iimm mi sbmw "raïËÏMÏöT" Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuwe, Burgerlijke Stuud. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, geltdeu afgekondigde verbod van uit vaart. Veertien schepen kunnen dientenge volge reeds uitvaren, welk aantal naar verwacht wordt, spoedig zal vermeer deren. Waalwijk, 19 Oct. 1918. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat advertenties, be. richten enz. Dinsdags en Vrijdags in ons bezit moeten zijn. Wan neer dit absoluut onmoge- 1 ij k is, worden deze aangenomen tot Woensdag en Zaterdagmor gen 9 uur. Daarna moeten ze onherroepe lijk blijven liggen, willen we tijdig met de courant gereed komen. De Administratie. belang geacht kan worden en in een lang gevoelde behoefte zal voorzien. Morgen wordt in onze gemeente een drankbestrijdersdag gehouden. Des morgens zal in alle H. Missen over de drankbestrijding gepreekt worden en ten 12 uur zal een groote propagandaver- gadering worden gehouden in den R.K. Gildenbond voormannen en jongelingen en des namiddags ten 4'/i uur voor vrouwen en meisjes. Als spreker zal telkens optreden de bekende drankbestrijder pater Ildefonsus, Capucijn. Ook zullen weer bloempjes ten bate van het Dr. Ariënsfonds worden verkocht. Wij twijfelen er niet aan of eenieder zal aan het welslagen van dezen groot- schen propagandadag zooveel mogelijk medewerken. Naar wij uit goede bron vernemen werden door het bestuur onzer gemeente op uitnoodiging van de Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteitsmaat- schappij onderhandelingen gevoerd met de gemeente Gemert over den verkoop van een gedeelte koperen geleidingen uit het plaatselijk electrisch net, voor zoover dit koper niet in gebruik was. Door de Prov. Mij. kon een hoog bod worden gedaan met de conditie, dat het koper spoedig na het sluiten vaiwden vrede tegen redelijken prijs zou worden terug geleverd. Door het Gemeentebe stuur werden alle gegevens verzameld die noodig zijn om den Raad volledig te kunnen inlichten, wanneer die zou worden gesteld voor de beslissing om trent den verkoop. Intusschen werd over wogen of het niet mogelijk zou zijn de eigen lichtlooze gezinnnen van electrisch licht te voorzien. Dezer dagen hebben in verband daarmede eenige conferenties plaats gehad met een Ingenieur van de Prov. Maatschappij. De toepassing stuit echter op groote bezwaren. In verband met een en ander zullen den Raad bin nenkort voorstellen ter beslissing berei ken. In vervolg op ons bericht van 11. Woensdag kunnen we thans mededeelen, dat de militaire Katholiekendag zal ge houden worden op Donderdag 24 Oct. a.s. voor de R.K. Militairen der Vilde Infanterie-Brigade en der Ille afdeeling van het le R. V. A. alhier. Het programma luidt als volgt 1. 's Morgens generale H. Communie in de verschillende kantonnementen. 2. Om 10'/2 uur in de Groote Kerk te Waalwijk plechtige H. Mis met assis tentie en openingsrede door den Majoor- Aalmoezenier. 3. Om 12'/2 uur vergadering in den R.K. Gildenbond alhier, waar als sprekers zullen optreden kapitein Schaepman en kapelaan P. van Dorp. 4. Om 8 uur plechtig Lof met pro cessie en sluitingsrede door den Majoor- Aalmoezenier. In het eere-comité van den militairen Katholieken-dag hebben zitting genomen Mgr. J. H. Selten, deken en pastoor te DrunenZEerw. heer W. H. Völker, pastoor te KaatsheuvelEd.Achtb. heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, burgemeesterGrootEdelAchtb heer J. B. Timmermans Wz., lid der Prov. St. WelEd. heer E. W, Klijberg, voorzitter der pi. R.K. Kiesvereeniging