Tweede Blad. DËMJÖÏtLOG. BINNENLAND. KERKNIEUWS. IKSIZOHDBH STÏÏKKEH. RECLAME Provinciaal Nieuws. Zoo dikwijls te wijten aan NUMMER 70. ZONDAG 2 SEPTEMBER 1917 40a Jifcrgint;. DE TOESTAND. De Italianen blijven huti geweldig offensief zonder p2uze voortzetten. Ter- wij| In Noord-Frankrijk slechts locale gevechte» plaats hebbeD, duurt de elfde Isoazo-slag rusteloos en ve.woed voort. De Italianeu blijden hun vloaige aan vallen richten op de hoogvlakte van Bainsizza, op den Monte Gabriele en op bet front ten oosten van Gö:z. Zelfs de Italiaansche ruiterij neemt deel aan den slag in de bergea. De Italianen schijnen er ditmaal alles op te zetten, om een besliste overwinning, de verovering van Tiiest, te behaleD. Het Oostenrijksche legerbericht zegt, dat de Italiaansche aanvallen bijzonder hevig waren, ont zettend verwoed was de strijd om den berg San Gabrielle, maar volgens de Oostenrijksche lez ng werden de zwaarste stormloopen gebroken eu leden de Ita lianen hevige vet liezen. Een Italiaanscli blad zegt, dat de Oostenrijksche linie is in edrukt over een front ran 18 K.M. en dat veertien versterkte bergen, die gelijk staan met veertien forten, door de Italianen stormen derhand genomen zijn. De Oostenrijkers van hun kant doen hun best de Italiaansche overwinningen te verklciuen. Zj zeggen, dat de Itali anen geen enkel strategisch doch slechts plaatselijk succes hebben behaald, dat zij veel te duur betaald hebben. Aan het Oostelijk front hebben de centralen eenige successen behaald In Roemenië bij Focsani. De Russen trok ken op verscheidene punten wederom vrijwillig terug. De vol edlge tekst van het antwoord der Vereenigde Staten op de vredesnota van den Paus is thans bekend. Wilson zegt in zijn antwoo.d, dat de regeering der Vereenigde Staten ni.t kan onder handelen met den meedoogenloozen hierscher van Duilschland- De toetssteen van elk vredesp'an moet gegrond zijn op de goede trouw van alle volkeren, d e er bij betrokken zijn, eu Wilson nu vertrouwt de keizerlijke Dultsche regee ring niet. Wij kunnen, zegt het antwoord der Vereenigde Staten, het woord van de tegenwoordige regeerders van Duitsch- laua ulet beschouwen ais een waarborg voor Iets wat van blij venden aard moet zijn, tenzij het uitdrukkelijk wordt ge steund door een zoo klaarblijkelijke uit drukking van den wil en de bedoelingen van het Duitsche volk zelf, dat de an dere volkeren der wereld reden hebben het te aanvaarden. Amerika wacht dus op eenig nieuw bewijs van de bedoe lingen der groote volken van de Centrale rijken. Wat is de bedoeling, moet het Duit sche vorstenhuis verdwijnen, of moet er eerst een andere regeeringsvorm komen, b.v. dat een constltioneele regeering on derhandelt met de entente. Het zijn allemaal vrageD, die uit dit antwoord gezocht kunnen woiden. In elk geval wordt hier tenminste niet gesproken van Oostenrijk, van verdwijning van Turkije, geen economischen oorlog e. m. d., een vrede gebaseerd op de rechten van elk volk en der menschheid. In elk geval, de groote peis is het daarover eens, dat met dit antwoord de vredesbemiddeling van den Paus niet ten einde is, maar aan de orde blijven, en Z. H aanleiding geven tot verdere stappeD, alsook de andere antwoorden gelijken geest ademen. Het kan niet an ders of op den duur moeten de vol keren elkaar ontmoeten op de basis, thans ook voorwaardelijk door Wilson aanvaard. Zoo heeft dus het antwoord van Wilson op het voorstel van den Paus twee