Zwarte bessen* L. van Bladel lom ^iIüW?lÏÏT~r» ATS um. nugïï WS UIT HBÏÏSDIH HTSEZONDBH STUKKSN. Burgerleken Stand Adverteatiën. gasfabricage hier te gaan demonstreeren alleen willen we erop wijzen, wat in korten tijd met vakkennis, ambitie en overleg kan worden verkregen, vooral als men weet onder welke omstandig heden de fabriek moest worden aanvaard We hebben nu reeds een ruimtekoeler gekregen en de vorige maand is een nieuwe oven in gebruik genomen, die maandelijks een besparing geeft van f f1300, nl. f700 minder aan kolen vraagt en f600 meer aan cokes levert. Op 't oogenblik wordt de geheele gasvoorzie- ning geleverd door deze eene oven, ter wijl men spoedig met een tweede gaat beginnen. Dit als een enkel staaltje van de wijze waarop tegenwoordig gewerkt wordt en dat doet voorzien dat in de toekomst de gasfabriek een gemeente bedrijf zal zijn, niet alleen rendabel, maar waarop men met genoegen kan neerzien. Treinenloop. De treinenloop wordt met ingang van 18 September er heel wat minder op. Slechts 3 treinen loopen nog in beide richtingen. Naar Lage-Zwaluwe om 8,42 2,25 en 9,57. Naar 's Bosch 6,50, 11.27 en 6,48. Verder vernemen wij dat de militaire treinen van 3,06 naar 's Bosch en vanuit 's Bosch vertrek 12 uur zullen vervallen. Werktijd. In verband met het feit dat in het a.s. seizoen door de gasfabriek alhier met het oog op de noodzakelijke besparing slechts gas voor fabrieken geleverd zal worden tusschen 8 uur voormiddags en 5 uur namiddags en dat de rantsoenee ring met steenkolen stipt tot 75 pCt. moet worden doorgevoerd, heeft de fa- brikanten-vereeniging van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen door de omstan digheden daartoe genoopt den werk tijd met 1 October vastgesteld van 8 12 en van 12'/a4'/2 uur. Deze maatregel houdt mede verband met de schaarste der grondstoffen, zoodat hier door getracht wordt zoolang mogelijk aan het werk te blijven. Waar de gasverstrekking als boven bedoeld door de gascoinmissie en B. en W. is aangenomen en de raad ver moedelijk dit voorbeeld zal volgen, ver onderstellen wij dat de meeste bedrijven, zoo eenigszins doenlijk, deze regeling zullen invoeren. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de gasbesparing zoo groot mogelijk zal moeten zijn, wijl de rantsoeneering voor licht- en kookgas, zooals die door den Minister was bepaald, niet zal kun nen worden doorgevoerd, daar niet genoeg kolen wordt verstrekt om het daarvoor benoodigde gas te producee- ren. Het rantsoen zal vermoedelijk in October alhier met 4 h 5 M3 moeten worden verlaagd. Vroegere sluiting Postkantoor. Da Directeur vaa het Post- eo Telegraaf kantoor te Waalwijk deelt mede, dat met ingang van 17 dezer het kantoor voor het publiek ten 7.80 uur 'a avonds wordt ge sloten, behalve voor het voeren van telefoon gesprekken vanuit de cel in dit kautoor en dat met ingang van 18 dezer slechts drie bsatellingen tullen worden uitgevoerd, 'a morgens, 's middags en 's avonds. Aanbesteding. Het verf- en glaswerk voor de leder- fabriek „de Kroon" alhier, is opgedra gen aan den heer G. H. Hens te Waalwijk. Waalwijksche R. K. V. V. Quick*. Morgen zal Quick haar nieuw terrein met een paar prachtige wedstrijden openen. De eerste wedstrijd, die om 3 uur aanvangt, zal gespeeld worden tus schen Quick I en W. V. Daar beide vereenigingen volkomen aan elkaar ge waagd zijn, belooft dit een prachtige strijd te worden. Na afloop speelt Quick 11 een wed strijd tegen Juliana uit Kaatsheuvel. Bond van