Tweede Blad. IH3SZ0NDSK STUKKEH. Provinciaal Nieuws «iWWS~ÜF HIÏÏSDSN '"REGLEMENT NUMMER 6. ZONDAG 20 JANUARI 1918 41 c Jftftrgia?. voor ieder rechtgeaard Heusdeoaar. Heusden. H. J. van EGGELEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnhtsr de Redacteur U gelieve mij een kort woord van repliek toe te staan op het tweede artikel van de Heeren de Haan Oerlemans. Het ontbreekt me aan tijd en lust om hun betoogt waarvan de deugdelijkheid allerminst geevenredlgd Is aan de lengte, op den voet te volgen ieder ingewijde In de admlnistratiefrechterhjke zijde van het geschil zal trouwens begrepen heb ben, dat de heeren blijven dwalen, en zulks ondanks hunne bewering, „dat de feiten hun klaar voor den geest staan en zij die maar al te scherp doorzien". Dat blijkt genoegzaam reeds uit den aanhef van het artikel, waarin zij te kenneu geven, dat hunne beide aan vragen om vergunning, de eene volgens de Hinderwet, de andere volgens de Woningwet, .van dezelfde strekking zijn dit onderscheid zou niets ter zake doen en gevalllg bulten beschouwing kunnen blijven". Neen, M. H., deze redeneering alleen bewijst voldoende, met hoe weinig recht het U althans betaamt mij gemis aan scherpzinnigheid te verwijten juist dat enderscheid raakt het hart der quaestle en de verwaarloozing hiervan deed U vroeger ten onrechte zoo'n beslissend gewicht toekennen aan het rapport van den Heer Iospecteur van den Arbeid, hetwelk nu tenminste bulten het geding gelaten wordt. En dan, wat te zeggen van de, als weerklank op de door mij aan de heeren gerichte, onbeantwoord gebleven vraag, die in het toen aangegeven verband alle reden van bestaan had, wat te zeggen van de mij thans gestelde wedervraag „uit één van de 264 artikelen, maat regelen van algemeen bestuur(Sic 1) aan te toonen. dat de Gezondheids commissie het aangewezen lichaam is om de constructie van fabrieksgebouwen te beoordeelen ?"De heeren moesten toch beseffen, dat men evengoed den eisch kan stellen, dit bewijs te leveren uit de Grondwet, of ook wel uitden Koran 1 Het publiek, hetwelk de heerec met zooveel groote woorden in 't gevlei trach ten te komen, zal hunne vraag misschien wel heel Interessant vinden, maar de iiuchtere toeschouwer, die over c-n grein tje juridisch gevoel beschikt, zal moeten toegeven, dat op die wijze iedere zakelijke polemiek onmogelijk wordt gemaakt. Wat verder de tegen mij ingebrachte persoonlijke aantijgingen betreft, ook hier omtrent wensch ik me van verder ver weer te onthouden. Uitingen van twijfel en het ten beste geven van overtuigingen zijn argumenten, die geen aanspraak kunnen geven op weerlegging; tegen windmolens vecht men nu eenmaal niet. Onwaar is en blijft de beschuldiging opzichten* mijne houding bij gelegenheid van dè vóórbehandeling der bouwaan- vrage, zij het ook, dat getracht wordt daaraan een glimp van waarheid te geven door mij gefingeerde woorden in den mond te leggen bij gelegenheid van een bezoek van den Heer Oerlemans ten raadhulze. Onwaar is de bewering, dat het veel besproken rapport van den deskundige op mijne instigatie is in de wereld ge komen als de heeren er prijs op stellen bekend te worden met de wijze waarop dergelijke zaken door de Gezondheids commissie behandeld worden, dat zij zich dan wenden tot den Voorzitter of het lid te Heusden dat dezen in spoedelschen- de gevallen vervangt. Onwaar is eindelijk, hetgeen den des kundige wordt aangewreven tijdens de door hem gehouden inspectie op het terrein. Tegenover onbewezen beschuldigingen als de Heeren de Haan