en WelEd. heer^ P. H. C. Wijten, lid en oud-voor zitter van het pi. com. der K. S. A. A.s. Maandag zal de Gemengde Zangvereeniging „'t Rozeknopje" eene uitvoering geven in de zaal Musis Sa crum alhier en zeer zeker zal 't publiek van Waalwijk en omgeving dit op prijs stellen. Wie met ons de repetities wel eens bezocht, die deze vereeniging hier in Musis voor haar deelnemen aan ver schillende concoursen hield, zal met ons tot de overtuiging gekomen zijn, dat dit gezelschap werkelijk hoog staat. Wijlen de heer Kooien heeft met dit gezelschap vele lauweren geplukt en de heer Snijers heeft hem hierin waardig opgevolgd. Er is dan ook voor deze uitvoering een mooi programma vastgesteld, dat onge twijfeld keurig zal worden uitgevoerd. Daarenboven zal mejuffrouw Jeanne Kielburger hare medewerking verleenen. Wij hadden reeds vroeger het genoegen mejuffrouw Kielburger te hooren en weten dat zij beschikt over een mooi geluid en goede voordracht, zoodat ook haar optreden het succes van den avond zeer zal verhoogen. En ten slotte zijn wij aan den directeur, den heer Snijers verplicht om in grooten getale de uit voering door zijn gezelschap bij te wo nen om zijne voortdurende bereidwil ligheid om aan onze concerten als ac- compagnateur zijn hooggeschatte mede- werking.te verleenen. Om al deze redenen verwachten wij a.s. Maandag een zeer druk bezoek. Naar wij vernemen hoopt de heer J. de jong, afkomstig van Capelle, thans te Baarn, zich spoedig in onze gemeente te vestigen als tandarts, wat voorzeker voor onze plaats en omgeving van groot Op Woensdag 23 Oct. e.k. 's nam. 5 uur zal van wege de afd. Waalwijk Heusden v. d, R- K. O. B. in de groote zaal van den R. K. Gildenbond de ZEerw. Heer Jansen uit 's-Hcrtogenbosch op treden. ZEerw. zal op populaire wijze de werking der draadlooze telegrafie uiteenzetten en duidelijk maken hoe men op eenvoudige wijze zelf 'n toestel kan vervaardigen. Wij sporen onze lezers aan deze in teressante lezing over dit actueel onder werp a.s. Woensdag te gaan bijwonen, (zie verder advertentie in ons blad.) De directeur vac het postkantoor te Waalwijk deelt mede dat de woning van A. Verwlel (Stationstraat 137 C.) onder no. 90 aan het telefoonnet is aan gesloten. Maandag 21 October zal het gilde Sint Crispijn van Waalwijk en Besoijen op feestelijke wijze, doch in huiselijken kring zijn 125-jarig bestaan vieren. Was aanvankelijk het plan dit feest zoo luis terrijk mogelijk te doen plaats hebben, evenals bij het 100-jarig bestaan, hetgeen velen zich nog zullen herinneren, door de tijdsomstandigheden is dit nu vrijwel onmogelijk. Evenals meerdere vereeni- gingen heeft ook deze vereeniging tijd perken van grooten bloei beleefd, doch ook tijden dat hare ontbinding nabij scheen. Doch steeds heeft de gilde man nen onder hare leden gehad, die met hart en ziel de instandhouding en groei hebben bevorderd. In den loop van het bestaan zijn nog verschillende onderafdeelingen hieraan verbonden geweest, o. a. ziekenfonds, overlijdensfonds, harmonie. Het zieken fonds werd opgericht in 't jaar 1828 en het overlijdensfonds in 1838. Dit jaar kenmerkte zich vooral, doordat de gelden door onvoorziene omstandigheden uit geput waren en een 20-tal leden van de vereeniging bedankten. Doch het toenmalig bestuur heeft zich met kracht gewijd om den goeden geest onder de overige leden te bewaren. Alstoen werd er eene inzameling gehouden onder de leden en eene som bijeengebracht, waar voor toen een partij huiden werden aan gekocht, welke zouden gelooid worden door den heer