iauws uit jamn. DE OORLOG. een aankomend dagmeisje Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. M. m Rollen Pakpapiior Ump?" Adverteeren moet dus succes hebben. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Correspondentie. Advertentiëü ■N ZZSffST 21 N°'- 1911 Denken heeren Winke liers en Zakenmenschen er wel aan dat ons blad in Waalwijk, Baardwijk, Beeoyen, bijna huis voor huis en ook in Kaatsheu vel, Drunen. Sprang, Capelle, Vrijhoeven, Waspik, enz. enz haast algemeen gelezen wordt. Onze oplaag is in enkele maan den met henderden toegenomen. zijn verschillende Maaskantsche Boeren bonden van plan zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek om den Beerschen Overlaat nog dezen winter gedeeltelijk te laten dichten. Het triduum voor de R. K. Mili tairen gegeven in onze parochie-kerk door een Eerw. Pater-redemptorist op Maandag, Dinsdag en Woensdag dezer week mag in elk opzicht geslaagd heeten. De vastgestelde diensten en predicaties waren {steeds zeer druk bezocht en de devotie-volle houding en hartelijke deelneming van deze meer dan 220 R.K. jongens mag voorbeeldig genoemd wor den. Een algemeene H. Communie op Donderdagmorgen besloot deze welge slaagde geestelijke oefening, waarna aan de deelnemers een ontbijt in den R. K. Gildenbond werd aangeboden en andere versnaperingen werden rondgedeeld. De Eerw. pater en adviseur waren hierbij tegenwoordig en gaven hunne groote tevredenheid over het verloop van het triduum te kennen dat niet zal nalaten de gunstigste uitwerking te heb ben voor het godsdienstig en zedelijk leven der militairen. De uitvoertng gisterenavond in „Alusis Sacrum" gegeven door de too- neelvereeniging „Mobilia" is zeer druk bezocht geweest. En geen wonder. „Mo- bilia" toch heeft een goede naam en men wist dat het programma bovendien met veel zorg was saamgesteld. De „Leugenbaron" is vooral in den smaak gevallen. Het spel dwong een ieders bewondering af. Vooral de Leu genbaron, vertolkt door den soldaat Muller, was eenig in zijn rol. Na afloop werden hem dan ook door de gezamenlijke onderofficieren onder een toepasselijk woord, bloemen aange boden. Door de tooneelclub zelf werd aan den beschermheer, den WelEd. Gestr. heer Lt. Adj. Wolfson een lauwerkrans geoffreerd als blijk van hoogachting en sympathie en vooral ook uit dankbaar heid voor wat hij voor „Mobilia" in 't bijzonder en voor het amusement van den soldaat in het algemeen doet. Lt. Wolfson dankte voor deze harte lijke attentie en zei steeds op den in geslagen weg te zullen voortgaan. Het tweede stukje, „Wie zal hem heb ben44 viel in menig opzicht te prijzen en werd eveneens goed vertolkt. Vertolkt De heer B. C. Kroskinsky-Versteeg uit Breda blijkt een meester te zijn in het grimeeren en tooneelkappen. Door zijn vaardige hand komt het geheel beter tot zijn recht. Het strijkje onder leiding van kapi tein Knoote, zorgde voor eene aange name afwisseling, zoodat het geheel een aangename avond is geweest. Heden avond wordt nogmaals hetzelf de programma gegeven en zullen bur gers ook toegang hebben. De tooneeluitvoering Donderdag avond door de R. K. Mil. tooneelver- eeniging Excelsior in het Bondsgebouw gegeven, is zeer druk bezocht geweest. Het programma, bestaande uit een twaalftal voordrachten werd tot groote tevredenheid afgewerkt. Het langdurig applaus bewees wel dat alfe stukjes in den smaak vielen. Naar aanleiding van de In ons blad van 1.1. Woensdag geplaatste