M15öKLÖa Provinciaal Meuws. binnenland. Both. Van den verkoop van die andere boomen hebben de ingezetenen weinig gebruik gemaakt. De Greeff. De menschen hebben op gezien tegen de moeiten om den grond weer in orde te brengen. Both. Dat was zoo groot niet, maar ze waren een beetje vies van de boomen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. De Duitschers hebben de wereld weer eens verrast met een zet, die al zal hij misschien geen wereldschokkende ge volgen hebben, toch zijn beteekenis voor hen niet zal missen. In den golf van Riga hebben zij 't eiland Oesel bezet, en ook 't schiereiland Dugo is aan de beurt. De hoofdstad Arensburg van Oesel is al genomen en daarmee zijn ze als 't ware in het bezit van het ge- heele eiland. Op Oesel werden door Duitsche oor logschepen eerst een aantal punten on der vuur genomen en daarop in de Tagelacht-golf, ten N.W. van het eiland, groote troepenmachten geland, die, naar de Russen toegeven, het binnenland van Oesel binnenrukten, waarschijnlijk om Arensburg, de hoofdstad, op de Z.O.- kust gelegen, in bezit te nemen. De beteekenis van dit nieuwe verras send bedrijf is niet moeilijk aan te geven. Vooreerst hebben de Duitschers een ver dere stap gedaan in de richting van een algemeene heerschappij over de golf van Riga, met al de gevolgen, die daar uit voortvloeien, ook ten opzichte van de Russische landstellingen om Riga, die voor een deel op de golf rusten en die nu de zoozeer vereischte zekerheid in den rug gaan missen. En voorts hebben de Duitschers weer een nieuw en ge wichtig steunpunt voor volgende ver rassende ondernemingen, die in de rich ting van de Finsche golf op touw gezet kunnen worden. Overigens wordt door de Russen de beteekenis van het jongste succes der centralen met revolutionnaire openhar tigheid erkend en zelfs nader omschre ven. Kerenski vindt in dat nieuwe echec een gelegenheid om de ingesluimerde nationale passies weer te prikkelen en heeft de regeering doen besluiten dade lijk krachten te wijden aan het werk der landsverdediging. BERLIJN, 16 October. Officieel. Dé onder bevel van generaal von Kathem op Oesel strijdende troepen stelden zich gisteren volledig in het bezit van het voornaamste gedeelte van het eiland. Op het naar het zuiden toe loopende schiereiland Sworbe bieden de afgesne den Russische troepen nog hardnekklgen weerstand. De zware kustbatterijen zijn door het vuur onzer schepen tot zwijgen gebracht. Naar de oostkust werd de vijand zoo sterk opgedrongen, dat slechts een deel over den naar Mohn leidenden dam kon terugtrekken. Bij de gevechten om het bruggehoofd van Orrlssar aan den oostrand van Oesel, werkten van het Noorden uit onze zee strijdkrachten met succes mede. Tot nu toe zijn ruim 2400 gevangen geteld. Dit aantal zal nog hooger wor den, als de verstrooide manschappen zijn verzameld, 30 kanonnen, 21 machi negeweren, eenige vliegtuigen en veel voertuigen zijn totnutoe in onze handen gevallen. Onze landingstroepen, onder de voor treffelijke medewerking van het smaldeel onder bevel van vice-admiraal Smidt, volbrachten in vier dagen het voornaam ste gedeelte van hun taak. In den golf van Riga zijn de eilanden Runö en Abro door ons bezet. Aan het landfront in het Oosten geen gebeurtenissen van belang. Op het schiereiland Sworbe zijn de Duitschers opgeschoten. Nu zijn er weer 1100 gevangenen ingeleverd. Overigens in het oosten niets van be teekenis. Van de andere fronten niets nieuws en ook de leidende persoonlijkheden hebben de laatste dagen heel weinig bijzonders verteld, wat ons gewoonlijk ook niet veel nader brengt tot den vrede. PARIJS, 16 Oct. (Reuter.) Het stoomschip Medié werd op 23 Septem ber in de Middellandsche Zee getorpe deerd en ontplofte. Het schip zonk in enkele minuten. Het had 559 personen aan boord, waaronder tioepen uit Algiers, kleurlingen-arbeiders en krijgsgevan genen. Er worden 250 personen vermist. doeleiodeD. Begrijpen dezalken