Oerlemans goedvinden aan mijn adres in 't midden te brengen, zie ik van verdere gemoti veerde tegenspraak af. Een enkele, zeer korte opmerking ten slotte. De Heeren zijn zoo lief mij als „be schermengel" van Burg. Weth. te laten poseeren. Zij hadden die vertooning moeten achterwege laten ik heb Immers reeds vroeger gezegd, dat Ik niet de aangewezen persoon ben om het beleid van dat College te verdedigen. Maar van den anderen kant ontzeg ik aan de Heeren de Haan Oerlemans, die nauwelijks over eene ervaring van resp. 9 en 7 jaren als ingezetenen dezer gemeente kunnen beschikken, het recht, klakkeloos een smet te werpen op dat beleid gedurende het laatste 33 of 40 jarig tijdjwrk. Eene dergelijke aanmatigende onge motiveerde crltiek is weerzinwekkend Bedoeld is hier de Algemeene Maatregel van Bestuur, vastgesteld In gevolge de art. 6 en 7 der Veiligheidswet. Vrijhoeve-Capelle 18 Jan. 1918. Mijnheer de Redacteur 1 Zou het den Burgemeester, alsook onzen veldwachter bekend zijn, dat eenlge boeren melk verkoopen boven den vast- gestelden maximum-prijs. Het is te wenschen, dat de Burge meester krachtige maatregelen neemt. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, noem ik mij UW GETROUW LEZER. Waalwijk, 19 Januari 1918. A.s. Dinsdag 22 dezer zal de her denking plaats hebben van het 40 jarig bestaan der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, speciaal het feit dat de heer J. B. Timmermans Wz. 40 jaren •nafgebroken voorzitter dezer belangrijke instelling is geweest. Te dezer gelegenheid zal om li1/* uur de officleele huldiging en ten 12 nur de receptie plaats hebben. Tot leider-boekhouder van de distri butie in onze gemeente is benoemd de heer E. Verschoren te Tilhorg. Wie kan kiezer zijn Elk die 25 jaar is. En wanneer moet meo dat geworden zijn In gewone jaren na 15 Mei. Thans met de afkondigieg der grond- wets-herzlennlng, 3 weken na de afkon diging. Ze Is afgekondigd 12 December, 3 weken later is 2 Januari. Hij die dus voor 2 Januari 25 j^ar ge worden Is, komt dus op de kiezerslijst, is dus kiezer en kan dus ook lid der kiezersvereeniging worden. Naar wij vernemen is tegen eenige hulseigenaren in onze gemeente proces verbaal opgemaakt inzake overtreding der huurcomissicwet, wijl zij tiet de noodlge goedkeuring van verhooging der huur prijzen aan de huurcomlssie hebben aan gevraagd, terwijl de termijn daarvoor reeds lang is verstreken. Voor 't kantongerecht alhier zijn rneds verschillend® zaken In verband met de huurcomlssi®wet behandeld, n.l. van personen die bij den kantonrechter in beroep kwamen tegen de uitspraak der comissie, n.l. uit Kaatsheuvel, tot dus verre nog niet uit onze gemeente. De laatste dagen zijn hter 80 wagons b'uinkool aangekomen voor ver schillende fabrieken. Wij vernemen dat d'zc brandstoffen, vooral gemengd met eenig ander materiaal ook zeer goed in kachels branden es dat het waarschijnlijk is dat de brandstoffen-comlssle eenlge wagons voor proef zal aanschaffen, waar over zij dc beschikking kan krijgen. Ouder groote belangstelling werd j.l. Zaterdagavond 12 dezer in het R.K Bondsgebouw alhier eene vereeniging op gericht van schoenfabrikanten met klein bedrijf. Een voorloopig bestuur werd gekozet en besloten, om in samenwer king met de pasopgerichte zusterver- nlglng te Kaatsheuvel en LooaopZand, door gezamelijk streven eikaars belangen te bevorderen, speciaal door gezamelijk inkoopen e. d. Bij den landbouwer d. Br. aan den Hoek alhier is door ds politie een monster melk genomen en tot onderzoek opgezonden. Er