Tweede Blad. "Jmsnësland! F rrne Provinciaal Nieuws ÜÏXÏÏWS VIT I1VSS1X' NIEUWS UIT KAATSHEUVEL jjUWMEK 44. ZONDAG 2 MJNl 1918. 41e Jsareang. De Haagsche medewerker van de Tel- schrijft Naar aanleiding van de onlangs ge dane mededeeling der Regeering, dat binnenkort schapenvleescb zal worden gedistribueerd, hebben wij bij het Rijks kantoor voor vleesch en vet eenige „adere inlichtingen gevraagd. Ons werd medegedeeld dat het geens zins vaststaat, dat de eenheidsworst weer zal verdwijnen, als het schapenvleesch beschikbaar komt. Vermoedelijk zal naast het schapen vleesch nog een klein rantsoen eenheids worst worden verstrekt, aangezien het nlet zeker is, dat de voorraad schapen ioo groot is, dat er geregeld en vol doende kan worden gedistribueerd. De Regeering acht het echter noodzakelijk om een groot aantal schapen voor de volksvoeding beschikbaar te stellen- Het rantsoen schapenvleesch staat nog niet vast. Deze verstrekking zal het Rijk op een groote besparing komen te staan. Op Iedere K.G. eenheidsworst legt het Rtjk fi-10 bij- De distributie van schapenvleescb zal echter veel minder kosten. Vermoedelijk zal later het rantsoen schapenvleesch weer worden aangevuld met een rantsoen versch varkensvleesch, doch dit staat nog niet vast. De distributie van rundvleescb zal waarschijnlijk in de tweede helft van Augustus weer een aanvang nemen. Er is, volgens het »Hbl.» nog geen overeenstemming bereikt in zake de regeling der verstrekking van vrilge- leiden aan Nederlandsche zeeschepen. Hangende de onderhandelingen zijn po gingen aangewend om aan de drie tot uitvaren gereed liggende vaartuigen, die in ruil voor onze graanschepen naar de Ver. Staten zouden vertrekken, vrijge leiden te doen uitreiken, doch de Duit- sche regeering stelt zich op het stand punt dat, nu voorstellen voor een alge- meene regeling zijn gedaan, geen uit zonderingsvrijgeleiden kunnen worden verstrekt. De >Nieuw Amsterdam» valt, gelijk wij al hebben bericht, buiten het z.g. Marine-Abkommen. Het oponthoud vau dat schip had met deze kwestie niets uitstaande. De voorraad koffie, die voor de distributie thans nog hier te lande aan wezig is, bedraagt, naar men ons meldt, 50.000 balen. Per maand worden ongeveer 10.000 balen afgegeven, zoodat de voorraad tot einde October zal strekken. Naar aanleiding van berichten ten aanzien van het uitvaardigen van een vervoer verbod voor eieren, deelt men ons mede, dat vaa het uitvaardigen van zoodanig verbod zal woi den afgezien en daarentegen een regeling zal worden getroffen, volgens welke voldoende eieren tegen billijken prijs voor zieken en zwakken zullen worden beschikbaar gesteld. De handel in versche en geconser veerde eieren zou dau waarschijnlijk overigens geheel worden vrijgelaten. Volgens de Tel. v/ordt de botcr- productie, die verleden jaar 69 millioen K.G. bedroeg, dit jaar op 40 millioen K.G. geschat. Naar het Persbureau Vaz Dlas van bevoegde zijde verneemt, zouden bij de economische onderhandelingen, welke thans tusschen Duitschland en Neder land worden gevoerd, een van de groote punten van versch'l onder meer uitma ken, de prijzen welke voor kolen door Duitschland worden bedongen. De prij zen zouden thans per wagon het dub bele bedragen van die van het vorig af gesloten contract. Het Persbureau Vas Dlas meldt uit Weenen Naar gemeld word*, zal een econo mische overeenkomst tusschen Oosten- rijk-Hongarije en Nederland binnen en kele dagen worden geteekend. Bij deze overeenkomst zal Oostenrijk-Hongarije een maandclijksch crediet van ongeveer 7 millioen gulden ontvangen. Naar aan het Persbureau Vas Dlas gemeld wordt bedraagt de economische overeenkomst, welke met Nederland zou getroffen zijn, niet f7 millioen per maand, doch f32 millioen per jaar. 11 groote Oostenrijksche banken zullen voor het bedrag borgstaan. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 52ste tijdvak geldig Is van l tot en met 7 Juni. Reuter seint ons uit Washington De War Trade Board heeft besloten con senten te vedeenen voor verscheping van tarwe en meel naar Nederlandsch West-Indië en Curasao. Er zullen van tijd tot tijd hoeveelhe den worden toegewezen om in de be hoeften van de eilanden te voorzien. De tarwe en het meel zullen aan het Ne- dcrlaadsche gouverment geconsigneerd worden, ten einde een billijke distributie te verzekeren. Toen Dr. Knippenberg de zaal betrad ▼/aren aanwezig alle leeraren, leerlingen de plaatselijke schoolcommissie en de heer Ph. Timmermans. De heer Klijberg, Voorzitter van de plaatselijke schoolcommissie zei, dat nu het uur van scheiden is aangebroken, na Dr. Knippenberg dc school als Di recteur gaat verlaten, men gemeend heeft, dit op eenigszins plechtige wijze moet geschieden en geeft daarom het woord aan den heer van Imbeek. Deze zegt namens het leeraren-corps heden helaas afscheid te moeten nemen van den eersten directeur. Na een te rugblik te hebben geworpen op wat Dr. Knippenberg sinds 22 Juoi 1916 heeft gedaan, zegt spreker U is slechts 2 jaar hier geweest doch de arbeid die ge in deze jaren hebt verricht is die van vele lange jaren. U hebt gemaakt van de school wat ze is een school waar niet alleen Waalwijk doch de gehecle omge ving trotsch op mag zijn. Dank brengt spreker den scheidenden directeur vooral ook voor de manier waarop hij de school en leeraren heeft geleid. Voor ons leeraren was U niet alleen een goed directeur, zegt spr., doch meer, U was voor ons een waar en op recht vriend, die ons talrijke wijze lessen en vermaningen hebt gegeven welke voor ODze toekomst van het grootste gewicht zijn. Wij danken U daarvoor en willen het heden niet bij woorden laten maar hebben gemeend een stoffe lijk blijk van waardeering te moeten geven. De WelEd. Heer Ph. Timmer mans, die reeds zoo menig blijk heeft gegeven op het gebied van de boet seerkunst een eerste rangs artist te zijn, getuige zeker wel het aanzoek van Z. H. den Prins om van hem een buste te maken, is zoo welwillend geweest van U een buste te maken eo aan de school af te staan zoodat we U steeds zullen zien en aan U denken. Het leeraren-corps heeft gemeend U een piëdestal te mogen schenken waar op uw buste kan geplaatst worden ver vaardigd door een oDzer den heer Th. v. Delft. Aanvaard dit als een bewijs van onze hoogachting jegens U, als bewijs van dankbaarheid. Moge het U in uw nieuwe standplaats, waar U weer een moeilijke tijd wacht, goed gaan en moge U dan dikwijls aan Waalwijk, aan ons en de school terugdenken. De heer Klijberg dankt den heer van Imbeek voor diens schoone woorden en verzoekt thans den jongen heer Broks van Waspik het woord te willen nemen. Deze zegt uit naam van alle leerlingen de volgende woorden te willen spreken Het zijn helaas woorden van afscheid en dus vallen zij ons allen zwaar. Ij waart steeds voor ons een directeur een leider in den waren zin des woords U hebt U niet alleen tevreden gesteld met onze schoolsche opleiding, met ons in uwe belangrijke geschiedenislessen de roemrijke daden onzer voorouders voor oogen te stellen, noch met ons in uw onderwijs van het Nederlandsch, de schoonheden onzer heerlijke moedertaal te ontvouwen, neen, U hebt ook steeds getracht ons te leiden in de ware banen, die eens tot ons toekomstig geluk moe ten voeren. Daarom staan wij hier met een hart van dankbaarheid jegens U vervuld, eene dankbaarheid, zoo groot dat het ons moeilijk zou zijn die in woorden uit te drukken. Neen we zullen haar toonen door uwe heerlijke lessen in toepassing te brengen en zullen ook bewijzen dat we volgens de oude spreuk, die een