Tweede Blad. Gemeentefaadsvergaderingen, DE OORLOG. "BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. MJM MER 98. ZATERDAG 8 DECEMBER 191T 40* Jaargang. (Vervolg Kaatsheuvel). Van den Heuvel. Deze zaak is reeds door het Dag bestuur besproken en Ik geloof wel dat u met de te nemen maat regelen tevreden zal zijn. De beer Roestenberg hoopt zulks, maar dringt dan op bespoediging aan en op afdoende maatregelen. De heer Van Rooij verklaart zich geheel eens met den heer Roesterjberg. De heer Roestenberg wijst er op, dat het wel een gevoelskwestie is en daarom zou hij er juist spoed mede willen maken en als het kan deze zaak achter elkaar afwerken. De heer De Bresser is van meening, dat het moeilijk zal zijn zoo'n besluit overhaast te nemen, want de secretaris wordt in de meeste gevallen aangewezen omdat hij de man is die het meest en het best en dikwijls alleen op de hoogte van de zaken is. Hij is overal op 't oogenblik ingeburgerd. Roestenberg. Het zou aan kortzichtig heid getuigen indien ik zou vragen om den Secretaris nu plotseling uit alle baantjes te lichten, want ik ben er ook van overtuigd, dat dit alles zoo maar niet ineens gaat. Ik zou heden alleen maar bepaald willen zien dat in eene volgende vergadering met voorstellen wordt voor den dag gekomen, want het is bepaald noodig. Ik wil niet in details treden, maar 't lijkt nergens op als zoo wordt doorgegaan. Er moet ook een instructie voor alle ambtenaren zijn waarin voorkomt hoeveel verlofdagen ze in een jaar hebben enz. want als dat alles maar ter goedertrouw moet ge beuren, krijgt de een meer dan de ander en dat brengt maar oneenlgheid. Van den Heuvel. Ik kan mij volkomen met alles vereenigen. In de eerstvolgen de vergadering zullen u wei voorstellen bereiken. Hlernu wordt met algemeene stemmen goedgevonden aan Ged. St. te advlsee- ren, de salarissen van burgemeester op f 2000, van den secretaris op f lfiOO en van den ontvanger op f 1000 wordt gebracht. Vaststelling begrooting. De rapporteur van de commissie tot onderzoek van d[e begrooting, de heer Rijken, zegt geen algemeene beschou- wiog te zullen voeren en stelt voor tot artikelsgewijze behandeling. Bij de behandeling van H.O., welke is gebracht op f 44000, wordt besloten dat de verordening 5 jaar in zake aan slag van terugwerkende kracht kan zijn. Tevens wordt besloten een post van f 2000 op de begrooting te brengen voor buitengewone bijdragen In de kosten van het onderwijs. Besloten wordt het presentiegeld van de wethouders te brengen van f 270 op f500. Het salaris van den heer Beljaars, ambtenaar ter secretarie, wordt gebracht van f 750 op f 1000. De heer Roestenberg stelt voor het salaris van den bode ook te verhoogen, daar hij steeds in ieder opzicht zijn best doet en een geheelen dag in beslag wordt genomen. Hij stelt daarom voor het salaris van f 525 op f 600 te brengen, waartoe wordt besloten. Het salaris van de veldwachters wordt verhoogd van f 2500 op f 4000. De Voorzitter zegt dat het Dag. Be stuur voorstelt het politiecorps met 2 agenten van politie te vermeerderen. Zulks is noodzakelijk, aangezien de ge meente zeer uitgestrekt is en vooral ook wijl tegenwoordig diefstal met inbraak zeer veel voorkomt. Op het oogeiibllk is het niet doenlijk dat door 2 politie agenten dienst wordt gedaan zooals het behoort, daarom stellen wij voor het corps met 2 te vermeerderfen en Eisland chef-veldwachter te maken op een salaris van f 850 en een oproeping te doen voor 2 politie-agenten op een salaris van f750 met f75 vergoeding voor on derhoud van kleeding en rijwiel en aan de nieuw te benoemen agenten een pak te geven. De duurtetoeslag vervalt nu. De heer Roestenberg is van meenlng dat alle