Nummer 69 Zondag 26 Augustus 1917. 40e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwilksche Stoomdrutteril Antoon Tieten Blad. GEME ENT ERAA OVA m ALWI JK. „NÜORD-BRABAND" WAALWIJK. Abonneeit U op dit blad. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Eerste RECLAME BINNENLAND. Maatschappij van Verzekering op het Leven. Een zorgvuldige leefwijze Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0.90. Franco per post door het geheele ryi f 1.05» Brieven! ingezonden stnlckan, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Prijs dir Advirtiïctiïï* 12 cent per regel; minimum 6 regelt; groote etters naar plaatsruimte. Advertenties 8 maal ter plaatsing opgegeven .worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels advertenties bij abonnement worden specialezcer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cant par rage Openbare vergadering op Donderdag 23 Augustus, des avonds ten 73/< uur. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een armmeester ter aanvulling der vacature J. van Mil. 3. Benoeming van 2 leden van de Teekenschoolcommissie. 4. Onderzoek geloofsbrieven. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om ten behc eve van't gemeen telijk Distributie-bedrijf een rekening- courant te openea tot een maximum bedrag van f 20.000. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een bedrag beschikbaar te stellen uit de gemeente-kas voor het bouwen van 8 woningen aan de Mr. van Cootbstraat en een bijdrage te vragen van het Kon. Nationaal Steuncomité. 7. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over't jaar 1916. Voorzitterde Burgemeester. Afwezig de heeren Verwlel, Ph. Tim mans, van Schijndel, van Riel. De Voorzitter opent de vergadering heet de leden welkom en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezeni die ongewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat de heeren Ph. Timmermans en J. v. Riel hebben kennis gegeven, de vergadering niet te kunnen bijwonen. 1. Ingekomen Stukken. a. Goedkeuring raadsbesluit heffing belasting op tooneel- en andere verma- lijkheden. b. Goedkeuring wijziging begrooting 1916. c. Goedkeuring proefbalans le kwar taal 1917 gasfabriek. d. Goedkeuring raadsbesluit opening rekening-courant van f 20.000 voor de gasfabriek. e. Schrijven directeur der gasfabriek met dankbetuiging voor de vervroeging periodieke verhooging van zijn salaris. Voor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van wethouder Timmer mans aan den Voorzitter, waarin bij hem verzoekt den raadsleden mede te deelen, dat hij door dit schrijven afscheid neemt van den raad, met de verklaring, dat hij zich gaarne de zes jaren zal blijven herinneren, dat hij de eer had met de leden op de aangenaamste wijze als wethouder samen te werken voor de belangen der gemeente. Hij neemt tevens zijn ontilag als lid en voorzitter der Bouwcommissie. Voorzitter. Naar aanleiding van 't zoo juist voorgelezen schrijven, waarbij Wet houder Timmermans afscheid neemt van dezen raad, wensch ik hem ook namens den raad een woord van hartelijken dank te brengen. In de zes jaren, welke de heer Timmermans wethouder onzer ge meente was, heeft hij zich doen kennen ais een bekwaam en ijverig lid niet alleen, maar werkte hij alle zaken in de kleinste bijzonderheden uit; hij heeft met groote ambitie de directe belangen dezer ge meente gediend en hij deed dit met groote liefde voor zijn geboorteplaats. Daarvoor onzen warmen dank* met de hoop, dat hij de belangstelling voor zijne geboorteplaats zal blijven behouden. Wij allen zullen ons gaarne zijn werkzaam aandeel In 't behartigen der gemeente belangen blijven herdenken. KÜjberg. Mijnheer de Voorzitter. Het doet mij zeer veel genoegen, dat U, Qaar aanleiding van het schrijven van den heer Timmermans, hem openlijk den dank van ons allen hebt gebracht. Ik meen goed te doen als lid van den raad roij daarbij van harte aan te sluiten. Ik had het genoegen met den heer Tim mermans te zitten in de commissie voor de arbeiderswoningen en heb daar steeds kunnen constateeren, met welk eene voortvarendheid, ambitie en groote kennis alle voorbereidingen door hem werden gemaakt. Aan hem is het dan ook te danken, dat wij binnenkort arbeiderswo ningen zullen krijgen, die de arbeiders ten goede komen en de gemeente ten sieraad zullen strekken. Het spijt ons zeer,dat wij voortaan zijn goede adviezen, zijn noeste werkkracht zullen moeten missen, Nochtans zal hij ons steeds in dankbare herinnering blijven (Bravo's.) 2. Benoeming van een armmeester ter aanvulling der vacature van J. v. Mil. De voordracht van het Armbestuur luidt als volgt 1. J. de Leijer. 