kan ten in beginsel is het een somber teeken dat voor den vrede- weinig hoop laten «noest en scherp tegen het Pauselijk aanbod afsteekt, practisch is het heel wat minder donker en laat het de vredes- deur open staan, daar het geen geheel onafwijsbare voorwaarden voor een her stel van den vrede stelt. Koninginnedag. Gisteren, voor de vierde maal in oor logstijd, viert H. M. de Koningin haar verjaardag. Wederom blijft alle feestbe toon achterwege, omdat de zorgvolle tijdsomstandigheden weinig tot feestvie ring stemmen. Maar dankbaar gaan heden aller ge dachten naar de geliefde Vorstin, die met wijze hand het land bestiert en on danks vele moeilijkheden, die zich bij herhaling opdeden, het vaderland voor de oorlogsrampen wist te behoeden. en tot en met Woensdag 12 September sallarissen" is in iedere Gemeenteraads geen thee mag verkocht en afgeleverd vergadering aan de orde of komt spoedig Zoo ooir, dan is ia deze oorlogsjaren gebleken hoezeer Hare Majesteit met haar volk medeleeft, met welke liefde en toewijding Zij zich geheel geeft aan Hare vooral nu zoo moeilijke taak. Sehenke God Haar de kracht om op dien weg voort te gaan. Zegene Hij Haar bestuur en beschenne Hij Haar en Haar Koninklijk gezin. Het Nederlandsche volk, één met Oranje, biedt heden de geliefde Vor stin zijn beste wenschen aan en verze kert Haar opnieuw van zijn trouw en aanhankelijkheid. De Export- Centrale. De eerste Kamer heeft gisterenavond het wetsontwerp op de Export-Centrale aangenomen met 24 tegen 4 stemmen. Brood. De regeerlngscommissarissen voor de rijksgraaoinzameling kunnen voor met name te noemen gemeenten alle bons der witte-, bruin- en roggebroodkaarten geldig verklaren tot koop en verkoop van respec'icvelijk tarwe, bloem, tarwe meel of roggemeel. Tegen inlevering eenei roggebrood- kaart zal 2 K.G. roggemeel kunnea wor den ontvangen. Bier Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de heer A. F. Peters, voorzitter der Rotlerdamsche Vereeniging van koffie huis-, restauranthouders en slijters, In overleg met den Nederl. Bond van brouwerijen eu de permanente commis sie tot regeling van den blerprijs, zal trachten het bier voor den verkoop per glas op een goedkooper prijs te bren gen, daar het gebleken is dat de omzet van het bier 'niet met 50 pCt., maar met 75 pCt. is verminderd. De brandstojpenvoorxiening. De directeur der Rijkskolendistributle heeft nogmaals nadrukkelijk verklaard, dat voor onrust ten aanzien van de ver strekking der toegezegde 10 en 12 H.L. aan de bezitters van één of twee haard steden geen reden behoeft te bestaan. Alle maatregelen werden en worden getroften, waardoor deze hoeveelheden aan alle hulsgezinnen zullen kuanen wor- den gegeven. Uitdrukkelijk is voorts bepaald en streng zal er de hand aan worden gehouden, dat de bezitters Van meer dau twee haardsteden van bet hun boven 12 H L. toegewezen kwantum niets zullen krijgen, alvorens de Kolen- distributie daartoe machtiging beeft ver leend, welke machtiging uit den aard der zaak niet zal worden gegeven, vóór de 10 of 12 H.L. voor klasse I en II, hetzij door de huisgezinnen zijn ont vangen, hetzij voor hen voorhanden zijn. Naar de Tel. verneemt, is het de be doeling, dat, indien er een regeling tot stond komt, volgens welke de hout voorraden van particulieren ia mindering worden gebracht van hnn kolen-rentsoeo bet hout, dat door gemeenten eventu eel zal worden gedistribueerd, buiten regeling zal vallen. Dit hout komt dus niet in mindering van het rantsoen kolen. Lichtingen 19 io, iqii, 19131914.. (Officieel.) Op de hieronder aaogege- ven tijdstippen zullen de daarbij ver melde catogorieën in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld 15 September e.k-: a. de onderofficieren van de lichting 1911 der oaberedea korpsen, met uit zondering van de pantser fortartillerie en de torpedisten b. de onderofficieren van de lichting 1910 der pantserfortartlllerie en torpe disten. 