Nederl. Lederfabrikanten. Deze bond vergaderde Woensdag te Tilburg onder voorzitterschap van den heer G. Reerink. Besloten werd o.a. om ecu telegram te zenden aan den minister, verzoekende om vrijgeving vau een partij huiden. Inzake het kappen van ongeschild eikenhout is eveneens een adres aan den Minister gericht. De Minister antwoord de, dat daarin na de invoering der Bosch- wet zal worden voorzien. De voorzitter deelde mede, dat inzake verkoop van leder, nadere regeling door de Regeering is toegezegd. De secretaris bracht hierna het jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen Het distributiebureau, onder-afd. der N. O. T., werd lu bet leven geroepen, speciaal voor de distributie van huiden en looistoffen. Door den ruimen toevoer van looistoffen had de looierij een goed jaar, te meer nog, door de groote be hoefte aan leder in ons land, waar zich 10 duizenden vreemdelingen hadden ge vestigd. Spr. memoreerde het feit, dat de po gingen van den Bond om matige leder- prijzen te verkrijgen, niet door de Re geering werden gesteund. De ruime beschikking over looistoffen en hulden heeft slechts kort geduurd en alle consenten werden ingetrokken, het geen een groote stagnatie teweeg bracht en de weinige looistoffen tot fabelachtige prijzen opdreef. Spr. vreesde eene invoering van een distributiestelsel, waardoor de toekoms niet rooskleurig kan worden tegemoet gezien. De heeren Th. S. Roes en M. C. van Son werden bij acclamatie herbe noemd tot leden van 't Bestuur, In de vacature Stichtenbree uit Deven ter werd gekozen de heer Kanters te Rijen en in de vacature van der Maden te Oosterhou*, de heer J. van Iersel te Waalwijk. Het verslag van den penningmeester werd voorgelezen, waaruit bleek, dat d Tekening sluit in ontvangsten op f 791,9£ en uitgaven op f 773,69, soodat een batig saldo aanwezig is van f 18,29 De Voorzitter deelde mede, dat hem Is ter oore gekomen, dat looiers, welke de verplichting tot levering hebben op zich genomen, daarvan door braud niet worden ontslagen. Besloten werd om een schrijven te richten tot de R. D. H. L, om ontheffing van deze onzinnige ver plichting te verkrijgen. Verder zal er worden op aangedron gen, dat voor levering aan de R. D. H. L geen N. O. T. verklaringen zullen ncodig zijn. De Levering van Consumptie melk. Uit een onzer provinciesteden berei ken mij van meerdere rr elkleveranciers klachten over de wijze, waarop de ge meentelijke keuiiogsdienst te hunnen op zichte optreedt. Een der inzenders be schrijft dat optreden aldus «Een agent van politie is belast met 't monster nemen, wat gewoonlijk onder weg maar ook wel aan huis plaats vindt. De genomen monsters worden opgezon den naar Rotterdam. Eenlgeo tijd later krijgt de betrokken persoon tijding om ten stadhuize te komen. Daar wordt de analyse voorgelezen, welke gewoonlijk aangeeft: te laag gehalte en ondeugde lijk van samenstelling. Is dat eenige ma len voorgevallen, dan krijgt men proces verbaal, men wordt veroordeeld en de naam komt'n de plaatselijke bladen.'t Is gebeurd, dat er 9 of 10 boeren tegelijk veroordeeld werden. En nu het krachtvoer niet meer te krijgen is wordt de lijst hoe langer hoe grooter van personen, die onder eede durven verklaren de melk hoegenaamd niet vervalscht te hebben maar toch proces-verbaal krijgen en veroordeeld worden. Is deze toestand wel gezond En hoe zijn de verordeningen, vooral op de levering van consumptie-melk in de verschillende gemeenten van ons land vastgesteld P> Een andere inzender heeft nagenoeg