2. C. de Jongh. 3. W. v. d. Heijden. Gekozen met 6 stemmendeheerj.de Leijer terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer W. v. d. Heijden. 3. Benoeming van 2 leden van de Teekenschoolcommissie. Voorzitter. Door 't vertrek van den heer J. B. F. van Gils en de ontslagname van den heer Al. Verbunt, zijn er twee vacaturen in de Commissie, terwijl de heer Th. de Surmont de Bas Smeele periodiek moet aftreden. Deze laatste wordt met algemeene stemmen herkozen. Voor de vacature van Gils, worden door de Commissie voorgedragen, de heeren le candidaat Ph. Timmmermans. 2e H. Wiesman. Gekozen de heer Ph. Timmermans met 6 stemmen; de heer A. Verbunt 1 stem. Voor de vacature Al. Verbunt de heeren le candidaat Jan van Iersel. 2e Jan Tielen. Bij de eerste stemming verkrijgen J. v. Iersel 3, J. Tielen 3 en H. Wiesman 1 stemmen, terwijl bij de herstemming de heer J. v. Iersel met 4 stemmen gekozen wordt en de heer J. Tielen 3 stemmen verkreeg. Voorzitter. Ik breng een woord van dank aan den heer Verbunt voor 't geen hij als lid der Commissie voor deze nuttige gemeente-instelling heeft gedaan. Meer dan 20 jaar is hij daarvan lid ge weest en de notulen getuigen van zijn ijver en ambitie. Hoewel hij gemeend heeft thans deze functie te moeten neer- leggen, hoop ik dat zijn warme belang stelling voor de teekenschool zal blijven bestaan. *4. Onderzoek geloofsbrieven. De voorzitter noodigt de heeren v. d. Broek, Verbunt en Timmermans uit de geloofsbrieven der gekozen leden na te zien en schorst de vergadering. Na heropening rapporteert de commis sie bij monde van den heer Timmermans, dat de stukken zijn nagezien en in orde bevonden en tot toelating wordt geadvi seerd, waarmede de raad zich vereenigt. Voorzitter. Als de leden 't goedvin den, zullea-we even van de agenda af wijken en nog een paar leden der school commissie benoemen. Vacaturen zijn van M. A. van Loon J. L. van Gijn het openen van een rekening-courant ten behoeve van het Distributie-Bedrijf in deze gemeente. Bij een bedrijf als hier het Distributie-Bedrijf komt het herhaal delijk voor, dat de ontvangsten geen gelijken tred houden met de uitgaven, die gedaan moeten worden, zoodat het bedrijf op een gegeven moment zonder contanten zit en geen betalingen kan doen. Tot voor korten tijd, toen nog de in komsten en uitgaven van het bedrijf door de gemeente-kas vloeiden, werden de verschuldigde betalingen, als gewone gemeente-uitgaven gedaan op mandaten door den Gemeente-Ontvanger. Nu echter het Distributie-Bedrijf, door dat Uw College daarvoor een regeling heeft getroffen als bedoeld in art. I14bis der Gemeentewet, financieel een zelf standig bedrijf is geworden, kan het niet meer proftteeren van in de gemeente- os aanwezige contanten. De beste en voordeeligste wijze om het Distributiebedrijf steeds aan de noo- dige contanten te helpen en het over tollig kasgeld rentedragend te doen zijn, scheen een rekening-courant zooals wij U die hier ter vaststelling voordragen. Brekelmans. Als ik het goed begrijp, is het de bedoeling dat het distributie bedrijf een rekening-courant sluit bij de gemeente. Voorzitter. Dat is heelemaal de be- doeljpg niet zooal^k heb voorgelezen en bij de gemeente een rekening- courant sluiten gaat niet. Brekelmans. Bij welke instelling o kassierszaak, wou ik dan vragen. Voorzitter. Achten de heeren het en De voordracht van B. en W. en de schoolcommissie luidt als volgt M. A. van Loon. le candidaat Dr. H. Knippenberg. 2e Cor. Witlox. Gekozen met alg. stemmen Dr. H. H. Knippenberg. J. L. van Gijn. le candidaat J. Qulrijns. 