28 September e.k. a. de dienstplichtige korporaals en manschappen van de lichting 1910 der bereden korpsen. b. de dienstplichtige korporaals en manschappen van de lichting 1913 der "pantserfortartlllerie. c. de dienstplichtige korporaals en manschappen van het tnsschen 16 en en 20 Januari 1914 ingelijfde gedeelte der lichting 1914 van de genie. Distributie van thee en koffie Minister Posthuma heeft een distribu tieregeling vastgesteld voor thee en koffie Het is een lang stuk bestaande uit 15 artikelen, die weer onderverdeeld zijn in vele andere artikelen. 't Gevolg hiervan is, dat deze regeling niet zoo gemakkelijk te begrijpen is. We zullen trachten duidelijk te maken wat ermede wordt bedoeld. Er zal door den minister een maxi mumprijs van thee en koffie worden vast gesteld hoe groot deze zal zijo, is nog niet bepaald. Men zal dan hebben slechts één prijs waarvoor thee en één prijs waarvoor koffie in den kleinhandel verkocht zal worden. Een voorname bepaling is, dat tot en met Zondag 2 September geen koffie worden. - Van 3 tot en met 12 September zal men wel koffie kunnen koopen. Doch onder eenige beperkende voor waarden. De aflevering toch mag slechts ge schieden tegen Inlevering van „het lichaam eener broodkaart van de 25e week. Wat is dat voor een ding Hiermede wordt bedoeld het midden gedeelte der broodkaarten, dus het stuk, dat overblijft, wanneer alle bons van de kaarten zijn afgescheurd. Op iedere broodkaatt van de 25e week onverschillig of ze is voor witte-, bruin- of roggebrood, kan men geduren de dit tijdvak van 3 tot en met 12 Sep tember 2 ons koffie ontvangen. Met lette er echter wel op, dat aan vullingsbroodkaarten niet in aanmerking komen. Daarop kan men geen thee of koffie verkrijgen. Dus van heden at tot en met 12 Sep tember kan men geen thee koopen, doch wel ,per broodkaart van de 25e week 2 ons koffie. Van 13 tot en m^t 30 September Is tegen inlevering der „lichamen" van de broodkaarten der 26e week (men weet nu wat hiermede bedoeld wordt), op iedere broodkaart (geen aanvullingskaart) half ons thee of half ons koffie verkrijg baar. Vasten- en Ontkoudingswet en Feestdagen. Dr. Th, II. H. v. Oppenraaij geeft in de «Tijd» eenige toelichiiDgop het nieuwe Kerkelijke Wetboek, waaraan wij het volgende ontleenen De tot nu toe bestaande wetgeving kende naast de onthoudingsdagea alléén vastendagen, die tegelijk onthoudlngs- dagen zijn. De nieuwe Codex onder- scheldt onthoudiogsdagen, vastendagen- onthoudingsdagen en zuivere vasten dagen. Onthoudingsdagen zijn alleen de Vrij dagen vervallen zijn dus de Zaterdagen als onthoudlngsdagen. Vastendagen-ont- houdingsdagen zijn Asch-Woensdag, de Vrijdagen en Zaterdagen van de gro9te vasten, de quatertemperdagen, de vigilies van Pinksteren, Maria Hemelvaart, Al lerheiligen, Kerstmis. Vervallen zijn dus als vasten-onthoudlngsdagen: ac Woens dagen en Vrijdagen van den Advent (Utrecht, Haarlem, Den Bosch, Breda), St. Marcus en de Kruisdagen. Zuivere