gemeentenaren dit besluit zullen toejuichen en gaar e de belastingpen- niagen daarvoor zullen opbrengen. Hij vraagt of f750 wel voldoende Is, want de politieagenten moeten geheel onaf hankelijk leven. De heer De Bresser acht een aan vangssalaris van f750 met f 75 vergoe ding voor 't oogenblik voldoende en zou liever na een jaar of zoo verhooging wllleo geven. Aldus wordt besloten. Het salaris van den gemeente-opzichter wordt gebracht van f900 op f 1200 met 6 jaarlijksche verhoogingen van f 50. Het salaris van den directeur der gas fabriek wordt gebracht overeenkomstig met dat van den directeur der gasfabriek te Waalwijk, dat is aanvangsalaris f 2000 met jaarlijksche verhoogingen tot f2700 en f 400 te berekenen voor huishuur met vrij vuur en licht. Het salaris van de onderwijzers wordt, na een krachtige rede van den Voorzitter gebracht als door het Rijksschooltoezicht wordt gevraagd. Het aanvangsalaris bedraagt nu f 700 met 9 jaarlijksche verhoogingen van f 100 zoo dat een onderwijzer na 9 dienstjaren komt te staan op f 1600. Als hij gehuwd is eene vergoeding te geven van f150 per jaar eu daarmede niet te wachten tot hij 28 jaar is zooals Is aangegeven, maar zoo spoedig als hij trouwt en f 200 voor het bezit van de hoofdakten, ver plicht of onverplicht en de hoofden f 300 meer te geven. De Voorzitter deelt verder mede, dat door B. en W. de scholen zijn bezocht en dat ze zeer tevreden zijn over het resultaat. Alleen van den Berkdijk kan niets wordea gezegd omdat daar noch het hoofd der school noch diens dochter aanwezig waren. Rijken. Nieuwe onderwijzers zou ik nu geen bijbaantjes meer laten waar nemen. Voorzitter. Dat kan voortaan bij de oproeping worden vermeld. v. d. Heuvel. Ik twijfel er niet aan, Mr. de Voorzitter of zelfs voor Mr. van Buul zal heden in dit land der blinden een nog al heldere ster zijn opgegaan. Nu bij deze salarisregeling mij aog te binnen kwam het destijds in De Echo van het Zuiden verschenen epistel van dien heer, ben ik zoo vrij te dezer plaatse hierop nog een klein commentaar tegeven. Mr. Rijken was zoo vriendelijk onmid dellijk te antwoordenik deed er het zwijgen toe. omdat ik van oordeel ben en blijf dat de interne zaken der gemeente zich 't best afwikkelen in eigen huishonden, omdat, waar met mij al de leden van den raad èn mondeling èa bij schrlfte te genaken zijn, een dergelijk publiek geschrijf geen zin heeft, omdat ik het dwaas vind nolens volens gedaagd te worden voor de vierschaar van een buitenstaand publiek, dat om die hooge eer niet vraagt, van de zaak in kwestie doorgaans niets weet en in den regel tot oordeelen onbevoegd is. Ik zag dan ook in dit product des beeren van Buul, dat daarbij bezijden de waarheid was, slechts de uiting van een overhit en overkropt gemoed. De raad dezer gemeente heeft H.H. Do centen immer een goe;' hart toegedra gen Mr. den Schoolopziener in persoon maak ik tot mijn besten getuigede salarisregeling werd in de bewuste zittting niet verworpen, wel ontijdig verklaard, wijl wij wisten dat een nieuwe regeling in het verschiet lag. Noch Mr. Rijken, noch ik deed een aanval op het prerogatief door de hooge autoriteiten aan heeren onderwijzers toe gestaan alleen onderschreef ik, wat generaliseerend werd opgemerkt, dat dergelijke zoogenaamde bijbaantjes en meer speciaal dusdanige, die buiten het kader van het onderwijs vallen, een sta-ln-den-weg kunnen zijn voor goed onderwijs. Wat mij betrof, persoonlijk kende ik niemand der gelukkige bezit ters onder de heeren dan alleen den heer Louis v. d. Horst en op dezen heer kon niemand doelen daar hij, ik ben verheugd het hier te kunnen aan halen, zoolang ik raadslid ben, bij dit college als een