Provinciaal Nieuws üiffWS ÏÏ3ET SIïïr-BIH. INB1Z01DM STÏÏMKT Gemengd Nieuws. NÏËÜWS" UIT KAATSHEUVEL. Sedert dien hebben de geassocieerde regeeriogen zich bereid verklaard drie in ovetzeesche havens liggende schepen in staat te stellen om zonder belemme ring ladingen graan naar Nederland te vervoeren. Daarbij heeft de ondergeteekende langs schriftelijken weg afdoende waarborgen ontvangen, dat drie schepen, die in ruil daarvoor uit Nederlandsche havens zou den vertrekken, zonder eenigerlei be lemmering vau de zijde van genoemde regeeringen en onder verleening van allle faciliteiten, waarover deze beschik ken, graan zullen kunnen halen voor de Nederlandsche voorziening. De regeering heeft van de Dultsche regeering de zekerheid verkregen, dat die schepen veilig door de vrije geul* kunnen varen en gevrijwaard zullen blij ven van dulkbootaanvalleo. Waalwijk, 5 Juni 1918. Op veler verzoek decleu we mede dat In verband met den huldigen treinen loop de postbestellingen zijn bepaald als volgt10,20 v m., 4,45 en 7,45 o.m. Waalwijk» Belaog laat thans de kiosk wederom op de Markt opslaaD. De regimentscommandant zal daarop 's WocrsdagavoDds concert door dc ba- taljonsmuzlek doen geven. Voor deze week vermoedelijk Don derdagavond. (ZIc ouder uitvoeringen Het beambieapersoneel aan 't post kantoor alhier Is met een uitgebreid en tot postbode Is benoemd de heer B. Tim mermans. Zondag- en Maandagavond gaf het operettegezelscbap Hintz en Weston de aangekondigde uitvoeringen, die als steeds druk bezocht waren. Na verschil lende aardige soil door de dames en heeren van 't gezelschap ging Zondag avond »Liefde zonder goud* en Maan dagavond >Verboden te rookeu*. Dc belde operettes badden om hun aardige, leuke samenstelling, goede opvoering en smaakvolle costumeering heel veel suc ces. Er is hartelijk om de uitvoering en de goede zetten gelachen eu gelijk we voorspelden zijn het weer een paar pret tige avonden geweest. Gistermorgen had door de directie der N. V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoom- schoenfabriek »Hollandia* alhier de aan besteding plaats van de uitbreiding harer fabriek. Laagste inschrijver was de heer W. van Heesch alhier. Volledige uitslag in 't volgend nummer. Naar wij vernemen Is zink gestolen aan dc in aanbouw zijnde woningen ia de St. Antoniusstraat. Maandagmorgen ontstond brand ia de helde achter den Roestelberg, toe- behoorende aan verschillende eleenaren. Hoewel het zich in den beginne nogal ernstig liet aanzien, was men den brand spoedig meester en was de schade niet zoo groot. Tusschen Loonopzand en Til burg woedde een veel heviger helde- en boschbrand, die groote schade veroor zaakte. In het provinciaal verslag over 1917, lezen wij omtrent de ordening en inven tarisatie van gemeente- en waterschaps archieven io Noordbrabant o. m 't vol gende Reeds bij den eersten oogopslag ter secretarie van Baardwijk kan men zien, dat hier met overleg en orde gewerkt wordt. Bij de inspectie van het .archief is deze goede Indruk niet verminderd. Oud- en nieuw archief zijn best verzorgd en ordelijk geborgen. Alle stukken, over drie lokaleo verdeeld, zijn in flinke por tefeuilles verpakt en van rugschriften voorzien, eveaals de registers, terwijl voor eens stelselmatige plaatsing is zorg gedragen. Het oud-archief is gering van omvang. Het oudste stuk Is een resolutieboek van 1651. Vcrschllleude onderdeden van dit archief worden met latere bijzondere stukken bewaard in een drietal groote doozen. De stukken zijn dosslersgewijs gebundeld en beschreven. De oude in ventaris van secretaris Loeff, opgemaakt in 1840, Is nog altoos bruikbaar, te meer daar de tegenwoordige burgemeester dien behoorlijk heeft aangevuld en bij