dsn niet, dat de regeering zonder eenig bewijs, zich nan vermoedens of wat ook, niet gelegen ksn laten liggen, maar bewyzen moet hebbeD, die ze dan ook van Engeland vraagt, als wanneer zij direct bereid is den doorvoer stop te zetteD. Onze regeeriDg heeft tot dasver alleen een positief bewijs, door on derzoek barer eigen gecie-ffficiereD. Laat Engeland met een positief tegenbewys komen, dan is de zaak in orde. Tot zoolang houden wij vast aan de verklaring onzer eigen regeering in haar officieel stuk. Engeland mocht er wel tevens aan deuken dat het zelf ammunitie door Noorwegen naar Rusland voert en Amerika, voor het zelf aan den oorlog deelnam, niet alleen oorlogstuig doorvoerde, m ar verkocht en leverde. De Engelsche bladen zijn natuurlyk niet erg te spreken over de houding onzer regeering nu 't gaat om baar zuiver rieutraliteiie— standpunt, dat Carson neg zoo pas als uit nemend lof toezwaaide. ThanB is verschenen een verhaal van Reuter over de«e kwestie. Hat begint met een insi nuatie aan do Ned Regeering, dat zij bet Schelde—traetaat heeft gesehonden. Neen, de Nederlandsche regeering weigerde aen Enge land de door Bflgië in beslag genomen Dutsoke schepen over hare rivieren weg te voeren, evenals zy beteelfde weigerde aan Duitscblacd, toen dit land deze schepen later weer van België afnam. Verder «egt R«nter dat tot 15 Aaausfns 3 raillioen naar België werd vervoerd en in de tweede helft van Angnstns zon eer kwantum vervoerd zyn, gelyk staande met 5 millioen per jaar, en volgens het offioipele comrourrqné onzer regeering ie er van 16 Aog.-15 S^pt. niets vervoerd 1 Maar ware 't «elfB, bet bewijs moet geleverd dat ze voor militaire doel - einden gebrnikt worden en de nentrabtf i's polilhk aldus wordt prysgegeveD. Onze re - geeriog kan mofielijk er naar omkijken, wat deze of gene 't best in zyn kraam te pas komt. Zoowel Engeland als Amerika brengen ons land den laatsten tijd ln groete moeilijkheden. Beide landen gaan steeds meer en meer, waar het de neu trale staten betreft, macht boven recht stellen. Engeland zette het telegrafisch han delsverkeer stop en Amerika weigert bunkerkolen aan Nederlandsche schepen in de grooie vaart, die komende van onze koloniën thans den weg over Amerika nemeD, en daar kolen laden moeten. Over deze weigering van het demo cratische Amerika schrijft de »Neder lander* Die laatste belemmering is misschien nog de ergste zij beteekent vrijwel een afsnijding van onze verbindingen met de koloniën, en past geheel in 't kader van de houding door de Vereenigde Staten aangenomen, tegen de neutralen. In Amerika's rechtvaardige oogen is op eenmaal de handel van neutralen met oorlogvoerenden neen, alleen die met de oorlogvoerende Centralen een misdaad geworden. Amerika mocht, zoolang het zijn belang nog niet was zelf in dea strijd te gaan, aan de Entente leveren en aan de Entente verdienen wat en zooveel als het wilde. Maar nu zijn de bordjes verhangen. Nu zijn er nog neutralen, die huo eigen producten naar de Oostelijke Staten uitvoeren. Zij moeten dat wel doen omdat hun levens belangen van dezen handel afhangen staking van kolenaanvoer (we ervaren het nu reeds) levert ons land aan wer keloosheid, koude en honger over. Nit- chewo, het komt er niets op aan, zeggen de vrijheidminnende Amerikanen hun Russischen bondgenooten na, gij neutralen, moet maar zien hoe gij u redtzoolang gij aan Duitschland uwe producten levert krijgt gij van ons geen veevoeder, noch graan voor uw honge rende bevolking, noch grondstoften voor uw nijverheid, noch kolen voor uw sche pen, die van uw koloniën komen uw schepen die hier liggen, houden we vast zij kunnen in onzen dienst komen wij hebben ze noodig en hebben de macht om te nemen wat noodig is. Alzoo... Aldus spreken de staatslieden uit het land van Washington en Lincoln. Dus acht President Wilson de rechtvaardig heid en de goede zaak zijns volks ge diend. Wat zal Nederland er tegen doen Wij