Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, kosten dezer voorziening atygen tot f 40,500,000. Regeeringsbloeni. Hiemn eerwacht de Minister in 1918 eeu verbruik tot circa 160,000.000 kg., hetwelk vereischt een som ran f 40,400,000. Peulvruchten. De te distribueeren hoeveelheden worden geraamd op 600,000 balen, waarvoor is gemoeid een bedrag v&n f 12 000,000. Rijst. Daar de rijstvoorraad aanzienlek is gekrompen en het met zekerheid te zeg gen valt, dat in de eerste maanden geen ryat import zal plaats hebbea, is het noedig ten aanzien van de nog beschikbare hoeveel heid rijst, de uiterste zuinigheid in acht te nemen. Dientengevolge wordt met ingang van heden ryst afgevoerd van de lijst der distributieartikelen en zal voortaan slechts beschikbaar worden gesteld ten behoeve van zieken en ter vervaardiging van kindermeel Gort. Hiervoor is bij een rantsoen van 0,2 kg. per hoofd, per jaar 16.000.00C kg benoodlgd, waarvoor een som van f 1,100,000 noodig is. Havermout. De te dlstribueeren hoeveelheid wordt geraamd op 6,000,000 kg. en de kosten hiervan op f 1,200,000. Boekweit. Hiervan zullen worden gedistribueerd 4,200,000 kg., waarvan de kosten zullen bedragen f 1,000,000. Groenten. De dlstributiekosten hier van worden geraamd op f 7,800,000. Melk. Voor de zomervoorzienlng raamt de Minister de hoeveelheid op 50 millloen liter per maand, waarvan de kosten zullen bedragen f 8,237,500. Ook voor de wintervoorzlening kan de raming op 50,000 liter per maand gesteld worden de kosten echter op f5,012,500. Hierbij komt nog een bedrag voor het beschikbaarstellen van goedkoope melk voor zieken en kinderen, zoodat het totaal bedrag over 1918 mag worden geraamd op f23,135,000. Verlaging vaa den melkprijs van 1 ct. per liter voor het publiek, zooals door velen werd gevraagd, zou de kosteD per jaar met f 6,000,000 vermeerderen. Boter. De Minister verwacht, dat de voorziening van dit artikel geen kos ten van het Rijk en de gemeente zal vorderen. Kaas. Met de distributie van dit artikel zal S0 000,000 kg, gemoeid zijn, waarvan de kosten kunnen worden ge raamd op f 6,000,000. Normaal-margarine. De consumptie van dit artikel beloopt 40,000,000 kg. en de kosten zullen ongeveer één millloen bedragen. Geen varkcnsvleesck meer. De voor ziening met goedkoop varkensvleescb, zooals die tot dusver plaats vond, zal eerlang zeer ingekrompen zooal niet ge staakt moeten worden, tengevolge van de groote schaarschte aan voeder. Goedkoop rundvleesch. De Minister verwacht, dat vrij kort na het intreden der stalperiode met de distributie van goedkoop rundvleesch een aanvang zal behooren gemaakt te worden. Het voor nemen bestaat de prijzen van het te dlstribueeren rundvleesch zoodanig te stellen, dat de uit te keeren bijslagliit- sluitend aan de goedkoopere soorten vleesch ten goede komt. Deze bijslag zal worden gesteld op 30 cent per kg. Het verbruik van rundvleesch in 1917 wordt geraamd op 140,000,000 kg., waar van de kosten zulleu bedragen 50 mil- lioen gulden. (Officieel). Op 24 October 1.1. werd een vliegtuig van vreemde nationaliteit waarge nomen in de Deurloo. Nederl. torpedobocten uit Vlissingen der. waarts gezonden, constateerden een Britsch watervliegtuig met 4 inzittenden, in nood verkeerenden binnen Nederl. territoir, 7900 meter binnen de grens der territoriale wa teren. De inzittenden weiden gered en aan wal gebracht. Het watervliegtuig, dat zwaar beschadigd was, is gezonken. Overeenkomstig de gedragslijn, gedurende den geheelen oorlog door de Nederlandsche Begeerine gevolgd, zyn de geredde inzit tenden, Britsche vliegers geïnterneerd. De fTel.4 kan mededeelen, dat in het laatste kwartaal vau 1917 in totaal 60.000 ton ijzer en, staal door Duitschland zal worden ingevoerd. Het contract, waarbij Dnitschland zich verbond 20.000 ton per maand te leveren, is wel na 1 October tot stand gekomen, maar zal tot dien datum terngwerkende kracht hebben. Gednrende bet