gewerkt. Enkel werd de raad gegeven, om den iohoud der drie voormelde doo zen specifiek te beschrijven, waardoor de inventaris nog veel aau bruikbaarheid winnen zou. Met het archief van den burgerlijken stand deed zich het eigenaardig geval voor, dat men de gebonden registers, waarvan dubbelen bestaan, altoos In de brandkast bewaard heeft, in tegen stelling met de oude documenten en de registers over het loopende jaar. Onze ambtenaar gaf den raad, hierin veran dering te brengen en de brandvrije ruimte, die niet groot Is, te bestemmen voor de stukken, waarvan de vernletigiug onherstelbare schade zou toebrengen. Hieraan zou worden voldaan. De tegenwoordige burgemeester heeft vau de oude burg. standsregisters alpha- betische klappers laten vervaardigen, waarvan men veel gemak ondervindt. Spoedig na zijne ambtsaanvaarding heeft de burgemeester-secretaris van Besoijen zijne zorgen besteed aan eene meer doelmatige inrichting van het raad- huls. De eigenlijke secretarie heeft al eea goede gedaanteverandering ondergaan. Bij deze gelegenheid is ook het oud archief, voorzoover het ongeordend ligt, voor den dag gehaald uit het zooge naamde gasfabriekje, waar het te lijden had van vocht en vuil. Er was hoe- genaaaid geen orde in te bekennen. Een paar jaren geleden heeft de be kende genealoog, de heer J. v. d. Ham- meo, zich ontfermd over een deel van het archief, dat hem belang inboezemde, wijl hij eene geschiedenis van Besoijen schrijven wilde. Gedurende twee winters heeft hij wekelijks enkele avonden aan de sorteering der stukken besteed, met het resultaat dat hij thans ruim 1500 stuks in eenige pakken tezamen gebracht en beschreven heeft. Om nu de vol tooiing van dezen prijzenswaardlgen ar beid te bevorderen, zal dezerzijds in Januari 1918 de noodlge hulp worden geboden. Voor de bewaring van het archief van deD burgclijken stand zal eene brand- klul9 worden aangeschaft. In zijn verslag over 1894 schreef de toenmalige RijksarchivarisIk zou niet weten hoe „ik ten raadhuize van Besoijen de groote hoeveelheid oud en nieuw-archief zou sor- teeren en beschrijven, die zich in twee enorme kisten bevindt op den zolder of liever vliering onder de pannen." Uit de vroegere verslagen der Rijks archivarissen, blijkt niet, dat zij ooit eeu ambtelijk bezoek aan Waspik hebben gebracht. Tot 1912 heeft dan ook het geheele archief nagenoeg voor oud-vuil op den zolder gelegen. Op aansporing van den Commissaris der Koningin, bij diens gemeente-bezoek, besloot men toen aan het ordenen te gaan. De secretaris heeft tot Augustus 1914 gearbeid aan de verwaatloosde massa, daarna wiet meer. Hij is echter vau plan, zoodra betere tijden aanbreken, zijn werk te voltooien. Een lokaal achter de secretarie is In gericht voor de bewaring van het ar chief. Daar Is, in de al te hooge kasten, reeds veel opgesteld. Rekeningen, cor respondentiestukken, gemeenteverslagen zijn serlesgewijs verzorgd, degelijk ver pakt en van opschriften voorzien. De notulenboeken zijn eveneens reeds in betere conditie dan vroeger geplaatst. Op den raadhuiszolder bevindt zich nog eene groote menigte papieren, in een kist, op een rek en los op den vloer. Hieraan Is reeds veel arbeid be steed. De stukken dragen wel de sporen van vroegere verwaarloozing, maar zijn nu goed gereinigd. De registers van den burgerlijken stand, oude en nieuwe, verkeeren in goeden staat. Op de oude bezit men namenklappers. De gemeeutesecretaris hoopt zelf het archief verder te bewerken waarbij hem, zoo noodlg, dezerzijds hulp zal worden verleend. In den kieskring 's Hertogenbosch is gisteren de volgorde der candidaten- lijsten door het lot bepaald als volgt 1. Neutrale Partij, 2. Christelijk Sociale Partij, 3. Roomsch-Katholieke Staats partij, 4. Middenstandspartij, 5. Alge- meene Staatspartij, 6. Verbond Demo cratiseering Weermacht, 7. Economische Bond, 8. Politlepartij. 