dezelfde grieven, maar voegt er aan toe, dat de melkslijters in de stad klaarblij kelijk ontzien worden. Mea vraagt mij mijn meening over het bovenstaande te zeggen en dat wil ik gaarne doen. Ongetwijfeld bezit elk gemeentebe stuur het recht in het belang der open bare gezondheid bepaalde regelen vast te stellen, waaraan consumptiemiddelen in dit geval de melk, moetea voldoen, om in die gemeente verkocht te mogen worden. Daar is natuurlijk niets tegen Evenmin is er iets tegen te zeggen, dat in normale tijden aan een dergelijke verordening streng de hand wordt ge houden. Maar het onverzwakt bandha ven van bepalingen, voor gewone om standigheden vastgesteld, In deze oor- logsgeriode, getuigt van zeer weinig be leid. De autoriteiten van bedoelde stad dienen te weten, welke groote moele lijkheden de boeren in 't algemeen en de zetboeren in 'c bijzonder thans «nder- vinden, doordat het krachtvoer, dat toch onmisbaar is voor 't vee, of lo 't geheel niet of alleen ia bedorven toestand te krijgen is. En dat bedorven voer wordt geleverd door de Regeering in ruil voor gezonde rogge. Alle goede producten welke de boeren met veel kosten, moei ten en zorgen hebben geteeld, Vrorden door de Regeering in beslag genomen tegen veel te lage prijzen en heeft men hem zoo uitgeschud, daa kan hij afval en bedorven rommel tegen veel hoogere prijzen inkoopeD. Iedereen be grijpt dat het aldus onmogelijk is zijn vee in goede conditie te houden en dat de verminderde gezondheidstoestand der koeiea zijn terugslag doet gevoelen op de kwaliteit van de melk. ^laar aan wie de schuld In geen ge val aan de boeren Evenmin als een fabrikant van slechte grondstoffen en met ontredderde machinerlën een goed product kan leveren, is dat met onze boeren het geval, die welke zorgen zij 'ook aan de voeding en verpleging van het melkvee besteden, toch niet die qiraliteit van melk bekomen als in gewone tijden, wanneer voldoend en gezond voedsel in groote hoeveelheid voorhanden is. 't Is mij dan ook onbegrijpelijk, hoe rren in een provinciestad, waar 't contact tusschen het platteland en de stedelijke bevolking veel grooter is dan in den Haag of Amsterdam, met dergelijke feiten geen rekening houden en zoo streng mogelijk een verordening blijft toepassen. Als die au onteiten eens een kijkje hadden genomen op het onlangs plaats gehad hebbend Congres voor stalverbctering te Tilburg, zij zouden daar duidelijk hebben kunnen merken, boe in de boeren van het Westeu en Oosten dezer provincie de zeer sterke drang aanwezig is, om door hygiënische stalinrichting de gezondheidstoestand van 't vee te verbeteren en aldus melk te verkrijgen, die aan de hoogste elschen voldoet. Voor zulke feiten schijnt men echter de oogen te sluiten. Eeu prach tige uitzondering daarop maakt het Ge meentebestuur van Tilburg, dat bij monde vaa den Burgemeester op genoemd Con gres verklaarde, hoe In Tilburg voor den oorlog een gemeentelijke verordening op de consumptiemelk in 't leven was geroepen, mattf dat men deze met het oog op de tijdsomstandigheden nog niet volledig in werking had laten treden Deze woorden getuigen van een brceden blik en steken sterk af bij 't kleinzielig gedoe der autorlteltea in de gemeente, waarover wij het nu hebben. Deze schijnt de slechte reputatie, wtlke zij op bet gebied der levensmidddelen-distributle verworven heeft, onverzwakt te willen handhaven door hare melkpolltiek. Of moeten op de boeren alle met de distri butie begane fouten gewroken worden Ten slotte nog