Tweede Blad. DE OÖRLÖa ÜÏÏU WS UIT asïïssxïr. Gemeeiitefaadsvefgadefingen. 1 m BINNENLAND. Provinciaal Nieuws, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. li NUMMER 78. ZONDAG 80 SEPTEMBER 1917 40e Jaarling. Een gewichtige rede heeft gisteren avond te Leeds, de leider van de >oppositle» in het Lagerhuis, de oud- premier Asquitb, gehouden. Wanneer enen de rede van den oad minister president naast een van de vele, door den tegenwoordlgen premier gehouden, legt, dan overziet men weer ten volle, welk een ontwikkeling Engeland door de verwisseling van het kabloet-Asquith door dat van Lloyd George heeft door gemaakt. Met groote kalmte en bezadigdheid heeft Asquith de oorlogsdoeleinden van Engeland aangegeven en slechts tot grootere vurigheid kwam bij, daar, waar hij het nieuwe. Eurcpa beschreef, dat, volgens zijn opvatting, na den oorlog zal 1 verrijzen. Wat echter dat nieuwe Europa betreft en de middelen, die er noodig zijn om dat op te bouwen, In dat opzicht zijn de strijdende partijen bet vrijwel eens. Maar alleen de weg erheen, leidt laags cn over afgronden en over tot dusver nog oaoverkomelijk-lijkende hin derpalen. Wat de practlsche punten van de Engelsche oorlogsdoeleinden betreft, bracht de rede van Asquith enkele gun stige momenten. Hij herhaalde, dat men In Engeland niet denkt aan de vernieti ging of blijvend degradeeren van het Dultsche volk. In tegenstelling met vroegere uitlatingen van sommige zijner collegas, wees hij zelfs een vrede den tegenstander opgelegd, van de hand. Nog minder kunt ge een vrede verwach ten, zoo zeide Asquith, door een over winnaar aan den overwonnene opgelegd en die in strijd is met de rechten en historische tradities en vrijheden der be trokken volkeren. De vroegere Engelsche premier spreekt zich hier dus uit voor een vrede door overleg. Maar een dergelijke vrede elscht over leg niet van één kant en toenadering en geneigdheid tot offers van één zijde. Als de eischen van Engeland gaf Asquith aanherstel van België en teruggave van Elzas-Lotharingen, verdere ontrui ming door de centralen vau de bezette gebieden en regeling van de »zuiver artificiëele gebiedsschikkingcn» ia Mid den- en Oost-Europa. Maar zijn dan ook In West-Europa geen volkeren, die naar vrijheid en onafhankelijkheid verlangen, en is voor de Engelschen van g'een ont ruiming van bezet gebied te spreken En waarom niet de regeling van de moeilijke territoriale vraagstukken, uit gesteld tot de grondslag is gelegd voor een nieuwe wereldorde en die vraag stukken dan op dien grondslag behan deld kunnen worden, zooals de Paus het voorstelt Intusschcu Is de rede van Asquith bij de vroegere van Lloyd George reeds een heele vooruitgang. En mogelijk, dat het veriaogen naar de nieuwe orde en het afgrijzen van de gruwelijkheid van den oorlog met den nasleep daarvan, waarvan ook Asquith sprak zijn verderen invloed zal doen gelden. De geheele Engelsche pers juicht de rede toe en-een invloedrijk blad als de Daily Graphic, wenscht dat men voor 't aanknoopen der onderhandelingen Elzas-Lotharingen bulteo beschouwing laat, daarover kan geconfereerd worden. Iruisweg nog éénmaal is hun, vóór den beslissenden winterveldtoch% de moge lijkheid gegeven, weliswaar uit diepe wonden bloedend, doch met een blank schild den wederopbouw van Europa te beginnen. Thans staat het aan Duitsch- land's tegenstanders, om te bewijzsn o ook zij den ademtocht van een nieuwen geest hebben bespeurd. In de komende weken kon het groote vraagstuk worden beslist of vriend of vijand, met achting voor de wederzijdscbe kracht van wape- neD, de bloedige degen