9. Antirevolutio naire Partij, 10. Vrijliberale Partij, 11. Sociaal-Democratische Partij, 12. Socia listische Partil, 13. Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, 14. Christeiijk-historische Uule (2e lijst), 15. Liberale Unie, 16. Christeiijk-historische Unie (le lijst), 17. Christen-Democratische Partij, 18. Bond van Christen-Socialisten, 19. Vrijzinnig Democratische Bond. Het voorloopig bestuur van den Nat. Hanzebond van R. K. Schoenwin keliers is al9 volgt samengesteldW. j. Hanselaar, Utrecht, voo'zitlerJ. Krol, Noord wijk, 2e voorzitter F. J. W. Pronk, Amsterdam, le Oosterparkstraat 208, secretaris; P. van Berkel, Amsterdam, 2e secr.G. E. den Doop-Koch, 's Her togenbosch, penningmeester; L. Baijer, Leiden en J. W. de Pont, Tilburg, com missarissen. DRUNEN. Bij de Dinsdag 4 juni gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad Is bij enkele candi- daatstelling gekozen dhr. Chr. Muskens. In de vergadering van den boeren bond te Drunen-Elshout 19 besloten, dat de leden znllen storten een gulden per stuk vee. Deze gelden worden door een benoemde commissie ter vrijwillige leve ring van slachtvee gebruikt, om den te lagen regeeringsprijs van slachtvee aan te vullen. Hierdoor zal plm. f 2000 worden bijeengebracht en zal vermoede lijk 10 ctn. per K.G. levend gewicht voor elk aangeboden ruud bijbetaald kunnen wordeu. Eenzelfde verrekening is ook te Heeswijk iu werking. Is het fonds uitgeput dan wordt wederom 1 gld. per beest bijgelegd. Een mooi bewijs van solidariteit bij de boeren. BESOIJEN. Door OB7oorz'chtigheid ran een aankomenden jongen is Maandag byna brand ontstaan in de schoenenfabriek van de firma Jos. Groenen alhier. Men waa bezig een machine schoon te maken m<\t benzol en gezegde jongen had de onvoorzichtigheid eenig vunr op de machina te laten vallen, waar door een groote vlam ontstond die met moeite geblueaht kon worden. Een groot gedeelte vau de fabriek was reeds goheel met rook gevuld. R.W.B II won jl. Zondag in Kaats heuvel tnet 40 van Wilhelmina. R.W.B, III verloor met 20 van Achil les Kaatshenvel. Voor Woensdag 5 Juni, is daor de 8a compie 16 R.I. alhier een wed strijd georganiseerd tegen Qaiek Waalwyk. R.W.B. harft het veld voor der,en wedstrijd aan Se compie beschikbaar gesteld. Er wordt gespeeld om een mooi zilveren kruis door de militairen uitgeloofd. Zoo als uien weet verloor een combinatie onzer vereeniging verleden week met 10 om het kmis. Aanvang half 8 op het R.W.B. terrelD. SPRANG. Jaarvergtdoring van de Ccöp. Broodbakkerij f Broederhulp" te Sprang op Donderdag 6 Juni 1918, des avonds ten hall acht by den heer G. van Caern. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 8. Verkiezing van 4 bestuursleden. 4. Verkiezing van 8 Commissarissen. 5. Mededseling. 6. Rsndvraag en slaiting. Aan de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Mei. Ingelegd f 2274,70. Terugbetaald: f 1984,81, WASPIK. Zonnag j.l. spaelde rVelocitas" vau Waspik tegen jExelsior* van Geer- troider-berg. De rust ging in met 2-1 in het voordeel van Velocitae. Na de rust had den beide doelcerdedigers nog benauwde oogenhlikken te doorstaan, doch ze hieldm zich kranig, zoodat er geen enkele bal meer in 't net terecht kwam. Velocitas kon das met eene overwinning van 21 huiswaarts kreren. Mej. W. Zijlmaos slaagde gisteren voor onderwijzeres. Geslaagde ec familie gefclcclteerd. Gisteren raakten een paar kleine jongens die met de broodkar van den heer K op stap waren om boodschappen te doen, met kar en hond in de sloof. Op het hulpgeroep der jongen kwamen