loopende kwartaal werdt dus 60.000 ton yzer en ataal onder de handelaren verdeeld. De directeur van het CentraalJdrood- kaatoor maakt bekend, dat de $2 «te brood kaart loopt van 7 tot en met 7 November. Van heden af zullen geregeld bruin kolen van de bruinkolenexploitatie Bergerode te Heerlen worden verzonden ter beschik king van de Rijkikolendistributie. Het voor nemen bestaat de zendingen, in den beginne 50 wagons per dag, geleidelijk tot een ba- angrijk grooter kwantum op te voeren. in 1918 zullen j E. W. Klop van 't 19e*R.I. Tct majoor bij het 25e Reserve regiment is heaoemd de kapitein J. W. Gefken van het 18e R. I. Waalwijk, 7 Nov. 1917. Tot luitenant-kolonel, commandant vin het He R.I. is benoemd de majoor De luitenant-kolonel-intendant R. H. Goudriaan. directeur van de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting is benoemd tot kolonel-inten dant tot lultenant-kolouel-intendant de uiajoor-intendant C. M. de Kanter vac de 4e Divisie. Gisterenavond had in de R. K. Gildenbond eene bijeenkomst plaats uit geschreven door De Hanze. Doel was om het publiek in te lichten over de Evenredige vertegenwoordiging en om dit goed te doen, was uitgenoodigd de heer Alb. van der Kallen, hoofdredacteur van het Dagblad van Noordbrabant. Nadat de heer W. v. d. Heijden de talrijke aanwezigen een hartelijk wel kom had toegeroepen, verleende hij aan stonds het woord aan den spreker. Deze begon met er op te wijzen dat het een bemoedigend verschijnsel is, dat, nu door de droeve gebeurtenissen de welvaart en de christelijke beschaving voor een tijd lang worden achteruit gezet, nu de moeilijkheden zich ook voor onze Regeering dagelijks opeenstapelen dat een vereeniging als De Hanze het besluit neemt om het publiek op de hoogte te brengen van de Evenredige vertegenwoordiging. Want de Evenredi ge vertegenwoordiging brengt een heele ommekeer in het kiesstelsel. Vooral voor onze provincie brengt het eene geheele verandering en eigenaardige moeilijk heden. Immers hier is men nog niet gewend geweest zich te werpen,in dec grooten politieken strijd, welke men tot nu toe alleen boven den Moerdijk heeft gestreden. En dat moet nu gaan ge beuren. Vervolgens begint spreker eene uit eenzetting te geven van de werking der wet en doet zulks aan de hand van eenlge kaarten. Vooral doet hij uitkomen dat er stem plicht is, zoodat eenieder voortaan ver plicht wordt om te gaan stemmen en het dus niet meer kan voorkomen dat iemand thuis blijft omdat geen geld of drank wordt gegeven. Ook zullen alle mannelijke Nederlanders die den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben stemplichtig worden, ook al zijn ze armlastig. Alleen die personen welke een bepaald straf rechterlijk vonnis achter den rug hebben zullen van het kiesrecht worden uitge sloten. Aan de vrouw is het passieve kiesrecht verleend, dat wil zeggen voortaan kan een vrouw wel lid van De Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad worden. Het actieve kiesrecht, d. w. z. dat ook de vrouw mag stemmen, is haar nog niet verleend. Wat wil nu Evenredige vertegenwoor diging zeggen Evenredige vertegenwoordiging wil zeggen, dat er evenveel Katholieken worden gekozen als er een zeker aantal stemmen worden uitgebracht. BijvoorbeeldHebben de candidaten in het Kiesdistrict 's Bosch meer stemmen op zich vereenlgd als ze bepaald moeten hebben iets wat altijd wel het geval zal zijn dan gaat dit overschot van stemmen over op een Katholieken can- didaat ia het Noorden, zoodat wij hier in Noordbrabant de Katholieken boven den Moerdijk kunnen helpen. Men voelt hier dus dadelijk van welk eeu groot belang het voor de Katholieke Staatspartij is, dat goed georganiseerde kiesvereenigiDgen worden opgericht. Spreker dringt daar dan ook ten sterkste op aan en wijst er met nakruk op dat de groote strijd voortaan in de Kiesvereeniging zal worden gestreden. Vervolgens bespreekt de redenaar de cai- didaatstelling en