advertentie van de gasfabriek omtrent het grooter gasverbruik aan winkeliers, kuDcen wij medcdeelen, dat wiokeliers in dea aan gegeven tijd zoo lang licht mogen bran den als zij verkiezen. Op de publieke verkooping giste ren gehouden te Heusden voor de Erven Mevrouw Verhoeven zijn o.a. verkocht Een munten-kastje voor f 2300,— 8 stoe len en 2 fauteuils voor f 1875,—geschil derde houten vuurschermen voorstellen de man en vrouw voor f 600,— 2 pen dules voor f 400,- en f 370- 8 stoelen voor f 300,— en nog diverse andere voorwerpen aan dergelijke prijzen. De werkman F. B. fcid Donderdag bij het lossea van een kar het ongeluk onder de kar terecht te komen daarbij viel hem een kist van 500 K.G. zwaarte van de kar op het lichaam, zoodat hij met ernstige Inwendige kneuzingen werd opgenomen. BESOIJEN. In de gezellige zaal van het R.K. Meisjespatronaat waren jongst leden Donderdag vereenlgd de zangers van het R. K. Zangkoor met hun direc teur, den heer C. van Helvoirt, teneinde naar aloude traditie het Ceclliafeest te vieren. Het gezelschap mocht bet genoegen hebben dea ZeerEerw. Heer Pastoor en de beide heeren Kerkmeesters als gasten in zijn midden te zien. Op recht genoeglijke wijze werd van het aangebodene genoten en menige toast gaf uiting aan de vroolijke stem ming, die onder de feestvierenden heerschte. Vooral de heer van Helvoirt, de on vermoeide Koordirecteur, mocht den dank inoogsten, die hem terecht door verschillende sprekers werd gebracht voor de belangloozo toewijding, waar mede hij in het afgeloopen jaar weer zijne taak had volbracht voor zijne welgeslaagde pogingen om de praesta- ties van het aan zijne leiding toever trouwde koor tot steeds honger peil op te voeren. Langen tijd bleef het gezelschap in vroolijk samenzijn en ongetwijfeld heeft deze feestavond de banden van vriend schap tusschen den directeur en de leden onderling nauwer toegehaald. BESOIJEN. Morgen ten 5 uur zal in t patronaatsgebouw de heer J. B. Verster» optreden om voor de R.K. Kiezers te spreken over de nieuwe Kieswet. Een aanmoediging om deze lezlcg bij te wonen, zal wel ODnoodlg zijn. Door de Chr. Zangvereeniging Hallelujahte Besoijen is benoemd tot directeur da heer W. van Bennekom te 's-Boscb, in plaats van wijlen den heer L. Kooien wiens nagedachtenis In dank bare herinnering der ledea blijft voort leven. Naar men ons mededeelt is tot Directeur der Gemengde Zangvereeni ging Vooruitgang zij ons Doel van Waalwijk en Besoijen benoemd de heer Nelissea uit Drunen en wij vertrouwen, dat zulks in goede handen zijn zal. BESOIJEN* Het 1ste Xl-tal van R. W. B. gaat op 25 Nov. naar Breda, om tegen N. A. C. III haar 4en competitiewedstrijd te spelen. Het 2e XIrtal speelt een oefenwedstrijd tegen een militair Xl-tal van de 4e C. Ie B. 16 R. I. om 2 uur op het terrein van R. W. B. SPRANG. A.s. Zondag v.m. 9.80 en 'sB.m. 5.30 hoopt ia de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. d« Jong van Heeg (Pr.). Zeker v. d. H. kreeg dezer dagen een onbeduidend wondjj aan zyo arm. Door an bekende oorzaak kwam er eenig vuil in. Door Dr. v. d. Meulen werd begin van hloedvergiftiging geconetateerd. jl. Donderdagavond moest een onbe kende vroaw aan de Bierateeg in de daar aankomende tram stappen. Doordat da tram te ver doorreed moest zij langs de sloot, waaiby zy het ongelnk had er in te walleo' en zich nog al erg te bezseren. Vergadering van de Afd. Sprang van het Ned, Werkl. Verhoed ^Patrimonium" op Zaterdag 24 Nov. des avonds 8 uar. Verg. van de Afd, Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieksarbeiders op Maandag 26 Nov. 