kunnen niet anders dan pleiten op ons recht. En op den duur moet deze slinger in de hand van David machtiger blijken dan het zwaard van den onrecht- vaardigen Goliath, want zonder recht gaat de wereld ten gronde. gerecht te doen oordeelee. Maar de Engelsche regeering schijnt thans uit sluitend te letten wat in den oorlog tegen de Centrale Mogendheden het voordeeligst is en bet beste uitkomt. Eu daar pleegt zij dadelijk een onvriend schappelijke daad, past zij een maatregel van economische uitsluiting en boycot toe. Zij kent ons volk blijkbaar zeer weinig. >Bullying« is een Eogelsch woord wij meenden steeds omdat juist de Angel-Saksers zulk een afschuw er van hadden. In Nederland Is dat nieTanders. Ons geheele volk zal om onze regeering staan en goedkeuren, dat, hoe ernstig de gevolgen van Engeland's machtmis- brulk mogen zijn, de Regeering doe wat zij, en met haar het geheele volk, recht en plicht acht. Da /Pel.* zegt nog het volgende naar aanleiding vat het conflict Ongetwijfeld het is da indrnk dien wen in leidende kringen heeft is het conflict van Engeland van niet te onder schatten beteekenis, maar uien vreest geen oo- geublik, dat er ernstige gevolgen uit zullen voortvloeien. De correspondent van de Tel. te Londen seint uit gezsghebbende bron te vernemeD, dat de Britiche regoerng volkomen geneigd is de kwestie van den doorvoer van zand, grir.d en metaalafva), door Nederland naar België, aan arbitrage'te onderwerpen, indien tijdeus het onderzoek de doorvoer wordt stopgezet. Verder werd den correspondent medege deeld, dat do Belgische en Fransche regee- ringeo in deze za»k met de Britsche regee ring gezamenlijk optreden, en dat zy in stemmen met de beperking van het gebruik der Brilsche kabels voor handelsdoeleinden, totdat tegemoet zal zijn gekomen aan wat do geallieerden als ernstige grieven be schouwen. Naar den Raad van State zyn thans verzonden twee wetsontwerpen, supple- loire landbouwbegrotingen, waarbij voor de levensmiddelen verstrekking over het loopende dienstjaar nog 40.000.000 worden aangevraagd en over het eerste half jaar van 1918 180.000.000 golden. De minister waarschuwt belangheb benden tegen het aangaan van contracten tot verbouw van landbouwgewassen in 1918 of tot verbaring v&n bouwland, dasr de regeering daarmee geen rekening zal houden en geen ander vervoer van dezs gewassen zal toestaan, dAn van het land naar de opslagplaats van de betreffende boerderij, waar ze door de Regeering iu bezit geno men znllen worden. De kwestie van den dsg blijft nog steeds Nederland-Eugeland (later blijkt dat ook de Belgische en Fransche regeeringen met den maatregel volkomen accoord gaaD). Zelfs de Telegraaf erkent dat de regeering in haar officieel communiqué een zniver rechts- standpunt inneemt, dat zij niet het recht heeft den doorvoer te verbiedeo, Eo toch zijn er nog z.g. Hollanders die een officieel communiqué onzer regeering, afgelegd voor het geheele volk, voor de geheele wereld in twijfel trekken en kalmweg beweren 't wordt natuurlyk toch gebruikt voor oorlogs- Met recht mag de verbrekiag van onze commercieele verbindingen met andere werelddeelen en onze koloniën een terrorisatie-maatregelen worden ge noemd. Deze boycot wordt door >Het Han delsblad gelaakt in de volgende felle bewoordingen Engeland tracht met ons te doen wat in zijn eigen taal zoo krachtig en juist wordt uitgedrukt door het woord »to bully*. Het zal daarvan niet veel ander resultaat verwachten dan dat het vijand schap en haat in ons land verwekt. Zijn ministers, die zoo fraai kunnen praten over scheidsgerechten, die zij in de toe komst wenschen, zouden nu eens een fraaie gelegenheid hebben om over de juistheid van onze opvatting der inter nationale rechtsregelen en scheidsgerecht en dan een werkelijk onzijdig scheids- In verband met Amerika's laatste dreigementen aan het adres van de neu tralen schrijft het liberale Zweedsche blad «Stokholms Tidningen» o.a', dat