Tweede Blad. "binnenland. Provinciaal Nieuws. KERKNIEUWS. tie Oorlog. RUMMER 39. ZONDAG 12 MEI 1918. 41e Jaargang. la de baart van de Kemmelberg hebben je Daitachere een plaatselijken aanval onder- [OHieo, die geen grooter beteekenis heeft dia de onderscheiden kleine ondernemingen, iiarmede de ententelegers den nieuwen itilstaod afwisselen, die middelerwijl nog leeds voortduurt. Hoe langer dat doart, hoe fg&rschijnlijker het wordt, dat het mobiele reierveleger van de entente niet meer in (taat ia tot een tegenoffensief op groote ichaal, dat het initiatief weer aan haar lijde zon kunnen brengen. Het lijdt geen jtyfel, dat do Duitschers bezig zijn met de voorbereiding van de tweede phase van han offensief iu het Westen, en het is wel op merkelijk, dat de enteute al dien tijd niets j0et om die voorbereiding te belemmeren. Middelerwijl hebben de Britten han ma ritieme ouderneming tegen Zeebrogge en Oostende (/aangevuld* door voor het kanaal vin laatstgenoemd daikbuotsteaupnnt den jaden Yiudieiive te laten zinkeD. We tallen nadere berichten moeten afwachten om na te gaan of de Vindictive nu inder daad de uitmonding van dat kanaal ver- opert, zoo, dat er geen dnikbooten meer uit eu iu kunnen vareD. Ten opzichte van Zee- brugge is dat vermoedelijk niet het geval, omdat de Britscha admiraliteit in zijn offi cieel') berichten niet verder is gegaan dau te zeggeD, dat men ^het kon aannemen*, en de Daitschers het stijf en strak ont kennen. In alle geval mag het den E.igel- jchen als een succes worden aangerekend, dit zij er voor de tweede maal in geslaagd lijn, Oostende zeer dicht te naderen. By den vrede met Roemenië blykt men bet Bulgsarsch—Tnrk&cbe geschil voorloopig te hebben omteild De basettioaatroepen der oen - tr&len big ven voorloopig. Een voor Roemenië oiet aangename, maar begrijpelijke maatregel, daar de entente nutnarljjk het vredesverdrag oiet erkent. Voor het overige bevestigt bet detiaitieve verdrag onsen indruk van bet voorloopig verdrag, namelijk dat Roemenië er, oaar omstandigheden, voordeelig af gekomen ii. Bot raakt da Dobroedsja kwijt, het moet berusten in een militaire greuswijiiging ten ganste van Oostenrijk—Hongarije, maar het mag Basiarabië gaan veroveren, of de»— annc-xeeren, zooals men dat tegenwoordig liever noemt, en heeft geen oorlogsschatting te betaleD. Als men bedenkt, dat Roemenië den oorlog heeft verklaard aan sjjn bond ge— nooten, om by de verdeeling van han grond gebied niet te laat sa! syn, en hoeseer ten onrechte het op de kracht van Rusland had vertrouwd, mug men dit toch een naar om— itandigheaen gnnatipsn vrede noemen, en al zullen misschien de Roemeciërs z-df het een vernederende bemoeiing met bnn buitenland tohe zaken achten, dat zij de godsdiensten gelijk moeten stellenmag toch wel heugelijk heeten. WASHINOTON, 10 Mei. (Reuter.) De ita'atssacretaris van oorlog, Baker, heeft machtiging verleend tot modedsBling dot z\jn voorspelling, welke bij in Januari in het Congres heelt gedaan. n.I. dat er in de aan vang van dit jaas 500,000 man naar Frankryk zouden zijn overgebrooht, reeds is overtroffes. De Roemeensche regeering heeft een proclamatie gericht aan de bevolking, waarin zij kennis geeft van het sluiten van den vrede en het hervatten van de normale betrekkingen met de centrale staten. Zij zegt o.a.Roemenie wordt nu weer onzijdig. De hindernissen voor een vreedzame binnenlandsche ontwik keling zijn voorgoed uit de weg ge ruimd. Roemenië kan nu aan het werk gaan om de sporen van den oorlog uit te wisscben en den door den vrede ge schapen toestanden te bestendigen." De mlnijter van landbouw heeft tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht Mijne aandacht wordt er op gevestigd dat zich gevallen hebben voorgedaan dat, teneinde het slachtverbod te ont