model-onderwijzer staat aangeschreven. Ook de sententie »dat zij die het minst presteeren vaak de eerste recla manten zijn«, werd generaliter hier op geworpen en begrijp ik heden nog niet waarom nu juist de heer v. Buul zich dien schoen aan moest passen. En nu de vraagwaarom nog die late interpretatie Voorzeker niet om het genoegen eene oude geschiedenis te hebben opgediepto neen, mijnheer de voorzitter, als ik bij een te vurig scribent de overtuiging maar mag hebben verwekt dat een goed woord beter een goede plaats vindt dan een onzalig ge schrijf, zal ik mijne kleine moeite ruim schoots beloond achten. Ook la de toe komst sai het waar zijn dat men meer vliegen vangt met één druppel honig dan met een heel vat azijn. De heer Roestenberg spijt het dat de wethouder op deze kwestie terugkomt, wijl het weer een geschrijf zou kunnen uitlokken. De heer v. d. Heuvel zegt alle ge schrijf te coupeeren cn gemeend te heb ben thans dit te moeten zeggen. Voorzitter. Voor hit herhallngsonder- wijs zal voortaan f 1,per uur worden gegeven inplaats van f 0,60. De kosten der distributie zijn geraamd op f15000. Nog wordt besloten aan den telefoon kantoorhouder te Loonopzand verhooging van salaris te verleenen. De heer Roestenberg wijst bij de rond vraag op het noodzakelijke van een tweeden dokter. Oaverantwoordelijk Is hel in zoo'n groote uitgestrekte gemeente met één dokter te blijven zitten. De heer Zacht merkt op dat dr. de Both verklaard heeft dat hij niets liever zou zien dan dat nog een dokter werd benoemd. Wordt besloten om met dokter de Both eene bespreking te houden hoe het gemakkelijkst een dokter zal kunnen worden beroepen In verband met be staande bepalingen. Op de voordracht voor een lid van het college van zetters inplaats van den heer Verster wordt geplaatst de heer Cornelissen en voor lid van de commis sie voor Rijksinkemstenbelastlng de heer J. v. d. Heuvel. Van het hoofd der school te Moer is een schrijven ingekomen houdende me- dedeeling dat door het ophouden van herhaliagsonderwijs zijn salaris aanmer kelijk is verminderd. Hij vrasgt derhalve eece toeslag op zijn salaris daar hij er nu niet mede kan rondkomen. De Voorzitter merkt op dat het hoofd de schooluren maar zoo moet regelen dat wel herhalingsonderwijs kan worden gegeven zooals dat door andere hoofden is geregeld. Besloten wordt niet op het verzoek in te gaan. Van verschillende winkeliers, meest kleine, Is een verzoek ingekomen om hen buiten de Zondagsslultiog te houden. De Voorzitter zegt met St. Nlcolaas de winkeliers vrijstelling te hebben ge geven. Op het verzoek van alle kleine snoepwinkels kan hij echter niet Ingaan. Wel is het waar dat die menschen er schade bij hebben doch een particulier belang kan niet voorgaan bij een alge meen belang. De Voorzitter wijst verder op het verderfelijke van het snoepen. Als hoofd der politie is hij daarmede goed op de hoogte. Het kweekt dieven. Wordt besloten niet op deze verzoe ken in te gaan. De heer Roestenberg wijst nog op de slechte toestanden der wegen In den Berkdijk De Voorzitter zegt dat er nu weer ar beiders vrij komen en zal deze daar dan heen zenden. Hierna gaat de raad over in geheim comité Twee staatshoofden hebben gisteren voor de vertegenwoordigers van het volk gesproken en den toestand toege licht keizer Karl in een rede voor de beide delegaties en president Wilson in zijn boodschap tot het Congres. Een groot verschil tasschen de rede- voeiiagen van beiden, ketter en presi dent dringt zich bij het lezen op. De Oostenrijksche monarch sprak meer als een vader, vol zorg en vol kommer voor het lot van zijn volkeren. Hij gaf éen kort en klaar overzicht van den toestand, zooals die zich voor hem