men ia Amerika blijkbaar van de opvat ting uitging, dat de Scandinavische lan den en Nederland in hunne eigen be hoeften zouden kunnen voorzien, wanneer zij maar niets naar Duitschland uitvoer den. Wij hebben er reeds verschillende malen op gewezen, schrijft het blad, hoe onjuist deze opvatting Is. Dat Amerika den eisch stelde, dat niets, wat dit land naar Zweden invoerde van zijn eigen producten, Duitschland mocht ten goede komen, was tot daar toe, maar daaren tegen was bet voor Zweden totaal on mogelijk, zich te verbinden, om in het geheel niet met Duitschland te handelen. Zweden was n.l. volstrekt niet onafhan kelijk van de Duitsche markt, aangezien Duitschland over verschillende noodza kelijke levensbehoeften beschikte, die men in Zweden miste. Om die te krijgen moest men Zweedsche waren ln ruil geven. Het afbreken van die handelsver bindingen zou, geheel afgezien van de politieke gevolgen, het volkomen braak liggen van het economische leven ten gevolge hebben. Dat men van Ameri- kaansche zijde pogingen doet, ons te dwingen, onze neutraliteit op te geven, schrijft «Stockholms Tidningen», daarop moeten wij voorbereid zijn, maar tegen over dergelijke pogingen moet men vanaf het eerste begin de eenstemmige mee ning van het Zweedsche volk plaatsen, die nu onlangs weer uitdrukking vond in het antwoord van de partijleiders aan den Koning dat wij ons geen stap mo gen laten afbreogen van de handhaving eener onpartijdige én loyale neutraliteit. Het blad wijst er dan op, dat het leidende conservatieve blad onlangs de hoop heeft uitgesproken, dat alle partijen in hare handelingen blijk zou kunnen geven van hare bereidwilligheid, om alles, wat stof zou kunnen geven tot de verdenking, dat eene verandering in de Zweedsche regeering ook maar eenige verandering zou kunnen beduiden in den koers van de buitenlandsche politiek van bet land, uit den weg te ruimen. Hierbij verklaart «Stockholms Tijdningen» zich volkomen te kunnen aansluiten. De Minister van Waterstaat heeft den Spoorwegmaatschappijen machti ging verleend, om zoolang de tegen woordige brandstoffennoocj duurt, de wachtkamers op de stations niet te ver warmen. De directeur van. het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van de 30ste week loopt van 16 tot en met 26 October. De directeur van het Centraal Broodkantoor vestigt er de aandacht op dat, met ingang van 16 October, be schuit uitsluitend mag worden verkocht en gekocht op bons der wittebroodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd bedraagt 3/4 van het broodgewicht op den bon aan gegeven. ln de Zaterdag te Utrecht gehooden vergadering van de Permanente Commissie in zake crisismaatregelen deelde de voor zitter, de heer C. Smeenk uit Arnhem, aan de vargaderiog mede, dat ernstig oretwc- gen wordt het Broodrantsoen van II dager terug te brengen tot 9 dagen, in verband m&t de vermenging mtl aardappelmeel. De inkoopprijs van rogge is voor de gemeente gesteld op f 21.50 per 100 K.G. Als verkoopprijs wordt in overweging ge geven voor detaillisten f 10.50. Roggemeel inkoopsprijs f 22.50, verkoopsprijs f 11.25. Het Ned. Corr.-bureau meldt ons Naar verluidt, zou bij d8 regeering in overweging zijn het indienen van een wetr- ontwerp, regelende de bnrgelijke dienst plicht. Esn zeer belangryk bericht De extra-treinen voor vervoer van Duit sche steenkolen zullen van heden af loopen, via Emmerick-Zevenaar naar Rotterdam, Den Hasg, Haarlem, Amsterdam, Olden- zaa), over BoxtelLage Zwaluwe naar Rotterdam, over Boxtel naar Roosendaal en tusschengelfgan stations. Nader verneemt de »Te).