No 74. Zondag 16 September 1917. 40e Jaargang. Tweede Blad. DE OORLOG. BINnFnLAN Gemengd Nieuws.j j Provinciaal Nieuws Zomertijd. Io den nacht van Zondag op Maandag ial in ons land de zomertijd bulten wer king treden. Om 3 uur zomertijd zullen de klokken een uur worden stilgezet. De spoorwegtarieven. Met Ingang van 1 October a.s. zullen door de spoorwegmaatschappijen de prijzen der gewone plaatskaarten enkele reis weder worden teruggebracht op de vóór 1 Juli geldende piijzen. Buurtverkeerkaarten zullen vermoede lijk niet meer worden afgegeven. Gewijzigde verlofsregeling. De opperbevelhebber heeft telegra fisch aan de autoriteiten van de landmacht doen weten „In verband met de invoering beperkte dienstregeling spoorwegen op 18 Sep tember wordt wijziging verlofsregeling, op dien datum ingaande, voorbereid, gebaseerd op eenmaal verlof per zes weken gezinshoofden zeven dagen, an deren zes dagen. Depóts eenmaal per maand, gezinshoofden drfe dagen, an deren twee dagen. Toevoeging Zondagen uitgesloten. Voor allen, ook voor depóts, dagelijks vertrek en terugkeer slechts één ploeg. Nationale schoenen Krachtens Regeerlngsbesluit, stelt het Ministerie van oorlog aan de schoenfa brikanten leer ter beschikking. De fa brikanten moeten het verschuldigde be drag storten aan het Ministerie van Oorlog. Ze verplichten zich om schoenen te maken volgens de standaardmodellen, door den Minister van Iiandei vastge steld en ze aan den kleinhandel te le veren onder den naam van «nationale schoenen» en tegen de prijzen door den Minister van Handel vastgesteld. De fabricatie staat onder scherpe con trole. De door de fabrieken afgeleverde- schoenen worden na ontvangst door eeo commissie voorzien van het merk «na tionale schoenen» met vermelding van fabricatie-centrum en den maximumprijs voor het publiek, vastgesteld door deD Minister van Handel. Bovendien drageD de schoenen hun eigen fabriekmerk. (Vaderl Wachtgeld bij werkloosheid. Vanwege hei Kon. Nat. 8 euucouuté 1914 vordt het volgende medegedeeld De zeer ernstige toestand, die het in itandhonden van het industrieel bedrijfs leven steeds meer bedreigt, heeft het Konink. lijk Nationaal Steuncomité te rade doen gtan om een vorm van ondersteuning te vinden, waardoor meer dan tot heden het geval was, de band tasschen den weregever en zijn arbeiders behouden wordt. In vele gevallen zijn de fabrikanten, moet bin inrichting geheel of gedeeltelijk stil staan wegens gebrek aan grondstcff'O of kolen, wel bereid hun arbeiders te steuneD, doch zij wenschen dan ook, dat de band, dis tusscheu werkgever en werknemer be- staat, behouden blijft. Zoodra de normale toestand intreedt, wenscheo de fabrikanten •och weder over de gewone werkploegen, onaangetast, te karnen beschikken. Teneinde aan dezen wensch tegemoet te komeö, heeft de Uitvoerende Commissie van het Koninklijk Nationaal Steuncomi'é zich bereid verklaard iu bijzondere gevallen een stelsel te aanvaarden, waarbij het een bijslag geeft op de uitkeeringen door de werkgevers >ao kan arbeiders als wachtgeld toe te kenaen bij geheele of gedeeltelijke werk loosheid. Als algemeen principe is daarbij aange nomen, dat de bijslag, die aldus op de uil- keering van den werkgever toegekend wordt, Qimmer hcoger gaat dan 7ö pet. van het door dezen te geven bedrag, terwijl het totale aan de arbeiders te geven wachtgeld natuurlijk niet onbelangrijk moet bij ren beneden het loon, dat met arbeiden zou kunnen verdiend worden. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité verbindt aan zijne medewerking in bo venomschreven zin de vaste voorwaarde, dat een zeker, nader vast te stellen deel der kosten van den bijslag uit plaatse lijke middelen (die van locaal steunco mité of gemeente), moet worden be streden. Op dien voet is thans een regeling tot stand gebracht met de textielfab'l- kanten te Enschede, onder medewer king van het plaatselijk steuncomité in' deze gemeente. Steenkolen. De Wirtscbaftliche Pressestelle deelt mede, dat met den kolenaanvoer uit Duitschland weder een begin is gemaakt. Varkens. De redactie van de Vee- en Vleesch- handel meld, dat in haar bericht over de uitkomst van de telling vao 24 Aug. een fout is geslopen. Er zijn 299,000 varkens van 100 halve K. G. slachtge- wicht opgegeven. Kolenschaarsc hte. Men meldt uit Eindhoven, dat de in- dustrieelen aldaar, met het oog op de verandering van den officieelen tijd op a.s. Maandag, besloten hebben, de fa brieken niet te richten naar den offii- cieelen, maar naar 't op- en ondergaan van de zon, om daardoor zooveel mogelijk kunstlicht (kolen) te besparen. Maandag zullen de fabrieken beginnen om zes uur 's morgens en eindigen om zes uur 's avonds, met de gebruikelijke morgen-schaft, l'/a uur groote middag- schaft en de gebruikelijke laatmlddag- schaft. Rantsoeneering van aardappelen. Waarschijnlijk zal de Regeering er toe over gaan een gemiddeld rantsoen vast te stellen van 4 K.G. aardappelen per week en per persoon. Goedkoope Regeeringsschoenen. Men schrijft aan het Vakblad voor de Schoenmakerij Wat een blij vooruitzicht voor velen, dat in deze dure tijden ook eindelijk eens goedkoope Regeerlngsschoenen zullen komen. Doch wij vreezen met grooten vreeze, dat het geduld van het publiek nog op een groote proef zal gesteld worden en dat er nog een heele tijd over heea zal gaan, eer die goedkoope Re geerlngsschoenen zullen gemaakt en afgeleverd kuinen worden. De kwestie van regeling is niet zoo eenvoudig. Op de eerste plaats zal de vraag moe ten gesteld worden van welk overleer. Het is genoegzaam bekend, dat de voor raad daarvan zeer krap is en de prijzen r.eer hoog zijn. Dat de leerfabrikant zijn fabrikaat met verlies zal afgeven, kan toch niet aangenomen worden, evenmiD als van den schoenfabrikant kan gevergd worden, dat hij de schoenen met verlies zou maken. Dan komt de kwestie voor de schoen winkeliers, die ook zeker niet uitgescha keld mogen worden, en hoe moet het ten slotte gaan met grossiers en agenten Overleer is er, naar bekend is, in flinke hoeveelheid in onze havensteden opge slagen, doch wordt nog maar niet vrij gegeven. Van die partijen moeten er naar wij dezer dagen vernamen al enkele terug caar Eogeland, om daar verkocht te worden. Op die partijen leer zijn na tuurlijk groote kosten gekomen, doch nog erger is, dat er leer bij zal zijn, dat totaal bedorven zal zijn, b.v. verlakt leder. Hoe dat zal geregeld moeten worden Wie zal die schade moeten betalen Dat de voorraad overleer zeer gering Is, zal genoegzaam blijken uit de opga ven in Augustus door al de fabrikanten en handelaren gedaan. Chroomgeitenleer of boxcalf komt er niet meer binnen. Rundsbox of Java-box wordt er nu al niet genoeg voor de huidige behoef te gefabriceerd. Dat er gebrek is, blijkt genoegzaam daaruir, dat de dunne inlacdsche ÜezeD, die steeds voor binnenzolen werden ge bruikt, thans voor overleer worden op- getouwd eo de prijzen van dat artikel ook met den dag de hoogte Ingaan. Zelfs Amcrlkaaoscb splitleer, eveneens voor binnenzolen aangevoerd, wordt voor overleer opgewerkt. Er bestaat dan ook in overleer thans reeds een noodtoestand, een nijpend ge brek aan alle soorten. Wij vragen ons dus af, hoe moet dat nu gaan, van welk overleer zullen de Regeeringsschoecen moeten gemaakt worden en zal men in staat zijn genoegzaam te bekomen Wij meenen dus niet te veel te zeg gen, dat het nog een heele tijd duren kan, eer die zaak geregeld is. Schoeisel, sajet en kleeding. looals men weet, moesten de Burge meesters aan den