der leeraren ons voorhield, non scolae sed vitae, niet voor die school maar voor het leven van u geleerd hebben. WelaiD, we danken U heden nit ons gan- sche jongenshart voor al Uwe goedheid je gens ons en alle weldaden ons bewezen. Vooral de kleinsten onder ons kunnen die nog niet geheel naar waarde schatten, «che wo a ken hem Spr. dien Waalwijk, 1 Juni 1918. In de achterzaal van Hotel Ver wie jhad gisterenmiddag een feestelijk afscheid jplaats van Dr. Kalppenberg als Direc teur van de Handelsdagschool. De zaal zelf had door de vele keurige doemen, welke op smaakvolle wijze /aren gerangschikt, een feestelijk aanzien. na maar de uitwerking ervan zullen wy allen in ons latere leven eerst gevoelen. Wij hebben het echter vandaag niet by woorden willen laten en het zy ons vergood U een stcftulyk blijk vaa onze dankbaarheid te mogen aanbieden. Wij hopen dat onze keuze U welgevallig moge zija en dat U deze etsen eene plaats moogt geven in Uwe nieawe studeerkamer daarginds, opdat U, opziende van het vele en moeizame werk dat U daar wacht en bij de vele, nieawe gezichten die U daar zalleo omringen, toch nog meermalen moogt terugdenken can ons, Uwe dankbare Waalwijksche jongens die baonen eersten Directear nooit zallen ver geten. Tenslotte wenschen wij U het beste op Uwe nieuwe standplaats. We feliciteeren de Helmondcche jongens met hunnen nisnwen Directeur ea hopen van harte dat ze hem evenseer zullen waardeeren als wy steeds gedaan hebben. Een hartelijk applaus volgde op daze door den jeugdigen spreker zoo warm voorgedragen woorden. De heer Klijberg dankte hem daarvoor en wengchte thans namens hat plaatselijk schoolbestuur enkele woorden te richten tot den eersten Directeur van de Handelsschool. Wij willeu, zegt spreker, U onzen dank betuigen, voor alles wat U onder de moeilyk- ste omstandigheden voor onze school hebt gedaan. Was het aantal leerlingen in het begin luttel, U hebt ze als het ware naar de school getrokken de leerlingen. Uw taak was wel zwaar, want ze moest beginnen met leeraren wiens kennen en kunnen U onbe kend waren en trots dit alles hebt U den grondslag voor onze school weten te leggen zoodat de naam en een goede voor goed is gevestigd. Venolgens wijs'spr. op den goeden geest die steeds onder de leeraren ouder leiding van Dr. Kuippenberg heeft geheerscht. Als blijk van dankbaarheid overhandigt spr. een prachtigo schilderij, een landschap van den kanstschilder Tb. van Delft.. Dr. Knippenberg thans het woord nemend zegt gelrtfffü te zijn door aulke groot- blijken van w*ardeeriog. Het lief- bij in deze oogenblikken weinig spre- omdat de gevoelens van dankbaarheid te veel hebbon aangegrepen. Edoch, zan zich later een verwyt maken in- hij zich heden geen geweld aandeed en niet met een enkel woord dank zegt voor de talrijke en grootsche blijken van waardee ring en dankbaarheid. Waalwijk vergeten zegt spr., zal niet gebeuren en wel om twee redenen. Eer stens wijl hij met zijn gezin hier zoo prettig heeft gewoond en twee kinderen van hem er hetlevenslicht hebben mogen aanschouwen. Ten tweede vergeet hij Waalwijk niet wijl hij als le Directeur heeft mogen medestichten de Handels school. Dat jeugdige plantje is aange groeid tot een forsche, flinke struik, want heden, toen hij voor het laatst dit Directeurschap heeft waargenomen, mocht hij den 60sten leerling inschrijven. Spreker wijst er verder op steeds zijn beste krachten voor de school te hebben gegeven, doch aan ieder menschenwerk cleeft de onvolmaaktheid. Dat kan hij echter zeggen dat wat hij heeft gedaan, steeds uit volle overtuiging, steeds uit plichtbesef te hebben gedaan. Spreker twijfelt er dan ook nietjaan, of onder lei ding van den heer De Vries, voorloopig met het Directeurschap belast, zal de school nog meer in