ia geconstateerd dat de malk 40 pOt. water bevatte. Proces-vrfbaai is opgemaakt. Doer de politie alhier h d-i°.r dagen te s.Bosch gearresteerd «au zekere O., verdacht van diefstal van kepa-e.; g*wieh e*. Daar ook de politie uit 0»ch oin aan- keading van bovengenoemde verzocht, is hjj derwaarts getransporteerd. In verband met den lederdiefatal te Baardwijk, vernemen wij dat gi^erenmiddag te 'a-Boseh door de politie altaar is gcar- reeteard een militair inaisbehoore»>de te Kaatsheuvel, die aldaar bezig was m«t het verkoopau van lederhtdsn zou hij naar hier worden overgebracht. Ook op verschillende plaatsen in Baard wijk en Waalwijk is huiszoeking gedaan. Meer valt over deze aangelegenheid niet te seggea, wel dat het ondersoek krachtig wordt voortgezet. Morgen speelt de R.K.V.V. Qaick I een competitie wedstrijd tegen Wilhel- mlaa I uit Tilburg op 't terrein alhier. Daar Quick van 11 Novemb r af geen thuiswedstrijd heeft gespeeld is het te hopen dat morgen het terrein niet zal behoeven te worden afgekeurd. Aanvang 2 uur. Wij verwijzen nogmaals naar de advertentie betreffende de groote caba ret-voorstelling die hedenavond met werkelijk zeer varieerend programma in Musis wordt gegeven. Wat een dankbaar en benijdenswaardig baantje het is, lid van esne distributie- commissie te zijn, moge blijken uit 't na volgende briefje dat onzs brandstoffen-com- mii*ie dezer dagen ontving yDit schrijven is of ik stook kan ^krijgen voor afgeperste duur centen, ^vilders, en anders niets beot ge. Ksn 9ik nu stook krijgen ja of neen." Stnur yde politie maar bij ons het is soo rgeen doen meer, itc kan niet loopen ^anders kwam ik zelf wel, rotkoppeD.' VROUW Gisteren kwamen de Provinciale Sta ten wederom in najaars-zittiog bijeen tot verkieziog van een lid van Ged. Staten vacature C. L. Bressers. Vooraleer daar toe werd overgegaan werd als lid der Staten toegelaten de heer Jos. v. Susante, te Boxtel voor district Tilburg. Tot lid van Gedeputeerde Staten werd daarna bij herstemming gekozen mr. II. v. d. Blessen, oud-lid der Eerste Kamer met 28 tegen 19 stemmen op het lid der Staten dr. v. Loon. BAARDWIJK. Voor de candldatuur van deo gemeenteraad Webben zich terug getrokken de heeren G. Maas, F. Schil ders en B. van Brunschot. ELSHOUT. Woensdagmorgen ont spoorden drie wagons met hout van den stoomtram Drunen-Heusden nabij den molen alhier. Het reizend publiek werd verzocht uit te stappen en de reis te voet te vervolgen Het verkeer per tram in den laatsten tijd is verhazend slecht. Bij de op elf dezer gehouden con trole der broodkaarten bleek dat er door verschillende bakkers, vooral bui ten-bakkers, reeds brood verkocht was op bons van het komende tijdvak. De bakkers zijn op deze overtreding gewezen en zullen bij herhaling gestraft worden. Door brandstoffencommissie in het District Heusden is aan eiken houder van een brandstoffeokaart voor huis brand medegedeeld hoeveel braodstof- feneenheden door hen ontvangen zijn eD op hoeveel hij nog tegen den ouden prils aanspraak heeft. SPRANG. De Afd. Sprang van >Pairl- monium» belegt a.s. Maandag 21 Jan. in overleg met het comifé tot oprichting eener Anti-Revolutionaire Kiesvereenl- glng, een buitengewone vergadering, waar als sprekers zullen optreden de heeren Fred. H. Hoek te Sprang met het onderwerp: >Wat willen de Anti- Revolutionairen?" en W. Striibls Pzo. te Amsterdam met het onderwerp iWaar- om lid der Kiesveree iglDg in verband met de Evenredige Vertegenwoordiging algemeen kiesrecht en stemplicht. Gele genheid tot het stellen van vragen. De vergadering is toegankelijk voor ge- noodigden. VRIJH.