't avonds 8 unr. Aan de orde Verkiezing 2 Bestuursleden. Jaarvergadering van de Ccüp. Broedij Bakkery //Broederhulp" alhier, op Donderdag 27 November a.s. des avonds 71 /a uur in de zaal van J. Klis. SPRANG. Door de duisternis mlslold, vltl j.l. Zaterdagavond onzea dorpsge noot W. M. Genuic in den waterput, staande op het erf van de Wed. H. al hier. Op zijn hulpgeroep kwam ijlings hulp opdagen. Met behulp van een ladder werd hij op het droge gebracht Wonder boven wonder kwam hij met een nat pak cn den schrik vrij. Ook zekeren C. B. overkwam denzelf den avoid een gelijksoortig geval, wat ook goed afliep. VRIJH.-CAPELLE. Voor eenige dagen werden de bewoners aan den Winterdyk jaet een bezoek vereerd van een onbekenden militair welke monsters koffie bij zich had. Hy trachtte hiervan te verkoopea wat hem in dezen tyd goed geloktet, bij nader onder zoek bleek deze niet aan het monster te voldoen, zoodat hij waardelooss rommel voer den prijs van f 1,— per pond aas den man heeft gebracht. Dit kwam onze waakzamen politieman Gouda Ier oore die er ia altagde den onbekende te Besoijen aan te honden en die hem met de koopars confronteerde, welke hem hebbes herkend. Dit muisje kan nog wel een staartje hebbeD, daar het volg'ni de distributiewet verboden is koffie zondsr bonnen te ver- koopen, RAAMSDONKSVIER. Reeds zijn vier lijders aan typhus naar de barakken ge bracht. Een meisje van 20 jaar is over- leden. De werkman H. C. brandde zich op de fabriek aan het Keizersveer zoo danig aan zijn arm, dat Dr. Knaap genees kundige hulp moest verleenen. Tot gemachtigden in het Kies college der Ned. Herv. Gem. zijn her kozen S. J. Lankhuijzeo, G. Oosterling cn A Timmermans, terwijl in plaats van Lankhuijzeo is gekozen A. Ruitenberg. Ds. C. B. Holland heeft een beroep naar Kampen ontvangen. Bij den heer L. de W. zijn enkele boomen ontvreemd. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag den 27en November 1917 des namiddaes te 3 uur. Ouderwerpen 1. Ingekomen stukken eu-mededee- lingen. 2. Aanbesteding schoolbouw wijk B. 3. Geldlecnlngeo. 4. Regeling jaarwedden secretarie ambtenaren. 5. Vaststelling verordening Leveus- middelenbedrijf. 6. Gemeeatebegrooting 1916. DUSSEN. Zaterdagavond werd gemeld, dat een psar honden jacht achter de schapen hielden. Zondagavond wsren er reeds 52 dood en verminkt. De msrechausrée honden er de wacht cp. MEEUWEN. De coöperatieve vereeniging tot verbetering van het paardenras in het land ran Heneden en Altena heeft als leden van de aankoopesmmieeie voor een nieuwen hengst benoemd de heeren D. v. Bunren te Meeuwen, C. J. Branderhorst te Genderen, Abr. de Jong te Almkerk en tot plaatsver vangende leden de heeren G. J. W. Bran derhorst te Eethen en K. M. Dirkawsger te Meeuwen, s-GRAVENMOER. Io de vacature als lid van den gemeenteraad, ontstaan deor het overlijden vaa den heer A. Beunis, zijn als candldaten gesteld de heer P. van der Dussen en M. J. de Geus. De stemming Is bepaald op 28 November a.s. DRUNEN. Door Burgemeester en Wet houders is op 20 Nov. aan W. Verhagen, postbeambte eervol ontslag verleend als tele grambesteller en in diens plsats benoemd. Al. Brok hulpbeateller alhier. Dinsdag 27 No?, hoopt de Eerw. Br. Josephns in het klooster alhier den dag te herdenken van zyn 25-jarig intrede in de orde. Voorzeker zal het den Eerw. Br. dien dag aan blijken van belangstelling niet ont- brck*B, die bij door een voorbeeldigen levenrwandel en zijne onvermoeide zorgen voor de bewoners van het Mannenhuis, vooral by ziekten, ten volle heeft verdiend. Dinsdag 27 Nov. des namiddags ten 6 nur openbare vergadering van den Raad der gemeente Drunen. 