minister opgeven hoe veel personen volgens hunne schatting in aanmerking zouden komen voor de verstrekking van schoeisel en sajet tegen verminderden prijs (gezinnen, die in het afgeloopen jaar geen grooter inkomen hadden dan f1200 tot f2000.) Totein de Augustus waren de opgaven uit verreweg de meeste gemeenten ontvan gen. In aanmerking komen 925,365 ge zinnen, voor wie binnen 3 maanden noodig zouden zijn 1.770.694 paar schoe nen, 1.361.544 paar klompen en 1.320.289 K.G. sajet. Het zal van de beschikbare grondstoffen en productiemiddelen af' hangen hoever men met de verstrekking zal komen. Er zal één soort schoenen worden vervaardigd, die tegen f6 voor volwassen mansschoenen beschikbaar zullen worden gesteld. Het is waarschijn lijk dat niet het bovengenoemde aantal schoenen zal kunnen gemaakt worden en dan zou de verdeeling pondsponds gewijze geschieden. Ten aanzien van de sajet staat dit reeds vast. Afgezien van de hoogere prijzen is de aanvoer van wol uit Zuld-Amerika hoogst onzeker, zoodat alleen te rekeoen valt met de Inlandsche wolproductie, waarvan na aftrek wat het leger noodig heeft, niet meer dan 450.000 K. G. ovar blijft. De ze wol zal binnen zeer korten tijd aan de fabrieken worden verstrekt, opdat deze zoo spoedig mogelijk sajet voor de distributie zullen kunnen leveren. Ten aanzien van de voorziening van kleeding blijken zich zeer groote moei lijkheden voor te doen. Men streeft ech ter naar een oplossing. Nasr van de meest vertrouwbare zijd? wordt ve&nomeu is in den loop van dit najaar te verwachten eeo wetsontwerp tot het aan gaan van een nieuwe Staatsleening, mei coversie van het nog nist afgeloste gedeelte der 6 procants Staatsleening van 1914 io een 4'/j proceDts. Deze nieuwe leening zon daD, met inbe grip van de 250 millioen van de conver sie, wtarschijolyk een 400 A 500 millioeB bedragen. Het moet echter in de bedoeling der Begeering liggen, de uitgifte van de nieu we leening niet -?oor einde December e. k. te doen geschieden. vWat de ontwikkeling van den teeaUnd in Rusland, betreft, liet meest aensatio- ueele en spannende, maar tevens ook het meest ing ijpende bedrijf, dat zich op het wereldtooneel afspeelt blijkt de bijzon dorheden, tot dasver gemeld, dat de barger- ooilog in heel zyu omvang is uitgebroken en dat Kerenski en Korniloff met hun leg-r. machten tegen elkaar oprnkke en misschien een bloedigen strijd om de heerschappij leveren. 0*er de resultaten, die deze ge weldige broedertwist reeds gehad zou heb ben, loopen de berichten zeer uiteen. Ke- recski, die nog altijd gelegenheid heeft om door middel van de telegraaf het verloop »an de gebeartenissen gunstig voor zich voor te stellen en daarmede de publieke opinie in het buitenland te b» Invloeden, doet mededeeling, dat Korniloff zon hebben aar geboden om te capituleeren, onder zekere voorwaarden, welk voorstel door de regeering verworpen zijn zou, daar deze een onvoor waardelijke overgave gfëischt zon hebben. Langs indirecten weg,via Kopenhagt-n „Ko n. Z'g*. wordt daarentegen gemeld, d>t de troepen van Kerenski bij Luga totaal verslagen zonden zijn en dat zij in de richting van de hoofdstad achtervolgd sou den worden. Van de gevechtsterreinen, waar de vqan 'lelijke legermachten Biet tot een jammer lijken broedertwist in den vollen zin van Het woord, maar als oorlogvoerende partijen egenover elkander staaB, geen nienws van bsteekenis. P.aatsel()ke gevechten en kleine onder nemingen, maar op geen enkel front een 'die of onderneming in eeaigszins grooteren stijl. Uit de nadere bijsonderheden, die het Oostenrijksche ooilogspenkwartier meldt valt nog op te mskeD, dat de Oostenrijkets erkennen bij hati terugtocht im Albanië aan het Ochrida-meer, twee kanonnen te hebben moeten achterlaten. De