Tweede Blad. Provinciaal Nieuws IHSSZOHDSXr STÏÏKKEH. De Oorlog. Binnenland. Week-Abonné's. Onze feuilleton. NUMMER 94. ZONDAG 25 NOVEMBER 1»17 40e Jaargang. HM "s 9 59 J3 fjpr Hebt U ADVERTENTIES te plaatsen in .dsg-, week- of vakbladen, last dit dan doen door onze bemiddeling. U geeft ze gewoon aan om op, wij xoi- gen voerts voor allei, het spaart U dus porto en moeite en U betaalt geen cent meer, dan dat U zelf opzendt. Wialwijkscke SUomdrukkerij Anloot Tielen. Men denke hieraan wel by voorkomende gelegenheid.- DE TOESTAND. Wat den omvang van het succes der Kngelschen, in ons vorig nammer in't kort reeds meegedeeld betreft, evenaart het de grootste resultaten tot dusver door de Engelschen op het Westelijk front behaald. Op sommige panteo ziju de Engelschen, volgens han officieele berichten, 5 mijlen (8 kilometers) in de Duitsche linies voort- gedrongen, volgens de particuliere bijzon derheden, die de bladen nog breogen, zou do ruiterij zelfs 6 mijlen (9.6 kjlonaetera) tot acbter de eerste Dait*cbe stellingen zijn opgerukt. Het heeft niet veel gescheeld, of de Engelschen hebben het zoo belangrijke Daitscha steunpunt Kameryk in één storm loop bijna bereikt. Waar zij han opmarsch in de richting van die atad het verst hebben doorgezet, ten Z. W. van ds plaats, waar zij de dorpeu Anneux en Caintaing genomen hebben, zyn zy Kamerijk nu tot op een 6 kilometers afstand genaderd. Een belangrijke omstandigheid van het Engelzche succes is ook, dat de Engelschen ten Zuiden van Kamerijk het Canal du Nord, dat in verbinding met het canal de l'Escaut en andere water wegen een krachtige natuurlijke verde- digings-ilnie voor de Dultschers vormde, bij Masnières zijn overgetrokken en op den Oostelijken oever nieuwe vorderin gen gemaakt hebben» Tot dusver hadden de Engelschen die natuurlijke verdedigingslinie meer Zuide lijk, bij Vendhuille slechts bereikt. Nu hebben ze haar geforceerd en hebbea aan de audere zijde terrein gewonnen, waardoor een bedreiging van Kamerijk van het Zuiden uit, in het leven wordt geroepen. Ia het Duitsche legerbericht van gis terenavond wordt alleen van een voort duren van de gevechtea gesproken, hetgeen er op wijst, dat in den strijd nog geen keer ten gunste vaa de Duit- -schers gekomen is, zoodat het niet on mogelijk is, dat de Engelschen hun opmarsch nog verder kunnen doorzetten. Tot nog toe zijn er 8000 gevangenen, waarvan 185 officieren. Voor de Italianen is de Indirecte hulp, die de Engelschen en Franschen hun door hun aanvallea op het Westelijk front bieden, van grooter beteekenis misschien nog dan de directe steun dien zij den Italianen gebracht hebben. Maar intusschen hebben de Italianen, dank voor een deel aan die directe onder steuning, zich zoo krachtig hersteld, dat zij, ondanks //de ondermijning" van de Plave-stelling, zoowel rechtstreeks als in de flank, toch nog altijd zich in die stelling handhaven en den opmarsch der centralen tegenhouden. In de legerberichten van de centralen heet het in de laatste dagen, dat de toe stand onveranderd is, hetgeen er zoo duidelijk mogelijk op wijst, dat de hard nekkige Italiaansche tegenstand, elke vordering van de centralen belemmert. De Maxlmallstische regeering heeft, naar een Reuter-telegram meldt, den Russischen opperbevelhebber lastgege ven om aan de vijandelijke commandan ten een aanbod voor een wapenstilstand te doen, ten einde de vredes-onderhan- delingen te beginnen. De waarde van dit bericht hangt ge heel af van den invloed, dien de Bol- schewiki in Rusland hebben en van de volgzaamheid, waarmede de Russische autoriteiten de bevelen van de Maxima listen zullen opvolgen. Te beoordeelen vallen die factoren in het minst niet, zoo dat moeilijk te zeggen