eeu paar opmeikirigen. Het munster nemen heeft plaats door een politieagent, Maar geschied dat met de noodige kennis eu zorg. Een goed mon ster te nemen is lang niet zoo gemakke- als men wel denkt. Die monsters worden opgezonden naar Botterdam, Maar^d&araan zijn heel wat bezwaren, vooraljn den zo mertijd, verbonden en 't gevaar is lang niet denkbeeldig, dat menig monster in «□ren toestand te Rotterdam arriveert, als men ze ten minste niet voldoende con serveert. En wie houdt toezicht op de zui verheid der uionsterfleichjes, van de stoppen enz. 't Is mij een raadsel, hoe een stad, die zich de weelde permitteert een reeks bepalingen ia 't leven te roepen betreffende de eischen, waaraan consumptie artikelen moeten voldoen, niet zelf een laboratorium voor onderzoek bezit. En iu 't belang der stadsbevolking, die door de strenge toepassing vaa de voorge stelde bepalingen dezen wioter wel eens zon der melk zou kannen r&k n éa ia 'i belang der veehouders is het te hopen, dat tijdens den duur vaD den oorlog roet het thans gevolgde eysteem gebroken wordt. Alleen daar, waar blijkbaar kwade tronw in 't spel ip, ga men tot vervolging over. maar men beboete geen personen, die doen, wat in hun vermogen ligt, 'om zoo goed mogelijke producten te leveren. Boxtel. M. v. d. Broek. Directeur R.K. Landbouwschool. Bovenstaand is op verzoek overgenomen uit Weekblad van den Boerenbond.* Vergissen wij ons niet, dan wordt hier lieda bedoeld. Red. Spoorwegverbinding DongenOo ster hout Kaatsheuvel. Naar het >Nbl. v. h. Z.' verneemt Jevinden zich de plannen om de bloeien de gemeenten Kaatsheuvel, Dongen en Oosterbout uit hun isolement te verlos sen door spoorwegverbindingen reeds in een verre phase van ontwikkeling. Zijn we goed ingelicht, aldus het blad, dan zijn Rijk en Provincie bereid elk tot een derde der exploitatie-kosten aan deden te nemen in deze onderneming, terwijl ook de betrokken gemeenten aanzienlijken steun hebben toegezegd. Deze aangelegenheid waarbij ook onze gemeente zeer nauw is betrokken was ook ons reeds lang bekend. We hebben er in 't belang der zaak nooit melding van gemaakt en betreuren dat bovenge noemd blad dit wel gedaan heeft, daar wij meenen dat deze publicatie de zaak meer schaden dan bevo deren kan, dit ïad ook genoemd blad bij voldoende informatie o. i. kunnen weten. Red. De nieuwe Burgemeester. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester van 's-Hertogenboseh mr. F. J. van Lanschot, griffier bij het kantonge recht en lid van den gemeenteraad. Drankweerdag in het bisdom Den Bosch. De Diocesane. Drankbestrijdersdag. welke op 30 September a s. te Helmond gehouden wordt, zal begonnen worden met een H. Mis met zang, om kwart over elf, in de kerk van de Eerw. paters Capucijnen. Onder deze H. Mis korte toespraak door dea Z.Eerw. heer L Sl- monis directeur van het Centr. Bureau van Sobrlbtas, te 's-Hertogenbosch. Na de H. Mis optocht met muziek van de kerk naar het stadhuis, alwaar om 1 uur officieele ontvangst door het ge meentebestuur. Te half 4 uur optocht met muziek van iet spoorwegstation naar R. K. Gilden- )ond, alwaar openluchtmeeting. Als spre kers zullen optreden de Weleerw. heer Franken, kapelaan van St. Jacob, te s Bosch, en de heer G. Bulten, hoofd der school te Zilk bij Hillegom. Het onderwerp van den propaganda- dag is: «Drankbestrijding, een groot stuk Christendom voor jong en oud». SPRANG. De Herv. jongel. Vereen. »Timotheus> alhier, hoopt a.s. Dinsdag 18 Sept. haar 12'/a jatig bestaan te