W. Timmermans, destijds deken der gilde. Van het toenmalig be stuur waren nog lid, behalve genoemden heer Timmermans, J. Tabbers, hoofdman, L. E. Klijberg, onderhoofdman, Jos. Ver- wiel, secr., A. Klijberg, J. v. d. Houdt en J. B. Adriaanse, dekens. Dit bestuur vooral heeft zich door werkzaamheid gekenmerkt. De grootste luister begon toen in 1840 het gilde zich voor het eerst met vaandel en het jaar daarna met muziek vertoonde. Van toen af heeft Crispijn veel bijgedragen tot drukte bij gelegenheid der kermis en andere fees telijkheden te Waalwijk. In latere jaren heeft deze vereeniging nog met miskenning en tegenwerking te kampen gehad, doch tegenwoordig on der de leiding van den energieken hoofd man, den heer W. Brekelmans, wijster alles op, dat het gilde nog een tijdperk te wachten staat, hetwelk dat van vroeger nog verre overtreft. De driemaandelijksche financieele controle van het Levensmiddelenbedrijf te Waalwijk is opgedragen aan het Cen traal Bureau voor verificatie en financi eele adviezen der vereeniging van Ned. gemeenten. Op de voordracht voor directeur van het gemeentelijk gas- en electrici- teitsbedrijf zijn geplaatst de heeren le. J. de Plevier, gasmeester te Breda. 2e. H. C. Verberk, directeur der gas fabriek te Hulst. 3e. B. J. M. Paijens, directeur-boek houder der gasfabriek te Edam. Voor het herhalingsonderwijs aan de openbare school hebben zich ruim 40 leerlingen aangemeld. Bij de in aanbouw zijnde fabriek der N. V. Stoomschoenfabriek „Hollan- dia" is een werkman van den steiger gevallen en ernstig aan hoofd en armen gewond. Een veldartillerist, pas 14 dagen in dienst, werd hier aanstonds aangetast door de Spaansche griep. Omdat de toestand nogal ernstig werd bevonden, werd hij naar 's Bosch overgebracht," alwaar hij heden is overleden. Wie zal het winnen Deze vraag zweeft op ieders lippen, die maar denkt aan den voetbalwedstrijd die a.s. Zondag te Waalwijk wordt gespeeld. De wed strijd zal gaan tusschen de W. V. V. „Quick" en R. W. B. Besoijen. Is een voetbalwedstrijd tusschen twee plaatse lijke vereenigingen zeer spannend, deze wedstrijd zal hiervoor niet ten onder doen en elke vereeniging zal haar uiterste krachten inspannen om de overwinning te behalen. Wie zal het winnen Hier is geen antwoord op te geven, omdat beide partijen van gelijke sterkte zijn, doch wij raden eenieder aan om a.s. Zondag een wandeling naar hetQuick- terrein te maken, opdat de vraag „wie zal het winnen", door hem kan beant woord worden. Door intrekking der militaire verloven moet „Quick" met vier invallers van het 2e elftal uitkomen. Aanvang 2 uur. Daar dit seizoen een groot aantal donateurs tot de W. V. V. „Quick" zijn toegetreden, waardoor de vereenigin finantieel zeer is vooruitgegaan, heef zij een vlag aangekocht in de kleuren blauw en wit en waarop in groote letters den naam „QUICK" staat. Deze vla zal telkens als er een thuiswedstrijd is uitgestoken worden op $e markt in het winkelhuis van den heer v. Engelen-Staal De liedertafel „Oefening en Ver maak" zal op het laatst van November een concert geven, waar dan o. m za worden uitgevoerd de cantate „Les Croisés devant Jérusalem" van Concinne en verschillende deelen voor soli en gemengd koor uit Thanhauser. Een strijkje zal zijne medewerking verleenen DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Ons Koninklijk Huls - Pinken in ds wel Kunstschilder F Engel te Zaandam Naar het akker land Wachtend op een nieuwe vracht Het ministerie in vergadering bijeen Z. K. H. Prins Hendrik H. M Koningin Wiibelraioa Een