voor deed, vol medelijden voer het jammer door zijn landskinderen geleden, gaf duidelijk en onomwonden uiting aan zijn verlangen naar den vrede en betuigde slechts krachtig, dat Oostenrijk baas wilde blijven in eigen huis en niet buk ken zou voor de verpletterlngs-elschen van de geallieerden. President Wilson sprak als een ver trouweling van het volk, die met dat vertrouwen rekening te houden heeft. Men mist in de boodschap van den president, alle klaarheid, alle juistheid en preciesheid. Met allerlei wendingen en bochten worden de oorlogsdoeleinden van Ame rika omschreven en wordt aangegeven tot wanneer Amerika zijn strijd voor den vrede zal volhouden. Elke volks groep kan in de woorden van den pre sident een Instemming met haar opvat tingen hooren weerklinken. Oorlogs-geweldenaars zullen zich ver heugen over de verklaringen, dat de oorlog doorgezet moet worden tot de overwinning en dat niets Amerika mag afleiden en doen verslappen tot de vic- toire behaald is. Meer pacifische Ame rikanen zullen hun instemming betuigen met de verzekeringen van WÜsod, dat men Oostenrijk-Hongarije allerminst wenscht te degradeeren, dat men zich niet mengen wil in de blnnenlandsche aangelegenheden van Duitschland. Van den anderen kant wordt echter weer gesproken van de onduldbare elschen van de heerschers in Duitschland en wordt de eisch gesteld, dat het Duitsche volk zelf, door middel van eigen gevol machtigden verklaren zal, dat het bereid is een vrede aan te gaan, steunend op gerechtigheid en op herstel van kwaad, waarin sommigen weer een poging zul len zien om in Duitschland het volk uit te spelen tegen zijne heerschers. Verschillende dergelijke tegenspellln- gen zouden nog gemaakt kunnen wor den en tegenover elkaar worden gesteld. Een juist begrip en een vaste omschrij- vlog van de gedragslijn, waardoor Ame rika zich bij den oorlog iaat leiden, en van 't practlsch doel, dat 't nastreeft, vindt men in de boodschap van 't Ame- rikaansche staatshoofd niet. Van dub belzinnigheid der positie, die Amerika in den oorlog inneemt, Is de dubbel zinnige boodschap een sterke uitleg. BERLIJN, 6 December. OfficieelDe gevolmachtigde vertegenwoordigers van de legerbesturen van Duitschland, Oos tenrijk-Hongarije, Bulgarije en THrkeij hebben met de gevolmachtigde verte genwoordigers van Rusland van de fron ten van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee, alsmede op het Turksch-Russlsch oorlogstooneel in Azië voor den tijd van 7 December 12 uur 's nïfddags tot 17 December 12 uur 's middags besloten, de wapens te laten rusten. De onder handelingen om een wapenstilstand tot stand te brengen zullen over eenlge dagen voortgezet worden. LONDEN, 5 December. (Reuter.) Het officieele Russische telegraafagentschap maakt bekend, dat de conferentie over den wapenstilstand den 5den December geopend is. De Russische afgevaardigden legden een verklaring af over de vredesdoel einden, waarvan de afgevaardigden des vijands zeiden, dat het een kwestie uit sluitend voor politici was. Zij, als solda ten, zoo verklaarden zij, waren alleen gemachtigd te onderhandelen over een wapenstilstand. De vijandelijke afgevaardigden wei gerden ook zich aan te sluiten bij een voorstel tot een algemeanen wapenstil stand aan alle oorlogvoerenden. Wij legden daarop een voorstel tot wapenstilstand voor, waarin onder meer werd bepaald, dat de vijand geen strijd krachten van het Russische front naar dat van onze geallieerden mochten over brengen, en voorts, dat de Dultschers zich van het eiland Mohn zonden terug trekken. De vijand wees dit voorstel af, zeg gende, dat zulke elschen alleen aan een veroverd land konden worden gesteld. De vijandelijke afgevaardigden