vastendagen zijn de overige dagen (uit genomen de Zondagen) van de groote vasten, die dus ophouden onthoudlngs dagen te ztjn. Op :v.irthoudingsdagen is volgens den nieuwen Codex alléén verbo den het gebruik van vleesch en jus, niet echter van eieren, melkspijzen (melk, boter, kaac, enz.,) en van met vet bereide spijzen. Dientengevolge is op alle Vastendagen, dus ook op Goeden Vrijdag, geoorloofd het gebruik van eieren, melkspijzen en met vet bereide spijzen. Op de zuivere vastendagen in de groote vasten dus is 't ook bovendien geoorloofd vleesch te eten bij den vollen maaltijd. Op alle vasteudagen is het verboden meer dan één volle maaltijd te gebrui ken men mag echter 's morgens en 's avonds eenige spijs nemen hoeveel held en soort van spijzen bepaalt de plaatselijke gewoonte^ Geheel in de lijn der nieuwe bepalingen is het opheffeD van het verbodvleesch en vlsch bi eenzelfden maaltijd te nemen. Uit de gewijzigde voorschriften blijkt, dat de dispensaties, welke de Bisschoppen jaar lijks in hun vastenbrief aan alle geloo- vlgen plegen te geven, zoowel voor de groote vasten, als voor de vastendagen in 't jaar, voortaan niet meer nocdig zijn. Met het vervullen dier dispensaties houdt de verplichting op, van zekere gebeden te bidden op alle dagen der groote Vasten, of het brengen van een geldelijk offer met Paschen. Verder is de bepaling opgenomen van Plus X, die op Zon- en feestdagen de onthoudlngs- en vastenwet ophoudt Nieuwe bepalingen zijn dat op Paasch Zaterdag met den middag vasten ca onthouding gedaan is, en dat de vasten en onthouding van de genoemde vigi lies niet meer verplaatst wordt op Za terdag, als de vigilie op Zondag valt Ten slotte wordt verklaard, dat men niet meer verplicht is te vasten, als men zijn zestigste jaar is ingetreden. Ouder de te vieren feestdagen der gebeele Kerk zijn naast de acht feest dagen van Pius X (2 Juli 1911) opge nomen Sacramenstdag en St. Jozef. Aa de verplichting van mishooren wordt voldaan door eene H. Mis bi) te wonen volgens katholieken ritus opgedragen in een kerk, een openbare kapel (b. v. van kloosters, ziekenhuizen enz.), alsmede in de private kapellen op kerkhoven, niet in andere private kapellen, tenzij de H. Stoel zulks toestond. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de Redacteur l Een belangrijk vraagstuk „Onder wijzers- aan de orde. 't Platteland heeft lang achtergestaan bij de steden als Amster dam, Rotterdam, den Haag, Hilversum, Enschedé, Nijmegen e.a., hoewel noch t werk, noch 't leven van den onder wijzer zulks billijken. Langzamerhand beginnen de kleine gemeenten deze dwaling in te zien. Er zijn al verscheidene voorbeelden aan te ïalen, waar met algemeene stemmen, of met groote meerderheid voor de onder wijzers een salarlsregeliog is aangenomen, zooals die door 't Rijksschooltoezicht is voorgesteld n.l. f 700 aanvangsalaris 9 verhoogiogen om de 2 jaar van f 100, roofdacte f 200, hoofdschap f 300, verpl. acten, waarin buiten de schooluren les wordt gegeven f 100. Een onderwijzer verdient dus f 1600 vergoeding van huishuur, eea onderwijzer met hoofdacte f 1800 vergoeding van huishuur, een hoofd der school f 2100. Die regeling voorziet in deze tijdsomstandigheden in de meest dringende behoeften van het onderwijzers gezin. De dorpen Haelen, Beek en Eygels- hovcn in Limburg en Hilvarenbeek in Noord-Brabant hebben diezelfde regeling aangenomen. De dorpen Hoensbroek en Bruosum in Limburg