DE OORLOG. imWWmmw. "kerknieuws BINNENLAND Provinciaal Nieuws, Uemengd Nieuws. Dt voordeelen van het eenhoofdig opperbevel bij de geallieerden komen met den dag duidelijker aan het licht. Ten zuiden van Albert klemden de Duitsehers zich hardnekkig vast aan Morlancourt en den heuvelrug, die In de richting van Cbipilly aan de Somme loopt. Dit stuk va» het gevechtsterrein was als het ware de scharnier, waarom het front zuidelijker draalde. Een oogen- blik wisten de Duitsehers die scharnier onbeweeglijk te maken. Toen werden evenwel Acnerikaaasche versterkingen Ingezet en met hun hulp konden de Engelschen zich meester maken èn van Morlancourt èa van den heuvelrug naar Chlpllly, terwijl zij hun Unie oostwaarst van die lijn opschoven tot de lijn Der- nancourtEtlnehem. Toch blijven hun vorderingen hier nog wat ten achter tot den vooruitgang zuidelijk van de Somme. Ook btj het znldelijk draaipunt van het gevechtsfront kwam het voordeel van de eenhoofdige legerleiding uit. Zooals men weet streed rechts van het Engel- scbe leger van Rawllnson het eerste Fransche leger onder Debeney. Door een overvleugellng van de noord-en oostzijde hebben de Franschen de schar nier, namelijk de stad Mondidier in handen weten te krijgen en alhoewel e Duitsehers bewere» dat zij hun linie {vrijwillig: tot ten oosten van Montdldler ebben verlegd. Volgens de Franschen erlchten zijn ln de stad zelf duizenden evangenen en een groote berg matrlaal angetroften. Waarschijnlijk Is het suaces te danken an het ingrijpen van het derde Fransche eger, dat rechts van het eerste Fransche eger staat tot aan de Olse. Daardoor eeft het slachtfront zich een aanzienlijk tuk uitgebreid. Hier op den zuidenlijken vleugel zijn de Duitsehers zoo hard ach teruit geweken, dat het op een vlucht ing lijken. De Franschen zijn het rl- lertje Matz over, naderen over de be- oschte heuvelen Lassigny van het ulden uit en zijn langs de Olse bijna reeds tot Rlbecourt gekomen. Lassigny en Rlbecourt liggen beiden In de linie, Waarop de Duitsehers stonden voor hun grooten terugtocht ln Maart van dit jaar. Ook in het midden van het gevechts terrein is die Unie bereikt en op vele plaatsen reeds overschreden. Volgens leen Reuterberlcht Is het belangrijke ruispunt Chaulnes reeds in het bezit er Engelschen, hoewel de Duitsehers ich bij Lihons, even ten westen ervan, educht te weer hebben gesteld. En uldelijk van Chaulnes bevinden zij zich ij den spoorweg, die naar Roye voert welke plaats eveneens vermeesterd zou Het beeft geen zin alle plaatsen op [te noemen, die volgens de stafberichten nu ln handen der geallieerden bevinden. Het zijn natuurlijk alle plaatsen, die ten van de linie ChaulocsRoye Lassigny—Ribecourt gelegen zijn. De vooruitgang der geallieerden bedraagt sedert 8 Augustus circa 20 K.M., op enkele plaatsen nog iets meer. Het aan tal gevangenen wordt als 35000 opgege ven, dus evenveel als zij aan de Marne hebben gemaakt, het aantal veroverde anennen als 500, terwijl gesproken wordt van een ontzagelijke buit aan nder materiaal. Het schijnt, dat de tegenstand der Duitsehers toeneemt; van alle kanten stroomen dan ook nlenwe divisies toe. iettemln is het waarschijnlijk, dat de terugtocht der Duitsehers zich binnen* kort tot het kanaal van Nesle naar Noyon zal uitstrekken Bij hun terug tocht laten zij natuurlijk weer zoo goed als niets overeind staan, maar hun ver- nlelings arbeid wordt vergemakkelijkt de verwoestingen, die zij ln het gebied, waarin de slag zich nu ver plaatst heeft» reeds ln Maart hebben aangericht. Natuurlijk wordt van Duitsche zijde beweerd, dat de Duitsche legers onder Von Hutier en Von der Marwitz zich de weelde van een terugtocht best