'e-H ERTOGENBOSCH. Gedeputeerde Str- ten hebben tan de gemeenteraden in deze provincie medegedeeld, dat zij een herziening van de jaarwedden der bargemeesters, secre tarissen en ontvangers wenschelyk achten en verzocht hnn te willen berichten, of zij zich met de voorgestelde verhoogingen kunnen vereenigen. De jaarwedden ?»n verschillende functionarissen zullen met meer dan f 1000 verhoogd wórden. ten bate voor den armen van Loon opzand. Heusden, 23 Nov. 1917. Maandag vervoegde zich bij den rijwielhandelaar v. S. alhier, zekere K. V., vroeger alhier werkzaam, om voor een paar uren een fiets te hnren. Tot heden heeft V. vergeten de fiets terug te be zorgen, zoodat de rijkspolitie dit zaakje in handen heeft. De heer J. Boumao, kommies der rijksbelastingen, wordt met 1 Dec. e. k. gestationneerd te Wijk-bij-Duurstede. Naar we vernemen is de Dames - zangvereeniging //Excelsior» voornemens de volgende maand een uitvoering te geven, waarbij tevens een tooneelstuk zal worden ten gehoore gebracht. De heer V. schoot met enkele ge- noodlgden, op zijn landgoed onder Oud- Heusden 85 fazanteD en 25 hazen. Kaatimiuvel, 24 Nov. 1917. De prijs der boter was heden ïoogste prijs f 3,45, laagste prijs f 3,40. Eieren 15 en 13 cent per stuk. Iu de stoomschoeafabrlek der firma Wijdemans-Dudar werd in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebro- cen. Door uitsnijding van een ruit ver schafte men zich toegang. Hier en daar zijn bloedsporen achtergelaten. Eenige vellen chroom, lak en box-runds worden vermist tot een gezamenlijke waarde van f 250. De firma Is tegen inbraak ver zekerd. Naar wij vernemen zijn heden (Vrijdag) door de marechaussee's een tweetal militairen gearresteerd, verdacht van bovengenoemd misdrijf. In de bovenzaal van den R. K. Gildenbond, bewoond door Fransche en Belgische kinderen is roodvonk gecon stateerd. Uit den Bazaar van Mej. v. M. in de Hoofdstraat werden gisteren drie kistjes sigaren ontvreemd. Heden Vrijdagavond werd in de zaal van »Euphonia< 'n groot militair concert gegeven door het strijkorkest van de staf van het 5e R. I. 'n Volle zaal en puike muziek Is de eenlgste beknopte resensie (we moeten op de plaatsruimte denken) die we geven kunnen. Er wordt nog druk steenkolen gereden van de haven van Waalwijk naar hier. Jammer, dat 'c vervoer sleehts per voerman kan geschieden. We hoorden beweren, dat deze steenkolen alzoo ±f 35 per 10.000 K.G. duurder werden. Het cokes-vrachtje (3 mud) dat de menschen deze week mochten halen, is ook niet meegevallen. Vele moeders waren er zelf op uit gestapt om het rantsoen machtig te worden, doch drie mud cokes leek voor velen een te zware vracht in verhouding met het half pond brood, dat de krachten moet verstrekken. LOON-OP-ZAND. Op Zondag 25Nov. zal onze Harmonie „Concordia" 's avonds 6 uur (precies) eene uitvoering geven in de zaal van den heer W. Schoenmakers. Er zal ook worden opgevor.rd een drama „Der Hunnen Koning". Den daarop- volgenden dag, Maandag 26 Nov. zal de jaarlijksche statiedag worden gevierd. Voor dezen avond is de heer de Laat uit Tilburg aangezocht om zijne mede werking te verleenen. Wij zullen dus van goede muziek en voordrachten kunnen genieten. Er ls sprake dat onze Harmonie eene wlnterultvoering zal geven met entrée WEENEN, 23 November (K.B) Het stafcommunfquc meldtAan de beneden- .