merkt daarby op dat ook weer strijd zal ontstaan, wie vau de candi daten boven op de lijst zal wordeD geplaatst. Volgens spreker ia het 't best dit geheel aan de kiezers over te laten opdat deze meer warm zijn te maken voor de verkie- zingsaotie. Andere keeren zijn echter weer van meening dat zulks overgelaten moet worden aan de besturen der verschillende Kiesvereenigingen. Nadat de spreker aog de verdeeling van de 18 districten en de werking daarvan heeft uiteengezet, alsmede hoe de lysten zullen worden samengesteld en hoe na de stemming de uitslag wordt berekend en de verschillende vragen door aanwezigen gedaan heeft beantwoord) eindigt hij zyne causerie. Een welverdiend applaus onthielden de aan wezigen dan spreker niet. De Voorzitter van Da Hanie dankt den spreker voor zijne werkelijk grondige en bevattelijke uiteenzetting en deelt mede, dat het plaatselyk Comité van de Katholieke Sociale Actie zich als een voorbereidend comité heeft gevormd om tot oprichting te komen van een Kiesvereeniging. Binnenkort zal wederom eene vergadering worden uitgeschreven en dan zal tot een definitieve verkiezing van een bestuur kun nen worden overgegaan. Dr. Knippenberg merkt terecht op dat dan toch wel leiding aan en goede uiteen zetting van een en ander van te voren mag worden gegeven, wijl het anders zou konnen gebeuren dat men niet tot het gewenschte resultaat zou komen. DeYVoorzitter zegt dat zulke de bedte- ling is en slnit hierna met den gebruike- lyken groet de vergtdering. "ZIa de Prov. Courant komt een bericht voor, dat ons gemeentebestuur een toeslag aan rrinvermegenden op den gasprijs van 5 cent per M3 wil verleenen en in de „Maasbode" dat B. en W. aan den raad vooorstellen een leeuing te sluiten van f 36.000 voor 't bouwen van acht ambteoaarswoningen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt zijn deze berichten onjuist, althans zeker voorbarig en onvolledig Voor een buitengewoon bezette zaal, gaf Maandag-avond het Variété gezel schap Faveur een voorstelling in de zaal >Musls Sacrum». Onze voorspelling dat Faveur evenals altijd veel volk zou trek ken, is weer bewaarheid. Het was er drukker als ooit. 't Was een avond, die ook wel succes had en veel afwisseling bood, maar toch moeten we eerlijk zijo en bekennen dat we van Faveur betere avonden gehad hebben in 't algemeen genomen. De Sam Tonfs voerden voor en na de pauze verscheidene dansen uit die zeer in den smaak vielen. De Remos Brothers met hun aardig gedresseerd poedeltje en Sommer Troupe gaven kra nige toeren te zien in hoofd- en handen- acrobaiiek. Maupie Staal de populaire komiek was natuurlijk de held van den avond en heeft het publiek weer smakelijk doen lachen, hoewel trouwe bezoekers maar weinig nieuws van hem te hooren kregen. Hij werd herhaaldelijk terugge roepen en moest dan ook meermalen een toegift geven. 't Variété Faveur heeft weer een ge slaagde avond gehad en wij vertrouwen dat Faveur zijn hier gevestigden naam zal blijven handhaven. Naar wij vernemen zal het bureau van den Noordbrabantschen Tuinbouwbond met daaraan verbonden proeftuin met ingang van Januari a.s. alhier worden gevestigd. Wij verwijzen naar nevenstaande advertentie der »Hollandsche Buurt spoorwegen» betreffende het goederen vervoer. Zondagmorgen ongeveer half twaalf kregen twee militairen in de Grootestraat twist en geraakten aan het vechten. Aan stonds de kerk was juist uit - ont stond een groote volksoploop. Een officier juist passeerend, joeg de vechtenden uiteen. Zondagavond kregen eeoige mili tairen twist in het café van den heer V. in de stationstraat alhier. De kastelein geen twist in zija huis duldend wist de ruzie-zoekenden spoedig buiten te krijgen. Daar ging men over tot handtastelijk heden. Een der militairen kreeg 3 mes steken. Hoewel de man veel bloed ver loor, bleken de wonden toch niet van gevaarlijken aard te zijn. - Bij de Eerw. Zusters alhier zijn ruim 100 stuks roode kool