kun nen veroorloven, omdat zij operatie- ruimte genoeg hebben en dat is in zekeren zin waar. Doch zij zijn nu ln leder geval hun springplank kwijt voor een overweldigen aanval, die de Eagel- sche legers ln zee moesten werpen. Ook al wordt van Duitsche zijde ge- proken van het groot aantal vernielde tanks, erkend wordt toch, dat die be weeglijke strijdwagens, waarvan het nieuwste model, niet onaardig, haze windhonden wordt gennemd een groot deel van het succes bij het begin van kien aanval bij verrassing hebben be haald, toen menige Duitsche batterij die ingen eensklaps ln den rug bemerkte. De luchtstrijd houdt natuurlijk gelijken tred met den strijd op den grond. De Duitsehers gewagen van 23, de ranschen van 14, de Engelschen van 41 gevelde vijandelijke vilegtnlgen. De beteekenis van het feit, dat Foch et inlatief aan zich getrokken heeft, kan het best blijken uit de mededeeling dat de geallieerden aan de Marne en aan de Somme te ramen nu reeds|70,000 krijgsgevangenen hebben gemaakt en 1200 kanonnen vermeesterd, terwijl het 1 door aantal granaten in de duizenden en dat der geweerkogels in de mllioenen en dat der wagens en andere strijdmiddelen in de henderden moet loopen. Het bericht van de Eogelsche corres pondenten omtrent den val van Chaulnes en Roye Is nu nog even voorbarig als het gisteren was. De belde punten wer den door de geallieerden bedreigd, maar ze hebben ze nog niet ia hun macht. De officieele legerberichten uit Par§s en Londen maken dan over weinig ver andering in den toestand melding. Er bestaat dus kans, dat ee aange geven linie BrayChaulnes—Roye Lassigny ln den strijd bij Amiens een zelfden rol zal spelen als de Versie-linie ln den strijd aan de Marne. Ondanks de zeer ongunstige omstan digheden, waaronder de Duitsehers den tegenstand achter die linie moesten vol houden, op verschillende punten werd de Vesle dadelijk reeds door de Fransche en Amerikanen geforceerd, heeft die Unie den opmarsch der geallieerden ge stuit en blijf ze nu ook nog den vloed van opdringen van Fransch-Amerlkaan- sche troepen in bedwang houden. Onmogelijk is net niet, dat dit na ook op de aangegeven linie op het Amlcns slagveld, plaats zal hebben, totdat mis schien een eventueele verdere terugtocht meer voorbereid en georganiseerd zal wezen. Slagen de Duitsehers er nu inderdaad in, om tenminste voorlooplg een dijk op te werpen tegen de opstuwende entente- legers, dan is het de vraag, op Foch zijn tactiek niet herhalen zal, die hij toepaste, toen zijn Marne-tegenoffenslef op de Veslellnie stuitte. Hij liet toen zijn troepen geen kostbare stormloopen op die linie ondernemen, om te poogen den verbitterden tegenstand van de Duitsehers te breken, maar hij deed een aanval op een ander punt van het front en speelden daar een nieuwen zet uit. In dat geval zou men dan, de ver wezenlijking van de vermaakte veronder stellingen voor op gesteld, met een voorlooplge beëlndigieg van het tegen woordige offensief rekening kunnen hou den en met de mogelijk van een nlenwen stoot van Foch, op een ander deel van het front. Onze gezant bij het Vaticaan, Jhr. van Nispen tot Sevenaer, is te Bern aan gekomen en kan reeds Donderdagavond te 's-Gravcnhage worden verwacht. Dit staat in verband met het te vor men ministerie. Men meldt ons, dat de Duitsche regeering opnieuw vergunning heeft verleend voor het verschepen van 80.000 stander hout van Zweden naar Delfzijl, mits enkel Duitsche stoomschepen daar voor worden gebruikt. De Maasstroom, van de Hollaad- sche Stoomboot-maatschappij, is gister morgen hier te lande aangekomen. Het schip heeft de volgende lading aan boord van de volgende opgevorderde schepen kurkhout en wijn van de