bloei toenemen. Vervolgens wijst spr. de jongens er op, dat hij steeds in zijn lessen er naar gestreefd heeft, de waarheid, de onpar tijdige waarheid te dienen en dat dit de sympathie van zoowel Katholiek als niet Katholiek heeft mogen verwerven. Ook brengt spreker dank aan den heer Timmermans, die zoo welwillend is geweest zijn buste te maken en dit aan dejschool af te staan. Hij wijst hierbij op het feit, dat Waalwijk kunstenaars onder zich heeft als er wei nig zijn in Noord-Brabant. Ook brengt hij dank aan den heer Th. van Delft. Het landschap door hem op het doek gebracht zal hem steeds aangenaam aan deze omgeving doen denken. Vooral zwaar, zegt spr.. valt het mij afscheid te moeten nemen van het lee raren-corps, want steeds heeft hij met hen op de meest vriendschappelijke wijze samengewerkt in het belang van de school, in het belang van het on derwijs. Hij hoopt dat onder leiding van den heer de Vries, die zelfde vriend schap, die zelfde goede geest zal blijven heerschen. Hij dankt hen voor 't mooie geschenk. Op de laatste plaats brengt spr. dank aan het plaatselijk schoolbestuur. Steeds is het bestuur voor hem een krachtige steun geweest. Wat bereikt is, de hoogte waarop de school is gekomen, is dan ook voor het grootste deel te danken aan het wijs bestuur. Na nogmaals allen dank te hebben gebracht eindigde spreker zijne mooi gestyleerde rede. De heer De Vries hierna het woord verkrijgend, zegt, dat het geen gemak kelijke taak is om het voorloopige direc toraat waar te nemen, na zoo'n voor ganger te hebben gehad. Hij roept den steun in van het plaatselijk schoolbe stuur en hoopt onder dezelfde omstan digheden met de leeraren te kunnen blijven arbeiden aan het belang van de school. De heer Klijberg zegt den heer De Vries allen steun toe en hoopt dat hij de voetsporen van zijn voorganger zal drukken, dan zal het onderwijs, in de zelfde banen geleid, vele vruchten voor onze gemeente en de geheele omgeving afwerpen. Hierna sloot de heer Klijberg deze bijeenkomst. De heer Deelea le ambtenaar ter secretarie alhier heeft met gunstig gevolg te Zeist het examen afgelegd voor candi- daat-gemeente-secretarls. Bij koninklijk besluit i3 de benoe ming van den heer y. J. A. Houben tot ontvanger der directebelastingen te Zeist ingetrokken en is hij thans benoemd als zoodanig te Breda. In de gehouden vergadering van de Buitenpolder heeft de heer P. Wijten, wegens hoogen leeftijd, ontslag genomen als Voorzitter. Met algemeene stemmen is in zijn plaats gekozen de heer Ph. Timmermans. De heer H. Hoffinans is als bestuurs lid gekozen. In de gehouden vergadering van den Binnenpolder is besloten aan Ged. Staten aan te vragen het aantal bestuurs leden uit te breiden tot 5. Donderdag is tot definitieve op richting besloten van een Coöperatieve Inkoop Centrale voor bakkers en krui deniers. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren V. Couwenberg, Besoijen Voor zitter, F. Rox, Besoijen Secretaris, J. de Leijer Waalwijk Penningmeester, P. Mooij en G. Coppens, Waalwijk Commissa rissen. Tot leden van de Commissie van toe zicht werden gekozen de heeren M. Bee- rens, Th. Festen en W. v. d. Heijden. Gedurende eenige dagen zijn de schoenen aan 't station alhier ten vervoer aangeboden, aangehouden en wordt thans door inspecteurs van het R. D. H. L. onderzocht of de verzending over eenkomstig de consenten en voorschrif ten is. Naar wij vernemen zal het kantoor van den heer Scheltema, ontvanger der directe belastingen alhier, gevestigd wor den ten huize van den heer Barel. Het kantoor der registratie is ver plaatst van mr. van Coothstraat naar de Haven (huis fa. C. G. v. d. Heijden.) Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de lijnwachter der Telegrafie C. G. L. van Huiten, benoemd tot monteur der Telegrafie alhier. Het bekende operette ensemble Hintz en Weston komt weer drie avon den in „Musis" met een geheel nieuw repertoir. We noemen hiervan „Liefde zonder Goud" en „Verboden te rooken" twee nummers, die evenals de vorige weer goedgekozen zullen blijken en alle redenen tot een prettige ontspan ning zullen geven. Het spel enz. viel vroeger zeer te prijzen en zal 't thans eveneens wel zijn, zoodat we voor dit bekend ensemble weer drukke avonden verwachten. Voor de rest verwijzen we naar de biljetten en advertentie. Tot lid en voorzitter van het thans opgerichte Provinciaal Hooibureau voor Noord-Brabant is benoemd de heer A. Nelemans te Zevenbergende leden zullen nader worden aangewezen. Wij ontleenen aan het Vakbl. v. d. Schoenm. de volgende drie berichten Men bericht ons, dat bij zekere D. op de Prinsengracht te Amsterdam door de autoriteiten een partij 2e handschoe nen afgekeurd is voor den verkoop op bon, daar zij met kurkzeilzolen, papieren hakken en wasdoeken voor bladen waren gemaakt, Naar onzen medewerker R. van be voegde zijde werd medegedeeld, bestaan er villa-bewoners, die voorraden zwart en gekleurd overleder In voorraad heb ben om bij latere schaarschte daarvan schoeisel te kunnen laten maken. Naar men verneemt, kunnen bin nenkort maximumprijzen voor de repa ratie van schoenen tegemoet worden gezien. Reeds is het R. H. L. daarom trent met de organisaties in overleg ge treden. N. V. Eerste Nederlandsche Vel- .enbereiding Maatschappij, te Goes. Oprichters J. F. M. Horsten, vellenbloo- ter en huidenhandelaar, aldaar, A. H. Katz, leerhandelaar te Waalwijk, en J. H. Hornix, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Breda.— Doelde bereiding van vellen in den meest uitgebrelden zin, alsmede het drijven van handel daarin, enz. Duur: tot 31 Mei 1948. Kapitaal: f 50 000 la 50 aandeelen van f 1000, waarvan er 16 zijn geplaatst en volgestort. Be stuur: één of meer directeuren onder toezicht van één gedelegeerd commis saris. Voor de eerste maal tot directeur benoemd eerstgenoemde oprichter en resp. tot gedelegeerd commissaris en tot commissaris de belde laatstgenoemden De Postduivenvereniging Postduif* alhier hield op Zondag 26 een wedvlucht met oude duiven vanuit Groningen en werden de prijzen be haald als volgtAankomst. Het was met een 4 jarig broertje aan het bloempjes plukken en viel zoo In genoemden moddersloot. Had een een buurvrouw het ongeval niet opgemerkt, het kind zou stellig gestikt zijn. De Woensdagavond j.l. gespeelde wedstrijd R. W. B.-combinatle— 3-1-16 R. I. eindigde in een overwinning voor de militairen met 1—0. Er werd zeer geanimeerd gespeeld en tot het einde was het een zeer spannende wedstrijd. 2 Juni speelt R.W.B. II tegen Wilhel-1 lichte laaie en is geheel In ascrgTegd mlna te Kaatsheuvel om 5 uur, op het Gelukkig bleef de mijt, die afzonderlilk veld aldaar. 1 eB wau"ttJ van «n militair dn rijwiflblnd« stoken? °P <W - We beginnen hier hard naar regen e verlangen andera zal het er met dë tul.-en veldvruchten, welke zoo prach„! hebben gestaan treurig gaail ultzlen 7 Gisteravond te elf uur stond de iïïï?".? "'sklaps in A. uur.' 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 mtn. 55 56 2 12 18 19 22 28 31 40 44 Prijs. Stokwielder idem J. Schalken J. v. Engelen J. Lenzholz A. Stokwielder J. v. Engelen idem Th- v. d. Grindt 10 J. v. Engelen 11 Th. v. d. Grindt Poule speciaal. 1 A. Stokwielder met den 2en prijs. 