gestolen bij de familie K. in de St. Antoniusstraat is de geldbak van de toonbank geledigd bij P. G. werden uit den winkel eenige electrlsche lantaarns ontvreemd. A.s. Zondag wordt in 't Parlement te 's-Bosch een vergadering gehouden om daar »onze jonge middenstand» op te richten voor de middenstanders van 1828 jaar. Dr. van Beurden zal er spreken en besproken zal worden het voeren van propagande en de stichting van ontwikkelingskringen. Ter rechtzetting van berichten welke de laatste dagen in verschillende bladen circuleereD, deelt de burgemeester van Til- bnrg mede, dat hij reeds in den loop der vorige week aan den raad van veertien een bepaald vooiBtel deed, waarmee deze zich vereenigde. Zaterdag j.l. viel de fabrikantenbond die beslissing van den raad van veertien bij. Intusschen had de burgemeester in den geest van dat voorstel besprskingen gehou den met de werkliedenleiders, Deze konden zich echter op die besprekingen Diet met den burgemeester vereenigen. Daarna bad de burgemeester ruimere besprekiogen ge opend en de werkliedenleiders gevraagd hen een afgerond voorstel in te dienen. Zulk een voorstel is heden te Utrecht door de hoofdbesturen opgesteld en gisterenavond aan den burgemeester toegezonden. BAARDWIJK. In den nacht van Za terdag op Zondag is ingebroken in de stoomschoeofabriek van de firma van Haaren. Ongeveer halfeen hoorde de vrouw des huizes eenig geritsel dat haar verdacht voorkwam. Toen zij echter niets meer hoorde, ging ze weer naar bed. Eenigen tijd later hoorde ze weer wat en toen ging ze naar de fabriek, waar ze plotseling een groot mansper soon voor zich zsg staan. Deze ont vluchtte daarop de fabriek. Toen Inmiddels de audere hufsgenoo- ten waren verschenen en men de fabriek inspecteerde, bleek dat men toegang had weten te verkrijgen door een raam. Daarop had men, om spoedig de fabriek te kunnen verlaten» een deur geopend. 3e dief bad eeo partij leer bijeengelegd om mede te nemen, doch toen hij daarin werd gestoord, heeft hij slechts kans gezien om eenige vellen boxcalf en eenige vellen chroom, samen eene waarde vertegenwoordigend van ongeveer f 350, te ontvreemden. 's Morgens werd aanstonds bij de ma- réchaussée's aangifte gedaan, welke di rect daarop een onderzoek hebben in gesteld en konden constateeren dat de dief door den tuin en zoo deo dijk op is gevlucht. Tot heden is men den dader nog niet op het spoor. Gelukkig dat de vrouw door het ge stommel is wakker geworden, anders had men voor duizenden guldens kunnen ontvreemden. Velen waren Zondagavond teleur gesteld (wegens al reeds vroeg uitver kochte zaal) om het prachtig concert van de Baardwijksche tooneelclub bij te kunnen wonen. Tot in de uiterste hoe ken was de zaal volgepropt. Het was een ware triomfavond voor de kranige acteurs dezer vereeDiging. Zoo'a succes wenschen wij hen van harte ook toe a.s. Zondag te Elshout. Wij hopen nog dik wijls van hun spel te mogen profiteeren. ELSHOUT. A.s. Zondag zal door de Baardwijksche tooneelvereeniging »Lief- dadigheld door kunst* een groote ope rette-uitvoering gegeven worden bij den heer Frits Rooijmans, café Tramhalte alhier. We mogen verwachten een ge- zelligen avond te hebben, want niet al leen staat de vereeniging als zeer gunstig bekend, doch tevens is het programma zeer schitterend. Er zal o. m. opgevoerd worden: »Inkwartiering«, Het Huwe lijkskantoor van Janus Lijmgraag*, »De mislukte serenade* enz. enz. Met het oog op de laatste traaa naar Heusden en de trein van en naar den Bosch zal de uitvoering precies 6 uur aanvangen. Ook is er uitstekende gelegenheid voor het plaatsen van rijwielen. De keuring voor de ingeschrevenen der landstormjaarklassen 1898 en 1899 zal voor deze gemeente plaats hebben te 's Bosch op 12 December e.k. Op de bruin- en wittebroodskaarten kan na verkregen machtiging van den heer Regeeringscommissaris meel en bloem verstrekt worden. VLIJMEN. Op last van den controleur voor de