herdenken. In het Geref. Kerkgebouw hoopt a.s. Zondag 's v. m. 9j2 's D- m- 5'/ uur optreden Dr. van Nes van Leeuwar den. BESOIJEN, 16 Sept. speelt R W.B. I., een oefenwedstrijd tegen een militair 11-tal van de 1ste comp. uit Waalwijk. Aanvang half twee. R W. B. II speelt om 4 uur tegen Olympia uit Raamsdonksveer. Aangezien er planneu zijn, om het 2e 11-tal ook aau de competitie-wedstrijden te laten deelnemen, waarvoor bii de jongere spe lers dan ook veel ambitie is, moeten zij van de gelegenheid goed geb'uik weten te makea en zich terdege oefenen. HERPT, 14 Sept. Ten nadeele van de fam. B. alhier, heeft men gisternacht op de Ophoven een hoeveelheid hei ningdraad ontvreemd. Zooals men weet wordt dit draad te genwoordig gebruikt voor de spijkerfa- bricage en het is zeer duur. MEEUWEN. In de plaats van den heer J. P. Sprong, die met ingang van 1 Oct. a.s. is benoemd tot gemeente-secretaris te Dinteloord, is door den Raad dezer gemeente benoemd tot secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand diens broeder, de heer P. W Sprong, thans administr. van het levensmiddelen- bedrijf te Dinteloord. DUSSEN. Tijdens het inspannen ge raakte het paa'd van gebrs. v. G. op hol. Een stuk van de burrie van den wagen meenemende, rende het ongeveer drie kwartier voort, waarna het tot staaD werd gebracht. Het paard is vreeselijk verminkt. Gelukkig kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Kaatsheuvel, 15 Sept. 1917. Duivensport. Evenals het vorig jaar heeft ook dit jaar de combinatie van Kaatsheuvelschc Postduivenvereenlgiagen 'n groot con cours uitgeschreven, waaraan alle lief hebbers van Postduiven vau Kaatsheuvel 1 unDen deel nemen. Zondag 23 Sept a.s. wordt een groote wedvlucht gehouden voor oude en jonge duiven van uit Maastricht. Zondag 16 Sept. 'n oefenvlucht van uit Eindhoven. 65- Jarig jubileum. Eea hoogst zeldzaam feest hopen Zondag 16 Sept. twee oudjes in de Verl. Hoofdstraat te herdenken. Zijn de gouden jubilea's zeldzaam, de diamanten (60- Jarig) hooge uitzonderingen, van vijf-en- zestig jarige echtvereenigingen hoort men zoo goed als nooit spreken. Toch is het nog 'n kras echtpaar Adrlanus de Wit en Johanna Damen. Niemand zou hen ieder 87 jaren toebedeelen./t Feest zal om de tijdsomstandigheden slechts in iatlcmen kring gevierd worden. Boter mijn. De priis der boter was heden hoogste prijs f 2,25. Laagste prijs f 2,50. Eieren 9 en 10 ct. Jubileum. Maandag 1 October a.s. hoopt de heer v. Gennip, Hoofd der o.l. school aan den Berkdijk, den dag te herdenken dat hij 25 jaren aan het onderwijs in onze gemeente verbonden is. Naar wij ver nemen, zal die dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Ver. H. Vine, a Paulo. De Conferentie v. d. H. Vincentius a Paulo hield dezer dagen haar jaarlijksche collecte. Het 49e jaarverslag bij die ge legenheid den leden aangeboden geeft 'n overzicht van 't werk dier nuttige vereenlglng. Dankbaar wordt melding gemaakt van 't vele voor den armen gegeven, doch tevens dringend hulp ver zocht, vooral nu de tijdsomstandigheden zoo droevig zijn. Industrie. De stoomschoenfabrlek van den heer W. v. Beurden, zal eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Heusden, 15 Sept. 1917. In beslagname Toen Donderdagmiddag zekere van O. winteraardappelen vervoerde, werd hij wegens dat feit bekeurd en zijn vracht in beslag genomen. Te begrijpen is hef, dat ru niets meer dan zomer- aardappelen worden vervoerd. Besmettelijke ziekte. Bij zekeren P. heeft zich een geval van Febris