cenlge voorbijgangers toesnellen, wlen het na veel moeite gelukte het geheele zaakje weer op het d'oge te brengen. Zwaar bemodderd, maar ongedeerd, toog toen het stelletje huiswaarts. Op het veld van den heer L. alhier werden een paar rijen koolplaoten door baldadige handen uitgetrokken. Bij den heer J. V. werden iu den nacht de boonen stukgetrapt en gedeel telijk uitgetrokken, 't Is tc hopen, dat de laffe daders ontdekt worden. Nog kwam er ongewenschte visite bij den heer A. de Bwaar uit de tim- merloods een partijtje draadnagels ont vreemd zijn. De politie heeft al deze zaakjes In handen en doet ijverig onder zoek. Bij den landbouwer A. V. werd een hoek mangelbleten vernield, 't Ware te wenschen dat de vandalen, die in dezen tijd nog hun baldadige band dur ven uitsteken naar te veld staande ge wassen, zwaar gestraft werden. Hedennacht Is Ingebroken bij den heer Th. L., landbouwer alhier. De die ven zijn de schuur binnengekomen en hebben een paar nieuwe fietsen mee genomen. Ook hebben dieven een bezoek gebracht bij den heer B., waar ze door opschuiving van 't winkelraam eenige flesschen gedistilleerd hebben gekaapt. De in de etalage staande ledige sigaren kistjes en sigarettendoosjes lagen van morgen op straat. De stand van alle veldgewassen is tot nu toe nog uitstekend, maar toch zien zoo wel burgers als landbouwers verlangend uit naar wat regen. Wanneer de droogte nog lang aanhoudt, zullen vele planten beginnen te kwijnen. Vooral ook voor' het gaaslaud is een dag of wat regen dringend Doodig. Do groei van de waiden blyft op 'l oogen- blik verre ten achter bij de behoefte van 't grazend vee. RAAMSDONK(Dorp.) In de Zaterdag 1.1. gehouden vergadering van den R.K. Werkmansbond alhier werd het loon van den arbeider bepaald op f 3,per dag, terwijl voor leder uur gewerkt na 6 uur n.m. vijf-en-dertlg cent extra be taald zal moeten worden. Verschillende aanwezige landbouwers gingen hiermede accoord. Tusschen de vrouw van H. B. en J. F. ontstond eene boogloopende twist over het branden eener kachel. F. vond 4e plaatsing van de kachel zeer gevaar lijk voor zijn opslagplaats van riet enz. Io zijn woede uitte hij diverse beleedi- gingen aan het adres van vrouw B. welke hiervao aangifte deed aan de politie. Bij den landbouwer Br. werden 13 konijnen gestolen. Een leelijk schade- postje in deze vleeschlooze dagen. RAAMSDONKSVEER. Aan de rol« brug passeerden in Mei Opvarende schepen 374, inh. 29718 ton. Afvarende 350, inh. 30752 Opvarende stoomb. 154, inh. 11329 Afvarende 150, inh. 11236 Olympla won Zondag van Quick uit Waalwijk met 10. De pas beneemde 2e Luitenant A. J. v. d. Waals Is ingedeeld bij het 16e Reg. Inf. Dc harmonic >De Eendracht» gaf Zondag een concert op het Heercplcln. GEERTRUIDENBERG. Bij de machine fabriek Schipper en van Dongen arriveer de Zondag van de werf »Zeeland» te Hansweert, het s.s. >Falkum» groot 1000 Reg. too van de reederij Chrlstoffersen en Co, uit Noorwegen. Io dit schip zullen door genoemde fabriek de machiae en ketel geplaatst moeten worden. De namen der zeeschoeners, die hier eerstdaags zullen arrlveeren voor het vervoer van hoepels naar Noorwegen en IJsland zijn »Rex>, »Regina>, >Janslna Veneglenna» en »Frederik.» Het zeeschip »Remke» is vertrokken met eene lading stukgoed cd hoepels voor Spanje. Voor de herijk van maten en ge wichten zal in deze gemeente zitting worden gehouden Op 7 juni a.s. van 10 uur tot 1 uur voor de Suikerfabriek. Op 8 Juni a.s. van 10-12 uur en van 1 5 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met AS. Op 9 Juni a.s. vau 1012 voor allen wier geslachtsnaam begiot met TZ. Deo 13 juni a.s., op het feest van den H. Antonius, zal de nieuwe Sint- Antoniusschool plechtig