duiken, houders vau varkens en run deren de pooten der desbetreffende dieren stukslaan, om zoodoende tot noodslachting te kunnen overgaan. Dat echter de slachting van een der gelijk dier geen eigenlijke noodslachting Is, behoeft wel geen betoog. Wanneer dus blijkt, dat eene derge lijke handelwijze ten uwent wordt toe gepast, zal tegen de betrokkenen on- cniddelijk proces-verbaal zijn op te ma ken wegens overtreding van het slacht verbod, of op grond van art. 16 der Dlstributiewet 1916. Het feit kan daar enboven strafbaar zijn wegens dieren mishandeling, zoodat ook nit dien hoofde proces-verbaal zal zijn op te maken. Voorts draag ik u op, de geslachte of ongeslachte mishandelde dieren, overeenkomstig de procesorde van art. 9 der Dlstributiewet 1916, in bezit te nemen, en mij, met vermelding der fei ten telegrafisch instructies te vragen. Deze zullen u dan onmlddelijk worden geseind. (St.ct.) De directeur van het Centraal Broodkaatoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 49ste tijdvak loopt van 11 tot 17 Mei. (St.ct.) De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de thans geldende maximumprijzen voor aardap pelen niet alleen betrekking hebben op de aardappelen van den oogst van 1917 doch dat daaronder ook vallen de aard appelen van den nieuwen oogst 1918, welke thans in den handel worden ge bracht. Onder geen voorwaarde is het der halve toegestaan, noch ten opzichte der nieuwe (vroege) aardappelen van deze maximumprijzen af te wijken. (St.ct.) De minister van landbouw heeft vastgesteld een maximum-kleinhandel- prijs van geltenvleesch op f 0.80 per K. G. in het been en f 1 per K.G. uitge beend, Het afleveren en vervoeren van geiten en bokken is verboden. (St.ct.) In treinen, waarin een restauratie rijtuig loopt, is het aan reizigers die zich wegens plaatsgebrek met eene staan plaats in de rijtuigen le en 2e klasse zou den moeten tevreden stellen vergund zitplaatsen in die rijtuigen bezet door rei zigers, die zich in het restauratierijtuig bevinden tydelijk in te nemen, onder voor waarde, dat zij die plaatsen weder beschik baar moeten stellen voor de reizigers, door wie de plaatsen bezet waren, zoodra deze uit het restauratierijtuig ayn teruggekeerd. De minister van bultenlandsche zaken heeft, volgens eeu schriftelijk be antwoorde vraag er zich voldoende van overtuigd, dat de thans met Dultschland getroffen regelingen inzake den doorvoer over Nederlandsch grondgebied, in het bizonder van zand en grind, er niet toe zullen lelden, dat de geassocieerde re geeringen ons nieuwe moeilijkheden In den weg zullen leggen. In deze aangelegenheid, welke, speci aal wat den doorvoer van zand en grind betreft, evenzeer met de andere oor logvoerende partij, in het bijzonder met Engeland en Frankrijk, nog steeds een belangrijk onderwerp van geschil uit maakt, achtte de ondergeteekende zich, gelijk hij trouwens aanstonds aan den Duitschen gezant heeft medegedeeld, niet verantwoord, de bedoelde regee- tingen onkundig te laten van de gerezen moeilijkheden, zij het ook, dat van ee- nigerlei vraag om goedkeuring uiten aard geen oogenblik sprake kon zijn Laatst bedoelde regeerlugen hebben getoond den ernst van den toestand, waarin Ne derland verkeerde, ten volle te begrijpen. Zij gaven door een gemeenschappelijken stap harer gezanten alhier, welke daarbij vergezeld waren van hun ambt- genooten van Amerika en Italië den minister te kennen, dat zij alleen uit dien hoofde, doch overigens met onge repte handhaving van haar principieel standpunt, aan de Nederiandsche re geering geen moeilijkheden terzake van de getroffen schikking in den weg sou den leggen. Terwijl Maandig c.p last vao dau Mi- nieter van Landbouw alle wegen naar Dsn Bosch waren afgezet door een uitgebreid korps politieambtenaren, zyn bij