valt, welke be teekenis aan het bericht te hechten valt. Opmerkelijk is echter, dat ook Amerika reeds met represaille-maatregelen begint en beslag heeft gelegd op tienduizend pond suiker voor Rusland opgeslagen. BERLIJN, 23 Nov. (Spec. Dienst.) In Vaücaansche klingen wordt met ze kerheid verklaard, dat de Paus een nieuwen stap voor den vrede heeft ge daan. De nieuwe vredesnota van dee Paus zal, naar verluidt, nader op de details iügaan dan de vorige nota's. LONDEN, 23 November. Het com muniqué van generaal H^ig meldtIn den afgeloopen nacht hebben wij, ten Zuid-Oosten van Yperen onze linie lich telijk voor uitgebracht. Vijandelijke raids 's nachts ten Noord- Westen van Pontruct, ten Noord-Westen van St. Quentin en ten Zuiden van Neuve Chapelle ondernomen, werden afgeslagen. Er bleven daarbij gevangenen in onze handen. Ten Zuid-Westen van Kamerijk bleef de toestand van ons front onveranderd. BERLIJN, 23 November. Het avond communiqué meldtAan het slagfront ten Z.W. van Kamerijk is een nieuwe Engelsche doorbraakspoglng onder de zwaarste verliezen voor den vijand mis lukt. BERLIJN, 23 November. (Wolff.) Het gisteren bekend gemaakte Oc'ober- resultaat van den duikbootoorlog (674,000 ton) en het totale resultaat sedert de aanvang van den oogebreidelden duik boot oorlog (7,649,000 ton) wordt door de bladen als een geweldige prestatie ge waardeerd. KOPENHAGEN, 23 November. (H.N.) Volgens een correspondent van de >Vosda Narodna" heeft Trotzky aan de geallieerden een aanvulllngsnota gezon den, waarin de revisie der geallieerde oorlogsdoelen wordt verlangd; indien door heden geen antwoord ontvangen is, beschouwt Rusland zich als vrij een afzonderlijken vrede te sluiten. In dit geval zou Rusland neutraal blijven en de leden van het kabinet, die weigerden langer de verantwoordelijkheid te dragen voor het instandhouden eener maxlma- Hstiscbe regeering, zouden hun ontslag indienen. Naar ,De Tel.* maldt, zijn tnsschsn de regiering en de auikerfabrikaaten onder handelingen gevoerd over deu nieuwen sui- keroogit. Naar het blad verneemt is als gevolg van dece onderhandelingen eerlang het besluit te verwachten, dat door de regee ring de geheele oogst zal worden overgeno men en tegen normalen prijs voor binnen- landsche consomptie beschikbaar zal wotdsn gesteld. Esn e»enlueel overschot zon door de regeenog kunnen worden uitgevoerd. Het verschil tusechen kostprijs en con sumptieprijs komt bij dezen miatregel ge heel voor rekening van de regeering. De fabrikanten zollsn dus van den nieuwen oogst niets kunnen exporteereo. Da Belgische Legatie deelt ons het volgende mede: De navolgende Scheepraarfc-Maatschap- pijen Steomvsari-Maauchappy Nederland, Kon. Paketvaart.Maatschappy, Java-China- J ip-.n-lijn, Koninklijke Nederlaod»ch 1 S.ojinboot-Maatachappij hebben, in het ver langen getuigenis af te leggen van haar «yupathie voor de zoo zwaar beproefd" bevolking van België, besloten tijdens den daar van den oerlog ter beschik king van het Nationale Steun- en Voe- dingocomité te Brussel een maandelyksshe gift van 5000 francs te stellen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat de dienst plichtige onderofficieren van de lichting 1912 der infanterie, vestingartillerie, ge nie en pontonniers, alsmede de dienst plichtige onderofficieren van de lichting 1911 en 1912 der pantserfortartlllerle en der torpedisten op 30 November e. k. de dienstplichtige korporaals en man schappen van het nog onder de wape nen zijnde gedeelte der lichting 1914 van de infanterie, pontonniers, pantser- fortartillerie en torpedisten omstreeks 21 December e.k. In het genot van onbe paald (klein) verlof zullen gesteld wor den. Het vervoer der omstreeks 21 Decem ber