* dat als ge volg van de voorloopig getroffen regeling, dagelijks 35 wagons van 10.000 K.G. elk, ons land zullen binnenkomen. Daarnaast hei ft ovenwei ook aanvoer per schip plaats. Aan „Het VolkA wordt gemeld, dat de regeering heel den oogst van suikerbr- ten zal overnemen. Alle suiker wordt regee- rings-auiker. De fabrikanten zullen de regeeringsbieten tot suiker verwerken en die tot een overeengekomen prijs aan de regesring leveren, die aorgen zal voor de distributie. De suikerprijs voor het publiek zal, od- danks de vermeerderde p'oductie-kosteu, niet worden verhoogd, want de regeering zal 5 cent op het pond toeleggen. Nu is de prijs der industriesuiker met f 15 per 100 kilo verhoogd, om dien bijslag van 5 cent op particulier® suiker weer goed te maken. De heer P. H. Burgers betoogt ln de Groene, dat er één prachtig middel bestaat, om het Nederlandsche volle voor het seizoen 1918/19 van alle noodige levensmiddelen te voorzien. Grasland, zegt hij, hebben wij te veel. Een teveel is er ook aan aardappelen, suikerbleten en handelsgewassen. Peul vruchten zijn er bijna voldoende. De granen leveren een groot tekort. Welnu: grasland moet worden ge scheurd, de verbouw van aardappelen, suikerbieten en handelsgewassen inge krompen, de peulvruchten moeten wor den uitgebreid en de granen sterk uit gebreid. Ten einde dit laatste te bereiken, moet zegt de heer Burgers de koningin een beroep doen op de boeren, mee- deelen dat alle kleine, drukkende maat regelen, die reeds zooveel verzet en ontevredenheid ontlokten, vervallen en dat voor tarwe en rogge f30 per 100 K.G. zal worden betaald. Indien de regeering thans in Amerika een paar millioen K.G. tarwe en rogge kon koopen voor f 30 franco hier, zou zij het onmiddellijk, ondanks alle risico's van bederf en lorpedeering. Welnu, zij heeft dus den onafwijsbaren plicht, dien prijs te beloven aan haar eigen boeren. Het Nieuwsblad van den Boekhan del bevat een artikeltje over de schrik barend in de hoogte geloopen papier- prijzen, die buitengewoon drukken op tal van industrieën, die geheel van papier afhankelijk zijn. Het boek, de prent, de courant, het tijdschrift, kortom alles wat van papier gemaakt wordt, stijgt in ver houding in prijs en wie een blik in zaken kan slaan staat verbaasd, dat de prijzen van tal van papieren artikelen nog niet veel sterker om hoog zijn gegaan. Daar is b.v. de courant. De lezer zal waarschijnlijk niet ver moeden, dat gewoon courantenpapier, dat vroeger 12 a 13 ct. koste, thans 40 k 50 ct. per kilo kost Niet minder verkeeren de uitgevers van boeken en van plaatwerken onder den druk van de papierprijzen. Zij zagen den prijs van houthoudende drukstoi reeds stijgen van 17 ct. tot 50 ct. per kilo, die van houtvrije drukstof van 22 ct. tot 85 ct., terwijl houtvrij kunstdrukpapier, vroeger 35 ct., reeds spoedig gestegen was tot fl.10 en thans in het geheel niet meer uit Duitschland of Engeland wordt-Ingevoerd. Hier te lande wordt het niet gemaakt. Om nog een enkel artikel te noemen de enveloppen zijn enorm gestegen, niet minder dan tot 200 en 300 ook door het gebrek aan gom. Zoo hebben wij dus in deze papieren eeuw papiernonger. En dat het publiek er nog niet veel van bemerkt, daar de verhooging van de uit papier vervaardig de artikelen in vergelijk van de duurte der grondstof het artikel couranten b.v. nog zeer matig genoemd mag worden, heeft het publiek natuurlijk te danken aan de concurrentie. Do Nederlandiche zangeres Marg*. retha Zelle, bijgenaamd Maia Hari, ia in Parys gefuaileerd, wegens epionnsge. De Hollaadiche gezant heeft op order ran onzen minister van buitenlandsche zaken getracht rivisie te verkrijgen, tevergeefs. Daarna is gratie gevraagd of opschorting der dood straf, doch ook dit is niet gelukt. Deze vrouw ia Zaterdagmorgen gefnsileerd. Waalwijk, 17 Oct. 1917. Men schrijft ons De goede tijden voor de schoenin dustrie zijn voorbij en ziet de toekomst voor dezen belangrijken tak van Nijver heid er zeer donker uit. Hoofdzakelijk Is bet nijpend gebrek aan overleer daarvan de reden. Sinds anderhalf jaar werd er uit Duitschland niets meer Inge voerd, terwijl de partijen chroomleer, die In October en November vorig jaar van Amerika zijn ingekomen nog steeds niet zijn vrijgegeven. Een gevolg daarvan