stelden daarop hunnerzijds ten wapenstilstand tusschen Oostzee en Zwarte Zee voor. Onze militaire deskundigen zijn thans doende dat voorstel te onderzoeken. De Duitschers stemden er in toe den wapenstilstand 28 dagen te laten voort duren, te beginnen niet den lOden De cember. Wij verzochten, dat de volgen- gende bijeenkomst op Russisch gebied zou worden gehouden. PARIJS, 6 December. (Havas.) Da bladen bevatten telegrammen, waarin het sluiten van een wapenstilstand doer generaal Tier- batejef wordt meegedeeld. Zij verklaren dat de generaal daartee deer de Rdemeniirs niat gemachtigd is. Zij spreken boa volledig ver. troiwen uit in de rechtschapenheid der Roemssmabe troepen, dia opnieuw sya inge deeld eu verscheiden honderdduizenden mar.* aen tellen. Bovendien heeft de Roemeenscht staatsman Ferdinand Bratianoa onlangs ver klaard, dat Roemenië stand aal hoideu. BERLIJN, 6 December. OfficieelLeger groep RopprechtIn het gebied van dsn stryd in Vlaanderen nam de actieavonds wesr aanmerkelijk aan kracht toe. Ten Z. en Z.W. van Moeuvres bestorm den onze troepen Engelsche loopgraven en drongen door tot voorbij dsn weg Bapaame- Kamerijk. Ten gevolge van ome laatste voor spoedige aanvallen en onder den gestadigen drnk nit het Noorden en Oasten, ontruimde de vijand tasschen Moeuvres en Marcoing zijn voorste stellingen en trok op de heogten ten N. en ten O. van Fleiquièrea terug. Hem dicht op de hielen volgende, namen wij de dorpen Graioconrt, Cantaing, Novellas en de boschboogten ten N. van MarcoiDg. Over een breedte van 10 K.M. hebben wij onze linies tot 4 K.M. diepte toa, vooruit- gebracht; Op aijn terugtocht heeft de vijaad da derpeD, voor aoover de tijd het hem toeliet, door brand en ontploffing verwoest. De puin hopen van deze dorpen en het daelloos be gonnen vernielingawerk aan de stad Kamerijk, waar ds vijand nu waer var vau verwijderd is, zijn de iporen, welke de Engelschen van hnn doorbraakslag by Kamerijk, die zij met groote verwachtingen begonneo, voor ge- rnimen tijd op Fraukrjjk's bodem heeft achtergelaten. De verliezen, die de vyand in de laatste dagen, vooral in het boich van Bonrlon heeft geleden, zyn buiten gewoon hoog. Het aantal van de nit de gevechten bi] Kamerijk binnengebrachte gevangenen is gestegen tot meer dan 9000, do bnit aan kanonnen tot 148, die aam machinegowarei tot 716. LONDEN, 6 December, (R.O.) Het staf- cousmnoiqad van Haig meldtla den nacbt van 4 op 5 deier hebben onze troepeö die den Salient in ome posities in de nabijheid van Nojellea anr l'Eicont en het Bourlon- boach bezet hielden, aich over een korten afstand terugtrokken op een positie tea Z.-W. van deie plaatsen. De terugtocht werd met succas uitgeroerd zander dat de vyand ons hinderde. De Dait- schers hadden tot gistereaavond nog nieta bemerkt Tan onze beweging. Yoor wy onze troepen terugtrokken warden alle veldwerken rjitematisch vernield. Verdere vyandelyke aanvallen gisteren avond in de nabyheid van Lavacquene werden afgeslagen. De plaatselijke gevechten by dit dorp dnnrden gedurende don nacht voort. Ten Z.-VT. van het dorp hebben w(j onze inie lichtelijk voornitgebracht, WEENEN, 6 December. Officieel. De vijand heeft op de hoogvlakte der Zeven Gemeenten oen zware nederlaag geleden. Vroeg in den ochtend van den vierden braken na een machtige artillerie-voor bereiding, waarin ook Duitsche batterijen hun stem lieten hooren, de troepen van maarschalk Conrad tot den aanval op tegen de bergstellingen van het Meletta- gebled. Op geweldige hoogte aangelegde rijk uitgeruste afweerlnrichtingen steun den de verdediging, die met alle taaiheid werd volvoerd. Een dik sneeuwdek en strenge kou bemoeilijkten het vooruit komen, maar de zorgvuldige voorberei ding van den aanval, alsmede de dap perheid onzer uit alle deelen van de monarchie afkomstige aanvallers wisten eiken weerstand onder de knie te krijgen. Eergisterenochtend vroeg vielen do Monte Fondarecar en de Monte Bade- leccba. 