^iave bleef de toestand ouveraaderd. Tusschen de Piave en de Brentha had den de gevechten een voor ons gunstig verloop. Op het plaieau der Zeven Gemeenten werden succesvolle aanvallen onzerzijds opgevolgd door talrijke, met groote heftig heid uitgevoerde, vijandelijke tegenaan vallen, die deels door ons vuur, deels in gevechten van man tegen man werden afgeslagen. De Italianen verloren verscheidene duizenden gevangenen. ROME, 23 November. (STEFANI.) Het stafcommuniqué meldt: Op het Asiaga-plateau poogde gisteren de vijand vanuit het Noorden op het front Monte TondarecarMonte Badenooche en van uit het Westen op het front Monte CastelgombertoCaslnaMellettaDa- vantie een omvattenden aanval uit te voeren om Meletta. De aanval, ingeleid door een uitge breid bombardement met bommen, waar- In traanwekkende gassen, werd door ge weldige, steeds opnieuw aangevulde strijdkrachten, gesteund door een hevig artillerievuur, met de uiterste krachts inspanning ondernomen. Door hun krach- tigen tegenstand en herhaalde hevige tegenaanvallen slaagden onze detache menten van het eerste leger erin alle posities te behouden en den vijand met zware verliezen terug te slaan. Wij namen 8 officieren, 191 man gevangen. Tusschen de Brenta en de Piave na ïevlge artillerievoorbereiding, stormaan vallen^ van dichte vijandelijke Infanterie- massa's. De strijd was uiterst hevig en duurde des geheelen dag. Verschillende gingen herhaaldelijk verloren om daarna weer door de troepen van het 4e leger, welke alle in aanvalslust en dapperheid wedijveren, heroverd te worden. Bij het aanbreken van den nacht hiel den de laatste aanvallen definitief op. De vijand had dien dag geweldige ver liezen te boeken. een bedrag aan geld ontvangen. Op voorhand kreeg hij direct f 40 in han den. Aan de opdracht werd voldaarFen de gemaakte teekening volgens afspraak gezonden aan het bek. adres van B. aan de Olympia Bar Halve Maansteeg te Rotterdam. Honderdvijftig gulden werd hem voor het karwei betaald, makende met het voorschot van f40 een Judas loon van f 190. Uit het verhoor bleek ook, dat ver schillende afschriften van militaire stuk ken, alle op linnenpapier met water ge schreven (iets nieuws), B. werden toe gezonden. Deze Duitscher woont of heeft ge woond te Amsterdam, waar hij bij de politie bekend staat. Voor het verder onderzoek en ook om hem te arrestee ren is inspecteur Keuning begin der week naar de hoofdstad vertrokken, doch daar is gebleken, dat de Duitscher sedert Woensdag der vorige week voort vluchtig is. Uit een gevonden door den sergeant-fourier herkend portret, is ge bleken, dat de nu voortvluchtige, alias B. de lastgever, dus eigenlijke spion is. De justitie tracht hem op het spoor te komen. Inmiddels is De J., zeer onder den indruk van zijn laakbaar gedrag, ter beschikking der justitie gesteld. De 30-jarige landbouwer Beugelers uit Langenboom (gem. Escharen), die na afloop van de Cuyksche veemarkt op Dinsdag 1.1. bij een twist met de ge broeders v. d. H., van wie een te Beers cn een te Gassel woont, zeer ernstig met een mes verwond werd, is Don derdag aan de bekomen verwondingen gestorven. Minnenijd schijnt de oorzaak van de mishandeling geweest te zijn. De.groote sigarenfabriek der firma Hoekx en Maas