2e D. J. H. v.Tusschenbroek. Gekozen met 4 stemmen de heer J Qulrijns, terwijl de heer Tussenbroek 3 stemmen bekwam. 5. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van het gemeentelijk Distributie bedrijf een rekening-courant te openen tot een maximum bedrag van f 20.000 Voorzitter. Wij hebben de eer Uwen Raad aan te bieden een Concept-Raadsbesluit tot Commissie zich na nadere overwegingen in verbinding gesteld met het Konink lijk Nationaal Steuncomité te 's-Graven* hage, dat zich in beginsel bereid ver klaard heeft 25 pCt. bij te dragen in de bouwkosteo. Uit de hierbij overgelegde exploitatie rekening kan U blijken, dat bij steun van wege het Steuncomité de gemeente een jaarlijksch tekort te dekken zal heb ben van vermoedelijk f428,60 en bij eventueelen steun van wege het Rijk de eerste 3 jaren een tekort van f314,11 en de twee daaropvolgende jaren een tekort van f 376.36. Op de eerste plaats echter staat het volstrekt niet vast dat op 's Rijks steun voor deze woningen zelfs in de eerste 5 crisisjaren gerekend kan worden en op de tweede plaats, gesteld, het gun stigste geval, dat het Rijk gedurende de eerste 5 jaren wel tot steun bereid zou zijn, is het, blijkens het gevoelen van den Inspecteur van de Volksgezondheid hoogst twijfelachtig te achten, of het Rijk in dit geval nog na 1921 zal steu nen. In verband daarmede meenen wij, dat een bijdrage van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité voor de gemeente het veiligst en voordeeligst zal zijn. Uit de overgelegde exploitatie-reke ningen zal uw College blijken, dat wordt voorgesteld ook deze woningen in eigen beheer te bouwen. Wij zijn hiertoe over gegaan omdat de aannemers tegenwoor dig hunne begrootingen zeer belasten met risico-uitgaven, gelijk wij ondervon den hebben bij de onlangs gehouden aanbesteding van 20 arbeldswoningen. Ia hunne inschrijvingssommen is altijd Opgericht Verzekerd Kapitaal Reserve t 17.824.006.— f 2.663.649.- noodigdat de raad dit bepaalt, 't is ons natuur ijk best. Brekelmans. 't Kan soms voordeeliger zijn bij den een of ander. Klijberg. Ik geloof dat wij zulks goed aan 't wijs beleid van B. en W. kunnen overlaten. Brekelmans. 't Is mij opgevallen om dat het er de vorige keer bij stond, ik kan me er overigens best mee ver eenigen. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. om een bedrag beschikbaar te stellen uit de gemeente-kas voor het bouwen van 8 woningen aan de Mr. vat Cootbstraat en een bijdrage te vragen van het Kon. Nationaal Steuncomité. Voorzitter Wij hebben de eer Uw College hier bij aan te bieden een Concept-Besluit tot het bouwen van 8 ambtenaarswonin gen aan de Mr. van Cootbstraat en tot het aanvragen van een bijdrage ad. f 10375, in de bouwkosten dier wo ningen aan het Koniaklijk Nationaal Steuncomité. In ons praeadvles van 23 Juni j.l. heb ben wij u geadviseerd voorloopig niet over te gaan tot het bouwen van deze woningen in verband met de onzeker heid of bet Rijk, dat zich te dezer zake streng houdt aan het begrip »arbeiders- woningen» wel bereid zou zijn het ge wone voorschot en de Rijksbijdragen te verleenen voor deze woningen, die be zwaarlijk arbeiderswoningen kunnen wor den genoemd. Waar de behoefte aan z.g. ambtenaars woningen zich in deze gemeente zeer deed gevoelen heeft de Woningbouw een groot bedrag begrepen dat wellicht niet behoeft uitgegeven te worden. 7. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1916. Voorzitter. Namens B. en W. bied ik den raad aan 't verslag van den toe stand der gemeente over 1916, dat voor de leden ter visie wordt gelegd. Verbunt. 