zullen laten zakken of de beslissing der wapenen zullen inroepen. Zoo staat het Dultsche volk in deze beslissende uren krachtig, doch kalm, machtig, doch gematigd, als ooit te voren tot den strijd bereid, doch ook bereid om mee te werken tot verwezen lijking van het woord van vrede op aarde. Gisteren zijn in den Rijksdag, de rijks kanselier cn de minister van buttenland- sche zaken aan het woord geweest. Dc eerste gaf een overzicht over den mili tairen toestand, de verhouding tot bond- genooten en neutralen den toestand in de vijandelijke landen en zeide ten slotte, dat hij er voor 't oogeoblik moest afzien om de oorlogsdoeleinden scherp te om lijnen, om de onderhandelaars de handen niet te binden. A's de pers en de leden van den rijksdag dit standpunt Innemen, zal de toestand veel makkelijker worden en de weg tot den vrede veel minder hlader- nissen vertoonen. Vaststaat dat de re- geeriog voor mogelijke vredesonderhan delingen de handen vrij heeft, ook ten opzichte van België. De heer Ktfhlraan zeide dat er geen aanvallende Duitsche nota over België bestaat, hij besprak de nota des Pausen, die de pauselijke diplomatie tot onver- welkbare roem zal strekken. Na uitvoerig de Pausennota en het antwoord der Cen tralen te hebben nagegaan zegt hij ten slotte Het Duitsche volk Is innerlijk vast overtuigd, dat het een rechtvaardigen oorlog voert en uit deze overtuiging welt de kracht op, die het ln staat stelt, de weergalooze ofters, welke dagelijks van hem worden geëlscht, blijmoedig te brengen. De pauselijke nota plaatst de vplken van Europa nog éénmaal op den Men n el4de uit Vllssingen: Eer gisterenavond worden hier twee duitsche watervliegtuigen binnengesleept, waarvan een nieuw model, zeer groot. Een der inzittenden was zeer zwaar gewond, drie anderen waren ongedeerd. Aan de >Tel. ontlecnen we de vol gende bijzonderheden Eergistermiddag, omstreeks vijf uur, moest een groote Dultsche hydroplaan een noodlanding doen in de Wielingen, niet ver van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust, bij Kadzand ca bij het daar ge- statlooneerde ondeizoeklugsvaartuig. Door dit vaartuig werd een der belde inzittende aviateurs overgenomen, maar de tweede weigerde zijn machine te ver laten. Intusschen naderde van Vllssingen een torpedoboot. Deze zette een pol uit met gewapende macht en de koppige Duit scher moest nu wel overstappen en naar het marinevaartuig meevareD. Pas was hij aan boord of twee duitsche vlieg machines verschenen en kwamen boven Nederlaodach gebied. De Ncderlandsche torpedoboot nam hen onder vuur en ze trokken af. Men meende, dat de zaak nu afgeloopen was en men kalm met het Interneeren voort kon gaan, wat im mers het doel was geweest van de komst der torpedoboot, maar eensklaps ver schenen er vijf of zes duitsche vliegtui gen van Zeebrugge. Drie der dultsche bydioplanen kwa men een heel eind boven Nederlandsch gebied. De andere bleven wat achter en een zelfs vrij ver, waarschijnlijk om te waken tegen Britten. Eén der drie eer st» kwam zeer dicht bij de torpedoboot. Er zaten twee mannen in, de bestuur der en een reeds bejaard officier, mis schien de flotille-kommandant. Deze laat ste stond te roepen en wilde blijkbaar een gesprek aangaan over territoriaal gebied. De commandant van het marine- vaartuig gebood hem te stoppen maar de Duitscher weigerde. Een waarschu wingsschot boven de machine had tot gevolg, dat de Duitscher trachtte te ontsnappen, maar daarvoor was het te laat. De mariniers der torpedoboot stenden met het geweer bij de verschansing. De commandant rebood vuur en een salvo barstte los. Een