2 J. v. Engelen met den 4en prijs. Duiven los vermoedelijk 7 uur. Het hoofdstembureau in den Rijks- kieskrlog 's-Hertogenbosch heeft heden middag alle negentien ingediende can- didatenlijsten geldig verklaard en de daarop voorkomende candidaten gehand haafd. De loting voor de volgorde za a.s. Dinsdag plaats hebben. De directie van het Rijkskantoor Hulden en Leder maakt bekend Dis voor dat op grond van art. 8 van de trlbutleregeling voor Hulden en Leder I aan de inschrijving als looier door den minister van landbouw, nijverheid ea handel de voorwaarde wordt verbonden, dat alleen ledersoorten mogen worden gelooid, welke voorkomen in de maxl- mumprijsregeling voor leder. Van deze voorwaarde kan in bijzon dere gevallen door het R. H. L. ont heffing worden verleend, onder nader vast te stellen voorwaarden. (St.ct.) Naar berekening zullen alleen voor den kieskring 's-Hertogenbosch ongeveer honderdduizend stembiljetten voor de aanstaande verkiezing van leden voor de Tweede Kamer noodig zijn. Het aan tal kiezers bedraagt in onzen kieskring 82639. Als men nagaat dat ieder stembiljet pl.m. een Meter lang zal zijn, dan kan men eenigszins begrooten welk een vo lume papier met die verkiezing gemoeid zal zijn, nog ongeacht de oproepings- kaarten en de verschillende processen- verbaal die van deze verkiezing moeten worden opgemaakt In de eergistermiddag gehouden vergadering van het hoofdstembureau In den Lieskring Tilburg zijn de candi- tenlijsten als volgt genummerd: 1. S. D. P., 2. Neutrale partij, 3. Chr. Sociale partij, 4. S. D. A. P., 5. eerste lijst Chr. H. Unie, 6. R.K. Staatspartij. 7. Algem. Staatspartij, 8. Politiepavtij, 9. V. D. Bond, 10. A. R. Partij, 11. Lib. Unie, 12. Christ.-Soclale Partij, 13. Econ. Bond, 14. Verbond democratiseering weer macht, 15. Vrije liberalen, 16. tweede lijst, Cbr.-Hist. Unie, 17. Chr. Democr. partij, 18. Middenstandspartij BESOIJEN. In de op Donderdag j.l. gehouden vergadering van stemgerech tigde ingelanden van bet Waterschap >de Buitenpolder van Besoijen*, namen de heeren B. A. Middelkoop en C. de Roon afscheid, de eerste als voorzitter, de tweede als lid van het Waterschap. In hunne, plaats werd gekozen als voorzitter de heer O. W. H. van Tussen broek te Waalwiik en tot leden de heeren B. Middelkoop en W. H. Rijken belden te Capelle. De omslag voor't jaar 1918- 1919 werd vastgesteld op f 1,50 per H.A Het ruim 2-jarig jongste kind van den schoenfabrikant J. Blok alhier is gisteren bijna verdronken in een breeden moddersloot achter zijn huis. R.W.B. III speelt om half zes tegen Achilles uit Kaatsheuvel, op het veld alhier. SPRANG. A.s. Zondag des voorm. om 9'/i en des nam. om 51/» «ur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Both van Spijk. De zitplaatsen In de Ned. Herv. Kerk alhier, welke j.l. Donderdagavond werden verhuurd, brachten dit jaar ruim f400 meer op dan het vorig jaar. VRIJHOEVE-CAPELLE. In verband met den gewijzlgden treinenloop worden andermaal de kantooruren van 't Hulp postkantoor gewijzigd. Met Ingang van 3 Juni a.s. zullen de uren van openstel ling zijn als volgtdes voorm. 8—10, 11'/,—12Vs- des nam. van 2—4. Het eerste nieuwe hooi uit den buitenpolder is verkocht voer f 15 per 500 K.G. Gedurende de maand Mei werd op het Hulppostkantoor Ingelegd de som van f 4653,80. In hetzelfde tijdvak werden 174 tele grammen en 43 gesprekken behandeld, terwijl er twee oproepberichten zijn ont vangen. CAPELLE. Onze vroegere dorpsge noot de heer C. L. de Bruijn, slaagde j.l. Vrijdag voor het candidaatsexamen Gem.