nu is het slecht. Er zit zeker wel 55 pCt. mais in, als het niet meer is. Donkers. Het mag wel eens onder zocht worden, want het Is bepaald slecht. Het is m.i. een volkomen gemeentebelang en daarom moet het voor rekening van de gemeente onderzocht worden. De Voorzitter zegt toe er voor te zullen laten zorgen. De ontvangsten bedragen van de be grooting, evenals de uitgaven, de som van f 11126.13- 5. Opheffing borgtocht van wijlen den heer van Woensel. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 6 Vaststelling reglement van orde. Na voorlezing wordt dit vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer van Bijnen of daar bij Josephine v. d. Mee geen afwatering gemaakt kan worden, aangezien de menschen daar nu ver drinken. De Voorzitter zegt toe daarvoor zorg te zullen dragen. Klerks, Het brandspuitenhuisje aan de wiel wordt niet meer door militairen gebiulkt voor keuken maar voor pro voost. Zou het nu Diet tijd zijn bij de militaire autoriteiten er op aan le drin gen de urinoir weer te plaatsen. Voorzitter. Ik zal er dan werk van maken. Donkers, Dan mag ook wel getracht worden dat hier in het raadhuis de pro voost verdwijnt. Voorzitter. Ja, want wij kunnen dat hok niet missen. Als er nu een dronke man of zoo opgebracht moet worden weet men niet waar men er mee moet blijven. Reeds heeft de Overste in de Oude Toren een kijkje wezen nemen, daar heeft men nog van die mlddeleeuwscbe gevangenissen In, wat wel een beetje erg is. Voor enkelen echter is niets te erg, geloof ik. Wordt besloten te trachten de pro voost onder het Raadhuis vrij te krijgen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De zeven getorpedeerde schepen. Zooals bekend, wordt door dr. A. Plate, namens de Nederlandsche Regeeting met een Scheepvaartvertegenwoordiger, aange wezen door de Dnitsche regeering, nog altyd onderhandeld over de af te stane Dnitsche schepen een keuze zal worden gedaan nit Dnitsche koopvaarders, liggende in de Ne- derlandsch-Indische havens. Deze zouden de zes bij de torpedeering der zeven Nederlandsche schepen in Febr. j.l, verloren geg&ne booten vervangen. De onderhandelingen hebben door ver schillende omstandigheden wat getraineerd. Onlangs zijn zij echter hervat en een sta dium genaderd, waardoor binnenkort be langrijke mededeelingen omtrent bet resul taat kunnen worden verw-.cht. De Scheepvaart. Het stoomschip Parkhaven is heden met ongeveer 2900 ton tarwe (bescha digd) van New-York, het laatst van Hau gesund, alhier aangekomen. De Billiton, van dè stoomvaartmaat schappij Nederland, heeft vergunning gekregen om uit te varen. Het stoom schip vertrek a s. Zaterdag De commissie inzake den handel tusschen Nederland en de Vereenlgde Staten vertrekt er mee naar Amerika. Het broodrantsoen Een medewerker van Econ. Stat. Be richten geeft eenlge becijferingen in verband met ons broodrantsoen, waaruit hij concludeert, dat indien niet zeer spoedig zekerheid ontstaat, dat we tot den volgenden oogst althans een 150.000 k 200.000 toa tarwe uit Noord- of Zuld- Amerika kunnen importeeren, het brood rantsoen verminderd moet worden, ten einde te voorkomen, dat de bevolking van half Maart tot September 1918 ge heel zonder brood zal zitten. BOok de verlaging van rantsoen op zichzelf zal dan nog niet voldoende zijn, maar zal gepaard moeten gaan met een nieuwe wijziging in de samenstelling van het brood, door toevoeging van gerste- meel, havermeel, boonebmeel e.d. Daar toe zal het trouwens ook ln geval van import van tarwe nog wel moeten ko men, omdat de maïs voorraad, die op 31 Mei j.l. ca. 42,000 ton bedroeg, spoedig uitgeput zijn zal en dus bijmenging van maïsmeel en bloem aan regeeringsmeel en bloem, weldra tot het verleden zal behooren. Evenmin valt te rekenen op voldoenden voorraad rogge voor bijmen ging door de tarweook de uitzaai van deze graanoogst is lager dan normaal en de opbrengst laat al evenzeer te wen- scken over. Komt er dus geen keer ln de omstan digheden, daa zal men zich op een nieuw soort oorlogsbrood en nog kleiner hoe veelheden hebben voor te bereiden. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat de landbouwers, d'e een zoogenaamd inzamelingsformuHer hebben ingevuld en ingevuld en Ingeleverd of dit nog moeten doen, per stuk \ee voor het tijdvak 1 Sept. 1917 tot en met 30 Juni 1918 hoogstens de navolgende hoe veelheden zullen worden teruggegeven (zoogenaamd gelaten) van de bij hen in bezit genomen granen en peulvruchten, welke hoeveelheden uitsluitend mogen worden gebruikt voor voeding van eigen vee lo. voor officieel erkende dekhengsten 800 K.G. 2o. voor zware landbouwpaarden (zijn de Belgen of Zeeuwen) 800 K.G. 3o voor audere landbouwpaarden bo ven 3 jaar 600 K.G. 4o. voor paarden beneden 3 jaar 200 K.G. 5o. voor officieel erkende en bij de veevoederbureau's bekende dekstieren 350 K.G. 6®. voor melkgevende koeien 400 K.G. 7o. voor droge koelen niets 8o. voor jong hoornvee 100 £.G. 9o. voor varkens boven de 50 kg. 300 K.G. lOo. voor varkens beneden 50 kg. 150 C.G. Voor biggen beneden de twee maan de», voor schapen, voor geiten e* voor pluimvee niets. Voor de summers 14 zullen haver en boonen worden teruggegeven en zoo deze niet ia voldoende hoeveelheid bij de» landbouwer aanwezig zijn, zal het ontbrekende kunnen worden aangevuld met gerst door dien landbouwer geteeld. Voor de nummers 1—10 zal gerst worden gegeven of zoo die niet bij den landbouwer aanwezig is, wordea aange vuld met boonen en haver door dien landbouwer geteeld. Wat niet voorradig is kan worden aangevuld uit de distributie van vee voeder. De bommen op Zierikzee. Naar de >N, Crt.» meldt, kent men nog Diet het juiste bedrag van de schade er is n.l. gemeld, dat de werkelijke schade f80.000 zou bedragen aange richt door bommen uit een Bilische vliegmachine op Zierikzee geworpen. Men is druk bezig het bedrag daarvan te doen vaststellen. Paar den-uitvoer Binnenkort zal, volgens >De V«eh.» waarschijnlijk een aanvang gemaakt wor den -met een niet onbelangrijke uitvoer van paarden. Scheuring van grasland. Ter bevordering van het scheuren van grasland in het belang der volksvoeding zullen aan verbouwers voor te verbou wen tarwe, rogge, haver, erwten, bruine- en witte stamboonen en koolzaad premies worden toegekend tot een maximum van f75—1 100 per H.A., tusschen 15 Aug. 1917 en 1 Mei 1918. Stormtroepen. Naar de «TeU meldt heeft de opper bevelhebber de vorming gelast bij Iedere compagnie infanterie (landweer) van een sectie stormtroepen. Zij worden gevormd door vastberaden, moedige mannen, die voor geen opdracht hoe zwaar ook terugdeinzen en die sportief zeer goed ontwikkeld zijn. Hun hoofdbestemming is, om, ln afdeelingen vereenigd, het gros der aanvalstroepen vooraf te gaan en deze als het ware eeo weg te banen naar de vijaodelijke stelling dan wel over de aanvalstroepen verdeeld, deze door hen voorbeeld aan te moedigen en door hun meerdere handigheid over moeilijk heden heen te helpen. Het Ingedeeld worden bij deze storm troepen moet beschouwd worden als een onderscheiding. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie* Geachte Redactie. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, naar aanleiding van de opmerkingen van een >Voor- stander der Zwemsport* in uw no. van 8 dezer. Door inlichtingen die wij, zoowel van het Bestuur der Waalwijksche Zwemclub als van andere zijde hebben verkregen, zijn we in staat den inzender het vol gende mede te deelen In den zomer van 1916 i9 door de Militaire Overheid de zwemplaats ten van

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5