de contro leering van voedingsartikelen, welke zonder voldoende bewijzen gedekt, verroerd werden, groote hoeveelheden boter, spek, meel, haver, aardappelen, beneveDS soda en brandstoffen in beslag genomen en proces- verbaal opge maakt. Volgens het Hbld. zullen binnen enkele dagen te Berlijn besprekingen worden gehouden betreffende een voor- loopige oplossing van het vraagstuk der veilige verbinding met Amerika ten be hoeve van onze voedselvoorziening. Het Verbond van Nedeilaodsche Fabrikanten Vereenigingeu bericht ons dat bij de destijds ingestelde Benzine- commissle een officieele brief is Inge komen van het Ktiegsambt te Berlijn meldende, dat in verband met den be perkten voorraad benzine en benzol In Duitschland zelf, geen uitvoer naar Holland kan plaats hebben. Uit Nykerk meldt onze correspondent dat de vorige week 5 varkens hun einde hebben gevonden in volle zee aan boort van een vaartuig, dat voor slachtgelegenheii diende. De smokkel kou veilig worden vol bracht, zonder angst voor on tuiBchenkomit. In verband met de geringe voorraden kolfia kunnen de tot heden verstrekte koffie rantsoenen aan hotels, café's, restaurants wachtkamers, kajuiten en dergelijke niet gehandhaafd blijven. Om bovengenoemde reden zal dan ook het eerstvolgend rantsoen verminderd worden en kannen verzoeken om verhooging tot op het vorig rantsoen niet worden iöge willigd. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft het s.s. »Zijldijk» van de Ned. Amer. Stoomv. Mij., groot 2589 netto reglstertons proviand ingenomen en is gisteren van de noodlge bunker kolen voorzien, teneinde heden (Zaterdag van Rotterdam naar Amerika te ver trekken. Tegelijkertijd zullen vanuit Amsterdam eveneens naar Amerika vertrekken het s.s. >Hector> van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij groot 2574 netto reglsterstons en hoogstwaarschijnlijk ook het s.s. >Delfland» van de Kon. Holl Lloyd, groot 2763 netto reglstertons. Het uitvaren dezer schepen heeft plaats in ruil voor het vertrek uit Amerika van de s.s. >Hollandia> >Java> en >Stella», die met graan en (of) meel naar Nederland komen. Ia de twaalfde eeuw was een landman van Drunen bezig op zijn akker in de Gorschweide, gelegen een minuut of acht van de<kerk, vlas te zaaien. Vermoeid van het werk en door dorst gekweld ziet hij op eens eene vrouw voor zich verschijnen, schoon en ma jestueus t an gestalte. Onwllligkeurig vraagt hij haar te dria- ken, en het water dat zij hem uit de nabijgelegen sloot schept, Is smakelijker dan hij ooit heeft gedronken. Inmiddels dat hij zijn dorst lescht, voelt hij in zijn hart de liefde tot Maria heviger dan ooit ontbranden, en besluit zoodra zijn vlas rijp is op deze plek eene kapel te bouwen ter eere van de Moeder Gods. Wat gebeurde nu Toen hij den vol genden morgen op zijn akker kwam, zag hij zijn vlas op wonderbare wijze tot rijpheid gekomen. De vrome man ziet hierin het werk van Maria en tevens een teeken dat zijn voornemen Haar welgevallig was. Hij plukt een handvol vlas, spoedt zich hiermee naar den pastoor en als een vuurtje verspreidde zich het gerucht van dit wonder onder de dorpsbewoners. Zij stroomen te zamen op de wonder bare plek en loven de Heilige Maagd, die hier dit wonder wrochtte. Weldra verrees bier een bidkapel en oreede scharen van wijd en zijd vulden de beuken van het heiligdom. Eu dat Maria op buitengewone wijze hier de gebeden harer kinderen verhoorde, ge tuigen de talrijke genezingen van zieken en hulpbehoevenden welke plaats vonden. Gedurende den beeldenstorm werd de capel en het altaar verbrijzeld, doch het beeld der Moeder Maagd bleef vreemd geuoeg gespaard, maar jverd als voor werp zonder waarde bulten het heilig dom gegooid. Het beeld keerde evenwel op wonde»- bare wijze weer op zijne oude plaats terug. Dit