vertrekkende verlofgangers kan, om opeenhooplng op de spoorweglijoen te voorkomen, over 18, 19, 20 en 21 De cember worden verdeeld. De „Mali and Empire» (Kanada) van 4 October bevat een telegram uit Montreal, meideode, dat Duitsche han delsagenten in Kanada rubber koopen en naar Nederland verzendeD, vanwaar het dan verder zijn weg zou vinden naar Dultschland. Dergelijke insinuaties zijn van Ententezijde reeds zoo vaak tegen Nederland geuit en telkens ook zoo on- wederlegbaar van officieele Nederland- sche zijde tegengesproken, dat het over bodig mag heeten, op deze nieuwe ver dachtmaking in te gaan. Wij volstaan er mede, de heeren, die deze leugenbe- rlchten de wereld in zenden, te verwij zen naar de officieele cijfers van het Nedeilandsche rubberverbrutk in normale tijden en van den Nederlandschen rub ber invoer tijdens den oorlog, waaruit overtuigend blijkt, dat de invoer bij lan ge na niet de behoefte van Nederlaod aan rubber dekt, zoodat wij zelf te kort komen. In de Octoberaflevering van de «American Exporter» werd gewag ge maakt van het feit, dat de Amerikaan- sche reeders steeds ernstiger beginnen aan te dringen op het in beslag nemen der neutrale, in Amerika vast gehouden schepen. Naar aanleiding hiervan be strijdt het Deensche blad >Börsen» op juridische en volkenrechtelijke gronden de opvatting van eeAigc Ame.rikaansche rechtsgeleerden, die lu deze kwestie de stelling verdedigen, dat in beslagneming van neutrale schepen geoorloofd i3 als een noodtoestand of dringende ncodzaak ertoe dwingt. >Börsen» is het daar niet mee eens en ontkent bovendien, dat Amerika zich op het oogenblik op zulk een noodtoestand zou kunnen beroepen. >Het in beslag nemen van thuisvarende schepen met ladingen, die op weinig vriendelijke wijze worden verhinderd verder te gaan, kan daarom slechts als rechtsverkrachting door middel van ge weld worden gequaliflceerd. De neutralen hopeD, dat Amerika, dat immers, zooals het voorgeeft, juist voor de rechten der neutralen ter zee naar de wapens heeft gegrepen, de rechten der neutrale staten niet zal schendenl» In het Zweedsche blad >Aftonbla- det» van den 17 November vinden wij eene interessante samenvatting van de broodrantsoenen, zooals die thans in de verschillende landen der wereld zijn vastgesteld, hetzij door invoering van het kaartsysteem, hetzij dat men, zooals b.v. in Engeland, de bevolkiDg voorlooplg nog vrijlaat, maar haar met alle macht tracht te overtuigen, dat een bepaald gemiddeld broodverbrulk per dag nood zakelijk is. Uit deze samenvatting blijkt, dat van de aangegeven landen, het toe gestane broodvei bruik het grootst is in Bulgarije, waar het rantsoen op 500 gram is gesteld, vervolgens komt Denemarken met 315 gram, dan Neorwegen met 285 gram, Dultschland en Oostenrijk met 280 gram, Zweden, Nederland en Zwit serland met 265—250, Italië en Turkije met 250 gram en eindelijk Engeland en Frankrijk, waar het maxlmumverbruik met 200 gram is aangegeven. Zeo langzamerhand komen berich ten in, over gedwongen inlijving van Nederlanders ln het leger der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De Leeuw. Ct. verneemt, dat eenige Frlescbe jongens reeds sinds maanden in het leger zijn opgenomen om te wor den geoefend. Hun was 70 dagen ge laten om naar Europa over te steken, doch er was geen scheepsgelegenheid, of eigenlijk: Amerika weigerde hen te laten gaan, In het Engelsche Lagerhuis heeft King gevraagd, of in het jongste ge heime verdrag, gesloten door de tsaris tische regeering tusschen Rusland en Frankrijk, bepaalde vergoedingen na den oorlog aan België zouden worden ge daan ten koste van Nederland en of hij den argwaan bij de onzijdigbn kan be daren door met -adruk te