drnk, door de gealhëjrden hier uitgeoefend, schijnt das zeer krachtig geweest te zijn ea het echec voor de Oostenrijkers grooter dan uit de eerste berichten op te maken viel. Het laatste Oostenrijksche legerbericht meldt, dat in Albanië de toestand onver anderd tleef, waaruit das op te maken zou sijs, dat de geallieerden ban sacces niet ve;der nog koude» uitbreiden. Men heeft er dan ook rekening mede te honden, dat de strijd, hier geleverd wordt op een bijna totaal wegenioos zeer geaccidenteerd terrein, waar de bergtoppen tot 2000 meter en r reiken. In 't Westen hebben de Duitschers eenig succes behaald volgeus bericht der Franrcben zelf, een paar loopgraven zijn bezet. Verdronken. Men meldt uit Leiden Hoogstwaarschijnlijk door de duister nis misleid, is gisteren in den vroegen morgen de 85-jarige porder J. J. in den Vliet geloopen en verdronken. Genees kundige hulp, hoewel spoedig aanwezig mocht niet baten om de levensgeesten bij den beklagenswaardigen grijsaard weder op te wekken. Krijt voor wratten. Eeu afdoend middel tegen wratten is, gelijk men weet, gewoon wit krijt. De toepassing van dit middel komt neer op geregeld bestrijken der wratten met een stuk krijt en na enkele weken zijn deze dan verdwenen. Niet ieder heeft echter geduld om die wrijfkuur zoo lang vol te houden en daarom heeft, volgens het ,Vad.", een practisch aangelegd genees heer een zalfje bedacht, bestaande uit vaseline, waarin geslibd krijt is gemengd, en ook dit moet wonderen uitwerken na 14 dagen is een flinke wrat, goed io de zalf gezet, spoorloos verdwenen. Koeien gestikt. Van een zending koeien, van Nijkerk naar Utrecht, bleken bij aankomst te Utrecht niet minder dan 9 dieren door verstikking te zijn gestorven. De wagen moet, naar men zegt, véél te vol geladen zijn geweest. Het vleesch der dieren werd aan het abbattoir afgekeurd. Onder den trein. Donderdagmorgen geraakte de melkrijder A. J. Keizers, nit Lonneker, nabij den overweg, in het Lasonder te Pi&rchede, met zijn wagen onder den locaaltrein, die onge veer kw»rt voor negen aldaar nit Olchsniaal arriveert. De wagen en eenige mslkbus'en werden totaal vernield, terwijl K. ernstig aan hsofd en dij weid verwond en ook in wendige kneuzingen bekwam. Het ongeluk geschiedde, doordat K. de nadering van den trein niet had bemerkt. Gisterenmorgen vroeg is nabij den overweg bij hét interneeriDgskamp te Har derwijk gevonden het lijk van een Belgisch soldaat, die vermoedelijk Donderdagavond, toen hij sica naar het kamp wilde begeveD, onder den trein is geraakt en wiens beide beenen waren afgereden. (#Hbld.*) Waalwijk, 15 Sept. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. (Mochten adverteerders onoverkome lijk bezwaren hebben, dan kunnen ze hun abonnement doen eindigen). 4o. Beknopte verslagen en berichten opnemen. Administratie. Attentie. Wij willen vandaag de aandacht van onze lezers op een paar zaken vestigen. Ie. Op de tentoonstelling die Zater dag van 10 tot 5 uur en Zondag van 2 tot 5 uur in de rijksvakschool zal worden gehouden, van het werk dat aldaar is vervaardigd. We behoeven na tuurlijk na hetgeen we reeds een vorige maal 01/er deze aangelegenheid schreven niet te wijzen op de-belangstelling die we van de zijde der patroons, zoowel als van de arbeiders verwachten en die noodzakelijk is voor een dergelijke belangrijke instelling voor onze indu strie. Een andere tak van onderwijs vraagt voorts de aandacht van velen, nl. de gelegenheid die geboden wordt in de Handelsschool om avondcursussen in Fransch, Duitsch en Engelsch te volgen. Bij genoegzame deelname zullen zelfs twee cursussen gegeven worden, een voor pasbeginnenderi en een voor meer gevorderden. Beseft men wei-voldoende van welk groot belang deze cursussen