-Secretaris. WASPIK. De heeren P. Verschuren en J. Kuijsters alhier zijn geslaagd voor melkcontroleur. De regeeringssajet en regeerings- kaarsen, welke tot nu toe door 't distri butiebedrijf alhier onmiddellijk aan de verbruikers werden verstrekt, zullen voortaan ook door bemiddeling van de winkeliers verkocht worden. Door den WelEd. Heer de Roon ^-/taHirer Is voor elk van zijn personeel, Mrf van 't kantoor al9 uit de pers een stuk omgespit weiland beschikbaar gesteld, De verschillende perceeltjes zijn mooi afgebakend en prijken reeds met welige aardappelplanten en boonen. Een mooi voorbeeld. Met de frambozenstruiken staat het dit jaar al even slecht als met de zwarte bessen. De oude loten staan bijna zoo goed als dood. Wel komt er wat nieuwe schot, maar van vruchten is zoo goed als niets te bespeuren. RAAMSDONK(DORP). In den hooi- handel gaat niet veel meer om, er is trouwens ook geen voorraad van betee kenls meer. Het nieuwe grasgewas staat bij uitstek en weldra zullen de gras- verkoopingen aanvangen. Met het oog op den gestelden maximumprijs voor hooi worden flinke pachten gewacht. Bij A. V. werden Donderdagavond twee ruiten ingegooid. Van de daders geen spoor. Door P. werd aan de Nieuwenweg een gedeelte van een weide, toebehoo- rende aan den heer K„ afgemaaid en het gras medegenomen. De politie werd hiervan In kennis gesteld. R'VEER. In de eerstvolgende raads vergadering zal o.m. het laug verwachte uitbreidingsplan in behandeling komen. Het 4-jarig paard van den heer F. S. is in de weide verdronken. Het vleesch is voor menschelijk gebruik af gekeurd. Woensdag werd in onze gemeente vleesch voor zwakken en zieken beschik baar gesteld. Onze vroegere dorpsgenoote mej. J. de Haas slaagde voor 't examen van onderwijzeres. Geslaagde en familie pro ficiat. GEERTRUIDENBERG. De Postdul- venvereenlging »Het Vorstenhuis» hield Zondag 1.1. een prtj8- en poulevlucht vanuit Groningen- Afstand 200 K.M. Los 7 uur. In con cours 24 duiven. Aankomst met N.W. wind en dondere lucht. dicht bij het huls en de schuur stond gespaard. Ware dit niet 't geval geweest' dan had dit jammerlijke gevolgen kun nen hebben. Er was water genoeg bn de hand uit den regenput, de pomp en den vijver van de Eerw. Zusters en de brandspuit was spoedig ter plaatse. De schade aan brandhout bedraagt sec. - 42 - 34 - 22 - 7 - 27 - 24 - 11 - 42 - 6 - 21 - 19 uur min. sec. 1. A. v. Schouwen 10 15 26 2. N. J Krooswijk 10 16 3 3. N. J. Krooswijk 10 21 5 4. P. v. Schouwen 10 39 6 5. A. v. Schouwen 10 41 8 6. N. J. Krooswijk 10 41 11 7. A. Cornel 10 41 17 8. P. v. Schouwen 10 41 22 9. A. Cornel 10 41 28 10. A. Goossens 10 42 30 11. A- Goossens 10 42 33 Den 16 Jani a.s. zal hier eene Enclycliekmeetlng van den Bosschen Dloc. Werkliedenbond gehouden worden. Als sprekers zullen optreden Pastoor Mutsaers en M. Krijgsman, met onder werp resp. >Ooi den Standaard van het Kruis» en >Hoog onze Organisatie», 's GRAVEMOER. Tengevolge van 't losgaan van den zadelriem viel een der bereden maréchaussée's uit Rijen van zijn paard. Hij bezweerde zich bij den val echter niet. Het paard sloeg op hol en rende onze gemeente door. Na zeer veel moeite wist men het ten slotte tot staan te brengen. DUSSEN. Onze dorpsgenoote mej. B. Rietra, leerlinge der Dagnormaal school te Waalwijk, legde gisteren te Breda met gunstig gevolg het examen L.O. af. Geslaagde en familie proficiat. LOON-OP-ZAND. Gisteren werd ons dorp bezocht door een paar graancon- troleurs en eenige militairen, om bij ver schillenden, vooral landbouwers, huls- zoeking te doen. Niet groot was het succes dan alleen om de f 1000ook de tuin van het Liefdegesticht is nogal verwoest. Een woord van lof komt toe aan vele burgers en verschillende militairen, niet het minst aan den kapitein, die de lei ding van het blusschen op zich nam en ze'f evengoed als zijn maoschappen aan pakte. Hoe la die brand ontstaan Geruchten doen de ronde. Kaatsheuvel, 51 Mei 1918. Deze week hebben we een rantsoen steenkool ontvangen. Volgens de aan plakbiljetten is het 't laatste wat we voor 1 October zullen ontvangen. - Naar we alt goëde bron vernemen zal 't gasrantsoen met 1 Juni a. s. aan merkelijk worden bekrompen. Geen steenkool, geen gas, 't hout wordt de eenige brandstof. De huiszoekingen door militairen zijn in de omstreken al druk