worden Ingewijd. De cursus dezer U. L. O. school zal beginnen met le en 2e leerjaar. LOONOPZAND. Men meldt uit Loonop- s&nd dd. 2 Juoi. Zondagmiddag woedde een felle bei- ea boschbrand onder deze ge meente en Tilburg, Nog tegen den avond is het vuur niet gestuithonderden H.A, heeft het reeds aangetast en nog brandt en smeult het voort. By het Plakkeren alhier is het begonnen. Kaatsheuvel, 4 juni 1918. Onder groote belangstelling werd Zondag namiddag de groote Sacraments processie gehouden op het kerkhof alhier, 't Weer was prachtig. We kunnen gerust het aantal deelnemendeu op drie h vier duizend schatten. De kerk kon onmoge lijk allen bevatten. In groote drommen stond men nog buiten te wachten tot de Processie uit de kerk kwam. De ge combineerde Harmonieën begeleidden zeer verdienstelijk onder leiding van den heer P. v. Bokstel de gezangen van het kerkkoor en speelden tot afwisseling Pro- cessiemarschen. Bij de uitstelling op den kruisberg, waar een expositie-troon was opgericht speelde de Harmonie het roe rend Panls Angelicus v. Cesar Franck. Na afloop der plechtigheid trok de muziek door de straat en bracht een serenade aan de Eerw. Zuster Emmanuel in het klooster Bethlehem, die voor drie weken haar gouden jubilé van intrede in het klooster vierde en 40 jaar lang voor Kaatsheuvel werkte. Voor de pastorie hadden de muzikanten de hartelijke dank betuigingen voor dc verleende diensten gedurende de plechtigheden van den Zeer Eerw. Heer Pastoor in ontvangst te nemen, 't Bleef den geheeien namiddag druk in de rijkbevlagde straten. Gedurende de maand Juni mogen we voor huisgezinnen 32 M3 gas gebruiken Meerdere gebruik kost 50 cf. perM'. Gasmotoren krijgen 50°/o van 't ge bruik over November. Bij overschrijding daarvan zal de verdere toevoer van gas io de maand worden afgesloten terwijl het meerdere verbruik in mindering komt op htt Juli-rantsoen. Op het Postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Mei 1918 ingelegd f 12515,98; terug betaald f8629.88. Uitgegeven werden 9 nieuwe boekjes, De postduivenverenigingen „De Getrouwe Duit" en de „Reisduif" hielden Zondag een gecombineerde vlucht van uit Groningen, waaraan 50 duiven deel namen. Vermoedelijke loslating om 7 u. v.m. Uitslag le. J. v. d. Linden 9.50.8(Getr. Duif), 2e. A. Pijnenburg 9.51.2 (G. D.), 3e J. Dekkers 10.31.13 (G. D.), 4e. J. Aus- sems 10.12.12 (R. D.), 5e. H. Dekkers 10.19.27 (G.D.), 6e. W- Lugters 10.23.40 (R D.), 7e. W. Lugters 10.23.50 (R.D.), 8e. A. Snoeren 10.37 29 (R.D.), 9e. C. de Bondt 10.27 45 (G D.), 10e. P. v. d. Velden 10 32.34 (G.D.) 11e. jac. Snap haan 10.34.10 (G.D.), 13e. H. Dekkers 10.35.47 (G.D.) 14e. W. Lugters 10.41,9 (R.D.), 15. J. Aussems 10.41.27 (R.D 16e. J. Kemmeren 10.41.46 (R.D.), 17e J. v. d. Linden 10.42.47 (G.D.) Uitslag van de wedvlucht van een Combinatie der Postduiuenvereeniglogen vanuit Groningen. Lostijd 7 u. le, 2e, 3e en 5e prijs W. v. Balkom, 4e. J, Brokke, 6. C. Sauters, 7e en 8e A. Ligtvoet. Het achtjarig jongetje van M. v. Kemmeren op den HU raakte gisteren* namiddag bij het spelen op de Helde onder 't zand bedolven, daar een diepe holte, waarin 't ventje was weggekropen, instortte. Spoedige hulp mocht niet baten. Levenloos werd 't knaapje opgegraven. Heusden, 5 Juni 1918. Zaterdagnacht heeft men wederom getracht zijn slag te slaan op de scheepj. werf. Reeds was een ruit verbrijzeld waarvoor het gaas wa9 doorgeknipt, toen de komst van den nachtwacht het opzet verhinderde. Zondag maten zich met elkaar H. V. V. en den voetbalelftal (O. 1. j, v. e. o.) van het 16e Reg. lof. Goed spel gaven belde clubs te zien en sche nen tegen elkaar opgewogen. De stand bij de rust was dan ook 1—1. Toch wist H. V. V. later nog een