verhoogden die regeling nog met f 150. Woorden wekken, voorbeelden strekken. Dat gold voor Limburg, dat geldt ook voor Noord-Brabant. Welke gemeente zal hier de rij openen Wij vermoeden Drunen, doch nog eenige maanden, wanneer de be rootingen achter den rug zijn, en de plattelandsgemeenten uit deze streek met Waalwijk en Kaatsheuvel aan 't hoofd zullen ophouden den onderwijzer t loon te onthouden, waarop bij zoolang gehoopt heeft, en dat hij nu noodig heeft om van armoede vrij te blijven. Geen donker Zuiden meer 1 Geen achterstelling van 't Platteland E. V. zorgeloosheid. De meesle huidkwalen en de verschillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en ur.wendige aambeien) zijn gewoonlijk te wijten aan een verkeerde leefwijze en ver- waarloozing. F,en te rijke voeding, onvoldoende li chaamsoefening, onregelmatige eu opgebon den stoelgang, te weinig sliup en overwer- iting leiden tol bloedziekten, verstopping en zenuwachtigheid drie gewone oorzaken vau eczem», daawworm, gordelroos, psoriasis, puisten en aambeien. E*n eenvoudige, geregelde leefwijze en de gezondheidsregels, die het gezoud ver stand ons zegt, sijn de beste voorzorg. Tot bestrijding vau het ongemak en tot genezing wordt Foster's Zalf asubevolen. Drza bizondete zalf bevat alle noodige verzachtende, antiseptische en genezende eigenschappen. Zij past de meest gevoelige of ontstoken buid, en geeft verzachting vanaf de eerste aanwending. Een voordeel i», dat de zalf niet te spoedig opdroogt en niet te gemakkelijk kan worden weggewreveo. Bij het gebruik verdwynen spoedig de ellendige prikkeling, jeuk eu ontsteking en Foster's Z*lf bleek succesvol zelfs bij hardaekkige ge rallen van Inwendige, uitwendige en bloedende aambeien. Ook bij winterhanden eu -voeten, huiduitslag et» insecteubeten. Geen huis diende zonuer Fos'er'a Zalf te zijn. Foster'* Zalf (let op den juisten naam) 18 te Waalwijk verkr^gbaar bij Wed. Orie-Dumouli», Markt. Toezend ng geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 p. doos. Waalwijk, 1 Sep t. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. ATTENTIE. Wij verzottken nogmaals be leefd doch dringend bestellingen reclames, betalingen enz. zoo eenigszins mogelijk te doen ten kantore onzer drukkerij, zoo ook berichten eu advertenties voor dit blad aldaar te bezorgen. Het kantoor is geopend van 8—12 en van 26 uur. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Waalwijks Belang. Ia de Donderdagavond gehouden be stuursvergadering werden de nieuwe be stuursleden geïastalleerd. De opengeval len functies werden verdeeld als volgt Vice-Voorzitter de heer M. Anf. van Liemptpenningmeester de heer Norbert van Loon 2e secretaris, de heer Henri van Tussenbroek. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 4 Septem ber des avonds ten 6*/4 uur. Aan de orde 1. Iastallat'e fran de op 4 Juli geko zen leden van den raad. 2. Verkiezing van 2 Wethouders. 3. Regeling van de bezoldiging van het personeel verbonden aan het distri butiebedrijf. 4. Benoeming van een commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 5. Benoeming van een lid in de tee- kenschool-commissle. 