Danae wijnen, amandelen en koffie van de Thaalia koffie, kurk en textlelgoederen van de Rhea en kurk van de Agamemnon. De stappeoi door de afgevaardig den der mijnwerkersbouden bij de Re geering gedaan ter verbetering van de voedselvoorziening voor de arbeiders in de Llmburgsche kolenmijnen hebben tot gevolg gehad, dat het wehelijksch rant soen voortaan zal bestaan uit twee en een half ons kaas, 3 ons boter, 1 K.G. vleesch, '/a oos koffie, 372 gram peul* vruchten, 4 K.G. aardappelen, 4 aan- vulllngsbroodkaarten voor de onder- grondsche en 3 voor de bovengrondsche arbeiders en 2 ons zachte zeep. Over de harde zeep wordt nog beraadslaagd. Naar wij vernemen, heeft de di recteur van de Rijkskleedtog, de heer Hereberger, aan de Regeoring voor gesteld om. teneinde te voorzien ln de behoefte aan kleeding, bij de fabrikan ten van confectlekleeding en bij alle handelaren den geheelen voorraad in beslag te nemen tegen door de Re* geering vast te stellen prijzen. De distributie zou dan van Rijkswege geschieden. Gisteren is de overeenkomst met Duitschland, betreffende de Skandlna- vlsche vaart geteekend. Waalwijk, 14 Aug. 1918. Op het Hanze-examen ln boek houden te Geertruldenberg gehouden op 7 Aug. 1918 slaagden o.m.Mej.Joh. C. Franssen, de heeren Jan Trommels en Jan Bergmans M.zn., allen te Waalwijk en leerlingen van onzen Hanze-Handels Cursus. Voor de Firma G. van Loon to Waalwijk liggen sinds ongeveer 2 jaar te New-York opgeslagen, met bestemming naar Nederland circa 2600 Vaten vloei baar en 4650 zakken poadervormlg Kastanje Extract. Deze aaneienlijke partij is nu door de Amerlkaansche Regeering opgevorderd. Blijkbaar begint zich dis ook aldaar het gebrek aan looistoffen te doen gevoelen. De alg. vergadering der St. Paulus- vereeniging is uitgesteld tot Zondag 25 Augustus a.s. Dinsdag 20 Aug. a.s. zollen de leerlingen van den handelscursus der Haoze alhier een uitstapje maken naar Rotterdam onder leiding van hun onder wijzers. De algemeene jaarvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabri kanten zal gehouden worden op Maan dag 26 Aogustus 1918 te Oisterwijk. Behalve de gewoae jaarverslagen en periodieke verkiezingen zal aan de orde komen belangrijke contributie verhoo ging en 't voorstel om >De Schoenin dustrie wekelijks te doen verschijnen. Voorts zal door den beer A. J. Rut gers van het accountantskantoor Kreuk niet Co. een causerie worden ge houden over het nut en de noodzake lijkheid eener gecontroleerde boekhou ding. Na afloop dezer causerie bezoek aan de Oisterwijksche bosschen en ven nen en des namiddags 5.30 gezamen lijk diner. De draaimolen op de Markt blijkt voor de kinderen een groote attractie en niet minder voor de grooten. Zondag vooral was 't er zoo druk op de Markt of 't volop hermis was, en er werd ook aardig gedraald. Dat belooft wat als er nu nog oei cake-walk en een stoomca- roussel moeten komen Doer het R. H. L. zyd o.m. de na volgends circnlsires verzonden Naar aanleiding van de beichikking van den Minister van Ltudbonw, Ny verheid en Haadel, No. 28747, Nederlandvehe Staats courant dd. 25 Juli '18, Nr. 172, wijzen w| U er op. dat vanaf 1 Angnstvs 1918, de afleveriog en het vervoer van lijm- vleeaeh en andere huidafvallen, als afsnijd sel», koppen au stokken van slakken, ie verboden. Ontheffingen van de verbodabepalingea kannen, zeoneodig onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door het Ryke- kantoer voer Huiden en Leder. Deze ontheffingen zullen niet worden ver leend dan voor zoover sy zollen strekken tot het moest doelmatige verbruik van de beschikbare hoeveelheden lijmvleeeeb, in verband met de hier te lande bestaande en te verwachten behoefte. Alvorens