sprookjes teren Wilson Focii Bauer De historische zltücg van den Duitschcn Rijksdag op 5 October j 1. Greeber Solf Erzbciger Scheidemanc Wilson met zijn secretaris Max van Baden. TEKSTOns Koninklijk Huis De heuveiijes, door f. B. Vesters Het eiianrl der eenzamen, door Paul Keiler Fantasie, door Li B. Het gestolen recept, door E. R. Sótz Natuurgenot De mooie naam, door Wr. Flo»is Bouts Duitschlaud's nieuwe kanselier Uit de blikken trommel. DRUNEN. Om een betere regeling en ter besparing van licht zal met ingang van Maandag 28 October a.s. het distri butiekantoor voor het publiek geopenc zijnMaandag, Woensdag en Vrijdag van 2 tot 5 uur n.m., Dinsdag, Don derdag en Zaterdag van 9—12 uur n.m. Woensdagnacht werden bij v. d. S. een paar vette konijnen ontvreemd, waarvan de daders nog niet bekend zijn. Denzelfden nacht werd inbraak geplëegd in de werkplaats der militairen schoen makers. Een partijtjej.schoenen en een pak kleeren werden meegenomen. Voor dezen diefstal is een militair gesnapt. Vrijdagnacht is wederom ingebroken in de schoenfabriek van den heer Elshout van Gorcum, waar een 30 paar schoenen worden vermist. Door het verbreken van een ruit zijn de dieven binnengekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De politie onderzoekt de zaak. In de buurt der schoenfabriek van den heer Bergmans zal dan toch eindelijk electrisch licht worden geleverd. Zijn het voorloopig nog maar enkelen die hiervan kunnen profiteeren, wij twijfelen niet of dit begin zal een spoorslag zijn om dit voorbeeld na te volgen door allen die daartoe in staat zijn, waartoe vooral noodig is een flinke deelneming van Drunensche ingezetenen, die er op kunnen rekenen dat kaarsen en petro leum moeielijk zijn te bekomen. Tot leden van het college van zetters zijn benoemd de heeren A. Brok en H. v. d. Geld. ELSHOUT. Woensdagmiddag werd alhier een militair gearresteerd, die den nacht te voren had ingebroken in een rustkamer van militairen te Drnaen. Gearresteerde werd door twee ge wapende militairen naar Drunen ge bracht. Htj had ontvreemd 10 paar schoenen, 2 werkpakken en een aantal leesten. Bij de Woensdag gehouden ver- kooping van bandhout bij L. G. Roij- mans, alhlar, heeft een partij, die ver leden jaar plm. f 2000 opbracht, thans f 3300 opgebracht. Dus geen wonder dat banden meubelen zoo duur zijn. BESOIJEN. Het le XI-tal van R.W.B. int 20 October naar Waalwijk om tegen Quick een competitie-wedstrijd te spelen voor de le klas B. V. B. Herhaaldelijk hoeft R.W.B. tegen Quick gespeeld en steeds was R.W.B. overwinnaar. Wat de uitslag van dezen competitie-wedstrijd zal zijn is onzeker, doch we hopen dat de beste winuen. R.W.B. komt echter niet volledig op, wat dus geen bemoe digend vooruitzicht is. In de le klas zijn eenige veranderingen aangebracht. Een, militair XI-tal van 2-1 18 R.I. uit Kaats heuvel is toegetreden, teiwijl Swift I door opname in den N. W. B. vervangen is door Swift II. Naar we van betrouwe zijde ver nemen is door de controleurs van deu Regeeringscommissaris voer de Rijks- graaninzamellng In Noord-Brabant bij den landbouwer A. L. alhier den ge- heelen oogst in bezit genomen. Van de Landstorm jaarklasse 1897 werden voor deze gemeente 4 perionen on geschikt, 4 personen geschikt verklaard, terwijl een persoon zich niet aan de keuriDg onderwierp. Van de Landstorm jaarklaase 1896 wer den 6 personen ongeschikt, 2 personen ge schikt verklaard, terwijl 3 personen zich niet aan de keuring onderwierpen. RAAMSDONK(DORP). Door de politie werd alhier aangehouden A. D., die ongeveer een half mud graan vervoerde. Procesverbaal werd opgemaakt en het graan in beslag genomen. H. V. viel Donderdagmiddag van de fiets en brak zijn arm. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. RAAMSDONKSVEER. De arbeider O. kreeg Vrijdagmorgen een ijzeren balk op zijn voet, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd gekneusd. Dr. K. verleende medische hulp. De landbouwersknecht V. kreeg een slag van een paard tegen zijn hoofd, waardoor eene gapende wond ontstond. Dr. L. verleende geneeskundige hulp. Zondag a.s. zal Olympia een bonds wedstrijd spelen tegen Hollandia van Kaatsheuvel op het terrein alhier. De sociëteit „De Gezelligheid" gaf gisteren haar feestavond in het hotel De Reijer. Een strijkje zorgde voor af wisseling. De zaal was gevuld met leden en genoodigden. GEERTRUIDENBERG. De bankwer ker v. D. kreeg op zijn werk een ijzeren splinter in zijn hand, zoodat de hulp van Dr. Lips te R'veer moest worden ingeroepen. De Gemendge Zangvereen. „Ons Genoegen" zal op Dinsdag a.s. een uitvoering geven in het hotel Santbergen. Uitslag wedvlucht van de Post- duivenvereen. „Het Vorstenhuis" van Zondag j.l. •uur min. sec. N. J. Krooswijk 9 31 39 A. v. Schouwen 9 32 59 P. v. Schouwen 9 38 53 A. v. Schouwen 9 38 56 A. v. Schouwen 9 42 12 P. v. Schouwen 9 42 12 A. Goossens 9 59 39 N. Krooswijk 9 59 59 N. Krooswijk 9 59 59 A. Goossens 10 2 5 A. Goossens 10 2 19 De arbeider K. viel Donderdag middag van een ladder en brak zijn been. Geneeskundige hulp werd inge roepen. 's GRAVEMOER. Werden voor eenige jaren door tusschenkomst van de Tuin en Landbouwvereeniging alhier slechts enkele mudden pootaardappelen betrok ken, thans zijn er niet minder dan 90.000 K.G. besteld, terwijl 9 wagons kalkmergel zijn opgegeven. Meer en meer blijkt de vereeniging in eene groote behoefte te voorzien. LOON-OP-ZAND. Door een gunstig» beschikking van den regeeringscommls- sarb is de Boerenbond alhier aange wezen om het gevorderde graan in deze plaats in ontvangst te nemen, wat een groot gemak voer de leveranciers is. Hier wordt weer een Hanzecursus gegeven. Het Hoofd der Openbare School, de heer van Opstal, is met bet onderwijs belast. Crispijn vierde dit jaar haar statie dag op bescheidener wijze dan anders. 's Morgens een H. Dienst en 's namid dags spel en dans onder het genot van een glaasje geen middagmaal. Toch ging het er opgewekt toe. Kaatsheuvel, 18 Oct. 1918. Maandag moet in den Gildenbond opgave gedaan worden van de hoeveel heid stroo, (haver of rogge), welke kan geleverd worden, ten behoeve van het eger, dat van de Provincie Noord-Bra- Dant 5.000.000 K.G. van ieder soort vordert. Zoo niet vrijwillig geleverd wordt, zal gevorderd worden. Deze week hebben alle lichtlooze gezinnen 3 K.G. carbid ontvangen tegen 1.65 per K G. strekkend voor 1 maand. De slechte aanvoer van gaskolen is weer oorzaak geweest, dat we deze week een paar dagen op den namiddag, een dag zelfs van 10 u. v. m. 5 u. n. m. geen gas hadden. Ter waarschuwing voor de jeugd werden door de politie vandaag eenige processen opgemaakt voor 't stelen van veldvruchten. Men schijnt vaak de mee ning toegedaan, dat knollen en wortelen door den landbouwer voor het vita communis geteeld worden. Dat de herkeuring voor den mili tairen dienst niet meer zoo streng is als vroeger blijkt wel uit 't feit dat ervan deze week slechts een 10-tal van de negentig ter keuring opgeroepen werden afgekeurd. Onze gemeente zit weer nagenoeg zonder bloem. Enkele bakkers hebben deze week al geen mik meer kunnen bakken. Heussen, 19 