punt te maken en zoo te overwinnen. Bij Kon. Besluit Is de Weled. Gestr. Heer C. W. v. Ommeren, kantonrechter alhier, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Schoonhoven. Wegens wijziging in den treinen loop zijn de busllchtiogen ten Post kantore daarmee in overeenstemming gebracht. Ze geschieden thans als volgt5,^5, 7,20 en 10,25 v.m. en om 12,35, 2,45 en 5,35 n.m. Lichting II en IV voor de richting Zwaluwe, de andere voor die naar 's Bosch. OUD HEUSDEN. Naar men ons mededeelt, 19 ten huize van den Briga dier der Rijksveldwacht ongenood be zoek geweest. Ia de voorkamer bleek men den inhoud van de kasten te nebben geïnspecteerd, zonder iets mee te nemen. Vermoed wordt, dat men eigenlijk ge komen is ia de hoop contanten te vinden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redactie. Aangezien ik Diet beter wist, dan dat allerwege in het land als wachtwoord werd uitgegeven te stemmen op num mer ééa der Katholieke lijst (bij dc an dere partijen zal het wel evenzoo zijn) was ik niet weinig verbaasd te iezeo, dat de tweede secretaris onzer Katho lieke Kiesvereenlging in zijn blad het als iets geoorloofds voorstelcte een voor keurstem te geven. Ik heb mij daarom gericht tot Mr. Baron van Wijnbergen, den grooten leider der Klesvereenlgin- gen met het verzoek zijn oordeel daar over tn mogen vernemen. Hij antwoord de mij het onderstaande, dat Ik ter ken nis uwer lezers wensch te brengen. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. dr. P. ROHLING. Tilburg. Afschrift van den brief van Mr. Baron van Wijnbergen. Utrecht, 25 Mei 1918. Weledele Heer. Op Uw verzoek geef ik U gaarne mijne meening en wel mijne zeer be sliste meening over het door U mij toe gezonden artikel uit de >Tiiburgsche Courant» waarin de woorden voorkomen »Het is niet beslist noodlg No 1 te stemmen, men mag ook voorkeurstem men uitbrengen». Die woorden verdienen mijn inziens de meest gestrenge afkeuring. Ik wil dan ook wel verklaren dat, In welken kieskring ook wonend, ik mij VER PLICHT zou achten op 3 Juli a s. te stemmen op No. 1 van de Katholieke lijst en wel voornamelijk op de volgen de gronden. De candidaten zijn niet op de lijsten gebracht opdat de kiezers daaruit een keuze zouden doen. Neen, onder leiding der politieke besturen zijn door de georganiseerde kiezers de can didaten gesteld in BEPAALDE VOLG ORDE, en zoo ook gebracht op de lijst, In overeenstemming met ait. 36 der Kieswet dat bepaalt, dat de candidaten op de lijsten worden geplaatst IN DE VOLGORDE waarld door de onder teekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Verder waarborgt de wet dat door te stemmen op No 1 de candida ten worden gekozen in de volgorde ais door de kiezers gewenscht. Degene dan, die niét stemt op No. 1, onttrekt zich aan de leiding der politieke besturen, gaat in tegen den uitgesproken wil der georganiseerde kiezers en doet zulks niét opéolijk, maar in 't geheim. Vervolgens, wordt niet vastgehouden aan te stemmen op No. 1, dan zal dus in het vervolg de politieke strijd een strijd worden tusschen Katholieken on derling met al de rampzalige gevolgen die we vroeger reeds daarvan hier en daar hebben gezien. Ik aarzel dan ook niet te zeggen dat ik ten slotte meer dan onze politieke tegenstanders hen vrees, die door te sturen op het uit brengen van voorkeurstemmen, desor- ganlseerend werken en onze Katholieke partij langzaam maar zeker ondermijnen. Ik neem gaarue aan dat velen dit niet inzien, maar daarom is het plichtmatig tijdig te waarschuwen, en geef ik U der halve vrijheid, desgewenscht dit schrij ven te publiceeren. Hoogachtend, VAN WIJNBERGEN. Gisternacht is tusschen Oosterhont en

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2