6. Regeling gasdistributie. Gasbesparing De gasbesparing heeft over de maand Augustus in onze gemeeate bedragen 26 pCt. Huisvesting. Verschillende personen, die zlch^hier willen vestigen, alsook leerlingen van Rijksvakschool en Middelbare Handels school vervoegen zich voortdurend bij den secretaris van >Waalwijks Belang* om trent het bekomen van kamers, pensions enz. Waalwijks Belang wil dezen en daardoor ook onze plaats gaaroe van dienst zijn, maar doet daarvoor nogmaals een beroep op de medewerking van het publiek, en verzoekt degenen, die kamers of inwo ning beschikbaar hebben, zulks op te geven bij geuoemdeu secretaris. Inspectie. Op Dinsdag 11 September zal alhier ia dc groote zaal van den R. K. Gil denbond inspectie worden gehouden voor de Landweermannen van het 42de Landweer-Bataljon van de lichtingen 1907 en 1908. Voor de gemeenten Waalwijk, Besoij- en, Sprang, Capelle, Baardwijk, Drunen en Waspik om 8 uur. Voor Kaatsheuvel en Loon-op-Zand om 9 uur. Koninginnedag. De viering van Koninginnedag is hier kalm voorbijgegaan, In den voormiddag werd een militaire taptoe gehouden en de matloée door de bataljoBs-muzlek- corpsen te geven, kon vanwege 't slechte weder niet doorgaan. Waar het hoofd der gemeente, met het oog op de ongeregeldheden 't vorig jaar, niet langer verlof kon geven om muziek te maken dan tot half tien, kon het concert van de Li-dertafel tOefe- ning en Vermaak' niet doorgaan en ving de uitvoering van >Euphoöia* tea 71 /a uur aaQ* Er was een enorme belangstelling rondom de kiosk en Euphooia, onder leidiDg van haren nieuwen directeur, den heer 1'. A. van Boxtel, handhaafde haar ouden roem, al was natuurlijk bet ont breken van een klankbord en het lieve leven dat een troep militairen maakte niet bevorderlijk aan 't genieten vaa de mooie muziek die gegeven werd. Het neemt niet weg dat degenen wlen het gelukt was een plaatsje wat dichtbij te veroveren een paar zeer aangename en genotvolle uren hebben gesmaakt er werd vooral na de paar eerste num mers uitstekend en met kracht geblazen t geheel vormde een zeer mooie uit voering, waarvoor Euphonia en haar directeur alle lof toekomt. We hopen deze vereeniging nog. heel veel malen hier te zien en brengen haar met het bestuur gaarne hulde voor de bereid willigheid, waarmede zij steeds de Konln- gmne-avond hier kamt opluisteren. Waalwijks Belaog heeft ook tbaos weer 't zijne gedaan, wat onder de gege ven omstandigheden mogelijk was om Kooinginne-verjaardag waardig te her denken. Wij willen nog een woord van lof brengen aan den directeur der gasfabriek, die met z'n prachtige 1000-kaars-gas- brandcr niet alleen de kiosk, maar de gebeele Markt schitterend verlichtte. Handelsschool. Met groote ingenomenheid vernemen we dat de belangstelling voor de bandels- school steeds stijgende is. Niet minder dan 23 nieuwe leerlingeu hebben zich voor 't nieuwe schooljaar dat a.s. Dinsdag begint, aangemeld. In ons volgend num- gevea we nog eenige nadere bijzonder heden. Rijksvakschool. Het aantal leerlingen dat deelneemt aan de dagcursussen aan de Rijksvak school is voor het a. s. schooljaar ver deeld als volgt: Machinale Schoenafdeeling. 10 leerlingen, die naar het tweede jaar gaan die dus de bovenwerkafdee- ling meemaakten, en nu gaan naar de onderwerkafdeeling. 7 nieuwe leerlingen (waarvan geen enkele uit Waalwijk, Baardwijk of Be- soijen) resp. uit Kaatsheuvel, Groenlo, Scheveningen,Vlissingen,Nieuwerschans (Groningen) en 's Bosch. Bovendien komt in deze afdeeling waarschijnlijk nog een Zweed. Hand- en Maatschoenmakerij. 17 leerlingen voor cursus A verdeeld over twee jaren. Cursus B, de hoofdcursus wordt niet gegeven bij gebrek aan deelname. e cho van ket Zuiden

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5