gebeurde verscheidene malen, tot dat eindelijk eenige landlieden, die aan 't oude geloof getrouw waren gebleven, het in een boom terugvonden. Door een priester werd het nu naar de keik te Oud-Heusden gebracht, maar het beeldje keerde terug naar Elshout ea men vond het weder In den zelfden boom. Toen den Katholieken in 1688 oog luikend verlof verleend werd in Elshout eene schuurkeik te gebruiken werd daarin het beeldje geplaatst. Sedert dien tijd bleef de wonderbare Moeder te Elshout vereerd en die vereerlog duurt tot he den voort. Uit alle oorden komen bede vaartgangers en processies naar het wonderbare beeld gestroomd, en vrome pelgrims verheffen hier hunne gebeden en gezangen ter eere der Wonderbare Moeder. Een plaatselijk comité heeft zich ge vormd met het doel de devotie tot Onze Lieve Vrouw van den Elshoul, vereerd onder den titel Wonderbare Moeder te bevorderen. Op dan gij pelgrims, op naar Elshout Komt bidden tot de Zoete Moeder, die hulp en bijstand verleend en onze toevlucht is In deze bange tijden en wier jongste aanroeping is «Koningin des Vredes». Elshout. 9 Mei 1918. HENRI SMEETS. „last bevrijdEnbleven ze maar „niet zoo lang op dezelfde plaats, „wat vaker verwisselen kon geen „kwaad." Zou dit ter kennis kunnen komen van de bevoegde autoriteiten, dan zou ik zeer voldaan zijn. EEN HUISVADER. en eerherstel gegeven en goedgemaakt, wat hun eens, zij het met onze onge wilde toestemming, op zoo'n schande lijke en tergende wijze aangedaan en misdaan werd. CHAMPAGNE EN WIJNEN. Onze lieve Vrouw van den Elshout. Nederig verscholen tusschenhet groen op eeD tien minuten afstands van het station DrunenHeusden, ligt 't dorpj Elshout. Te midden der eenvoudige woningen spitst zich de dorpstoren bo ven zijn omgeving uit en doet van uit de hoogte de klokke tonen uitklinken over het dorpje en zijne omgeving, ter uitnoodiging om daar in godsvrucht en aanroeping het beeld der «Wonderbare Moeder», te komen vereeren. In eene nis van de schoone dorpskerk boven een sierlijk zij-altaar, en omgeven van vele ex-foto's, prijkt een eeuwenouc beeldje, waarschijnlijk te beoordeelen naar den stijl, vervaardigd in de 14e eeuw. Dit beeldje stelt voor de Moeder Gods met het Goddelijk kindje op een rechterarm en draagt in den volksmond den n*am van >de Wonderbare Moeder» Vanwaar dien naam De legende verhaalt het volgende Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur In de 3e week van de maand Januari 1918 werd door het Bestuur de be waarschool alhier een adres gericht tot het Gemeentebestuur om subsidie voor deze onderwijs-inrlchting. Tot op heden 9 Mei is daarop geen antwoord ontvangen. In het begin der maand Maart werden een 2-tal adressen gericht aan het Bestuur dezer gemeente door de afdeeling Geertruldenberg van Volksonderwijs.» Het lste adres bevatte het verzoek voor de kinderen van alle scholen te Geertruldenberg een schoolarts aan te stellen, gezien de vele ziekelijke storin gen, welke het onderwijs belemmerden In het 2e adres werd de wenschelijk held betoogd en er op aangedrongen in deze gemeente de politie-verordening zoodanig te regelen dat a. het verkoopen van tabak enz. wordt verboden aan kinderen beneden een bepaalden leeftijd b. het aan zulke kinderen verboden wordt in het openbaar te pruimen of te rooken. Bij deze 2 laatste adressen werden gevoegd uitgebreidde memorle's van toelichting, terwijl deze memorle's ook werden gezonden aan elk lid afzonder lijk. Tot op heden zijn op deze verzoeken totaal geen antwoorden ontvangen. Vraag 1. Kunnen misschien deze adressen door het groot aantal stukken wat dagelijks op het Ge meentehuis aan komt »zoek> geraakt zijn 2. Zijn ze aangekomen waarom dan niet behandeld of wordt door de Achtbare Vroedschap allééa be handeld en «beantwoord» wat naar hun smaak