zijn voor' degenen die vroeger geen handelsonderwijs of i.d. hebben kunnen volgen, voor hen die thans op den dag op reis, in fabriek of kantoor moeten zijn We hopen dat zeer velen uit Waalwijk en omgeving zich in hun welbegrepen eigenbelang a.s. Maandag zullen aangeven, opdat deze cursussen van zoo bijzonder nut in elk onderdeel zullen doorgaan. Tot slot wijzen wij nog op een in dit blad voorkomende advertentie waar bij wordt medegedeeld dat de heer Jan van Delft a.s. Zondag zijn jongste wer ken exposeert. Dat zegt genoeg om vele kunstliefhebbers en bewonderaars naar zijn atelier te voeren. Toch willen wij nog even vermelden dat onder veel mooi's een prachtig ge slaagd portret van Dr. Möller. directeur der R. K. Leergangen te 's Bosch voor komt. Aanbesteding. De timmerwerken voor de 20 in aan bouw zijnde woningen alhier, zijn opge dragen aan de firma H. Michael en Zn. timmerfabriek aan den Loonschendtjk. Werkloozenfonds. Het bestuur der Werkloozenfonds »De Langstraat* alhier is thans defiaitief sa mengesteld als volgt Voorzitter M. Bakkers, Besoijen. Secretaris A. v. d. Kolk Penningm. H. Bakkeren A. Dielissen W. Kuijsten A. Maijers R. Labordus Waalwijk. Besoijen. Baardwijk. Rantsoensering van Courantpapier. Waar de Regeering door den steen- kolennood gedwongen is de papierfabri cage aanmerkelijk te doen inkrimpen, heeft de distributie-commissie besloten het couranten-paplerverbruik een beper king op te leggen van voorloopig 25°/o, die later misschien tot 50 moeten worden uitgebreid. De commissie acht het gewenscht aan de lezers mededeeling te doen van den ernst van den toestand. Met nadruk moet er op gewezen worden dat de uitgevers noodgedwongen moeten overgaan tot het invoeren van een be perking van den inhoud en omvang, wat zij betreuren. In verband met bovenstaande deelen wij mede, dat ons blad na 1 October voortaan Zaterdags in den regel in 11 ƒ2 blad ln plaats van in 2 zal moeten ver schijnen. Om zooveel mogelijk ongeveer dezelfde hoeveelheid nieuws te kunnen blijven geven, zullen we lo. Den kop tijdelijk kleiner nemeD. 2o. Alle berichten zooveel mogelijk achtereen brengca, zonder hoofdjes, zoc- dat alle ruimte benut wordt. 3o. De Abonnements-Advertenties aanzienlijk verkleinen. Ie Comm. 2e 3e 4e Het bestuur van dit Werkloozen fonds heeft de mededeeling ontvangen, dat volgens een arrest van den Hoogen Raad, deze vereeniging deelachtig kan zijn aan de voordeelen, die de Minister heeft verleend aan werklozenfondsen, zonder dat de Kon. goedkeuring is ver kregen, aangezien bepaald is dat zij be hoort tot de wederkeerige verzekering- of waarborgmaatschappijen. Onze gasfabriek. We hadden dezer dagen het genoegen eens een bezoek te brengen aan onze gasfabriek, die nu sedert ruim een jaar onder directie staat van den heer Peters. We hebben er eens kunnen rondkijken, ons de huidige inrichting en werking dezer belangrijke gemeenteonderneming kunnen laten uitleggen en we heb ben verbaasd gestaan hoe in deze korte spanne tijds, en in zulk een onmoge- lijken tijd, de zaak is opgeknapt, gemo derniseerd zooveel doenlijk, zoowel wat de machinerieën als de inrichting zelve aangaat. Men treft er geen vieze, vunzige rook en lucht; de werkplaatsen,schaft- gelegenheid, de verbinding tusschen de onderdeelen, het lokaal met de ver- schillende toestellen die voor de gas- fabricage van zoo groot belang zijn en ook de machines en hulpmaterialen zelf, dat alles ziet er keurig uit, of is op het punt een goede beurt te krijgen, ln verschillende deelen der fabriek heeft de directie controle op fabricage, in-en uitlaat van gas, op 't personeel enz., zoodat ook dit alles prima is geregeld. Het ligt niet in onze bedoeling de van m

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5