Oct. 1918. Ns. een bijna 38-ja:fge ambtsver vulling heeft de Edelachtb. heer P. L. Honcoop eervol ontslag aangevraagd als burgemeester. Op Initiatief van den heer Loco burgemeester wordt Zondag een bloe mendag gehouden, onder leiding v&n Mej. Louise de Mol, ten bate der hulp. behoevende Belgische kinderen. Daar het gemeente-ziekenhuis geen plaats meer biedt voor Typhus-lijders er liggen ruim 30 patiënten wordt de school der Eerw. Zusters tot dat doel in gebruik genomen. Onze oud-stadgenoote Mej. H. Weeda is benoemd tot leerares in hét lingerie-vak aan de met 1 Nov. te Al melo te openen industrie-school. Naar we vernemen zal de zoete melk, na gepasteuriseerd te zijd, van gemeentewege voortaan in vier d< po's verkrijgbaar worden gesteld. In den laten avond van Woesdag of in de volgende nacht, heeft het fili. aal van de bierbrouwerij „De Amstel", gelegen aan de Jan van Riebeekstraat no. 98, te 's Gravenhage, bezoek gehad van inbrekers. Vermoedelijk hebben de ongenoode gasten zich met behulp van een valsche sleutel toegang tot de gebouwen, welke eigenlijk uit twee belendende perceelen bestaan, verschaft. Althans de deur ver- toont geen spoor van braak. Eenmaal binnen hebben zij den boel danig over hoop gehaald. Ook is er ongeveer f400 uit een brandkast ontvreemd, maar de dieven zijn er niet in geslaagd een groo- tere slag te slaan. Voor de Rechtbank te Amsterdam is behandeld de zaak tegen een Amster- damsch koopman, die voor de Ryksin- komste belasting ruim f 200.000 te wei nig had aangegeven. Eisch2 maanden gevangenisstraf. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelt ons mede, dat van het ge zantschap te Washington bericht is ont vangen, dat schepen die eerlang van hier zullen vertrekken om in Argentinië graan te halen, zich in de Vereenigde Staten van de noodige bunkerkolen zul len kunnen voorzien. Minister Ruys van Bserenbrouck heeft hedenmiddag bij den aanvang der Kamervergadering de volgende regee- ringsverklaring afgelegd In aansluiting aan het door mij ge sprokene op 8 October, déél lk mede, dat op heden de verloven voor de in Noord-Brabant gelegen militairen zijn ge schorst. Deze maatregel, welke zeer waarschijnlijk ook voor de in Limburg gelegen troepen zal gelden, vindt zijn oorzaak in den toestand op dit oogen- blik van België, welke het zeer waar schijnlijk maken, dat groote drommen vluchtelingen uit België ons land zullen binnenkomen. WAALWIJK. Ingekomen gedurende de week van 13 tot en met 20 October 1918. Petronella Cornelia van den Assen van Loon-op-Zand. Adriana M. Meeu- wis van Dordrecht. Jacobus Adrianus Hoogenbosch, van Teteringen van Oss Christiaan Schouten van Naar- den Jannetje Bossenbroek van Veen- huizen Paulus de Werd van Zalt- Bommel Aaltje Bouma. Vertrokken Petrus H. de Bock naar Roermond naar Dongen Francisca Clasina Didden naar Steenbergen Willem H van Kampen. naar Steenbergen Susanna de Bruin. naar Drunen Huiberdina Dollekens. Huwelijken Bernardus Josephus Vissers en Francisca Clasina Didden. Ondertrouwd Johannes Petrus de Rooij en Adriana Maria Duister resp. 24 en 21 jaar oud. Antonius Christianus Alphonsus de Ruijter en Johanna Ma- suger resp. 29 en 27 jaren oud. BESOIJEN. Van 7—9 October. GeborenAdrianus Henricus Josephus zv Chr. J. Klerkx en Johanna de Reijer Marinus Antonius zv Mari- nus Wagemakers en Hendrica Nerings lansje dv Adr. Faro en Johanna Langhout. HEUSDEN, van 12—17 Oct. Ovirledea: Joh M Smits 48 j echtge noot v M Th v d Aker A J Merkx 62 j. ongehuwd.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 6