is dit laatste kunnen we moelelijk gelooven daar we tegen woordig een eminenten Wethouder hebben wiens «Politiek verleden» ons borg staat voor een dergelijke «onpartijdige onveranderlijke» be hartiging voor datgene wat men het Gemeentebelang noemt.» dankend voor de opname Hcogachtend, M. J. TIMMERMANS. Geertruidenberg, 9/5 1918. U Mijnheer de Redacteur. Het moet me van 't hart omdat het zoo treffend is ik hoorde het dezer dagen te Waalwijk „Och waren we toch maar van den „oorlog verlost, dan waren we ook „van dien drukkenden inkwartierings- Kaatsheuvel in de vuurlinie Kaatsheuvel onder het 150 K.M.- knijpen-maar-kanon Spionkop. April 1918. Arme, beklagenswaardige Ketsers, Als ex-rasecht-Ketseriaan, geboren en getogen in de onvervalschte pek- en paplucht, bezield met een nauw onder drukt heimwee naar dat zoovelerzijds geminacht plekje grond, waar eens mijn j wieg' op stond, ontvankelijk voor alles, wat het wel en wee mijner nog steeds zoo dierbare geboorteplaats raakt, moet het mij wel, gezien de schokkende en hemeltergende gebeurtenissen der laatste weken, eene dringende behoefte zijn mijn hart een weinig lucht te verschaffen. Nauwelijks en slechts ten deele ge zuiverd van de malaise-bacil, welke vóór 1914 zoovele slachtoffers maakte en er niet zoo ver meer van af was de gansche eens - zoo beroemde Kaatsheuvelsche Schoenindustrie voor altijd te verplet teren, gewordt me daareven het ont stellende nieuws, dat K. sedert enkele dagen met weergalooze driestheid ge bombardeerd wordt door een monster achtig knijpen-maar-kanon het monster moet projectielen spuwen van fabelach tige grootte, afmeting en draagwijdte, dood en verderf verspreidende, waar zij inslaan en die het meest hechte pantser als bordpapier opblazen de uitvinder van dezen draak moet een „niet-te-vol- gen-", excentrieke nullen-goochelaar zijn, n in zijne soort geniale nullen-speciali teit, 'n duivels-nullen-kunstenaar, wiens weerga (ie geschiedenis nog niet boekte. Is het dan nog niet genoeg, dat aller hande regeerings-bombardementen K'sch bloeiende industrie dreigen te fnuiken? Vloei darrweer alles, wat de laatste 4 aren opgebouwd werd, met een enkelen ruk neergehaald en ongedaan gemaakt worden Moeten wij dan dulden, dat K'sch Handel en Industrie geknakt, ge broken, versplinterd wordt door de hand van eenen fanatieken idioot, tot gruis geschoten wordt door eenen waanzin nigen, stom-dronken kanonnier, die er maar in het wilde op los schiet en grinnikt van plezier, wanneer een zijner helsche projectielen inslaat evenals een Indiaan hier in het verre Westen, als hij een doodsvijand gescalpeerd heeft Maar waar zijn wij toch? En waar is m'n hoofd en waar zijn m'n handen en voeten En waar zijn onze afweer- batterijen, waar is toch onze artillerie, eens zoo geducht en gevreesd Toch niet verkocht? Ik hoorde ze nog niet en niemand hoorde ze (en ze zullen ook wel nooit gehoord worden ook)is ,onze verde diging dan reeds bij het eerste schot tot den laatsten man gesneuveld en den heldendood gestorven Is dan onze veste, dat geduchte en onneembaar ge achte bolwerk reeds bij den eersten vijandelijken stormloop genomen Neen toch, hoort'n enkel onversaagd, doch eenigermate verroest pijpesteeltje, alhoe wel verbouwereerd en duizelig van het genui, moet getracht hebben, zij het on bewust, den vijand weerstand te bieden, doch was natuurlijk in 'n ommezien door den monster-vuurmond, den al-ver- slinder, tot zwijgen gebracht. Qui thans contre le Kaatsheuvelschen Hindenburg Waar de man, die het voor ónze bedreigde industrie opneemt Waar de held, die belet dat onze handel en industrie tot stilstand en ondergang komt, dat onze machines en motors zullen gaan roesten, die beletten durft, dat het eene in-verroeste boel wordt Want wie zal daarna een