verklaren, dat dit land daarvan niet op de hoogte is en in geen geval iets dergelijks zal ge- doogen. Lord Robert Cecil, onder-secretaris, antwoordde voorzoover Ik weet, is er niet de min9te grond voor het bericht, dat er eenig verdrag is gesloten, en ik houd het voor een verzinsel van den vijand. King vroeg, of, als er geen verdrag bestaat, het ministerie van buitenlandsche zaken iets weet van een schikking of vergelijk in dien trant. Cecil antwoordde met nadruk neen mijnheer. De vlieger v. d. Drift, die Don derdag van Soesterberg met zijn vlieg machine vertrok voor het behalen van het militaire brevet Is niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat hij, door mist ver dwaald, op Belgisch grondgebied is ge land. Nader meldt men ons, dat de vlieger Donderdagmiddag omstreeks halftwaalf te Antwerpen Is neergekomen. Hij is ongedeerd. Vermoedelijk zal hij spoedig terugkeeren. De Katholieke Illustratie van dese week bevat de volgende PLATEN Interieur van de kerk van Meaux. November slachtmaand. Een buurpraatje. Twee kiekjes van de tentoonstelling >In Costen een» te Nijmegen. D'ie oorlogskiekjes. R.K. Militaire vereeniglng te Ooltgens- plaat. D ukte achter het front. Twen kiekjes uit Reims. Twee van hnt front. Vier kiekjes van de gevechten in Palestina. Motorschonner «Cornelia Claslna». Centrale kenken te Hof van Delft. Tentoonstelling Belgische Roode Kruis te Den Bosch. Vijf kiekjes uit de artillerlewerkplaatsen aan de Hembrug. Prof. Dr. Friedberg. Friedrich von payer. Kupprecht van Beieren. Het Fransche kabinet Painlevé. Zus ter Maria Vincentia te Roosendaal. J. H. Schuts te Venlo. Moeder The ophane te Roosendaal. Broeder Juli anus te Helmond. TEKST: De klove, door H. B. v.-d. Sande. De blijde dag, door Marle Gijsen. Zware uren. Ik denk aan vader kind.'Ons even amuseeren. L. S. Eenlgen tijd geleden las ik een Inge zonden stukje in uw blad, geteekend E. G. te D. De geachte inzender, blijkbaar een warm onderwijzersvriend, wees daarin op de naderende besprekingen der on derwijzerssalarissen in de Gemeente Drunen. Hij verwachtte, dat van die Gemeente de victorie voor de Brabant- sche onderwijzers zou uitgaan, en ook mijne meening was, dat de welvarende Gemeente Drnnen met haar mlddeo- standsactie en sterk vertegenwoordigde burgergemeenteïaad een flinke salarisre geling voor hare onderwijzers in den koker zou hebben. Helaas, belden hebben wij ons bedro gen gezien, waarde E. G. Weinig meer dan voorgeschreven werd door het College van Gedeputeer den is der onderwijzers deel geworden en geenszins is van-Drunen de victorie begonnen. Die eer komt toe aan Woensel en ook het kleine Tongelre, die de salarisregeling van 't Rijksschooltoezlcht ongewijzigd overnamen. Maar daarom niet getreurd! Nog is in Drunen voor de onderwijzers het hoogste en laatste woord niet gesproken. De salarismeting j.l. Zondag te 's Bosch gehouden, heeft U, onderwijzers, den weg gewezen ter bereiking van uw doel de salarisregeling nan kei Rijksschool' toezicht* Gemeenteraadslede», die ter bevoegder plaatse uw wenschen kunnen en zullen verdedigen hebt gijMaar dan ook zelf aanpakken, opnieuw aankloppen om salarisherziening, gedachtig het>Frap- pez toujours.* Volgt gij deren weg en blijft gij Uwe rechten eischen, wijzende op wat de Paus der werklieden in zijn »Rerum Novarum* heeft neergelegd: >een bezoldiging, uw werkkring en stand waardig*, dan zal Katholiek Drunen zich bij de uitspraak van haar oppersten raadgever moeten neerleggen en zal ongetwijfeld aan Uwe rechtmatige eischen recht geschieden 1 D. (W.) V' M- Waalwijk, 24 November 1917. 