dos tot sflorering of vervoer van lymvlecsch enz. over te gaan, zal door U aan ons kantoor de toodige ontheffing dienen te eoiden aangevraagd, onder op gave van hoeveelheden, soorten, naam eB adres van dan ontvanger, zoomede de wyze waarop het vervoer zal plaats hebben. Wy versoeken U voorts ons vóór 10 Angustus a.s. eene nauwkeurige opgave, ge specificeerd naar de Eoortsn, van Uwen op I Augustas 1918 aanwezigen voorraad van bovengenoemde artikelen te doen toekomen. Wij deelen U hierdoor mede, dat de inschrijving van schoenfabrikanten thans ge sloten is, terwyl de icho8nreparatears door ons kantoor veorloepig niet worden inge- schreven. Teneinde als cchoenfabrikant te worden iegssohreven, had U zich uiterlyk vóór 80 Juni 1918 met ons kantoor in verbinding moeten stellen. lu dun vervolge zult U zicb dus uitslui tend met reparatie van schoenwerk kunnen bezighouden. Bet eventueel daarvoor benoa- digde leder kont U voorloopig bij Uw ge wone leverareiei(s) aaukoopen. Is deze een looier, dau moet door h;m enae toestem ming tot aflevering worden aangevrasgd, terwyl een lederhandelaar voorloopig zonder enze bijzondere toestemming kleine hoeveel heden reparstisleder voor direct gebruik mag afleveren aan personen, die geaeht kunnen worden zieh uitsluitend met reparatiewerk bezig te houden. By voorbaat wijzen wij U er op, dat het ons niet mogelijk i», alle ingekomen brieven betreffende het niet verkrijgbaar zijn van leder, te beantwoorden. He ia het land aan- wraige voorraden lede»*, in byzonder »an croupoD- en afvalleder zijn door gebrek aan looistoffen uiterst gering en iu verre na Biet toereikend om aan de bestaande be hoefte te voldoen, zoodat het gebruik van surrogaten, als bijvoorbeeld houten-of rub bersolen, zooveel mogelijk zal moeten toe nemen en bevorderd worden. Men schrijft uit Besoyen, d.d. 11 Augustus aan de Prov. Ct. De roggeoogst ln deze streken is naar wensch afgeloopen. Liet het zich in 't voorjaar aanzien, dat er van de rogge weinig zon terecht komen, nu blijkt dat de verwachting van den landman geheel beschaamd Isde rogge kwam uitste kend binnen en was van goede kwali teit. Sommige akkerlanden hebben zulk prachtig koren opgeleverd, dat het in vele jaren niet zoo uitstekend is geweest. Op sommige roggevelden komen de winterwortelen reeds flink voor den dag. Op andere is reeds groen- en knollen- zaad gezaaid. Ook de haveroogst is druk aan den gang en valt heelemaal niet tegen, dank zij de overvloedige regen buien in de vorige maand. Jammer dat zoovele duizenden haverkorrels door de musschen worden weggehaald. Bij troe pen van honderd en meer zag men ze nog gepasseerde week op de haver velden strijden, om hunne hartjes op te halen en te smullen. De wel- en dries- landen in buiten- en blnnenpolder staan uitnemend, het vee heeft overvloed van voedsel, wat uitnemend te pas komt. BAARDWIJK. Toen de landbouwer v. Sch. hedenmorgen naar zijne weide ,glng kwam hij tot de ontdekking dat reeds twee zijner beesten waren ledig gemolken. In onze gemeente zijn enkele per sonen die aan het houtkappen waren op Rijksgrondgebied verbaliseerd door den gemeente-veldwachter. Een goede leer voor vele anderen. DRUNEN. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van één lid van den gemeen teraad zijn candldidaat gesteld de heeren J. Bergmans en H. Pelders, zoodat stem ming zal plaats hebben op 22 Ang. en herstemming zoo noodig op 29 Aug. a.s. WASPIK. Ofsohoon de resultaten met het aanboren van broogas tot nu toe niet schitterend zijn, geven de onder nemers toch den moed nog niet op. bezochten nu verschillende brongas- installaties op de Zuid-Hollandsche eilanden om te infermeeren, of zich daar bij den aanleg ook moeilijkheden hadden voorgedaan en op welke maaier die overwonnen weiden. We hopen, dat hun ijverig pogen succes hebbe. Zondag 1.1. hield de Hanzeafdeellng eene algemeene vergadering, omdat de vergadering van vorige week Woensdag door te weinig belangstelling niet was doorgegaan. In plaats van het bestuurs lid van Laarhoven, die als zoodanig zijn ontslag had genomen, werd gekozen de heer H. Ligtvoet. Nog werd besloten deel te nemen aan het tuberculose fonds •Santos.» Verschillende boeren zijn hier tot onaangename ontdekking gekomen, dat er nu en dan enkele hunner koeien des nachts worden uitgemolken, 't Is te hopen dat de daders eens op heeterdaad betrapt werden. Het Zangkoor der R. K. Kerk maakte heden een uitstapje naar het Mastbesch. Oudergewoonte heerschte onder de leden van het gezelschap de prettigste stemming. Reeds de heenrit was bij het prachtige weer een waar genot. In het Mastboseh werden enkele gezellige uurtje» doorgebracht, waarna men over Breda vergenoegd huiswaarts keerde. LOONOPZAND. Door den heer de Wit zullen hier op zijn ontgiODlng 20 H.A. In opdracht der Regeering voor het teelen vaa koolzaad bestemd worden tegen een minimumprijs van f 350. De Spaansche griep begint hier onder de bevolking in erge mate toe te nemen, schier in elk gezin vindt men lijders, het fabriek van den heer v. d. H. staat stopln het kamp daarentegen begint de ziekte te verminderen. RAAMSDONK. In de afgeloopen week werden aan de Rijksschipperbeurs alhier ingeschreven 72 en bevraeht 9 schepen, 10 vertrokken ledig, zoodat er nog 53 beschikbaar zijn. De zeeschoener »Eben-Haëzef II» is deze week met een lading hoepels voor rekening der firma Simonis en van Bavei vertrokken naar Spanje. »01ympla» zal a.s. Donderdag deel nemen aan de seriewedstrijden te Kaats heuvel. Bij loting is beslist, dat zij >Hollandia> te bekampen zal hebben. Zondagmiddag ontstond een vecht partij tusschen Z. en v. L. Eerstge noemde sloeg v. L. met een klomp twee gaten in het hoofd. Door eenige om standers werden de vechtjassen ge scheiden. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 16 Augustus a.s. ten 7 uur. R'VEER. De uitslag der Missiewed strijden van Zondag is als volgt Excelsior G'berg Hollandia Kaats heuvel 1—0; Olympia R'veer V. I. O. S. Loon-op-Zand 50 (w. n- o.). Eindstrijd Olympia Excelsior 1—0. zoodat Olympia den eersten prijs (lau werkrans) en Excelsior een tweeden prijs verwierf. Juliana won Zondag op de serie wedstrijden te Oosterhout van D. V. C. met 21. Zondag a s. finale. Doordat het paard van de ftrma Speijer schrok, viel de voerman van den wagen. Eerst kreeg hij een trap van het paard tegen het hoofd en daarna ging het zware voertuig over zijn lichaam. In deerniswaardlgen toestand werd hij naar het R. K. gasthui» gebracht. Men vreest voor zijn leven. Zondag is alhier opgericht een vercenlgiag voor R. K. Wijkverpleging. Het bestuur is gekozen uit de heeren W. J. Simonis de Kok T. RioolH. v. Strlen J. Sprangers en J. de Kletjn. De 7-jarige K. werd door een hond zoodanig in het been gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. RAAMSDONKSVEER. Door ziekte van een gedeelte van het personeel der Chr. School is voor enkele klassen de vacantle verlengd. G'BERG. Zondag kreeg de beruchte R. ruzie in de Cake-Walk. In een oo- genbllk waa al het volk verdwenen. R. werd door de politie ingerekend. Tet voorzitter van de Huurcom- tnlssle alhier is benoemd de heer M. J. Timmermans. Zaterdag viel een dame met 12 pond visch van de loopplank der visch- schuit. Gelukkig kon zij op 't droge ge bracht worden. Het kostbare vrachtje bleef echter ln het water. Tot commies 2e klas zijn bevor derd de heeren Bakker en Kappendijk beiden alhier gestationneerd. OOSTERHOUT. In September a.a. zal alhier eene tuinbouwtentoonstelling gehouden worden. De heer K. Keulemaos slaagde voor Fransch M. O.