roest-werend- middel kunnen samenstellen, zoo kracht dadig, dat het zelfs ingekankerde roést spoorloos doet verdwijnen Waar de mateador, die in de arena durft te treden met den woesten nullen- wichelaar-kanonnierwaar de platte- grondsche-zandheld, die een kamp waagt tegen een bolsenwiski, een uitgehon gerde kozak, die feitelijk evenveel ver stand heeft van de practische waarde van eene nul als m'n pantoffels van de vlieg-techniek? Waar de bevrijder, die verhinderen durft, dat K'sch industrie vernuld en verroest wordt, dat een dood eenvoudig en laagbijdegrondsch K'sch inboorling met een salaris van f800, annex schacherijtje van 'n paar aozijn goedkoope hakkebandjes en platte stof- fen-pantoffels per jaar, zonder eenig perspectief, niet in bespottelijken strijd met zijne werkelijke waarde, zijn wer kelijk daarstellen en kunnen getaxeerd en geëxploiteerd wordt??? Waar zijn nu onze mannen, onze veteranen van '81, die de hun gekaapte steenen terug haalden en in triomf K'sch poorten bin nenbrachten Zijn er dan geen mannen meer met ongemengd Ketseriaansch bloed in de aderen, die Kaatsheuve kunnen en durven terugvoeren uit het labyrinth, waarin het, geleid door blinde doofstomme gidsen, verdwaalde? Of is het soms aller wensch en stre ven, dat onze Handel en Industrie op de eerste plaats oogenblikkelijk tot achteruitgang, tot stilstand getorceerd wordt, om daarna met dezelfde vaart als zij zich eene leidende plaats wist te veroveren wederom naar den nauw ontweken afgrond te snellen Stilstand is achteruitgang en ruste roest En, last net least, waar zijn onze vroede vaderen van vóór enkele jaren, die stoute ridders zonder vrees of blaam, die mach tige steunpilaren, onder Kaatsheuvel uitgetrapt met bruut geweld en stink bommen, als dank en belooning voor al hun toewijding, al hunne zorgen en trouw Wanneer wij allen dan nog geen laffaards zijn, vooruit dan thans, onze bloedeigen banier in top, op ten strijde Waalwijk, 11 Mei 1918. Donderdag 16 Mei a.s. hopen de- echtelleden Christ Verhoeven en Hen- drlka Schaapsmeerders, den dag te her denken dat zij voor 50 jaar Inden echt verbonden werden. Hoewel drukkende tijdsomstandigheden er niet veel toe bijdragen om het'feest met vollen luis ter te^vleren, zal het die brave oudjes, voorzeker op dien dag, toch niet aan vele blijken van belangstelling ontbre ken. As. Maandag 13 Mei ten half drie zal de Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten eene algemeene vergadering houden in Maison Boes te Tilburg, ter bespreking van den huidigen toestand der industie, speciaal wat betreft stand aardschoenen en maximum-prijzen. Donderdagavond had in het café van den heer Adr. v. d. Broek aan het station alhier een vergadering plaats van veehouders uit de gemeenten Waalwijk, Besoijen en Sprang. 135 veehouders met ruim 700 stuks vee, waren aanwezig en besloten unaniem tot stichting eener vereeniging. Na eenige discussie werd overgegaan om f 1,te heffen en daarvan een re servefonds te vormen, om daaruit het tekort te betalen aan den maximumprijs. Ingesteld werden 10 klassen. Bij vrijwil lige levering wordt het te leveren rund geschat tot welke klasse het behoort en diensvolgens zal worden bijbetaald, te beginnen met 2 ct. per K.G. en zoo telkenmale 2 cent meer. Zeer waarschijnlijk wordt Waalwijk de leveringsplaats vanaf Raamsdonk en een deel van het Land van Heusden en Altena. De beesten worden op de markt 's Maandag verzameld, op de waag ge wogen en verder geëxpedieerd naar Boxtel of Oss. De schattingscommissie bestaat uit de heeren Jac. Rijken, Sprang, Van Wij- geren, Andel en een persoon aan te wijzen door de rundvee-commissie te Eindhoven. Naar wij vernemen is de leening uitgeschreven door Nederlandse Ex tract Industrie alhier, groot f 175 000 op dit oogenblik, reeds f60.000 