te Valkecswaard is gis teren met inboedel en voorraad tabak en sigaren geheel afgebrand. De recherche heeft bij verschillende handelaren en particulieren te Rotterdam alsnog in^ bezit genomen 45 vaten mar garine, 85 kisten gecondenseerde melk, 47 kisten kwatta, 1300 Kg. cacao, 100,000 Kg. reuzel, 20,000 Kg. smeerolie, 60,000 Kg. machineolie, 50,000 Kg.trako, «0,000 Kg. slaolie, 500 Kg. eikels 600 Kg standolie en 400 kisten zeep. Een veehouder in Schoterland bood' zijO| jonge biggen te koop aan voor.... 1 sigaar per stuk! Hij kon er geen koopers voor vinden I De voerman v. d. K. te Stratum, heeft bij de mishandeling van zijn paard, het bee*t de tong uit den bek gerukt. v. H. te B. Uw ingezonden stuk al»; zijnde een aanbeveling van een candkiaaf voor eene a.s. verkiezing kan niet worden opgenomen, omdat dit nooit door ons gebeurt en ook onder de advertentie! thuis behoort. Red. Ernstig geval van spionnage. Het was der politie opgevallen dat ten huize van den winkelier R. aan de Voorstraat te Dordrecht verdacht uit ziende brieven werden bezorgd door de post, bestemd voor den sergeant-fourier L. De J. gedetacheerd bij de vesting artillerie in kwartier in de kazerne aan het Kromhout. De fourier had den winkelier wijs gemaakt, dat de brieven werden geschre ven en gezonden door een vrouw. Zijn liefdesbetrekkingen kosten nogal veel geld, meer althans dan hij kon be talen en zoo is hij ten slotte voor de verleiding bezweken en een werktuig van een spion geworden. Fourier De J., die momenteel in de legerplaats te Oldebroek zich bevond c op het punt stond met verlof te werd daar gearresteerd en op litiebureel te Dordrecht in Verzekerde bewaring gesteld. verzeKerae Bij zijn verhoor ontk;ende hü aanvan hebbend k*'/estie uitstaande te in' u langen leste werd hij m J" ua.UW gebracht, dat hij een volledige bekentenis heeft afgelegd. ]|1J verk'^arde, dat hij zes weken ge leden in. Rotterdam vertoevend, telefo- n« DV0?(ïC!lt werd in de lunchroom „De Bordelaise44 aan den Coolsingel te willen komen. De man, die hem in viteerde, was de Duitscher B. Bij zijn komst in de lunchroom trof hij deze, daar aan, alsmede een 2 tal vrouw-én Alle drie personen waren hem ten een- enmale onbekend. Met z'n viertjes werd gedineerd. De kosten van den 'maaltijd werden door B. gedragen. Na het eten dat Hp nnfgeuSprek onder vier oogen dat de Duitscher met den Hoilander had overeengekomen, dat de sergeant- fourier aan B. zou leveren een kaart van de stelling Hoek-van-HoIland wat te gemakkelijker ging daar De L daar vroeger in garnizoen was geweest. Als belooning zou hij na volbrachten arbeid De Neue Freie WEENEN. Presse meldt De Russische opperbevelhebber heelt na herhaalde eischen der Petrograder regeering aan debe- velhebbersvanvijandelijke en geal lieerde rijken de aanbieding van een wapenstilstand gedaan. GETROUWD lf j Luit. d. lof. W*t'rgr'.qfsmeer. i/Jw ^eer eH Mevrouw DE JONG- PERMAN betoigen hun dank voc\r de belangstelling by hun hu welijk ondervonden. 11889 TToor de vele bewijzen van belaug- stelling, onderzonden by de ziekte en het overlyden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, be tuigen wij onzen hartelijken dank. WED. L. KOOLEN en kinderen:' Waalwijk, 24 Nov. '17. 11829 Mevrouw A. SCHAAP te Waalwijk, vraagt tegen Ju- nuari as. om in de huishouding be hulpzaam te zijn. 11834 Waalwy kache Stoomdrul tkery Antoon Tielen. 11641

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2