16^?» Wij vestigeD er de aandacht op dat aan wnnk-abonné'a, die meer dan een week achter blijven, ons blad niet meer wordt bezorgd. D» Administratie. zijn rede met een aansporing om trouwe leden der organisatie te worden, zoowel voor elks geestelijk als stoffelijk voordeel. De Eerw. heer Panken was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij den spreker dank bracht voor zijn nuttige en leer zame rede. De waarnemende voorzitter aprak nog een woord van aanmoediging, waarna de vereeniglng werd opgericht en de naam aannam van St. Jan. Het voorlooplg bestuur werd samengesteld uit de heeren J. v. d. Wiel uit Kaats heuvel, voorzitter, W. Swinkels uit Baard wijk, secretaris en J. Coehorst uit Waal wijk, penningmeester. Na het sluitings woord van den voorzitter eu het zingen van het Bondslied werd deze succesvoile vergadering gesloten. Het taylorstelsel, dat tegenwoordig meer en meer belangstelling vraagt, wordt door Dr. Ir. J. van der Waerden be handeld in een geschrift getiteld >Het taylorstelsel met een inleiding over stuk loon en moderne loonsystemen». Van dit werk is thans reeds de 3e druk ver schenen. Het bespreekt o.m. «stukloon en moderne loonsystemen, het taylor stelsel, kritiek op het stelsel, slotbeschou wing, een aanhangsel met instructiekaart. Speciaal van belang is de afdeellnf over het stelsel zelf, den stichter, zijn bedrijfsleer, den arbeid onder het stelsel, de planafdeeling en funcioneel beheer, de productie-verhooglng onder dit stelsel. Wn zouden aan dit belangwekkend ge schrift heel veel wetenswaardige en nut tigs voor onze lezers kunnen ontleenen, maar doen dit niet, omdat wij 't werk liever in handen zien van onze fabrikanten en al degenen, die in dit groote vraag stuk belangstellen. 't Werk is verkrijgbaar in den boek handel van J. v. Eijkelenburg, Waalwijk. Wij vernemen m«t genoegen dat in onze gemeente is opgericht eene Na^mloese Vennootschap voer eene nieuwe indastrie, nl. de bereiding van pelswaren, alsook het verven daarvan. Door de moeilijke tijdsom standigheden die het aanschaffen van ma chines, grondstoffen enz. zeer bemoeielijken, wordt dit bedrijf voorloopig op bescheidan voet opgericht en ondergebracht in het be staande graanp»khni8 van den heer A. van Iersel, dat daarvoor wordt verbouwd en eenigszins uitgebreid. Het ligt in de bedoeling der onderne mers de fabriek zoo spoedig mogelijk in bedrijf te brengen en zoodra de omstandig heden dit gedoogen zal tot aausienlijke uitbreiding worden overgedaan. In ons nummer van heden begint eene prachtige nieuwe feuilletonmen ral werkelijk zelden boelender werk hebben gelezen. Zij die zich dus thans abonneeren, kunnen het in zijn geheel volgen en be waren als een prachtig geheel. Redactie. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Drunen, 21 Nov, 1917. Geachte Redactie Gelieve onderstaande een plaatsje ln uw veelgelezen blad in te ruimen. Bi voorbaat mijn dank. Bij Koninklijk besluit ziju o.m. de navolgends pensioenen verleend A. Schoenmak, rs, gemeente-ontvanger te Waspik f 198— D. Bekkers, gemeente veldwachter te Hooge- en Lage Zwalowe f 311.— A. C. C. A. Kramer, gemeente veldwachter te Hooge- en Lsge Zvalnwe f 284,—. Het ligt in de bedoeling der regee. ring mits koninklijke goedkeuring, aan onze gemeente een voorschot te verleenen van f 33.160 voor den aankoop van grond en van f 87,045 voor den bonw van 20 arbeiderswoningen. Op initiatief van verschillende post beambten vau Waalwijk en omstreken, had Zondag j.l. te Waalwijk eene ver gadering plaats, met het doel, een af- deeliog op te richteB van d»n R.K. Bond van Post- en Telegraafpersoneel. Ten vier uur riep de waarnemende vdorzitter de heer A. v. d. Broek uit 'a-Bosch, de aanwezigen, waaronder de WelEerw, Heer Panken, een hartelijk welkom toe en opende de vergadering met den Chrlstelijken