overteekend, hoewel de inschrijving nog tot a.s. Dins dag is opengesteld. Wij vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie betreffende de uitvoeringen die morgen in Musis wor- den gegeven. Nu met het oog op de gasdistributie geen bioscoop kan worden gegeven, zullen door het be kende Hlntz en Weston gezelschap een paar aardige variété uitvoeringen worden gegeveD, waarbij ook het zoo succes volle »Hij of Hij». Wij twijfelen er dan ook niet aan of 't zal er druk loopen, het gezelschap heeft te goeden naam gemaakt een vorige maal. De minister van landbouw, gezien zijne beschikking van 16 April 1918, inhoudende o.m. maximumprijzen voor het Standaardschoenwerkheeft bepaald dat in deze beschikking onder serie 10 artikel 106 C nummers 20/23 als tus- schenhandelsprijs in plaats van f4,95 zal worden gelezen f 4,25. (Stct.) Volgens een veetelling in een 45ta gemeenten, omgerekend over 't geheele land zijn het rundvee met 14'/2 °/o. scha pen met pl m. 25 °/0 en varkens met pl.m. 73 °/o achteruitgegaan. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Twee kiekjes van deope ning van het zeilseizoen. - Vergadering van »Onze Vloot» te Leiden. Hooge hakken (6 kiekjes.) Kastanjeboom in lentetijd. Christus in den hof van Olijven. Een windmeter. Distri butle-mlsère. Een kiekje op het IJ Veillngvereenlglng te Den Bosch. >De stad Zaltbommel». De brand in de pharmaceutische fabriek te Meppel De stoomtram HeerlenHoensbroek De deputatenvergadering der A. R Partij. Vier oorlogskiekjes. Ktekj uit Padua Zuster Marie Willebrorde le Oegstgeest. Zuster Marie Generosa te Rotterdam, Zuster Marie Achille te Roosendaal. Zuster Maria Marcia te Breda. Pater Vlctorlus te Rome Rijnsleepboot van Van Steen's Rijn reederij te Rotterdam. Joh. van Ber gen te Den Bosch. TEKST: Heidehof, door Agatha de Haan. Hooge hakken, door H. B. v. d Sande. Terecht, door Bavo. Schi der, door Vincent Cleerdln. Ons even amuseeren. De vereen, de «Postduif» Waalwijk hield Zondag 5 Mei een wedvlucht met oude duiven van uit Deventer. Duiven los om 7 uur. Prijs, Aankomst. I. J. Lenzholz 85749 2- Th. v. d. Grindt 9— 4—18 3. J. Lenzholz 9—10—34 4. J. v. Engelen 913—49 5. J. Blok, Besoijen 9—14—58 6. J. Schalken 916—37 7. J. Blok, Besoijen 918—14 8. J. v. Engelen 9—23—21 9 Fr. de Poot 9—25—28 10. A. Stokwlelder 926—45 II. J. Schalken 9-27-51 12. idem 930—22 9-31- 5 9-31-26 6 J. Schalken 7 J. Blok, Besoijen 8 J. v. Engelen 9 A. Stokwielder 10 J, Schalken. 11 idem 12 J. Lenzholz. Poele speciaal A. Stokwlelder. DRUNEN. In de op Donderdag 9 Mei gehouden algemeene vergadering van de St. Josephvereeniging-Zieken- fonds werd verslag uitgebracht over deit toestand en de werking der vereenigini' in 1917-1918. In 110 gevallen werd aan de leden bij ziekte uitgekeerd een bedrag van f 466.60. De rekening sloot met een batig saldo van f 132.32. De vereeniging telt 108 leden. De aftredende bestuurs leden M. v. d. Leur, Adr. de Krieger, M. Verdiesen en W. Verhagen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Op voorstel van 't bestuur werd besloten den leden een maand vrij te geven van contributiebetaling. Donderdagmiddag vergaderden de leden der tuinbouwvereeniging. De op komst was slap. De Secretaris bracht jaarverslag uit. De rekening en verant woording werd goedgekeurd. De Voor zitter spoorde de leden aan om meer dan tot heden gebruik te maken van de aangekochte werktuigen, verzocht om de vergaderingen trouwer bij te wonen en zeker gebruik te maken van den cursus en de lezingen die voor de leden ge houden worden. De Directeur van de veiling bracht ter kennis, dat zij, die ii\ plaats van droge pronkboonen, bruine of witte boonen willen leveren, dit voor Zondag bij hem moeten opgeven. Hij zeide verder dat de te leveren spinazie jong moet gesneden worden