-CAPELLE. Maakten we ons vorig nummer meldiDg van poging tot diefstal nu hebben ze echter hun slag weten te slaan bij den schilder C. Oost dijck, alwaar ze militaire dekens hebben ontvreemd. Oofc bij de firma Adrianus Oerlemans ta Zonen is een groote partij hout ge stolen. RAAMSDONKSVEER. Zondag te vijf uur zal de vereeDiglng »Voor Eer en Deugd» een vergadering houden, waar ris spreker zal optreden de WelEerw heer Van Boxmeer, kapelaan alhier. De propagandisten der pas opge richte R.K Kiesvereeniging zullen Zon dug a.s. een werving op touw zetten Zij zullen hiertoe bij alle R.K. Kiezers aankloppen om lid te worden. eeniglog, den heer C. J. Branderhorst naet een kor», keurig en kernachtig woord, behandelde de spreker van dezen avond, de beer Freklage van Waalwvik. op een voudige, zaakrijke wijze zijn onderwerp, hetwelk aanleidlog gaf tot gedachten- wisseling. Met een woord van dank aan spreker en hoorders sloot de voorzitter de vergadering, welke uit oorzaak van het ongunstige weer niet druk was be zocht. Io do gehouden raadsvergadering werd o.m. behandeld het voorstel, om de school te Eethen te verplaatsen tus scken Eethen en Drongelen. De voor zitter deelde mede dat hem is gebleken, dat de schoolopziener in beginsel daar tegen geen bezwaar heeft en dat bij het Ministerie van Binneulandsche Zaken evenmin bezwaar bestaat. De verplaatsing zoo, dat de school gemeenschappelijk voor de gemeente Drongelen en Gende- ren zou kunnen dienen heeft het groote voordeel, dat er altijd een leerlingenaantal zal zijn, dat twee en misschien wel drie leerkrachten noodig maakt, waar te Eethen het leerlingenaantal slechts één leerkracht zal toelaten. Bovendien geeft deze regeling een groote kostenbesparing voor de gemeente, die door de kosten van het openh. onderwijs toch zwaar wordt belast. Na eenige bespreking wordt eene com missie benoerrd, bestaande uit het Dag Bestuur der gemeente om metB. en W. van Drongelen over deze zaak te ondet- haadelen. TILBURG. Op 7 Februari a.s. zal een gemeenteraadsverkiezing plaats hebben ter voorziening in de vacatures der heeren os. Brouwers (district I), dr. B. Daamen district II) en A. Witlokx (district III). De stemm'ng is bepaald op 20 Februad, de herstemming, zoo Doodlg, op 5 Maart. Heusden, 19 Jan. 1918. Ter vervanging van de maréchausseé Beke is naar hier gedetacheerd zijn collega P. Dirken. Uit de opslagplaats van de Pooton- afdeeling moeten dezer dagen een twintig tal brooden verdwenen zijn, anders dsn op de gebruikelijke wijze. Woensdag a.s. hoopt onze oud stadsgenoot, dc bekende musicus Alt, in de zaal Concordia een populaire voor dracht te houden, opgeluisterd door lichtbeelden over de opere >Tanliauser of de Zangwedstrijd op den Wartburg» Doordat niet op tijd graan was aangevoerd kocden de buitenbakkers, die hier nogal klanten heboen deze ge durende een drietal dagen niet bedienen. Gelukkig is er gisteren nieuwe aanvoer gekomen. In de Engstraat botsten, naar men zegt, twee wagens, zoodat de eene terecht kwam in de spiegelruit bij dhr. d. E. Bij het aftrekken van de Witl maakte men niet minder dan ongeveer 1 50 K.G. visch buit, meest alle voorn. Wel de moeite waard. Bij den slager G. B. had een schoor- steenbrand plaats, waarbij een buis op zolder ulteensprong en het brandende roet zich over den zolder verspreidde. Doordat men het spoedig bemerkte, werd erger voorkomen. RAAMSDONK, 16 Jan. Heden vlei den wq het zilveren Pastoorfeest van onzen