groet en gaf 't woord aan den heer A. van Veldhoven uit 's Bosch, die door het Bondsbestuur van den R. K. Bond St. Petrus daartoe was aangezocht. Spreker behandelde lo den breede de noodzakelijkheid van 't R.K. vereenlglngsleven. Hij besprak het streven der socialisten en voorts de noodzakelijkheid van de R.K. Klesvercenlglng, waarmede wij ons doel kunnen bereiken. Reeds zoo vele jaren heeft het hoogere en lagere per soneel zich beziggehouden één verte genwoordiger voor de 25.000 ambtenaren la de Tweede Kamer te krijgen en ein delijk is Iemand gevonden, dien zij er zeer geschikt voor achten en waarvoor hooger en lager personeel zeer veel sympathie gevoelt. Het is reeds over bekend dat één onzer hoogste ambte naren, de inspecteur Vergroessen van de Post- en Telegrafie te 's Bosch, zich bereid verklaard heeft, een eventueele candidatuur te aanvaarden. Die caudl- datuur ondervindt veel sympathie in hoogere kringen en eveneens bij de ar beiders. Steunt daarom, zegt spreker, zooveel in uw vermogen is de R. K. Kiesvereenlging, maar houdt de politiek bulten de Vakvereeniglng. Spr. besloot In ons vorig nummer hebben wn medegedeeld, dat de directie der Flora bioscoop erin geslaagd Is met de a.s. Kerstdagen de bekende film «Fransche moeders» die overal groot succes heeft, hier te krijgen. Het is natuurlijk voor ons niet doenlijk elke week te wijzen op 't geen er gegeven wordt, daarom doen we dat zoo nu en dan eeDS. Want werkelijk als men Zondags avonds die drukte ziet, dan ervaart men dat de Flora-bioscoop meer en meer een aaa- genarae en gezochte ontspanning wordt, wat natuurlijk voor een goed deel danken zal zijn aan de mooie en amu sante Alms die er voortdurend gege ven worden. Het Bestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond (Federatie van de vijf Diocesane Hanze-Bonden ln Nederland) mocht van Z. Exc. den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid ook de uitnoodiglng ontvangen om mede te werken tot het Instellen en welslagen van een onderzoek omtrent de klacht, dat bij het vaststellen van maximum prijzen door Z. Exc. den Minister onvol doende rekening is gehouden met de belangen van den handeldrijvenden Mid denstand, met andere woorden: om te onderzoeken of de winstmarge op ver schillende artikelen al of niet te gering is. In verband met dit schrijven van den Minister had het bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond met dat van den Nederl. Middenstandsbond eene be spreking met den Minister, en het gevolg van die bespreking is geweest, dat de besturen van de Vakgroepen van Banket bakkers, Brandstoffenhandelaren, Brood bakkers, Varkensslagers, Vischhaadela- ren, Handelaren in Aardappelen en Groenten, Handelaren in Boter, Kaas en EierenHandelaren in Grutterswaren, ultgenoodigd worden hunne Vertegen woordigers te zenden naar de vergade ring, die den 12den December a.s. des namiddags om één uur in een der zalen van het «Hotel de l'Europe», Vredeburg, Utrecht, zal worden gehouden, om de noodlge vakgroepen te stichten. Men gelieve op te geven tot welke vakgroepen men wensebt toe te treden. Uit het bisdom 'w-Boschbii den heer Joseph Schoenmakers teGeertruldenberg. Naar we vernemen, stellen de ge zamenlijke Zeereerw. heeren^ pastoors van Tilburg aan belde in 't conflict betrokken partijen het volgende voor lo. De werkstaking en uitsluiting op te heffen en den arbeid op de vroegere voorwaarden te hervatten. 2o. De onderhandelingen daarna voort te zetten. 3o. Mochten deze binnen een bepaal den termijn tot geen resultaat leiden, een scheidsgerecht te laten beslissen. Naar de >VHert. Crt.» verneemt I De Mo van het Zeiden, s» 2 0 Ml 9 p o 1

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1