't Is al jaren geleden dat ik hier gesproken heb over de politie verordening. Bij mijne benoeming 30 jaar geleden kreeg ik er een, bij mijne her benoeming niet, en ik wed dat geen der nieuwe leden er een heeft. Ik weet nu dat er melk geleverd wordt waarin 50 water en Rt heb er met iemand overgesprokeD, die goed op de hoogte is, maar die heeft me verzekerd, dat er met deze politie-verordening niets aan te doen 19, omdat ze niet deugt, men kan thans geen controle uitoefenen en dat is ongehoord. Voorzitter. Als U wenscht kunt U morgen of vanavond nog eene politie verordening krijgen, die liggen op de secretarie, en wat het melk-onderzoek betreft, is hier een paar maanden ge leden door den raad eene nieuwe melk-verordening aangenomen, door U zelf goedgekeurd. Daarcp kan de melk juist in elk opzicht en met vrucht onder zocht worden. Juist voor de melk is eene afzonderlijke verordening, door Gedep. Staten goedgekeurd. Verbunt. Mag Ik U dan beleefd ver zoeken er werk van te maken. Voorzitter. Zeer zeker, we zullen laten controleereo. Brekelmans. Toen ik pas lid van den raad was, heb ik gehoord dat de onder wijzers een schrijven omtrent salaris hebben ingestuurd, dat heb ik nog niet ter tafel gezien. Dat zal wel zijn reden hebben, maar de onderwijzers zijn toch erg belangstellend. Voorzitter Ik kan u daaromtrent ge heel gerust stellen, het komt spoedig en goed in orde. Ook de onderwijzers kunnen gerust zijo, Als dat dan door den raad wordt aangenomen, kan deze er terug werkende kracht aan verleenen, dan is 't zelfde bereikt. Van den Broek: Hoe zit dat met de maximum prijzen der slagers. VoorzitterWat bedoelt u van het rundsvleesch of varkensvleesch, Van den Broek Rundsvleesch. Voorzitter Die zijn er niet, 't is wel in het vooruitzicht gesteld en vermoe delijk krijgen we goedkoop rundsvleesch. Maximum-prijzen van varkensvleesch zijn er wel, maar een tijd lang hebben we geen varkens gehad, wel gezouten varkensvleesch, dat niet altijd prima was. Nu krijgen we weer enkele varkens, maar lang niet genoeg. De openbare vergadering wordt daarna gesloten. en meer lichaamsoefening. Dat de' vervaardiger# van Foster#'# Rug pijn Nieren Pillen zooveel doen oin eeu Betere Gezondheid# Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zij toonen aaD, dat niemand volle gezond heid kan genieten, zelf# niet met behulp van Foster'# Pillen, tenzij hij zelf medehelpt. En zeil# iemand met drukke bezigheden heeft tijd om de korte gezondheidsregels, die zij week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon znlke openhartigheid nienw is, lydt het geen twijfel of een der redenen van de toenemende populariteit van Foster'# Pillen i# le vinden in de omstandigheid, dat de vervaardiger# laten zien HOE GEZOND TE WORDEN, en wat even belangrijk i# HOE GEZOND TE BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster'» Rugpyn Nieren Pillen werken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden. Zy dienen ditslaitend voor de nier- en urine- organen. Dit geneesmiddel is van de hoogsle waarde by waterzucht, uiergiuis, rheumatiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaas- kwalen ontspruitend. De handteekening van James FoMer op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster'# Rugpijn Nieren Pillen zyn te Wa&lwijk verkrygb. by Wed. ORIE-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1,75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. 11822 Boter. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, ter aanvulling van zijn beschikking d.d. 4 dezer, voor boter, verpakt in andere verpakking daD in ge melde beschikking genoemd, of geleverd bij kleinere hoeveelheden dan 10 K.G., ingevolge art. 8 der Distrlbutlewet 1916, vastgesteld een maxlmumtusschenhandel- prijs van f 2.46 per K.G. Melk- en kaasvoorziening. Een medewerker van Econ.-Stat. Be richten becijfert, dat indien de regeering het volgend jaar de melk- en kaasprij- zen op de thans geldende bedragen handhaaft, uit de publieke kas bij zeer matige raming vijftig millioen gulden noodig zal zijn ter dekking van de kos ten der melk- en kaasvoorziening. Een verhooging van den melkprijs voor het publiek met 1 cent per L. doet dit bedrag met f 7.000.000 dalen een verhooging van den kaasprijs met 5 ct. per pond voegt daaraan toe een verdere verlaging van f 3.000.000. irrrnri lanrnn ■hhhwim hum iiim ruti i i> \mu man mv n tmm i» i mm—w—flHSfl ft- T BUI*** ■Al.1"™? Waalwljksclie en Langstraatscbe Courant, i in ■ipini i

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1