beminden Herdér. Hoewel dit feest in hoofdzaak een kerkelijk karak ter droeg, is het gevierd op een wijze, den hooggeëerden jubilaris waardig. Om 10 uur werd door den jubilaris met assistentie van de Eerw. heeren vau der Wee, kapelaan onzer parochie en vao Kol, een solemneele H. Mis van dank- zegging opgedragen, waarna het zang koor op voortreffelijke wijze de Pries tercantate uitvoerde: »Tu es sacerdos in aeternum» van Kap. v. Delft, getoon zet door E. Fraassen. Het Hoofdaltaar, het Priesterkoor en de beide zijaltaren waren keurig versierd. Op treffende wijze hebben de paro chianen getuigenis gegeven van hunne erkentelijkheid jegens hun geestelijken vader, door hunne milde bijdrage voor de versieringen, door de aanbieding van hunne prachtige geschenken voor de kerk en niet het minst door de Alge- meene H. Communie ter intentie van den jubilaris. DRONGELEN. De E 'elachtb. heer Bruoe. zal eene lezing houden over Evenredige Vertegenwoordiging» te Drongelen en Meeuwen. GENDEREN. Verleden week werd alhier op initiatief van de landbouwers- vereeniging „Eendracht" een lezing ge houden over 't scheuren van welland. Na inleiding door den vooizitter der ver- R. K. Kiazeravere-nifing in 4 an KykakiesKriog VHertogenbosch. Artikel 1. Naam, Doel en Middelen. De vereeniging draagt den naam van „R. K. Kiezersvereeniging Rijkskieskring 's-HertogenboschM bij verkorting R. K H is gevestigd te 's-Hertogenbosch en heeft ten doel 1. de aaneensluiting en de eensge zindheid onder de R. K kiezers te be vorderen bij de keuze van leden der Prov. Staten van Noord-Brabant en der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die door hunne aanvaarding eener can- didatuur dezer kiesvereeniging verklaren zich te stellen op den grondslag der Roomsch-katholieke beginselen zooals die onder meer zijn neergelegd in den Syllabus en in de Pauselijke Encylieken 2. de kennis der katholieke kiezers omtrent politieke en maatschappelijke vraagstukken te ontwikkelen 3. de organisatie der katholieke kie zers in den Rijkskieskring 's-Hertogen bosch zoo sterk mogelijk te maken 4 medewerking te verleenen tot het vormen van een program van actie voor de R. K. Staatspartij. Artikel 2. Van de leden en hunne aanneming. Leden der kiesvereeniging zijn alle R. K. kiezers in den kieskring, welke het verlangen te kennen geven als lid te worden ingeschreven. De leden worden geacht door hun lidmaatschap instemming te betuigen met art. 1 van het reglement Een R. K. kiezer geeft van zijn verlangen om lid te worden kennis door eon lidmaatschapskaart aan te vragen, bij den secretaris der afdee- ling. binnen welker kring hij gevestigd is, of bij een of meer door het Bestuur der tfdeeling daartoe aangewezen leden. De wijze, waarop die aanvrage en de administratie geschieden cn alles wat naast dit reglement nog regeling behoeft en daarbij niet aan anderen ter regeling is opgedragen, wordt door het Hoofd bestuur geregeld. Artikel 3. Verplichtingen der leden. Door het lidmaatschap verbindt men zich als eerlijk man de vereeniging te steunen en bij verkiezing voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten zijn stem uit te brengen op een der door de ver eeniging gestelde candidaten Ieder lid is verplicht een minimum jaarcontributie van 10 cent te betalen op tijd en wijze door het Hoofdbestuur nader te bepalen. De afdeelingen zijn verplicht eendoor het Hoofdbestuur vastgesteld gedeelte der contributie af te dragen aan het districtbestuur, dat daarvan wederom een door het Hoofdbestuur vastgesteld gedeelte afdraagt aan dit Bestuur. Artikel 4. Verlies van het Lidmaatschap. Het lidmaatschap gaat verloren 1. door schriftelijk bedanken, 2 door niet betalen der contributie. 