aantal kogels trof de dultsche hydroplaao, die had willen vluchten. De bestuurder stortte achter over dc torpedoboot botste tegen de schuitjes van het vliegtoestel. Splinters vlogen op. Blijkbaar onder den indruk van dit flink optreden kwam de officier op de torpedoboot over. De geraakte vlieger stond oog op, wankelend en bloe dend strompelde hij tot bij het Holland- sche schip. »Ich bin verwuodet riep hij. Men haalde hem aan dek. Een an dere Duitscher kwam nu boven de tor pedoboot. Ook hij werd onder vuur genomen en moet geraakt zijn. De andere bleven wel in 't zicht, maar op eenigen afstand. De torpedoboot vertrok. De gewonde werd aan boord verbonden. Zoo waren er nu vier duitsche avia teurs gevangen. De torpedoboot bracht ze naar Vlls singen een dokter der marine onder zocht en behandelde onmiddelijk den gekwetste. Deze is door twee kogels ia de borst getroffen en werd naar het ziekenhuis getransporteerd. In de Tweede Kamer heeft de Mi nister van Landbouw medegedeeld, dat de opbrengst aan bruinkool van de con cessie velden Energie 2000 ton per dag bedraagt, van Carisborg I 600 en van Carisborg II 2000 ton. De >Friesland>, van de Scheep vaart- en Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam is met 800 ton steenkolen uit Londen aangekomen. Wij vernemen dat gedurende de a.s. winterperiode de treinen wèl ver warmd zullen worden. Waalwijk, 29 Sep/. 1917. Da hs6ï H. Veriteee, leertsr boekhouden en wiskunde r&b da Middelbare Haudelt- dsgtchool alhier is in gelijke betrekking benoemd aan de Ryki-Hoogere Burgerschool te Boich. In zijn plaats ia els lijdelijk leeraar al hier benoemd de H. Vrehen te Maastricht. Woensdagmorgen is er in de hei een ernstig ongeluk voorgevallen. De Rcs. 2e luitenant Bisdom, 2e afd. Ie B. V. A. te Baardwijk was nabij den Roestelberg met springoefeningen bezig toen lijn paard by 't nemen van een hindernis struikelde en viel. L*. Bisdom raakte er onder en 't paard kwam boven op xyu hoofd terecht, Toen het dier op waa en op hol sloeg bleek het zijn collega L'.vaa Temmen weldra dat hij zeer ernatig aan zijn hoofd gewond was, terwijl bij ook bloed opgaf. Direct werd door eenige heeren uit Waalwijk p?r motor en te paard geestalijke en geneeskundige hulp gehaald. De militaire doktoren waieH spoedig ter plaatse en constateerden ernatigen schede), breuk. De aaajoor-aalmoeacnier, de ZeerEarw. heer G. Haijs wes per fiats op weg naar Tilburg en van 't ougelok in kennis gesteld, bsgsf hij zich onmiddellyk detwaarts, bleef verder den geheeleu dag bij den zwaarge wonde, terwijl ook de pastoor van Waslwjjk zeer spsedig ter plaatse verscheen De ongelukkigs was geheel buiten kennis en werd aldaar in een boerderij binnen gebracht, waar men hem zoo liefderijk mo- gelyk opnam. Ondortosschen was ouk Mavr. Bisdom (eerst voor een drietal weken gehuwd) die eveneens ia Baardwijk is, langzamerhand van 'i droeve ongoval in kennis gesteld ter piastre aangekomen, terwijl ook de mt- joor-docter van Moortel dien avond nog per auto deewaarte kwam. Deze zag sok den toe eland ernstig in. Donderdagmorgen is Lt. Bisdom per re- keBauto naar '6 hospitaal te Bosch over gebracht zijn toestand ia nog steeds dezelfde, 't bewustzijn is nog niet teruggekeerd, maar de patient blijft ruitig. Men zal begrijpen dat iedereen zeer begaan ia met dit droevig ongeval, temeer waar hij bekend staat als een fl nk en humaan o Beier, zeer gezien door superieuren en minderen. Gelukkig dat de overdreven berichten in andere bladen i>|et joist zijn, Hedermorgen wae echter ds toestand nog juist 't zelfde, d. w. z. buiten bewustzijn en ernatig. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Maar.dsg October des avonda 6% our. Aan de oide 1. Ingekomen stukken. 2, Vooritel van B. en W. om in verband met de vermindering van het aantal echool- gaande kinderen aan de oppubare school de betrekking ran do onderwijzeres Langen- hoiat op te heffer met ingaDg van 1 No vember 1917. 8. Yeoratel van B. en W. tot het instellen van eea Woningbedrijf en heDoeming vsd een commissie van bijstand. 4. Voorstel van B. en W. tot ouder- landsche verhuring van een perceeltje bouw end aan de Pntiteeg voor den tijd van 4 5. Regeling van de gasdistributie. 6. Vaststelling van het primitief Kohier van den Hoofd-Omslag dienst 1913, By Kou. besluit van 27 dezer is be noemd tot notaris binnen bet arrondissement Roermond, ter stsndplaats de gemeente Gemert, P. A. Ch. J. Sprengere, candidut- notaris te Gemert. Reserve-2e luitenant D. Gus, van het 16e reg. inf., is van zijn detacheeriug by het 7e regiment naar zyn korps terugge keerd. By den inspecteur der belas tingen te Waalwijk is onder letters L. te K. f 7,98; onder letters X. te Y. f45.88 en onder letters 8. te K. f 199,50 wegens te weinig betaalde bedryfs'oelastiDg Voor de avondcursussen aan de vak school hebben zich een 25tal leerlingen aangemeld. Men kan zich rog deze week voor Zaterdag aangeven. Met hst oog op gasbesparing worden deze cursussen ditmaal Zaterdagmiddag gegeven van 1S'/a ec van 87,-57, uur. Met genoegen vernemen we, dat de avondcursussen aan de Middelbare Handels school doorgaan. De deelname is 25 per sonen. Hedenmiddag ten drie uur werd door de dames en heeren van den verbsnd-rer. plegingscursus georganiseerd deor de afdee- ling van 't Roode Krnis alhier en gegeven door Dr. Lsngemeyer, eene oefening ge houden naby den Roestelberg. De navolgende adressen sub. N. 3180 en 3811 zijn door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waal wijk, gezonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Waalwijk, 26 September 1917. Excellentie, Het met den dag toenemende gebrek aan brandstoffen voor verwarming, en meer nog voor industrieele doeleinden, dringt ons uit te zien naar middelen, die in den dreigenden nood eenigszlns zou den kunnen voorzien. Gedurig, en telkens opnieuw, wordt in den laatsten tijd onze aandacht ge vestigd op de in Limburgs bodem bij Brunssum en Heerlerheide aanwezige schatten van brulnlool, welke met ener gle geëxploiteerd, uitkomst konden brengen. Ook onze Kamer, zich bewust van het feit, dat talrijke groote fabrieken binnen haar ressort, door gebrek aan brandstof, weldra tot stilstand genoopt zullen zijn, roept eveneens Uwer Excellentie' krachtige medewerking in, om te ver krijgen, dat bovengenoemde bruinkool ten spoedigste ter dispositie van het Nederlaodsche volk komen. Op welke wijze dit het best zou kunnen geschieden, meent zij aan het beleid van Uwe Excellentie te mogen overlaten. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken. Waalwijk, 26 September 1917. Excellentie, Met Uwe missieve van 14 dezer N. 741 55, Afdeeling Handel, ontvingen wij Uw exemplaar der Concept-Statuten van de op te richten Export-Centrale waarvan onze Kamer met belangstelling heeft nota genomen. Tot ons leedwezen moeten wij Uwe Excellentie mededeelen, dat onze Kas niet toelaat deel te nemen in het, in artikel 5 der Concept-Statuten bedoelde kapitaal der Vennootschap. Evenzoo is vooralsnog onze bemiddeling te koit geschoten, om derden daartoe fe be wegen. Daar onze Kamer echter eenige publi citeit aan de zaak verleent, is het niet uitgesloten dat zich nog gegadigden voordoen, als waaneer wij Uwe Excel lentie daarvan onmiddelijk zullen kennis geven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken. Naar wij vernemen is door het Rijks-kolendistributie-bureau aan onze gasfabriek voor de maanden October April 333000 M*. toegewezen voor het geheele verlichtingsgebied zijnde de ge meenten Waalwijk, Besoijen en Baard wijk. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de gascoinmissie a.s. Maandag voorstellen 1. als minimum rantsoena. voor verlichtingin October 14 Ms„ Novem ber 20, December 24, Januari 22, Fe bruari 17, Maart 11b. voor bijkoken (waterverwarming enz.)10 M3 per gezin per maand, vermeerderd met 2 M3. voor eiken persoon, waaruit het gezin bestaat. 2. aan gezinnen waar militairen zijn ingekwartierd, ongeacht het aantal, 5 M3 gas extra te verleenen. Voorts zal aan een kantoor, aangesloten aan denzelfden meter van de woning, 5 M'. worden gegeven en voor winkel of werkplaatsen in een huis 12 M3. Voor een café met 1 licht 15 M3., met 2 lichten 25 en 3 lichten 32 M3, (Dit zal wel niet bereikt worden, daar volgens bestaande bepaling slechts 1 pit na 10 uur mag branden). Wordt meer verbruikt dan is toege wezen. dan moet men 1 1 per M3. be talen en wordt meer verbruikt dan 20°/0 boven het toegewezene dan wordt men afgesloten, zooveel dagen als meters zijn te veel zijn verbruikt Voorgesteld wordt verder voor moto ren 50% te geven van het op dat tijd stip gebruikt kwantum in 1915. Komt men daar boven, dan wordt de prijs 50 ct. per M3. en gaat men boven 20% meer dan wordt men ook afgesloten. Een vaste werktijd wordt door de com missie niet voorgesteld. Hedenmorgen ontvingen de bedryven met stadigasmotoren plotseling bericht, dat zy met het oog op den geringen voorraad gav, ter oorsake van de verbazend slechte kolen vandaag beslist geen gas voor 't be drijf mochten gebruiken, daar anders heden avond geen gas genoeg voorradig zou zïjo. Een schadepost vöor velen Hedenmorgen schoof de werkuasn D. V. in de leerlooierij der f«. v. I. W. zoo uit, dat hy achterover sloeg en dermete met z'n hoofd op de steer,en te recht kwam, dat hij bewusteloos werd op- genome. In 'i sch*fllokaal gedragen, was spoedig geneeskundige hulp aanwezig. De man kan spoedig hniswaarts keeren, zoodat hy wel geen nadeelige gevoelen van den val zal ondervonden. Onder de leerlingen der vak- en handelschool is een voetbal-elftal gevormd. De Vereenigde Staten zullen 17, mil- lioen paar halve solen aankoopen voor re paratie van militair schoeiel. Men stelt zich voor dat een doorsneemilitair olke vyf weksn een nieuw paar zolen zal behoeven en dat elk paar schoenen twee of drie maal ver zoold kan wordeD. Da zolen zullen gepend wsrdeD. BESOIJEN. Het 2e elftal van onze voet balver. speelt op Zondag 80 Sept. een wed strijd tegen Wilhelmina te Kaatsheuvel op het terrein aldaar. Het 8e elftal speelt tegen een elftal vin leerlingen van da Vakschool nit Waalwijk om 2 uur op het terreiu van R.W.B. R'VEER. Ia den nacht van Dinsdag op Woensdag overleed plotseling de Weledelgestr. Heer J. P. G. van der Meer, notaris dezer gemeente. De werkman C. S. kwam zoodanig te vallen, dat hij een arm brak. Alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Met het bouwen van een achttal arbeiderswoDtugen voor de bouwveree— nlging wordt thans flink opgeschoten. Spoedig zullen zij bewoond worden. Jammer dat er niet meer gebouwd wor den, daar alle acht reeds verhuurd zijn. HERPT. Naar wtj vernemen, wordt dc heer P. Kraaijevcld, stoker aan het R ijksstoomgemaal alhier in gelijke betrek king overgeplaatst naar Nieuwendijk. (gem. Almkerk.) LAND VAN HEUSDEN. Voor de te veld staande voederbieten wordt reeds tot f32 per 1000 K.G. geboden. Wel een bewijs, dat de voederschaarschte zeer groot is. Kaatsheuvel, 29 Sept. 1917. oensdsgmorgen bleef tegenover de Bierbrouwerij vau den Heer I. Lombarte plotseliog 'u militair paard dood. 