's Middags stond het keizerlijke regiment scherpschutters no. 3 op den Monte Miela. Togen den avond zonk voor onzen omvattenden stormloop de tegenstand der Italianen op de Meletta Ineen. De van Valstagna uit naar boven ploe terende versterkingen der tegenstanders werden door de beoosten de Brenta staande batterijen in de flank bestookt. In de ochtenduren verloor de vijand fisteren in een verbitterde worsteling den Monte Zomo en de meer achter waarts gelegen stelling bij Foza.Mid dags om twee uur legde, na een etmaal lang volslagen Ingesloten te zijn, de dap pere Itallaansche bezetting op den Monte Castel Gomberto de wapens neer. Alle terrein benoorden de Trenzelasch-kloof Is in onse handen. Behalve groote bloedige ofteri hebben de Italianen in deze twee dagen meer dan 11.000 gevangenen cn over de 60 kanonnen verbeurd. Ooze verliezen sqn gering, dank zij de vaardigheid, waarmee wijden strijd hebben geleverd. Bij Zewson, waar we al weken op den westelijken oever van de Flave staan, hield den vierden dezer het op alle gevechtsterreinen met schitterenden uitslag beproefde regiment infanterie no. 73 uit Egerland tegen bestormingen van overmachtige strijdkrachten, die uren duurden, zegevierend stand. 't Volgende bericht wordt uit Parijs geseind PARIJS, S December. De bladen zien den trearlgen toestond van Roemenië onder het oog. De Petit Parlslen zegt: als het ware vau de buitenwereld afgesneden, loopt Roemenië gevaar aan levensmiddelen en munitie gebrek te krijgen. De wes telijke demokratiëa brengen een groet van eer uan zijn moed en tronw. De Mutln in de gezaghebbende krin gen der geallieerden begint de opvatting wortel te schieten, dat Roemenië zich door zijn dapperheid, rechtschapenheid en volharding de rechten op een eervol bestaan temidden van do naties heeft veroverd. Of Roemenië met dergelijk wereld- achokkend bericht op 't oogenblik ge holpen Is, valt te betwijfelen. Hulp en stenn in elk opzicht zon ook dit onge lukkig land beter kunnen gebruiken. Men meldt uit Den Haag: Volgen» een bij de N.O.T. ontvangen telegram van haar secretaris, den heer Valstar, thans met de heeren Snouck Hur- gronje en Brockema, te Londen vertoe* vende, zullen de onderhandelingen met de Engelsche et Amerikaansehe afge vaardigden aldaar thans worden geopend, nadat te Parijs de noodige Inlichtingen zijn verstrekt. Een gunstige oplossing des scheep vaart-regeling mag worden tegemoet gezian, terwijl de voorziening van ons land met levensmiddelen wordt be sproken aan de hand van gegevens, aan bedoelde commissie door de N.O.T. ta verstrekken. H b 1. Naar het „Ceatr." verleemt be* staan er plannen om binnenkort overt* gaan tot verwarming der treinen. Het „N. v. d. Dag" noemt het een verrassing dat reeds een wetsontwerp gereed is, waarbij een mogelijkheid aal worden gegevtn onredelijke huurprijzen ongedaan te maken, ook indien deze ge schieden boven de grenzen, in de Haar* commisslewet genoemd. Waalwijk, 7 December 1917, De heer J. v. Meijs, leeraar M.O. Bouwkundig teekenen te Besoljen is benoemd tot tijdelijk leeraar aan da gemeente-teekenschool alhier, in plaats van den heer H. Meulkens, wien eervol ontslag is toegekeEd, in afwachting van zijne definitieve benoeming. Op de be- grooting der teekenschool zal ook wor den voorgesteld den heer Th. van Delft voor 't lesgeven in boetseeren aen extra-beiooning toe ta kennen. cho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5