3. door royement wegens laakbare handelingen tegenover de vereeniging gepleegd, ter beoordeeling van het Hoofdbestuur. 4. door overbrenging van zijn woon plaats buiten den rijkskieskring 's-Her togenbosch of buiten zijn afdeeling bin nen dien kieskring, tenzij men in het laatste geval zich als lid opgeeft in die afdeeling waar men zijn woonplaats overbrengt, 5. door verlies van zijn kiesrecht. 6. door het teekenen van een anderen definitieven candidatenlijst dan die van wege de vereeniging wordt opgemaakt of het aanvaarden van een candidatuur op een andere lijst dan die der kiezers vereeniging in den Rijkskieskrirg 's-Her togenbosch. Hij, die ingevolge het bepaalde sub. 1 van dit artikel het lidmaatschap verliest, kan weer na verloop van zes maanden, en ingevolge het bepaalde sub. 3 en 6, na vier jaren het lidmaatschap herkrijgen. Artikel 5. Indeeling der leden. De leden der vereeniging worden in gedeeld in (vijf) districten, de leden der districten in afdeelingen. Een district omvat de leden in een der kieskringen van de Prov. Staten n.l. 's-Hertogenbosch, Heusden, Grave, Hel mond en Eindhoven. Een afdeeling omvat de leden in één gemeente. Met toestemming van het hoofdbestuur kan een afdeeling gesplitst worden in afzonderlijke afdeelingen, om vattend de leden van een gedeelte eener gemeente, zooals b.v. van een parochie. Artikel 6. Vereenigingsjaar. Het vereenigingsjaar valt samen met het kalanderjaar. Artikel 7. Van de besturen. Het bestuur eener afdeeling bestaat uit ten minste vijf leden en even zooveel plaatsvervangende leden. Zij worden ge kozen op de vergadering, welke op den eersten Zondag in Februari gehouden wordt en hébben zitting voor den tijd van 4 jaar. Het bestuur van een district bestaat uit 9 leden en 9 plaatsvervangende le den. Zij worden gekozen door de leden der afdeelingen op de wijze als in art. 9 aangegeven. Het hoofdbestuur van de vereeniging bestaat uit de besturen der districten en telt dus 45 leden en 45 plaatsver vangende leden. Aftredende bestuursleden zijn terstond herkiesbaar. Leden van de Tweede Kamer of van de Provinciale Staten benoemd voor den Rijkskieskring 's Hertogenbosch of een der provinciale kieskringen van dien kring, zijn niet verkiesbaar tot bestuurs lid van een afdeeling of kieskring. Be stuursleden tot een dezer functies be noemd, houden van zelf op bestuursle den te zijn. Elk bestuur kiest uit zijn midden een voorzitter, een plaatsvervangend voor zitter, een secretaris, een plaatsvervan gend secretaris en een penningmeester. Bij ontstentenis of verhindering van den voorzitter of zijn plaatsvervanger treedt het oudste bestuurslid in jaren als zijn plaatsvervanger op. Bij het ontstaan eener vacature in het bestuur treedt een plaatsvervangend lid op in volgorde van het aantal ver kregen stemmen. Het bestuur kan na aan vulling van iedere vacature zijn func ties opnieuw verdeelen. Artikel 8. Van de Bestuursfunctiën. A. De Apdeelingsbesturen. De vergaderingen worden door den voorzitter geleid. De secretaris houdt de notulen. De penningmeester voert het geldelijk be heer. B. Het Districtsbestuur De voorzitter roept de leden van het districtsbestuur minstens 8 dagen te vo ren schriftelijk op ter vergadering, die gehouden wordt in de hoofdplaats van cho van tiet Zeiden. in VAN DE

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5