- In de raadsvergadering Is besloten om over te gaan tot het bouwen van 20 werkmanswoningen voor rekening der gemeente. Zaterdag werden door de politie alhier 3 personen gearresteerd wegens diefstal van een rijwiel en geld. Hbusden, 13 Aug. 1918. Met Ingang van 12 Aug. Is de maréchaussée Maas wederom gestation neerd ln de brigade Hcusden. Het aantal gevallen van Sp.-griep onder de militairen neemt zoodanig af, dat het R.K. Patronaatsgebouw deakelijk morgen als hospitaal buiten dienst ge steld wordt. Het heeft Z. H. den Paus behaagd by Breve van 10 Juli j.l. den hoogeerw. heer Mgr. J. Pompen, vlcaris-gene/aal van het Bisdom 's-Boscb, te benoemen tot Huisprelaat. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft de rectorale-kerk te Langenboom tot parochie-kerk verheven en heefc be noemd tot pastoor aldaar den weleerw. pater J. H. van Gent O.P. en tot kape- laaa den weleerw. pater J. van Os O.P. Verder heeft Z.D.H. nog benoemd tot professor aan het seminarie te St. Ml- chiels-Gestel den «erw. heer M. W. A. Sengers, priester van het seminarie. Zondagnacht is te Sittard zekere W. Brokken uit Yenendaal, 22 jaar oud, bij het «mokkelen doodgeschoten. Te Beek bij Nijmegen is Zondagnacht een gezelsohap smokkelaar» overvallen, dat een groote party smokkelwaar over de grens trachtte te voeren. Een hunner, een Dnitsch deserteur te Nynegen woonachtig, werd doodgeschoten. Twee andere weiden gearrei- teeid. Eén, die wist te ontkomen, had zich vier en een half aar in het water schuil gehouden. Te Nleuwer-Amstel Is gisternacht ingebroken ln de niet bewoonde villa van den heer S. aan den Amsteldijk. De dieven hebben de brandkast geopend, maar geen geld gevonden, wel stukken. Voorst hebben zy meegenomeneen schryfmachine, een mandoline, antiek porselein, pendules en bedden. De Duitsche dlserteur, die gister morgen op het centraal-station te Am sterdam werd dood geschoten, heette Walther Muller. De voerman V. S. te Raamsdonks- veer, die Zaterdag door een wagen overreden werd, is gisteren aan de ge volgen daarvan overreden. Te Voorthulzen is een zoontje van den landbouwer B. door zijn vaders paard doodgeslagen. Gisternacht is ingebroken ten bu- reele van lult.-kwartlermeester te Leer dam. De admlnistratiekist werd gevon den ln een sloot aan een perceel Paral lelweg. Een onderzoek met politiehonden wordt, ingesteld. Het gestolene wordt geschat op f ^000. Maandagavond vervoegden zich twee persoonen bij den boschbnas in het Lokhorsterduin onder Hillegosn en vroegen om water. Toen hun dit verstrekt werd sloeg een deze» onverlaten met een hard voorwerp den 76-jarlgen bosch baas op het hoofd, waardoor dezo ver wond werd. Hierna kreeg de hulshoud ster ook een slag, doch de baas kon het geweer grijpen en schoot op deze onverlaten, waarop zij spoedig het ha zenpad kozen. De politie stelt een on derzoek in. Aangehouden is L. F. te Ooster- wolde, die brand heeft gesticht te Veen- huizen, waar hij in rijkswetkinrichtlngen verpleegd is geweest. Uit een cakewalk te Hoogkerk 1» f 1000 en do knecht verdwenen. Naar wij vernemen, is de chef van den dagelijkschen dienst bij de Leder- yereeniging, de heer v. S., voortvluchtig in verband met een tekort van f 3000, dat in de kas is ontdekt. De heer v. S. is ongeveer anderhalf jaar geleden in betrekking gekomen bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder, waar hij zich spoedig onderscheidde, door de werkelijk uitstekende wijze,

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2