Rijksgraaninzameling werd Za terdag door onze gemeentepolitie een inval gedaan bij de Vlijmensche mole naars, waarbij een mud rogge in beslag werd genomen bij den molenaar v. H. Molenaar en laadbouwer, voor wie de rogge moest worden gemalen, zullen beiden ongetwijfeld de ernstige gevolgen van hun verkeerde handelingen onder vinden. Dat heeren langvingers niet veel pleizier van ouzen gemeentelijken politie hond zullen beleven, daarvan is zeker niemand beter overtuigd dan de dief, die Zaterdagavond bij den bakker v. H. met een baaitje bloem aan den haal ging. Hierbij dient opgemerkt, dat de bestolene dadelijk aangifte deed bij onze gemeente politie, u&t volgens haar dikwijls te wen schen overlaat. Ternauwernood had v. H. de vermissing ontdekt of bij deelde dit de politie mee, die er onmiddellijk met den speurhond op af ging. Zoodra de hond lucht had, wist hij de politie mannen over greppels en slooten naar de woning van den dief te brengen, al waar na eenig zoeken de hond post vatte bij den zak bloem. Een honderd meter van zijn woning had de dief zijn kost baren last onder een hoop hout verbor gen. Zonder hond ware het onmogelijk geweest bij de heerschende duisternis iets te ontdekken. Een woord van lof aan den gemeenteraad van Vlijmen voor het genomen besluit, waarbij hij de gelden beschikbaar stelde voor aankoop en on derhoud van een politiehond, is hier zeker niet misplaatst. H. BESOIJEN. De 2e competitiewedstrijd, welke onze voetbalvereenlging op 4 No vember in Tilburg tegen N. O. A. D. II gespeeld heeft, is, zooals trouwens ook wel verwacht werd, met 31 door R. W. B. verloren. Toch heeft zij geeu slecht figuur gemaaktde wedstrijd zelf was zeer spannend en van de eerste tot de laatste minuut werd er met veel ani mo en vurig gespeeld. We twijfelen er dan ook niet aan, dat R. W. B. in de le klas thuis hoort, temeer nog daar zij een van de zwaarste uitwedstrijden achter den rug heeft. De seriewedstrijden hadden het vol gende verloop 3e comp. wint van le comp. met 3—0 le wedstrijd. 4e comp. wint van 3-III 5e Reg. Inf. uit Loou- op-Zand met 50 wegens niet opkomen van het 5c. Finale3e comp. wint van 4e comp. met 32. le prijs zilveren kruis aan 3e comp. Besoijen. 2e pr. zilveren medaille aan 4e comp., beiden van het le Bat. 16e Reg. Inf. Er was maar weinig publiek. SPRANG. Zijn wij goed ingelicht, is nu ook in onze gemeente een commissie In het leven geroepen voor de regeling van de distributie van leder en klompen. Wij hopen op spoedige verkrijgbaarstel- ling der bons. VRIJH.-CAPPEL. De raad dezer ge meente zal Vrijdag 9 dezer des middags ten half drie uur eene openbare verga dering houden. WASPIK. Tot directeur der Chris telijke zangvereeniging alhier is benoemd de heer N. Snijers-van Raamsdonksveer. De vorige directeur, wijlen de heer L. Kooien van Waalwijk zal bij de leden der vereeniging nog lang in vriendelijke en dankbare herinnering blijven. lit by RAAMSDONK(DORP-) Spaarbank l°ktera postkantoor R'veer ovgr October. Inge. legd f 11809,44. Terugbetaald f 68 48,77, Op de vergadering der landbouw- vereeniging, Zaterdag 11. bij mej. Fioria gehouden, werden de notulen goedge- keurd, de heeren Adr. en Thomas Smeur als lid toegelaten, de bestuursleden Mare, Zijlmaas, vice-voorzitter, D. Lankbuijze0 Szn. en D. Konlngs Azn. (secretaris) als zoodanig herkozen en den secretaris eo penningmeester ieder een gratificatie tot- gekend van f 35. De rekening van den penningmeester bedroegInkomsten f32853,26, uitgaven f32373,24, batig saldo f 480,02. De rekening werd nage zien door de heeren A. de Bont, P, Boons en D. Lankhuijzen en in orde bevonden. R'VEER. Vergadering van de woning, bouwvereeniging >Volksbe!ang« op Don« derdag a.s. te half acht in de o. 1. school. Enkele jongelui wisten zich Zondag toegang te verschaften tot een in aan bouw zijnd huis op Keizersdijk. Enkele lampen en ruiten werden stukgeslagen, terwijl de vloeren bevuild werden, 't Is te