is, dat in het overleer een reusachtige speculatie, een zoogenaamde ketting- handel Is ontstaan en de nog voorradige kleine partijen, meest afwijkend goed, aan fabelachtige prijzen worden ver handeld. De prijzen van het zoolleder zijn eveneens enorm gestegen, voor af val liessen, nekken en koppen worden ongekende prijzen aangelegd. Die afval wordt doordat er geen overleer meer te krijgen is, daarvoor opgewerkt. Het fabriceeren van schoenen onder deze omstandigheden wordt op den duur onhoudbaar. Voor het werkvolk Is het een geluk, dat tengevolge van de gas- rantsoeneerlng de werktijd tot op 8 uur Is Ingekrompen en toch voor 10 uur wordt uitbetaald. De productie wordt daardoor beduidend minder en zal het zoodoende nog wat langer duren eer de kleine voorraad totaal is opgewerkt en de fabrieken bij gebrek aan grond stof zullen stopgezet moeten wordeD. Zondag jl. speelde de Waalwijk" sche voetbalvereeniging „Quick" haar eerste competitie-wedstrijd tegen O.D.O. uit Tilburg. Er werd door belde partijen goed spel vertoond, alhoewel het terrein zeer slecht was. De rust ging in met 20 in het voordeel van Quick. Na de rust wist Quick Dog eenmaal te doelpunten zoo dat de wedstrijd in een 30 overwin ning voor Quick eindigde. Op 30 October a.s. zal te Utrecht, Haagsch koffiehuis, ten 4'/2 uur nam. de Stichtingsvergadering van den Ne- derlandschen R. K. Schilderspatroons bond gehouden worden. Natuurlijk zijn alle R. K. schilders patroons daar zeer welkom, ook zij die geen persoonlijke annonce gehad hebben. Met ingang van 1 Januari is be noemd tot leeraar in de Wiskunde en Natuurwetenschappen aan de Handels school alhier, de heer Van Heek te Utrecht. Maandagavond gaf het Opsra-SolisteD- Enneoable eene opvoering van „Faust^ in de zaal „Musis Sacrum". De 3nal was goed bezet, hoewel zij veel beter had bezet kun nen en moeten zijn. De artisten hadden dit dobbel verdiend en zooals vaak hebben de afwezigen g/oot ongelijk gehad. Do oorzaak dat er nog niet meer publiek waf, kan ook voor een deel daarin gelsgen zijn, dat het gezelschap thans niet een andere opera had uitgekozen, waar wij Fxust een vorig seizoen reeds van dit ensemble hoor den. Niettemin zooals we hierboven zeiden, de afwezigen hadden ongeiijk. Want al moge op tooneel, decors, aankleeding vee1, alles zijn af te dingen zyD, het gemis van koren van de groutate beteekenis zijn, het spel van dit ensemble, maar speciaal de stem, het zingen dezer artisten was boren lof. In elk geval wat hier gegeven wesd, is 'i beste wat op dit gebied in eene plaats ala Wavl- wyk is te krygeD. Behalve de oude be- keadoD, Mastenbroek als Faust, Leenders Méphistophélis, Mej. Ditmar als Siebrl, kre gen we thans twee nienwe krachten, n.l. de heer Oostra als Valentijn en mej. Ella Idsinga als Margaretha. Deze twee nieuwe krachten magen ala een groote aanwinst- ▼oor het gezelschap genoemd worden. Vooral hst baritougeluid van Valentyu kon ®ns zeer bekoren, terwijl het mooie geluid van Margaretha voeral in 't alotterzet zeer tot zijn recht kwam. Ook de bloemenscèae en de kerkscène negen speciaal geroemd worden en 't applaus van 't dankbare pabliek be wees dat men de opvoering zser wist te waaideeren. Het opera-solisten-ensemble be schikt over prima stemmateriaa), ook aamen zang en spel wareD in alle opzichten te loven, zoodat het, afgescheiden van vanzelfsprekende tekortkomingen buiten iemands schuld, bet een genot- en kunstvolle avond was. Zondagavond had de algemeene vergadering der St. Paulusvereeniging plaats. Na een kort woord van inleiding door den Voorzitter bracht de secretaris ver slag uit van den grooten propaganda-op- tocht, georganiseerd te Helmond op Zondag 30 September, in welk verslag een overzicht gegeven werd van de grootsche betooging welke daar heeft plaats gehad. Na bespreking van enkele huishou delijke zaken, trad voor de vereeniging 'as an MI im 5.»

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2