't B^est was eerst dasga te voren uit 'e Bosch naar hier getransporteerd. Dr. Mil, veearte, con stateerde ingewandsonlt'.ekiEg. De politie nam Donderdagmorgen 'u party aardappelen ia beslag, welke volgens de laatste circulaire vau den Minister niet meer mochten vervoerd worden.. Naar 't uiterlyk te oordeelen waren het Red Siar. De aardappeloogst valt hier algemeen mee. ooral de Red Star is rykdrage rd eu bijzonder goed van smaak. Voor de meeste mensshen is het 'n buitenkansje, thans een plekje aardappelen voor eigen gebruik te hebben. Is het rantsoen van 4 K.G. per week per hoofd, door den Minister bepaald voor velen voldoende, voor de meeste arbei ders, die twee (sommige drie) maal daags de asrdappelscbotel op tafel hebben, by gebrek aan voldoende brood, is de eigen oogst, de redding in den nood, Oe Heer J. J. Leenaerts, onder wijzer alhier, Is benoemd tot hoofd van de wluterlandbouwcursus, alhier dezen winter te geven. De gevreesde kinderziekte »het rondvook» blijft sporadisch voorkomen. Deze week werd in de Gasthuisstr. weder een geval geconstateerd. Gevallen van huiduitslag, veel op roodvonk gelijkend komer zeer veelvuldig voor. Tot bestuursleden der R.K. Kies vereniging voor de Prov. Staten alhier zijn gekozen de WelEdel. Heer W. L. M. de Both en P. v. Woensel (vacatures M. v. Beurden en H. Hesselmans). Heusden, 28 Sept. 1917. Met het oog op dé nieuwe kieswet, die voor het groote publiek wel eenige toe lichting zal verei'chen, zal de WeiEd. heer 11. J. van Eggslen daarover s.s. Zoedsg- avond half asht in het Patronastsgebouw een voordracht houden. Tot bywoning zyn in de eerste plants ui'genoadigd de laden der R. K. Kiesvereeniging en die der De batingclub. Ia de gisteren gehouden vergadering van het yNut' is tot penningmeester ge kozen Mr. C. W. Andres, in plaats van den WelEd. beer L. G. v. Gendt. die aan de aeurt van aftreding wa?. Op een hoekje grond met een huur waarde van misschien geen f 5, plukte een tuinman alhier niet minder dan 300 K.G. afvalshiaderen va. knolseldery, immers tot ledea werden die steads op den mesthoop gebracht. Thans bracht hy ze naar een coc- servenfabriek en stak 42 pop in den aak. N. B. Dit was reeds het derde gewas dezen zomer op datzelfde stokje land. Naar men ons mededeelt, heeft dn nieuw benoemde postdiresteur, dhr. Meijer uit Noordwolde, intrekking dezer benoeming aangevraagd. Mr. J. E. Koning is benoemd tot kantonrechter te Kampen. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeeDte op Vrijdag 28 September 1917 des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig ijn alle leden De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Mededeeling ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring salaris regeling onderwijzers. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming onderwijzer(es) aan de school voor gewoon l.o. Voordracht 1. D. J. Hus, Elshout. 2. H. Meijer, Berkum. 3. J. Ruger, Aalst. Mannelijke candidaten. 4. M. van Dijk, Dordrecht. 5. M. v. Huijswijk, Gorlnchem. C. C. Reas, Giessen. Vrouwel. candidaten. Uit het schrijven van het hoofd der school blijkt dat deze gaarne een on derwijzeres ziet benoemd aangezien au 70 leerlingen-meisjes les krijgen ln de nuttige handwerken wat nu door één coo van het Zoiden jaren. i'] I

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5