hopen dat de politie deze zaak |q handen zal krijgen en dat de jeugdige bandieten een flinke straf niet ontgaan zullen. Kaatsheuvel, 7 Nov. 1917, Onze R. K. V. V. »Wilhelmina< mocht van het hoofdbestuur bericht ootvaa- gen, dat de afdeeling Kaatsheuvel yWilhel. mins" is opgenomen als lid van den R. K. Voetbalbond in het Bisdom 'a Bosch en de afdeeling zal resorteeren onder de afdeeling nTilburg' eu uitkomen in klasse C. Na vooruit l fWilbelmina^ 1 Gister (Maandag) vierde het klooBter ^Bethlehem' van de Eerw. Zusters alhier, den dag, dat het 50 jaren geleden was, dal de eerste zusters in de Parochie arriveerden. Zooals begrijpelyk ia 't feest met veel luister en onder enorme belangstelling gevierd. Volgens kloosterlijk gebruik werd de plech tigheid met een H. Mis ingezet. Om 9 uur droeg onze Zeer Eerw. Heer Pastoor Völker in de Parochiekerk een solemmeele H. Mij op geasisteerd door de WelEerw. heeren v, Acht cn Smits. De kerk was gevuld ah op Zondag, want niet alleen alle Zuster* vau het kloos'er met de schoolkinderen eu de verpleegden woonden de plechtigheid by, doch ook alle parochianen, die maar eenigs- zins den tijd konden vinden, togen tempel- waarts. Na de H. Mis begon de officieels receptie, waaraan alle Eerw. Geestelijken nit de gemeente, het Kerkbestuur, de Sr, Eli- sabetbsvereeniging, Burgemeester en Wet houders der Gemeente en een lange ry vau notabelen en belangstellenden deelnamen. Om één uur bracht de Harmonie Eapho- nia' den Zusters eeu Aubade. Zooals ds President vaa het gezelschap in zijn geluk- wensch deed uitkomen, was het den wensch van de mazikanten zelf geweest de Eerv. Zusters, bij wien allen nog ter school ge gaan hadden, met deze morgen-uitvoering te verrasseD. Den geheelen dag bleef het stroomen van felicitatie'* in den vorm van kaartjes, telegrammen en zelfs Btoffelijke blijken van belangstelling regenen. Kaatsheuvel heeft Maandag blijk gegeven van hooge waardeering van de nederige Zasterkens voor b«t vele goede in de ver vlogen halve eeuw aan de gemeente bowezeu. Mogen zij Dog jarenlang Kaatsheuvel met weldadeu blijven zegenen Dinsdagmorgen werden de schoolkinderen ontha»ld. De collecte door het huldigingr- comiié, gevormd uit de dames der St. Èii- sabethsvereeaiging, gehoudeD, had de Zu»ten daartoe in staat gesteld. Met blijde gezich'jes kwamen de kleintjes om half tien ter schole. 't Ging er all^r- vroolijkst toe, zooals zich denken laat. Es de groote voorraad geurige Chocolade, lek kere eierkoeken en fijne cpeculaas verdween onder vroolyk gejubel in de grage maavjes der kleintje», die nog lmg 5 November 1917 in 't geheugen zullea houden, Maandagavond werd in den R. K. Gildenbond een groote vergadering gehouden, De leider der vergadering was de heer C. Roestenberg als vertegenwoordiger van de belangen der huurders in de Huurcommissie. De heer Roestenberg zette voor de drukke zaal uiteen het doel eu de werking der commissie, die door den Minister was inge steld om de misbruiken in den l&atsten tijd met hauropdrijving ontstaan, tegen te gaan, Hij spoorde de tegenwoordigen aan alle mogelijke opgaven aan de Commissie te doen opdat deze kunne beslissen over het al of niet wettige vau verhoogiug der hureD. Als tweede punt besprak spreker de petro- leumnood voor de thuiswerkers. Volgens gegeven inlichtingen van den Minister is niet te verwachten dat buiten de toegewezen 2 L per halve maand nog petroleum zsl worden verstrekt ook aiet aau de arbeiders die thuis voor patroons werken, zooals hier velen zyn. 't Eenige wat er op te vinden is dat deze arbeiders bijeengebracht worden in een centrale werkplaats, die in de oude fabriek van de werkverschaffing gemakkelijk was gevonden. Wenschen de thuiswerkers hiervan gebruik te maken, zoo moeten lij zich bij den heer Roestenberg daarvoor aangeven. Maandagmiddag kwam de 18-jarigfl Emmers met de fiets zoodaiig te vallen,

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2