begonnen. Hier en daar is een enkel baaltje smok kelwaar voor den dag gehaald. Groot Is evenwel de buit niet. Hoe meer naderbij 't festival van 9 Juni a.s. komt hoe drukker en ijveriger er gerepeteerd wordt. Ook uit Loon-op. Zand vernamen we dat druk gerepeteerd wordt, 't Gaat een concours worden tus schen onze vier harmoniën. Zondag a.s. wordt in en balten onze parochie-kerk weer de groote H. Sacramentsprocessie gehouden. Reeds is men ijverig met dc toebereidselen bezig. Onze beide Harmoniën zullen de plechtigheid met muziek opluisteren. In de vergadering van de R. K. Pa troonsbond gisteravond gehonden is besloten, op het schryven der R. K. Vakvereeniging om loonsverhoogiog toe te staan, door ieder fabrikant afzonderlijk met zyn personeel te laten regelen Gevraagd was f 2 voor mannelijk personeel boven de 17 jaren, 1 gld. voor mann. personeel onder 17 jaten en 1 gld. voor vrouwelijk personeel. Op een schrijven de R. K. Vakver. eeniging aan den R. K. Patroonsbond om den vryen-Zaterdagmiddag in te voeren is door de algemeene vergadering gisteravond gehouden besloten hierin toe te stemmen zoo er minstens 57'/a uur per week ge werkt wordt. By bakker Jan v. Dnn op ds Markt alhier werd Woensdag een portemonaie in houdende plm. f 35.— gestolen. De dieven hebben gebruik gemaakt van 't met direct in den winkel present syo om de porte monaie van of lit de toonbank weg te nemen, 't Is nog niet nsogeD gelnkken de dadei(t) te pakken te krygen. De beer Beljaars le Ambtenaar ter Secretarie alhier slaagde deze dagen voor het diploma adspirant gemeente-secretarii. Op last van den Minister is vandaag by den leerlooier W. v. Disseldorp alhier al het leder boven de knip en alle echon van den nieuwen oogst in beslag genomen. Er is nog niet bekend welke redenen tot inbeslagname geleid hebben. V. D. bad eenige hammen in voor raad en waa bang voor inbeslagiame. Daarom werd 't zaakje zorgvuldig onder een innhoop verborgen. Des anderen daags bleek er echter toch inbeslagname te hebben plaats gahad, maar niet vanwege een cou- tióle-commissie, maar wellicht door een niet vegetariër wien de schnilplaats bekend was. Woensdagavond hadden we weer een concert op de Markt. Th»ns van 't Bital- jonskorps. 't Programma was natuurlijk niet zooals van de stafmuziek doch mochten we goede mnxiek hooren. Er zit studielast en beproefde leiding in 't korps, dat tot heden zoo goed nis uitsluitend marschen maakte. Er was veel publiek. Bij de vorige uitvoe ring maakten we een opmerking over de drnkte en 't lawaai vlak bij de kiosk, tot ergernis van muzikanten en toehoorders. Thans wa» daar niets van te bespeuren, 't Publiek en vooral de woelige jeugd werden op behoorlyken afstand van de kiosk ge- honden. Iedereen zal ons politiecorps daar voor ten hoogste dankbaar zijn. Deze week werden alle achoensendin- gen van hier verzonden aan 't atation aan- gehonden om te onderzoeken of ei ook zendingen zonder consent weggingen. Deze week zijn by tal van boeren huiszoekingen gedaan. Hier en daar is een baaltje rogge, roggebloem of roggemeel in beslag genomen. Groot was echter de oogst niet. De groote voorraad zal wel meest af geleverd of verbruikt zyn. Deze week hebben we nog eena kun nen pufiteeren van een noodsUchting. By de weduwe v. Esch werd een beest uitge haald en op bons verkrijgbaar gesteld onder toezicht der politie werd aan alle liefhebbers verkocht. HEUSDEN, 1 Juni 1918. De auto, waarin Luit.-Generaal v. Terwisga eergisteren deze streek bezocht en die hij op den weg naar Oudheusden even verlaten had, werd, doordat ze.ge- deeltelijk op de tramlijn stond en de ma chinist door een bocht ze niet kon z/en, zwaar beschadigd. De chauffeurbekwam cho van het Zuiden. A- 11 rv\r»

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5