en gaf ook nog eenige wenken aangaande den oogst, behandeling en levering van spinazie. Tot bestuursleden werden gekozen (va cature v. Kessel) Marius v. d. Wiel en herkozen J. van Boxtel. BESOIJEN. Begunstigd door prachtig* weer, Is Donderdag jl. de eerste rondo van de serie-wedstrijden gespeeld. De eerste wedstrijd Belglca1 R.V.A. indigde in een overwinning voor do landverdedlgers. De tweede wedstrijd B V.V. II2-11-16 R.I. bracht een wel verdiende overwinning voor de Bossche* naren. We krijgen nu 12 Mei 2 uur: Gudok -1-16 R.I.3'/a uur Quick—41-5 R.I. De prijzen worden vanaf 12 tot en met 20 Mei tentoongesteld in de vitrine van het slgarenmagaziju van den heer W. Franken tegenover de Steeg. SPRANG. Zondag j 1. werd 's morgens in den Dienst des Woord9 bevestigt in de Ned. Herv. Kerk alhier de heer S. C. Groeneveld cand. tot den H. D. to Garderen. Als bevestiger trad op Ds. A. van Kooten van Zevenbergen. De9 nam. verbond Ds. Groeneveld zich aan zijn gemeente sprekende naar aanleiding van Jesaja 40 vs. 68. Na de gebruikelijke toespraken, werd den nieuwen leeraar door den consulent: een hartelijk woord van welkom toe gesproken. Door de gemeente werd den jongen predikant toegezongen Psalm 20 vs. 1. Het kerkgebouw was zoowel 's voorm. als 's nam. geheel gevuld. a.s. Zondag des voorm. om 9.30 en des nam. om 5.30 uur hoopt in do Geref. Kerk alhier op te treden Ds. van Loon van Aarlanderveen. VRIJH.-CAPELLE. In eene alhier met een overvolle zaal bij den heer A. Rut- ters, gehouden laodbouwvergaderlng, St. Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang, ter bespreking van vrijwillige levering van slachtvee aan het rijk, werd door den Voorzitter den heer H. Rijken in 't be lang van den veehouder een en ander toegelicht en enkele gestelde vragen beantwoord, waarna alle aanwezige leden besloten hun vee beschikbaar te stellen hetwelk zij daarvoor het geschlkste ach ten. Tevens zijn daarvoor in elke ge meente drie commissie-leden benoemd, waar zij zich kunnen vervoegeD, om aangifte er van te doen, terwijl de niet aanwezige veehouders zich nog dezo week bij de Commissie tot aangifte kun nen vervoegen. WASPIK. A.s. Zondag zal hier het feest van de H. Kindsheid gevierd worden, waarbij de jeugd in optocht door de gemeente zal trekken. Dit jaarlijksch kinderfeest mag zich zoowel in de belangstelling der grooten als van de kleinen verheugen. 13. J. Lenzholz 14. Th. v. d. Grindt Poelen. 1 J. Lenzholz 2 Th. v. d. Grndt 3 J. Lenzholz 4 J. v. Engelen 5 J. Blok, Besoijen De plannen voor de oprichting eener bouwvereenlging alhier zijn reeds zoover gevorderd, dat binnenkort eene vergadering zal belegd worden van allo belangstellenden, waarop de vereeniging definitief zal worden opgericht. Reeds hebben verschillende invloedrijke per sonen hun steun toegezegd. RAAMSDONK. Door de politie Is bij de wed. Sch. ongeveer 100 pond varkensvleesch en een hoeveelheid meel In beslag genomen. Bij R. v. W. en M. v. B. zijn wederom eenige kippen gestolen. Ook thans lieten de dieven geen sporen na, RAAMSDONKSVEER. Tengevolge van den schrik sloeg het paard van den heer K. op hol. Een ijzeren waar schuwingsbord der S.S. werd verbrijzeld, terwijl aanmerkelijke schade werd toe gebracht aan het voertuig. De koetsier d. W. werd vau den bok geslingerd en bezeerde zich ernstig. Tegen landbouwer S. werd door de politie proces-verbaal opgemaakt, daar juist de dienstbode bezig was tarwe te malen in een koffiemolen. De harmonie »Apollo> uit Geer truldenberg trok Donderdagmorgen reeds vroeg met volle muziek door onze ge meente. Bij haar directeur werd een serenade gebracht. Door 72 landbouwers Is geteekend voor vrijwillge levering van slachtvee voor de regeering. De Echo van het Zoiden.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5