typboidea voorgedaan. De patient is opgenomen in het stedelijk zieken huis. Verpachting'. De verpachting van nagras van de Bergsche Maas, welke 29 Augustus wegens omstandigheden geen voortgang had, zal nu plaats hebben Woensdag 19 September. Dat men nieuwsgietlg is, hoe het nu zal gaan, laat zich begrijpen. Liefdesdrama. Omdat zij van hem niet wilde weten, heeft een militair deze week getracht op den dijk onder Bern zich door do-.i- sntjding van een polsader het leven te benemen. Na door de marrecbaussée, aa aanlegging van een voorlooplg ver band, naar hier te zijn getransporteerd, werd de wond gehecht door Dr O. eu de man in het St. Antonuisgesticht op genomen. De man, die later met een milHtalre zleken-auto van hier werd af gehaald, schijnt ontoerekenbaar te zijü. Buiten verantwoordelijkheid der Redac'ie. Maximumprijzen Hnish^udkolen. De Directeur der Rijkskolendistributie verzocht in* zijn circulaire aan de brand- stoffencommissies d.d. 24 Augustus, Afd. H. No. 116, zoo spoedig mogelijk, en in ieder geval voor den 28en van voor noemde maand, een voorstel te doen omtrent de prijzen voor huishoudkolen, uitsluitend berekend per 100 KG., waarna hij aan de commissies zal berichten, of hij met den voorgestelden prijs accoord kan gaan. Het is echter onbegrijpelijk, hoe de R. K. D. zich kan vereenigen met den thans geldenden prijs voor anthraciet (vermengd met smeekolen, maar dit zul len we buiten beschouwing .laten) in de gemeente Baardwijk, zijnde f2.25 per H.L. Dat deze prijs veel te hoog is, bewijst de volgende berekening: Prijs per 10 ton loco mijn f 189. Vracht per 10 ton - 25.— Distributiekosten per 10 ton - 10.— Rij- en bezorgloon per 10 ton - 26.- Kostprijs f 250.— Opbrengst van 10 ton 130 x f2.25 f 292.50 f 42.50 Zuivere winst per 10 ton d. i. per H.L. f 0.33. Waarvoor deze grov£ winst? Mis schien om de eventueele verliezen op andere distributie-artikelen te dekken? Wordt wellicht geheel deze winst uitgekeerd aan de erkende handelaren en coöperaties in de gemeente Baard wijk Dan merken we beleefd op, dat f26.— per 10 ton ruimschoots vol doende is. Immers bij die f26.winst komt nog f 26.— voor rij- en bezorgloon Wij hopen dat na deze mededeeling de prijzen voor huishoudkolen spoedig zullen- worden verlaagd. Mocht dit ech ter niet het geval zijn, dan zullen we ons verplicht zien ons te wenden tot de Rijkskolendistributie te 'sGravenhage. Namens vele ingezetenen van Baardwijk, X. BESOIJEN. Over Augustus. Geboren Johaa zv P H Schiedon en Antonla Heurter Johannes zv Joh. Herrn. Treffers en Bertha Kool Johannes Adrianus zv Adr. F. Snaphaan en Coin Adr v Mier Johannes dv M v Beek en Dirkje Gouda Catharlna dv Jan Dalmaijer en Helena G ButzeaAnto- netta Helena dv v Alb. Aug Mahieu en Maria Helena v Bragt. Oi/erleden Josina Adriana Clasina Maijers oud 3 maanden. Gehuwd Evert Rcskam oud 21 j en Cornelia van Seeters oud 22 j. HEUSDEN. Aangifte van 7 tot 14 September. Getrouwd Mariinm vau Wees, 23 j. en Johaona Geiarda B*ayens, 27 j. IToor de menigvuldige en zoo tamljjie bewijzen van deel neming, ondervonden bij het o*verl'- den van onzen onvergetelijken vad< r den EdelGrootAchtbaren Heer Heb- MAÏf JoHAN AlOYSIÜS ZeEGERsJvaN de Poll, betuigen wij hiermede onzen h»rte)yken dank. 11467 LUCIE E. J. M. ZÈEGER8 VAN DE POLL JOSEPHINE P. M. ZEEGERS VAN DE POLL Waalwijk, 15 Septeaiber 1917. Voor herfst levering be schikbaar 10,000 prima zwarte bessen struiken. WAALWIJK. 11416 O

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6